checkbox - en to ro translation catalogue (180 entries)

en: Ne_xt
ro: Î_nainte

en: _No
ro: _Nu

en: _Previous
ro: Îna_poi

en: _Yes
ro: _Da

note: description
en: Is this correct?
ro: Este corect?

note: description
en: Is your keyboard working properly?
ro: Tastatura dumneavoastră funcționează corect?

note: description
en: Detecting your network controller(s):
ro: Detectarea plăcii(lor) de rețea:

note: description
en: Testing your connection to the Internet:
ro: Testarea conexiunii la Internet:

en: Print version information and exit.
ro: Tipăreşte informaţia despre versiune şi iese.

en: The file to write the log to.
ro: Fişierul în care va fi scris logul.

en: yes
ro: Da

en: no
ro: nu

en: Press any key to continue...
ro: Apăsaţi orice tastă pentru a continua...

en: Please choose (%s):
ro: Vă rog alegeţi (%s):

en: Please type here and press Ctrl-D when finished:
ro: Vă rog scrieţi aici şi apăsaţi Ctrl-D când aţi terminat:

en: _Test Again
ro: _Testează din nou

en: _Finish
ro: _Finalizează

en: Gathering information from your system...
ro: Culegere informaţii despre sistem...

en: Failed to upload to server,
    please try again later.
ro: Eşec în trimiterea datelor la server,
    vă rugăm încercaţi din nou mai târziu.

en: Email address must be in a proper format.
ro: Adresa de email trebuie să fie într-un format corect.

en: Building report...
ro: Se generează raportul...

en: Further information:
ro: Mai multe informații:

note: Title of the user interface
en: System Testing
ro: Testarea sistemului

en: _Deselect All
ro: _Deselectează tot

en: _Select All
ro: _Selectează tot

en: _Skip this test
ro: Omite ace_st test

en: Test and report system information
ro: Testați și comunicați informațiile de sistem

note: description
en: Detecting your sound device(s):
ro: Se detectează dispozitive(le) de sunet:

note: description
en: Did you hear a sound and was that sound free of any distortion, clicks or other strange noises?
ro: Ați auzit un sunet care nu conține distorsiuni, clicuri sau alte zgomote ciudate?

note: description
en: Please connect a pair of headphones to your audio device.
ro: Conectați o pereche de căști la dispozitivul audio.

note: description
en: Select Test to play a sound on the automatically detected playback device.
ro: Alegeți Test pentru a reda un sunet pe dispozitivul de redare detectat automat.

note: description
en: Did you hear a sound through the headphones and did the sound play without any distortion, clicks or other strange noises from your headphones?
ro: Ați auzit în căști un sunet care nu conține distorsiuni, clicuri sau alte zgomote ciudate?

note: description
en: Disconnect any external microphones that you have plugged in.  Select Test, then speak into your internal microphone.  After a few seconds, your speech will be played back to you.
ro: Deconectați toate microfoanele externe pe care le-ați conectat. Alegeți Test, apoi vorbiți în microfonul intern. După câteva secunde, cuvintele dumneavoastră vor fi redate.

note: description
en: Connect a microphone to your microphone port.  Select Test, then speak into the microphone.  After a few seconds, your speech will be played back to you.
ro: Conectați un microfon în portul potrivit. Alegeți Test, apoi vorbiți în microfon. După câteva secunde, cuvintele dumneavoastră vor fi redate.

note: description
en: Did you hear your speech played back?
ro: Este redată înregistrarea efectuată?

note: description
en: Autotest suite (destructive)
ro: Set autotestare (distructiv)

note: description
en: The address of your Bluetooth device is: $output
ro: Adresa dispozitivului dumneavoastră bluetooth este: $output

note: description
en: Did all the steps work?
ro: Au funcționat toți pașii?

