ubuntu-system-settings - en to lo translation catalogue (134 entries)

en: Cancel
lo: ຍົກເລີກ

en: Set
lo: ກໍານົດ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: Background
lo: ພື້ນ

en: Disconnect
lo: ຖອນອອກ

en: None
lo: ບໍ່ມີຫຍັງ

en: Name
lo: ຊື່

en: Never
lo: ບໍ່ເຄີຍ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset phone
lo: ປັບໂທລະສັບ

en: Reset all system settings…
lo: ປັບທຸກສິ່ງທຸກຢ່າງຂອງລະບົບຕັ້ງຄ່າ

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
lo: ເນື້ອໃນ ແລະ ຮູບຮ່າງຂອງຕົວເລີ່ມ, ແລະການກັ່ນຕອງໃນຫນ້າຈໍຫຼັກຈະໄດ້ຮັບການກັບຄືນໄປຕັ້ງຕົ້ນສະບັບຂອງເຂົາເຈົ້າ.

en: Reset all system settings
lo: ປັບທຸກລະບົບຕັ້ງຂ່າ

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this phone.
lo: ເອກະສານທັງຫມົດ, ເກມທ້ອນ, ປັບຄ່າ, ແລະ ລາຍການອື່ນໆຈະໄດ້ຮັບການລຶບຢ່າງຖາວອນຈາກໂທລະສັບທີ່ນີ້.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
lo: ເເບດ

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
lo[0]: %1 ວິນາທີພ່ານໄປ

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
lo[0]: %1 ວິນາທີພ່ານມາ

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
lo[0]: %1 ຊົ່ວໂມງພ່ານມາ

note: TRANSLATORS: %1 is the number of days
en: %1 day ago | %1 days ago
lo[0]: %1 ມື້ພ່ານມາ

en: Charging now
lo: ປະຈຸບັນກໍາລັງສາກໄຟເເບດ

en: Last full charge
lo: ສາກໄຟເເບດເຕັມຄັ້ງສຸດທ້າຍ

en: Fully charged
lo: ສາກໄຟເເບດເຕັມ

en: Charge level
lo: ລະດັບສາກໄຟເເບດ

en: N/A
lo: ບໍ່ມີຜົນບັງຄັບໃຊ້

en: Ways to reduce battery use:
lo: ວິທີການທີ່ຈະຫຼຸດຜ່ອນການນໍາໃຊ້ໄຟເເບດ:

en: Lock when idle
lo: ລ໋ອກໃນເວລາບໍ່ໃຊ້ງານ

en: Sleep when idle
lo: ນອນໃນເວລາບໍ່ໃຊ້ງານ

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
lo[0]: ຫຼັງຈາກ %1 ນາທີ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: Bluetooth
lo: ບຣູທຸດ໌

en: Accurate location detection requires GPS and/or Wi-Fi.
lo: ການຊອກຄົ້ນຫາສະຖານທີ່ທີ່ຖືກຕ້ອງຮຽກຮ້ອງໃຫ້ GPS ແລະ/ຫຼື Wi-Fi

en: Lock the phone when it's not in use:
lo: ລ໋ອກໂທລະສັບໃນເວລາບໍ່ໃດ້ໃຊ້ງານ:

en: Put the phone to sleep when it is not in use:
lo: ເອົາໂທລະສັບນອນໃນເວລາບໍ່ໃດ້ໃຊ້ງານ:

en: Shorter times are more secure. Phone won't lock during calls or video playback.
lo: ເວລາສັ້ນແມ່ນຮັບປະກັນກວ່າ. ໂທລະສັບຈະບໍ່ ລ໋ອກ ໃນລະຫວ່າງການໂທ ຫຼື ຫຼິນວີດີໂອ.

en: Phone won’t sleep during calls or video playback.
lo: ໂທລະສັບຈະບໍ່ນອນໃນລະຫວ່າງການໂທ ຫຼື  ຫຼິນວີດີໂອ.

en: Spell checking
lo: ການກວດສອບສະກົດ

en: Current spelling languages:
lo: ປະຈຸບັນການສະກົດພາສາທັງຫມົດ:

en: All languages available:
lo: ພາສາທັງຫມົດມີ:

en: Display language
lo: ສະແດງພາສາ

en: Confirm
lo: ຢືນຢັນ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
lo: ພາສາ ເເລະ ບົດຄວາມ

en: Keyboard layouts
lo: ຮູບຮ່າງແປ້ນພິມ

en: Auto capitalization
lo: ການປັບອັກສອນອັດຕະໂນມັດ

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
lo: ກົດ Shift ເພື່ອປັບອັກສອນຕົວທໍາອິດໃຫ້ໃຫຍ່ຂອງແຕ່ລະປະໂຫຍກ.

