ubuntu-tweak - en to da translation catalogue (523 entries)

en: Update Manager
da: Opdateringshåndtering

en: Downloading...%d
da: Henter... %d

en: Finished
da: Fuldført

en: Welcome to
da: Velkommen til

en: Tweak otherwise hidden settings.
da: Tweak ellers skjulte indstillinger.

en: Clean up unneeded packages to free diskspace.
da: Ryd op i unødvendige pakker for at frigive diskplads.

en: Easily install up-to-date versions of many applications.
da: Installer nemt opdaterede versioner af mange programmer.

en: Configure file templates and shortcut scripts for easy access to common tasks.
da: Konfigurer filskabeloner og genvejs-scripts for nem adgang til almindelige opgaver.

en: And many more useful features!
da: Og mange flere brugbare egenskaber!

en: Please wait a moment...
da: Vent venligst et øjeblik...

en: This feature isn't currently available in your distribution
da: Denne funktion er i øjeblikket ikke tilgængelig i din distribution

en: This feature is currently only available in GNOME Desktop Environment
da: Denne funktion er i øjeblikket kun tilgængelig i GNOME-skrivebordsmiljøet.

en: This module is error while loading.
da: Dette modul fejler under indlæsning.

en: This is a major failure of your software management system. Please check for broken packages with synaptic, check the file permissions and correctness of the file '/etc/apt/sources.list' and reload the software information with: 'sudo apt-get update' and 'sudo apt-get install -f'.
da: Dette er en alvorlig fejl i dit softwarehåndteringssystem. Undersøg venligst for ødelagte pakker med synaptic, undersøg filrettighederne og at filen »/etc/apt/sources.list« er korrekt og genindlæs softwareinformationen med: »sudo apt-get update« og »sudo apt-get install -f«.

en: Welcome
da: Velkommen

en: Applications
da: Programmer

en: Startup
da: Opstart

en: Personal
da: Personlig

en: _Donate
da: _Donér

en: Help the development of Ubuntu Tweak
da: Hjælp udviklingen af Ubuntu Tweak

en: Ubuntu Tweak is a free-software, you can use it for free. If you like it, Please consider to donate for Ubuntu Tweak.
da: Ubuntu Tweak er fri software, som du gratis kan bruge. Overvej venligst at donere til Ubuntu Tweak, hvis du kan lide programmet.

en: Never Show This Again
da: Vis aldrig dette igen

en: Ubuntu Tweak Website
da: Hjemmeside for Ubuntu Tweak

en: Ubuntu Tweak is a tool for Ubuntu that makes it easy to configure your system and desktop settings.
da: Ubuntu Tweak er et værktøj til Ubuntu, der gør opsætning af dit system og dit skrivebord lettere.

en: A newer version: %s is available online.
    Would you like to update?
da: En nyere version: %s er tigængelig online.
    Ønsker du at opdatere?

en: Software Update
da: Softwareopdatering

en: None
da: Ingen

en: Enable Check Update
da: Slå tjek opdatering til

en: Use Separated Sources
da: Anvend adskilte kilder

en: A color scheme designer
da: En designer for farveskema

en: Development version of an audio player for KDE
da: Udviklingsversion af en lydafspiller til KDE

en: Client for the eD2k and Kad networks
da: Klient til eD2k- og Kad-netværkene

en: Arc-Colors is a set of wallpapers and GDM themes made to complement the Shiki-Colors GTK+ themes and the GNOME-Colors icon themes.
da: Arc-Colors er et sæt af baggrunde og GDM-temaer lavet for at supplere Shiki-Colors GTK+ temaerne og GNOME-Colors-ikontemaerne.

en: A skinned multimedia player for many platforms
da: En tematisk multimedieafspiller til mange platforme

en: Record and edit audio files
da: Optag og rediger lydfiler

en: Fully customisable dock-like window navigator
da: Fuldt konfigurerbar doklignende vinduesnavigator

en: Fully customisable dock-like window navigator(Unstable)
da: Fuldt konfigurerbar doklignende vinduesnavigator (Ustabil)

en: A free video editor
da: Et gratis videoredigeringsprogram

en: BitTorrent client written in Java
da: BitTorrentklient skrevet i Java

en: Audio Management and Playback application
da: Program til lydhåndtering og afspilning

en: GTK+ Bluetooth Manager
da: GTK+ bluetooth-håndtering

en: Simple backup system for GNOME Desktop
da: Simpelt backup-system til GNOME Desktop

en: Simple backup system for KDE4 Desktop
da: Simpelt backup-system til KDE4 Desktop

en: The Breathe icon theme is a refresh of the Human icon theme using KDE's Oxygen icon set as an inspiration but with that distinctly Human feel.
da: Breathe-ikontemaet er en opdatering af Human-ikontemaet, som bruger KDE's Oxygen-ikonsæt som inspiration, dog med et Human-islæt.

en: A true dock for linux
da: En rigtig dok til linux

en: A chm file viewer written in GTK+
da: En chm-filviser skrevet i GTK+

en: Desired to be small and fast, christine is a simple media player, that let you play your favorite music and videos from one single application.
da: Med målet at være lille og hurtigt er Christine en simpel medieafspiller, som lader dig afspille din yndlingsmusik og videoer fra et enkelt program.

en: Chromium is an open-source browser project that aims to build a safer, faster, and more stable way for all Internet users to experience the web.
da: Chromium er et open-source projekt der sigter efter at bygge en mere sikker, hurtig og stabil måde for alle internet brugere at opleve nettet.

en: The open source, cross-platform IDE
da: Den åbne cross-platform IDE

en: Advanced Desktop Effects Settings Manager
da: Håndtering af indstillinger for avancerede skrivebordseffekter

en: An API documentation browser for GNOME.
da: En browser til API-dokumentation for GNOME.

en: A Bittorrent client written in PyGTK
da: En BitTorrentklient skrevet i PyGTK

en: Store, Sync and Share your files online.
da: Gem, synkroniser og del dine filer online.

en: Extensible Tool Platform and Java IDE
da: Værktøjsplatform der kan udvides og Java IDE

en: EIOffice Personal 2009. Free for Chinese users. See http://www.evermoresw.com.
da: ElOffice Personal 2009. Gratis for kinesiske brugere. Se http://www.evermoresw.com.

