ubuntu-tweak - en to ja translation catalogue (466 entries)

en: Update Manager
ja: アップデート・マネージャー

en: Downloading...%d
ja: ダウンロード中...%d

en: Finished
ja: 完了

en: Welcome to
ja: ようこそ

en: Tweak otherwise hidden settings.
ja: 隠された設定をカスタマイズ。

en: Clean up unneeded packages to free diskspace.
ja: 不要なパッケージを削除してディスクの空き容量を確保。

en: Easily install up-to-date versions of many applications.
ja: 様々なアプリケーションの最新版を簡単にインストール。

en: Configure file templates and shortcut scripts for easy access to common tasks.
ja: ファイルテンプレートやショートカットスクリプトを設定して、簡単に共通のタスクにアクセス。

en: And many more useful features!
ja: 実用的な多くの機能!

en: This is a major failure of your software management system. Please check for broken packages with synaptic, check the file permissions and correctness of the file '/etc/apt/sources.list' and reload the software information with: 'sudo apt-get update' and 'sudo apt-get install -f'.
ja: これはソフトウェア管理システムの重大な故障です。Synapticにあるパッケージが破損していないか確認して、'/etc/apt/sources.list' からファイルの正当性とアクセス権を確認し、次に端末から 'sudo apt-get update' and 'sudo apt-get install -f' を実行しソフトウェア情報を再読込して下さい。

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Applications
ja: アプリケーション

en: Startup
ja: スタートアップ

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Personal
ja: 個人用

en: System
ja: システム

en: _Donate
ja: 寄付(_D)

en: Help the development of Ubuntu Tweak
ja: Ubuntu Tweakの開発に貢献する

en: Ubuntu Tweak is a free-software, you can use it for free. If you like it, Please consider to donate for Ubuntu Tweak.
ja: Ubuntu Tweak はフリーソフトウェアです、自由にお使いいただけます。Ubuntu Tweakに寄付をご検討いただければ幸いです。

en: Never Show This Again
ja: 再度表示しない

en: Ubuntu Tweak Website
ja: Ubuntu Tweakのウェブサイト

en: Ubuntu Tweak is a tool for Ubuntu that makes it easy to configure your system and desktop settings.
ja: Ubuntu TweakはUbuntuのシステムやデスクトップの設定を簡単に変更できるためのツールです。

en: A newer version: %s is available online.
    Would you like to update?
ja: 新しいバージョン (%s) が公開されました。
    アップデートしますか?

en: Software Update
ja: ソフトウェアの更新

en: None
ja: 無

en: Enable Check Update
ja: アップデートの確認を有効にする

en: A color scheme designer
ja: カラー・スキームデザイナー

en: Development version of an audio player for KDE
ja: KDE用オーディオ・プレーヤーの開発版

en: Client for the eD2k and Kad networks
ja: eD2KとKadネットワーク用クライアント

en: GNOME IDE for C/C++, Java, Python
ja: GNOME IDE用 C/C++, Java, Python

en: A skinned multimedia player for many platforms
ja: 多くのプラットフォームのスキン対応マルチメディアプレイヤー

en: Record and edit audio files
ja: オーディオファイルの録音と編集

en: Fully customisable dock-like window navigator
ja: カスタマイズ可能なウインドウナビゲーター(Dock風)

en: Fully customisable dock-like window navigator(Unstable)
ja: ウィンドウ・ナビゲーターのような、完全にカスタマイズ可能なdock（不安定版）

en: A free video editor
ja: フリービデオエディタ

en: BitTorrent client written in Java
ja: Javaで書かれたBitTorrentクライアント

en: Audio Management and Playback application
ja: オーディオ管理および再生用アプリケーション

en: GTK+ Bluetooth Manager
ja: GTK+ Bluetooth マネージャー

en: A true dock for linux
ja: Linux用-本物のdock

en: A chm file viewer written in GTK+
ja: GTK+で書かれた chm ファイルビューア

en: Chromium is an open-source browser project that aims to build a safer, faster, and more stable way for all Internet users to experience the web.
ja: Chromiumはすべてのインターネットユーザーが快適に、安定してウェブ閲覧するオープンソースブラウザプロジェクトの構築を目指しています。

en: The open source, cross-platform IDE
ja: オープンソースのクロスープラットフォーム IDE

en: Advanced Desktop Effects Settings Manager
ja: 高度なデスクトップエフェクト設定マネージャ

en: An API documentation browser for GNOME.
ja: GNOMEのAPIドキュメントブラウザ

en: A Bittorrent client written in PyGTK
ja: PyGTKで書かれたBitTorrentクライアント

en: Store, Sync and Share your files online.
ja: オンラインでファイルの同期および共有、保管します。

en: Extensible Tool Platform and Java IDE
ja: 拡張可能なツールプラットフォームとJava IDE(統合開発環境)

en: EIOffice Personal 2009. Free for Chinese users. See http://www.evermoresw.com.
ja: 無料の中国語圏ユーザー向け。EIOffice パーソナル 2009。 参照 http://www.evermoresw.com。

en: A client for the Windows Live Message network
ja: Windows Live Messageネットワーク用クライアント

