mnemosyne-proj - en to sr translation catalogue (486 entries)

en: Last week
sr: Прошле седмице

en: Last month
sr: Прошлог месеца

en: Last 3 months
sr: Последња 3 месеца

en: Last 6 months
sr: Последњих 6 месеци

en: Last year
sr: Прошле године

en: Average grades of scheduled cards
sr: Просечне оцене заказаних картица

en: No stats available.
sr: Нема доступних статистика.

en: Days
sr: Дани

en: Vocabulary (decorated)
sr: Речник (украшен)

en: Recognition
sr: Речник (украшен)

en: Production
sr: Производња

en: Another copy of Mnemosyne is still running.
sr: Још један примерак Мнемосине још увек ради.

en: Continuing is impossible and will lead to data loss!
sr: Наставак је немогућ и довешће до губитка података!

en: Error when running plugin:
sr: Грешка при покретању прикључка (Plug-in)

en: Front-to-back and back-to-front
sr: Лице-наличје и наличке-лице

en: Front
sr: Лице

en: Back
sr: Наличје

en: Front-to-back
sr: Лице-наличје

en: Back-to-front
sr: Наличје-лице

en: Cloze deletion
sr: Брисање теста са попуњавањем

en: Text
sr: Текст

en: Cloze
sr: Тест са попуњавањем изостављених делова текста

en: A card type blanking out certain fragments in a text.
    
    E.g., the text "The capital of [France] is [Paris]", will give cards with questions "The capital of France is [...]." and "The capital of [...] is Paris".
    
    Editing the text will automatically update all sister cards.
    
    You can also specify hints, e.g. [cloze:hint] will show
     [hint] in the question as opposed to [...].
sr: Тип картице са изостављеним деловима текста.
    
    Н.пр. текст: "Главни град [Србије] је [Београд]", даће картице са питањима: "Главни град Србије је [...]" и "Главни град [...] је Београд".
    
    Уређивање текста ће аутоматски ажурирати све ћерке картице.
    
    Такође можете да наведете савете, н.пр. [cloze:savet] ће приказати
    [savet] у питању за разлику од [...].

en: Front-to-back only
sr: Само сице-наличје

en: Map
sr: Мапа

en: Location
sr: Локација

en: Blank map
sr: Празна мапа

en: Marked map
sr: Означена мапа

en: A card type for learning locations on a map.
    
    Displays the answer map on top of the question map, rather than below it as a second map.
sr: Тип картице за учење локација на мапу.
    
    Приказује мапу одговора преко мапе питања, а не испод ње као другу мапу.

en: Sentence
sr: Реченица

en: Pronunciation
sr: Изговор

en: Meaning
sr: Значење

en: Notes
sr: Белешке

en: A card type using sentences to study foreign languages.
    
    Apart from simple recognition of the sentence, you can also add production cards using close deletion.
    E.g. if in the sentence field you write "La [casa:house] es [grande:big]", you'll get cards with questions like "La [house] es grande".
sr: Тип картице које користе реченице за учење страних језика.
    
    Осим једноставног препознавања реченице, можете такође додати и продуктивне картице са обрисаним деловима текста.
    Н.пр. ако упишете поње у реченицу: "The [house:кућа] is [big:велика]", добићете картице налик: "The [кућа] is big" и "The house is [велика]".

en: Vocabulary
sr: Речник

en: Foreign word or phrase
sr: Страна реч или фраза

en: Error in config.py:
sr: Грешка у config.py:

en: Identical card is already in database.
sr: идентична картица је веч у бази података.

en: &Add anyway
sr: &Додај у аваком случају

en: &Do not add
sr: &Немој додати

en: There is already data present for this card:
sr: За ову картицу већ постоје подаци:

en: &Merge and edit
sr: &Обједињавање и уређивање

en: Can't preserve history when converting between these card types.
sr: Када се конвертује између ових типова картица не може се сачувати историја.

en: The learning history of the cards will be reset.
sr: Историја учења картица ће бити ресетована.

en: &Cancel
sr: &Одустани

en: &OK
sr: &У реду

en: This will delete cards and their history.
sr: Ово ће избрисати картице и њихову историју.

en: Are you sure you want to do this,
sr: Да ли сте сигурни да желите да урадите ово,

en: and not just deactivate cards in the 'Activate cards' dialog?
sr: и не само деактивира картице у "Активирај картице" дијалогу?

en: &Proceed and delete
sr: &Настави и избриши

en: All sister cards
sr: Све равноправне картице

en: Current card only
sr: Само тренутне картице

en: Converting cards...
sr: Кнвертовање картица...

en: Starred
sr: Са звездицом

en: Delete this card?
sr: Избриши ову картицу?

en: Delete this card and 1 sister card?
sr: Избриши ову картицу и 1 сестру картицу?

en: Delete this card and
sr: Избриши ову картицу и

en: sister cards?
sr: сестру картицу?

en: &Delete
sr: &Brisanje

en: Deleting cards...
sr: Брисање картица...

en: Checking for unused tags...
sr: Провера некоришћених ознака...

en: Card type name already exists.
sr: Назив типа картице већ постоји.

en: Card type %s is in use or is a system card type, cannot delete it.
sr: Картица типа %s је у употреби или је системски тип картице, и не може се обртисати.

en: Card type %s has clones, cannot delete it.
sr: Картица типа %S има клонове, и не може се обрисати.

en: Cannot rename a system card type.
sr: Системски тип картице се не може преименовати.

en: This card type name is already in use.
sr: Овај назив типа картице је већ у употреби.

en: It is recommended to put all your cards in a single database. Using tags to determine which cards to study is much more convenient than having to load and unload several databases.
sr: Препоручљиво је да сместите све ваше картице у једну базу података. Коришћење ознака за одређивање које картице учити је много једноставније него да се отвара и затвара више база података.

en: Mnemosyne databases
sr: Mnemosyne базе података

en: New
sr: Ново

en: Creating new database...
sr: Креирање нове базе података...

en: '*.cards' files are not separate databases, but need to be imported in your current database through 'File - Import'.
sr: Датотекама'*картице'  нису одвојене базе података, али је морало да се увезе у тренутну базу података путем 'Датотека-увоз'.

