network-manager-applet master - en to an translation catalogue (296 entries)

en: Network
an: Rete

en: Manage your network connections
an: Chestione as suyas conexions de rete

en: Network Connections
an: Conexions de rete

en: Manage and change your network connection settings
an: Chestione y cambee os suyos achustes d'a connexión de ret

en: Disable connected notifications
an: Desactivar as notificacions de connexión

en: Set this to true to disable notifications when connecting to a network.
an: Establir isto a cierto ta desactivar as notificacions en connectar con un ret.

en: Disable disconnected notifications
an: Desactivar as notificacions de desconnexión

en: Set this to true to disable notifications when disconnecting from a network.
an: Establir isto a cierto ta desactivar as notificacions en desconnectar d'un ret.

en: Disable VPN notifications
an: Desactivar as notificacions de VPN

en: Set this to true to disable notifications when connecting to or disconnecting from a VPN.
an: Establir isto a cierto ta desactivar as notificacions en connectar u desconnectar d'una VPN.

en: Suppress networks available notifications
an: Suprimir notificacions de retz disponibles

en: Stamp
an: Marca de tiempo

en: Used to determine whether settings should be migrated to a new version.
an: S'usa ta determinar si os achustes d'han de migrar a la nueva versión.

en: Disable WiFi Create
an: Desactivar a creyación de ret inalámbrico

en: Set to true to disable creation of adhoc networks when using the applet.
an: Establir isto a cierto ta desactivar a creyación de retz inalámbricas adhoc en usar a miniaplicación.

en: Ignore CA certificate
an: Ignorar certificau CA

en: Set this to true to disable warnings about CA certificates in EAP authentication.
an: Establir isto a cierto ta desactivar as notificacions sobre certificaus CA en autenticación EAP.

en: Set this to true to disable warnings about CA certificates in phase 2 of EAP authentication.
an: Establir isto a cierto ta desactivar as notificacions sobre certificaus CA en a fase 2 de l'autenticación EAP.

en: _Network name:
an: _Nome d'o rete:

en: Unknown error
an: Error desconoxiu

en: Don't show this message again
an: No amostrar iste mensache de nuevo

en: VPN connection has been successfully established.
    
    %s
an: A connexión VPN s'ha establiu con exito.
    
    %s

en: VPN Login Message
an: Mensache d'acceso VPN

en: device not ready (firmware missing)
an:  o dispositivo no ye listo (manca o firmware)

en: device not ready
an: o dispositivo no ye listo

note: Notify user of unmanaged or unavailable device
en: disconnected
an: desenchegau

en: Disconnect
an: Desenchegar

en: device not managed
an: o dispositivo no ye chestionau

en: No network devices available
an: No i hai dispositivos de ret disponibles

en: _VPN Connections
an: Connexions _VPN

en: _Configure VPN...
an: _Configurar VPN…

en: _Disconnect VPN
an: _Desconnectar VPN

en: NetworkManager is not running...
an: O Chestor d'o ret no ye executando-se…

en: Networking disabled
an: Ret desactivau

note: 'Enable Networking' item
en: Enable _Networking
an: Activar _rete

note: 'Enable Mobile Broadband' item
en: Enable _Mobile Broadband
an: Activar banda ampla _movil

note: Toggle notifications item
en: Enable N_otifications
an: Activar n_otificacions

note: 'Connection Information' item
en: Connection _Information
an: Informacion d'a conexion

note: 'Edit Connections...' item
en: Edit Connections...
an: Editar conexions...

en: _About
an: _Arredol

en: You are now connected to '%s'.
an: Agora ye connectau a '%s'.

en: Disconnected
an: Desenchegau

en: The network connection has been disconnected.
an: A conexion de rete a estau desenchegada.

en: Preparing network connection '%s'...
an: Parando a conexion de rete "%s"...

en: Requesting a network address for '%s'...
an: Solicitando una adreza de ret ta '%s'…

en: No network connection
an: Sin connexión de ret

en: NetworkManager Applet
an: Miniaplicacion Chestor d'o rete

en: Wrong PUK code; please contact your provider.
an: Codigo PUK erronio; contacte con o proveedor d'o suyo servicio.

en: Wrong PIN code; please contact your provider.
an: Codigo PIN erronio; contacte con o proveedor d'o suyo servicio.

note: Start the spinner to show the progress of the unlock
en: Sending unlock code...
an: Ninviando codigo de desbloqueo…

en: Mobile Broadband (%s)
an: Banda ampla movil (%s)

en: Mobile Broadband
an: Banda ampla movil

en: Available
an: Disponible

en: Connection Established
an: S'ha establiu a connexión

en: You are now registered on the home network.
an: Agora ye rechistrau en o ret de casa.

