checkbox - en to sv translation catalogue (230 entries)

en: Ne_xt
sv: Näs_ta

note: Title of the user interface
en: System Testing
sv: Systemtest

en: _No
sv: _Nej

en: _Previous
sv: _Föregående

en: _Skip this test
sv: _Hoppa över det här testet

en: _Test
sv: _Testa

en: _Yes
sv: _Ja

en: Test and report system information
sv: Testa och rapportera systeminformation

note: description
en: Is this correct?
sv: Är det här korrekt?

note: description
en: Do you see color bars and static?
sv: Ser du färgade streck och brus

note: description
en: Moving the mouse should move the cursor on the screen.
sv: Förflyttning av musen ska flytta pekaren på skärmen.

note: description
en: Is your mouse working properly?
sv: Fungerar din mus korrekt?

note: description
en: Is your keyboard working properly?
sv: Fungerar ditt tangentbord korrekt?

note: description
en: Detecting your network controller(s):
sv: Detekterar ditt (dina) nätverkskort:

note: description
en: Testing your connection to the Internet:
sv: Testar din uppkoppling till Internet:

en: Usage: checkbox [OPTIONS]
sv: Användning: checkbox [VALMÖJLIGHETER]

en: Print version information and exit.
sv: Skriv ut versionsinformation och avsluta.

en: The file to write the log to.
sv: Filen att skriva loggen till.

en: One of debug, info, warning, error or critical.
sv: En av debug, info, warning, error eller critical.

en: Configuration override parameters.
sv: Parametrar för att åsidosätta konfigurationen.

en: Missing configuration file as argument.
sv: Saknar konfigurationsfil som argument.

en: yes
sv: ja

en: no
sv: nej

en: skip
sv: hoppa över

en: Press any key to continue...
sv: Tryck på valfri tangent för att fortsätta...

en: Please choose (%s):
sv: Välj (%s):

en: test
sv: testa

en: test again
sv: testa igen

en: Please type here and press Ctrl-D when finished:
sv: Var snäll och skriv här och tryck Ctrl-D när du är klar:

en: _Test Again
sv: _Testa igen

en: _Finish
sv: _Färdigställ

en: Gathering information from your system...
sv: Samlar in information från ditt system...

en: Failed to contact server. Please try
    again or upload the following file name:
    %s
    
    directly to the system database:
    https://launchpad.net/+hwdb/+submit
sv: Misslyckades med att kontakta servern. Prova
    igen eller skicka upp följande filnamn:
    %s
    
    direkt till systemdatabasen:
    https://launchpad.net/+hwdb/+submit

en: Failed to upload to server,
    please try again later.
sv: Misslyckades med att ladda upp till server.
    Testa igen senare.

en: Information not posted to Launchpad.
sv: Informationen postades inte på Launchpad.

en: Email address must be in a proper format.
sv: E-postadressen måste anges i ett korrekt format.

en: Exchanging information with the server...
sv: Utbyter information med server...

en: Building report...
sv: Bygger upp rapport.

en: Further information:
sv: Ytterligare information:

en: _Deselect All
sv: _Avmarkera allt

en: _Select All
sv: _Markera allt

note: description
en: Detecting your sound device(s):
sv: Identifierar din(a) ljudenhet(er):

note: description
en: Did you hear a sound and was that sound free of any distortion, clicks or other strange noises?
sv: Hörde du ett ljud och var ljudet fritt från eventuella störningar, klick eller andra konstiga oljud?

note: description
en: Please connect a pair of headphones to your audio device.
sv: Anslut ett par hörlurar till din ljudenhet.

note: description
en: Select Test to play a sound on the automatically detected playback device.
sv: Välj Testa för att spela upp ett ljud på den automatiskt identifierade uppspelningsenheten.

note: description
en: Did you hear a sound through the headphones and did the sound play without any distortion, clicks or other strange noises from your headphones?
sv: Hörde du ett ljud i hörlurarna och var ljudet fritt från eventuella störningar, klick eller andra konstiga oljud?

note: description
en: Disconnect any external microphones that you have plugged in.  Select Test, then speak into your internal microphone.  After a few seconds, your speech will be played back to you.
sv: Koppla från externa mikrofoner som du har anslutna. Välj Testa och prata i din interna mikrofon. Din röst kommer att spelas upp för dig efter några sekunder.

note: description
en: Connect a microphone to your microphone port.  Select Test, then speak into the microphone.  After a few seconds, your speech will be played back to you.
sv: Anslut en mikrofon till din mikrofonport. Välj Testa och prata in i mikrofonen. Din röst kommer att spelas upp för dig efter några sekunder.