en: Do you want to replace your current database with one restored from this backup?
    Note that this will result in conflicts during the next sync, which need to be resolved by a full sync.
sr: Да ли желите да замените вашу текућу базу података са обновљеном из ове резервне копије?
    Имајте на уму да ће ово за последицу имати сукоб приликом следеће синхронизације, што треб бити решено пуном синхронизацијом.

en: No
sr: Не

en: Yes
sr: Да

en: Your database will be autosaved before exiting. Also, it is saved every couple of repetitions, as set in the configuration options.
sr: Ваша база података ће бити аутоматски сачувана пре изласка. Такође, она се чува сваких неколико понављања, као што је наведено у конфигурационим опцијама.

en: Database saved.
sr: База података је сачувана.

en: Image files
sr: Датотеке слика

en: Insert image
sr: Убаци слику

en: Sound files
sr: Звучне датотеке

en: Insert sound
sr: Убаци звук

en: Video files
sr: Видео датотеке

en: Insert video
sr: Убаци видео

en: Flash files
sr: Флеш датотеке

en: Insert Flash
sr: Убаци флеш

en: Install plugin
sr: Инсталирај додатак

en: Plugins
sr: Додаци

en: No plugin found!
sr: Додатак није пронађен!

en: For instructions on how to download Mnemosyne's source,
sr: За упутство о преузимању Mnemosyne извора,

en: go to http://www.mnemosyne-proj.org
sr: идите на http://www.mnemosyne-proj.org

en: Compacting database...
sr: Сажимање базе података...

en: Unable to load file, query failed.
sr: Датотека се не може учитати, упит није успео.

en: Unable to load file.
sr: Датотека се не може учитати.

en: Warning: backup creation failed for
sr: Упозорење: креирање резервне копије није успело због

en: Make tag '%s' active in saved set '%s'?
sr: Активирај ознаку '%s'  у сачуваном скупу '%s'?

en: Missing plugin for card type with id:
sr: Недостаје додатак за ип картице са идентификатором:

en: No duplicates found.
sr: Нису пронађени дупликати.

en: Found %d duplicate cards. They have been given the tag 'DUPLICATE'.
sr: Пронађено је %d дупликата картица. Њима је додељена ознака 'ДУПЛИКАТ'.

en: DUPLICATE
sr: ДУПЛИКАТ

en: Media filename rather long. This could cause problems using this file on a different OS.
sr: Назив медијске датотеке је прилично дугачко. Ово може проузроковати проблеме при коришћењу ове датотеке на различитим оперативним системима.

en: Filename contains '#', which could cause problems on some operating systems.
sr: Назив датотеке садржи '#', што може проузроковати проблеме на некин оперативним системима.

en: Missing media file!
sr: Недостаје медијска датотека!

en: Missing plugins for card types.
sr: Недостају додаци за типове картица.

en: Putting a database on a network drive is forbidden under Windows to avoid data corruption. Mnemosyne will now close.
sr: Смештање базе поодатака на мрежни уређај је забрањено под Windows-ом да би се избегло оштећење података. Мнемосине ће се сад затворити.

en: Importing cards...
sr: Увоз картица...

en: Cuecard files (*.wcu *.WCU)
sr: Cuecard датотеке (*.wcu *.WCU)

en: Unable to parse file:
sr: Није могуће рашчланити датотеку:

en: MISSING_MEDIA
sr: НЕДОСТАЈУЋИ_МЕДИЈИ

en: Warning: media files were missing. These cards have been tagged as MISSING_MEDIA. You must also change 'src_missing' to 'src' in the text of these cards.
sr: Упозорење: датотека медија недостаје. Ове картице су означене као НЕДОСТАЈУЋИ_МЕДИЈИ. Такође морате променити src_missing' у 'src' у тексту ових картица.

en: These cards seem to have been imported before. Aborting...
sr: Изгледа да су ове картице претходно увезене. Прекид...

en: Mnemosyne 1.x *.mem files
sr: Mnemosyne 1.x *.mem датотеке

en: Mnemosyne 1.x *.mem databases (*.mem)
sr: Mnemosyne 1.x *.mem база података  (*.mem)

en: Unable to open file.
sr: Не могу да отворим датотеку.

en: Importing history...
sr: Увоз историје...

en: No history found to import.
sr: Није пронађена историја за увоз.

en: Ignoring unparsable files:<br/>
sr: Занемаривање нерашчлањиве датотек:<br/>

en: Mnemosyne 1.x *.XML files
sr: Mnemosyne 1.x *.XML датотеке

en: Mnemosyne 1.x XML files
sr: Mnemosyne 1.x XML датотеке

en: This XML file contains learning data. It's best to import this from a mem file, in order to preserve historical statistics. Continue?
sr: Ова XML датотека садржи податке о учењу. Најбоље је да се ово увезе из mem датотеке, како би се сачувала историјска статистика. Наставити?

en: Mnemosyne 2.x *.cards files
sr: Mnemosyne 2.x *.cards датотеке

en: Mnemosyne 2.x cards for sharing (*.cards)
sr: Mnemosyne 2.x картице за дељење (*.cards)

en: Exporting cards...
sr: Извоз картица...

en: Bundling media files...
sr: Обједињавање медијских датотека...

en: Supermemo for Palm through smconv.pl
sr: Supermemo заPalm кроз smconv.pl

en: Supermemo for Palm XML files (*.xml *.XML)
sr: Supermemo заPalm XML датотеке(*.xml *.XML)

en: SuperMemo7 text in Q:/A: format
sr: SuperMemo7 текст у Q:/A: формату

en: SuperMemo7 text files (*.txt *.TXT)
sr: SuperMemo7 текстуалне датотеке (*.txt *.TXT)

en: Could not load file.
sr: Не могу да учитам фајл.

en: An error occured while parsing.
sr: Догодила се грешка приликом рашчлањивања.

en: Tab-separated text files
sr: Табулатором-раздвојене текст датотеке

en: Badly formed input on line
sr: Лоше формиран унос на линију

en: Problem with latex. Are latex and dvipng installed?
sr: Пробле са latex-ом. Да ли су latex и dvipng инсталирани?

