unity - en to it translation catalogue (109 entries)

en: Pin shortcut
it: Blocca scorciatoia

en: Unpin shortcut
it: Sblocca scorciatoia

en: Device Locked
it: Dispositivo bloccato

en: You have been locked out due to too many failed passphrase attempts.
it: Utente bloccato a causa di troppi tentativi falliti di inserimento della passphrase.

en: You have been locked out due to too many failed passcode attempts.
it: Utente bloccato a causa di troppo tentativi falliti di inserimento del codice.

en: Please wait %1 minute and then try again… | Please wait %1 minutes and then try again…
it[0]: Attendere %1 minuto poi riprovare…
it[1]: Attendere %1 minuti poi riprovare…

en: Log out
it: Termina sessione

en: Are you sure you want to log out?
it: Terminare veramente la sessione?

en: Yes
it: Sì

en: Shut down
it: Spegni

en: Are you sure you want to shut down?
it: Spegnere veramente il dispositivo?

en: Reboot
it: Riavvia

en: Are you sure you want to reboot?
it: Riavviare veramente il dispositivo?

en: Power
it: Alimentazione

en: Are you sure you would like
    to power off?
it: Spegnere veramente
    il dispositivo?

en: Power off
it: Spegni

en: Restart
it: Riavvia

en: Cancel
it: Annulla

en: Skip intro
it: Salta introduzione

en: Right edge
it: Bordo destro

en: Try swiping from the right edge to unlock the phone
it: Provare a far scorrere dal bordo destro per sbloccare il telefono

en: Top edge
it: Bordo superiore

en: Try swiping from the top edge to access the indicators
it: Provare a far scorrere dal bordo in alto per accedere agli indicatori

en: Close
it: Chiudi

en: Swipe up again to close the settings screen
it: Far scorrere verso l'alto nuovamente per chiudere la schermata delle impostazioni

en: Left edge
it: Bordo sinistro

en: Swipe from the left to reveal the launcher for quick access to apps
it: Far scorrere il bordo sinistro per mostrare il Launcher e avere un rapido accesso alle applicazioni

en: Well done
it: Ben fatto

en: You have now mastered the edge gestures and can start using the phone<br><br>Tap on the screen to start
it: L'apprendimento dei gesti è stato  completato. È ora possibile iniziare a usare il telefono.<br><br>Toccare lo schermo per iniziare

en: Return to Call
it: Torna alla chiamata

en: Emergency Call
it: Chiamata di emergenza

en: See less
it: Mostra meno

en: See all
it: Mostra tutto

en: Search
it: Cerca

en: Settings
it: Impostazioni

en: Remove from Favorites
it: Rimuovi dai preferiti

en: Add to Favorites
it: Aggiungi ai preferiti

en: More...
it: Altro...

en: Less...
it: Meno...

en: Rate this
it: Valuta

en: Add a review
it: Aggiungi una recensione

en: Send
it: Invia

en: Pull to refresh…
it: Scorrere per aggiornare…

en: Release to refresh…
it: Rilasciare per aggiornare…

en: Manage
it: Gestisci

en: Also installed
it: Installato anche

en: Unlock
it: Sblocca

en: Show password
it: Mostra password

en: Tap to return to call...
it: Tocca per tornare alla chiamata...

en: Conference
it: Conferenza

en: Nothing is playing
it: Niente in riproduzione

en: In queue…
it: In coda...

en: Downloading
it: Scaricamento in corso

en: Paused, tap to resume
it: In pausa. Tocca per riprendere

en: Canceled
it: Annullato

en: Finished
it: Completato

en: Failed, tap to retry
it: Non riuscito. Tocca per riprovare

en: Reply
it: Rispondi

en: Unlock SIM
it: Sblocca SIM

en: Enter %1
it: Inserire %1

en: Enter passphrase
it: Inserire passphrase

en: Enter passcode
it: Inserire codice

en: Sorry, incorrect %1
it: %1 non corretto

en: Sorry, incorrect passphrase
it: Passphrase errata

en: Please re-enter
it: Inserire nuovamente

en: Sorry, incorrect passcode
it: Passcode non corretto

en: Sorry, incorrect passphrase.
it: Passphrase non corretta

en: Sorry, incorrect passcode.
it: Passcode non corretto

en: This will be your last attempt.
it: Questo sarà l'ultimo tentativo.