note: description
en: Connect a USB audio device to your system.  Then open the volume control application by left-clicking on the speaker icon in the panel and selecting "Sound Preferences".  Select the "Input" tab and choose your USB device.  Select the "Output" tab and choose your USB device.  When you are done, select Test, then speak into the microphone.  After a few seconds, your speech will be played back to you.
sv: Anslut en USB-ljudenhet till din dator.  Öppna sedan volymkontrollprogrammet genom att vänsterklicka på högtalarikonen i panelen och välj "Ljudinställningar".  Välj fliken "Ingång" och välj din USB-enhet.  Välj fliken "Utgång" och välj din USB-enhet.  När du är färdig, tryck på Testa och prata sedan in i mikrofonen.  Din röst kommer sedan att spelas upp för dig efter ett par sekunder.

note: description
en: Did you hear your speech played back?
sv: Hörde du att ditt tal spelades upp?

note: description
en: Autotest suite (destructive)
sv: Automatisk testsvit (destruktiv)

note: description
en: The address of your Bluetooth device is: $output
sv: Adressen för din blåtandsenhet är: $output

note: description
en: Did all the steps work?
sv: Fungerade alla steg?

note: description
en: The following hard drives were detected:
sv: Följande hårddiskar upptäcktes:

note: description
en: Prerequisites: This test case assumes that there's a testing account from which test cases are run and a personal account that the tester uses to verify the fingerprint reader
sv: Förutsättningar: Detta test förutsätter att det finns ett testkonto som används för testerna och ett personligt konto som användaren använder för att verifiera fingeravtrycksläsaren

note: description
en: Did the authentication procedure work correctly?
sv: Fungerade autentiseringsproceduren korrekt?

note: description
en: Do the copy operations work as expected?
sv: Fungerade kopieringsåtgärderna som förväntat?

note: description
en: This display is using the following resolution:
sv: Denna skärm använder följande upplösning:

note: description
en: Is this acceptable for your display?
sv: Är detta acceptabelt för din skärm?

note: description
en: Ensure the current resolution meets or exceeds the recommended minimum resolution (1024 x 768). See here for details:
sv: Försäkra dig om att aktuell upplösning uppfyller eller överstiger rekommenderad upplösning (1024 x 768). Se här för detaljer:

note: description
en: Ensure the current resolution meets or exceeds the recommended minimum resolution (1024 x 600). See here for details:
sv: Försäkra dig om att aktuell upplösning uppfyller eller överstiger rekommenderad upplösning (1024 x 600). Se här för detaljer:

note: description
en: Select Test to display a video test.
sv: Välj Testa för att visa ett grafiktest.

note: description
en: The following screens and video modes have been detected on your system:
sv: Följande skärmar och grafiklägen har identifierats på ditt system:

note: description
en: Select Test to cycle through the detected video modes for your system.
sv: Välj Testa för att växla mellan de identifierade grafiklägena för ditt system.

note: description
en: Did the screen appear to be working for each mode?
sv: Fungerade skärmen för varje läge?

note: description
en: Check that the hardware is able to run compiz.
sv: Kontrollera att hårdvaran har möjlighet att köra Compiz.

note: description
en: Select Test to execute glxgears to ensure that minimal 3d graphics support is in place.
sv: Välj Testa för att köra glxgears för att försäkra dig om att minimumstödet för 3D-grafik uppnås av din maskinvara.

note: description
en: Did the 3d animation appear?
sv: Visades 3D-animationen?

note: description
en: Select Test to open a text area where to type keys on your keyboard.
sv: Välj Testa för att öppna en textruta där du kan skriva in med ditt tangentbord.

note: description
en: Audio tests
sv: Ljudtester

note: description
en: Camera tests
sv: Kameratester

note: description
en: CPU tests
sv: Processortester

note: description
en: System Daemon tests
sv: Tester av systemdemoner

note: description
en: Disk tests
sv: Disktester

note: description
en: Fingerprint reader tests
sv: Tester för fingeravtrycksläsare

note: description
en: Firewire disk tests
sv: Tester för Firewire-disk

note: description
en: Monitor tests
sv: Skärmtester

note: description
en: Peripheral tests
sv: Tester för kringutrustning

note: description
en: User Applications
sv: Användarprogram

note: description
en: Stress tests
sv: Stresstester

note: description
en: Linux Test Project
sv: Linux testprojekt

note: description
en: Secure Digital (SD) media card support verification:
     1.- Plug a SD media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
sv: Verifiering av stöd för Secure Digital-mediakort (SD):
     1.- Anslut ett SD-mediakort till datorn.
     2.- En ikon kommer att visas på skrivbordet och i menyn "Platser" överst på skärmen.
     3.- Högerklicka på skrivbordsikonen och välj "Säker borttagning av enhet".
     4.- Ikonen ska försvinna från både skrivbordet och menyn "Platser".