en: Uploading
sr: Отпремање

en: done!
sr: урађено!

en: Upload failed
sr: Отпремање није успело

en: Waiting for uploader thread to stop...
sr: Чека се завршетак нити отпремања...

en: Done!
sr: Урађено!

en: Cannot deactivate
sr: Не може се деактивирати

en: There are cards with this card type (or a clone of it) in the database.
sr: Постоје картице овог типа (или њиховог клона) у бази података.

en: You don't remember this card yet.
sr: Још нисте запамтили ову картицу.

en: Like '0', but it's getting more familiar. Show it less often.
sr: Као '0', само постаје све више позната. Прикажи је ређе.

en: You've memorised this card now, and might remember it tomorrow.
sr: Запамтили сте сада ову картицу, и можете се подсетити сутра.

en: You've memorised this card now, and should remember it tomorrow.
sr: Запамтили сте сада ову картицу, и требали би сте се подсетити сутра.

en: You've memorised this card now, and might remember it in 2 days.
sr: Запамтили сте сада ову картицу, и можете се подсетити за 2 дана.

en: You've memorised this card now, and should remember it in 2 days.
sr: Запамтили сте сада ову картицу, и требали би сте се подсетити  за 2 дана.

en: You've forgotten this card completely.
sr: Заборавили сте ову картицу потпуно.

en: You've forgotten this card.
sr: Заборавили сте ову картицу.

en: Barely correct answer. The interval was way too long.
sr: Једва тачан одговор. Интервал је био сувише дуг.

en: Correct answer, but with much effort. The interval was probably too long.
sr: Тачан одговор, али уз много напора. Интервал је вероватно био сувише дуг.

en: Correct answer, with some effort. The interval was probably just right.
sr: Тачан одговор, уз мало напора. Интервал је вероватно био прави.

en: Correct answer, but without any difficulties. The interval was probably too short.
sr: Тачан одговор, али без икаквих потешкоћа. Интервал је вероватно био прекратак.

en: You have no more work for today. Either add more cards or come back tomorrow.
sr: Немате више посла за данас. Или додајте још картица или наставите сутра.

en: Use 'Learn ahead of schedule' sparingly. For cramming before an exam, it's much better to use the cramming scheduler plugin
sr: Користите "Учите унапред" штедљиво. За бубање пред испит, много је боље да користите додатак "планер бубања".

en: Returns in
sr: Вратите се за

en:  day(s).
sr:  дан(а)

en: Next repetition: today.
sr: Следеће понављање: данас.

en: Next repetition: tomorrow.
sr: Следеће понављање: сутра.

en:  days.
sr:  дана

en: Next repetition in
sr: Следеће понављање за

en: Question:
sr: Питање:

en: Show answer
sr: Прикажи одговор

en: Learn ahead of schedule
sr: Учи унапред

en: Pick days until next repetition:
sr: Изабери дане до следећег понављања:

en: Grade your answer:
sr: Оцени свој одговор:

en: You appear to have missed some reviews. Don't worry too much about this backlog, and do as many cards as you feel comfortable with to catch up each day. Mnemosyne will automatically reschedule your cards such that the most urgent ones are shown first.
sr: Изгледа да сте пропустили неке прегледе. Не брините превише о овом заостатку, и одрадите онолико картица дневно колико вам прија како би сте надокнадили заостатак. Mnemosyne ће аутоматски репрограмирати план понављања ваших картице тако да се оне најхитније прикажу прве.

en: You've memorised 15 new or failed cards.
sr: Запамтили сте 15 нових или неуспешних картица.

en: If you do this for many days, you could get a big workload later.
sr: Ако ово радите много дана, касније можете бити врло оптерећени.

en: in
sr: за

en: years
sr: година

en: months
sr: месеци

en: in 1 month
sr: за 1 месец

en: days
sr: дана

en: tomorrow
sr: сутра

en: today
sr: данас

en: 1 day overdue
sr: Касни 1 дан

en: days overdue
sr: дана касни

en: 1 month overdue
sr: Кани 1 месец

en: months overdue
sr: месеци касни

en: years overdue
sr: година касни

en: yesterday
sr: јуче

en: days ago
sr: дана раније

en: 1 month ago
sr: прошлог месеца

en: months ago
sr: месеци пре

en: years ago
sr: година пре

en: Cards added
sr: Картице додате

en: Calculating statistics...
sr: Рачунање статистике...

en: Cards learned
sr: Картице научене

en: Current card
sr: Тренутна картица

en: No current card.
sr: Нема тренутне картице.

en: Unseen card, no statistics available yet.
sr: Непрегледана картица, статистика још не постоји.

en: Grade
sr: Оцена

en: Easiness
sr: Лакоћа

en: Learning repetitions
sr: Понављања за учење

en: Review repetitions
sr: Преглед понављања

en: Lapses
sr: Пропуст (лапсус)

en: Last repetition
sr: Последње понављање

en: Next repetition
sr: Следеће понављање

en: Average thinking time (secs)
sr: Средње време размишљања (секунди)

en: Total thinking time (secs)
sr: Укупно време размишљања (секунди)

en: All cards
sr: Све картице

en: Untagged
sr: Неозначене

en: Grades
sr: Оцене

en: Retention score
sr: Резултат задржавања

en: Schedule
sr: Заказивање

en: Next week (active cards only)
sr: Следеће недеље (само активне картице)

en: Next month (active cards only)
sr: Следећег месеца (само активне картице)

en: Next 3 months (active cards only)
sr: Следећа 3 месеца (само активне картице)

en: Next 6 months (active cards only)
sr: Следећих 6 месеци (само активне картице)

en: Next year (active cards only)
sr: Следеће године (само активне картице)

en: Last week (all cards)
sr: Прошле недеље (све картице)

en: Last month (all cards)
sr: Прошлог месеца (све картице)

en: Last 3 months (all cards)
sr: Последља 3 месеца (све картице)

en: Last 6 months (all cards)
sr: Последљих 6 месеци (све картице)

en: Last year (all cards)
sr: Прошле године (све картице)

en: All tags
sr: Све ознаке

en: Tried to backup your old 1.x files to %s, but that directory already exists.
sr: Покушано прављење резарвне копије ваших старих 1.x датотека, али тај директоријум већ постоји.