en: Empathy consists of a rich set of reusable instant messaging widgets, and a GNOME client using those widgets.
ja: Empathy consistsは再利用可能なインスタントメッセージ・ウィジェットの豊富なセットからの構成、およびウィジェットを使用しているGNOMEクライアント。

en: File transmission via ftp, sftp and ftps
ja: ftp, sftp and ftps 経由でファイル転送

en: An extremly fast and lightweight file manager
ja: 非常に高速かつ軽量なファイルマネージャー

en: Galaxium is an instant messenger application designed for the GNOME desktop
ja: GalaxiumはGNOMEデスクトップ用に開発されたインスタントメッセンジ・アプリケーションです。

en: A GTK+ jabber client
ja: GTK+ jabber クライアント

en: A fast and lightweight IDE
ja: 速くて軽量のIDE

en: A multithreaded FTP client
ja: マルチスレッドFTPクライアント

en: GNOME Hex editor
ja: GNOME Hex エディタ

en: Notifies the user upon arrival of new mail in Gmail
ja: Gmailの新しいメールを受信した時ユーザに通知します

en: A powerful, speedy, and sexy remote control for the GNOME Desktop
ja: GNOME Desktopをパワフル、迅速、セクシーにリモート操作します

en: Global Menu Bar for GNOME
ja: GNOME用グローバル・メニューバー

en: a C++ port of Tomboy
ja: TomboyのC++ポート

en: A program that combines satellite imagery and maps to put the world's geographic information at your fingertips.
ja: 世界の地理情報を衛星画像と地図を組み合わせたプログラムの簡単な操作で入手できます。

en: Platform for running Google Gadgets on Linux
ja: Linuxプラットフォームで動作するGoogle Gadgets

en: GNOME partition editor
ja: GNOME パーティションエディタ

en: Lightweight image viewer
ja: 軽量なイメージビューア

en: Graphical frontend for recordmydesktop
ja: recordmydesktop用グラフィカルフロントエンド

en: GTG is a personal organizer for the GNOME desktop environment, it focuses on ease of use and flexibility, while keeping things simple.
ja: シンプルに現状維持した'GTG'はGNOMEデスクトップ環境の自己管理手帳で、使い易さと柔軟性に焦点を合わせています。

en: Gwibber is an open source microblogging client for GNOME
ja: GwibberはGNOME用のオープンソースmicrobloggingクライアントです

en: A graphical CD image editor
ja: グラフィカルCDイメージエディタ

en: Intelligent Input Bus for Linux / Unix OS
ja: Linux / Unix OS のインテリジェント入力バス

en: It is a PinYin engine for IBus.
ja: これは IBus のPinYinエンジンです。

en: IBus-Table is the IM Engine framework for table-based input methods, such as ZhengMa, WuBi, ErBi, ChangJie and so on.
ja: IBusテーブルはテーブル-ベース入力メソッドのZhengMa、WuBi、ErBi、ChangJieなどのIMエンジン・フレームワークです。

en: Create and edit Scalable Vector Graphics images
ja: 作成および編集、拡大縮小可能なベクター・グラフィック・イメージ

en: Non-linear editor for Digital Video data
ja: Digital Video dataのノンリニア編集

en: A music player for Last.fm personalized radio
ja: Last.fm personalized radio用ミュージックプレイヤー

en: GTK+ based simple text editor
ja: GTK+ ベースのシンプルなテキストエディタ

en: Feed aggregator for GNOME
ja: GNOME用フィード・アグリゲータ

en: Mail notification in system tray
ja: システムトレーにメールを通知

en: Adcal tool to diff and merge files
ja: diffおよびmergeファイルへのAdcalツール

en: A fast and simple GTK+ Image Viewer
ja: 速くてシンプルなGTK+イメージビューア

en: Open internet TV, beyond anything else
ja: インターネットTVを観る、他ソフトを上回る性能

en: Webkit based lightweight web browser
ja: Webkitベースの軽量Webブラウザ

en: The free media player - play all your files
ja: 無料のメディアプレーヤー - すべてのファイルを再生

en: An IDE to Develop .NET applications.
ja: IDEが開発した .NETアプリケーション。

en: The Ultimate Movie Player For Linux
ja: Linux用の究極ムービープレイヤー

en: IDE for Java, C/C++, Ruby, UML, etc.
ja: Java, C/C++, Ruby, UML, などの統合開発環境

en: The Opera Web Browser
ja: Opera ウェブブラウザ

en: Pidgin is a graphical modular messaging client based on libpurple which is capable of connecting to AIM, MSN, Yahoo!, XMPP, ICQ, IRC, SILC, SIP/SIMPLE, Novell GroupWise, Lotus Sametime, Bonjour, Zephyr, MySpaceIM, Gadu-Gadu, and QQ all at once.
ja: 混成語はlibpurpleに基づいて一度に MSN, Yahoo!, XMPP, ICQ, IRC, SILC, SIP/SIMPLE, Novell GroupWise, Lotus Sametime, Bonjour, Zephyr, MySpaceIM, Gadu-Gadu および QQ all at once をAIMに接続するグラフィカル・モジュールのメッセージングクライアントです。

en: A framework for desktop widgets
ja: デスクトップ・ウィジェットの為のフレームワーク

en: Feature-rich screenshot application(formerly known as GScrot)
ja: 機能豊富なスクリーンショット・アプリケーション(以前 GScrotとして知られていました)