note: description
en: The following hard drives were detected:
ro: Au fost detectate următoarele hard discuri:

note: description
en: Prerequisites: This test case assumes that there's a testing account from which test cases are run and a personal account that the tester uses to verify the fingerprint reader
ro: Cerințe: Această procedură de test presupune existența unui cont de testare din care se execută cazuri de test și a unui cont personal utilizat pentru verificarea cititorului de amprente.

note: description
en: Did the authentication procedure work correctly?
ro: Procedura de autentificare a funcționat corect?

note: description
en: Do the copy operations work as expected?
ro: Operația de copiere a funcționat conform așteptărilor?

note: description
en: This display is using the following resolution:
ro: Acest ecran folosește următoarea rezoluție:

note: description
en: Is this acceptable for your display?
ro: Este acceptabil pentru ecranul dumneavoastră?

note: description
en: Ensure the current resolution meets or exceeds the recommended minimum resolution (1024 x 768). See here for details:
ro: Asigurați-vă că rezoluția curentă atinge sau depășește rezoluția minimă recomandată (1024 x 768). Vedeți aici detalii:

note: description
en: Ensure the current resolution meets or exceeds the recommended minimum resolution (1024 x 600). See here for details:
ro: Asigurați-vă că rezoluția curentă atinge sau depășește rezoluția minimă recomandată (1024 x 600). Vedeți aici detalii:

note: description
en: Do you see color bars and static?
ro: Vedeți bare colorate și pureci?

note: description
en: The following screens and video modes have been detected on your system:
ro: Următoarele ecrane și moduri video au fost detectate în sistem:

note: description
en: Did the screen appear to be working for each mode?
ro: Ecranul a funcționat pentru fiecare mod în parte?

note: description
en: Check that the hardware is able to run compiz.
ro: Verificați dacă hardware-ul poate să utilizeze compiz.

note: description
en: Did the 3d animation appear?
ro: A apărut animația 3d?

note: description
en: Moving the mouse should move the cursor on the screen.
ro: Mișcarea mouse-ului ar trebui să determine mișcarea cursorului pe ecran.

note: description
en: Is your mouse working properly?
ro: Mouse-ul dumneavoastră funcționează corespunzător?

note: description
en: Audio tests
ro: Teste audio

note: description
en: Disk tests
ro: Teste disk

note: description
en: Fingerprint reader tests
ro: Teste cititor amprente

note: description
en: Firewire disk tests
ro: Teste disc firewire

note: description
en: Monitor tests
ro: Teste de monitor

note: description
en: Peripheral tests
ro: Teste de periferice

note: description
en: User Applications
ro: Aplicații pentru utilizatori

note: description
en: Linux Test Project
ro: Proiect de teste Linux

note: description
en: Secure Digital (SD) media card support verification:
     1.- Plug a SD media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
ro: Verificarea suportului pentru mediile de stocare Secure Digital (SD):
     1.- Introduceți un mediu de stocare SD în slotul calculatorului.
     2.- Pe desktop și în meniul „Locuri” din partea superioară a ecranului ar trebui să apară o iconiță.
     3.- Efectuați clic dreapta pe iconița de pe desktop și alegeți „Scoate dispozitivul în siguranță".
     4.- Iconița ar trebui să dispară, atât de pe desktop, cât și din meniul „Locuri”.

note: description
en: Secure Digital (SD) media card support re-verification:
     1.- Plug a SD media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
ro: Re-verificarea suportului pentru mediile de stocare Secure Digital (SD):
     1.- Introduceți un mediu de stocare SD în slotul calculatorului.
     2.- Pe desktop și în meniul „Locuri” din partea superioară a ecranului ar trebui să apară o iconiță.
     3.- Efectuați clic dreapta pe iconița de pe desktop și alegeți „Scoate dispozitivul în siguranță".
     4.- Iconița ar trebui să dispară, atât de pe desktop, cât și din meniul „Locuri”.