en: A client for the Windows Live Message network
da: En klient til netværket Windows Live Message

en: Empathy consists of a rich set of reusable instant messaging widgets, and a GNOME client using those widgets.
da: Empathy består af et rigt udvalg af genbrugelige messenger-widgets og en GNOME-klient der bruger disse widgets.

en: flexible audio player, similar to Amarok, but written in GTK+
da: fleksibel audiospiller der ligner Amarok, men er skrevet i GTK+

en: File transmission via ftp, sftp and ftps
da: Filoverførsel via ftp, sftp og ftps

en: An extremly fast and lightweight file manager
da: En ekstremt hurtig og let filhåndtering

en: Galaxium is an instant messenger application designed for the GNOME desktop
da: Galaxium er et program messengerprogram designet til GNOME-skrivebordet

en: A GTK+ jabber client
da: En GTK+-jabber-klient

en: A fast and lightweight IDE
da: En hurtig og let IDE

en: A multithreaded FTP client
da: En flertrådet FTP-klient

en: GNOME Hex editor
da: GNOME-hex-håndtering

en: Gloobus is an extension of Gnome designed to enable a full screen preview of any kind of file.
da: Gloobus er en udvidelse af Gnome designet til at give fuld-skærmspreview af alle slags filer.

en: A simple file sharing desktop application
da: Et simpelt desktop-fildelingsprogram

en: Notifies the user upon arrival of new mail in Gmail
da: Giver brugeren besked når der er ny post i Gmail

en: GMChess is chinese chess game write by gtkmm
da: GMChess er et kinaskak-spil skrevet af gtkmm

en: A powerful, speedy, and sexy remote control for the GNOME Desktop
da: En kraftig, hurtig og sexet fjernkontrol til GNOME-skrivebordet

en: Extra functionality for GNOME-Do launcher
da: Ekstra funktionalitet til GNOME-Do launcher

en: Global Menu Bar for GNOME
da: Global Menu Bar til GNOME

en: GNOME-Colors is a set of GNOME icon themes, with some inspiration from Tango, Elementary, Discovery, Tango Generator and others.
da: GNOME-Colors er et sæt af GNOME-ikontemaer med en vis inspiration fra Tango, Elementary, Discovery, Tango Generator og andre.

en: a C++ port of Tomboy
da: en C++ port af Tomboy

en: A program that combines satellite imagery and maps to put the world's geographic information at your fingertips.
da: Et program der kombinerer satellitbilleder og kort, så du har verdens geografiske informationer ved hånden.

en: Platform for running Google Gadgets on Linux
da: Platform til at køre Google Gadgets på Linux

en: Google Chrome is a browser that combines a minimal design with sophisticated technology to make the web faster, safer, and easier.
da: Google Chrome er en browser, der kombinerer minimal design med avanceret teknologi for at gøre internettet hurtigere, sikrere og nemmere.

en: GNOME partition editor
da: GNOME-partitionhåndtering

en: Lightweight image viewer
da: Letvægts billedfremviser

en: Graphical frontend for recordmydesktop
da: Grafisk front til recordmydesktop

en: GTG is a personal organizer for the GNOME desktop environment, it focuses on ease of use and flexibility, while keeping things simple.
da: GTG er en personlig organisator for GNOME desktop-miljø, den fokuserer på brugervenlighed og fleksibilitet og samtidig holder den tingene simple.

en: Gwibber is an open source microblogging client for GNOME
da: Gwibber er en open-source mikro-bloggingklient til GNOME

en: A graphical CD image editor
da: Et grafisk CD-billedredigeringsprogram

en: Intelligent Input Bus for Linux / Unix OS
da: Intelligent inddatabus for Linux / Unix OS

en: It is a PinYin engine for IBus.
da: Det er en PinYin-motor til IBus.

en: IBus-Table is the IM Engine framework for table-based input methods, such as ZhengMa, WuBi, ErBi, ChangJie and so on.
da: IBus-Table er IM Engine Frameworket til tabelbaserede inddatametoder såsom ZhengMa, WuBi, ErBi, ChangJie og så videre.

en: Create and edit Scalable Vector Graphics images
da: Opret og rediger billeder med skalerbar vektorgrafik

en: Non-linear editor for Digital Video data
da: Ikkelineær håndtering for digitale videodata

en: A music player for Last.fm personalized radio
da: En musikafspiller til Last.fm personlig radio

en: GTK+ based simple text editor
da: GTK+-baseret editor til simpel tekst

en: Feed aggregator for GNOME
da: Feedopsamler til GNOME

en: Mail notification in system tray
da: Mailnotifikation i systembakke

en: A fast and simple GTK+ Image Viewer
da: En hurtig og simpel GTK+-billedfremviser

en: Webkit based lightweight web browser
da: Webkitbaseret letvægtswebbroser

en: The free media player - play all your files
da: Den frie medieafspiller - afspil alle dine filer

en: An IDE to Develop .NET applications.
da: En IDE til udvikling af .NET-programmer.

en: A moblin feature enabled environment for Ubuntu (Testing Only)
da: Et moblin featuremiljø til Ubuntu (kun til test)

en: The Ultimate Movie Player For Linux
da: Den ultimative filmafspiller til Linux

en: IDE for Java, C/C++, Ruby, UML, etc.
da: IDE til Java, C/C++, Ruby, UML osv.

en: The Opera Web Browser
da: Opera webbrowseren

en: Pidgin is a graphical modular messaging client based on libpurple which is capable of connecting to AIM, MSN, Yahoo!, XMPP, ICQ, IRC, SILC, SIP/SIMPLE, Novell GroupWise, Lotus Sametime, Bonjour, Zephyr, MySpaceIM, Gadu-Gadu, and QQ all at once.
da: Pidgin er en grafisk modulopbygget messenger-klient baseret på libpurple, som kan forbinde til AIM, MSN, Yahoo!, XMPP, ICQ, IRC, SILC, SIP/SIMPLE, Novell GroupWise, Lotus Sametime, Bonjour, Zephyr, MySpaceIM, Gadu-Gadu og QQ på én gang.

en: PlayOnLinux is a front-end for wine. It permits you to install Windows Games and softwares on Linux.
da: PlayOnLinux er en front til Wine. Den lader dig installere spil og programmer til Windows på Linux.