note: description
en: Secure Digital (SD) media card support re-verification:
     1.- Plug a SD media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
sv: Återverifiering av stöd för Secure Digital-mediakort (SD):
     1.- Anslut ett SD-mediakort till datorn.
     2.- En ikon kommer att visas på skrivbordet och i menyn "Platser" överst på skärmen.
     3.- Högerklicka på skrivbordsikonen och välj "Säker borttagning av enhet".
     4.- Ikonen ska försvinna från både skrivbordet och menyn "Platser".

note: description
en: Secure Digital High Capacity (SDHC) media card support verification:
     1.- Plug a SDHC media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
sv: Verifiering av stöd för Secure Digital High Capacity-mediakort (SDHC):
     1.- Anslut ett SDHC-mediakort till datorn.
     2.- En ikon kommer att visas på skrivbordet och i menyn "Platser" överst på skärmen.
     3.- Högerklicka på skrivbordsikonen och välj "Säker borttagning av enhet".
     4.- Ikonen ska försvinna från både skrivbordet och menyn "Platser".

note: description
en: Secure Digital High Capacity (SDHC) media card support re-verification:
     1.- Plug a SDHC media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
sv: Återverifiering av stöd för Secure Digital High Capacity-mediakort (SDHC):
     1.- Anslut ett SDHC-mediakort till datorn.
     2.- En ikon kommer att visas på skrivbordet och i menyn "Platser" överst på skärmen.
     3.- Högerklicka på skrivbordsikonen och välj "Säker borttagning av enhet".
     4.- Ikonen ska försvinna från både skrivbordet och menyn "Platser".

note: description
en: Multi Media Card (MMC) media card support verification:
     1.- Plug a MMC media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
sv: Verifiering av stöd för Multi Media Card-mediakort (MMC):
     1.- Anslut ett MMC-mediakort till datorn.
     2.- En ikon kommer att visas på skrivbordet och i menyn "Platser" överst på skärmen.
     3.- Högerklicka på skrivbordsikonen och välj "Säker borttagning av enhet".
     4.- Ikonen ska försvinna från både skrivbordet och menyn "Platser".

note: description
en: Multi Media Card (MMC) media card support re-verification:
     1.- Plug a MMC media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
sv: Återverifiering av stöd för Multi Media Card-mediakort (MMC):
     1.- Anslut ett MMC-mediakort till datorn.
     2.- En ikon kommer att visas på skrivbordet och i menyn "Platser" överst på skärmen.
     3.- Högerklicka på skrivbordsikonen och välj "Säker borttagning av enhet".
     4.- Ikonen ska försvinna från både skrivbordet och menyn "Platser".

note: description
en: Memory Stick (MS) media card support verification:
     1.- Plug a MS media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
sv: Verifiering av stöd för Memory Stick-mediakort (MS):
     1.- Anslut ett MS-mediakort till datorn.
     2.- En ikon kommer att visas på skrivbordet och i menyn "Platser" överst på skärmen.
     3.- Högerklicka på skrivbordsikonen och välj "Säker borttagning av enhet".
     4.- Ikonen ska försvinna från både skrivbordet och menyn "Platser".

note: description
en: Memory Stick (MS) media card support re-verification:
     1.- Plug a MS media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
sv: Återverifiering av stöd för Memory Stick-mediakort (MS):
     1.- Anslut ett MS-mediakort till datorn.
     2.- En ikon kommer att visas på skrivbordet och i menyn "Platser" överst på skärmen.
     3.- Högerklicka på skrivbordsikonen och välj "Säker borttagning av enhet".
     4.- Ikonen ska försvinna från både skrivbordet och menyn "Platser".

note: description
en: Memory Stick Pro (MSP) media card support verification:
     1.- Plug a MSP media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
sv: Verifiering av stöd för Memory Stick Pro-mediakort (MSP):
     1.- Anslut ett MSP-mediakort till datorn.
     2.- En ikon kommer att visas på skrivbordet och i menyn "Platser" överst på skärmen.
     3.- Högerklicka på skrivbordsikonen och välj "Säker borttagning av enhet".
     4.- Ikonen ska försvinna från både skrivbordet och menyn "Platser".

