shotwell-0.15 - en to vi translation catalogue (391 entries)

en: Visit the Yorba web site
vi: Xem trang web Yorba

en: 500 x 375 pixels
vi: 500 x 375 điểm ảnh

en: 1024 x 768 pixels
vi: 1024 x 768 điểm ảnh

en: Visit the Yandex.Fotki web site
vi: Xem trang web của Yandex.Fotki

en: You are not currently logged into Yandex.Fotki.
vi: Hiện bạn chưa đăng nhập vào Yandex.Fotki.

en: label
vi: nhãn

en: _Password
vi: _Mật khẩu

en: Login
vi: Đăng nhập

en: _Logout
vi: Đăng _xuất

en: _Publish
vi: _Xuất bản

en: _Albums (or write new):
vi: _Album (hoặc ghi mới):

en: Access _type:
vi: _Kiểu truy cập:

en: Disable _comments
vi: Tắt _bình luận

en: _Forbid downloading original photo
vi: _Không cho tải ảnh gốc

en: Private
vi: Riêng tư

en: Standard (720 pixels)
vi: Chuẩn (720 điểm ảnh)

en: Large (2048 pixels)
vi: Rộng (2048 điểm ảnh)

en: Creating album...
vi: Đang tạo album...

en: Just me
vi: Cá nhân tôi

en: Everyone
vi: Mọi người

en: 2048 x 1536 pixels
vi: 2048 x 1536 điểm ảnh

en: 4096 x 3072 pixels
vi: 4096 x 3072 điểm ảnh

en: Original size
vi: Kích cỡ gốc

en: Videos will appear in:
vi: Video sẽ xuất hiện trong:

en: Photos will appear in:
vi: Ảnh sẽ xuất hiện trong:

en: Small (640 x 480 pixels)
vi: Nhỏ (640 x 480 điểm ảnh)

en: Medium (1024 x 768 pixels)
vi: Trung bình (1024 x 768 điểm ảnh)

en: Recommended (1600 x 1200 pixels)
vi: Nên dùng (1600 x 1200 điểm ảnh)

en: Original Size
vi: Kích thước ban đầu

en: You are not currently logged into YouTube.
    
    You must have already signed up for a Google account and set it up for use with YouTube to continue. You can set up most accounts by using your browser to log into the YouTube site at least once.
vi: Bạn chưa đăng nhập vào Youtube.
    
    Bạn phải đăng nhập vào tài khoản Google và thiết lập để sử dụng Youtube. Bạn có thể thiết lập cho hầu hết các tài khoản bằng cách dùng trình duyệt đăng nhập vào Youtube ít nhất một lần.

en: You are logged into YouTube as %s.
vi: Bạn đã đăng nhập Youtube với tên %s.

en: Videos will appear in '%s'
vi: Video sẽ xuất hiện trong '%s'

en: A _new album named:
vi: Tê_n mới của album:

en: _URL of your Piwigo photo library
vi: Địa chỉ _URL của thư viện ảnh Piwigo

en: User _name
vi: Tê_n người dùng

en: _Remember Password
vi: _Nhớ mật khẩu

en: An _existing category:
vi: Một mục lục đã _tồn tại:

en: Photos will be _visible by:
vi: Ảnh sẽ được hiển thị _bởi:

en: Logout
vi: Đăng xuất

en: Publish
vi: Xuất bản

en: Unable to create data directory %s: %s
vi: Không thể tạo thư mục dữ liệu %s: %s

note: If XDG yarfed, use ~/Pictures
en: Pictures
vi: Hình ảnh

en: Unable to create temporary directory %s: %s
vi: Không thể tạo thư mục tạm %s: %s

en: Unable to create data subdirectory %s: %s
vi: Không thể tạo thư mục dữ liệu con %s: %s

note: restore pin state
en: Pin Toolbar
vi: Cố định thanh công cụ

en: Pin the toolbar open
vi: Cố định thanh công cụ

en: Leave fullscreen
vi: Thoát chế độ toàn màn hình

en: Leave _Fullscreen
vi: Thoát_Toàn màn hình

en: _Quit
vi: _Thoát

en: _About
vi: _Giới thiệu

en: Fulls_creen
vi: Toàn_Màn hình

en: _Contents
vi: _Mục lục

en: _Frequently Asked Questions
vi: _Thắc mắc hay gặp phải

en: _Cancel
vi: _Hủy

en: A fatal error occurred when accessing Shotwell's library.  Shotwell cannot continue.
    
