cairo-dock-core - en to fi translation catalogue (96 entries)

en: GnoMenu is not installed. Please install it before you run this applet.
fi: GnoMenu ei ole asennettu. Asenna se ennen kuin suoritat tämän sovelman.

en: GnoMenu's settings
fi: GnoMenu asetukset

en: About
fi: Tietoja

en: Edit Menus
fi: Muokkaa valikkoja

en: Icon
fi: Kuvake

en: Name of the dock it belongs to:
fi: Telakan nimi, jolle se kuuluu:

en: Name of the icon as it will appear in its caption in the dock:
fi: Kuvakkeen nimi sellaisena kuin se näkyy sen kuvatekstinä telakalla:

en: Default
fi: Oletus

en: Display
fi: Näyttö

en: Image filename:
fi: Kuvatiedoston nimi:

en: Set to 0 to use the default applet size
fi: Aseta arvoksi 0 käyttääksesi sovelman oletuskokoa

en: Desired icon size for this applet
fi: Haluttu kuvakkeen koko tälle sovellelle

en: Desklet
fi: Pöytäsovelma

en: Position
fi: Sijainti

en: If locked, the desklet cannot be moved by simply dragging it with the left mouse button. It can still be moved with ALT + left-click.
fi: Jos pöytäsovelma on lukittu, sitä ei voi siirtää vetämällä ja painamalla hiiren vasenta painiketta. Sitä voidaan siirtää painamalla ALT+vasen painike.

en: Lock position?
fi: Lukitaanko paikka?

en: Depending on your WindowManager, you may be able to resize this with ALT + middle-click or ALT + left-click.
fi: Riippuen ikkunanhallinnasta (WM), voit ehkä muuttaa tämän kokoa painamalla ALT+keskipainike tai ALT+vasen painike.

en: Desklet dimensions (width x height):
fi: Pöytäsovelman mitat (leveys x korkeus):

en: Depending on your WindowManager, you may be able to move this with ALT + left-click.. Negative values are counted from the right/bottom of the screen
fi: Riippuen Ikkunanhallinnasta (WM) saatat pystyä siirtämään tätä painamalla ALT+vasen painike. Negatiiviset arvot lasketaan näytön oikeasta/alareunasta.

en: Desklet position (x, y):
fi: Pöytäsovelman sijainti (x, y):

en: You can quickly rotate the desklet with the mouse, by dragging the little buttons on its left and top sides.
fi: Voit pyörittää nopeasti pöytäsovelmaa hiirellä vetämällä sen yläreunasta olevia pieniä painikkeita.

en: Rotation:
fi: Pyöritys:

en: Visibility
fi: Näkyvyys

en: Is detached from the dock
fi: Irrotettu telakasta

en: Visibility:
fi: Näkyvyys:

en: Normal
fi: Normaali

en: Keep above
fi: Pidä päällä

en: Keep below
fi: Pidä alla

en: Keep on widget layer
fi: Pidä sovelman tasolla

en: Reserve space
fi: Varaa tilaa

en: Should be visible on all desktops?
fi: Pitäisikö näkyä kaikilla työpöydillä?

en: Decorations
fi: Ulkoasut

en: Choose 'Custom decorations' to define your own decorations below.
fi: Valitse "Muokatut ulkoasut" ja määritelle omat ulkoasut alla.

en: Choose a decoration theme for this desklet:
fi: Valitse tämän pöytäsovelman ulkoasun teema:

en: Image to be displayed below drawings, e.g. a frame. Leave empty for no image.
fi: Piirron alla esitettävä kuva, esim. kehys. Jätä tyhjäksi, jos et halua kuvaa.

en: Background image:
fi: Taustakuva:

en: Background transparency:
fi: Taustan läpinäkyvyys:

en: in pixels. Use this to adjust the left position of drawings.
fi: pikseleinä. Käytä tätä säätääksesi piirron vasenta sijaintia.

en: Left offset:
fi: Siirtymä vasemmalle:

en: in pixels. Use this to adjust the top position of drawings.
fi: pikseleinä. Käytä tätä säätääksesi piirron yläsijaintia.

en: Top offset:
fi: Siirtymä ylhäälle:

en: in pixels. Use this to adjust the right position of drawings.
fi: pikseleinä. Käytä tätä säätääksesi piirron oikeaa sijaintia.

en: Right offset:
fi: Siirtymä oikealle:

en: in pixels. Use this to adjust the bottom position of drawings.
fi: pikseleinä. Käytä tätä säätääksesi piirron alasijaintia.

en: Bottom offset:
fi: Siirtymä alhaalle:

en: Image to be displayed above the drawings, e.g. a reflection. Leave empty for no image.
fi: Piirron yläpuolella näytettävä kuva, esim. heijastus. Jätä tyhjäksi, jos et halua kuvaa.

en: Foreground image:
fi: Edustan kuva:

en: Foreground tansparency:
fi: Edustan läpinäkyvyys:

en: Configuration
fi: Määritys

en: Shortkey to pop up the menu:
fi: Pikanäppäin valikon avaamiseksi:

en: This applet allows you to have the <b>GnoMenu menu</b> inside your dock.
    Click on the icon to popup the menu.
    Right-click lets you access to the preferences window.
    <u>Note:</u> you need to install GnoMenu.
fi: Sovelman avulla voit käyttää  <b>GnoMenu-valikkoa</b> telakassasi.
    Napsauta kuvaketta valikon avaamiseen.
    Napsauta hiiren oikea päästäksesi asetuksiin.
    <u>Huomaa:</u> sinun on asennettava GnoMenu.