en: Copying files from 1.x...
sr: Копирање датотека из 1.x...

en: Upgrade from Mnemosyne 1.x complete!
sr: Ажурирање за Mnemosyne 1.x је завршено!

en: Mnemosyne 2.x now stores its data here:
sr: Mnemosyne 2.x сада чува овде своје податке:

en: Main author: Peter Bienstman
sr: Главни аутор: Peter Bienstman

en: Invaluable contributions from many people are acknowledged <a href="http://www.mnemosyne-proj.org/contributing.php">here</a>.
sr: Драгоцен допринос  од многих људи који су сарадници <a href="http://www.mnemosyne-proj.org/contributing.php">here</a>.

en: Go to <a href="http://www.mnemosyne-proj.org">http://www.mnemosyne-proj.org</a> for more information and source code.
sr: Иди на<a href="http://www.mnemosyne-proj.org">http://www.mnemosyne-proj.org</a>за додатне информације и изворни код.

en: You can right-click on the name of a saved set to rename or delete it.
sr: Кликните  десним  тастером на име за чување скупа да преименујете или избришете.

en: Delete
sr: Избриши

en: Rename
sr: Преименуј

en: This set can never contain any cards!
sr: Овај скуп не може да садржи ни једну картицу!

en: Update this set?
sr: Ажурирај овај скуп?

en: Delete this set?
sr: Избриши овај скуп?

en: You can double-click on the name of a saved set to activate it and close the dialog.
sr: Можете двапут да кликнете на име да сачувате  постављено за активирање  и затварање дијалога.

en: You can add multiple tags to a card by separating tags with a comma in the 'Tag(s)' input field.
sr: Можете додати више ознака на картицу одвајањем ознака зарезом у  поље за унос 'Ознаке'.

en: You can organise tags in a hierarchy by using :: as separator, e.g. My book::Lesson 1.
sr: Можете да организујете ознаке  хијерархијским коришћењем :: као оодвајач, н.п.  Моја књига::Лекција 1.

en: You can add images and sounds to your cards. Right-click on an input field when editing a card to bring up a pop-up menu to do so.
sr: Можете додати слике и звук својим картицама. Десним мишем на поље за унос у току уређења картице да бисте тако отворили искачући изборник.

en: If for a certain card type cloned from Vocabulary you don't need a pronunciation field, you can hide it by right-clicking on it and using the pop-up menu.
sr: Ако за одређени тип картице дуплиране из речника  ви можете да сакријете изговор,  десним кликом на њега и користећи се искачућим изборником.

en: You can use Tab to move between the fields. For 'Add cards', use Ctrl+Enter for 'Yet to learn', and Ctrl+2, etc. for the grades. For 'Edit card', use Ctrl-Enter to close.
sr: Можете да користите Tab за кретање између поља. За 'Додај картице', користи Ctrl+Enter за 'Учи још', и Ctrl+2, итд. за процену. За 'Уреди картицу', користи Ctrl-Enter да се затвори.

en: If you use 'Edit cards', changes are made to all the sister cards simultaneously.
sr: Ако користите "Уреди картице", промене су направљене на свим равноправним картицама  истовремено.

en: Abandon current card?
sr: Напусти тренутну картицу?

en: &No
sr: &Не

en: &Yes
sr: &Да

en: Yet to learn
sr: Већ научено

en: Right-click on a tag name in the card browser to edit or delete it.
sr: Десни клик на назив ознаке  имена  у картици претраживача да уредите или избришете.

en: Double-click on a card or tag name in the card browser to edit them.
sr: Двоклик на картицу или назив ознаке у претраживачу картице да их уреди.

en: You can reorder columns in the card browser by dragging the header label.
sr: Можете да промените редослед колона картица у прегледачу  превлачењем заглавља ознака.

en: You can resize columns in the card browser by dragging between the header labels.
sr: Можете да промените величину колоне картице у прегледачу превлачењем између заглавља ознака.

en: When editing or previewing cards from the card browser, PageUp/PageDown can be used to move to the previous/next card.
sr: Када уређујете или прегледате картице са  прегледачем картице, PageUp/PageDown може да се користи за кретање на претходну/следећу картицу .

en: You change the relative size of the card list, card type tree and tag tree by dragging the dividers between them.
sr: Можете променити релативну величину листе картице  , стабла врсте картице и ознаке стабла повлачењем преграде између њих .

en: Show cards from these card types:
sr: Прикажи картице из ових врста картица :

en: having any of these tags:
sr: имају било коју од ових ознака:

en: containing this text in the cards:
sr: садрже овај текст у картицама:

en: &Edit
sr: &Уреди

en: &Preview
sr: &Преглед

en: Change card &type
sr: Мењање врсте &картице

en: &Add tags
sr: &Додај ознаке

en: &Remove tags
sr: &Уклони ознаке

en: Go ahead with delete? Sister cards will be deleted as well.
sr: Само напред са брисањем? Равноправне картице ће бити обрисане.

en: The selected cards should have the same card type.
sr: Изабране картице треба да имају исту врсту картице.

en: Database error:
sr: Грешка у бази података:

en: Answer
sr: Одговор

en: Question
sr: Питање

en: Next rep
sr: Следеће понављање

en: Tags
sr: Ознаке

en: Last rep
sr: Последње понављање

en: Learning
    reps
sr: Учење
    понављање

en: Review
    reps
sr: Преглед
    понављања

en: Created
sr: Направљен

en: Modified
sr: Измењено

en: You chose to sort this table. Operations in the card browser could now be slower. Next time you start the card browser, the table will be unsorted again.
sr: Ти си изабрао да разврстате ову табелу. Операције у прегледачу картица могу сада бити спорије. Следећи пут када покренете прегледач картица, табеле ће бити поново неразврстане.

en: %d cards shown, of which %d active.
sr: %d картице су показале, од којих %d активне.

en: Delete these card types?
sr: Избриши ове врсте картица?

en: Delete this card type?
sr: Избриши ову врсту картице?