en: Make audio/video calls using this VoIP Software
ja: VoIP ソフトウェアを使用した音声/ビデオ通話

en: A great MPlayer front-end, written in QT4
ja: QT4で書かれたMPlayer用フロントエンド

en: Convert audio files into other formats
ja: オーディオファイルを別のフォーマットに変換

en: An international dictionary
ja: 国際辞書

en: Swiftweasel is an optimized build of the Mozilla Firefox web browser for Linux
ja: Swiftweasel はMozilla Firefox・Linux用に最適化されたビルドです

en: A desktop application that will watch for events (website updates, emails, file and folder changes...)
ja: イベント監視を備えたデスクトップアプリケーション (ウェブサイトの更新、eメール、ファイルおよびフォルダーの変更…)

en: An instant messaging application powered by qt-mono-bindings
ja: インスタント・メッセージ・アプリケーション Powered by qt-mono-bindings

en: A Useful Task List
ja: 便利なタスクリスト

en: Multiple GNOME terminals in one window
ja: 複数のGNOME端末を1つの画面で操作

en: Transmission is a fast, easy, and free multi-platform BitTorrent client.
ja: Transmission BitTorrent クライアントは高速・簡単な無料のマルチ・プラットフォーム です。

en: Ubuntu Tweak makes it easier to configure Ubuntu
ja: Ubuntu Tweakは簡単にUbuntuの設定を変更できます。

en: Commonly used restricted packages
ja: 一般的に使用制限されたパッケージ

en: configure your USB ADSL modem and connection easier than ever!
ja: これまで以上にUSB ADSLモデムとの接続設定を簡単にします!

en: A feature rich, high performance virtualization software
ja: 豊富な機能、高性能仮想化ソフトウェア

en: Read, capture, broadcast your multimedia streams
ja: あなたのマルチメディアストリームを読み込み、キャプチャ、放送

en: Run Virtual Machines using VMware
ja: Vmwareを使用して仮想マシンを構築

en: A compatibility layer for running Windows programs
ja: Windowsプログラムを実行する互換性レイヤ

en: Wine-doors is an application designed to make installing windows software on Linux, Solaris or other Unix systems easier.
ja: Wine-doorsはWindows用ソフトウェアをLinux、Solaris、他のUnixシステムに簡単にインストールできるよう開発されたアプリケーションです。

en: XBMC is a free and open source software media player and entertainment hub
ja: XBMCは無料オープンソースソフトウェアのメディアプレーヤーとエンターテインメントの中心的役割です。

en: Google's Linux Repository
ja: Google's Linux リポジトリ

en: Multimedia, Entertainment and Distraction In Ubuntu
    Medibuntu is a repository of packages that cannot be included into the Ubuntu distribution for legal reasons (copyright, license, patent, etc).
ja: Ubuntuのマルチメディア、エンターテイメントおよび娯楽
    Medibuntuは、法的な理由でUbuntuに含められないパッケージのリポジトリです(著作権、ライセンス、特許など)。

en: Ubuntu repository for Chinese users.
    Including EIOffice, Ubuntu Tweak, ibus input method, OpenOffice.org 3.0 and other softwares.
ja: 中国語圏のUbuntu リポジトリ。
    EIOffice、Ubuntu Tweak、ibus入力メソッド、OpenOffice.org3.0、およびその他ソフトウェアが含まれています。

en: GetDeb extends the existing software options for Ubuntu (and derived) Linux distributions by providing major updates and software not yet available on the official Ubuntu repositories.
ja: GetDebはUbuntu(および、その派生) Linuxが配布している既存のソフトウェアオプションの幅を広げます、主な更新プログラムやソフトウェアはまだ公式のUbuntuのリポジトリから提供されており利用できません。

en: File-Sharing Clients
ja: ファイル共有クライアント

en: Image Tools
ja: 画像 ツール

en: Sound Tools
ja: サウンド ツール

en: Video Tools
ja: ビデオ ツール

en: Text Tools
ja: テキスト ツール

en: Instant Messengers
ja: インスタント　メッセージャー

en: Internet Tools
ja: インターネット ツール

en: FTP Tools
ja: FTP ツール

en: Desktop Tools
ja: デスクトップ ツール

en: CD/Disk Tools
ja: CD/ディスク ツール

en: Development
ja: 開発

en: Emulators
ja: エミュレータ

en: E-mail Tools
ja: 電子メール・ツール

en: Avant Window Navigator (Unstable Version)
ja: Avant Window Navigator (不安定なバージョン)

en: Ubuntu Chinese Repository
ja: Ubuntu Chinese のリポジトリ

en: Gnome Global Menu
ja: Gnome グローバル・メニュー

en: GetDeb.net (Mirror)
ja: GetDeb.net (ミラー)

en: Gwibber (Daily Version)
ja: Gwibber (デイリー・バージョン)

en: Banshee (Stable Version)
ja: Banshee (安定したバージョン)

en: Banshee (Unstable Version)
ja: Banshee (不安定なバージョン)

en: Ubuntu Tweak (Unstable Version)
ja: Ubuntu Tweak (不安定なバージョン)

en: Unset
ja: 未設定

en: Please press the new key combination
ja: 新しいキーの組み合わせを押して下さい

en: Disabled
ja: 無効

en: Create folder
ja: フォルダの作成

en: Rename
ja: 名前の変更

en: Delete
ja: 削除

en: Input the dir name
ja: dir(フォルダ)名を入力

en: Can't rename the root folder
ja: root フォルダの名前は変更できません

en: Can't delete the root folder
ja: root フォルダは削除できません

en: Can't rename!
    