note: description
en: Secure Digital High Capacity (SDHC) media card support verification:
     1.- Plug a SDHC media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
ro: Verificarea suportului pentru mediile de stocare Secure Digital High Capacity (SDHC):
     1.- Introduceți un mediu de stocare SDHC în slotul calculatorului.
     2.- Pe desktop și în meniul „Locuri” din partea superioară a ecranului ar trebui să apară o iconiță.
     3.- Efectuați clic dreapta pe iconița de pe desktop și alegeți „Scoate dispozitivul în siguranță".
     4.- Iconița ar trebui să dispară, atât de pe desktop, cât și din meniul „Locuri”.

note: description
en: Secure Digital High Capacity (SDHC) media card support re-verification:
     1.- Plug a SDHC media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
ro: Re-verificarea suportului pentru mediile de stocare Secure Digital High Capacity (SDHC):
     1.- Introduceți un mediu de stocare SDHC în slotul calculatorului.
     2.- Pe desktop și în meniul „Locuri” din partea superioară a ecranului ar trebui să apară o iconiță.
     3.- Efectuați clic dreapta pe iconița de pe desktop și alegeți „Scoate dispozitivul în siguranță".
     4.- Iconița ar trebui să dispară, atât de pe desktop, cât și din meniul „Locuri”.

note: description
en: Multi Media Card (MMC) media card support verification:
     1.- Plug a MMC media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
ro: Verificarea suportului pentru mediile de stocare Multi Media Card (MMC):
     1.- Introduceți un mediu de stocare MMC în slotul calculatorului.
     2.- Pe desktop și în meniul „Locuri” din partea superioară a ecranului ar trebui să apară o iconiță.
     3.- Efectuați clic dreapta pe iconița de pe desktop și alegeți „Scoate dispozitivul în siguranță".
     4.- Iconița ar trebui să dispară, atât de pe desktop, cât și din meniul „Locuri”.

note: description
en: Multi Media Card (MMC) media card support re-verification:
     1.- Plug a MMC media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
ro: Re-verificarea suportului pentru mediile de stocare Multi Media Card (MMC):
     1.- Introduceți un mediu de stocare MMC în slotul calculatorului.
     2.- Pe desktop și în meniul „Locuri” din partea superioară a ecranului ar trebui să apară o iconiță.
     3.- Efectuați clic dreapta pe iconița de pe desktop și alegeți „Scoate dispozitivul în siguranță".
     4.- Iconița ar trebui să dispară, atât de pe desktop, cât și din meniul „Locuri”.

note: description
en: Memory Stick (MS) media card support verification:
     1.- Plug a MS media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
ro: Verificarea suportului pentru mediile de stocare Memory Stick (MS):
     1.- Introduceți un mediu de stocare MS în slotul calculatorului.
     2.- Pe desktop și în meniul „Locuri” din partea superioară a ecranului ar trebui să apară o iconiță.
     3.- Efectuați clic dreapta pe iconița de pe desktop și alegeți „Scoate dispozitivul în siguranță".
     4.- Iconița ar trebui să dispară, atât de pe desktop, cât și din meniul „Locuri”.

note: description
en: Memory Stick (MS) media card support re-verification:
     1.- Plug a MS media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
ro: Re-verificarea suportului pentru mediile de stocare Memory Stick (MS):
     1.- Introduceți un mediu de stocare MS în slotul calculatorului.
     2.- Pe desktop și în meniul „Locuri” din partea superioară a ecranului ar trebui să apară o iconiță.
     3.- Efectuați clic dreapta pe iconița de pe desktop și alegeți „Scoate dispozitivul în siguranță".
     4.- Iconița ar trebui să dispară, atât de pe desktop, cât și din meniul „Locuri”.