en: All card types (%d)
sr: Све врсте картица (%d)

en: Card appearance
sr: Изглед картице

en: <all card types>
sr: <све врсте картица>

en: Select font
sr: Изабери словолик

en: Select colour
sr: Изабери боју

en: Reset all card types to default system font?
sr: Пресложи све врсте картица на подразумевани словолик система?

en: Reset '%s' to default system font?
sr: Пресложи '%s' у подразумевани словолик система?

en: General
sr: Опште

en: Reset current tab to defaults?
sr: Пресложи тренутне картице на подразумеване вредности?

en: <none>
sr: <ништа>

en: No duplicate in new fact keys allowed.
sr: Нема два примерка на новој ствари , тастери су дозвољени..

en: A required field is missing.
sr: Недостаје потребно поље.

en: Activate cards from these card types:
sr: Активирање картице из ових врста картица:

en: You are not allowed to cancel the merging.
sr: Немате овлашћења да откажете спајање.

en: Abandon changes to current card?
sr: Напуштате измене у постојећој картици?

en: File does not exist.
sr: Датотека не постоји.

en: Here, you can make clones of existing card types. This allows you to format cards in this type independently from cards in the original type. E.g. you can make a clone of 'Vocabulary', call it 'Thai' and set a Thai font specifically for this card type without disturbing your other cards.
sr: Овде можете направити дуплиране картице постојећих типова. То вам омогућава да форматирате картицу у овој врсти независно од картице у оригиналној врсти. На пример можете направити дупликат 'Речник', називајући га 'Тајландски' и подесите тајландски словолик специјално за ову врсту картице  без промене подешавања  других картица .

en: Are you sure you want to delete the plugin
sr: Желите да избришете додатак

en: and not just deactivate it?
sr: а не само деактивирати?

en: Cancel
sr: Откажи

en: Prefill tag behaviour
sr: Попуни претходно ознаку понашања

en: When creating new cards, Mnemosyne normally prefills the 'Tag(s)' field with the last value you used, regardless of card type.
    
    With this plugin, Mnemosyne will for each card type remember the last tag you used, such that e.g. Chinese cards get a prefilled tag like "My Chinese textbook::Chapter 10", whereas Front-to-Back cards get "European Capitals".
sr: Приликом прављења нове картице, Mnemosyne уобичајено користи  поље 'Ознаке'  са вредношћу коју сте користили последњу, без обзира на врсту картице.
    
    Са овим додатком, Mnemosyne ће за сваки тип картице запамтити последњу ознаку коју сте користили. Кинеске картице добиће ознаку као што је унапред одређено "Мој кинески уџбеник::Поглавље 10", док Лице-у-Наличје картице даће "Европске престонице".

en: Unable to start sync server.
sr: Није могуће покренути усклађивање послужитеља

en: There still seems to be an old server running on the requested port.
sr: Има изгледа да је  још увек стари сервер покренут на тражени прикључак.

en: Terminate that process and try again.
sr: Прекин тај процес и покушајте поново.

en: You don't have the permission to use the requested port.
sr: Ви немате дозволу да користите тражени прикључак.

en: Insert &image
sr: Убаци &слику

en: Insert &sound
sr: Убаци &звук

en: Insert vi&deo
sr: Убаци в&идео

en: Insert &Flash
sr: Убаци &флеш

en: &Hide pronunciation field for this card type
sr: &Сакријте поље  изговора за ову врсту картице

en: Scheduled: %d
sr: Планирано: %d

en: Not memorised: %d
sr: Није запамтио: %d

en: Active: %d
sr: Активан: %d

en: &Wrong
sr: &Нетачно

en: &Right
sr: &Тачно

en: Default
sr: Подразумевано

en: Number of cards scheduled
sr: Број  заказаних картица

en: Retention score (%)
sr: Задржи однос  (%)

en: Number of cards added
sr: Број  додатих картица

en: Number of new cards learned
sr: Број нових научених картица

en: Number of cards
sr: Број картица

en: Not seen
sr: Не види

en: Here, you can sync this machine with a remote server. Of course, that remote computer needs to have a server running, which can be started from the configuration screen on that remote machine.
    
    However, if you want to sync a mobile device with this machine here, you shouldn't use the menu option you just selected. In that case, this computer needs to be the server. So, first enable a sync server here, and then start the sync from the mobile device.
sr: Овде можете да ускладитее ову машину са удаљеним послужитељем. Наравно , да удаљени рачунар мора да има покренут послужитељ, који се може покренути из конфигурационог екрана на том удаљеном рачунару .
    
    Међутим , ако желите да ускладите мобилни уређај са овом машином овде , не треба да користите опцију менија коју сте изабрали.У том случају , овај рачунар треба да буде послужитељ. Дакле , прво омогућите усклађивање послужитеља, а затим покрените усклађивање са мобилним уређајем.

en: &Rename
sr: &Преименуј

en: Delete these tags? Cards with these tags will not be deleted.
sr: Избриши ове ознаке? Картице са овим ознакама неће бити избрисане.

en: Delete this tag? Cards with this tag will not be deleted.
sr: Избриши ову ознаку? Картице са овом ознаком неће бити избрисана.

en: For optimal results, it's best to do your repetitions every day.
sr: За оптималне резултате, најбоље је да урадите  понављања сваки дан.

en: You don't need to finish all your daily scheduled repetitions in a single session.
sr: Не морате да заврши сва своја дневна заказана понављања у једној сесији.

en: If you've been away for a few days, don't worry about your backlog. Do as many cards as you feel like to catch up, the rest will be automatically rescheduled to the future in the most optimal way.
sr: Ако сте били одсутни неколико дана, не брините о свом заостатку. Следећа студија треба да преиспита картице према њиховој спремности и способности, а остатак ће аутоматски бити померен за будућност на најоптималнији начин.

en: Sister cards are cards which are based on the same information, e.g. a front-to-back card and the corresponding back-to-front card. Mnemosyne will avoid scheduling these on the same day.
sr: Сестринске картице су картице које су базиране на истим информацијама, презентованих у обрнутом редоследу. Mnemosyne ће избегавати заказивање ово истог дана .

