ubuntu-system-settings - en to gl translation catalogue (558 entries)

en: System Settings
gl: Axustes do sistema

en: System;
gl: Sistema;

en: Preferences;Settings;
gl: Preferencias;Axustes;

en: Preview
gl: Vista previa

en: Remove image
gl: Eliminar a imaxe

en: Cancel
gl: Cancelar

en: Set
gl: Estabelecer

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: Background
gl: Fondo

en: Ubuntu Art
gl: Imaxes de Ubuntu

en: Custom
gl: Personalizar

en: Clear
gl: Eliminar

en: Disconnect
gl: Desconectar

en: IP address
gl: Enderezo IP

en: Previous networks
gl: Redes anteriores

en: Unknown error
gl: Erro descoñecido

en: No reason given
gl: Non se deu ningunha razón

en: Device is now managed
gl: O dispositivo agora está xestionado

en: Device is now unmanaged
gl: Dispositivo non xestionado

en: The device could not be readied for configuration
gl: Non foi posíbel ler o dispositivo para configuralo

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc.)
gl: Non foi posíbel reservar a configuración de IP (enderezo non dispoñíbel, tempo de espera esgotado, etc)

en: The IP configuration is no longer valid
gl: A configuración IP xa non é válida

en: Your authentication details were incorrect
gl: Os detalles da autenticación son incorrectos

en: 802.1X supplicant disconnected
gl: 802.1X supplicant desconectado

en: 802.1X supplicant configuration failed
gl: Fallou a configuación do 802.1X supplicant

en: 802.1X supplicant failed
gl: Fallou o 802.1X supplicant

en: 802.1X supplicant took too long to authenticate
gl: O 802.1X supplicant botou demasiado tempo para autenticarse

en: DHCP client failed to start
gl: Produciuse un erro ao iniciar o cliente DHCP

en: DHCP client error
gl: Erro no cliente DHCP

en: DHCP client failed
gl: O cliente DHCP fallou

en: Shared connection service failed to start
gl: Produciuse un erro ao iniciar o servizo de conexión compartida

en: Shared connection service failed
gl: O servizo de conexión compartida fallou

en: Necessary firmware for the device may be missing
gl: É posíbel que falte o firmware necesario para o dispositivo

en: The device was removed
gl: Retirouse o dispositivo

en: NetworkManager went to sleep
gl: O NetworkManager suspendeuse

en: The device's active connection disappeared
gl: A conexión de rede activa do dispositivo desapareceu

en: Device disconnected by user or client
gl: Dispositivo desconectado polo usuario ou cliente

en: The device's existing connection was assumed
gl: A conexión existente do dispositivo foi asumida

en: The supplicant is now available
gl: O «supplicant» está agora dispoñíbel

en: The modem could not be found
gl: Non foi posíbel atopar o módem

en: The Bluetooth connection failed or timed out
gl: Fallou a conexión de Bluetooth ou superouse o tempo máximo de espera

en: A dependency of the connection failed
gl: Fallou unha dependencia da conexión

en: ModemManager is unavailable
gl: O ModemManager non está dispoñíbel

en: The Wi-Fi network could not be found
gl: Non foi posíbel atopar a rede Wi-Fi

en: A secondary connection of the base connection failed
gl: Fallou a conexión secundaria da conexión base

en: Unknown
gl: Descoñecida

en: Connect to Hidden Network
gl: Conectar a unha rede oculta

en: Network name
gl: Nome da rede

en: Security
gl: Seguranza

en: None
gl: Ningunha

en: WPA & WPA2 Personal
gl: WPA & WPA2 Persoal

en: Password
gl: Contrasinal

en: Show password
gl: Mostrar o contrasinal

en: Connect
gl: Conectar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: Wi-Fi
gl: Wifi

en: Connect to hidden network…
gl: Conectar a unha rede oculta...

en: Network details
gl: Información da rede

en: Name
gl: Nome

en: Last connected
gl: Última conexión

en: Never
gl: Nunca

en: Forget network
gl: Esquecer a rede

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: Notifications
gl: Notificacións

en: Selected apps can alert you using notification bubbles, sounds, vibrations, and the Notification Center.
gl: Os aplicativos seleccionados enviaranlle avisos mediante burbullas, sons, vibracións ou o Centro de Notificacións.