    There are files in it!
ja: 名前の変更はできません!
    
    既にファイルはそこにあります!

en: An unexpected error has occurred.
ja: 予期しないエラーが発生しました。

en: Could not authenticate
ja: 認証できませんでした

en: You need to restart your computer.
ja: 再起動が必要です。

en: Service hasn't initialized yet
ja: まだサービスが初期化していません

en: _Unlock
ja: ロック解除(_U)

en: (Not available)
ja: (利用できません)

en: %(size)d byte | %(size)d bytes
ja[0]: %(size)d バイト

en: %.1f KB
ja: %.1f キロバイト

en: %.1f MB
ja: %.1f メガバイト

en: %.1f GB
ja: %.1f ギガバイト

en: Download
ja: ダウンロード

en: Templates
ja: テンプレート

en: Public
ja: 公開

en: Document
ja: 文書

en: Music
ja: 音楽

en: Pictures
ja: 画像

en: Videos
ja: ビデオ

en: Choose a folder
ja: フォルダの選択

en: Ubuntu Tweak will restore the chosen directory to the default location.
    However, you must move your files back into place by yourself.
    Do you wish to continue?
ja: Ubuntu Tweakは選択したディレクトリを既定の場所に復元します。
    但し、ファイルの場所は自身で戻さなければいけません。
    続行しますか?

en: Directory
ja: ディレクトリ

en: Path
ja: パス

en: Change
ja: 変更する

en: Restore to default
ja: 既定に復元する

en: Default Folder Locations
ja: デフォルト・フォルダの場所

en: You can change the paths of the default folders here.
    Don't change the location of your desktop folder unless you know what you are doing.
ja: ここから既定のフォルダ・パスを変更することができます。
    何をするのか理解できないときは、デスクトップフォルダーの場所を変更しないで下さい。

en: Update successful!
ja: アップデートが完了しました！

en: System information
ja: システムの詳細情報

en: Hostname
ja: ホストネーム

en: Distribution
ja: ディストリビューション

en: Desktop environment
ja: デスクトップ環境

en: Kernel
ja: カーネル

en: Platform
ja: プラットフォーム

en: Memory
ja: メモリ

en: User information
ja: ユーザー情報

en: Current user
ja: 現在のユーザー

en: Home directory
ja: ホームディレクトリ

en: Shell
ja: シェル

en: Language
ja: 言語

en: System Security options
ja: セキュリティオプション

en: Disable "Run Application" dialog (Alt+F2)
ja: "アプリケーションの実行" ダイアログを無効にする（Alt+F2）

en: Disable "Lock Screen"
ja: "画面のロック"を無効にする

en: Disable printing
ja: 印刷を無効にする

en: Disable print setup
ja: 印刷の設定を無効にする

en: Disable save to disk
ja: ディスクへの保存を無効にする

en: Disable "Fast User Switching"
ja: ユーザの簡易切り替えを無効にする

en: Fix the theme appearance when grant the root privileges
ja: root権限を付与して外観のテーマを修正して下さい

en: Miscellaneous Options
ja: 種々雑多なオプション

en: Choose the sources
ja: ソースの選択

en: You can read the title and comment to determine which source is suitable for you.
ja: どのソースが適切であるか決めるためタイトルとコメントを読むことができます。

en: Details
ja: 詳細情報

en: Submit your sources
ja: ソースを送信

en: You can submit your sources to the server for other people to use.
ja: 他の人々が使用しているサーバにソースを送信することができます。

en: _Source Title:
ja: ソース タイトル(_S):

en: _Locale:
ja: 場所(_L):

en: Comm_ent:
ja: コメント(_E):

en: Enter the title of the source, e.g. "Ubuntu Official Repostory"
ja: ソースのタイトルを入力、 e.g. "Ubuntu オフィシャル・リポジトリ"

en: If the locale isn't correct you can edit manually
ja: もしlocaleが正しくないときは手動で編集できます

en: Submit
ja: 送信

en: Please check your network connection!
ja: ネットワーク接続を確認してください！

en: Network Error
ja: ネットワーク・エラー

en: Uploading...
ja: アップロード中...

en: Updating...
ja: アップデート中...

en: Source Editor
ja: ソースエディター

en: Update Sources
ja: ソースをアップデート

en: Submit Sources
ja: ソースを送信

en: Please input the correct information about sources!
ja: 正確なソースの情報を入力してください!

en: You can submit your sources to our server to help building the sources list, or you can use the official sources.
    Do you wish to use the official sources?
ja: 私達のサーバーにソースリストの作成方法を得る為にソースを送ることができます、もしくはオフィシャルソースを使用することも可能です。
    オフィシャル・ソースを使用しますか?

en: No source data available
ja: 利用可能なソースデータはありません

en: Your sources will be reviewed and made available for others soon.
    Thank you!
ja: ソースは検討され利用することができます。
    ありがとうございました!

en: Successfully submitted
ja: 正常に送信されました

en: Please check the permission of the sources.list file
ja: sources.list ファイルのアクセス権を確認してください

en: Save failed!
ja: 保存に失敗しました！

en: The current content will be lost after reloading!
    Do you wish to continue?
ja: 現在の内容が再読込後に失われしまいます！
    続行しますか？

en: Update Successful!
ja: アップデートが完了しました!

en: Update Failed!
ja: アップデート 失敗!

en: The software information is up-to-date now
ja: 現在のソフトウェア情報は最新です

en: To install software and updates from newly added or changed sources, you have to reload the information about available software.
    