note: description
en: Memory Stick Pro (MSP) media card support verification:
     1.- Plug a MSP media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
ro: Verificarea suportului pentru mediile de stocare Memory Stick Pro (MSP):
     1.- Introduceți un mediu de stocare MSP în slotul calculatorului.
     2.- Pe desktop și în meniul „Locuri” din partea superioară a ecranului ar trebui să apară o iconiță.
     3.- Efectuați clic dreapta pe iconița de pe desktop și alegeți „Scoate dispozitivul în siguranță".
     4.- Iconița ar trebui să dispară, atât de pe desktop, cât și din meniul „Locuri”.

note: description
en: Memory Stick Pro (MSP) media card support re-verification:
     1.- Plug a MSP media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
ro: Re-verificarea suportului pentru mediile de stocare Memory Stick Pro (MSP):
     1.- Introduceți un mediu de stocare MSP în slotul calculatorului.
     2.- Pe desktop și în meniul „Locuri” din partea superioară a ecranului ar trebui să apară o iconiță.
     3.- Efectuați clic dreapta pe iconița de pe desktop și alegeți „Scoate dispozitivul în siguranță".
     4.- Iconița ar trebui să dispară, atât de pe desktop, cât și din meniul „Locuri”.

note: description
en: Compact Flash (CF) media card support verification:
     1.- Plug a CF media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
ro: Verifcarea suportului pentru cardurile de memorie Compact Flash (CF):
     1.-Introduceți un card de memorie Compact Flash în calculator.
     2.-Ar trebui să apară o iconiță pe desktop și una în meniul „Locuri” aflat în partea de sus a ecranului.
     3.-Apăsați clic de dreapta pe iconiță și selectați „Elimină dispozitivul în siguranță”.
     4.-Atât iconița de pe desktop cât și cea din meniul „Locuri” ar trebui să dispară.

note: description
en: Compact Flash (CF) media card support re-verification:
     1.- Plug a CF media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
ro: Verifcarea suportului pentru cardurile media Compact Flash (CF):
     1.-Introduceți un card media Compact Flash în calculator.
     2.-Ar trebui să apară o iconiță pe desktop și una în meniul „Locuri” aflat în partea de sus a ecranului.
     3.-Apăsați clic de dreapta pe iconiță și selectați „Elimină dispozitivul în siguranță”.
     4.-Atât iconița de pe desktop cât și cea din meniul „Locuri” ar trebui să dispară.

note: description
en: Does the icon automatically appear/disappear?
ro: Apare și dispare pictograma în mod automat?

note: description
en: Select Test to switch to another virtual terminal and then back to X.  Your screen will change temporarily to a text console and then switch back to your current session.
ro: Alegeți Test pentru a comuta la alt terminal virtual și apoi înapoi la mediul grafic X. Ecranul se va transforma temporar într-o consolă text și apoi va reveni la sesiunea curentă.

note: description
en: Note that this test may require you to enter your password.
ro: Rețineți că există posibilitatea ca acest test să solicite introducerea parolei.

note: description
en: Did the screen change temporarily to a text console?
ro: Ecranul s-a schimbat temporar într-o consolă text?

note: description
en: If your system does not have a VGA port, please skip this test.
ro: Dacă sistemul nu are un port VGA, omiteți acest test.

note: description
en: Connect a display (if not already connected) to the VGA port on your system. Is the image displayed correctly?
ro: Conectați un ecran (dacă nu este deja conectat) la portul VGA al sistemului. Imaginea este afișată corect?

note: description
en: If your system does not have a DVI port, please skip this test.
ro: Dacă sistemul nu are un port DVI, omiteți acest test.

note: description
en: Connect a display (if not already connected) to the DVI port on your system. Is the image displayed correctly?
ro: Conectați un ecran (dacă nu este deja conectat) la portul DVI al sistemului. Imaginea este afișată corect?

note: description
en: If your system does not have DisplayPort, please skip this test.
ro: Dacă sistemul nu are DisplayPort, omiteți acest test.

note: description
en: Connect a display (if not already connected) to the DisplayPort on your system. Is the image displayed correctly?
ro: Conectați un ecran (dacă nu este deja conectat) la DisplayPort al sistemului. Imaginea este afișată corect?