en: Stop playing
gl: Parar a reprodución

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
gl: Son

en: Silent Mode
gl: Modo silencioso

en: Ringer:
gl: Timbre:

en: Phone calls:
gl: Chamadas de teléfono:

en: Ringtone
gl: Son das chamadas

en: Vibrate when ringing
gl: Vibrar e soar

en: Vibrate in Silent Mode
gl: Vibrar en modo silencioso

en: Dialpad sounds
gl: Sons do teclado de marcación

en: Messages:
gl: Mensaxes:

en: Message received
gl: Ao recibir unha mensaxe

en: Vibrate with message sound
gl: Vibrar co son das mensaxes

en: Other sounds:
gl: Outros sons:

en: Keyboard sound
gl: Son do teclado

en: Lock sound
gl: Son do bloqueo

en: The phone is in Silent Mode.
gl: O móbil está en modo silencioso.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset phone
gl: Restabelecer o teléfono

en: Reset Launcher
gl: Restabelecer o Iniciador

en: Reset all system settings…
gl: Restabelecer todos os axustes do sistema…

en: Erase & Reset Everything…
gl: Eliminar todo e restabelecer...

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
gl: Restabeleceranse os axustes orixinais dos contidos e deseño do iniciador, así como os filtros na pantalla de inicio.

en: Reset all system settings
gl: Restabelecer todos os axustes do sistema

en: The Launcher will be returned to its original contents.
gl: O Iniciador restabelecerá os contidos orixinais.

en: The phone needs to restart for changes to take effect.
gl: Precisa reiniciar o teléfono para que os cambios teñan efecto.

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this phone.
gl: Todos os documentos, xogos gardados, axustes e outros elementos eliminaranse permanentemente deste teléfono.

en: Erase & Reset Everything
gl: Eliminar todo e restabelecer

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
gl: Batería

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
gl[0]: Hai %1 segundo
gl[1]: Hai %1 segundos

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
gl[0]: Hai %1 minuto
gl[1]: Hai %1 minutos

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
gl[0]: Hai %1 hora
gl[1]: Hai %1 horas

note: TRANSLATORS: %1 is the number of days
en: %1 day ago | %1 days ago
gl[0]: Hai %1 día
gl[1]: Hai %1 días

en: Charging now
gl: Cargando

en: Last full charge
gl: Última carga completa

en: Fully charged
gl: Carga completa

en: Charge level
gl: Nivel da carga

en: N/A
gl: N/D

en: Yesterday
gl: Onte

en: Today
gl: Hoxe

en: Ways to reduce battery use:
gl: Formas de reducir o uso da batería:

en: Display brightness
gl: Brillo da pantalla

en: Lock when idle
gl: Bloquear se está inactivo

en: Sleep when idle
gl: Suspender se está inactivo

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
gl[0]: Despois de %1 minuto
gl[1]: Despois de %1 minutos

en: Accurate location detection requires GPS and/or Wi-Fi.
gl: A localización exacta require GPS e/ou Wifi.

en: Lock the phone when it's not in use:
gl: Bloquear o teléfono se está inactivo:

en: Put the phone to sleep when it is not in use:
gl: Suspender o teléfono cando non estea en uso:

en: Shorter times are more secure. Phone won't lock during calls or video playback.
gl: Tempos máis curtos son máis seguros. Non se bloqueará durante as chamadas ou vídeos.

en: Phone won’t sleep during calls or video playback.
gl: O teléfono non se suspenderá durante as chamadas ou vídeos.

en: Spell checking
gl: Revisión ortográfica

en: Current spelling languages:
gl: Ortografía dos idiomas actuais:

en: All languages available:
gl: Idiomas dispoñíbeis:

en: Restart Now
gl: Reiniciar agora

en: Display language
gl: Idioma da pantalla

en: Confirm
gl: Confirmar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
gl: Idioma e texto

en: Display language…
gl: Idioma da pantalla...

en: Keyboard layouts
gl: Disposicións do teclado

en: Auto correction
gl: Corrección automática

en: Word suggestions
gl: Suxestións de palabras

en: Auto capitalization
gl: Uso automático das maiúsculas

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
gl: Usar maiúsculas na primeira letra de cada frase.

en: Auto punctuation
gl: Puntuación automática

en: Adds a period, and any missing quotes or brackets, when you tap Space twice.
gl: Ao tocar Espazo dúas veces, engade un punto e as comiñas ou parénteses que falten.

en: Keyboard vibration
gl: Vibración do teclado

en: Current layouts:
gl: Disposicións actuais:

en: All layouts available:
gl: Disposicións dispoñíbeis:

en: Call waiting
gl: Chamada en espera

en: Lets you answer or start a new call while on another call, and switch between them
gl: Permite contestar ou facer unha chamada cando está atendendo outra, tamén permite alternar entre elas.