en: In summary, try to do your repetitions every day, but don't worry too much about getting the 'Scheduled' counter to zero, and certainly not about getting the 'Not memorised' counter to zero.
sr: Укратко , покушајте да урадите ваше понављање сваки дан , али не брините превише о добијању 'Планирано'  и 'Није запамтио'  бројача на нулу.

en: Grade 1 cards are different from grade 0 cards in the sense that they show up less often.
sr: Ниво 1 картице су другачији од нивоа 0 картица у смислу да се појављују ређе.

en: Use 'Learn ahead of schedule' sparingly. For cramming before an exam, it's much better to use the cramming scheduler plugin.
sr: Користите "Научи пре рока" са опрезом. За бубање пред испит,  много је боље да користите додатак за бубање .

en: You can use keyboard shortcuts to do your repetitions. Enter, Return or Space stand for the default action. The number keys can be used for grading.
sr: Можете да користите пречице на тастатури за ваше понављање. Унеси, Повратак или Размак стоје за подразумевану акцију. Тастери са бројевима се могу користити за оцењивање.

en: You can select which cards you wish to study in the '(De)activate cards' menu option.
sr: Можете да изаберете које картице желите да студирате у  избору '(Де)активирај картице' .

en: It is recommended to put all your cards in a single database and use tag to organise them. Using '(De)activate cards' is much more convenient than having to load and unload several databases.
sr: Препоручује се да  ставите све своје картице у једну базу података и користе ознаку да их организују. Коришћење '( Де ) активирај картице' је много једноставније него да се учита и испразни неколико база података.

en: You can make clones of existing card types. This allows you to format cards in this type independently from cards in the original type. E.g. you can make a clone of 'Vocabulary', call it 'Thai' and set a Thai font specifically for this card type without disturbing your other cards.
sr: Можете направити дуплиране картице постојећих типова. То вам омогућава да форматирате картице у овој врсти независно од картице у оригиналној врсти. На пример можете направити дуплиран 'Речник' , називајући га ' Тајландски ' и подесите словолик тајландског конкретно за ову врсту картице без промене подешавања за друге врсте картица .

en: You can use basic HTML tags in your cards to control their appearance. However, if you want all the fields in a certain card type to look the same, it's easier to use the 'Set card appearance' menu option.
sr: Можете да користите основне HTML ознаке у својим картицама да контролишете њихов изглед. Међутим, ако желите да сва поља у одређеним врстама картица изгледају исто ,то је лакше у изборнику  'Постави изглед картице'

en: Using 'File - Sync', you can sync this machine with a remote server. Of course, that remote computer needs to have a server running, which can be started from the configuration screen on that remote machine.
sr: Коришћење 'Датотека - Усклади', можете да ускладите ову машину са удаљеним послужитељом. Наравно, да удаљени рачунар мора да има покренут послужитељ, који се може покренути из конфигурационог екрана на том удаљеном рачунару.

en:  If you want to sync a mobile device with this computer, don't use 'File - Sync', but first enable a sync server in the configuration dialog, and then start the sync from the mobile device.
sr:  Ако желите да ускладите мобилни уређај са овим рачунаром, не користе 'Датотека - Усклади', али прво омогућите усклађење послужитеља у дијалогу подешавања, а затим покрените усклађивање са мобилним уређајем.

en: In the 'Activate cards' dialog, you can right-click on a saved set to rename or delete it.
sr: У  дијалогу 'Активне картице', можете да кликнете десним тастером на сачуване поставке да преименујете или избришете.

en: In the 'Activate cards' dialog, you can double-click on a saved set to activate it and close the dialog.
sr: У дијалогу 'Активирање картице', можете двапут да кликнете на сачуване поставке и да је активирате и затворите дијалог.

en: In the 'Add cards' dialog, use Tab to move between different fields, Ctrl+Enter for 'Yet to learn', and Ctrl+2, etc. for the grades.
sr: У дијалогу  'Додај картице' , користи Tab за кретање између различитих области, а Ctrl+Enter за 'Ипак, за учење', и  Ctrl+2, итд. за оцене.

en: Mnemosyne can use LaTeX to render mathematical formulas, e.g. <$>x^2+y^2=z^2</$>. (For this, you need LaTeX and dvipng installed.)
sr: Mnemosyne може користити LaTeX да изводи математичке формуле, нпр<$>x^2+y^2=z^2</$>. (За то вам је потребан LaTeX и dvipng инсталирани.)

en: The best way to backup your data is to copy your mnemosyne data directory and move it to a different drive. Mnemosyne keeps automatic backups, but that won't help you if that drive dies...
sr: Најбољи начин за прављење причувне података је да копирате   mnemosyne фасциклу података  и преместите је на други диск. Mnemosyne чува аутоматски причувну , али то вам неће помоћи ако  диск откаже...

en: You can sort the cards in the 'Browse cards' dialog by by clicking on a column title. Clicking again changes the sort order.
sr: Можете да разврстате картице у  дијалогу 'Прегледај картице'  да се кликне на наслов колоне. Поновним кликом мења се редослед разврставања.

en: If you want more fine-grained control over LaTeX's behaviour, see the explanation of the <$$>...</$$> and <latex>...</latex> tags on Mnemosyne's website.
sr: Ако желите још бољу контролу над LaTeX-овим понашањем , види објашњење <$$>...</$$> и <latex>...</latex>кроз употребу ознака на Mnemosyne-овом веб сајту.

en: For optimal performance, keep your drives defragmented.
sr: За оптималне перформансе, држите дискови пресложене.

en: For optimal performance, do not put your database on a network drive.
sr: За оптималне перформансе, немојте стављати базу података на мрежном диску.

en: For optimal performance, run 'File - Compact' from time to time, especially after deleting many cards.
sr: За оптималне перформансе, покрените 'Датотека - Сажето'  с времена на време, нарочито после брисања много картица.

en: Advanced users can customise more of Mnemosyne by editing the config.py file in their mnemosyne directory. They can also install additional plugins to customise Mnemosyne even further.
sr: Напредни корисници могу да прилагоде више Mnemosyne уређивањем config.py датотеке у својој mnemosyne фасцикли. Они такође могу инсталирати додатне додатке за прилагођавање Mnemosyne још више.