note: description
en: If your system does not have a HDMI port, please skip this test.
ro: Dacă sistemul nu are un port HDMI, omiteți acest test.

note: description
en: Connect a display (if not already connected) to the HDMI port on your system. Is the image displayed correctly?
ro: Conectați un ecran (dacă nu este deja conectat) la portul HDMI al sistemului. Imaginea este afișată corect?

note: description
en: If your system does not have a S-VIDEO port, please skip this test.
ro: Dacă sistemul nu are un port S-VIDEO, omiteți acest test.

note: description
en: Connect a display (if not already connected) to the S-VIDEO port on your system. Is the image displayed correctly?
ro: Conectați un ecran (dacă nu este deja conectat) la portul S-VIDEO al sistemului. Imaginea este afișată corect?

note: description
en: If your system does not have a RCA port, please skip this test.
ro: Dacă sistemul nu are un port RCA, omiteți acest test.

note: description
en: Connect a display (if not already connected) to the RCA port on your system. Is the image displayed correctly?
ro: Conectați un ecran (dacă nu este deja conectat) la portul RCA al sistemului. Imaginea este afișată corect?

note: description
en: Did the monitor go blank?
ro: A devenit monitorul negru?

note: description
en: Was the connection correctly established?
ro: Conexiunea a fost stabilită cu succes?

note: description
en: Insert a DVD.  Then select Test to play the DVD in Totem.
ro: Introduceți un DVD. Alegeți apoi Test pentru a reda DVD-ul în Totem.

note: description
en: Did the file play?
ro: A fost redat fișierul?

note: description
en: Automated benchmark testing
ro: Teste de performanță automatizate

note: description
en: Test the network before suspending.
ro: Testează rețeaua înainte de suspendare.

note: description
en: Record the current resolution before suspending.
ro: Memorează rezoluția curentă înainte de suspendare.

note: description
en: Test the audio before suspending.
ro: Testează dispozitivul audio înainte de suspendare.

note: description
en: Test the network after resuming.
ro: Testează rețeaua după revenire.

note: description
en: Test to see that we have the same resolution after resuming as before.
ro: Testează pentru a vedea dacă s-a păstrat rezoluția după revenire.

note: description
en: Test the audio after resuming.
ro: Testează sunetul după revenire.

note: description
en: Verify a bluetooth peripheral.  An example verification procedure for a bluetooth mouse is given.
ro: Verifică un periferic bluetooth. Se oferă un exemplu al procedurii de verificare pentru un maus prin bluetooth.

note: description
en: This will check to make sure that your audio device works properly after a suspend and resume.  You can use either internal or external microphone and speakers.
ro: Aceasta va verifica dacă dispozitivul audio funcționează corect după o suspendare și o revenire. Puteți folosi atât microfonul și boxele interne cât și externe.

note: description
en: Did the system successfully suspend and resume for 30 iterations?
ro: Sistemul a intrat și ieșit cu succes din starea de suspendare de 30 de ori?

note: description
en: This will check to make sure your system can successfully hibernate (if supported).
ro: Aceasta va verifica dacă sistemul poate să hiberneze (în cazul în care suportă această funcție).

note: description
en: Also, you will need to ensure your system has no power-on or HDD passwords set, and that grub is set to boot Ubuntu by default if you have a multi-boot set-up.
ro: De asemenea, va fi nevoie să vă asigurați că sistemul nu are parolă la pornire sau pe harddisc și că grub este configurat să pornească implicit Ubuntu în cazul în care aveți o configurație multi-boot.

note: description
en: QA regression tests (destructive)
ro: Teste de regresie QA (distructive)

note: description
en: Do you now have a new folder called Test Folder?
ro: Acum aveți un dosar nou numit Dosar de test?