en: Image management application from Google
da: Billedhåndteringsprogram fra Google

en: IDE for Development with Qt
da: IDE til udvikling med Qt

en: RedNotebook is a graphical diary and journal to keep track of notes and thoughts throughout the day. It includes a calendar navigation, customisable templates for each day, and a keyword search and cloud.
da: RedNotebook er en grafisk dagbog og journal til at holde styr på noter og tanker hele dagen. Det indeholder kalendernavigation, skabeloner som kan tilpasses for hver dag og en søgning på nøgleord og cloud.

en: Shiki-Colors is a set of Metacity/GTK-2+ themes which mix the elegance of a dark theme with the usability of a light theme, resulting in a hybrid theme.
da: Shiki-Colors er et sæt Metacity/GTK-2+-temaer, som blander elegancen fra et mørkt tema med anvendeligheden af et lyst tema, hvilket resulterer i et hybridtema.

en: A framework for desktop widgets
da: En ramme for skrivebordswidgets

en: Feature-rich screenshot application(formerly known as GScrot)
da: Screenshot-program med mange funktioner (tidligere kendt som GScrot)

en: Make audio/video calls using this VoIP Software
da: Lav lyd-/videokald med dette VoIP-program

en: A great MPlayer front-end, written in QT4
da: En imponerende MPlayer front skrevet i QT4

en: Convert audio files into other formats
da: Konverter lydfiler til andre formater

en: A fully integrated mail, PIM and instant messaging client
da: En fuldt integreret mail, PIM og instant messenger-klient

en: An international dictionary
da: En international ordbog

en: Swiftweasel is an optimized build of the Mozilla Firefox web browser for Linux
da: Swiftweasel er en optimeret udgave af Mozilla Firefox webbrowser til Linux

en: A desktop application that will watch for events (website updates, emails, file and folder changes...)
da: Et skrivebords program der vil holde øje med hændelser (websideopdateringer, emails, fil- og mappeændringer...)

en: An instant messaging application powered by qt-mono-bindings
da: Et instant messenger-program baseret på qt-mono-bindings

en: A Useful Task List
da: En brugbar opgaveliste

en: Multiple GNOME terminals in one window
da: Flere GNOME-terminaler i et vindue

en: Transmission is a fast, easy, and free multi-platform BitTorrent client.
da: Transmission er en hurtig, let og fri BitTorrent-klient til flere platforme.

en: Ubuntu Tweak makes it easier to configure Ubuntu
da: Ubuntu Tweak gør det nemmere at tilpasse Ubuntu

en: Commonly used restricted packages
da: Udbredte begrænsede pakker

en: configure your USB ADSL modem and connection easier than ever!
da: konfigurer USB ADSL-modem og -forbindelse lettere end nogen sinde!

en: A feature rich, high performance virtualization software
da: Virtualiseringssoftware med mange egenskaber og høj performance

en: Read, capture, broadcast your multimedia streams
da: Læs, fang, rundsend dine multimediestrømme

en: Run Virtual Machines using VMware
da: Kør virtuelle maskiner med brug af VMware

en: A compatibility layer for running Windows programs
da: En kompatilitetslag til afvikling af Windowsprogrammer

en: Wine-doors is an application designed to make installing windows software on Linux, Solaris or other Unix systems easier.
da: Wine-doors er et program designet til at gøre installation af Windows-software på Linux, Solaris eller andre Unix-systemer lettere.

en: XBMC is a free and open source software media player and entertainment hub
da: XBMC er en fri open source medieafspiller og entertainment hub

en: Zim is a WYSIWYG text editor. It aims at bringing the concept of a wiki to your desktop.
da: Zim er en WYSIWYG teksteditor. Detforsøger at bringe wiki-konceptet til skrivebordet.

en: Development Version of Mozilla Firefox
da: Udviklingsversion af Mozilla Firefox

en: Development version of Compiz
da: Udviklingsversion af Compiz

en: Google's Linux Repository
da: Googles Linuxarkiv

en: Development Version of K Desktop Environment
da: Udviklingsversion af K Desktop Environment

en: Lightweight X11 Desktop Environment: GPicView, PCManFM
da: Letvægts X11 Desktop Environment: GPicView, PCManFM

en: WebkitGtk+, Liferea (Webkit), Midori and other WebKit related projects.
da: WebkitGtk+, Liferea (Webkit), Midori og andrer WebKit-relaterede projekter.

en: Multimedia, Entertainment and Distraction In Ubuntu
    Medibuntu is a repository of packages that cannot be included into the Ubuntu distribution for legal reasons (copyright, license, patent, etc).
da: Multimedie, Underholdning og Distraktioner i Ubuntu
    Medibuntu er et arkiv af pakker som ikke kan inkluderes i Ubuntudistributionen af juridiske årsager (ophavsret, licens, patent, osv.)

en: Ubuntu repository for Chinese users.
    Including EIOffice, Ubuntu Tweak, ibus input method, OpenOffice.org 3.0 and other softwares.
da: Ubuntuarkiv for kinesiske brugere.
    Inkluderer ElOffice, Ubuntu Tweak, inddatametode til ibus, OpenOffice.org 3.0 og andet software.

en: GetDeb extends the existing software options for Ubuntu (and derived) Linux distributions by providing major updates and software not yet available on the official Ubuntu repositories.
da: GetDeb udvider de eksisterende softwaremuligheder for Ubuntu (og afledte) Linux-distributioner ved at give adgang til give større opdateringer og software, som endnu ikke findes i de officielle Ubuntu-softwarekilder.

en: Updated versions of X.org drivers, libraries, etc. for Ubuntu.
da: Opdaterede versioner af X.org-drivere, biblioteker osv. til Ubuntu.

en: Gnome Games built from Git, with all experimental features and staging games enabled.
da: Gnome Games bygget på Git, med alle eksperimentelle funktioner og staging games aktiveret.

en: Ubuntu Mozilla Security Team provides beta and final stable/security updates for mozilla software in its PPA
da: Ubuntu Mozilla Security Team udgiver beta- og færdige stabilitets-/sikkerhedsopdateringer til mozilla software i sit PPA

en: A cross-platform application and UI framework
da: Et cross-platform program og UI framework

en: Mono is a cross platform, open source .NET development framework.
da: Mono er et cross-platform, open source. NET development framework.