en: You are now registered on a roaming network.
an: Agora ye rechistrau en un ret de "roaming".

en: You are now connected to the mobile broadband network.
an: Agora ye connectau a o ret de banda ampla mobil.

en: Preparing mobile broadband connection '%s'...
an: Preparando a connexión de banda ampla mobil '%s'…

en: Configuring mobile broadband connection '%s'...
an: Configurando a connexión de banda ampla mobil '%s'…

en: User authentication required for mobile broadband connection '%s'...
an: S'amenista autenticación d'usuario ta la connexión de banda ampla mobil '%s'…

en: Mobile broadband connection '%s' active
an: A conexion de banda ampla movil "%s" ye activa

en: Auto Ethernet
an: Ethernet automatica

en: DSL authentication
an: Autenticación DSL

en: (none)
an: (denguna)

en: More networks
an: Mas retes

en: Failed to add new connection
an: Falló en anyadir a connexion nueva

en: Error displaying connection information:
an: Ha ocurriu una error en amostrar información d'a connexión:

en: Dynamic WEP
an: WEP dinamica

en: %s (default)
an: %s (Predeterminau)

[ctx: Speed]
en: Unknown
an: Desconoxida

[ctx: Address]
note: Address
en: Unknown
an: Desconoxida

en: IP Address:
an: Adreza IP:

en: Broadcast Address:
an: Adreza de difusion:

[ctx: Subnet Mask]
note: Prefix
en: Unknown
an: Desconoxida

en: Subnet Mask:
an: Mascara de subret:

note: --- General ---
en: General
an: Cheneral

en: Interface:
an: Interfaz:

en: Hardware Address:
an: Adreza hardware:

note: Driver
en: Driver:
an: Controlador:

en: Speed:
an: Velocidat:

en: Security:
an: Seguridat:

en: Default Route:
an: Ruta predeterminada:

en: Ignored
an: Ignorau

en: VPN Type:
an: Tipo de VPN:

en: VPN Gateway:
an: Puerta de enlace VPN:

en: VPN Username:
an: Nome d'_usuario VPN:

en: VPN Banner:
an: Mensache VPN:

en: Unknown
an: Desconoxida

note: Shouldn't really happen but ...
en: No valid active connections found!
an: No se trobó garra connexión activa valida

en: Notification area applet for managing your network devices and connections.
an: Miniaplicación de l'aria de notificación ta chestionar os suyos dispositivos de ret y connexions.

en: NetworkManager Website
an: Pachina web d'o Chestor d'o ret

en: Missing resources
an: Recursos faltantes

en: Mobile broadband network password
an: Clau de paso d'o rete de banda ampla movil

en: A password is required to connect to '%s'.
an: S'amenista una clau de paso ta connectar con «%s»

en: Password:
an: Clau de paso:

en: SIM PIN unlock required
an: S'amenista un codigo PIN de desbloqueo

en: SIM PIN Unlock Required
an: S'amenista un codigo PIN de desbloqueo

note: FIXME: some warning about # of times you can enter incorrect PIN
en: The mobile broadband device '%s' requires a SIM PIN code before it can be used.
an: O dispositivo de banda ampla '%s' ameneste un codigo SIM PIN antes de poder usar-lo.

note: Translators: PIN code entry label
en: PIN code:
an: Codigo PIN:

note: Translators: Show/obscure PIN checkbox label
en: Show PIN code
an: Amostrar codigo PIN

en: SIM PUK unlock required
an: Cal desbloqueo PUK d'a SIM

en: SIM PUK Unlock Required
an: Cal desbloqueo PUK d'a SIM

note: FIXME: some warning about # of times you can enter incorrect PUK
en: The mobile broadband device '%s' requires a SIM PUK code before it can be used.
an: O dispositivo de banda ampla «%s» amenista un codigo SIM PUK antes de poder usar-lo.

note: Translators: PUK code entry label
en: PUK code:
an: Codigo PUK:

note: Translators: New PIN entry label
en: New PIN code:
an: Codigo PIN nuevo:

note: Translators: New PIN verification entry label
en: Re-enter new PIN code:
an: Torna a meter o codigo PIN nuevo:

note: Translators: Show/obscure PIN/PUK checkbox label
en: Show PIN/PUK codes
an: Amostrar codigos PIN/PUK

en: IP addresses identify your computer on the network.  Click the "Add" button to add an IP address.
an: L'adreza IP identifica a suya equipo en o ret. Prete o botón "Adhibir" ta adhibir una adreza IP.