note: description
en: Right click on the folder called Test Folder(copy) and click Rename. Enter the name Test Data in the name box and hit Enter.
ro: Dați clic dreapta pe dosarul denumit „Dosar de test (copie)” și clic pe Redenumește. Introduceți numele „Date de test” în căsuța de nume și apăsați Enter.

note: description
en: Do you now have a folder called Test Data?
ro: Acum aveți un dosar nou numit Date de test?

note: description
en: Double click the folder called Test Folder to open it up.
ro: Apăsați dublu clic pe dosarul numit Dosar de test pentru a-l deschide.

note: description
en: Was the folder called Test Data successfully moved into the folder called Test Folder?
ro: Dosarul numit Date de test a fost mutat cu succes în dosarul numit Dosar de test?

note: description
en: Is Test File 1 now gone?
ro: A dispărut acum Fișier de test 1?

note: description
en: Has Test Folder been successfully deleted?
ro: A fost șters cu succes Dosar de test?

note: description
en: Close the File Browser.
ro: Închideți navigatorul de fișiere.

note: description
en: Common Document Types Test
ro: Test pentru tipuri uzuale de documente

note: description
en: Did the Ubuntu Test page load correctly?
ro: S-a încărcat corect pagina  de test Ubuntu?

note: description
en: Did the applet display?
ro: A fost afișată miniaplicația?

note: description
en: Did you see the text?
ro: Ați văzut textul?

note: description
en: Did the video play correctly?
ro: A fost filmul redat corect?

note: description
en: Did the video play using a plugin?
ro: A fost redat fișierul video folosind un plugin?

note: description
en: Facebook Chat
ro: Discuții Facebook

note: description
en: Were you able to connect correctly and send/receive messages?
ro: Ai putut să vă conectați și să trimiteți/primiți mesaje?

en: Usage: checkbox [OPTIONS]
ro: Utilizare: checkbox [OPȚIUNI]

en: One of debug, info, warning, error or critical.
ro: Una dintre „debug”, „info”, „error” sau „critical”.

en: Configuration override parameters.
ro: Configurația suprascrie parametrii.

en: Shorthand for --config=checkbox/plugins/jobs_info/blacklist.
ro: Forma abreviată pentru --config=checkbox/plugins/jobs_info/blacklist.

en: Shorthand for --config=checkbox/plugins/jobs_info/blacklist_file.
ro: Forma abreviată pentru --config=checkbox/plugins/jobs_info/blacklist_file.

en: Shorthand for --config=checkbox/plugins/jobs_info/whitelist.
ro: Forma abreviată pentru --config=checkbox/plugins/jobs_info/whitelist.

en: Shorthand for --config=checkbox/plugins/jobs_info/whitelist_file.
ro: Forma abreviată pentru --config=checkbox/plugins/jobs_info/whitelist_file.

en: Missing configuration file as argument.
ro: Fișierul de configurație lipsește ca argument.

en: Hangup detected on controlling terminal or death of controlling process
ro: S-a detectat întreruperea conexiunii către terminalul de control sau moartea procesului de control

en: Interrupt from keyboard
ro: Întrerupere de la tastatură

en: Quit from keyboard
ro: Ieșire de la tastatură

en: Illegal Instruction
ro: Instrucțiune ilegală

en: Abort signal from abort(3)
ro: Semnal de abandonare a execuției de la abort(3)

en: Floating point exception
ro: Excepție de virgulă mobilă

en: Kill signal
ro: Semnal de omorâre a aplicației

en: Invalid memory reference
ro: Referință invalidă la memorie

en: Broken pipe: write to pipe with no readers
ro: Pipe deteriorat: scriere într-un pipe fără cititori

en: Timer signal from alarm(2)
ro: Semnal de ceas de la alarm(2)

en: Termination signal
ro: Semnal de terminare

en: User-defined signal 1
ro: Semnal definit de utilizator 1

en: User-defined signal 2
ro: Semnal definit de utilizator 2

en: Child stopped or terminated
ro: Procesul copil s-a oprit sau a încheiat execuția

