ubuntu-weather-app - en to hu translation catalogue (50 entries)

en: Add city
hu: Város hozzáadása

en: No location was found for %1
hu: Nem található ilyen nevű földrajzi hely: %1

en: Enter a city name
hu: Írja be egy város nevét

en: Snow
hu: Havazás

en: Rain
hu: Eső

en: Low
hu: Alacsony

en: Moderate
hu: Mérsékelt

en: High
hu: Magas

en: Very high
hu: Nagyon magas

en: Extreme
hu: Extrém

en: Humidity
hu: Páratartalom

en: Wind speed
hu: Szélsebesség

en: Pressure
hu: Légnyomás

en: chance
hu: az esélye

en: Precipitation
hu: Csapadék

en: Updated:
hu: Frissítve:

en: yyyy-MM-dd
hu: yyyy. MM. dd.

en: Today,
hu: Ma,

en: dddd, dd MMMM
hu: MMMM dd., dddd

en: Loading...
hu: Betöltés…

en: Edit locations
hu: Helyek szerkesztése

en: Current location
hu: Jelenlegi hely

en: Scan for location
hu: Földrajzi hely keresése

note: TRANSLATORS: this is the button to add a location (city) that has been detected to be the current position
en: Add
hu: Hozzáadás

en: Locations
hu: Helyek

en: Remove a city first.
hu: Először távolítson el egy várost.

en: Location already added.
hu: A hely korábban már hozzá lett adva.

en: Couldn't specify your current location, please try later again!
hu: Az Ön földrajzi helyzete jelenleg nem található, kérjük próbálja meg később.

en: Refresh
hu: Frissítés

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Settings
hu: Beállítások

en: Forecast
hu: Előrejelzés

en: No weather data available at the moment, please try to refresh later again!
hu: Az időjárásadatok jelenleg nem érhetők el, próbálja újra később!

note: TRANSLATORS: this is a date to which a time of the day will be appended
en: dddd, dd MMMM
hu: MMMM dd., dddd

en: Kilometers per hour
hu: Kilométer per óra

en: Miles per hour
hu: Mérföld per óra

en: Millimeters
hu: Milliméter

en: Inches
hu: Hüvelyk

en: Temperature units
hu: Hőmérsékleti mértékegységek

en: Wind speed units
hu: Szélsebesség mértékegysége

en: Precipitation units
hu: Csapadék mennyiség

en: Weather Service
hu: Időjárás szolgáltatás

en: Couldn't load weather data, please try later again!
hu: Nem sikerült betölteni az időjárásadatokat, próbálja újra később!

en: 10 days forecast
hu: 10 napos előrejelzés

en: Hourly forecast
hu: Óránkénti előrejelzés

note: TRANSLATORS: this refers to the High (max) temperature forecasted for a day
en: H:
hu: M:

note: TRANSLATORS: this refers to the Low (min) temperature forecasted for a day
en: L:
hu: A:

en: Weather
hu: Időjárás

en: A weather forecast application for Ubuntu with support for multiple online weather data sources
hu: Időjárás-előrejelzés alkalmazás Ubuntuhoz, mely több forrásból gyűjt adatokat

en: weather;forecast;twc;openweathermap;the weather channel;
hu: időjárás;előrejelzés;twc;openweathermap;the weather channel;