note: description
en: Memory Stick Pro (MSP) media card support re-verification:
     1.- Plug a MSP media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
sv: Återverifiering av stöd för Memory Stick Pro-mediakort (MSP):
     1.- Anslut ett MSP-mediakort till datorn.
     2.- En ikon kommer att visas på skrivbordet och i menyn "Platser" överst på skärmen.
     3.- Högerklicka på skrivbordsikonen och välj "Säker borttagning av enhet".
     4.- Ikonen ska försvinna från både skrivbordet och menyn "Platser".

note: description
en: Compact Flash (CF) media card support verification:
     1.- Plug a CF media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
sv: Verifiering av stöd för Compact Flash-mediakort (CF):
     1.- Anslut ett CF-mediakort till datorn.
     2.- En ikon kommer att visas på skrivbordet och i menyn "Platser" överst på skärmen.
     3.- Högerklicka på skrivbordsikonen och välj "Säker borttagning av enhet".
     4.- Ikonen ska försvinna från både skrivbordet och menyn "Platser".

note: description
en: Compact Flash (CF) media card support re-verification:
     1.- Plug a CF media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
sv: Återverifiering av stöd för Compact Flash-mediakort (CF):
     1.- Anslut ett CF-mediakort till datorn.
     2.- En ikon kommer att visas på skrivbordet och i menyn "Platser" överst på skärmen.
     3.- Högerklicka på skrivbordsikonen och välj "Säker borttagning av enhet".
     4.- Ikonen ska försvinna från både skrivbordet och menyn "Platser".

note: description
en: Does the icon automatically appear/disappear?
sv: Visas/försvinner ikonen automatiskt?

note: description
en: Select Test to switch to another virtual terminal and then back to X.  Your screen will change temporarily to a text console and then switch back to your current session.
sv: Välj Testa för att växla till en annan virtuell terminal och sedan tillbaka till X.  Din skärm kommer temporärt att byta till en textkonsoll och sedan växla tillbaka till din aktuella session.

note: description
en: Note that this test may require you to enter your password.
sv: Observera att detta test kan kräva att du anger ditt lösenord.

note: description
en: Did the screen change temporarily to a text console?
sv: Ändrades skärmen temporärt till en textkonsoll?

note: description
en: If your system does not have a VGA port, please skip this test.
sv: Om ditt system inte har en VGA-port så kan du hoppa över detta test.

note: description
en: Connect a display (if not already connected) to the VGA port on your system. Is the image displayed correctly?
sv: Anslut en skärm (om inte redan ansluten) till VGA-porten på din dator. Visades bilden korrekt?

note: description
en: If your system does not have a DVI port, please skip this test.
sv: Om ditt system inte har en DVI-port så kan du hoppa över detta test.

note: description
en: Connect a display (if not already connected) to the DVI port on your system. Is the image displayed correctly?
sv: Anslut en skärm (om inte redan ansluten) till DVI-porten på din dator. Visades bilden korrekt?

note: description
en: If your system does not have DisplayPort, please skip this test.
sv: Om ditt system inte har en DisplayPort så kan du hoppa över detta test.

note: description
en: Connect a display (if not already connected) to the DisplayPort on your system. Is the image displayed correctly?
sv: Anslut en skärm (om inte redan ansluten) till DisplayPort-porten på din dator. Visades bilden korrekt?

note: description
en: If your system does not have a HDMI port, please skip this test.
sv: Om ditt system inte har en HDMI-port så kan du hoppa över detta test.

note: description
en: Connect a display (if not already connected) to the HDMI port on your system. Is the image displayed correctly?
sv: Anslut en skärm (om inte redan ansluten) till HDMI-porten på din dator. Visades bilden korrekt?

note: description
en: If your system does not have a S-VIDEO port, please skip this test.
sv: Om ditt system inte har en S-VIDEO-port så kan du hoppa över detta test.

note: description
en: Connect a display (if not already connected) to the S-VIDEO port on your system. Is the image displayed correctly?
sv: Anslut en skärm (om inte redan ansluten) till S-VIDEO-porten på din dator. Visades bilden korrekt?

note: description
en: If your system does not have a RCA port, please skip this test.
sv: Om ditt system inte har en RCA-port så kan du hoppa över detta test.

note: description
en: Connect a display (if not already connected) to the RCA port on your system. Is the image displayed correctly?
sv: Anslut en skärm (om inte redan ansluten) till RCA-porten på din dator. Visades bilden korrekt?