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the (network) carrier
en: %1 Services
gl: Servizos %1

en: Call forwarding
gl: Redireccionamento de chamadas

en: Redirects phone calls to another number whenever you don't answer, or your phone is busy, turned off, or out of range.
gl: Redirecciona as chamadas a outro número cando vostede non responde ou o teléfono está ocupado, apagado ou fóra de cobertura.

en: Forward to
gl: Redireccionar a

en: Last called %1
gl: Última chamada %1

en: Call
gl: Chamar

en: Services
gl: Servizos

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: Phone
gl: Teléfono

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
gl: Brillo

en: Adjust automatically
gl: Axustar automaticamente

en: Brightens and dims the display to suit the surroundings.
gl: Ilumina e escurece a pantalla segundo o contorno.

en: Carrier
gl: Operadora

en: Choose carrier:
gl: Seleccionar operadora:

en: Automatically
gl: Automaticamente

en: Manually
gl: Manualmente

en: Searching for carriers…
gl: Buscando operadoras...

en: Internet APN:
gl: APN a internet:

en: Custom Internet APN…
gl: Personalizar o APN a internet...

en: MMS APN:
gl: APN do MMS:

en: Same APN as for Internet
gl: O mesmo APN que para internet

en: Custom MMS APN…
gl: Personalizar o APN do MMS...

en: Reset APN Settings
gl: Restabelecer os axustes do APN

en: Are you sure that you want to Reset APN Settings?
gl: Está certo de restabelecer os axustes do APN?

en: Reset
gl: Restabelecer

en: Carriers
gl: Operadoras

note: TRANSLATORS: %1 is either i18n.tr("Internet") or i18n.tr("MMS")
en: Custom %1 APN
gl: Personalizar o APN do %1

note: TRANSLATORS: %1 is either i18n.tr("Internet") or i18n.tr("MMS")
en: %1 APN
gl: APN do %1

en: Username
gl: Nome do usuario

en: Save
gl: Gardar

en: Activate
gl: Activar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: Cellular
gl: Teléfono móbil

en: Wi-Fi hotspot
gl: Punto de acceso wifi

en: Hotspot
gl: Punto de acceso

en: When hotspot is on, other devices can use your cellular data connection over Wi-Fi. Normal data charges apply.
gl: Cando o punto de acceso está activado, outros dispositivos poden usar a conexión de datos do móbil mediante wifi. Aplicarase a tarifa de datos normal.

en: Other devices can use your cellular data connection over the Wi-Fi network. Normal data charges apply.
gl: Outros dispositivos poden usar a conexión de datos do móbil mediante wifi. Aplicarase a tarifa de datos normal.

en: Set up hotspot
gl: Axustar o punto de acceso

en: Change hotspot setup
gl: Cambiar axustes do punto de acceso

en: Hotspot name
gl: Nome do punto de acceso

en: Key (must be 8 characters or longer)
gl: Clave (polo menos 8 caracteres)

en: Show key
gl: Mostrar a clave

en: Change
gl: Cambiar

en: Lock security
gl: Seguranza do bloqueo

en: Change passcode…
gl: Cambiar a clave...

en: Change passphrase…
gl: Cambiar a frase secreta...

en: Switch to swipe
gl: Cambiar a esvarar o dedo

en: Switch to passcode
gl: Cambiar para clave

en: Switch to passphrase
gl: Cambiar a unha frase secreta

en: Existing passcode
gl: Clave actual

en: Existing passphrase
gl: Frase secreta actual

en: Choose passcode
gl: Seleccionar unha clave

en: Choose passphrase
gl: Escolla unha frase secreta

en: Confirm passcode
gl: Confirmar a clave

en: Confirm passphrase
gl: Confirme a frase secreta

en: Those passcodes don't match. Try again.
gl: As claves non coinciden. Ténteo de novo.

en: Those passphrases don't match. Try again.
gl: As frases secretas non coinciden. Ténteo de novo.