en: Create…
an: Creyar…

en: M_ode:
an: M_odo:

note: Edit
en: _Edit
an: _Editar

en: automatic
an: automatico

en: default
an: predeterminau

en: _Username:
an: Nome d'_usuario:

en: _Service:
an: _Servicio

en: Sho_w password
an: A_mostrar clau de paso

en: _Password:
an: Clau de _paso:

en: Automatic
an: Automatico

en: Twisted Pair (TP)
an: Par cruciau (TP)

en: _Port:
an: _Puerto:

en: _Speed:
an: _Velocidat:

en: C_loned MAC address:
an: Adreza MAC _clonada:

en: Automatic with manual DNS settings
an: Automatica con configuración manual de DNS

en: Link-Local
an: Enlace local

en: Shared to other computers
an: Compartida con atros equipos

en: _Method:
an: _Metodo:

en: Addresses
an: Adrezas

en: D_HCP client ID:
an: ID d'o client D_HCP:

en: S_earch domains:
an: Dominios de bu_sca:

en: DNS ser_vers:
an: Servidors _DNS:

en: Disabled
an: Desactivau

en: Basic
an: Basica

en: Nu_mber:
an: Nu_mero:

en: Advanced
an: Avanzada

en: _APN:
an: Nombre d'o _AP:

en: N_etwork ID:
an: ID de R_ete:

en: Change...
an: Cambear...

en: Allow _roaming if home network is not available
an: Permitir '_roaming' si o ret domestico no ye disponible

en: Sho_w passwords
an: A_mostrar claus de paso

en: Authentication
an: Autenticación

en: Allowed methods:
an: Metodos permitius:

en: Configure _Methods…
an: Configurar _metodos…

en: Compression
an: Compresión

en: _Use point-to-point encryption (MPPE)
an: _Usar zifrau punto-a-punto (MPPE)

en: Use _stateful MPPE
an: Usar e_staus MPPE

en: Echo
an: Eco

en: Send PPP _echo packets
an: Ninviar paquetz _echo PPP

en: S_ecurity:
an: S_eguridat:

en: Transmission po_wer:
an: _Potencia d'a transmisión:

en: _Rate:
an: _Taxa:

en: C_hannel:
an: _Canal:

en: Ban_d:
an: Ban_da:

en: Allowed Authentication Methods
an: Metodos d'autenticación permitius

en: Extensible Authentication Protocol
an: Protocolo d'autenticación extensible

en: Password Authentication Protocol
an: Protocolo d'autenticación por clau

en: Challenge Handshake Authentication Protocol
an: Protocolo d'autenticación d'intercambeo de sinyals

en: Microsoft Challenge Handshake Authentication Protocol
an: Protocolo d'autenticación d'intercambeo de sinyals de Microsoft

en: MSCHAP v_2
an: MSCHAPv_2

en: Microsoft Challenge Handshake Authentication Protocol version 2
an: Protocolo d'autenticación d'intercambeo de sinyals de Microsoft versión 2

en: In most cases, the provider's PPP servers will support all authentication methods.  If connections fail, try disabling support for some methods.
an: En a mayoría d'os casos, os proveedores de PPP suportarán totz os metodos d'autenticación. Si a connexión falla, prebe de desactivar o suporte ta qualques metodos.

en: DSL
an: ADSL

en: The connection editor dialog could not be initialized due to an unknown error.
an: L'editor d'a connexión no se podió encetar a causa d'una error desconoixida.

en: Could not create new connection
an: No se podió creyar a nueva connexión

en: Connection delete failed
an: Falló en eliminar a connexión

en: Are you sure you wish to delete the connection %s?
an: Ye seguro que quiere eliminar a connexión %s?

en: Address
an: Adreza

en: Netmask
an: Mascara de ret

en: Gateway
an: Puerta de enlace

en: Metric
an: Metrica

en: Prefix
an: Prefixo

en: Editing %s
an: Editando %s

en: _Save
an: _Alzar

en: Save any changes made to this connection.
an: Alzar qualsiquier cambeo realizau en ista connexión.

en: Authenticate to save this connection for all users of this machine.
an: Autenticar ta alzar ista connexión ta totz os usuarios en este equipo.