    You need a working internet connection to continue.
ja: 新規に追加、または変更したソースからソフトウェアとアップデートをインストールするには、利用可能なソフトウェア情報を再読込します。
    
    インターネットの接続を続行する必要があります。

en: The information about available software is out-of-date
ja: 利用可能なソフトウェア情報は既に無効です

en: Third-Party Sources
ja: サードパーティーのソース

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Source URL
ja: ソースのURL

en: Description
ja: 説明

en: Description is here
ja: 記述はここです

en: Third-Party Software Sources
ja: サードパーティー・ソフトウェアのソース

en: After every release of Ubuntu there comes a feature freeze.
    This means only applications with bug-fixes get into the repository.
    By using third-party DEB repositories, you can always keep up-to-date with the latest version.
    After adding these repositories, locate and install them using Add/Remove.
ja: 新しいUbuntuがリリースされた後も、主要なものは据え置かれます。
    これは、不具合を修正したアプリケーションだけがリポジトリにあることを意味します。
    サードパーティー製DEBのリポジトリを使用してアップデートすることで、
    いつでも最新バージョンを維持できます。
    リポジトリ追加後に、追加と削除を使用してインストールして下さい。

en: Some of your PPA Sources need to be updated.
    Do you wish to continue?
ja: 幾つかのPPAソースを更新する必要があります。
    更新しますか？

en: PPA Sources has expired
ja: PPAソースの有効期限が切れています

en: It is a possible security risk to use packages from Third-Party Sources.
    Please be careful and use only sources you trust.
ja: サードパーティーのソースからパッケージを使用することは、潜在的にセキュリティリスクがあります。
    十分に注意して、信用できるソースだけを使用して下さい。

en: Warning
ja: 警告

en: Never show this dialog
ja: このダイアログを表示しない

en: Categories
ja: カテゴリー

en: All Categories
ja: 全てのカテゴリ

en: Add/Remove Applications
ja: アプリケーションを追加/削除

en: A simple but more effecient method for finding and installing popular packages than the default Add/Remove.
ja: 標準の追加と削除に比べ簡単で効率的に人気のあるパッケージを見つけてインストールできます。

en: Audio
ja: 音声

en: Text
ja: テキスト

en: Image
ja: 画像

en: Video
ja: ビデオ

en: Application
ja: アプリケーション

en: All
ja: すべて

en: File Type
ja: ファイルの種類

en: Associated Application
ja: 関連付け

en: Open the files of type "%s" with:
ja: "%s" というタイプのファイルを開く:

en: Choose an application
ja: アプリケーションを選択

en: Select an application to open the type <b>%s</b>
ja: 下記から <b>%s</b> を開くアプリケーションを選択して下さい

en: Could not find %s
ja: %s は見つかりませんでした。

en: Could not find application
ja: アプリケーションを見つけることができませんでした。

en: File Type Manager
ja: ファイル・タイプ マネージャー

en: Here you can manage which application will open which filetypes.
ja: ファイルをダブルクリックした時に、どのアプリケーションで開くかを管理できます。

en: Only show filetypes with an associated application
ja: 関連付けされているファイルだけ表示する。

en: Window Decorate Effect
ja: ウィンドウの装飾効果

en: Use Metacity window theme
ja: ウィンドウテーマにMetacityを使用する

en: Enable active window transparency
ja: アクティブウィンドウの透過を有効にする

en: Active window transparency level
ja: アクティブウィンドウの透過度

en: Enable inactive window transparency
ja: アクティブウィンドウの透過を有効にする

en: Inactive window shade transparency level
ja: 非アクティブウィンドウの透過度

en: Window Titlebar Action
ja: ウィンドウタイトルバーの動作

en: Titlebar mouse wheel action
ja: タイトルバーのマウスホイール動作

en: Roll up
ja: ロールアップ

en: Titlebar double-click action
ja: タイトルバーをダブルクリックしたときの動作

en: Maximize
ja: 最大化

en: Minimize
ja: 最小化

en: Lower
ja: 背面に

en: Menu
ja: メニュー

en: Titlebar middle-click action
ja: タイトルバーをセンタークリックしたときの動作

en: Titlebar right-click action
ja: タイトルバーを右クリックしたときの動作

en: Enable Metacity's Compositing feature
ja: Metacityのコンポジーティング機能を有効にする

en: Compositing Manager
ja: コンポジーティング・マネージャ

en: To enable the compositing feature of metacity, you should manually disable Visual Effects in "Appearance".
ja: metacityのコンポジーティング機能を有効にするには、"外観の設定" から手動で視覚効果を無効にします。