en: Clutter is an OpenGL based interactive canvas library, designed for creating fast, mainly 2D single window applications such as media box UIs, presentations, kiosk style applications and so on.
da: Clutter er et OpenGL-baseret interaktivt canvas-bliotek, designet til at skabe hurtige, hovedsageligt 2D enkel-vindue-applikationer såsom media box UIs, præsentationer, kiosk-agtige applikationer osv.

en: File-Sharing Clients
da: Klienter til fildeling

en: Image Tools
da: Billedværktøjer

en: Sound Tools
da: Lydværktøjer

en: Video Tools
da: Videoværktøjer

en: Text Tools
da: Tekstværktøjer

en: Instant Messengers
da: Messengerprogrammer

en: Internet Tools
da: Internetværktøjer

en: FTP Tools
da: FTP-værktøjer

en: Desktop Tools
da: Skrivebordsværktøjer

en: CD/Disk Tools
da: CD/Disk-værktøjer

en: Development
da: Udvikling

en: Emulators
da: Emulatorer

en: Themes
da: Temaer

en: E-mail Tools
da: Værktøjer til e-mail

en: Avant Window Navigator (Unstable Version)
da: Avant Window Navigator (Ustabil Version)

en: aMule (Stable Version)
da: aMule (Stabil Version)

en: Breathe Icon Theme
da: Breathe Ikontema

en: Ubuntu Chinese Repository
da: Ubuntu Kinesisk Arkiv

en: IBus (Old Version)
da: IBus (Ældre Version)

en: IBus 1.2 for intrepid
da: IBus 1.2 til intrepid

en: IBus 1.2 for jaunty
da: IBus 1.2 til jaunty

en: IBus 1.2 for karmic
da: IBus 1.2 til karmic

en: Christine Media Player
da: Christine Medieafspiller

en: Experimental Gnome Games
da: Experimentelle Gnome-spil

en: Chinese Chess
da: Kinaskak

en: GetDeb.net (Mirror)
da: GetDeb.net (Filspejl)

en: Gwibber (Daily Version)
da: Gwibber (Daglig Version)

en: GIMP (Testing Version)
da: GIMP (Testversion)

en: Banshee (Stable Version)
da: Banshee (Stabil version)

en: Banshee (Unstable Version)
da: Banshee (Ustabil version)

en: Google Repository
da: Google-softwarekilder

en: Google Testing Repository
da: Google Test-softwarekilder

en: Ubuntu Tweak (Unstable Version)
da: Ubuntu Tweak (Ustabil Version)

en: Spicebird (Testing Version)
da: Spicebird (Testversion)

en: SMPlayer (Unstable Version)
da: SMPlayer (Ustabil Version)

en: VirtualBox (Open Source Edition)
da: VirtualBox (Open Source-udgave)

en: VLC media player
da: VLC medieafspiller

en: Moblin Desktop for Ubuntu 9.04 Jaunty
da: Moblin Desktop til Ubuntu 9.04 Jaunty

en: Moblin Desktop for Ubuntu 9.10 Karmic
da: Moblin Desktop til Ubuntu 9.10 Karmic

en: Unset
da: Ikke sat

en: Please press the new key combination
da: Indtast venligst den nye tastkombination

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Create folder
da: Opret mappe

en: Rename
da: Omdøb

en: Delete
da: Slet

en: Input the dir name
da: Indtast dir-navnet

en: Can't rename the root folder
da: Kan ikke omdøbe mappen root

en: Can't delete the root folder
da: Kan ikke slette mappen root

en: Can't rename!
    
    There are files in it!
da: Kan ikke omdøbe!
    
    Der er filer i den!

en: An unexpected error has occurred.
da: En uventet fejl opstod.

en: Could not authenticate
da: Kunne ikke godkende

en: You need to restart your computer.
da: Du skal genstarte din computer.

en: Service hasn't initialized yet
da: Tjeneste er ikke initialiseret endnu

en: _Unlock
da: _Lås op

en: (Not available)
da: (Ikke tilgængelig)

en: Templates
da: Skabeloner

en: Public
da: Offentlig

en: Document
da: Dokument

en: Music
da: Musik

en: Pictures
da: Billeder

en: Videos
da: Videoer

en: Choose a folder
da: Vælg en mappe

en: Ubuntu Tweak will restore the chosen directory to the default location.
    However, you must move your files back into place by yourself.
    Do you wish to continue?
da: Ubuntu Tweak vil genskabe den valgte mappe til standardplaceringen.
    Du skal dog selv flytte dine filer tilbage på plads.
    Ønsker du at fortsætte?

en: Directory
da: Mappe

en: Path
da: Sti

en: Change
da: Skift

en: Restore to default
da: Genskab til standard

en: Default Folder Locations
da: Standard mappeplaceringer

en: You can change the paths of the default folders here.
    Don't change the location of your desktop folder unless you know what you are doing.
da: Du kan ændre stierne på standardfolderne her.
    Ændr ikke placeringen på din skrivebordsmappe med mindre du ved hvad du gør.

en: Update successful!
da: Opdatering gennemført!

en: Unknown
da: Ukendt

en: System information
da: Systeminformation

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: Desktop environment
da: Skrivebordsmiljø

en: Kernel
da: Kerne

en: CPU
da: Processor

en: Memory
da: Hukommelse

en: User information
da: Brugerinformation

en: Current user
da: Nuværende bruger

en: Home directory
da: Hjemmemappe

en: Shell
da: Skal

en: Language
da: Sprog

en: System Security options
da: Indstillinger for systemsikkerhed

en: Disable "Run Application" dialog (Alt+F2)
da: Deaktiver "Kør program"-dialogen (Alt+F2)

en: Disable "Lock Screen"
da: Slå »lås skærm« fra

en: Disable printing
da: Deaktivér udskrivning

en: Disable print setup
da: Deaktivér udskriftsopsætning

en: Disable save to disk
da: Slå gem til disk fra

en: Disable "Fast User Switching"
da: Slå »Hurtigt brugerskift« fra

en: Fix the theme appearance when grant the root privileges
da: Fix temaets udseende, når der gives root-rettigheder

en: Miscellaneous Options
da: Diverse indstillinger

en: Choose the sources
da: Vælg kilderne

en: You can read the title and comment to determine which source is suitable for you.
da: Du kan læse titlen og kommentarerne for at afgøre hvilken kilde der er egnet for dig.

