checkbox - en to ar translation catalogue (127 entries)

en: Ne_xt
ar: ال_تالي

note: Title of the user interface
en: System Testing
ar: اختبار النظام

en: _No
ar: _لا

en: _Previous
ar: _السابق

en: _Skip this test
ar: _تخطى هذا الاختبار

en: _Test
ar: _اختبر

en: _Yes
ar: _نعم

en: Test and report system information
ar: اختبر و قدّم تقرير عن معلومات النظام

note: description
en: $output
ar: $مخرجات

note: description
en: Is this correct?
ar: هل هذا صحيح؟

note: description
en: Do you see color bars and static?
ar: هل ترى أشرطةً ملونة و ثابتة؟

note: description
en: Moving the mouse should move the cursor on the screen.
ar: تحريك الفأرة ينبغي ان يحرك المؤشر على الشاشة.

note: description
en: Is your mouse working properly?
ar: هل تعمل الفأرة بشكل صحيح؟

note: description
en: Is your keyboard working properly?
ar: هل تعمل لوحة المفاتيح بشكل صحيح؟

note: description
en: Detecting your network controller(s):
ar: يكشف عن متحكم الشبكة:

note: description
en: Testing your connection to the Internet:
ar: يختبر اتصالك بالانترنت:

en: Usage: checkbox [OPTIONS]
ar: استخدام: checkbox [خيارات]

en: Print version information and exit.
ar: اطبع بيانات الإصدار واخرج.

en: The file to write the log to.
ar: الملف الذي سيكتب فيه السجل.

en: yes
ar: نعم

en: no
ar: لا

en: skip
ar: تخطى

en: Press any key to continue...
ar: اضغط على أي مفتاح للمواصلة...

en: Please choose (%s):
ar: من فضلك اختر (%s):

en: test
ar: إختبار

en: test again
ar: اختبر مجددا

en: Please type here and press Ctrl-D when finished:
ar: الرجاء الكتابة هنا و الضغط على Ctrl-D عند الانتهاء:

en: _Test Again
ar: أ_عد الاختبار

en: _Finish
ar: ا_نهي

en: Gathering information from your system...
ar: يجري جمع المعلومات عن نظامك...

en: Failed to contact server. Please try
    again or upload the following file name:
    %s
    
    directly to the system database:
    https://launchpad.net/+hwdb/+submit
ar: فشلت عملية مخاطبة الخادوم. رجاءً أعد المحاولة
    أو ارفع الملف:
    %s
    مباشرةً إلى قاعدة بيانات النظام:
    https://launchpad.net/+hwdb/+submit

en: Failed to upload to server,
    please try again later.
ar: فشل الرفع إلى الخادوم،
    يرجى إعادة المحاولة لاحقا.

en: Information not posted to Launchpad.
ar: لم تُرسل المعلومات إلى لنشباد.

en: Email address must be in a proper format.
ar: عنوان البريد الإلكتروني يجب أن يكون بنسق سليم.

en: Exchanging information with the server...
ar: يجري تبادل المعلومات مع الخادوم...

en: Building report...
ar: يُعِد التقرير...

en: Further information:
ar: مزيد من المعلومات:

en: _Deselect All
ar: _أزل تحديد الكل

en: _Select All
ar: _حدّد الكل

note: description
en: Detecting your sound device(s):
ar: جاري اكتشاف أجهزة الصوت:

note: description
en: Please connect a pair of headphones to your audio device.
ar: الرجاء توصيل زوج من السماعات بجهازك الصوتي.

note: description
en: Did you hear your speech played back?
ar: هل سمعت الصوت؟

note: description
en: The following hard drives were detected:
ar: كُشِف عن وجود الأقراص الصلبة التالية:

note: description
en: Prerequisites: This test case assumes that there's a testing account from which test cases are run and a personal account that the tester uses to verify the fingerprint reader
ar: المتطلبات المسبّقة: هذا الاختبار مبني على فرضية وجود حساب للاختبارات الذي من خلاله يمكن إجراء الاختبارات و حساب شخصي يستخدمه الشخص المَختبِر للتحقق من قارئ البصمات.

note: description
en: Did the authentication procedure work correctly?
ar: هل عملت إجراءات الاستيثاق بشكل سليم؟

note: description
en: Do the copy operations work as expected?
ar: هل جرت عمليات النسخ كما ينبغي؟

note: description
en: This display is using the following resolution:
ar: تستخدم هذه الشاشة الميز التالية:

note: description
en: Is this acceptable for your display?
ar: هل هذا مناسب؟

note: description
en: The following screens and video modes have been detected on your system:
ar: اكتُشفت الشاشات وأنماط ﺍﻟﭭﻴﺪﻳﻮ التالية

note: description
en: Did the screen appear to be working for each mode?
ar: هل تبين لك أن الشاشة تعمل على كل الأنماط؟

note: description
en: Check that the hardware is able to run compiz.
ar: تأكد من أن عتاد جهازك قادر على تشغيل كومبيز.