en: Show "Computer" icon on desktop
ja: "コンピューター"アイコンをデスクトップに表示

en: Show "Home Folder" icon on desktop
ja: デスクトップに "ホームフォルダ" アイコンを表示

en: Show "Trash" icon on desktop
ja: "ごみ箱"アイコンをデスクトップに表示

en: Desktop Icon settings
ja: デスクトップアイコンの設定

en: Show "Network" icon on desktop
ja: "ネットワーク"アイコンをデスクトップに表示

en: Show mounted volumes on desktop
ja: マウントしたボリュームをデスクトップに表示

en: Use "Home Folder" as desktop (Logout for changes to take effect)
ja: "ホームフォルダ" をデスクトップで使用 (変更を適用するにはログアウトして下さい)

en: Panel and Menu
ja: パネルとメニュー

en: Display warning when removing a panel
ja: パネルを削除するときに警告を表示する

en: Complete lockdown of all panels
ja: すべてのパネルを完全にロックダウン

en: Enable panel animations
ja: パネルのアニメーションを有効にする

en: Show Input Method menu on the context menu
ja: コンテキストメニューのインプットメソッドのメニューを表示する

en: Show Unicode Method menu on the context menu
ja: コンテキストメニューのUnicodeメソッドのメニューを表示する

en: Screensaver
ja: スクリーンセーバー

en: Enable user switching when screen is locked.
ja: 画面がロックしたときにユーザの切り換えを有効にする。

en: Enable system-wide "Recently Documents" list
ja: "Documentsの履歴" リストの情報管理を有効にする

en: History
ja: 履歴

en: Notification-daemon popup location
ja: 通知デーモンのポップアップ位置

en: Top Left
ja: 左上

en: Top Right
ja: 右上

en: Bottom Left
ja: 左下

en: Bottom Right
ja: 右下

en: Click the button to change the menu logo
ja: メニューロゴを変更するときは右のボタンをクリックして下さい

en: Choose a new logo
ja: 新しいロゴを選択

en: PNG image (*.png)
ja: PNG 画像ファイル(*.png)

en: The size isn't suitable for the panel.
    It should be 24x24.
ja: このサイズはパネルに適応しません。
    24×24であるべきです。

en: Do you want your changes to take effect immediately?
ja: 今すぐに変更を反映させますか?

en: Advanced Power Management Settings
ja: パワーマネージメントの高度な設定

en: Enable "Hibernation"
ja: "ハイバーネート"を有効にする

en: Enable "Suspend"
ja: "サスペンド" を有効にする

en: Show "CPU frequency control option" in Power Management Preferences
ja: パワーマネージメントの設定に "CPU分析制御オプション" を表示する

en: Disable Network Manager when asleep
ja: スリープのときにネットワークマネージャを無効にする

en: Enable "Lock screen" when "Blank Screen" activates
ja: "Blankスクリーン" 起動中のときは "Lockスクリーン" を有効にする

en: Display "Power Manager" panel item
ja: "パワーマネージャー" のパワーアイテムを表示

en: Never display
ja: 常に非表示

en: When charging
ja: 充電中のみ

en: Always display
ja: 常に表示

en: Normal
ja: 通常

en: On Demand
ja: 必要な場合に自動

en: Power Save
ja: 省電力

en: Performance
ja: パフォーマンス

en: CPU Policy
ja: CPU ポリシー

en: The Performance value when on AC power
ja: 電源使用時のパフォーマンスの実効値

en: The Performance value when on battery power
ja: バッテリー使用時のパフォーマンスの実効値

en: The CPU frequency policy when on AC power
ja: AC 電源使用時の周波数ポリシー

en: The CPU frequency policy when on battery power
ja: バッテリー使用時の周波数ポリシー

en: Expo
ja: 展開

en: Show Windows
ja: ウィンドウを表示

en: Show Desktop
ja: デスクトップの表示

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Install Advanced Desktop Effects Settings Manager
ja: 高度なデスクトップ効果の設定マネージャをインストール

en: Install Simple Desktop Effects Settings manager
ja: Simple Desktop Effects Settings managerをインストール

en: Install Screenlets Widget Application
ja: Screenlets Widgetアプリケーションをインストール

en: Enable snapping windows
ja: スナッピングウィンドウを有効にする

en: Enable wobbly windows
ja: wobblyウィンドウを有効にする

en: Window Effects
ja: ウィンドウ効果

en: Enable transparent menus
ja: メニューの透過を有効にする

en: Enable wobbly menus
ja: wobbly メニューを有効にする

en: Menu Effects
ja: メニュー効果

en: Useful Extensions
ja: 実用的な拡張機能

en: Prerequisite Conditions
ja: 必須条件

en: Copy to ...
ja: 他へコピー...

en: Copy to Desktop
ja: Desktop にコピー

en: Copy to Download
ja: Download にコピー

en: Copy to Home
ja: Home にコピー

en: Move to ...
ja: 他へ移動...

en: Move to Desktop
ja: Desktop に移動

en: Move to Download
ja: Download に移動

en: Move to Home
ja: Home に移動

en: Link to ...
ja: 他へリンク...