en: Unset
gl: Retirar

en: Unlock the phone using:
gl: Desbloquear o móbil usando:

en: Swipe (no security)
gl: Esvarar o dedo (non segura)

en: 4-digit passcode
gl: Clave de 4-díxitos

en: Passphrase
gl: Frase secreta

en: Swipe (no security)…
gl: Esvarar o dedo (non segura)...

en: 4-digit passcode…
gl: Clave de 4-díxitos

en: Passphrase…
gl: Frase secreta...

en: SIM PIN
gl: PIN da SIM

en: Change SIM PIN
gl: Cambiar o PIN da SIM

en: Incorrect PIN. %1 attempt remaining. | Incorrect PIN. %1 attempts remaining.
gl[0]: PIN incorrecto. Quédalle %1 intento.
gl[1]: PIN incorrecto. Quédanlle %1 intentos.

en: Current PIN:
gl: PIN actual:

en: %1 attempt allowed. | %1 attempts allowed.
gl[0]: Permítese %1 intento.
gl[1]: Permítense %1 intentos.

en: Choose new PIN:
gl: Escolla un novo PIN:

en: Confirm new PIN:
gl: Confirme o novo PIN:

en: PINs don't match. Try again.
gl: Os PIN non coinciden. Ténteo de novo.

en: Enter SIM PIN
gl: Introduza o PIN da SIM

en: Enter Previous SIM PIN
gl: Introduza o PIN anterior da SIM

en: Incorrect PIN. %1 attempts remaining.
gl: O PIN é incorrecto. Ten %1 intentos máis.

en: %1 attempts allowed.
gl: Permítense %1 intentos.

en: Unlock
gl: Desbloquear

en: Lock
gl: Bloquear

en: Change PIN…
gl: Cambiar o PIN...

en: When a SIM PIN is set, it must be entered to access cellular services after restarting the phone or swapping the SIM.
gl: Cando existe un PIN para a SIM, este debe introducirse para acceder aos servizos do móbil despois de reiniciar o teléfono ou de cambiar a SIM.

en: Entering an incorrect PIN repeatedly may lock the SIM permanently.
gl: Se introduce un PIN incorrecto repetidamente pode bloquear a SIM permanentemente.

en: Phone locking
gl: Bloqueo do teléfono

[ctx: Unlock with swipe]
en: None
gl: Ningún

en: Passcode
gl: Clave

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute | %1 minutes
gl[0]: %1 minuto
gl[1]: %1 minutos

en: Sleep locks immediately
gl: A suspensión bloquea inmediatamente

en: When locked, allow:
gl: Se está bloqueado, permitir:

en: Launcher
gl: Iniciador

en: Notifications and quick settings
gl: Notificacións e axustes rápidos

en: Turn on lock security to restrict access when the phone is locked.
gl: Active o bloqueo de seguranza para restrinxir o acceso ao móbil cando estea bloqueado.

en: Other apps and functions will prompt you to unlock.
gl: Outros aplicativos e funcións pediranlle que o desbloquee.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
gl: Seguranza e privacidade

en: Phone and Internet
gl: Teléfono e internet

en: Phone only
gl: Só do teléfono

en: Lock phone
gl: Bloquear o teléfono

en: On
gl: Activado

en: Off
gl: Desactivado

en: Encryption
gl: Cifrado

en: Encryption protects against access to phone data when the phone is connected to a PC or other device.
gl: O cifrado protéxeo contra o acceso aos datos do móbil cando o teléfono está conectado ao PC ou a outro dispositivo.

en: Privacy
gl: Privacidade

en: Stats on welcome screen
gl: Estadísticas na pantalla de inicio

en: Messages on welcome screen
gl: Mensaxes na pantalla de inicio

en: Dash search
gl: Buscas no Panel

en: Location access
gl: Acceso á localización

en: Other app access
gl: Outros accesos de aplicativos

en: Diagnostics
gl: Diagnósticos

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are to be sent by the system.
en: Sent
gl: Enviar

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are not to be sent by the system
en: Not sent
gl: Non enviar

en: Location
gl: Localización

en: Location detection
gl: Detección da localización

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
gl: Usa GPS para detectar a súa localización aproximada. Cando está apagado o GPS desactívase para aforrar batería.

en: Uses wi-fi and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
gl: Usa wifi e GPS para detectar a localización aproximada. Apagando a detección da localización aforrará batería.

en: Uses wi-fi (currently off) and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
gl: Usa wifi (actualmente apagada) e GPS para detectar a súa situación aproximada. Apagando a detección da localización aforrará batería.

en: Uses wi-fi, cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
gl: Usa wifi, localización por antenas de telefonía e GPS para detectar a súa situación aproximada. Apagando a detección da localización aforrará batería.

en: Uses wi-fi, cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
gl: Usa wifi, localización por antenas de telefonía (actualmente sen conexión móbil) e GPS para detectar a súa situación aproximada. Apagando a detección da localización aforrará batería.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
gl: Usa wifi (actualmente apagada), localización por antenas de telefonía e GPS para detectar a súa situación aproximada. Apagando a detección da localización aforrará batería.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
gl: Usa wifi (actualmente apagada), localización por antenas de telefonía (sen conexión móbil actualmente) e GPS para detectar a súa situación aproximada. Apagando a detección da localización aforrará batería.

en: Allow access to location:
gl: Permitir o acceso á localización:

en: Return results from:
gl: Obter resultados de:

en: Apps that you have granted and have requested access to:
gl: Aplicativos que aprobou e solicitaron acceso a:

en: Camera
gl: Cámara

en: Apps that have requested access to your camera
gl: Aplicativos que solicitaron acceso á cámara

en: Mic
gl: Micrófono

en: Apps that have requested access to your mic
gl: Aplicativos que solicitaron acceso ao micrófono

en: Bluetooth Pairing Request
gl: Petición bluetooth de emparellamento

en: PIN for '%1'
gl: PIN de «%1»

en: Pair
gl: Emparellar

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
gl: Confirme que o PIN mostrado en «%1» coincide con este

en: Confirm PIN
gl: Confirme o PIN

en: Connected
gl: Conectado

en: Connecting…
gl: Conectando…

en: Disconnecting…
gl: Desconectando...

en: Disconnected
gl: Desconectado

en: Computer
gl: Computador

en: Modem
gl: Módem

en: Network
gl: Rede

en: Headset
gl: Auriculares con micro

en: Headphones
gl: Auriculares

en: Video
gl: Vídeo

en: Other Audio
gl: Outro son

en: Keyboard
gl: Teclado

en: Tablet
gl: Tableta

en: Mouse
gl: Rato

en: Printer
gl: Impresora

en: Other
gl: Outro

en: Excellent
gl: Excelente

en: Good
gl: Bo

en: Fair
gl: Aceptábel

en: Poor
gl: Malo

en: Discoverable
gl: Visíbel

en: Not discoverable
gl: Non visíbel

en: Connected devices:
gl: Dispositivos conectados:

en: Connect another device:
gl: Conectar outro dispositivo:

en: Connect a device:
gl: Conectar un dispositivo:

en: None detected
gl: Non se detectou ningún

en: Connect automatically when detected:
gl: Conectar automaticamente tras a detección:

en: Type
gl: Tipo

en: Status
gl: Estado

en: Signal Strength
gl: Forza do sinal

en: Forget this device
gl: Esquecer este dispositivo

en: Phone number:
gl: Número do teléfono:

en: Phone number
gl: Número do teléfono

en: Storage
gl: Almacenamento

en: Used by Ubuntu
gl: Usado por Ubuntu

en: Videos
gl: Vídeos

en: Audio
gl: Son

en: Pictures
gl: Imaxes

en: Other files
gl: Outros ficheiros

en: Used by apps
gl: Usado polos  aplicativos

en: Total storage
gl: Almacenamento total

en: Free space
gl: Espazo libre

en: By name
gl: Polo nome

en: By size
gl: Polo tamaño

en: Developer Mode
gl: Modo desenvolvedor

en: In Developer Mode, anyone can access, change or delete anything on this phone by connecting it to another device.
gl: No modo Desenvolvedor, calquera persoa pode acceder, cambiar ou eliminar cousas deste teléfono conectándoo a outro dispositivo.

en: You need a passcode or passphrase set to use Developer Mode.
gl: Estabeleza unha clave ou frase secreta para usar o modo desenvolvedor.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: About this phone
gl: Sobre este teléfono

en: Serial
gl: Serie

en: Wi-Fi address
gl: Enderezo wifi

en: Bluetooth address
gl: Enderezo bluetooth

en: %1 free
gl: %1 libre

en: OS
gl: SO

en: Last updated
gl: Última actualización

en: Check for updates
gl: Buscar actualizacións

en: Software licenses
gl: Licenzas do software

en: Regulatory info
gl: Información regulamentaria

en: Developer mode
gl: Modo desenvolvedor

en: Sorry, this license could not be displayed.
gl: Sentímolo pero non foi posíbel mostrar esta licenza.

en: OS Build Details
gl: Información da versión do SO

en: OS build number
gl: Número da versión do SO

en: Ubuntu Image part
gl: Parte da Imaxe de Ubuntu

en: Ubuntu build description
gl: Descrición da versión de Ubuntu

en: Device Image part
gl: Parte da Imaxe do dispositivo

en: Device build description
gl: Descrición da versión do dispositivo

en: Customization Image part
gl: Parte da personalización da imaxe

en: Time zone
gl: Zona horaria

en: Set the time zone:
gl: Estabelecer a zona horaria:

en: Enter your current location.
gl: Introduza a súa localización actual

en: No matching place
gl: Non hai coincidencias

en: Set time & date
gl: Estabelecer a hora e a data

en: Time
gl: Hora

en: Hour
gl: Hora

en: Minute
gl: Minuto

en: Second
gl: Segundo

en: Date
gl: Data

en: Day
gl: Día

en: Month
gl: Mes

en: Year
gl: Ano

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time & Date
gl: Hora e data

en: Time zone:
gl: Zona horaria:

en: Set the time and date:
gl: Estabelecer a hora e a data:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: Updates
gl: Actualizar

en: Update System
gl: Actualizar o sistema

en: The phone needs to restart to install the system update.
gl: O teléfono precisa reiniciarse para instalar a actualización do sistema.

en: Connect the phone to power before installing the system update.
gl: Conectar o teléfono á corrente antes de actualizar o sistema.

en: Install & Restart
gl: Instalar e reiniciar

en: Not Now
gl: Agora non

en: Install
gl: Instalar

en: Installation failed
gl: A instalación fallou

en: OK
gl: Aceptar

en: Software is up to date
gl: O software está actualizado

en: Sorry, the system update failed.
gl: Sentímolo, fallou a instalación do sistema

en: Restarting…
gl: Reiniciando...

en: Checking for updates…
gl: Buscando actualizacións...

en: Connect to the Internet to check for updates
gl: Conectar a internet para buscar actualizacións

en: Retry
gl: Reintentar

en: Install %1 update… | Install %1 updates…
gl[0]: Instalar %1 actualización…
gl[1]: Instalar %1 actualizacións…

en: Install %1 update | Install %1 updates
gl[0]: Instalar %1 actualización
gl[1]: Instalar %1 actualizacións

en: Pause All
gl: Deter todo

en: Install…
gl: Instalar...

en: Download
gl: Descargar

en: Pause
gl: Deter

en: Resume
gl: Continuar

en: Update
gl: Actualizar

en: Installing
gl: Instalando

en: Installed
gl: Instalado

en: Downloading
gl: Descargando

en: %1 of %2
gl: %1 de %2

en: Version:
gl: Versión:

en: Sign in to Ubuntu One to receive updates for apps.
gl: Inicie sesión en Ubuntu One para recibir actualizacións dos aplicativos.

en: Sign In…
gl: Iniciar sesión...

en: Installing update…
gl: Instalando a actualización...

en: Auto download
gl: Descarga automática

en: On wi-fi
gl: Con wifi

en: Always
gl: Sempre

en: Download future updates automatically:
gl: Descargar actualizacións automaticamente:

en: When on wi-fi
gl: Só en modo wifi

en: On any data connection
gl: Con calquera conexión de datos

en: Data charges may apply.
gl: Pódese aplicar a tarifa de datos.

en: No images selected
gl: Non seleccionou ningunha imaxe

en: Remove %1 image | Remove %1 images
gl[0]: Eliminar %1 imaxe
gl[1]: Eliminar %1 imaxes

en: Add an image…
gl: Engadir unha imaxe...

en: Remove images…
gl: Eliminar imaxes...

en: Cellular data:
gl: Servizo de datos:

en: 2G only (saves battery)
gl: Só 2G (aforra batería)

en: 2G/3G (faster)
gl: 2G/3G (máis rápido)

en: 2G/3G/4G (faster)
gl: 2G/3G/4G (máis rápido)

en: Data roaming
gl: Datos en itinerancia

en: Edit SIM Name
gl: Editar o nome da SIM

en: Ask me each time
gl: Preguntarme cada vez

en: For outgoing calls, use:
gl: Para chamadas saíntes, usar:

en: You can change the SIM for individual calls, or for contacts in the address book.
gl: Pode cambiar a SIM para chamadas determinadas ou para contactos da axenda.

