unity - en to hu translation catalogue (188 entries)

en: Password:
hu: Jelszó:

en: Log In
hu: Bejelentkezés

en: Retry
hu: Újra

en: Pin shortcut
hu: Indító rögzítése

en: Quit
hu: Kilépés

en: Unpin shortcut
hu: Indító feloldása

[ctx: Title: Lock/Log out dialog]
en: Log out
hu: Kijelentkezés

en: Are you sure you want to log out?
hu: Biztos benne, hogy kijelentkezik?

[ctx: Button: Lock the system]
en: Lock
hu: Zárolás

[ctx: Button: Log out from the system]
en: Log Out
hu: Kijelentkezés

en: Cancel
hu: Mégse

[ctx: Title: Reboot dialog]
en: Reboot
hu: Újraindítás

en: Are you sure you want to reboot?
hu: Biztosan újra szeretné indítani?

en: No
hu: Nem

en: Yes
hu: Igen

[ctx: Title: Power off/Restart dialog]
en: Power
hu: Menü

en: Are you sure you would like
    to power off?
hu: Biztos benne, hogy ki
    szeretné kapcsolni?

[ctx: Button: Power off the system]
en: Power off
hu: Kikapcsolás

[ctx: Button: Restart the system]
en: Restart
hu: Újraindítás

en: Keyboard Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

en: Takes a screenshot.
hu: Képernyő képkészítése.

en: Super + Space
hu: Szuper + Szóköz

en: Switches to next keyboard layout.
hu: A következő billentyűzetkiosztására váltás.

en: Super + Shift + Space
hu: Szuper + Shift + Szóköz

en: Switches to previous keyboard layout.
hu: Az előző billentyűzetkiosztására váltás.

en: Launcher
hu: Indító

en: Super (Hold)
hu: Szuper (nyomva tartva)

en: Opens the launcher, displays shortcuts.
hu: Indító megnyitása és gyorsindítók megjelenítése.

en: Opens launcher keyboard navigation mode.
hu: Indító megnyitása billentyűzettel navigáláshoz.

en: Switches applications via the launcher.
hu: Alkalmazás váltás az indítóval

en: Super + 0 to 9
hu: Super + 0-9

en: Same as clicking on a launcher icon.
hu: Az adott számú alkalmazás indítása.

en: Scopes
hu: Lencsék

en: Opens the Scopes home.
hu: Lencsék kezdőlapjának megnyitása

en: Switching
hu: Váltás

en: Switches between applications.
hu: Váltás az alkalmazások között.

en: Opens the desktop spread.
hu: Az asztal ablakainak szétterítése.

en: Cursor Left or Right
hu: Balra/jobbra nyíl

en: Moves the focus.
hu: Fókusz mozgatása.

en: Windows
hu: Ablakok

en: Ctrl + Super + D
hu: Ctrl + Szuper + D

en: Minimizes all windows.
hu: Minden ablak minimalizálása.

en: Ctrl + Super + Up
hu: Ctrl + Szuper + Fel

en: Maximizes the current window.
hu: Aktuális ablak maximalizálása.

en: Ctrl + Super + Down
hu: Ctrl + Szuper + Le

en: Minimizes or restores the current window.
hu: Az aktuális ablak visszaállítása vagy minimalizálása.

en: Ctrl + Super + Left or Right
hu: Ctrl + Szuper + Bal vagy Jobb

en: Semi-maximizes the current window.
hu: Az aktuális ablak balra vagy jobbra igazítása.

en: Closes the current window.
hu: Az aktuális ablak bezárása.

en: Return to Call
hu: Vissza a híváshoz

en: Emergency Call
hu: Segélyhívás

en: Apps may have unsaved data:
hu: Alkalmazások mentetlen adattal:

[ctx: Re-dock means connect the device again to an external screen/mouse/keyboard]
en: Re-dock, save your work and close these apps to continue.
hu: Dokkoljon újra, mentse a munkáját, majd zárjon be minden alkalmazást a folytatáshoz.

en: Or force close now (unsaved data will be lost).
hu: Vagy kényszerítse ki a bezárást (minden mentetlen adat elveszik).

en: OK, I will reconnect
hu: Rendben, újracsatlakozom

en: Reconnect now!
hu: Újracsatlakozás most!

en: Close all
hu: Minden bezárása

en: Preview Share Item
hu: Megosztandó elem előnézete

en: Your device is now connected to an external display. Use this screen as a touch pad to interact with the pointer.
hu: Az eszköz jelenleg egy külső kijelzőhöz van csatlakoztatva. Használja ezt a kijelzőt érintőtáblaként, melynek segítéségével irányíthatja a mutatót.