en: Link to Desktop
ja: Desktop にリンク

en: Link to Download
ja: Download にリンク

en: Link to Home
ja: Home にリンク

en: Open with your favourite text editor
ja: お気に入りのテキストエディタで開く

en: Open with your favourite text editor (as root)
ja: お気に入りのテキストエディタで開く (root権限)

en: Browse as root
ja: 管理者として参照

en: Search in current folder
ja: 現在のフォルダに検索

en: Convert image to JPG
ja: 画像をJPG形式に変換する

en: Convert image to PNG
ja: 画像をPNG形式に変換する

en: Convert image to GIF
ja: 画像をGIF形式に変換する

en: Set image as wallpaper
ja: 画像を壁紙として設定

en: Make hard shadow to image
ja: 画像にハードな影を作成

en: Enabled Scripts
ja: 有効なスクリプト

en: Disabled Scripts
ja: 無効なスクリプト

en: Manage Scripts
ja: スクリプトの管理

en: You can do all kinds of tasks with scripts.
    You can drag and drop from File Manager.
    'Scripts' will be added to the context menu.
ja: 全種類のスクリプトの作業が可能です。
    ファイルマネージャからドラッグアンドドロップができます。
    コンテキストメニューに 'スクリプト' が追加されます。

en: Rebuild System Scripts
ja: システムスクリプトを再構築

en: This will delete all disabled scripts.
    Do you wish to continue?
ja: すべての無効なスクリプトを削除。
    続行しますか?

en: HTML document
ja: HTML ドキュメント

en: ODB Database
ja: ODB データベース

en: ODS Spreadsheet
ja: ODS スプレッドシート

en: ODT Document
ja: ODT ドキュメント

en: Plain text document
ja: 通常のテキスト・ドキュメント

en: ODP Presentation
ja: ODP プレゼンテーション

en: Python script
ja: Python スクリプト

en: Pygtk Example
ja: Pygtk サンプル

en: Shell script
ja: Shell スクリプト

en: Enabled Templates
ja: 有効なテンプレート

en: Disabled Templates
ja: 無効なテンプレート

en: Manage Templates
ja: テンプレートの管理

en: Here you can freely manage your document templates.
    You can add files as templates by dragging them onto this window.
    You can create new documents based on these templates from the Nautilus right-click menu.
ja: ここで自由にドキュメントテンプレートを管理できます。
    このウィンドウにドラッグすることで、ファイルのテンプレートを追加できます。
    Nautilusの右クリックメニューから、このテンプレートに基づく新規ドキュメントの作成ができます。

en: Templates path is wrong! The current path is point to "%s".
    Please reset it to a folder under your Home Folder.
ja: Templatesのパスが間違ってます! 現在のパスは "%s" へ示してます。
    home フォルダ下のフォルダーにリセットして下さい。

en: Restart This Module
ja: このモジュールを再起動

en: Rebuild System Templates
ja: システムテンプレートの再構築

en: Templates path is still wrong, Please reset it!
ja: テンプレートのパスが間違っています、リセットして下さい!

en: This will delete all disabled templates.
    Do you wish to continue?
ja: すべての無効なテンプレートを削除します。
    続けますか？

en: Splash Screen (Click On Image)
ja: スプラッシュスクリーン (変更するには画像をクリック)

en: Choose a splash image
ja: スプラッシュスクリーンの画像を選択

en: Automatically save open applications when logging out
ja: ログアウト時に開いているアプリケーションを自動的に保存する

en: Show logout prompt
ja: ログアウト時にプロンプトを表示する

en: Allow TCP Connections (Remote Desktop Connect)
ja: TCP接続を許可する(リモートデスクトップ接続)

en: Show splash screen
ja: スプラッシュスクリーンを表示する

en: Session Control
ja: セッションコントロール

en: Cleaning Package Config
ja: パッケージの設定を消去

en: Cleaning...%s
ja: 消去しています...%s

en: Cleaning Package Cache
ja: パッケージキャッシュを消去

en: Package
ja: パッケージ

en: Packages
ja: パッケージ

en: Package Cache
ja: パッケージのキャッシュ

en: <b>%s</b>
    Take %s of disk space
ja: <b>%s</b>
     %s のディスク容量を使用

en: Package Config
ja: パッケージの設定

en: %d package selected to remove | %d packages selected to remove
ja[0]: 選択した %d のパッケージを削除

en: %s of space will be freed
ja: %s のスペースが解放されます

en: Canceled by user!
ja: ユーザによってキャンセルされました!

en: Clean up Successful!
ja: 消去が完了しました！

en: Clean up Failed!
ja: 消去に失敗しました！

en: Package Cleaner
ja: パッケージクリーナー

en: Free up disk space by removing unneeded packages and cleaning the package download cache.
ja: 不要なパッケージの消去・ダウンロードパッケージキャッシュを消去して、ディスクの空き容量を確保します。

note: create the button
en: Clean Package
ja: 不要なパッケージを消去

en: Clean Cache
ja: 不要なキャッシュを消去

en: Clean Config
ja: 不要な設定を消去

en: Clean Kernel
ja: 不要なカーネルを消去

note: checkbutton
en: Select All
ja: すべて選択

en: Shortcut Commands
ja: コマンドのショートカット

en: By configuring keyboard shortcuts, you can access your favourite applications instantly.
    Enter the application's command and set the desired shortcut keys.
ja: キーボード・ショートカットを設定することで、すぐにお気に入りのアプリケーションにアクセスできます。
    アプリケーションのコマンドを入力して目的のショートカットキーを設定して下さい。

en: Command %d
ja: コマンド %d

en: disabled
ja: 無効

en: Command
ja: コマンド

en: Key
ja: キー

en: Clean
ja: 消去

en: _Name:
ja: 名前(_N):

en: Co_mmand:
ja: コマンド(_M):

en: Edit Startup Program
ja: 自動起動するプログラムの編集

en: New Startup Program
ja: 新しく自動起動するプログラム

en: _Browse...
ja: 参照(_B)...