note: description
en: Did the monitor go blank?
sv: Blev din skärm svart?

note: description
en: Network Information
sv: Nätverksinformation

note: description
en: Was the connection correctly established?
sv: Blev anslutningen korrekt etablerad?

note: description
en: Insert a DVD.  Then select Test to play the DVD in Totem.
sv: Mata in en DVD-skiva. Välj sedan Testa för att spela upp DVD-skivan i Totem.

note: description
en: Did the file play?
sv: Spelades skivan upp?

note: description
en: Automated benchmark testing
sv: Automatisk prestandatestning

note: description
en: Test the network before suspending.
sv: Testa nätverket före vänteläge.

note: description
en: Record the current resolution before suspending.
sv: Registrera aktuell upplösning före vänteläge.

note: description
en: Test the audio before suspending.
sv: Testa ljudet före vänteläge.

note: description
en: Make sure that the RTC (Real-Time Clock) device exists.
sv: Försäkra dig om att RTC-enheten (Real-Time Clock) finns.

note: description
en: Power management Suspend and Resume test
sv: Test av strömsparläge vid vänteläge

note: description
en: Test the network after resuming.
sv: Testa nätverket efter vänteläge.

note: description
en: Test to see that we have the same resolution after resuming as before.
sv: Testa för att se att vi har samma upplösning efter vänteläget som vi hade tidigare.

note: description
en: Test the audio after resuming.
sv: Testa ljuder efter vänteläge.

note: description
en: Verify a bluetooth peripheral.  An example verification procedure for a bluetooth mouse is given.
sv: Verifiera ett blåtandstillbehör. Ett exempel på en verifieringsprocedur för en blåtandsmus kommer att visas.

note: description
en: This test will check to make sure that supported video modes work after a suspend and resume.  Select Test to begin.
sv: Detta test kommer att kontrollera att de grafiklägen som stöds fungerar efter vänteläge och återställning. Välj Testa för att börja.

note: description
en: This will check to make sure that your audio device works properly after a suspend and resume.  You can use either internal or external microphone and speakers.
sv: Det här testet kommer att se till att din ljudenhet fungerar efter vänteläge och återställning. Du kan använda antingen en intern eller extern mikrofon samt högtalare.

note: description
en: To execute this test, make sure your speaker and microphone are NOT muted and the volume is set sufficiently loud to record and play audio. Select Test and then speak into your microphone. After a few seconds, your speech will be played back to you.
sv: För att köra detta test så bör du försäkra dig om att dina högtalare och mikrofon INTE är tystade och att volymen är lagom hög för att spela in och spela upp ljud. Välj Testa och prata sedan in i din mikrofon. Efter ett par sekunder kommer din inspelning att spelas upp för dig.

note: description
en: Enter and resume from suspend state for 30 iterations. Please note that this is a lengthy test. Select Test to begin. If your system fails to wake and must be rebooted, please restart System Testing and mark this test as Failed.
sv: Försätt och återuppta från vänteläge 30 gånger. Observera att detta är ett test som tar lång tid. Välj Testa för att börja. Om ditt system misslyckas med att vakna upp och måste startas om, starta då sedan Systemtestning och markera detta test som "misslyckat".

note: description
en: Did the system successfully suspend and resume for 30 iterations?
sv: Försattes systemet i vänteläge 30 gånger och återställdes utan problem?

note: description
en: This will check to make sure your system can successfully hibernate (if supported).
sv: Det här testet kommer att försäkra sig om att ditt system kan försättas i viloläge (om det stöds).

note: description
en: Select Test to begin. The system will hibernate and should wake itself within 5 minutes.  If your system does not wake itself after 5 minutes, please press the power button to wake the system manually. If the system fails to resume from hibernate, please restart System Testing and mark this test as Failed.
sv: Välj Testa för att börja. Systemet kommer att försättas i viloläge och bör väcka sig själv inom 5 minuter. Om ditt system inte väcker sig självt efter 5 minuter så tryck på strömbrytaren för att väcka systemet manuellt. Om ditt system misslyckas med att återgå från viloläget, starta då Systemtestning och markera detta test som "misslyckat".

note: description
en: Did the system successfully hibernate and did it work properly after waking up?
sv: Lyckades systemet försättas i viloläge och fungerade det efter att det vaknat?