en: If passphrase is entered incorrectly, your phone will conduct a factory reset and all personal data will be deleted.
it: Se verrà inserita una passphrase errata, il telefono eseguirà un ripristino delle impostazioni di fabbrica e tutti i dati personali verranno eliminati.

en: If passcode is entered incorrectly, your phone will conduct a factory reset and all personal data will be deleted.
it: Se verrà inserito una passcode errato, il telefono eseguirà un ripristino delle impostazioni di fabbrica e tutti i dati personali verranno eliminati.

en: Back
it: Indietro

en: Hi!
it: Ciao!

en: Welcome to your Ubuntu phone.
it: Benvenuti in Ubuntu Phone.

en: Let’s get started.
it: Iniziamo!

en: Continue
it: Continua

en: Add a SIM card and restart your device
it: Inserire una SIM e riavviare il dispositivo

en: Without it, you won’t be able to make calls or use text messaging.
it: In caso contrario, non sarà possibile effettuare chiamate o usare messaggi di testo.

en: Skip
it: Salta

en: Lock security
it: Sicurezza di blocco

en: Please select how you’d like to unlock your phone.
it: Selezionare il metodo di sblocco del telefono.

en: Swipe
it: Scorrimento

en: No security
it: Nessuna sicurezza

en: Passcode
it: Codice

en: 4 digits only
it: Solo 4 cifre

en: Numbers and letters
it: Numeri e lettere

en: Connect to Wi‑Fi
it: Connetti al Wi-Fi

en: Available networks…
it: Reti disponibili…

en: No available networks.
it: Nessuna rete disponibile.

en: Location
it: Posizione

en: Let the phone detect your location:
it: Lasciare che il telefono rilevi la propria posizione:

en: Using GPS only (less accurate)
it: Utilizzando solo il GPS (meno precisa)

en: Using GPS, anonymized Wi-Fi and cellular network info (recommended)
it: Utilizzando il GPS, Wi-Fi e informazioni dalla rete cellulare in modo anonimo (consigliato)

note: TRANSLATORS: HERE is a trademark for Nokia's location service, you probably shouldn't translate it
en: By selecting this option you agree to the Nokia HERE <a href='#'>terms and conditions</a>.
it: Selezionando questa opzione si accettano i <a href='#'>termini e le condizioni</a> di Nokia HERE .

en: Not at all
it: No a tutto

en: You can change your mind later in <b>System Settings</b>.
it: È possibile rivedere la propria scelta nelle <b>Impostazioni</b>.

en: Improving your experience
it: Miglioramento esperienza utente

en: Your phone is set up to automatically report errors to Canonical and its partners, the makers of the operating system.
it: Il telefono è impostato per inviare automaticamente errori a Canonical e i suoi partner, i creatori del sistema operativo.

en: This can be disabled in <b>System Settings</b> under <b>Security &amp; Privacy</b>
it: Ciò può essere disattivato nel pannello <b>Sicurezza e privacy</b> delle <b>Impostazioni</b>

en: All done
it: Configurazione terminata

en: Nice work!
it: Ottimo lavoro!

en: Your phone is now ready to use.
it: Il telefono è pronto per essere usato.

en: Finish
it: Finito

en: Terms & Conditions
it: Termini e condizioni

en: Confirm passphrase
it: Conferma passphrase

en: Confirm passcode
it: Conferma codice

en: Please try again.
it: Riprovare.

en: Choose your passcode
it: Scegliere il codice

en: Passphrase must be 4 characters long
it: La passphrase deve essere lunga 4 caratteri