en: Current layouts:
lo: ຮູບເເບບປະຈຸບັນ

en: All layouts available:
lo: ທຸກໆຮູບເເບບທີ່ມີ:

en: Call waiting
lo: ໂທລໍຖ້າ

en: Lets you answer or start a new call while on another call, and switch between them
lo: ໃຫ້ເຈົ້າຮັບສາຍ ຫຼື ເລີ່ມຕົ້ນມີການໂທໃຫມ່ໃນຂະນະທີ່ໂທກັບຄົນອື່ນ ແລະ ການສະຫຼັບລະຫວ່າງເຂົາເຈົ້າ

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the (network) carrier
en: %1 Services
lo: ບໍລິການ %1

en: Call forwarding
lo: ໂທສົ່ງຕໍ່

en: Redirects phone calls to another number whenever you don't answer, or your phone is busy, turned off, or out of range.
lo: ຢ້າຍໂທທຸກຄັ້ງທີ່ເຈົ້າບໍ່ຕອບ, ຫຼື ໂທລະສັບຂອງເຈົ້າບໍ່ວ່າງ, ປິດ, ຫຼື ອອກຈາກລະດັບຮັບສາຍ.

en: Call
lo: ໂທ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: Phone
lo: ໂທລະສັບ

en: SIM
lo: ຊີມ

en: Choose carrier:
lo: ເລືອກຜູ້ໃຫ້ບໍລິການ:

en: Automatically
lo: ອັດຕະໂນມັດ

en: Manually
lo: ດ້ວຍມື

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: Cellular
lo: ຜູ້ບໍລິການ

en: Lock security
lo: ຄວາມປອດໄຟລ໋ອກ

en: Change passphrase…
lo: ປ່ຽນຄໍາສັບສະຫັດພານ...

en: Switch to swipe
lo: ສະໄວ້ເພື່ອປ່ຽນ

en: Switch to passphrase
lo: ປ່ຽນໄປຫາຄໍາສັບລະຫັດ

en: Existing passphrase
lo: ຄໍາສັບຫາສະຫັດມີເເລ້ວ

en: Choose passphrase
lo: ເລືອກຄໍາສັບລະຫັດ

en: Confirm passphrase
lo: ຢັ້ງຢືນຄໍາສັບລະຫັດ

en: Those passphrases don't match. Try again.
lo: ຄໍາສັບລະຫັດເລົ່ານັ້ນເເມ່ນບໍາຖຶກກັນ. ລອງອີກເທື່ອ

en: Unset
lo: ລົບລ້າງ

en: Unlock the phone using:
lo: ປົດລ໋ອກໂລະສັບນໍາໃຊ້:

en: Swipe (no security)
lo: ສະໄວ້ (ບໍ່ມີປ້ອງກັນ)

en: Passphrase
lo: ຄໍາສັບລະຫັດ

en: Swipe (no security)…
lo: ສະໄວ້ (ບໍ່ມີປ້ອງກັນ)...

en: Passphrase…
lo: ຄໍາສັບສະຫັດພານ...

en: SIM PIN
lo: ຊີມ PIN

en: Phone locking
lo: ການລອກໂທລະສັບ

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute | %1 minutes
lo[0]: %1 ນາທີ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
lo: ຄວາມປອດໄຟ ເເລະ ສ່ວນຕົວ

en: Phone and Internet
lo: ໂທລະສັບ ເເລະ ອິນເຕີເນດ໌

en: Phone only
lo: ພຽງແຕ່ໂທລະສັບ

en: Stats on welcome screen
lo: ສະຖິຕິ

en: Dash search
lo: ເເດດຊ໌ຊອກຫາ

en: Location
lo: ສະຖານທີ່

en: Location detection
lo: ພົບສະຖານທີ່

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
lo: ນໍາໃຊ້ GPS ເພື່ອກວດຫາສະຖານທີ່ຂອງເຈົ້າ. ໃນເວລາປິດ, GPS ປິດນໍາຊ່ວຍປະຢັດໄຟ.

en: Uses wi-fi and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
lo: ນໍາໃຊ້ Wi-Fi ແລະ GPS ເພື່ອກວດຫາສະຖານທີ່ຂອງເຈົ້າ. ປິດເຄື່ອງກວດຫາເພື່ອຊ່ວຍປະຢັດໄຟ.

en: Uses wi-fi (currently off) and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
lo: ນໍາໃຊ້ Wi-Fi (ປະຈຸບັນປິດ) ແລະ GPS ເພື່ອກວດຫາສະຖານທີ່ຂອງເຈົ້າ.  ປິດເຄື່ອງກວດຫາເພື່ອຊ່ວຍປະຢັດໄຟ.

en: Uses wi-fi, cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
lo: ນໍາໃຊ້ Wi-Fi, ຫຼັກເຄື່ອຂ່ຍ ແລະ GPS ເພື່ອກວດຫາສະຖານທີ່ຂອງເຈົ້າ.  ປິດເຄື່ອງກວດຫາເພື່ອຊ່ວຍປະຢັດໄຟ.