en: Could not edit connection
an: No se podió editar a connexión

en: Error initializing editor
an: Error en inicializar l'editor

en: Connection add failed
an: Falló en adhibir a connexión

en: Connection _name:
an: _Nombre d'a connexión:

en: never
an: brenca

en: now
an: agora

note: less than an hour ago
en: %d minute ago | %d minutes ago
an[0]: fa %d menutos
an[1]: fa %d menutos

en: %d hour ago | %d hours ago
an[0]: fa %d hora
an[1]: fa %d horas

en: %d day ago | %d days ago
an[0]: fa %d diya
an[1]: fa %d diyas

en: %d month ago | %d months ago
an[0]: fa %d mes
an[1]: fa %d meses

en: %d year ago | %d years ago
an[0]: fa %d anyada
an[1]: fa %d anyadas

en: Name
an: Nome

en: Last Used
an: Feita servir por zaguera vegada

en: 802.1x Security
an: Seguridat 802.1x

en: Use 802.1_X security for this connection
an: Fer servir seguranza 802.1_X ta ista connexión

en: DSL connection %d
an: Conexion ADSL %d

note: TRANSLATORS: Default zone set for firewall, when no zone is selected
en: Default
an: Predeterminau

en: Automatic (VPN)
an: Automatico (VPN)

en: Automatic (VPN) addresses only
an: Solo que adrezas automaticas (VPN)

en: Automatic, addresses only
an: Automatico, solo que adrezas

en: Automatic (PPPoE)
an: Automatico (PPPoE)

en: Automatic (PPPoE) addresses only
an: Solo que adrezas automaticas (PPPoE)

en: Automatic (DHCP)
an: Automatico (DHCP)

en: Automatic (DHCP) addresses only
an: Solo que adrezas automaticas (DHCP)

en: Link-Local Only
an: Solo que enlace local

en: Additional DNS ser_vers:
an: Servidors _DNS adicionals:

en: Additional s_earch domains:
an: Dominios de bu_sca adicionals:

en: IPv4 Settings
an: Achustes d'IPv4

en: Ignore
an: Ignorar

en: Automatic, DHCP only
an: Automatico, solo que DHCP

en: IPv6 Settings
an: Achustes d'IPv6

note: Fall back to just asking for GSM vs. CDMA
en: Select Mobile Broadband Provider Type
an: Seleccionar o tipo de proveedor de banda ampla mobil

note: Translators: "none" refers to authentication methods
en: none
an: denguno

en: PPP Settings
an: Achustes de PPP

en: VPN connection %d
an: Conexion VPN %d

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
an: Clau WEP 40/128-bit (Hexadecimal u ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
an: Frase de paso WEP de 128 bits

en: Dynamic WEP (802.1x)
an: WEP dinamica (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
an: WPA y WPA2 presonal

en: WPA & WPA2 Enterprise
an: WPA y WPA2 enterprise

en: Cannot import VPN connection
an: No se puede importar a connexión VPN

en: The NetworkManager Applet could not find some required resources (the .ui file was not found).
an: A miniaplicación Chestor de ret no podió trobar qualques fichers de recursos (no se trobó o fichero .ui).

en: _Unlock
an: _Desbloqueyar

en: Connection Information
an: Informacion d'a conexion

en: Active Network Connections
an: Conexions de rete activas

en: Your mobile broadband connection is configured with the following settings:
an:  A suya connexión de banda ampla mobil ye configurada con os siguients achustes:

note: Device
en: Your Device:
an: O suyo dispositivo:

note: Provider
en: Your Provider:
an: O suyo proveedor:

note: Plan and APN
en: Your Plan:
an: O suyo plan:

en: A connection will now be made to your mobile broadband provider using the settings you selected.  If the connection fails or you cannot access network resources, double-check your settings.  To modify your mobile broadband connection settings, choose "Network Connections" from the System >> Preferences menu.
an: Agora se creyará una connexión con a suya proveedor de banda ampla mobil usando os achustes seleccionaus. Si a connexión falla u no puede accedir a os recursos d'o ret, comprebe dos vegadas os suyos achustes. Ta modificar os suyos achustes de connexión d'a banda ampla mobil, trigue "Connexions de ret" dende o menú Sistema » Preferencias.