note: description
en: Did the 3d animation appear?
ar: هل ظهر أمامك تحريكاً ثلاثي الأبعاد؟

note: description
en: Audio tests
ar: اختبارات الصوت

note: description
en: Disk tests
ar: اختبارات القرص

note: description
en: Fingerprint reader tests
ar: اختبارات قارئ البصمة

note: description
en: Firewire disk tests
ar: اختبارات قرص السلك الناري

note: description
en: Monitor tests
ar: اختبارات الشاشة

note: description
en: Peripheral tests
ar: اختبارات الملحقات

note: description
en: User Applications
ar: تطبيقات المستخدم

note: description
en: Linux Test Project
ar: مشروع اختبار لينِكس

note: description
en: Does the icon automatically appear/disappear?
ar: هل تظهر/تختفي هذه الأيقونة بشكل تلقائي؟

note: description
en: Note that this test may require you to enter your password.
ar: لاحظ أن هذا الاختبار قد يتطلب إدخال كلمة السر

note: description
en: Did the screen change temporarily to a text console?
ar: هل تحولت الشاشة إلى منصة نصية مؤقتًا؟

note: description
en: If your system does not have a VGA port, please skip this test.
ar: إذا لم يكن بجهازك منفذ لمنظومة عرض مرئي, إذاً رجاءاً تخطى هذا الإختبار.

note: description
en: Connect a display (if not already connected) to the VGA port on your system. Is the image displayed correctly?
ar: وصّل جهاز عرض (إذ لم تكن قد فعلت) بمنفذ منظومة العرض المرئي في جهازك. هل تم عرض الصورة بشكل صحيح؟

note: description
en: If your system does not have a DVI port, please skip this test.
ar: إذا لم يكن بجهازك منفذ لواجهة رقمية مرئية, إذاً رجاءاً تخطى هذا الإختبار.

note: description
en: Connect a display (if not already connected) to the DVI port on your system. Is the image displayed correctly?
ar: وصّل جهاز عرض (إذ لم تكن قد فعلت) بمنفذ الواجهة رقمية مرئيةفي جهازك. هل تم عرض الصورة بشكل صحيح؟

note: description
en: If your system does not have DisplayPort, please skip this test.
ar: إذا لم يكن بجهازك منفذ للعرض المرئي, إذاً رجاءاً تخطى هذا الإختبار.

note: description
en: Connect a display (if not already connected) to the DisplayPort on your system. Is the image displayed correctly?
ar: وصّل جهاز عرض (إذ لم تكن قد فعلت) بمنفذ العرض المرئي في جهازك. هل تم عرض الصورة بشكل صحيح؟

note: description
en: If your system does not have a HDMI port, please skip this test.
ar: إذا لم يكن بجهازك منفذ للوسيط المتعدد عالي الوضوح, إذاً رجاءاً تخطى هذا الإختبار.

note: description
en: Connect a display (if not already connected) to the HDMI port on your system. Is the image displayed correctly?
ar: وصّل جهاز عرض (إذ لم تكن قد فعلت) بمنفذ الوسيط المتعدد عالي الوضوح في جهازك. هل تم عرض الصورة بشكل صحيح؟

note: description
en: If your system does not have a S-VIDEO port, please skip this test.
ar: إذا لم يكن بجهازك منفذ S-VIDEO, إذاً رجاءًا تخطى هذا الإختبار.

note: description
en: Connect a display (if not already connected) to the S-VIDEO port on your system. Is the image displayed correctly?
ar: قم بتوصيل جهاز عرض (إذ لم تكن قد فعلت) بمنفذ ال S-VIDEO بجهازك. هل تم عرض الصورة بشكل صحيح؟

note: description
en: If your system does not have a RCA port, please skip this test.
ar: إذا لم يكن بجهازك منفذ RCA, إذاً رجاءًا تخطى هذا الإختبار.

note: description
en: Connect a display (if not already connected) to the RCA port on your system. Is the image displayed correctly?
ar: قم بتوصيل جهاز عرض (إذ لم تكن قد فعلت) بمنفذ ال RCA بجهازك. هل تم عرض الصورة بشكل صحيح؟

note: description
en: Did the monitor go blank?
ar: هل تحولت شاشتك إلى السواد؟

note: description
en: Was the connection correctly established?
ar: هل تأسس الاتصال بالإنترنت بشكل صحيح؟

note: description
en: Did the file play?
ar: هل اشتغل الملف؟

note: description
en: Automated benchmark testing
ar: اختبارات الأداء الآلية

note: description
en: Test the network before suspending.
ar: إختبر شبكة العمل قبل التعليق؟

note: description
en: Record the current resolution before suspending.
ar: سَجِّل أبعاد حيِّز العرض قبل التعليق.

en: One of debug, info, warning, error or critical.
ar: واحدة من debug, info, warning, error أو critical.

en: Configuration override parameters.
ar: مُعامِلات تجاوز التضبيط.

en: Shorthand for --config=checkbox/plugins/jobs_info/blacklist.
ar: إختصار ل config=checkbox/plugins/jobs_info/blacklist--.

en: Shorthand for --config=checkbox/plugins/jobs_info/blacklist_file.
ar: إختصار ل config=checkbox/plugins/jobs_info/blacklist_file--.

en: Shorthand for --config=checkbox/plugins/jobs_info/whitelist.
ar: إختصار ل config=checkbox/plugins/jobs_info/whitelist--.

en: Shorthand for --config=checkbox/plugins/jobs_info/whitelist_file.
ar: إختصار ل config=checkbox/plugins/jobs_info/whitelist_file--.

en: Missing configuration file as argument.
ar: ملف التضبيط مفقود كمُعطى.

en: Hangup detected on controlling terminal or death of controlling process
ar: اكتُشِفَ حدوث تعليق في طرفية التحكم أو إنقطاع لعملية التحكم

en: Interrupt from keyboard
ar: قاطع من لوحة المفاتيح

en: Quit from keyboard
ar: إغلاق من لوحة المفاتيح

en: Illegal Instruction
ar: توجيه غير قانوني

en: Abort signal from abort(3)
ar: إشارة إجهاض من إجهاض(٣)

en: Floating point exception
ar: استثناء الفاصلة العائمة

en: Kill signal
ar: إشارة إيقاف

en: Invalid memory reference
ar: مرجعية ذاكرة غير صالحة

en: Timer signal from alarm(2)
ar: إشارة مؤقت من منبه(٢)

en: Termination signal
ar: إشارة إنهاء

en: User-defined signal 1
ar: إشارة 1 المُعرَّفة من قبل المستخدم

en: User-defined signal 2
ar: إشارة 2 المُعرَّفة من قبل المستخدم

en: Child stopped or terminated
ar: تم إيقاف العملية البنوية أو إنهائها

en: Continue if stopped
ar: أكمل إذا أوقِف

en: Stop process
ar: أوقف العملية

en: Stop typed at tty
ar: تم إدخال أمر إيقاف في tty

en: tty input for background process
ar: مدخلات tty لمعالجة الخلفية

en: tty output for background process
ar: مخرجات tty لمعالجة الخلفية

en: UNKNOWN
ar: مجهول

en: Unknown signal
ar: إشارة مجهولة

en: Info
ar: بيان

en: Error
ar: عطل

en: Unable to start web browser to open %s.
ar: تعذّر تشغيل المتصفح لفتح %s.

en: Collecting information about this test.
    This might take a few minutes.
ar: جاري جمع المعلومات عن هذا الإختبار.
    قد يستغرق بضع دقائق.

en: Collected information is being sent for bug tracking.
    This might take a few minutes.
ar: جاري إرسال المعلومات التي تم جمعها ليتم تتبع الأعطال.
    قد يستغرق هذا بضع دقائق.

en: Is a package upgrade in process? Error: %s
ar: هل تَجري عملية ترقية للحِزَم؟ خطأ: %s

en: Successfully finished testing!
ar: اكتملت الاختبارات بنجاح

en: Welcome to System Testing!
    
    Checkbox provides tests to confirm that your system is working properly. Once you are finished running the tests, you can view a summary report for your system.
ar: مرحبا في اختبار النظام,
    يوفر هذا البرنامج اختبارات لتتحقق من عمل النظام بكفاءة. بعد انتهاء الاختبارات، تستطيع الاطلاع على تقرير ملخص عن نظامك.

en: Failed to process form: %s
ar: فشل المعالجة من: %s

en: No e-mail address provided, not submitting to Launchpad.
ar: لم يُعطى أي عنوان بريد إلكتروني، لذا لن يُرسل إلى لنشباد.

en: There is another checkbox running. Please close it first.
ar: يعمل صندوق اختبار آخر. أغلقه أولا.

en: Checkbox did not finish completely.
    Do you want to recover from the previous run?
ar: لم ينتهي checkbox تماماً.
    هل تود استعادة الجلسة السابقة؟

en: Running %s...
ar: تنفيذ %s...

note: Get results
en: Select the suites to test
ar: اختر حزمة اختبارات

en: Enter text:
ar: أدخل نصا:

en: Type Text
ar: اكتب نصا

en: No Internet connection
ar: لا اتصال بالإنترنت

en: Connection established lost a packet
ar: الاتصال المُؤسَّس انقطعت إشارته

en: Internet connection fully established
ar: أُسس الاتصال بالإنترنت