en: Uses wi-fi, cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
lo: ນໍາໃຊ້ Wi-Fi, ຫຼັກເຄື່ອຂ່າຍ (ປະຈຸບັນບໍ່ໃດ້ເຊີ່ມກັບສັນຍານ) ແລະ GPS ເພື່ອກວດຫາສະຖານທີ່ຂອງເຈົ້າ.  ປິດເຄື່ອງກວດຫາເພື່ອຊ່ວຍປະຢັດໄຟ.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
lo: ນໍາໃຊ້ Wi-Fi (ປະຈຸບັນປິດ), ຫຼັກເຄື່ອຂ່າຍ ແລະ GPS ເພື່ອກວດຫາສະຖານທີ່ຂອງເຈົ້າ.  ປິດເຄື່ອງກວດຫາເພື່ອຊ່ວຍປະຢັດໄຟ.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
lo: ນໍາໃຊ້ Wi-Fi (ປະຈຸບັນປິດ), ຫຼັກເຄື່ອຂ່າຍ ຫຼັກເຄື່ອຂ່າຍ (ປະຈຸບັນບໍ່ໃດ້ເຊີ່ມກັບສັນຍານ)ແລະ GPS ເພື່ອກວດຫາສະຖານທີ່ຂອງເຈົ້າ.  ປິດເຄື່ອງກວດຫາເພື່ອຊ່ວຍປະຢັດໄຟ.

en: Allow access to location:
lo: ອານຸຍາດເຂົ້າເຖີງສະຖານທີ

en: Return results from:
lo: ຜົນ​ໄດ້​ຮັບ​ຈາກ​:...

en: Camera
lo: ກ້ອງ

en: Bluetooth Pairing Request
lo: ບຣູທູດຮ້ອງຂໍຈັບຄູ່

en: PIN for '%1'
lo: PIN ສະເພາະ '%1'

en: Pair
lo: ຄູ່

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
lo: ກະລຸນາຢືນຢັນວ່າ PIN ສະແດງກ່ຽວກັບ '%1' ເເມ່ຖຶກກັນກັບອັນນີ້

en: Confirm PIN
lo: ຢືນຢັນ PIN

en: Computer
lo: ຄອມພິວເຕີ

en: Modem
lo: ໂມເດັມ

en: Network
lo: ເຄືອຂ່າຍ

en: Headset
lo: ເຄື່ອງຫູຟັງ

en: Headphones
lo: ເຄື່ອງຫູຟັງ

en: Video
lo: ວີດີໂອ

en: Other Audio
lo: ສຽງອື່ນ

en: Joypad
lo: ຈອຍເເພດ

en: Keyboard
lo: ເເປ້ນພີມ

en: Tablet
lo: ເເທບເລດທ໌

en: Mouse
lo: ມ້າວຊ໌

en: Printer
lo: ເຄື່ອງພິມ

en: Other
lo: ອື່ນໆ

en: Excellent
lo: ດີເລີດ

en: Good
lo: ດີ

en: Fair
lo: ພໍໃຊ້ໃດ້

en: Poor
lo: ບໍ່ດີ

en: None detected
lo: ບໍ່ພໍ້ຫຍັງ

en: Type
lo: ປະເພດ

en: Signal Strength
lo: ຄວາມເຂັ້ມແຂງຂອງສັນຍານ

en: Storage
lo: ສະຖານທີ່ເກັບຮັກສາ

en: Used by Ubuntu
lo: ນໍາໃຊ້ໂດຍ ອູບັນຕູ

en: Audio
lo: ສຽງ

en: Pictures
lo: ຮູບພາບ

en: Other files
lo: ເເຟ້ມອື່ນໆ

en: Used by apps
lo: ນໍາໃຊ້ໂດຍ ໂປຣເເກຣມ

en: Total storage
lo: ເນື້ອທີ່ເກັບຮັກສາທັງຫມົດ

en: Free space
lo: ເນື້ອທີ່ວ່າງ

en: By name
lo: ໂດຍຊື່

en: By size
lo: ໂດຍຂະຫນາດ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: About this phone
lo: ກ່ຽວກັບໂທລະສັບນີ້

en: Serial
lo: ຊີເລຍ

en: Software:
lo: ຊອບເເວລ໌:

en: Last updated
lo: ອັບເດດລ້າສຸດ

en: Check for updates
lo: ກວດເພື່ອອັບເດດ

en: Legal:
lo: ກົດຫມາຍ:

en: Software licenses
lo: ໃບອະນຸຍາດຊອບແວລ໌

en: Regulatory info
lo: ຂໍ້ມູນກົດລະບຽບ

en: Data usage statistics
lo: ສະຖິຕິການນໍາໃຊ້ຂໍ້ມູນ

en: Continue
lo: ຕໍ່ໄປ