    %s
vi: Một lỗi tai hại đã xảy ra khi truy cập vào thư viện của Shotwell. Shotwell không thể tiếp tục.⏎ ⏎ %s

en: Unable to display help: %s
vi: Không thể hiển thị trợ giúp: %s

en: Success
vi: Thành công

en: File error
vi: Lỗi tập tin

en: Unable to decode file
vi: Không thể giải mã tập tin

en: Database error
vi: Lỗi cơ sở dữ liệu

en: User aborted import
vi: Người dùng đã hủy bỏ nhập ảnh

en: Not a file
vi: Không phải tập tin

en: File already exists in database
vi: Tập tin đã tồn tại trong cơ sở dữ liệu

en: Unsupported file format
vi: Định dạng tập tin không được hỗ trợ

en: Not an image file
vi: Không phải tập tin ảnh

en: Disk full
vi: Đĩa đầy

en: Camera error
vi: Lỗi camera

en: File write error
vi: Lỗi ghi tập tin

en: Imported failed (%d)
vi: Nhập thất bại (%d)

en: Play a slideshow
vi: Phát trình chiếu

en: Export Photo/Video
vi: Xuất ảnh/video

en: Export Photos/Videos
vi: Xuất ảnh/video

en: Export Photo
vi: Xuất ảnh

en: Export Photos
vi: Xuất ảnh

en: Rotating
vi: Xoay ảnh

en: Undoing Rotate
vi: Hủy thao tác xoay

en: Flipping Horizontally
vi: Rộng hơn theo chiều ngang

en: Undoing Flip Horizontally
vi: Hủy thao tác làm rộng hơn theo chiều ngang

en: Flipping Vertically
vi: Làm rộng hơn theo chiều dọc

en: Undoing Flip Vertically
vi: Hủy thao tác làm rộng hơn theo chiều dọc

en: Reverting
vi: Trở lại

en: Undoing Revert
vi: Hủy thao tác Trở lại

en: Enhancing
vi: Tăng cường

en: Undoing Enhance
vi: Hủy thao tác tăng cường

en: Creating New Event
vi: Tạo sự kiện mới

en: Removing Event
vi: Loại bỏ sự kiện

en: Moving Photos to New Event
vi: Chuyển ảnh sang sự kiện mới

en: Increasing ratings
vi: Tăng mức đánh giá

en: Decreasing ratings
vi: Giảm mức đánh giá

en: Adjusting Date and Time
vi: Chỉnh ngày và giờ

en: Undoing Date and Time Adjustment
vi: Hủy thao tác chỉnh ngày và giờ

en: One original photo could not be adjusted. | The following original photos could not be adjusted.
vi[0]: Ảnh gốc không thể bị chỉnh sửa.

en: Create Tag
vi: Tạo thẻ

en: Move Photos to Trash
vi: Chuyển ảnh vào sọt rác

en: Restore Photos from Trash
vi: Phục hồi ảnh trong sọt rác

en: Move the photos to the Shotwell trash
vi: Chuyển ảnh vào sọt rác của Shotwell

en: Restore the photos back to the Shotwell library
vi: Phục hồi ảnh trở về thư viện của Shotwell

en: Moving Photos to Trash
vi: Chuyển ảnh vào sọt rác

en: Restoring Photos From Trash
vi: Phục hồi ảnh từ sọt rác

en: Flag selected photos
vi: Gắn cờ cho ảnh đã chọn

en: Unflag selected photos
vi: Gỡ cờ các ảnh đã chọn

en: Flag
vi: Gắn cờ

en: Unflag
vi: Gỡ cờ

en: Send To
vi: Gửi đến

en: This will remove the tag "%s" from one photo.  Continue? | This will remove the tag "%s" from %d photos.  Continue?
vi[0]: Loại bỏ thẻ "%s" khỏi %d ảnh. Tiếp tục?

en: This will remove the saved search "%s".  Continue?
vi: Loại bỏ tìm kiếm đã lưu "%s". Tiếp tục?

en: Export Video
vi: Xuất video

note: Ticket #3023 Attempt to replace the system error with something friendlier if we can't copy an image over for editing in an external tool. Did we fail because we can't write to this directory? Yes - display an alternate error message here.
en: Shotwell couldn't create a file for editing this photo because you do not have permission to write to %s.
vi: Shotwell không thể tạo tập tin để chỉnh sửa ảnh này vì bạn không có đủ quyền để ghi vào %s.

en: Unable to export the following photo due to a file error.
vi: Không thể xuất ảnh sau do lỗi tập tin.

en: 
    
    Would you like to continue exporting?
vi: 
    
    Bạn có muốn tiếp tục xuất?

note: "Unmodified" and "Current," though they appear in the "Format:" popup menu, really aren't formats so much as they are operating modes that determine specific formats. Hereafter we'll refer to these as "special formats."
en: Unmodified
vi: Chưa chỉnh sửa

en: Current
vi: Hiện tại

en: Export metadata
vi: Xuất thông tin

en: 1 duplicate photo was not imported:
     | %d duplicate photos were not imported:
vi[0]: %d ảnh giống nhau không được nhập:

en: 1 duplicate video was not imported:
     | %d duplicate videos were not imported:
vi[0]: %d video giống nhau không được nhập:

en: 1 duplicate photo/video was not imported:
     | %d duplicate photos/videos were not imported:
vi[0]: %d ảnh/video giống nhau không được nhập:

en: 1 photo failed to import due to a file or hardware error:
     | %d photos failed to import due to a file or hardware error:
vi[0]: %d ảnh không được nhập do lỗi tập tin hay phần cứng:

en: 1 video failed to import due to a file or hardware error:
     | %d videos failed to import due to a file or hardware error:
vi[0]: %d video không được nhập do lỗi tập tin hay phần cứng:

en: 1 photo/video failed to import due to a file or hardware error:
     | %d photos/videos failed to import due to a file or hardware error:
vi[0]: %d ảnh/video không được nhập do lỗi tập tin hay phần cứng:

en: 1 file failed to import due to a file or hardware error:
     | %d files failed to import due to a file or hardware error:
vi[0]: %d tập tin không được nhập do lỗi tập tin hay phần cứng:

en: 1 photo failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d photos failed to import because the photo library folder was not writable:
vi[0]: %d ảnh không được nhập vì không có quyền ghi vào thư mục thư viện:

en: 1 video failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d videos failed to import because the photo library folder was not writable:
vi[0]: %d video không được nhập vì không có quyền ghi vào thư mục thư viện:

en: 1 photo/video failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d photos/videos failed to import because the photo library folder was not writable:
vi[0]: %d ảnh/video không được nhập vì không có quyền ghi vào thư mục thư viện:

en: 1 file failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d files failed to import because the photo library folder was not writable:
vi[0]: %d tập tin không được nhập vì không có quyền ghi vào thư mục thư viện:

en: 1 photo failed to import due to a camera error:
     | %d photos failed to import due to a camera error:
vi[0]: %d ảnh không được nhập do lỗi máy ảnh:

en: 1 video failed to import due to a camera error:
     | %d videos failed to import due to a camera error:
vi[0]: %d video không được nhập do lỗi máy ảnh:

en: 1 photo/video failed to import due to a camera error:
     | %d photos/videos failed to import due to a camera error:
vi[0]: %d ảnh/video không được nhập do lỗi máy ảnh:

en: 1 file failed to import due to a camera error:
     | %d files failed to import due to a camera error:
vi[0]: %d tập tin không được nhập do lỗi máy ảnh:

note: we have no notion of "unsupported" video files right now in Shotwell (all standard container formats are supported, it's just that the streams in them might or might not be interpretable), so this message does not need to be media specific
en: 1 unsupported photo skipped:
     | %d unsupported photos skipped:
vi[0]: %d ảnh không được hỗ trợ bị bỏ qua:

note: we have no notion of "non-video" video files right now in Shotwell, so this message doesn't need to be media specific
en: 1 non-image file skipped.
     | %d non-image files skipped.
vi[0]: %d tập tin không phải ảnh bị bỏ qua.

en: 1 photo skipped due to user cancel:
     | %d photos skipped due to user cancel:
vi[0]: %d ảnh bị bỏ qua do người dùng chỉ định:

en: 1 video skipped due to user cancel:
     | %d videos skipped due to user cancel:
vi[0]: %d video bị bỏ qua do người dùng chỉ định:

en: 1 photo/video skipped due to user cancel:
     | %d photos/videos skipped due to user cancel:
vi[0]: %d ảnh/video bị bỏ qua do người dùng chỉ định:

en: 1 file skipped due to user cancel:
     | %d file skipped due to user cancel:
vi[0]: %d tập tin bị bỏ qua do người dùng chỉ định:

en: 1 photo successfully imported.
     | %d photos successfully imported.
vi[0]: %d ảnh đã được nhập.

en: 1 video successfully imported.
     | %d videos successfully imported.
vi[0]: %d video đã được nhập.

en: 1 photo/video successfully imported.
     | %d photos/videos successfully imported.
vi[0]: %d ảnh/video đã được nhập.

note: if no media items were imported at all (i.e. an empty directory attempted), need to at least report that nothing was imported
en: No photos or videos imported.
vi: Không có ảnh hoặc video được nhập.

en: Import Complete
vi: Đã nhập xong

en: %d second | %d seconds
vi[0]: %d giây

en: %d minute | %d minutes
vi[0]: %d phút

en: %d hour | %d hours
vi[0]: %d giờ

en: 1 day
vi: 1 ngày

en: Name:
vi: Tên:

en: Title:
vi: Tựa đề:

en: This will remove the photo from the library.  Continue? | This will remove %d photos from the library.  Continue?
vi[0]: Loại bỏ %d ảnh khỏi thư viện. Bạn có muốn tiếp tục?

en: Remove Photo From Library
vi: Loại bỏ ảnh khỏi thư viện

en: Remove Photos From Library
vi: Loại bỏ ảnh khỏi thư viện

en: AM
vi: sáng

en: PM
vi: chiều

en: 24 Hr
vi: 24 giờ

en: %m/%d/%Y, %H:%M:%S
vi: %d/%m/%Y, %H:%M:%S

en: %m/%d/%Y, %I:%M:%S %p
vi: %d/%m/%Y, %I:%M:%S %p

en: day | days
vi[0]: ngày

en: hour | hours
vi[0]: giờ

en: minute | minutes
vi[0]: phút

en: second | seconds
vi[0]: giây

en: Tags (separated by commas):
vi: Thẻ (ngăn cách bằng dấu phẩy):

en: Welcome!
vi: Chào mừng!

en: Welcome to Shotwell!
vi: Chào mừng đến với Shotwell!

en: To get started, import photos in any of these ways:
vi: Để bắt đầu, nhập ảnh bằng một trong những cách dưới đây:

en: Choose <span weight="bold">File %s Import From Folder</span>
vi: Chọn <span weight="bold">Tập tin %s nhập từ thư mục</span>

en: Drag and drop photos onto the Shotwell window
vi: Kéo và thả ảnh vào cửa sổ Shotwell

en: Connect a camera to your computer and import
vi: Kết nối máy ảnh vào máy tính và nhập

note: We're installed system-wide, so use the system help. We're being run from the build directory; we'll have to handle clicks to this link manually ourselves, due to a limitation ghelp: URIs.
en: (Help)
vi: (Trợ giúp)

en: Custom
vi: Tùy chọn

note: Invalid pattern.
en: Invalid pattern
vi: Mẫu không hợp lệ

note: This function is used to determine whether or not files should be copied or linked when imported. Returns ACCEPT for copy, REJECT for link, and CANCEL for (drum-roll) cancel.
en: Shotwell can copy the photos into your library folder or it can import them without copying.
vi: Shotwell có thể chép ảnh vào thư mục thư viện hay nhập chúng mà không cần sao chép.

en: Remove From Library
vi: Loại khỏi thư viện

en: Removing Photo From Library
vi: Loại bỏ ảnh khỏi thư viện

en: The photo or video cannot be moved to your desktop trash.  Delete this file? | %d photos/videos cannot be moved to your desktop trash.  Delete these files?
vi[0]: Không thể chuyển %d ảnh/video vào sọt rác. Xoá những tập tin này?

note: Alert the user that the files were not removed.
en: The photo or video cannot be deleted. | %d photos/videos cannot be deleted.
vi[0]: Không thể xoá %d ảnh/video.

en: Width or height
vi: Rộng hoặc cao

en: Width
vi: Rộng

en: Height
vi: Cao

en: Exporting
vi: Đang xuất

en: File %s already exists.  Replace?
vi: Tập tin %s đã tồn tại. Thay thế?

en: Export
vi: Xuất

en: Display the title of each photo
vi: Hiện tựa đề của mỗi ảnh

en: Ta_gs
vi: T_hẻ

en: Display each photo's tags
vi: Hiện thẻ của mỗi ảnh

en: _Ascending
vi: _Tăng dần

en: Sort photos in an ascending order
vi: Sắp xếp ảnh theo thứ tự tăng dần

en: D_escending
vi: _Giảm dần

en: Sort photos in a descending order
vi: Sắp xếp ảnh theo thứ tự giảm dần

en: No photos/videos
vi: Không có ảnh/video

en: No photos/videos found
vi: Không tìm thấy ảnh/video

note: previous button
en: Previous photo
vi: Ảnh trước

note: next button
en: Next photo
vi: Ảnh sau

en: Photo source file missing: %s
vi: Không thấy tập tin ảnh nguồn: %s

en: _View
vi: H_iển thị

en: Previous Photo
vi: Ảnh trước

en: Next Photo
vi: Ảnh sau

en: Increase the magnification of the photo
vi: Tăng độ phóng đại của ảnh

en: Decrease the magnification of the photo
vi: Giảm độ phóng đại của ảnh

en: Unable to export %s: %s
vi: Không thể xuất %s: %s

en: Fill the entire page
vi: Lấp đầy trang hiện tại

en: 2 images per page
vi: 2 ảnh mỗi trang

en: 4 images per page
vi: 4 ảnh mỗi trang

en: 6 images per page
vi: 6 ảnh mỗi trang

en: 8 images per page
vi: 8 ảnh mỗi trang

en: 16 images per page
vi: 16 ảnh mỗi trang

en: 32 images per page
vi: 32 ảnh mỗi trang

en: Image Settings
vi: Thiết lập ảnh

en: Printing...
vi: Đang in...

en: Unable to print photo:
    
    %s
vi: Không thể in ảnh:
    
    %s

en: Today
vi: Hôm nay

en: Yesterday
vi: Hôm qua

note: display only one date if start and end are the same
en: Date:
vi: Ngày:

note: display only one time if start and end are the same
en: Time:
vi: Thời gian:

note: display time range display date range
en: From:
vi: Từ:

en: To:
vi: Đến:

en: Size:
vi: Kích thước:

en: %.1f seconds
vi: %.1f giây

en: File size:
vi: Dung lượng tập tin:

en: GPS latitude:
vi: VĨ độ GPS:

en: GPS longitude:
vi: Kinh độ GPS:

en: Artist:
vi: Nghệ sĩ:

en: Copyright:
vi: Bản quyền:

en: Software:
vi: Phần mềm:

en: Extended Information
vi: Thông tin mở rộng

en: Photo Manager
vi: Trình quản lí ảnh

en: Photo Viewer
vi: Trình xem ảnh

en: Rotate
vi: Xoay

en: _Crop
vi: _Cắt

en: Crop
vi: Cắt

en: Crop the photo's size
vi: Cắt ảnh

en: _Undo
vi: _Hủy thao tác

en: Undo
vi: Hủy thao tác

en: _New Event
vi: Sự kiện _mới

en: New Event
vi: Sự kiện mới

en: Move Photos
vi: Di chuyển ảnh

en: Move photos to an event
vi: Chuyển ảnh sang một sự kiện

en: Change the rating of your photo
vi: Đổi mức đánh giá của ảnh

en: Remove any ratings
vi: Loại bỏ đánh giá

en: Show all photos
vi: Hiện tất cả ảnh

en: Add _Tags...
vi: Thêm _thẻ...

en: Add Tags
vi: Thêm thẻ

en: Find
vi: Tìm

en: Delete Tag "%s"
vi: Xoá thẻ "%s"

en: Delete Tag
vi: Xoá thẻ

en: Modif_y Tags...
vi: _Sửa thẻ...

en: Modify Tags
vi: Chỉnh sửa thẻ

en: Saved Search
vi: Tìm kiếm đã lưu

en: Delete Search
vi: Xoá tìm kiếm

en: _Edit...
vi: Chỉnh _sửa...

en: Rename Search "%s" to "%s"
vi: Đổi tên tìm kiếm "%s" sang "%s"

en: Set rating to %s
vi: Đặt mức đánh giá %s

en: Display %s
vi: Hiển thị %s

en: Only show photos with a rating of %s
vi: Chỉ hiện ảnh với mức đánh giá %s

en: %s or Better
vi: %s hay cao hơn

en: Only show photos with a rating of %s or better
vi: Chỉ hiện ảnh với mức đánh giá %s hoặc cao hơn

en: Remove the selected photos from the trash
vi: Loại bỏ ảnh đã chọn khỏi sọt rác

en: Remove the selected photos from the library
vi: Loại bỏ ảnh đã chọn khỏi thư viện

en: Open the selected photo's directory in the file manager
vi: Mở thư mục chứa ảnh đã chọn

en: Select all items
vi: Chọn tất cả các mục

en: Slideshow
vi: Trình chiếu

note: Flagged label and toggle
en: Flagged
vi: Được đánh dấu

en: Photos
vi: Ảnh

en: Videos
vi: Video

en: Settings
vi: Thiết lập

note: Set up toolbar add toolbar buttons
en: Back
vi: Trở lại

en: Go to the previous photo
vi: Đến ảnh trước

en: Pause
vi: Tạm dừng

en: Pause the slideshow
vi: Tạm dừng trình chiếu

en: Next
vi: Tiếp theo

en: Go to the next photo
vi: Đến ảnh kế tiếp

en: Change slideshow settings
vi: Đổi thiết lập trình chiếu

note: An entire slideshow set might be missing, so check for a loop.
en: All photo source files are missing.
vi: Thiếu tất cả tập tin ảnh nguồn.

en: Play
vi: Phát

en: Continue the slideshow
vi: Tiếp tục trình chiếu

en: untitled
vi: chưa có tên

note: multiple videos
en: Export Videos
vi: Xuất video

en: Cameras
vi: Máy ảnh

en: Unable to unmount camera.  Try unmounting the camera from the file manager.
vi: Không thể tháo gắn kết máy ảnh. Thử tháo gắn kết từ trình quản lí tập tin.

note: hide duplicates checkbox
en: Hide photos already imported
vi: Ẩn các ảnh đã nhập

en: Only display photos that have not been imported
vi: Chỉ hiện các ảnh chưa nhập

en: Import the selected photos into your library
vi: Nhập những ảnh đã chọn vào thư viện

en: Import all the photos into your library
vi: Nhập tất cả ảnh vào thư viện

en: Please unmount the camera.
vi: Vui lòng tháo gắn kết máy ảnh.

en: The camera is locked by another application.  Shotwell can only access the camera when it's unlocked.  Please close any other application using the camera and try again.
vi: Máy ảnh này bị khoá bởi ứng dụng khác. Shotwell chỉ có thể truy cập vào máy ảnh khi nó được mở khoá. Vui lòng đóng ứng dụng khác nếu nó dùng máy ảnh và thử lại.

en: Unmounting...
vi: Đang tháo gắn kết...

en: Fetching photo information
vi: Đang nạp thông tin ảnh

en: Unable to lock camera: %s
vi: Không thể khoá máy ảnh: %s

en: Delete this photo from camera? | Delete these %d photos from camera?
vi[0]: Xoá %d ảnh này khỏi máy ảnh?

en: Delete this video from camera? | Delete these %d videos from camera?
vi[0]: Xoá %d đoạn video khỏi máy ảnh?

en: Delete this photo/video from camera? | Delete these %d photos/videos from camera?
vi[0]: Xoá %d ảnh/video khỏi máy ảnh?

en: Delete these files from camera? | Delete these %d files from camera?
vi[0]: Xoá %d tập tin này khỏi máy ảnh?

en: Removing photos/videos from camera
vi: Đang loại bỏ ảnh/video khỏi máy ảnh

en: Unable to delete %d photo/video from the camera due to errors. | Unable to delete %d photos/videos from the camera due to errors.
vi[0]: Không thể xoá %d ảnh/video khỏi máy ảnh do lỗi.

note: Send an empty job to the queue to mark the end of the import
en: %s Database
vi: Cơ sở dữ liệu %s

en: _Import
vi: _Nhập

en: Unable to open/create photo database %s: error code %d
vi: Không thể mở/tạo cở sở dữ liệu ảnh %s: mã lỗi %d

en: Unable to write to photo database file:
     %s
vi: Không thể ghi vào tập tin cơ sở dữ liệu ảnh:
    %s

en: Error accessing database file:
     %s
    
    Error was: 
    %s
vi: Lỗi khi truy cập tập tin cơ sở dữ liệu:
    %s
    
    Lỗi: 
    %s

en: _File
vi: _Tập tin

en: Save photo
vi: Lưu ảnh

en: _Edit
vi: _Chỉnh sửa

en: _Photo
vi: Ả_nh

en: _Help
vi: Trợ _giúp

en: %s does not exist.
vi: %s không tồn tại.

en: %s is not a file.
vi: %s không phải là tập tin.

en: %s does not support the file format of
    %s.
vi: %s không hỗ trợ định dạng tập tin
    %s.

en: Lose changes to %s?
vi: Không lưu các thay đổi của %s?

en: Save As
vi: Lưu mới

en: Set the crop for this photo
vi: Cắt ảnh

en: Unconstrained
vi: Không bắt buộc

en: Square
vi: Vuông

en: Screen
vi: Màn hình

en: Exposure
vi: Độ sáng

en: Events
vi: Sự kiện

en: Library
vi: Thư viện

en: Importing...
vi: Đang nhập...

en: _Stop Import
vi: _Dừng nhập

en: Stop importing photos
vi: Dừng nhập ảnh

en: Preparing to import...
vi: Đang chuẩn bị nhập...

en: Imported %s
vi: Đã nhập %s

en: Last Import
vi: Lần nhập gần nhất

en: _Import From Folder...
vi: _Nhập từ thư mục...

en: Import photos from disk to library
vi: Nhập ảnh từ đĩa vào thư viện

en: Sort _Events
vi: Sắp xếp _Sự kiện

en: Empty T_rash
vi: Xóa _thùng rác

en: Delete all photos in the trash
vi: Xóa tất cả ảnh trong sọt rác

en: View Eve_nt for Photo
vi: Xem sự _kiện của ảnh

en: _Find
vi: Tìm _kiếm

en: Find photos and videos by search criteria
vi: Tìm kiếm ảnh và movie

en: _Photos
vi: Ả_nh

en: Even_ts
vi: Sự _kiện

en: _Basic Information
vi: Thông tin cơ _bản

en: Display basic information for the selection
vi: Hiện thông tin cơ bản cho phần chọn

en: E_xtended Information
vi: Thông tin mở rộng

en: Display extended information for the selection
vi: Hiện thông tin mở rộng cho phần đã chọn

en: _Search Bar
vi: Thanh _tìm kiếm

en: Display the search bar
vi: Hiện thanh tìm kiếm

en: Import From Folder
vi: Nhập từ thư mục

en: Empty Trash
vi: Xóa thùng rác

en: Emptying Trash...
vi: Xóa thùng rác...

en: Library Location
vi: Vị trí thư viện

note: TODO: Specify which directory/file.
en: Photos cannot be imported from this directory.
vi: Không thể nhập ảnh từ thư mục này.

en: Updating library...
vi: Đang cập nhật thư viện

en: Preparing to auto-import photos...
vi: Đang chuẩn bị tự động nhập ảnh...

en: Auto-importing photos...
vi: Tự động nhập ảnh...

en: Writing metadata to files...
vi: Đang ghi thông tin vào tập tin...

en: Missing Files
vi: Tập tin bị thiếu

en: Deleting...
vi: Đang xóa...

en: Trash
vi: Sọt rác

en: Trash is empty
vi: Sọt rác trống

en: Delete
vi: Xóa

en: Deleting Photos
vi: Xóa ảnh

en: Loading Shotwell
vi: Đang nạp Shotwell

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
vi: Chạy '%s --help' để xem danh sách đầy đủ các tùy chỉnh dòng lệnh.

en: Low (%d%%)
vi: Thấp (%d%%)

en: Medium (%d%%)
vi: Trung bình (%d%%)

en: High (%d%%)
vi: Cao (%d%%)

en: Maximum (%d%%)
vi: Tối đa (%d%%)

en: Uploading %d of %d
vi: Đang tải lên %d trong số %d

en: Logging in...
vi: Đang đăng nhập...

note: Ordering must correspond with SearchConditionMediaType.Context
en: is
vi: -

en: and higher
vi: và cao hơn

en: only
vi: chỉ

en: and lower
vi: và thấp hơn

en: is after
vi: sau

en: is before
vi: trước

en: is between
vi: giữa

en: and
vi: và

en: all
vi: tất cả

en: Title
vi: Tựa đề

en: File name
vi: Tên tập tin

en: Date
vi: Ngày

en: Slideshow Transitions
vi: Hiệu ứng trình chiếu

en: Tags
vi: Thẻ

en: Search
vi: Tìm

en: Shotwell Preferences
vi: Tùy chỉnh Shotwell

en: white
vi: trắng

en: black
vi: đen

en: _Watch library directory for new files
vi: _Phát hiện tập tin mới trong thư viện

en: Metadata
vi: Thông tin

en: Write tags, titles, and other _metadata to photo files
vi: _Ghi thẻ, tựa đề, và các thông tin khác lên tập tin ảnh

en: Display
vi: Hiển thị

en: _Import photos to:
vi: Nhập ảnh _vào:

en: _Background:
vi: Ảnh _nền:

en: Importing
vi: Nhập ảnh

en: _Directory structure:
vi: _Cấu trúc thư mục:

en: _Pattern:
vi: _Mẫu:

en: Example:
vi: Ví dụ:

en: R_ename imported files to lowercase
vi: Đổi _tên tập tin đã nhập sang chữ thường

en: E_xternal photo editor:
vi: Chương trình sửa ảnh _khác:

en: External _RAW editor:
vi: Chương trình sửa ảnh RAW:

en: External Editors
vi: Chương trình khác

en: Plugins
vi: Trình cắm

en: seconds
vi: giây