en: Details
da: Detaljer

en: Submit your sources
da: Indsend dine kilder

en: You can submit your sources to the server for other people to use.
da: Du kan indsende dine kilder til serveren, så andre kan anvende dem.

en: _Source Title:
da: _Kildetitel:

en: _Locale:
da: _Lokalitet:

en: Comm_ent:
da: Komm_entar:

en: Enter the title of the source, e.g. "Ubuntu Official Repostory"
da: Indtast kildens navn, f.eks. "Ubuntu Official Repostory"

en: If the locale isn't correct you can edit manually
da: Hvis lokalitetsindstillingerne ikke er korrekte kan du redigere dem manuelt

en: Submit
da: Indsend

en: Please check your network connection!
da: Undersøg venligst din netværksforbindelse!

en: Network Error
da: Netværksfejl

en: Uploading...
da: Uploader...

en: Updating...
da: Opdaterer...

en: Source Editor
da: Kildebehandler

en: Freely edit your software sources to fit your needs.
    Click "Update Sources" if you want to change the sources.
    Click "Submit Sources" if you want to share your sources with other people.
da: Rediger frit din software-kilder, så de passer til dine behov. 
    Klik på "Opdater kilder" hvis du ønsker at ændre kilderne. 
    Klik på "Indsend kilder" hvis du vil dele dine kilder med andre.

en: Update Sources
da: Opdater kilder

en: Submit Sources
da: Indsend kilder

en: Please input the correct information about sources!
da: Indtast venligst de korrekte kildeoplysninger!

en: You can submit your sources to our server to help building the sources list, or you can use the official sources.
    Do you wish to use the official sources?
da: Du kan indsende dine kilder til vores server for at hjælpe med at opbygge kildelisten eller du kan bruge de officielle kilder. 
    Ønsker du at bruge de officielle kilder?

en: No source data available
da: Ingen tilgængelige kildedata

en: Your sources will be reviewed and made available for others soon.
    Thank you!
da: Dine kilder vil blive revideret og stilles til rådighed for andre snart. 
    Tak!

en: Successfully submitted
da: Kilder indsendt

en: You've changed the sources.list without saving it.
    Do you want to save it?
da: Du har ændret sources.list uden at gemme den. 
    Vil du gemme den?

en: Please check the permission of the sources.list file
da: Tjek venligst tilladelserne i filen sources.list

en: Save failed!
da: Det lykkedes ikke at gemme!

en: The current content will be lost after reloading!
    Do you wish to continue?
da: Det nuværende indhold vil blive tabt efter genindlæsning! 
    Vil du fortsætte?

en: You can't delete sources.list!
da: Du kan ikke slette sources.list!

en: The "%s" will be deleted!
    Do you wish to continue?
da: "%s" vil blive slettet!
    Vil du fortsætte?

en: You can install the new applications by selecting them and choose "Yes".
    Or you can install them at Add/Remove by choose "No".
da: Du kan installere nye programmer ved at markere dem og vælge "Ja".
    Eller du kan installere dem i Tilføj/Fjern ved at vælge "Nej".

en: New applications are available to update
da: Nye programmer er tilgængelige for opdatering

en: Update Successful!
da: Opdaterede problemfrit!

en: Update Failed!
da: Opdatering mislykkedes!

en: Your system is clean and there's no update yet.
da: Dit system er rent og der er ingen opdatering endnu.

en: The software information is up-to-date now
da: Softwareinformationen er opdateret nu

en: Available New Applications
da: Tilgængelige Nye Programmer

en: Available Package Updates
da: Tilgængelige Pakkeopdateringer

en: To install software and updates from newly added or changed sources, you have to reload the information about available software.
    
    You need a working internet connection to continue.
da: For at installere software og opdateringer fra en nylig tilføjet eller ændret kilde skal du genindlæse informationen om tilgængelig software.
    
    Du skal have forbindelse til internettet for at fortsætte.

en: The information about available software is out-of-date
da: Informationen om tilgængelig software er forældet

en: Third-Party Sources
da: Tredjepartskilder

en: To enable this Source, You need to enable "%s" at first.
    Do you wish to continue?
da: For at aktivere denne kilde skal du først aktivere "%s".
    Vil du fortsætte?

en: Dependency Notice
da: Afhængighedsnotifikation

en: You can't disable this Source because "%(SOURCE)s" depends on it.
    To continue you need to disable "%(SOURCE)s" first.
da: Du kan ikke fjerne denne kilde, da "%(SOURCE)s" er afhængig af den.
    For at fortsætte skal du først fjerne "%(SOURCE)s".

en: You can't enable this Source because "%(SOURCE)s" conflicts with it.
    To continue you need to disable "%(SOURCE)s" first.
da: Du kan ikke aktivere denne kilde, da den konflikter med "%(SOURCE)s".
    For at fortsætte skal du først fjerne "%(SOURCE)s".

en: New source has been enabled
da: Ny kilde er blevet aktiveret

en: %s is enabled now, Please click the refresh button to update the application cache.
da: %s er nu aktiveret, klik venligst Opdater-knappen for at opdatere programcachen.