en: You can follow the development of Mnemosyne at <a href="https://plus.google.com/b/112456861177827156549/112456861177827156549/posts">Google+</a>.
sr: Можете пратити развој Mnemosyne на <a href="https://plus.google.com/b/112456861177827156549/112456861177827156549/posts">Google+</a>.

en: You can request new features and vote for exisiting requests at <a href="https://mnemosyne.uservoice.com/">uservoice</a>. This helps the developers decide what to work on next.
sr: Можете тражити нове могућности и одобрити поднете захтеве у  <a href="https://mnemosyne.uservoice.com/">uservoice</a>. Ово помаже програмерима да одлуче шта да раде следеће .

en: About Mnemosyne
sr: О Mnemosyne

en: (De)activate cards
sr: (Де) активираj картицe

en: Saved sets:
sr: Сачувани скупови:

en: &Save this set for later use
sr: &Сачувај овај скуп за каснију употребу

en: Add cards
sr: Додај картице

en: Card type:
sr: Врста картице:

en: Tags:
sr: Ознаке:

en: Select initial grade:
sr: Изаберите почетни степен:

en: You have yet to learn this.
sr: Ви тек треба да научите ово.

en: &Yet to learn
sr: &Још да се  научи

en: You know this, but just barely.
sr: Знаш то, али једва.

en: You know this, but not very well.
sr: Знаш то, али није добро.

en: You know this.
sr: Знаш то.

en: You know this very well.
sr: Знате то врло добро.

en: &Exit
sr: &Излаз

en: Add tags
sr: Додај ознаке

en: Browse cards
sr: Прегледај картице

en: Select one or more cards and right-click for more actions.
sr: Изаберите једну или више картица и  десним  кликом - за више акција.

en: XXX cards selected, of which XXX active
sr: XXX картице су изабране, од којих XXX су активне

en: Card set name
sr: Постави назив картице

en: Card set name:
sr: Постави назив картице:

en: Change card type
sr: Промените тип картице

en: New card type:
sr: Нови тип картице:

en: Clone card type
sr: Дуплирај врсту картице

en: Cloned from:
sr: Дуплирано из:

en: Clone name:
sr: Назив дуплираног:

en: Compact database
sr: Збијена база података

en: Delete unused media files
sr: Избриши некоришћене медијске датотеке

en: Configuration
sr: Поставке

en: &Defaults
sr: &Подразумевано

en: Form
sr: Образац

en: Background:
sr: Позадина:

en: Set colour
sr: Постави боју

en: Alignment:
sr: Поравнање:

en: Left
sr: Лево

en: Center
sr: Средиште

en: Right
sr: Десно

en: Increase size of non-latin characters by
sr: Повећајте величину не-латиничних знакова

en: points.
sr: бодова.

en: (This setting will be overridden in card types cloned from 'Vocabulary'.)
sr: (Ова поставка ће бити поништене у дупираним врстама картица 'Речника'.)

en: Autosave after
sr: Самочување после

en: Allow other devices to sync with this computer
sr: Дозволи другим уређајима усклађење са овим рачунаром

en: Password:
sr: Лозинка:

en: Username:
sr: Корисничко име:

en: Port:
sr: Прикључак:

en: Check for changed media files on server
sr: Проверите измењенe медијскe датотекe на послужитељу

en: Review memorised cards
sr: Прегледајте меморисане картице

en: most urgent first
sr: прво најхитније

en: in random order
sr: случајним редоследом

en: in the order they were added
sr: у редоследу којим су додата

en: Cramming
sr: Бубање

en: earliest scheduled first
sr: Најраније је заказано прво

en: lastest scheduled first
sr: Најзадње је заказано прво

en: most lapses first
sr: прво највеће грешке

en: Convert card type data
sr: Претварање врсте података  картице

en: Set the correspondence between data in the old and the new card type:
sr: Постави преписку између података у старом и новом типу картица:

en: Old:
sr: Стари:

en: New:
sr: Нова:

en: not having any of these tags:
sr: не са било којом од ове ознаке:

en: Delete media
sr: Избриши медиј

en: Delete these unused media files?
sr: Брисање неискориштене медијске датотеке?

en: Edit card
sr: Уреди картицу

en: Export to file
sr: Извоз у датотеку

en: File format:
sr: Врста датотеке:

en: File to export to:
sr: Датотека за извоз у:

en: &Browse
sr: &Прегледај

en: (Only active cards will be exported, without learning data.)
sr: (Само активне картице ће се извозити, без учења података.)

en: Export cards
sr: Извоз картице

en: Author name:
sr: Име аутора:

en: Author email:
sr: Е-адреса аутора:

en: Date:
sr: Датум:

en: Revision:
sr: Ревизија:

en: Notes:
sr: Белешке:

en: Wizard
sr: Чаробњак

en: Introduction
sr: Увод

en: Welcome to Mnemosyne, a flash card program named both after the Greek goddess of Memory and a type of butterfly.
    
    Mnemosyne makes it more efficient to study, focusing on the cards you're most likely to forget and not wasting your time on things you know well.
    
    For that, Mnemosyne decides when to show you the cards, and you'll need to rate how well you remember them.
    
    Let's look at the meaning of these ratings now.
sr: Добро дошли у Mnemosyne,програма са  флеш картицама  и назван по грчкој богињи меморије и врсти лептира.
    
    Mnemosyne чини ефикаснијим учење, побољшава брзину и квалитет учења путем честог понављања  и да не губите време на ствари које добро познајете.
    
    За то, Mnemosyneодлучује када да вам покаже картице, а ви ћете морати да  процените колико добро их се сећате.
    
    Погледајмо смисао ових оцене сада.

en: Memorising new cards
sr: Memorising нова картица

en: Reviewing previously memorised cards
sr: Разматрање претходно меморисане картице

en: If you study these cards again tomorrow, the 'Scheduled' counter will tell you how many previously memorised cards you need to review. These are grade 2 to 5 cards.
    
    If a card reappears too soon, and you're able to remember it without any effort, rate the card a 5. The interval to see this card again will be a lot longer.
    
    If the interval is just right, so that you remember it, albeit with some effort, use grade 4.
    