[ctx: Button: Open the Ubuntu Store]
en: Store
hu: Áruház

[ctx: Button: Start a search in the current dash scope]
en: Search
hu: Keresés

[ctx: Button: Show the current dash scope settings]
en: Settings
hu: Beállítások

en: Remove from Favorites
hu: Eltávolítás a kedvencek közül

en: Add to Favorites
hu: Hozzáadás a kedvencekhez

en: Refine your results
hu: Találatok finomítása

en: Reset
hu: Alaphelyzetbe állítás

en: Show less
hu: Kevesebb

en: Show all
hu: Összes megjelenítése

[ctx: Label: Hint for dash search line edit]
en: Search
hu: Keresés

en: Recent Searches
hu: Legutóbbi keresések

en: Clear All
hu: Összes törlése

en: More...
hu: Több…

en: Less...
hu: Kevesebb…

en: Send
hu: Küldés

en: Rate this
hu: Értékelje

en: Add a review
hu: Értékelés hozzáadása

en: Pull to refresh…
hu: Húzza a frissítéshez…

en: Release to refresh…
hu: Engedje el a frissítéshez…

en: Enable location data
hu: Helymeghatározás engedélyezése

en: Manage
hu: Szerkesztés

en: Home
hu: Kezdőlapon

en: Also installed
hu: Telepítve

en: Unlock
hu: Feloldás

en: Device Locked
hu: Az eszköz zárolva

en: You have been locked out due to too many failed passphrase attempts.
hu: A túl sok hibás jelmondat próbálkozás miatt az eszköz zárolva lett.

en: You have been locked out due to too many failed passcode attempts.
hu: A túl sok hibás jelkód próbálkozás miatt az eszköz zárolva lett.

en: Please wait %1 minute and then try again… | Please wait %1 minutes and then try again…
hu[0]: Várjon %1 percet és próbálja újra…
hu[1]: Várjon %1 percet és próbálja újra…

en: Try again
hu: Próbálja újra

en: Emergency
hu: Segélyhívás

en: Passphrase
hu: Jelmondat

en: Passcode
hu: Jelkód

en: Select desktop environment
hu: Asztali-környezet kiválasztása

en: Show password
hu: Jelszó megjelenítése

en: Tap to return to call...
hu: Ide koppintva visszatérhet a híváshoz

en: Conference
hu: Konferencia

en: Nothing is playing
hu: Nincs lejátszás

en: %1 hour | %1 hours
hu[0]: %1 óra
hu[1]: %1 óra

en: %1 minute | %1 minutes
hu[0]: %1 perc
hu[1]: %1 perc

en: %1 second | %1 seconds
hu[0]: %1 másodperc
hu[1]: %1 másodperc

en: 0 seconds
hu: 0 másodperc

note: Translators: String like "1 hour, 2 minutes, 3 seconds remaining"
en: %1 remaining
hu: %1 van hátra

en: In queue…
hu: Sorban…

en: Downloading
hu: Letöltés

en: Paused, tap to resume
hu: Szüneteltetve, koppintson a folytatáshoz

en: Canceled
hu: Megszakítva

en: Finished
hu: Befejeződött

en: Failed, tap to retry
hu: Sikertelen, koppintson az újrapróbáláshoz

[ctx: Button: Send a reply message]
en: Send
hu: Küldés

[ctx: Label: Hint in message indicator line edit]
en: Reply
hu: Válasz

[ctx: Button: Call back on phone]
en: Call back
hu: Visszahívás

en: Drag using 3 fingers any application from one window to the other
hu: Az alkalmazások 3 ujjal megragadva húzhatóak egyik ablakból a másikba

en: Long swipe from the left edge to open the Today scope
hu: Hosszan csúsztasson balról a Ma lencse eléréséhez

en: Short swipe from the left edge to open the launcher
hu: Balról röviden csúsztatva nyithatja meg az indítót

en: Push your mouse against the right edge to view your open apps
hu: Húzza az egeret a jobb oldalhoz a nyitott alkalmazások megjelenítéséhez

en: Swipe from the right edge to view your open apps
hu: Jobbról csúsztatva tekintheti meg a nyitott alkalmazásokat

en: Swipe from the top edge to access notifications and quick settings
hu: Fentről csúsztatva érheti el az értesítéseket és a gyors-beállításokat

[ctx: Button: Go back one page in the Wizard]
en: Back
hu: Vissza

en: Language
hu: Nyelv

en: Next
hu: Következő

en: Select Keyboard
hu: Billentyűzet kiválasztása

en: Keyboard language
hu: Billentyűzet nyelve

en: Keyboard layout
hu: Billentyűzetkiosztás

en: Skip
hu: Kihagyás

en: Connect to Wi‑Fi
hu: Csatlakozás Wi-Fi hálózathoz

en: Connected
hu: Kapcsolódva

en: Available Wi-Fi networks
hu: Elérhető Wi-Fi hálózatok

en: No available Wi-Fi networks
hu: Nincsenek elérhető Wi-Fi hálózatok

en: Location Services
hu: Helymeghatározás

en: Use GPS, Wi-Fi hotspots and mobile network anonymously to detect location (recommended)
hu: GPS, névtelen Wi-Fi- és mobilhálózati adatok használata a helymeghatározáshoz (ajánlott)

en: By selecting this option you agree to the Nokia HERE %1.
hu: A lehetőség kiválasztásával elfogadja a Nokia HERE %1.