en: Choose a Program
ja: プログラムを選択

en: Delete from Disk
ja: ディスクから削除する

en: Can't delete the system item from disk.
ja: システムアイテムをディスク上から削除できません。

en: No description
ja: 記述されていません

en: Program
ja: プログラム

en: Session Programs
ja: 自動起動するプログラムの管理

en: Here you can manage what programs get started when you login.
    You can hide items from view by selecting and clicking "Remove"
    To permanently delete an item, right-click and press "Delete".
ja: ここでログイン時に起動するプログラムを管理することできます。
    項目を選択し "削除" をクリックすることで、アイテムを非表示にできます。
    完全に削除するには、項目を選択> 右クリック> "ディスクから削除" をクリックして下さい。

note: create the two checkbutton for extra options of auto run list
en: Show comments
ja: コメントを表示する

en: Show all runnable programs
ja: すべての実行可能なプログラムを表示する

en: The name of the startup program cannot be empty
ja: 自動起動するプログラムの名前は空にはできません。

en: Text was empty (or contained only whitespace)
ja: テキストが空、もしくは空白のみです。

en: Cleaning...
ja: 消去しています...

en: Show advanced permissions in the Nautilus "File Properties" window
ja: Nautilus "ファイルのプロパティ" 画面の高度なアクセス許可を表示する

en: File Browser
ja: ファイル ブラウザ

en: Default thumbnail icon size (pixels)
ja: 既定の サムネイルアイコンサイズ (ピクセル)

en: Maximum size of the thumbnail cache (megabytes)
ja: サムネイルの最大キャッシュサイズ (メガバイト)

en: Maximum age for the thumbnail in the cache (days)
ja: サムネイルキャッシュの最大上限(日数)

en: Thumbnails Settings
ja: サムネイルの設定

en: Nautilus with Open Terminal
ja: 端末からNautilusを使用

en: Nautilus with Root Privileges
ja: root権限でNautilusを使用

en: Nautilus with Wallpaper
ja: 壁紙をNautilusで使用

en: Nautilus Extensions
ja: Nautilus の拡張

en: Clean up the thumbnails cache (will free %s of disk space)
ja: サムネイルキャッシュを消去 ( %s の空き容量ができます)

en: The thumbnails cache will be cleaned, Do you wish to continue?
ja: サムネイルキャッシュを消去します、続行しますか?

en: The file "%s" already exists!
ja: "%s" というファイルは既に存在しています!

en: The folder "%s" already exists!
ja: "%s" というフォルダは既に存在しています!

en: The target "%s" already exists!
ja: "%s" というターゲットは既に存在しています!

en: Enter your password to perform the administrative tasks
ja: 管理タスクを行う為にパスワードを入力して下さい。

en: Coudn't find any text editor in your system!
ja: システムからどのテキストエディタも見つけられませんでした!

en: Select a folder
ja: フォルダを選択して下さい

en: Please select a target (files or folders).
ja: 対象(ファイル・フォルダ)を選択して下さい。

en: <b>Features</b>
ja: <b>機能</b>

en: <b>User Interface</b>
ja: <b>ユーザーインターフェース</b>

en: Default Launch Function
ja: 既定で起動する機能

en: Default Window Height
ja: 既定ウィンドウの高さ

en: Default Window Width
ja: 既定ウィンドウの幅

en: Left Menubar Width
ja: 左ペインの幅

en: Ubuntu Tweak Preferences
ja: Ubuntu Tweak の設定

en: <big><b>Oops... a fatal error occured</b></big>
ja: <big><b>おっと！... 致命的なエラーが起きました</b></big>

en: <big><b>Oops... an error occured</b></big>
ja: <big><b>おっと！... エラーが起きました</b></big>

en: Error Message
ja: エラーメッセージ

en: If you'd like to help us fix the problem, 
    Please choose <i>Report</i> to file a new bug report. Make sure to include the error message below:
ja: もし問題解決を望んでいるのならば、  
    新規のバグレポート・ファイル  <i>レポート</i> を選択してください。以下のエラーメッセージを必ず含んでください:

en: Ubuntu Tweak need to turn off.
    If you'd like to help us fix the problem, 
    Please choose <i>Report</i> to file a new bug report. Make sure to include the error message below:
ja: Ubuntu Tweakを終了する必要があります。
    もし問題解決を望んでいるのならば、 
    新規のバグレポート・ファイル  <i>レポート</i> を選択してください。以下のエラーメッセージを必ず含んでください:

en: _Report
ja: 報告(_R)

en: Add Application
ja: アプリケーションの追加

en: Edit Type
ja: 編集する種類

en: Select an application to view its description.
ja: アプリケーションを選択し記述を参照してください。

en: _Use a custom command
ja: カスタム・コマンドを使用(_U)