en: For messages, use:
gl: Para mensaxes, usar:

en: Hotspot disabled because Wi-Fi is off.
gl: Punto de acceso desactivado porque a wifi está desconectada.

en: Data usage statistics
gl: Estadísticas de uso de datos

en: Privacy policy
gl: Política de privacidade

en: Report to Canonical:
gl: Informar a Canonical:

en: App crashes and errors
gl: Fallos e erros dos aplicativos

en: Previous error reports
gl: Informes de fallos anteriores

en: Includes info about what an app was doing when it failed.
gl: Inclúe información do que facía o aplicativo cando fallou.

en: Search
gl: Buscar

en: Personal
gl: Persoal

en: System
gl: Sistema

en: Please select how you’d like to unlock your phone.
gl: Por favor, seleccione a forma de desbloquear o teléfono.

en: Swipe
gl: Esvarar o dedo

en: No security
gl: Sen seguranza

en: 4 numbers
gl: 4 números

en: Numbers and letters
gl: Números e letras

en: Continue
gl: Continuar

en: Connect to Wi‑Fi
gl: Conectar a unha wifi

en: Available networks…
gl: Redes dispoñíbeis...

en: No available networks.
gl: Non hai redes dispoñíbeis.

en: Skip
gl: Saltar

en: Terms & Conditions
gl: Termos e condicións

en: Enter passphrase
gl: Introduza a frase secreta

en: Choose your passcode
gl: Escolla unha clave

en: Passphrase must be 4 characters long
gl: A frase secreta debe ter 4 caracteres

en: Add a SIM card and restart your device
gl: Engadir unha tarxeta SIM e reinicie o dispositivo

en: Without it, you won’t be able to make calls or use text messaging.
gl: Sen ela, non poderá realizar chamadas nin usar a mensaxería de texto.

en: Sorry, incorrect passphrase.
gl: Sentímolo a frase secreta é incorrecta.

en: Please try again.
gl: Ténteo de novo.

en: Sorry, incorrect passcode.
gl: Sentímolo, a clave é incorrecta.

en: All done
gl: Feito

en: Nice work!
gl: Bo traballo!

en: Your phone is now ready to use.
gl: Xa ten o teléfono listo para o seu uso.

en: Finish
gl: Rematar

en: Hi!
gl: Ola!

en: Welcome to your Ubuntu phone.
gl: Benvido/a ao seu teléfono Ubuntu.

en: Let’s get started.
gl: Comezamos.

note: TRANSLATORS: HERE is a trademark for Nokia's location service, you probably shouldn't translate it
en: Ubuntu includes location services provided by HERE, enabling apps to pinpoint your location.
gl: Ubuntu inclúe servizos de localización proporcionados por HERE. Isto permite aos aplicativos identificar a súa localización.

en: Allow apps to use your mobile and Wi-Fi networks to determine your location.
gl: Permitir os aplicativos usar a rede móbil e wifi para determinar a localización.

note: TRANSLATORS: HERE is a trademark for Nokia's location service, you probably shouldn't translate it
en: Accept the HERE <a href='terms.qml'>terms and conditions</a> to enable these services.
gl: Aceptar os <a href='terms.qml'>termos e condicións</a> de HERE para activar estes servizos.

en: This service can be disabled at any time from the <b>System Settings</b> menu.
gl: Este servizo pode desactivarse desde o menú de <b>Axustes do sistema</b>.

en: Improving your experience
gl: Mellorar a súa experiencia

en: Your phone is set up to automatically report errors to Canonical and its partners, the makers of the operating system.
gl: O teléfono configurouse para informar automaticamente dos erros  a Canonical e os seus socios, os creadores do sistema operativo.

en: This can be disabled in <b>System Settings</b> under <b>Security &amp; Privacy</b>
gl: Pode desactivar isto nos <b>Axustes do sistema</b> en <b>Seguranza e privacidade</b>

en: Back
gl: Volver

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: appearance
gl: aparencia

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: background
gl: fondo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: wallpaper
gl: fondo de escritorio

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: art
gl: imaxe

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: photo
gl: foto

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: picture
gl: imaxe

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: image
gl: imaxe

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: Accessibility
gl: Accesibilidade