en: Confirm Mobile Broadband Settings
an: Confirmar os achustes d'a banda ampla mobil

en: Choose your Billing Plan
an: Trigar o suyo plan de pres

en: My plan is not listed...
an: O mío plan no ye en a lista…

en: Provider
an: Proveedor

en: I can't find my provider and I wish to enter it _manually:
an: No puedo trobar o mío proveedor y querría introducir-lo _manualment:

en: Provider:
an: Proveedor:

en: My provider uses GSM technology (GPRS, EDGE, UMTS, HSPA)
an: O mío proveedor usa tecnolochía GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSPA)

en: My provider uses CDMA technology (1xRTT, EVDO)
an: O mío proveedor usa tecnolochía CDMA (1xRTT, EVDO)

en: Choose your Provider
an: Trie o suyo proveedor:

en: Country or Region List:
an: Lista de paises u rechions

en: Country or region
an: Pais u rechion

en: My country is not listed
an: O mio pais no ye en a lista

en: Choose your Provider's Country or Region
an: Trie o pais u la rechion d'o suyo proveedor

en: Installed GSM device
an: Dispositivo GSM instalau

en: Installed CDMA device
an: Dispositivo CDMA instalau

en: Your broadband provider's name
an: O nombre d'o suyo proveedor de banda ampla

en: Your broadband billing plan name
an: O nombre d'o suyo plan de pres

en: (in some cases) Your broadband billing plan APN (Access Point Name)
an: (En qualques casos) o suyo plan de pres APN (nombre d'o punto d'acceso)

en: Any device
an: Cualsiquier dispositivo

en: Set up a Mobile Broadband Connection
an: Configurar una connexión de banda ampla mobil

en: New Mobile Broadband Connection
an: Connexión de banda ampla mobil nueva

en: New...
an: Nuevo...

[ctx: Wifi/wired security]
en: None
an: Denguna

en: C_reate
an: C_reyar

en: C_onnection:
an: C_onexion:

en: Wired
an: Cableau

en: Usage:
an: Uso:

en: This program is a component of NetworkManager (https://wiki.gnome.org/Projects/NetworkManager/).
an: Iste programa ye un componente de NetworkManager (https://wiki.gnome.org/Projects/NetworkManager/).

en: It is not intended for command-line interaction but instead runs in the GNOME desktop environment.
an: No ye pensau ta interacción a traviés d'a linia de comandos pero en cuentas s'executa en l'entorno d'escritorio GNOME.

en: not enabled
an: no activau

en: not registered
an: no ye rechistrau

en: Home network (%s)
an: Ret domestico (%s)

en: Home network
an: Ret domestico

en: searching
an: buscando

en: registration denied
an: se denegó o rechistro

en: Roaming network (%s)
an: Ret roaming (%s)

en: Roaming network
an: Rete roaming

en: PIN code for SIM card '%s' on '%s'
an: Codigo PIN ta la tarcheta SIM '%s' en '%s'

en: PIN code required
an: S'amenista un codigo PIN

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
an: S'amenista un codigo PIN ta o dispositivo de banda ampla mobil

en: Mobile broadband connection '%s' active: (%d%%%s%s)
an: A connexión de banda ampla mobil '%s' ye activa: (%d%%%s%s)

note: The %s is a mobile provider name, eg "T-Mobile"
en: %s connection
an: Connexión %s

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
an: Certificaus DER u PEM (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: Choose a PAC file...
an: Trigar un fichero PAC…

en: PAC files (*.pac)
an: Fichers PAC (*.pac)

en: All files
an: Totz os fichers

en: Authenticated
an: Autenticau

en: Both
an: Totz dos

en: Anony_mous identity:
an: Identidat anóni_ma:

en: PAC _file:
an: Fichero _PAC:

en: _Inner authentication:
an: Autenticación i_nterna:

en: Choose a Certificate Authority certificate...
an: Trigue un certificau CA…

en: C_A certificate:
an: Certificau C_A:

en: PEAP _version:
an: Version _PEAP:

en: Unencrypted private keys are insecure
an: As claus privadas sin zifrar son inseguras

en: Choose your personal certificate...
an: Trigue o suyo certificau personal…

en: Choose your private key...
an: Trigue a suya clau privada…

en: I_dentity:
an: I_dentidat:

en: _User certificate:
an: Certificau de l'_usuario

en: Private _key:
an: Clau pri_vada:

en: _Private key password:
an: Clau de pase de clau _privada:

en: FAST
an: RAPIDO

en: Tunneled TLS
an: TLS tunelau

en: Protected EAP (PEAP)
an: EAP protechiu (PEAP)

en: Au_thentication:
an: _Autenticación:

en: 1 (Default)
an: 1 (Predeterminau)

en: Open System
an: Sistema ubierto

en: Shared Key
an: Clau compartida

en: _Key:
an: _Clau:

en: Sho_w key
an: A_mostrar clau

en: WEP inde_x:
an: En_diz WEP:

en: _Type:
an: _Tipo:
