Smuxi - IRC client - en to tr translation catalogue (256 entries)

en: Smuxi Preferences
tr: Smuxi Tercihler

en: The nickname to use. You can specify extra nicknames (separated by spaces) which will be used as fallbacks when the first choice is not available. By default $nick_ and $nick__ will be used as fallbacks.
tr: Kullanılacak takma ad. Ek takma adlar ekleyebilirsiniz (boşlukla ayırarak). Bu takma adlar ilk seçim kullanılamadığında yedek olarak kullanılacaktır. Varsayılan olarak $takmaad_ ve $takmaad__ yedek olarak kullanılacaktır.

en: Nickname(s):
tr: Takma Ad(lar):

en: Username:
tr: Kullanıcı Adı:

en: Realname:
tr: Gerçek Ad:

en: Encoding:
tr: Kodlama:

en: Automatically convert UTF-8 characters
tr: UTF-8 karakterler kendiliğinden çevrilsin

en: <b>General</b>
tr: <b>Genel</b>

en: Type:
tr: Tür:

en: Password:
tr: Parola:

en: Show Password
tr: Parolayı Göster

en: <b>Network Proxy</b>
tr: <b>Vekil Sunucu</b>

en: On Connect Commands:
tr: Bağlanma Anı Komutları:

en: On Startup Commands:
tr: Başlatma Anı Komutları:

en: <b>Global Commands</b>
tr: <b>Genelgeçer Komutlar</b>

en: C_onnection
tr: _Bağlantı

en: Timestamp Format:
tr: Zaman Kodu Biçimi:

en: Buffer Lines:
tr: Arabellek Satırları:

en: Engine Buffer Lines:
tr: Motor Arabellek Satırları:

en: ss = seconds
    mm = minutes
    hh = hours (01 - 12)
    HH = hours (00 - 23)
    tt = AM/PM
    
    dd = day
    MM = month
    yy/yyyy = year
tr: ss = saniye
    mm = dakika
    hh = saat (01 - 12)
    HH = saat (00 - 23)
    tt = AM/PM
    
    dd = gün
    MM = ay
    yy/yyyy = yıl

en: Persistency Type:
tr: Kalıcılık Türü:

en: Volatile Buffer Lines:
tr: Geçici Arabellek Satırları:

en: Persistent Buffer Lines:
tr: Kalıcı Arabellek Satırları:

en: <b>Message Buffer</b>
tr: <b>İleti Arabelleği</b>

en: Strip Colors
tr: Renkleri Çıkar

en: Strip Formattings
tr: Biçimlendirmeleri Çıkar

en: Strip UTF-8
tr: UTF-8 Kodlamaları Çıkar

en: Show Advanced Settings
tr: Gelişmiş Ayarları Göster

en: <b>Advanced</b>
tr: <b>Gelişmiş</b>

en: General
tr: Genel

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild Container child vbox11.Gtk.Box+BoxChild
en: Top
tr: Üst

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild Container child vbox11.Gtk.Box+BoxChild
en: Bottom
tr: Alt

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild Container child vbox12.Gtk.Box+BoxChild
en: Left
tr: Sol

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild Container child vbox12.Gtk.Box+BoxChild
en: Right
tr: Sağ

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild Container child vbox11.Gtk.Box+BoxChild Container child vbox12.Gtk.Box+BoxChild
en: None
tr: Yok

en: <b> Tabs Position </b>
tr: <b> Sekmeler Konumu </b>

en: Highlight
tr: Vurgulama

en: Activity
tr: Etkinlik

en: No Activity
tr: Durgunluk

en: Join/Part/Mode
tr: Katılma/Ayrılma/Mod

en: <b> Tab Colors </b>
tr: <b> Sekme Renkleri </b>

en: Automatically switch to newly opened person chats
tr: Yeni açılan kişi sohbetlerine kendiliğinden geç