en: Applications
fi: Sovellukset

en: Command to launch your favourite calendar application (middle click):
fi: Komento käynnistää kalenterisovelluksen (keskinapsautus):

en: Command to execute on dropping a file onto the calendar-icon:
fi: Komento, joka suoritetaan kun tiedosto pudotetaan kalenterin kuvakkeeseen:

en: Behaviour
fi: Toiminta

en: Theme
fi: Teema

en: Custom
fi: Mukautettu

en: The path to a script to generate an icon. Leave it empty to use the default one.
fi: Komentosarjan polku kuvakkeen luomiseksi. Jätä tyhjäksi, jos haluat käyttää oletusta.

en: Icon custom script:
fi: Kuvakkeen mukautettu komentosarja:

en: This applet will display the current date.
    Left Click displays the calendar
    Middle Click launches a calendar application of your choice
    Scroll Up displays the calendar of the next month
    Scroll Down displays the events of the day
    Dropping a file on the icon launches the calendar application and import it.
fi: Sovelma näyttää nykyisen päivämäärän.
    Vasen napsautus näyttää kalenterin.
    Keskipainike käynnistää valitsemasi kalenterin.
    Vieritä ylös, näyttää kalenterin seuraavan kuukauden.
    Vieritä alas, näyttää päivän tapahtumat.
    Tiedoston pudottaminen kuvakkeen päälle käynnistää kalenterin ja tuo sen.

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: Cardapio is not installed. Please install it before you run this applet.
fi: Cardapio ei ole asennettu. Asenna se ennen sovelman suorittamista.

en: This applet allows you to have the <b>Cardapio menu</b> inside your dock.
    Click on the icon to popup the menu.
    Right-click lets you edit the menus.<u>Note:</u> you need to install Cardapio.
fi: Sovelman avulla voit käyttää <b>Cardapio-valikkoa</b> telakassasi.
    Napsauta kuvaketta ja valikko avautuu.
    Napsauta hiiren oikea ja voit muokata valikoita.<u>Huomaa:</u> sinun on asennettava Cardapio.

en: in ms
fi: ms

en: Refresh time :
fi: Päivitysväli:

en: This the CpuWatcher applet.
    It lets you keep an eye on your cpu load
    (and each cores in submenu!)
    You can obtain an average of the main core
    (in the label) with a middle click on the icon.
fi: CpuWatcher sovelma.
    Tämän avulla voit seurata suorittimen kuormitusta.
    (ja jokainen core on valikossa!).
    Saat keskiarvon coren tehosta.
    Napsauttamalla kuvaketta hiiren keskimmäisellä (nimilappua).

en: Deluge is not running, or is not responding to us.
fi: Deluge ei ole käynnissä tai ei vastaa.

en: Progress:
fi: Tilanne:

en: paused
fi: keskeytetty

en: Time remaining:
fi: Aikaa jäljellä:

en: days
fi: päivää

en: sec
fi: s

en: Time remaining: Unknown
fi: Jäljellä oleva aika: Tuntematon

en: Finished
fi: Valmis

en: Number of peers:
fi: Vertaisverkon koneet:

en: and seeds:
fi: ja istunnot:

en: Ratio:
fi: Suhde:

en: No torrent in the list
fi: Ei torrentia luettelossa

en: Total amount of data:
fi: Datan määrä:

en: Received:
fi: Vastaanotettu:

en: Sent:
fi: Lähetetty:

en: Pause all torrents
fi: Keskeytä kaikki torrentit

en: Resume all torrents
fi: Jatka kaikkia torrentteja

en: Torrents info
fi: Torrentin tiedot

en: middle-click
fi: keskiklikkaus

en: Quit
fi: Sulje

en: Shortkey to pop up the torrents info:
fi: Pikanäppäin torrent-tietojen avaamiseen:

en: Show as quick-info:
fi: Näytä lyhyet tiedot:

en: None
fi: Ei mitään

en: Download speed
fi: Latausnopeus

en: Percentage done
fi: Tehty prosenttiosuus

en: Percentage + number of active torrents
fi: Prosenttiosuus + aktiiviset torrenttit

en: Show the percentage done as a progress bar
fi: Näytä tehty prosenttiosuus palkkina

en: This applet allows you to <b>control Deluge</b> from the Dock (You need to install <i>deluged</i>, which is the daemon used to communicate between the Dock and Deluge).
    It can display the <b>download rate</b> on the icon.
    <b>Middle-click</b> on the icon gives you information about the current torrents (you can bind a shortkey for this action).
    <b>Right-click</b> on the icon allows you to pause/start all the torrents.
    <b>Drop a torrent file</b> on the icon to add it to the list and start downloading it immediately.
fi: Sovelmalla voit hallita <b>Deluge</b> suoraan telakasta (Sinun on asennettava <i>deluged</i>, joka on taustapalvelu, jota käytetään puhumaan Dockin ja Delugen välillä).
    Se voi näyttää <b>latausnopeuden</b> kuvakkeessa.
    <b>Hiiren keskipainike</b> antaa kuvakkeessa tietoja nykyisistä torrenteista (voit sitoa pikanäppäimen toiminnolle).
    <b>Hiiren oikea</b> avulla voit keskeyttää/aloittaa kaikki torrentit.
    <b>Pudota torrent-tiedosto</b> kuvakkeelle lisätäksesi sen luetteloon ja lataaminen alkaa välittömästi.

en: No Subject
fi: Ei aihetta

en: Please fill in your Gmail account.
fi: Täytä Gmail-tilisi tiedot.