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: accessibility
gl: accesibilidade

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: network
gl: rede

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: wireless
gl: sen fíos

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: connect
gl: conectar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: disconnect
gl: desconectar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: hidden
gl: oculto

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: address
gl: enderezo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: notifications
gl: notificacións

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: apps
gl: aplicativos

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: authorize
gl: autorizar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: alerts
gl: avisos

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: permissions
gl: permisos

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: badges
gl: emblemas

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: sound
gl: son

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: silent
gl: mudo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: ringtone
gl: ton de chamada

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: vibrate
gl: vibrar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: dialpad
gl: teclado

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: message
gl: mensaxe

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: keyboard
gl: teclado

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: reset
gl: restabelecer

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: erase
gl: borrar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: factory
gl: fábrica

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: clear
gl: borrar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: restore
gl: restabelecer

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: battery
gl: batería

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: power
gl: enerxía

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: charge
gl: carga

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: idle
gl: inactivo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: lock
gl: bloquear

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: disable
gl: desactivar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: enable
gl: activar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: language
gl: idioma

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: spellcheck
gl: corrector ortográfico

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching TRANSLATORS: This 
en: automatic
gl: automático

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: correct
gl: corrixir

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: suggestions
gl: suxestións

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: capitalization
gl: uso das maiúsculas

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: punctuation
gl: puntuación

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: layout
gl: disposición

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: display
gl: pantalla

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: words
gl: palabras

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: vibration
gl: vibración

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: phone
gl: teléfono

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: services
gl: servizos

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: forwarding
gl: reenviar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: waiting
gl: agardando

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: call
gl: chamar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: shortcuts
gl: atallos

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: numbers
gl: números

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: brightness
gl: brillo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: screen
gl: pantalla

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: adjust
gl: axustar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: cellular
gl: móbil

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: mobile
gl: móbil

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: data
gl: datos

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: carrier
gl: operadora

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: roam
gl: itinerancia

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
gl: Exemplo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: example
gl: exemplo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: test
gl: proba

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: sample
gl: mostra

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: Flight Mode
gl: Modo avión

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: flight
gl: avión

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: plane
gl: avión

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: offline
gl: desconectado

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: airplane
gl: avión

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: security
gl: seguranza

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: privacy
gl: privacidade

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: code
gl: clave

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: password
gl: contrasinal

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: passphrase
gl: frase secreta

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: swipe
gl: esvarar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: allow
gl: permitir

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: access
gl: acceso

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: Orientation Lock
gl: Bloqueo da orientación

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: rotation
gl: rotación

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: orientation
gl: orientación

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: headset
gl: auriculares

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: pair
gl: par

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: device
gl: dispositivo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: discover
gl: descubrir

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: car
gl: coche

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: handsfree
gl: mans libres

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: stereo
gl: estéreo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: about
gl: sobre

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: info
gl: información

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: number
gl: número

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: serial
gl: serie

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: licenses
gl: licenzas

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: developer
gl: desenvolvedor

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: storage
gl: almacenamento

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: disk
gl: disco

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: space
gl: espazo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: version
gl: versión

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: revision
gl: revisión

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: time
gl: hora

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: date
gl: data

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: timezone
gl: zona horaria

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the update-notification plugin which is used while searching
en: Updates available
gl: Actualizacións dispoñíbeis

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: system
gl: sistema

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: update
gl: actualizar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: download
gl: descargar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: upgrade
gl: actualizar

en: Incorrect passcode. Try again.
gl: Clave incorrecta. Ténteo de novo.

en: Incorrect passphrase. Try again.
gl: A frase secreta é incorrecta. Ténteo de novo.

en: Could not set security mode
gl: Non foi posíbel estabelecer o modo da seguranza

en: Could not set security display hint
gl: Non foi posíbel estabelecer a suxestión de seguranza da pantalla.

en: Authentication token manipulation error
gl: Erro de manipulación do token de autenticación

en: Unknown title
gl: Título descoñecido

en: Can't cancel current request (can't contact service)
gl: Non é posíbel cancelar a petición (non se pode contactar co servidor)

en: Can't pause current request (can't contact service)
gl: Non é posíbel deter a petición (non se pode contactar co servidor)

en: There's an updated system image.
gl: Hai unha imaxe do sistema actualizada.

en: Tap to open the system updater.
gl: Toque para procesar a actualizacón.