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: Source URL
da: Kilde-URL

en: Description
da: Beskrivelse

en: Description is here
da: Beskrivelse er her

en: Third-Party Software Sources
da: Kilder til tredjepartssoftware

en: After every release of Ubuntu there comes a feature freeze.
    This means only applications with bug-fixes get into the repository.
    By using third-party DEB repositories, you can always keep up-to-date with the latest version.
    After adding these repositories, locate and install them using Add/Remove.
da: Efter hvert udgivelse af Ubuntu kommer der en "feature freeze". 
    Dette betyder, at kun programmer med fejlrettelser kommer ind i softwarekilderne. 
    Ved at bruge tredjeparts DEB-softwarekilder kan du altid holde dig opdateret med den nyeste version. 
    Efter tilføjelse af disse softwarekilderne finder og installerer du programmerne ved hjælp af Tilføj/Fjern.

en: Some of your PPA Sources need to be updated.
    Do you wish to continue?
da: Nogle af dine PPA-kilder skal opdateres.
    Vil du fortsætte?

en: PPA Sources has expired
da: PPA-kilder er forældet

en: It is a possible security risk to use packages from Third-Party Sources.
    Please be careful and use only sources you trust.
da: Det er en mulig sikkerhedsrisiko at anvende tredjeparts-softwarekilder.
    Vær venligst forsigtig og brug kun kilder du stoler på.

en: Warning
da: Advarsel

en: Never show this dialog
da: Vis aldrig denne dialog

en: Categories
da: Kategorier

en: All Categories
da: Alle kategorier

en: Add/Remove Applications
da: Tilføj/Fjern programmer

en: A simple but more effecient method for finding and installing popular packages than the default Add/Remove.
da: En simpel men mere effektiv måde at finde og installere populære pakker på, end via standarden Tilføj/Fjern.

en: Audio
da: Lyd

en: Text
da: Tekst

en: Image
da: Billede

en: Application
da: Program

en: All
da: Alle

en: File Type
da: Filtype

en: Associated Application
da: Associeret program

en: Open the files of type "%s" with:
da: Åben filer af typen »%s« med:

en: Choose an application
da: Vælg et program

en: Select an application to open the type <b>%s</b>
da: Vælg et program til at åbne typen <b>%s</b>

en: Could not find %s
da: Kunne ikke finde %s

en: Could not find application
da: Kunne ikke finde program

en: File Type Manager
da: Filtypehåndtering

en: Here you can manage which application will open which filetypes.
da: Her kan du håndtere hvilke programmer der vil åbne hvilke filtyper.

en: Only show filetypes with an associated application
da: Vis kun filtyper med et associeret program

en: Window Decorate Effect
da: Dekorationseffekt på vindue

en: Use Metacity window theme
da: Brug Metacity som vinduestema

en: Enable active window transparency
da: Aktiver gennemsigtighed for aktive vinduer

en: Active window transparency level
da: Gennemsigtighedsniveau for aktivt vindue

en: Enable inactive window transparency
da: Deaktiver gennemsigtighed på inaktive vinduer

en: Inactive window shade transparency level
da: Skyggegennemsigtighedsniveau på inaktive vinduer

en: Window Titlebar Action
da: Handling for vindue på titelbjælke

en: Titlebar mouse wheel action
da: Handling for musehjul på titelbjælke

en: Roll up
da: Rul op

en: Titlebar double-click action
da: Handling for dobbeltklik på titelbjælke

en: Maximize
da: Maksimer

en: Minimize
da: Minimer

en: Lower
da: Sænk

en: Titlebar middle-click action
da: Handling for midterklik på titelbjælke

en: Titlebar right-click action
da: Handling for højreklik på titelbjælke

en: Enable Metacity's Compositing feature
da: Slå  Metacitys sammensætningsegenskab til

en: Compositing Manager
da: Kompositionshåndtering

en: To enable the compositing feature of metacity, you should manually disable Visual Effects in "Appearance".
da: For at aktivere metacity's compositing features skal du manuelt deaktivere Visuelle Effekter i "Udseende".

en: Show "Computer" icon on desktop
da: Vis "Computer"-ikon på skrivebordet

en: Show "Home Folder" icon on desktop
da: Vis ikonet »Hjemmemappe« på skrivebordet

en: Show "Trash" icon on desktop
da: Vis "Skrald"-ikon på skrivebordet

en: Desktop Icon settings
da: Indstillinger for skrivebordsikoner

en: Show "Network" icon on desktop
da: Vis ikonet "Netværk" på skrivebordet

en: Show mounted volumes on desktop
da: Vis monterede delarkiver på skrivebordet

en: Use "Home Folder" as desktop (Logout for changes to take effect)
da: Brug "Hjemmemappe" som skrivebord. (Log ud for at aktivere ændringer.)

en: Panel and Menu
da: Panel og Menu

en: Display warning when removing a panel
da: Vis advarsel når der fjernes et panel

en: Complete lockdown of all panels
da: Fuldstændig fastlåsning af alle paneler

en: Enable panel animations
da: Aktiver panelanimationer

en: Show Input Method menu on the context menu
da: Vis menu for inddatametode i genvejsmenuen

en: Show Unicode Method menu on the context menu
da: Vis menu for unicode-metode i genvejsmenuen

en: Screensaver
da: Pauseskærm

en: Enable user switching when screen is locked.
da: Tillad brugerskift når skærmen er låst.

en: Enable system-wide "Recently Documents" list
da: Slå listen »Nylige dokumenter« til for hele systemet

en: History
da: Historik

en: Notification-daemon popup location
da: Placering af popups fra notification-daemon

en: Top Left
da: Øverst til venstre

en: Top Right
da: Øverst til højre

en: Bottom Left
da: Nederst til venstre

en: Bottom Right
da: Nederst til højre

en: Click the button to change the menu logo
da: Klik på knappen for at ændre menulogo

en: Choose a new logo
da: Vælg et nyt logo

en: PNG image (*.png)
da: PNG-billede (*.png)

en: The size isn't suitable for the panel.
    It should be 24x24.
da: Størrelsen er ikke egnet til panelet.
    Den bør være 24x24.

en: Do you want your changes to take effect immediately?
da: Ønsker du, at dine ændringer træder i kraft med det samme?

en: Advanced Power Management Settings
da: Indstillinger for avanceret strømstyring

en: Enable "Hibernation"
da: Slå »Dvale« til

en: Enable "Suspend"
da: Slå »Hvile« til

en: Show "CPU frequency control option" in Power Management Preferences
da: Vis »Tilvalg for CPU-frekvenskontrol« i indstillingerne for strømhåndtering

en: Disable Network Manager when asleep
da: Slå netværkshåndtering fra når i sovetilstand

en: Enable "Lock screen" when "Blank Screen" activates
da: Slå »Lås skærm« til når »Sort skærm« aktiveres

en: Display "Power Manager" panel item
da: Vis panelpunktet »Strømhåndtering«

en: Never display
da: Vis aldrig

en: When charging
da: Ved opladning

en: Always display
da: Vis altid

en: On Demand
da: Ved behov

en: Power Save
da: Strømsparetilstand

en: Performance
da: Ydelse

en: CPU Policy
da: CPU-politik

en: The Performance value when on AC power
da: Værdi for ydeevne når systemet er på vekselstrøm

en: The Performance value when on battery power
da: Værdi for ydeevne når systemet er på batteri

en: The CPU frequency policy when on AC power
da: CPU-frekvenspolitik når på systemet er på vekselstrøm

en: The CPU frequency policy when on battery power
da: CPU-frekvenspolitik når systemet er på batteri

en: Show Windows
da: Vis vinduer

en: Show Desktop
da: Vis skrivebord

en: Install Advanced Desktop Effects Settings Manager
da: Installer program til håndtering af avancerede skrivebordseffekter.

