ubuntu-weather-app - en to id translation catalogue (27 entries)

en: Add city
id: Tambah kota

en: No location was found for %1
id: Tak ditemukan lokasi untuk %1

en: Enter a city name
id: Masukkkan nama kota

en: Humidity
id: Kelembaban

en: Wind speed
id: Kecepatan angin

en: Pressure
id: Tekanan

en: Precipitation
id: Curah hujan

en: Updated:
id: Diperbarui:

en: Today,
id: Hari ini,

en: Loading...
id: Memuat...

en: Edit locations
id: Sunting lokasi

en: Current location
id: Lokasi sekarang

en: Scan for location
id: Memindai lokasi

note: TRANSLATORS: this is the button to add a location (city) that has been detected to be the current position
en: Add
id: Tambah

en: Location already added.
id: Lokasi sudah ditambahkan.

en: OK
id: Oke

en: Couldn't specify your current location, please try later again!
id: Tak dapat menentukan lokasi Anda, cobalah lagi!

en: Refresh
id: Segarkan

en: Edit
id: Sunting

en: Settings
id: Pengaturan

en: No weather data available at the moment, please try to refresh later again!
id: Tak menemukan data cuaca untuk saat ini, cobalah lagi di lain waktu!

en: Wind speed units
id: Satuan kecepatan angin

en: Precipitation units
id: Satuan curah hujan

en: Couldn't load weather data, please try later again!
id: Tak dapat memuat data cuaca, coba lagi nanti!

note: TRANSLATORS: this refers to the High (max) temperature forecasted for a day
en: H:
id: A:

note: TRANSLATORS: this refers to the Low (min) temperature forecasted for a day
en: L:
id: B:

en: Weather
id: Cuaca