note: description
en: Enter and resume from hibernate for 30 iterations. Please note that this is a very lengthy test. Also, if your system does not wake itself after 2 minutes, you will need to press the power button to wake the system up. If the system fails to resume from hibernation and must be rebooted, please restart System Testing and mark this test as Failed.
sv: Försätt och återuppta från viloläge 30 gånger. Observera att detta är ett test som tar mycket lång tid. Om ditt system inte väcker sig självt efter 2 minuter så måste du trycka på strömbrytaren för att väcka systemet. Om systemet misslyckas med att återgå från viloläget och måste startas om, starta då sedan Systemtestning och markera detta test som "misslyckat".

note: description
en: Also, you will need to ensure your system has no power-on or HDD passwords set, and that grub is set to boot Ubuntu by default if you have a multi-boot set-up.
sv: Du kommer också behöva försäkra dig om att ditt system inte har något lösenord för uppstart eller hårddiskar samt att grub är inställt till att starta upp Ubuntu som standard om du har flera operativsystem installerade.

note: description
en: Did the system successfully hibernate and wake 30 times?
sv: Försattes systemet i viloläge 30 gånger och vaknade upp utan problem?

note: description
en: Select test and your system will suspend for about 30 - 60 seconds. If your system does not wake itself up after 60 seconds, please press the power button momentarily to wake the system manually. If your system fails to wake at all and must be rebooted, restart System Testing after reboot and mark this test as Failed.
sv: Välj Testa och ditt system kommer att försättas i vänteläge i ungefär 30 - 60 sekunder. Om ditt system inte väcker sig självt efter 60 sekunder så tryck en kort stund på strömbrytaren för att väcka systemet manuellt. Om ditt system misslyckas med att vakna upp helt och måste startas om, öppna åter Systemtestning efter omstart och markera detta test som "misslyckat".

note: description
en: QA regression tests (destructive)
sv: QA regressionstester (destruktiv)

note: description
en: This test will execute Update Manager and check to see if there are any available updates for the system. Please follow the prompts and if updates are found, install them. When Update Manager has finished, please close the app by clicking the Close button in the lower right corner.
sv: Det här testet kommer köra Uppdateringshanteraren och kontrollera om det finns några tillgängliga uppdateringar för systemet. Följ dialogerna och om uppdateringar hittas, installera dem. När Uppdateringshanteraren har slutförts, stäng programmet genom att klicka på Stäng-knappen i det nedre högra hörnet.

note: description
en: Select Test to open the File Browser. On the menu bar, click File -> Create Folder. In the name box for the new folder, enter the name Test Folder and hit Enter.
sv: Välj Testa för att öppna filhanteraren. Klicka Arkiv -> Skapa mapp på menyraden. Ange namnet Test Folder i namnfältet för den nya mappen och tryck på Enter.

note: description
en: Do you now have a new folder called Test Folder?
sv: Har du nu en mapp som heter Test Folder?

note: description
en: Select Test to open the File Browser. Right click on the folder called Test Folder and click on Copy.  Right Click on any white area in the window and click on Paste.
sv: Välj Testa för att öppna filhanteraren. Högerklicka på mappen som heter Test Folder och klicka på Kopiera. Högerklicka på något vitt område i fönstret och klicka på Klistra in.

note: description
en: Right click on the folder called Test Folder(copy) and click Rename. Enter the name Test Data in the name box and hit Enter.
sv: Högerklicka på mappen som heter Test Mapp(kopia) och klicka på Byt namn. Ange namnet Test data i namnfältet och tryck på Enter.

note: description
en: Do you now have a folder called Test Data?
sv: Har du nu en mapp som heter "Test Data"?

note: description
en: Select Test to open the File Browser. Click and drag the folder called Test Data onto the icon called Test Folder. Release the button.
sv: Välja Testa för att öppna filbläddraren. Klicka och dra mappen som heter Test Data till ikonen som heter Test Folder. Släpp knappen.

note: description
en: Double click the folder called Test Folder to open it up.
sv: Dubbelklicka på mappen som heter Test Folder för att öppna den.

note: description
en: Was the folder called Test Data successfully moved into the folder called Test Folder?
sv: Flyttades mappen Test Data till mappen Test Folder?

note: description
en: Select Test to open the File Browser. Right click in the white space and click Create Document -> Empty File. Enter the name Test File 1 in the name box and hit Enter.
sv: Välj Testa för att öppna filhanteraren. Högerklicka i det vita området och klicka på Skapa dokument -> Tom fil. Ange namnet Test File 1 i namnfältet och tryck på Enter.

note: description
en: Do you now have a file called Test File 1?
sv: Har du nu en fil som heter Test File 1?

note: description
en: Close the File browser.
sv: Stäng filhanteraren.

note: description
en: Select Test to open the File Browser. Right click on the file called Test File 1 and click Copy. Right click in the white space and click Paste.
sv: Välj Testa för att öppna filhanteraren. Högerklicka på filen som heter Test File 1 och klicka på Kopiera. Högerklicka i det vita området och klicka Klistra in.

note: description
en: Right click on the file called Test File 1(copy) and click Rename. Enter the name Test File 2 in the name box and hit Enter.
sv: Högerklicka på filen som heter Test File 1(kopia) och klicka på Byt namn. Ange namnet Test File 2 i namnfältet och tryck på Enter.

note: description
en: Do you now have a file called Test File 2?
sv: Har du nu en fil som heter Test File 2?

note: description
en: Select Test to open the File Browser. Click and drag the file called Test File 2 onto the icon for the folder called Test Data. Release the button.
sv: Välj Testa för att öppna filhanteraren. Klicka och dra filen som heter Test File 2 till ikonen för mappen som heter Test Data. Släpp knappen.

note: description
en: Double click the icon for Test Data to open that folder up.
sv: Dubbelklicka på ikonen för Test Data för att öppna mappen.

note: description
en: Was the file Test File 2 successfully moved into the Test Data folder?
sv: Flyttades filen Test File 2 till mappen Test Data?

note: description
en: Select Test to open the File Browser. Right click on the file called Test File 1 and click on Move To Trash.
sv: Välj Testa för att öppna filhanteraren. Högerklicka på filen som heter Test File 1 och klicka på Flytta till papperskorgen.

note: description
en: Is Test File 1 now gone?
sv: Är Test File 1 borta nu?

note: description
en: Select Test to open the File Browser. Right click on the folder called Test Folder and click on Move To Trash.
sv: Välj Testa för att öppna filhanteraren. Högerklicka på mappen som heter Test Folder och klicka på Flytta till papperskorgen.

note: description
en: Has Test Folder been successfully deleted?
sv: Har mappen Test Folder tagits bort?

note: description
en: Close the File Browser.
sv: Stäng filbläddraren.

note: description
en: Common Document Types Test
sv: Test av vanliga dokumenttyper

note: description
en: Select Test to launch Firefox and view the test web page.
sv: Välj Testa för att starta Firefox och visa testwebbsidan.

note: description
en: Did the Ubuntu Test page load correctly?
sv: Lästes Ubuntus testsida in korrekt?

note: description
en: Select Test to open Firefox with the Java test page, and follow the instructions there.
sv: Välj Testa för att öppna Firefox med Java-testsidan och följ instruktionerna där.

note: description
en: Did the applet display?
sv: Visades appletprogrammet?

note: description
en: Select Test to launch Firefox and view a sample Flash test.
sv: Välj Testa för att starta Firefoxoch visa ett Flash-testexempel.

note: description
en: Did you see the text?
sv: Såg du texten?

note: description
en: Select Test to launch Firefox and view a short flash video.
sv: Välj Testa för att starta Firefox och visa en kort Flash-video.

note: description
en: Did the video play correctly?
sv: Spelades videon upp korrekt?

note: description
en: Select Test to launch Firefox with a sample video.
sv: Välj Testa för att starta Firefox med en exempelvideo.

note: description
en: Did the video play using a plugin?
sv: Spelades videon upp med en insticksmodul?

note: description
en: Facebook Chat
sv: Facebook-chatt

note: description
en: Select Test to launch Empathy, then configure it to connect to the following service. Once you have completed the test, please quit Empathy to continue here.
sv: Välj Testa för att starta Empathy, konfigurera sedan den att ansluta till följande tjänst. Avsluta sedan Empathy när du har färdigställt testet för att att fortsätta här.

note: description
en: Were you able to connect correctly and send/receive messages?
sv: Kunde du ansluta korrekt och skicka/ta emot meddelanden?

en: Shorthand for --config=checkbox/plugins/jobs_info/blacklist.
sv: Förkortning av --config=checkbox/plugins/jobs_info/blacklist.

en: Shorthand for --config=checkbox/plugins/jobs_info/blacklist_file.
sv: Förkortning av --config=checkbox/plugins/jobs_info/blacklist_file.

en: Shorthand for --config=checkbox/plugins/jobs_info/whitelist.
sv: Förkortning av --config=checkbox/plugins/jobs_info/whitelist.

en: Shorthand for --config=checkbox/plugins/jobs_info/whitelist_file.
sv: Förkortning av --config=checkbox/plugins/jobs_info/whitelist_file.