en: Install Simple Desktop Effects Settings manager
da: Installer program til håndtering af simple skrivebordseffekter.

en: Install Screenlets Widget Application
da: Installer Screenlets Widget-program

en: Edge Settings
da: Kantindstillinger

en: Enable snapping windows
da: Slå vinduessnapping til

en: Enable wobbly windows
da: Slå vaklende vinduer til

en: Window Effects
da: Vindueseffekter

en: Enable transparent menus
da: Slå transparante menuer til

en: Enable wobbly menus
da: Slå vaklende menuer til

en: Menu Effects
da: Menueffekter

en: Useful Extensions
da: Brugbare udvidelser

en: Prerequisite Conditions
da: Forudsætninger

en: Create Launcher ...
da: Opret launcher...

en: Copy to ...
da: Kopier til...

en: Copy to Desktop
da: Kopier til skrivebord

en: Copy to Download
da: Kopier til download

en: Copy to Home
da: Kopier til hjemmemappe

en: Check md5 sum
da: Check md5-sum

en: Move to ...
da: Flyt til...

en: Move to Desktop
da: Flyt til skrivebord

en: Move to Download
da: Flyt til download

en: Move to Home
da: Flyt til hjemmemappe

en: Link to ...
da: Link til...

en: Link to Desktop
da: Henvisning til skrivebord

en: Link to Download
da: Henvisning til download

en: Link to Home
da: Henvisning til hjemmemappe

en: Open with your favourite text editor
da: Åben med din favorit-teksteditor

en: Open with your favourite text editor (as root)
da: Open med din favorit-teksteditor (som root)

en: Browse as root
da: Gennemse som root

en: Search in current folder
da: Søg i aktuelle mappe

en: Convert image to JPG
da: Konverter billede til JPG

en: Convert image to PNG
da: Konverter billede til PNG

en: Convert image to GIF
da: Konverter billede til GIF

en: Set image as wallpaper
da: Brug billede som skrivebordsbaggrund

en: Make hard shadow to image
da: Gør hård skygge til billede

en: Enabled Scripts
da: Aktiverede scripts

en: Disabled Scripts
da: Deaktiverede scripts

en: Manage Scripts
da: Håndter scripts

en: You can do all kinds of tasks with scripts.
    You can drag and drop from File Manager.
    'Scripts' will be added to the context menu.
da: Du kan udføre alle slags opgaver med scripts.
    Du kan trække og slippe fra Filhåndtering.
    »Scripts« vil blive føjet til genvejsmenuen.

en: Rebuild System Scripts
da: Genopbyg systemsscripts

en: This will delete all disabled scripts.
    Do you wish to continue?
da: Dette vil slette alle inaktive scripts.
    Ønsker du at fortsætte?

en: HTML document
da: HTML-dokument

en: ODB Database
da: ODB-database

en: ODS Spreadsheet
da: ODS-regneark

en: ODT Document
da: ODT-dokument

en: Plain text document
da: Ren tekst-dokument

en: ODP Presentation
da: ODP-præsentation

en: Python script
da: Python-program

en: Pygtk Example
da: Pygtk-eksempel

en: Shell script
da: Skalprogram

en: Enabled Templates
da: Aktiverede skabeloner

en: Disabled Templates
da: Deaktiverede skabeloner

en: Manage Templates
da: Håndter skabeloner

en: Here you can freely manage your document templates.
    You can add files as templates by dragging them onto this window.
    You can create new documents based on these templates from the Nautilus right-click menu.
da: Her kan du frit håndtere dine dokumentskabeloner.
    Du kan tilføje filer som skabeloner ved at trække dem til dette vindue.
    Du kan oprette nye dokumenter baseret på disse skabeloner fra Nautilus' højrekliksmenu.

en: Templates path is wrong! The current path is point to "%s".
    Please reset it to a folder under your Home Folder.
da: Stien til skabelonen er forkert! Den nuværende sti peger på "%s".
    Sæt den venligst tilbage til en mappe under din Hjemmemappe.

en: Go And Set
da: Start og sæt

en: Restart This Module
da: Genstart dette modul

en: Rebuild System Templates
da: Genopbyg systemskabeloner

en: Templates path is still wrong, Please reset it!
da: Skabelonstien er stadig forkert, indstil den venligst igen!

en: This will delete all disabled templates.
    Do you wish to continue?
da: Dette vil slette alle deaktiverede skabeloner.
    Ønsker du at fortsætte?

en: Splash Screen (Click On Image)
da: Splashskærm (klik på billede)

en: Choose a splash image
da: Vælg et splashbillede

en: Automatically save open applications when logging out
da: Gem automatisk åbne programmer når der logges ud.

en: Show logout prompt
da: Vis logud-prompt

en: Allow TCP Connections (Remote Desktop Connect)
da: Tillad TCP-forbindelser (forbindelse til fjernskrivebord)

en: Show splash screen
da: Vis opstartsskærm

en: Session Control
da: Sessionskontrol

en: Cleaning Package Config
da: Rydder package config

en: Cleaning...%s
da: Rydder... %s

en: Cleaning Package Cache
da: Rydder pakkecache

en: Package
da: Pakke

en: Packages
da: Pakker

en: Package Cache
da: Pakkecache

en: <b>%s</b>
    Take %s of disk space
da: <b>%s</b>
    Fylder %s på disken

en: Package Config
da: Pakkekonfig

en: %d package selected to remove | %d packages selected to remove
da[0]: %d pakke valgt til fjernelse
da[1]: %d pakker valgt til fjernelse

en: %s of space will be freed
da: %s vil blive frigjort på disken

en: Canceled by user!
da: Annulleret af bruger!