en: Automatically switch to newly opened group chats
tr: Yeni açılan toplu sohbetlere kendiliğinden geç

en: Tree
tr: Gezinti Bölmesi

en: Completion Character:
tr: Tamamlayıcı Simge:

en: Command Character:
tr: Komut Simgesi:

en: Command History Size:
tr: Komut Geçmişi Boyutu:

en: Bash-Style Completion
tr: Bash Tipi Tamamlama

en: <b> Entry Field </b>
tr: <b> Girdi Alanı </b>

en: Input
tr: Metin Girişi

en: Nick Colors
tr: Takma Ad Renkleri

en: <b> Person List Position </b>
tr: <b> Kişi Listesi Konumu </b>

en: Override
tr: Yeni Etkin Ayar

en: <b> Font </b>
tr: <b> Yazı Tipi </b>

en: <b> Topic Position </b>
tr: <b> Konu Konumu </b>

en: Foreground
tr: Ön plan

en: Background
tr: Arka plan

en: <b> Color </b>
tr: <b> Renk </b>

note: This is a setting for character based line wrapping vs word based when showing messages
en: _Wrap Mode:
tr: _Kaydırma Yöntemi:

en: <b> Chat </b>
tr: <b> Sohbet </b>

en: Highlight words:
tr: Vurgulanacak sözcükler:

en: Beep on highlight
tr: Vurgulamada uyarı sesi

en: <b> Highlighting </b>
tr: <b> Vurgulama </b>

en: Output
tr: Metin Görünümü

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Show always
tr: Sürekli göster

en: Show when window is minimized
tr: Pencere simge durumundayken göster

en: Show when window is closed
tr: Pencere kapalıyken göster

en: <b> Notification Area Icon </b>
tr: <b> Bildirim Alanı Simgesi </b>

en: Show Smuxi in the messaging menu
tr: Smuxi'yi sohbet menüsünde göster

en: <b>Messaging Menu</b>
tr: <b>Sohbet Menüsü</b>

en: Show notification popups
tr: Bildirim baloncuklarını göster

en: <b>Notification Popups</b>
tr: <b>Bildirim Baloncukları</b>

en: Notification
tr: Bildirim

en: _Interface
tr: _Arayüz

en: _Servers
tr: _Sunucular

en: _Filters
tr: Sü_zgeçler

en: Enabled
tr: Etkin

en: Log Filtered Messages
tr: Süzülen İletileri Günlüğe Kaydet

en: _Logging
tr: _Günlük Tutma

en: Smuxi - Server
tr: Smuxi - Sunucu

en: Automatically connect to server at startup
tr: Başlatma anında sunucuya kendiliğinden bağlan

en: Protocol:
tr: Protokol:

en: Network:
tr: Ağ:

en: Hostname:
tr: Host Adı:

en: IRC Chat
tr: IRC Sohbet

en: Smuxi IRC Client
tr: Smuxi IRC İstemci

en: Chat with other people on IRC
tr: IRC'de başkalarıyla sohbet et

en: Smuxi is an open-source, distributed and user-friendly chat client for IRC, Twitter, Jabber/XMPP, Campfire and SignalR's JabbR.
tr: Smuxi; IRC, Twitter, Jabber/XMPP, Campfire ve SignalR JabbR için açık kaynaklı, dağıtılmış ve kullanımı kolay bir sohbet istemcisidir.

en: Inspired by the combination of screen and irssi, Smuxi has a detachable server (or like a "normal" client) that stays connected when you aren't, and can allow multiple Smuxi frontends to be connected and in sync. This is similar to screen+irssi or IRC bouncers, but more elegant and powerful.
tr: Screen ve irssi kombinasyonundan esinlenerek, Smuxi, siz bağlı değilken bağlı kalan, birden çok ön ucun bağlı ve senkronize kalmasına olanak veren ayrılabilir sunucuya ("normal" bir istemci benzeri) sahiptir. Bu screen+irssi ya da IRC bouncer yazılımlarına benzerdir, ancak daha zarif ve güçlüdür.

en: The main window showing an IRC channel
tr: Bir IRC kanalını gösteren ana pencere

en: Smuxi Website
tr: Smuxi İnternet Sitesi

en: Oops, I did it again...
tr: Hata...

en: Smuxi crashed because an unhandled exception was thrown!
tr: Smuxi öngörülmemiş bir durumla karşılaştığı için çöktü!

en: Here is the stacktrace, please report this bug!
tr: Hataya ilişkin rapor buradadır. Lütfen bu hatayı bildirin!

en: _Report Bug
tr: Hata _Bildir

en: Engine not found.
tr: Motor bulunamadı.

en: Engine Manager
tr: Motor Yöneticisi

en: Select which Smuxi engine you want to connect to
tr: Bağlanmak istediğiniz Smuxi motorunu seçin

en: Engine:
tr: Motor:

en: Use Low Bandwidth Mode
tr: Düşük Bant Genişliği Modunu Kullan

en: Local Engine
tr: Yerel Motor

en: Please select an engine!
tr: Bir motor seçin!

en: Your frontend is not compatible with the engine!
    Engine Version: {0} Frontend Version: {1}
    Engine Protocol: {2} Frontend Protocol: {3}
tr: Ön ucunuz motor ile uyumlu değil!
    Motor Sürümü: {0} Ön uç Sürümü: {1}
    Motor Protokolü: {2} Ön uç Protokolü: {3}

en: An error occurred while connecting to the engine!
tr: Motora bağlanırken bir hata oluştu!!

en: Engine URL: {0}
tr: Motor bağlantısı: {0}

en: Error: {0}
tr: Hata: {0}

en: Are you sure you want to delete the engine "{0}"?
tr: "{0}" motorunu silmek istediğinize emin misiniz?

en: You are going to paste {0} lines. Do you want to continue?
tr: {0} satır yapıştıracaksınız. Devam etmek istiyor musunuz?

note: TRANSLATOR: this line is used as a label / category for a list of commands below
en: Frontend Commands
tr: Ön uç Komutları

en: Bringing already running Smuxi instance to foreground...
tr: Çalışmakta olan Smuxi süreci ön plana getiriliyor...

en: {0} Users
tr: {0} Kullanıcı

en: Sorry, not implemented yet!
tr: Üzgünüz. Henüz eklenmedi!

note: fill ListStore
en: Character
tr: Karakter

en: Word
tr: Sözcük

en: This setting specifies if Smuxi should store chat messages in memory (volatile) or to disk (persistent).
    For persistent you can choose between Db4o, an object database or SQLite, a relational database.
    The Db4o backend has known issues like high memory and CPU usage and can even lead to crashes and thus it is deprecated.
    The SQLite backend has no known performance or stability issues but is still an optional preview feature.
tr: Bu ayar Smuxi'nin sohbet mesajlarını bellekte mi (geçici) yoksa diskte mi (kalıcı) depolayacağını belirler.
    Kalıcı için Db4o, bir nesne veritabanı ya da SQLite, bir ilişkisel veritabanı arasında seçim yapabilirsiniz.
    Db4o arka ucunun yüksek bellek ve CPU kullanımı gibi bilinen sorunları bulunmaktadır ve çökmelere bile yol açabilir, bu yüzden de kullanım dışıdır.
    SQLite arka ucunun bilinen performans ya da kararlılık sorunları bulunmamaktadır ama yine de isteğe bağlı bir önizleme özelliğidir.

en: Volatile
tr: Geçici

en: Persistent (Preview)
tr: Kalıcı (Önizleme)

en: Persistent: Db4o (Deprecated)
tr: Kalıcı: Db4o (Kullanım dışı)

en: Persistent: SQLite (Preview)
tr: Kalıcı: SQLite (Önizleme)

en: No Proxy
tr: Vekil Sunucu Yok

en: System Default
tr: Sistem Varsayılanı

en: Connection
tr: Bağlantı

en: Interface
tr: Arayüz

en: Servers
tr: Sunucular

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Logging
tr: Günlük Tutma

en: Nicknames(s) field must not be empty.
tr: Kullanıcı ad(lar)ı alanı boş bırakılamaz.

en: Invalid highlight regex: '{0}'. Reason: {1}
tr: Geçersiz vurgulama düzenli ifadesi: '{0}'. Neden: {1}

en: Name
tr: Ad

en: Topic
tr: Konu

en: Searching for group chats without a filter is not recommended.  This may take a while, or may not work at all.
    Do you wish to continue?
tr: Süzgeçsiz bir şekilde toplu sohbet araması yapmak tavsiye edilmemektedir.  Bu biraz zaman alabilir ya da hiç işe yaramayabilir.
    Devam etmek istiyor musunuz?

en: Error while fetching the list of group chats from the server.
tr: Sunucudan toplu sohbet listesi getirilirken hata oluştu.

en: Disconnected from engine.
tr: Motor ile bağlantı kesildi.

en: Reconnecting to engine... (attempt {0})
tr: Motora yeniden bağlanılıyor... ({0}. girişim)

en: Cause: {0}
tr: Neden: {0}

en: The frontend has lost the connection to the server.
    Do you want to reconnect now?
tr: Ön ucun sunucuyla bağlantısı koptu.
    Şimdi yeniden bağlanmak istiyor musunuz?

en: Reconnecting to the server has failed.
    Do you want to try again?
tr: Sunucuya yeniden bağlantı başarısız oldu.
    Yeniden denemek istiyor musunuz?

en: The server has lost the connection to the frontend.
    Do you want to reconnect now?
tr: Sunucunun ön uçla bağlantısı koptu.
    Şimdi yeniden bağlanmak istiyor musunuz?

en: Show
tr: Göster

en: Protocol
tr: Protokol

en: Hostname
tr: Host Adı:

en: Unable to load server:
tr: Sunucu yüklenemedi:

en: Person / Private
tr: Kişi / Özel

en: Group / Public
tr: Toplu / Genel

en: Engine Assistant - Smuxi
tr: Motor Yardımcısı - Smuxi

en: Add Smuxi Engine
tr: Smuxi Motoru Ekle

en: Edit Smuxi Engine
tr: Smuxi Motoru Düzenle

en: Credentials
tr: Kimlik Bilgileri

en: Now you can use the Smuxi Engine
tr: Şimdi Smuxi Motorunu kullanabilirsiniz

en: Thank you
tr: Teşekkürler

en: An engine with this name already exists! Please specify a different one.
tr: Bu ad ile bir motor zaten var! Lütfen başka bir ad belirtin.

en: Enter which chat to join
tr: Katılmak istediğiniz sohbeti girin

en: About Smuxi
tr: Smuxi Hakkında

note: TODO: add cmd+, accelerator
en: Preferences
tr: Tercihler

en: Unable to add server:
tr: Sunucu eklenemedi:

en: Switching to local engine will disconnect you from the current engine!
    Are you sure you want to do this?
tr: Yerel motora geçmek geçerli motorla bağlantınızı kesecek!
    Bunu yapmak istediğinize emin misiniz?

en: Switching the remote engine will disconnect you from the current engine!
    Are you sure you want to do this?
tr: Uzak motoru değiştirmek geçerli motorla bağlantınızı kesecek!
    Bunu yapmak istediğinize emin misiniz?

en: Day changed from {0} to {1}
tr: {0} gününden {1} gününe geçildi

en: Day changed to {0}
tr: {0} gününe geçildi

en: Invalid filter regex: '{0}'. Reason: {1}
tr: Geçersiz süzgeç düzenli ifadesi: '{0}'. Neden: {1}

en: Are you sure you want to delete the selected filter?
tr: Seçili süzgeci silmek istediğinize emin misiniz?

en: Protocol / Server
tr: Protokol / Sunucu

en: Chat Type
tr: Sohbet Türü

en: Event
tr: Olay

en: Type
tr: Tür

en: Pattern
tr: Kalıp

en: Low Bandwidth Mode is active: no messages synced.
tr: Düşük Bant Genişliği Modu etkin: hiçbir mesaj eşitlenmedi.

en: Show _Menubar
tr: Men_ü Çubuğunu Göster

en: Retrieving user list for {0}...
tr: {0} için kullanıcı listesi alınıyor...

note: TRANSLATOR: this string will be appended to the one above
en: done.
tr: bitti.

en: Reconnect
tr: Yeniden Bağlan

en: Closing the protocol chat will also close all open chats connected to it!
    Are you sure you want to do this?
tr: Protokol sohbetini kapatmak ona bağlı tüm açık sohbetleri de kapatacak!
    Bunu yapmak istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the selected server?
tr: Seçili sunucuyu silmek istediğinize emin misiniz?

en: Unable to edit server:
tr: Sunucu düzenlenemedi:

en: Find
tr: Bul:

en: _Search for:
tr: A_ra:

en: _Match Case
tr: Büyük/Küçük Harf E_şleştir

en: Search _Backwards
tr: Geriye Do_ğru Ara

en: _Wrap Around
tr: _Çevrele

en: Use _Regular Expressions
tr: _Düzenli İfade Kullan

en: Smuxi - Find Group Chat
tr: Smuxi - Toplu Sohbet Bul

en: _Name:
tr: _Ad:

en: Join
tr: Katıl

en: _Server
tr: _Sunucu

en: _Chat
tr: S_ohbet

en: _Engine
tr: _Motor

en: _View
tr: _Görünüm

en: _Help
tr: _Yardım

en: Connect
tr: Bağlan

en: Open Log
tr: Günlüğü Aç

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Quit
tr: _Çık

en: _Connect
tr: _Bağlan

en: _Add
tr: _Ekle

en: _Manage
tr: Y_önet

en: _Open / Join Chat
tr: Sohbet _Aç / Katıl

en: _Find Group Chat
tr: Toplu Sohbet _Bul

en: C_lear All Activity
tr: Tüm Etkinlikleri _Temizle

en: _Next Chat
tr: Sonrak_i Sohbet

en: _Previous Chat
tr: _Önceki Sohbet

en: _Close
tr: Ka_pat

en: _Use Local Engine
tr: Yerel Motor _Kullan

en: _Add Remote Engine
tr: Uzak Motor _Ekle

en: Switch Remote Engine
tr: Uzak Motor Değiştir

en: _Caret Mode
tr: K_lavye Modu

en: _Browse Mode
tr: G_özatma Modu

en: Show _Statusbar
tr: D_urum Çubuğunu Göster

en: _Fullscreen
tr: _Tam Ekran

en: _About
tr: _Hakkında

en: Find Group Chat
tr: Toplu Sohbet Bul

en: _Website
tr: _Web Sitesi

en: Show _Toolbar
tr: Ara_ç Çubuğunu Göster

en: Smuxi - Connect
tr: Smuxi - Bağlan

en: Smuxi - Preferences
tr: Smuxi - Tercihler

en: Nicknames:
tr: Takma Adlar:

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: <b> User List Position </b>
tr: <b> Kullanıcı Listesi Konumu </b>

en: <b> Channel </b>
tr: <b> Kanal </b>

en: <b>Channel Filters</b>
tr: <b>Kanal Süzgeçleri</b>

en: <b>User Filters</b>
tr: <b>Kullanıcı Süzgeçleri</b>

en: Use _SSH Tunnel
tr: SSH Tüneli _Kullan

en: <span size="small">Enables the use of SSH for the connection.  This has a small performance impact, but is more secure and required when using NAT or port-based firewalls</span>
tr: <span size="small">Bağlantı için SSH kullanımını etkinleştirir. Bunun performansa küçük bir etkisi olur ama hem daha güvenlidir hem de NAT ya da port tabanlı güvenlik duvarı kullanırken gereklidir.</span>

en: <span size="small">DNS or IP address and port of the SSH server</span>
tr: <span size="small">SSH sunucusuna ait DNS ya da IP adresi ve port</span>

en: _Port:
tr: Por_t:

en: <span size="small">DNS or IP address and port of the Smuxi server</span>
tr: <span size="small">Smuxi sunucusuna ait DNS ya da IP adresi ve port</span>

en: _Smuxi Host:
tr: Smu_xi Host:

en: _SSH Username: (optional)
tr: SSH _Kullanıcı Adı: (isteğe bağlı)

en: <span size="small">Username which will be used to log into the SSH server</span>
tr: <span size="small">SSH sunucusunda oturum açmak için kullanılacak kullanıcı adı</span>

en: _SSH Password: (optional)
tr: SSH P_arolası: (isteğe bağlı)

en: <span size="small">Password which will be used to log into the SSH server. The password is optional if SSH key authorization is used (see below).</span>
tr: <span size="small">SSH sunucusunda oturum açmak için kullanılacak parola. SSH anahtar onayı kullanıldıysa parola isteğe bağlıdır (aşağıya bakınız).</span>

en: _SSH Keyfile: (optional)
tr: SSH A_nahtar Dosyası: (İsteğe bağlı)

note: Container child vbox17.Gtk.Box+BoxChild
en: Select a File
tr: Bir Dosya Seçin

en: <span size="small">SSH private keyfile which will be used to log into the SSH server</span>
tr: <span size="small">SSH sunucusunda oturum açmak için kullanılacak kişiye özel anahtar dosyası.</span>

en: _Username:
tr: K_ullanıcı Adı:

en: <span size="small">Username which will be used to log into the Smuxi server</span>
tr: <span size="small">Smuxi sunucusunda oturum açmak için kullanılacak kullanıcı adı</span>

en: _Password:
tr: _Parola:

en: <span size="small">Password of the user</span>
tr: <span size="small">Kullanıcı parolası</span>

en: _Verify Password:
tr: Parolayı _Doğrula:

en: <span size="small">Repeat the password for verification</span>
tr: <span size="small">Doğrulama için parolayı yineleyin</span>

en: Welcome to the Smuxi Engine Configuration Assistant.
    You need to enter some information before you can use the engine.
    
    Click "Forward" to begin.
tr: Smuxi Motor Yapılandırma Yardımcısına hoş geldiniz.
    Motoru kullanmadan önce birkaç bilgi girmeniz gerekmektedir.
    
    Devam etmek için "İleri" ye tıklayın.

en: _Engine Name:
tr: _Motor Adı:

en: <span size="small">Profile name of the new engine</span>
tr: <span size="small">Yeni motorun profil adı</span>

en: _Default Engine:
tr: _Varsayılan Motor:

en: Use as new default engine
tr: Yeni varsayılan motor olarak kullan

en: <span size="small">If enabled, the current engine will be the default next time Smuxi is started</span>
tr: <span size="small">Etkinleştirildiğinde geçerli motor Smuxi yeniden başladığında varsayılan olacaktır</span>

en: Smuxi - Open Chat
tr: Smuxi - Sohbet Aç

en: _Type:
tr: T_ür:

en: _Hostname:
tr: _Host Adı:

en: _Network:
tr: A_ğ:

en: Nickname:
tr: Takma Ad:

en: _Protocol:
tr: P_rotokol:

en: Use Encryption
tr: Şifreleme Kullan

en: Validate Server Certificate
tr: Sunucu Sertifikasını Onayla

en: _On Connect Commands:
tr: Bağlanma _Anı Komutları:

en: _Ignore Commands
tr: Komutları _Yok Say