en: Continue if stopped
ro: Continuă dacă e oprit

en: Stop process
ro: Oprește procesul

en: Stop typed at tty
ro: Stop tastat la tty

en: tty input for background process
ro: intrări de la tty pentru un proces de fundal

en: tty output for background process
ro: ieșiri către tty pentru un proces de fundal

en: UNKNOWN
ro: NECUNOSCUT

en: Unknown signal
ro: Semnal necunoscut

en: skip
ro: omite

en: test
ro: testare

en: test again
ro: testează din nou

en: Checkbox System Testing
ro: Testarea sistemului Checkbox

en: Previous
ro: Precedente

en: Test Again
ro: Testează din nou

en: Info
ro: Informații

en: Error
ro: Eroare

en: Unable to start web browser to open %s.
ro: Navigatorul web nu poate deschide %s.

en: Collecting information about this test.
    This might take a few minutes.
ro: Se colectează informații despre acest test.
    Aceasta ar putea dura câteva minute.

en: Collected information is being sent for bug tracking.
    This might take a few minutes.
ro: Informațiile colectate sunt trimise sistemului de urmărire a defecțiunilor.
    Aceasta ar putea dura câteva minute.

en: Is a package upgrade in process? Error: %s
ro: Se procesează o actualizare de pachet? Eroare: %s

en: Successfully finished testing!
ro: Testare finalizată cu succes!

en: Welcome to System Testing!
    
    Checkbox provides tests to confirm that your system is working properly. Once you are finished running the tests, you can view a summary report for your system.
ro: Bun venit la testarea sistemului!
    
    Checkbox oferă teste pentru a confirma faptul că sistemul funcționează corespunzător. După ce ați terminat de rulat testele, veți putea vedea un raport pentru sistem.

en: Failed to process form: %s
ro: Procesarea formularului a eșuat: %s

en: Failed to contact server. Please try
    again or upload the following file name:
    %s
    
    directly to the system database:
    https://launchpad.net/+hwdb/+submit
ro: Contactarea serverului a eșuat. Încercați din nou
    sau încărcați următorul fișier:
    %s
    
    direct în baza de date Launchpad:
    https://launchpad.net/+hwdb/+submit

en: Information not posted to Launchpad.
ro: Informațiile nu au fost publicate pe Launchpad.

en: The following report has been generated for submission to the Launchpad hardware database:
    
      [[%s|View Report]]
    
    You can submit this information about your system by providing the e-mail address you use to sign in to Launchpad. If you do not have a Launchpad account, please register here:
    
      https://launchpad.net/+login
ro: A fost generat următorul raport, pentru a fi:
    
      [[%s|View Report]]
    
    Puteți trimite aceste informații despre sistem prin oferirea unei adrese de e-mail folosite la autentificarea pe Launchpad. Dacă nu aveți un cont Launchpad, vă puteți înregistra aici:
    
      https://launchpad.net/+login

en: No e-mail address provided, not submitting to Launchpad.
ro: Nici o adresă email oferită, nu se trimite la Launchpad.

en: Exchanging information with the server...
ro: Se schimbă date cu serverul...

en: There is another checkbox running. Please close it first.
ro: Un alt checkbox este în execuție. Închideți-l pe primul înainte de a lansa checkbox din nou.

en: Checkbox did not finish completely.
    Do you want to recover from the previous run?
ro: Checkbox s-a întrerupt înainte de finalizare.
    Doriți reluarea de la execuția anterioară?

en: Running %s...
ro: Se execută %s...

note: Get results
en: Select the suites to test
ro: Selectați seriile pentru testare

en: Enter text:
ro: Introduceți text:

en: Type Text
ro: Tastare text

en: No Internet connection
ro: Nicio conexiune la Internet

en: Connection established lost a packet
ro: Conexiunea stabilită a pierdut un pachet

en: Internet connection fully established
ro: Conexiune la Internet stabilită complet