[ctx: part of: Nokia HERE terms and conditions]
en: terms and conditions
hu: felhasználási feltételeit

en: GPS only
hu: Csak GPS használata

en: Don't use my location
hu: Ne határozza meg

en: You can change it later in System Settings.
hu: Ezt később a Rendszerbeállítások alatt módosíthatja.

en: Time Zone
hu: Időzóna

en: Enter your city
hu: Város megadása

en: Personalize Your Device
hu: Eszköz személyre szabása

en: Preferred Name
hu: Választott név

en: Lock Screen
hu: Képernyőzárolás

[ctx: Label: Type of security method]
en: Create new password
hu: Új jelszó létrehozása

[ctx: Label: Type of security method]
en: Create passcode (numbers only)
hu: Új jelkód létrehozása (csak számok)

[ctx: Label: Type of security method]
en: No lock code
hu: Nincs zárolás

en: Privacy Policy
hu: Adatvédelmi irányelvek

en: Help Us Improve
hu: Segítse a munkánkat

en: Improve system performance by sending us crashes and error reports.
hu: Összeomlás és egyéb hibajelentések küldése a rendszer teljesítményének javítása érdekében.

en: Privacy policy
hu: Adatvédelmi irányelvek

en: Update Device
hu: Eszköz frissítése

en: There is a system update available and ready to install. Afterwards, the device will automatically restart.
hu: Elérhető egy rendszerfrissítés. A telepítést követően a készülék automatikusan újraindul.

[ctx: string identifying name of the update]
en: Ubuntu system
hu: Ubuntu rendszer

[ctx: version of the system update]
en: Version %1
hu: Verzió: %1

en: This could take a few minutes...
hu: Ez néhány percet igénybe vehet…

en: Install and restart now
hu: Telepítés és újraindítás

en: Welcome to Ubuntu
hu: Üdvözli az Ubuntu

en: You are ready to use your device now
hu: Az eszköze készen áll a használatra

en: Get Started
hu: Első lépések

en: Terms & Conditions
hu: Felhasználási feltételek

en: Your device uses positioning technologies provided by HERE.
hu: Az eszköze a HERE által nyújtott pozicionáló technológiákat használja.

en: To provide you with positioning services and to improve their quality, HERE collects information about nearby cell towers and Wi-Fi hotspots around your current location whenever your position is being found.
hu: A helyzetmeghatározó szolgáltatások minőségének javítása érdekében, a HERE információkat gyűjt a közelben lévő adótornyokról és Wi-Fi Hotspotokról a helyzete meghatározása után.

en: The information collected is used to analyze the service and to improve the use of service, but not to identify you personally.
hu: A gyűjtött információ a szolgáltatás elemzéséhez és továbbfejlesztéséhez szükséges, nem az Ön beazonosításához.

en: By continuing, you agree to the HERE platform %1 and %2.
hu: A folytatással elfogadja a következőket: HERE %1 és %2.

en: Service Terms
hu: Szolgáltatási feltételek

en: Confirm passcode
hu: Jelkód megerősítése

en: Incorrect passcode.
hu: Helytelen jelkód.

[ctx: Enter the passcode again]
en: Please re-enter.
hu: Próbálja újra.

en: Lock Screen Passcode
hu: Zárolási képernyő jelkódja

en: Enter 4 numbers to setup your passcode
hu: Adjon meg egy 4 számjegyű jelkódot

en: Choose passcode
hu: Jelkód megadása

en: Passcode too short
hu: A jelkód túl rövid

en: Passcodes match
hu: A jelkódok egyeznek

en: Passcodes do not match
hu: A jelkódok nem egyeznek

en: Passcode must be 4 characters long
hu: A jelkód legalább 4 karakterhosszú legyen

en: Lock Screen Password
hu: Zárolási képernyő jelszava

en: Enter at least 8 characters
hu: Legalább 8 karakter

en: Choose password
hu: Jelszó megadása

en: Confirm password
hu: Jelszó megerősítése

en: No SIM card installed
hu: Nem található SIM kártya

en: SIM card added
hu: SIM kártya hozzáadva

en: You must restart the device to access the mobile network.
hu: A mobilhálózathoz hozzáféréshez először indítsa új az eszközt.

en: Restart
hu: Újraindítás

en: You won’t be able to make calls or use text messaging without a SIM.
hu: Nem fog tudni hívásokat kezdeményezni, illetve üzeneteket küldeni SIM kártya nélkül.

en: To proceed with no SIM tap Skip.
hu: Válassza a Kihagyás lehetőséget a SIM kártya nélküli folytatáshoz

en: Password too short
hu: Túl rövid jelszó

en: Passwords match
hu: A jelszavak egyeznek

en: Passwords do not match
hu: A jelszavak nem egyeznek

en: Strong password
hu: Erős jelszó

en: Fair password
hu: Megfelelő jelszó

en: Weak password
hu: Gyenge jelszó

en: Very weak password
hu: Nagyon gyenge jelszó