    If, however, it takes you significant effort to remember the answer, and you think the interval was too long, then rate the card 3 or even 2.
    
    If you fail to remember it altogether, rate it either 0 or 1, and after you have finished reviewing all the scheduled cards, it will appear repeatedly until you think you'll be able to remember it again for a few days.
sr: Ако проучите ове картице поново сутра,  'Планирани' бројач ће вам рећи колико је раније меморисаних картица потребно  да прегледате. Ово картица има оцену од 2 до 5.
    
    Ако се картица прерано понавља, и ви сте у стању да се сетим без икаквог напора, оцена картице је 5. Период да поново види ову картицу ће бити много дужи
    
    Ако  се сетите , чак и са мало напора, она треба да се процени на 4.
    
    Међутим, ако вам је потребно доста напора да се сетите одговора, а мислите да је предуг период , онда је оцена картице 3 или чак 2.
    
    Ако не успете да га запамтите, оцена је 0 или 1, и након што сте завршили прегледавање свих планираних картица, то ће се више пута појавити док не мислите да ћете моћи да се сетите поново за неколико дана.

en: Statistics
sr: Статистика

en: If you're into statistics, Mnemosyne keeps detailed logs of your revisions.
    
    Not only that, but if you want, Mnemosyne can upload transparently a completely anonymous version of these logs to a central site for analysis, so that you can help making the scheduling algorithm better. In this way, you also contribute to scientific research on long-term memory.
    
    Uncheck the following box if you do not want to do this.
sr: У статистици, Mnemosyne води детаљне евиденције својих ревизија.
    
    Не само то , али ако желите, Mnemosyne може да отпреми транспарентно и потпуно анонимно верзију ових докумената на централни сајт за анализу,  тако да може да помогне бољој изради алгоритма планирања. На овај начин , можете допринети научним истраживањима за дугорочно памћење.
    
    Одзначи избор ако не желите да то урадите .

en: Upload anonymous logs (can be changed later)
sr: Отпреми анонимне записе (може се касније мењати)

en: Ready to start
sr: Спремни за почетак

en: Now you're ready to start!
    
    Add new cards by clicking on the icon with the 'plus' sign in the top left.
    
    Remember, there is no need to worry about saving your work, this will be done automatically.
    
    For best results, it's suggested to do your revisions every day, although Mnemosyne will try to cope if you've missed a few days.
    
    For more documentation, see http://www.mnemosyne-proj.org.
    
    Happy learning!
sr: Сада сте спремни да почнете!
    
    Додајте нове картице тако што ћете кликнути на икону са знаком 'плус' у горњем левом углу.
    
    Запамтите , нема потребе да бринете да сачувате свој рад , то ће аутоматски бити учињено .
    
    За најбоље резултате ,  предложено је да урадите своје ревизије сваки дан , иако Mnemosyne ће покушати да се избори уколико сте пропустили неколико дана.
    
    За додатну документацију , погледај http://www.mnemosyne-proj.org.
    
    Срећно учење!

en: Import from file
sr: Увези из датотеке

en: File to import from:
sr: Датотека за увоз из:

en: Add additional tag(s) to cards:
sr: Додајте још ознака  у  картице:

en: &Settings
sr: &Подешавање

en: &Help
sr: &Помоћ

en: &File
sr: &Датотека

en: &Cards
sr: &Картице

en: toolBar
sr: Алатна трака

en: (De)a&ctivate cards...
sr: (Де)а&ктивирај картице...

en: &Add cards...
sr: &Додај картице...

en: &Configure Mnemosyne...
sr: &Подеси Mnemosyne...

en: &Delete current card
sr: &Избриши тренутну картицу

en: Del
sr: Избриши

en: &Edit current card...
sr: &Уреди тренутну картицу...

en: &Browse cards...
sr: &Прегледај картице...

en: &Export...
sr: &Извези...

en: E&xit
sr: И&злаз

en: &New...
sr: &Нова...

en: &Open...
sr: &Отвори...

en: &Save
sr: &Сачувај

en: Save &as...
sr: Сачувај &као...

en: &About
sr: &О програму

en: &Import...
sr: &Увези...

en: &Getting started
sr: &Почетак

en: Show s&tatistics...
sr: Прикажи с&татистику...

en: &Tip of the day
sr: &Савет дана

en: Manage &plugins...
sr: Управљање &додацима...

en: Manage plugins
sr: Управљање додацима

en: &Manage card types...
sr: &Управљање врстама картица...

en: S&ync...
sr: У&склади...

en: Compact...
sr: Збијен...

en: Card type manager
sr: Управвљач врстом картице

en: &New clone
sr: &Нова дуплирана

en: Installed plugins (active and inactive):
sr: Инсталирани додаци  (активна и неактивна):

en: Plugin description:
sr: Опис додатка:

en: &Install new plugin
sr: &Инсталирајте нови додатак

en: &Delete plugin
sr: &Избриши додатак

en: Preview cards
sr: Преглед картице

en: Question:
sr: Питање:

en: Answer:
sr: Одговор:

en: &Previous sister card
sr: &Претходна равноправна картица

en: &Next sister card
sr: &Следећа равноправна картица

en: Remove tags
sr: Уклони ознаке

en: Tags to remove:
sr: Ознаке за уклањање:

en: Rename card type
sr: Преименуј врсту картице

en: Enter new card type name:
sr: Унесите ново име врсте картице:

en: Rename tag
sr: Преименуј ознаку

en: Enter new tag name:
sr: Унесите нови назив ознаке:

en: Show &answer
sr: Прикажи &одговор

en: Sync with server
sr: Усклади са послужитељем

en: Server:
sr: Послужитељ:

en: Check for changed media files on client
sr: Проверите измењене медијске датотеке за корисника

en: Tip of the day
sr: Савет дана

en: <b>Did you know...?</b>
sr: <b>Да ли сте знали...?</b>

en: &Show tips on startup
sr: Прикажи савете при покретању

en: &Previous
sr: &Претходно

en: &Next
sr: &Следеће

en: &Close
sr: &Затвори

en: data directory
sr: подаци о директоријуму

en: This is a test.
sr: Ово је провера.