en: Clean up Successful!
da: Oprydning gennemført!

en: Clean up Failed!
da: Oprydning fejlede!

en: Package Cleaner
da: Pakkeoprydder

en: Free up disk space by removing unneeded packages and cleaning the package download cache.
da: Frigør diskplads ved af fjerne unødvendige pakker og rense pakkehentningscachen.

note: create the button
en: Clean Package
da: Ryd pakke

en: Clean Cache
da: Ryd cache

en: Clean Config
da: Rens config

en: Clean Kernel
da: Ryd kerne

note: checkbutton
en: Select All
da: Marker alt

en: Shortcut Commands
da: Genvejskommandoer

en: By configuring keyboard shortcuts, you can access your favourite applications instantly.
    Enter the application's command and set the desired shortcut keys.
da: Ved at konfigurere skrivebordsgenveje kan du hurtigt tilgå dine favoritprogrammer.
    Indtast programmets kommando og angiv de ønskede genvejstaster.

en: Command %d
da: Kommando %d

en: disabled
da: deaktiveret

en: Command
da: Kommando

en: Key
da: Tast

en: Clean
da: Ryd

en: _Name:
da: _Navn:

en: Co_mmand:
da: Ko_mmando:

en: Edit Startup Program
da: Redigér opstartsprogram

en: New Startup Program
da: Nyt opstartsprogram

en: _Browse...
da: _Gennemse...

en: Choose a Program
da: Vælg et program

en: Delete from Disk
da: Slet fra disk

en: Can't delete the system item from disk.
da: Kan ikke slette systemfilen fra disken

en: No description
da: Ingen beskrivelse

en: Session Programs
da: Sessionsprogrammer

en: Here you can manage what programs get started when you login.
    You can hide items from view by selecting and clicking "Remove"
    To permanently delete an item, right-click and press "Delete".
da: Her kan du styre hvilke programmer der startes når du logger ind.
    Du kan skjule elementer ved at vælge dem og klikke "Fjern"
    For at fjerne et punkt permanent, højreklik og tryk "Slet".

note: create the two checkbutton for extra options of auto run list
en: Show comments
da: Vis bemærkninger

en: Show all runnable programs
da: Vis alle programmer der virker

en: The name of the startup program cannot be empty
da: Opstartsprogrammets navn kan ikke være tomt.

en: Text was empty (or contained only whitespace)
da: Tekst var tom (eller indeholdt kun blanke tegn)

en: Cleaning...
da: Rydder...

en: Show advanced permissions in the Nautilus "File Properties" window
da: Vis avancerede tilladelser i Nautilusvinduet »Filegenskaber«

en: File Browser
da: Filbrowser

en: Default thumbnail icon size (pixels)
da: Standard miniature-ikonstørrelse (pixels)

en: Maximum size of the thumbnail cache (megabytes)
da: Maksimal størrelse på miniature-cache (megabytes)

en: Maximum age for the thumbnail in the cache (days)
da: Maksimal størrelse for miniaturer i cachen (dage)

en: Thumbnails Settings
da: Miniatureindstillinger

en: Nautilus with Open Terminal
da: Nautilus med åbn terminal

en: Nautilus with Root Privileges
da: Nautilus med rootpriviligier

en: Nautilus with Wallpaper
da: Nautilus med baggrundsbillede

en: Nautilus Extensions
da: Nautilusudvidelser

en: Clean up the thumbnails cache (will free %s of disk space)
da: Ryd miniature-cache (vil frigive %s på disken)

en: The thumbnails cache will be cleaned, Do you wish to continue?
da: Miniaturecachen vil blive ryddet, vil du fortsætte?

en: The file "%s" already exists!
da: Filen "%s" findes allerede!

en: The folder "%s" already exists!
da: Mappen "%s" findes allerede!

en: The target "%s" already exists!
da: Målet "%s" eksisterer allerede!

en: Enter your password to perform the administrative tasks
da: Skriv dit password for at udføre administrative opgaver

en: Coudn't find any text editor in your system!
da: Kunne ikke finde en teksteditor på dit system!

en: Select a folder
da: Vælg en mappe

en: Please select a target (files or folders).
da: Vælg venligst et mål (filer eller mapper).

en: <b>Features</b>
da: <b>Egenskaber</b>

en: <b>User Interface</b>
da: <b>Brugergrænseflade</b>

en: Default Launch Function
da: Standard opstartsfunktion

en: Default Window Height
da: Standardhøjde på vinduer

en: Default Window Width
da: Standardbredde på vinduer

en: Left Menubar Width
da: Brede på venstre menubjælke

en: Ubuntu Tweak Preferences
da: Indstillinger for Ubuntu Tweak

en: <big><b>Oops... a fatal error occured</b></big>
da: <big><b>Ups... en fatal fejl opstod</b></big>

en: <big><b>Oops... an error occured</b></big>
da: <big><b>Ups... en fejl opstod</b></big>

en: Error Message
da: Fejlmeddelelse

en: If you'd like to help us fix the problem, 
    Please choose <i>Report</i> to file a new bug report. Make sure to include the error message below:
da: Hvis du har lyst til at hjælpe os med at rette problemet, 
    Vælg venligst <i>Rapporter</i> for at udfylde en fejlrapport. Vær venligst sikker på at du inkluderer fejlmeddelelsen herunder:

en: Ubuntu Tweak need to turn off.
    If you'd like to help us fix the problem, 
    Please choose <i>Report</i> to file a new bug report. Make sure to include the error message below:
da: Ubuntu Tweak er nødt til at lukke.
    Hvis du har lyst til at hjælpe os med at rette problemet, 
    Vælg venligst <i>Rapporter</i> for at udfylde en fejlrapport. Vær venligst sikker på at du inkluderer fejlmeddelelsen nedenunder:

en: _Report
da: _Rapporter

en: Add Application
da: Tilføj Program

en: Edit Type
da: Rediger Type

en: Select an application to view its description.
da: Vælg et program for at se dets beskrivelse.

en: _Use a custom command
da: _Brug en brugerdefineret kommando