en: Hangup detected on controlling terminal or death of controlling process
sv: Lägg-på detekterades på styrande terminal eller död för styrande process

en: Interrupt from keyboard
sv: Avbruten från tangentbordet

en: Quit from keyboard
sv: Avsluta från tangentbordet

en: Illegal Instruction
sv: Otillåten instruktion

en: Abort signal from abort(3)
sv: Avbrytssignal från abort(3)

en: Floating point exception
sv: Undantag för flytande punkt

en: Kill signal
sv: Dödssignal

en: Invalid memory reference
sv: Ogiltig minnesreferens

en: Broken pipe: write to pipe with no readers
sv: Brutet rör: skrivning till rör utan läsare

en: Timer signal from alarm(2)
sv: Timersignal från alarm(2)

en: Termination signal
sv: Termineringssignal

en: User-defined signal 1
sv: Användardefinierad signal 1

en: User-defined signal 2
sv: Användardefinierad signal 2

en: Child stopped or terminated
sv: Barnprocess stoppad eller terminerad

en: Continue if stopped
sv: Fortsätt om stoppad

en: Stop process
sv: Stoppa processen

en: Stop typed at tty
sv: Stopp angiven på tty

en: tty input for background process
sv: tty-inmatning för bakgrundsprocess

en: tty output for background process
sv: tty-utgång för bakgrundsprocess

en: UNKNOWN
sv: OKÄND

en: Unknown signal
sv: Okänd signal

en: Checkbox System Testing
sv: Checkbox systemtestning

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

note: Show buttons
en: Select All
sv: Markera alla

en: Deselect All
sv: Avmarkera alla

en: Test
sv: Testa

en: Test Again
sv: Testa igen

en: hardware database
sv: maskinvarudatabas

en: Info
sv: Information

en: Error
sv: Fel

en: Unable to start web browser to open %s.
sv: Kunde inte starta webbläsaren för att öppna %s.

en: Collecting information about this test.
    This might take a few minutes.
sv: Samlar in information om detta test.
    Detta kan ta några minuter.

en: Collected information is being sent for bug tracking.
    This might take a few minutes.
sv: Insamlad information skickas nu till felhanteringssystemet.
    Detta kan ta några minuter.

en: Test %s from suite %s failed.
sv: Testet %s från sviten %s misslyckades.

en: Test %s failed.
sv: Testet %s misslyckades.

en: Is a package upgrade in process? Error: %s
sv: Finns en pågående paketuppgradering? Fel: %s

en: Successfully finished testing!
sv: Testerna färdigställdes utan problem!

en: Welcome to System Testing!
    
    Checkbox provides tests to confirm that your system is working properly. Once you are finished running the tests, you can view a summary report for your system.
sv: Välkommen till Systemtestning!
    
    Checkbox tillhandahåller tester för att bekräfta att ditt system fungerar korrekt. När du är färdig med testerna så kan du se på en sammandragsrapport för ditt system.

en: Failed to process form: %s
sv: Misslyckades med att behandla formulär: %s

en: The following report has been generated for submission to the Launchpad hardware database:
    
      [[%s|View Report]]
    
    You can submit this information about your system by providing the e-mail address you use to sign in to Launchpad. If you do not have a Launchpad account, please register here:
    
      https://launchpad.net/+login
sv: Följande rapport har genererats för att skickas in till hårdvarudatabasen på Launchpad:
    
      [[%s|Visa rapport]]
    
    Du kan skicka in denna information om ditt system genom att ange den e-postadress som du använder för att logga in på Launchpad. Om du inte har ett konto på Launchpad så kan du registrera dig här:
    
      https://launchpad.net/+login

en: No e-mail address provided, not submitting to Launchpad.
sv: Ingen e-postadress angiven, skickar därför inte in till Launchpad.

en: There is another checkbox running. Please close it first.
sv: Det finns en annan checkbox igång. Stäng den först.

en: Checkbox did not finish completely.
    Do you want to recover from the previous run?
sv: Checkbox färdigställdes inte helt.
    Vill du återställa från den tidigare körningen?

en: Running %s...
sv: Kör %s...

note: Get results
en: Select the suites to test
sv: Välj vilka sviter som ska testas

en: Enter text:
sv: Ange text:

en: Type Text
sv: Skriv in text

en: No Internet connection
sv: Ingen internetanslutning

en: Connection established lost a packet
sv: Etablerad anslutning tappade ett paket

en: Internet connection fully established
sv: Internetanslutning etablerad
