menulibre - en to eu translation catalogue (121 entries)

en: Menu Editor
eu: Menu-editorea

en: Add or remove applications from the menu
eu: Gehitu edo kendu menuko aplikazioak

note: Translators: This option adds a new application entry to the menu.
en: Add _Launcher
eu: Gehitu _abiarazlea

note: Translators: This option adds a new directory entry to the menu.
en: Add _Directory
eu: Gehitu _direktorioa

note: Translators: This option adds a new separator entry to the menu.
en: Add _Separator
eu: Gehitu _bereizlea

note: Translators: Toolbar button to save the currently selected item.
en: Save Launcher
eu: Gorde abiarazlea

note: Translators: Toolbar button to undo last change to currently selected item. Translators: Undo action tooltip
en: Undo
eu: Desegin

note: Translators: Toolbar button to redo the last undone change to currently selected item. Translators: Redo action tooltip
en: Redo
eu: Berregin

note: Translators: Toolbar button to revery the currently selected item to it Translators: Revert action tooltip
en: Revert
eu: Leheneratu

note: Translators: Toolbar button to delete the currently selected item. Translators: Delete action tooltip
en: Delete
eu: Ezabatu

note: Translators: Save On Close Dialog, do save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, do save, then leave. Translators: Save Launcher action tooltip
en: Save
eu: Gorde

note: Translators: Placeholder text for the search text entry.
en: Search
eu: Bilatu

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item up.
en: Move Up
eu: Eraman gora

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item down.
en: Move Down
eu: Eraman behera

note: Translators: Placeholder text/hint for the application name entry.
en: Application Name
eu: Aplikazioaren izena

note: Translators: Placeholder text/hint for the application comment entry. Translators: "Description" tree column header
en: Description
eu: Deskribapena

note: Translators: Treeview column for an action item
en: Command
eu: Agindua

note: Translators: Tooltip for the "Path" text entry.
en: The working directory.
eu: Laneko direktorioa.

note: Translators: "Path" text entry. The working directory of the application.
en: Working Directory
eu: Lan-direktorioa

note: Translators: Header for the commonly used application fields.
en: Application Details
eu: Aplikazioaren xehetasunak

note: Translators: Tooltip for the "Terminal" on/off switch.
en: If set to "True", the program will be ran in a terminal window.
eu: "True" balioarekin, programa terminal leiho batean exekutatuko da.

note: Translators: "Terminal" on/off switch. When enabled, the application is executed in a terminal window.
en: Run in terminal
eu: Exekutatu terminalean

note: Translators: "StartupNotify" on/off switch. When enabled, a busy cursor is shown while the application launches.
en: Use startup notification
eu: Erabili abioko jakinarazpena

note: Translators: "NoDisplay" on/off switch. When enabled, the application will not be shown in menus, but will be available for MIME type associations etc.
en: Hide from menus
eu: Ezkutatu menuetatik

note: Translators: Header for the less common application and directory fields.
en: Options
eu: Aukerak

note: Translators: Button to add item to list.
en: Add
eu: Gehitu

note: Translators: Button to remove item from list.
en: Remove
eu: Kendu

note: Translators: Button to remove all items from list.
en: Clear
eu: Garbitu

note: Translators: Treeview column for whether an action item is displayed (boolean).
en: Show
eu: Erakutsi

note: Translators: Treeview column for the name of the displayed action item.
en: Name
eu: Izena

note: Translators: Window title for the Select Icon dialog
en: Select an icon…
eu: Hautatu ikono bat...

note: Translators: Button to cancel and leave a dialog. Translators: Help Dialog, cancel button. Translators: Save On Close Dialog, don't save, cancel close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, cancel leave. Translators: Revert Dialog, cancel button. Translators: File Chooser Dialog, cancel but
en: Cancel
eu: Utzi

note: Translators: Button to accept and apply changes in a dialog.
en: Apply
eu: Aplikatu

note: Translators: Tooltip for the "GenericName" text entry.
en: Generic name of the application, for example "Web Browser".
eu: Aplikazioaren izen generikoa, esaterako, "Web nabigatzailea".

note: Translators: "GenericName" text entry. Generic name of the application, for example "Web Browser".
en: Generic Name
eu: Izen generikoa

note: Translators: "NotShowIn" text entry. A list of environments that should not display this entry.
en: Not Shown In
eu: Ez erakutsi hemen

note: Translators: "OnlyShowIn" text entry. A list of environments that should display this entry.
en: Only Shown In
eu: Hemen soilik erakutsi

note: Translators: "TryExec" text entry. Path to an executable file to determine if the program is installed.
en: Try Exec
eu: Exekuzio-proba

note: Translators: Tooltip for the "Mimetypes" text entry.
en: The MIME type(s) supported by this application.
eu: Aplikazioak onartutako MIME mota(k).

note: Translators: "Mimetype" text entry. The MIME type(s) supported by this application.
en: Mimetypes
eu: Mime motak

note: Translators: "Keywords" text entry. A list of keywords to describe this entry.
en: Keywords
eu: Gako-hitzak

note: Translators: "StartupWMClass" text entry. A window manager hint for the application
en: Startup WM Class
eu: Abioko leiho-kudeatzailearen klasea

note: Translators: "Hidden" on/off switch. When enabled, the application is hidden from the menu.
en: Hidden
eu: Ezkutatuta

note: Translators: "DBusActivatable" on/off switch. When enabled, the application is said to be activated via DBUS.
en: DBUS Activatable
eu: DBUS aktibagarria

note: Translators: Command line option to display debug messages on stdout
en: Show debug messages
eu: Erakutsi arazketa-mezuak

note: Translators: About Dialog, window title.
en: About MenuLibre
eu: MenuLibre-ri buruz

note: Translators: Help Dialog, window title.
en: Online Documentation
eu: Dokumentazioa linean

note: Translators: Help Dialog, primary text.
en: Do you want to read the MenuLibre manual online?
eu: MenuLibre-ren eskuliburua linean irakurri nahi duzu?

note: Translators: Help Dialog, secondary text.
en: You will be redirected to the documentation website where the help pages are maintained.
eu: Laguntza-orriak mantentzen diren dokumentazio-wegunera berbideratuko zaitugu.

note: Translators: Help Dialog, confirmation button. Navigates to online documentation.
en: Read Online
eu: Irakurri linean

note: Translators: Save On Close Dialog, window title. Translators: Save On Leave Dialog, window title.
en: Save Changes
eu: Gorde aldaketak

note: Translators: Save On Close Dialog, primary text.
en: Do you want to save the changes before closing?
eu: Itxi aurretik aldaketak gorde nahi dituzu?

note: Translators: Save On Close Dialog, secondary text. Translators: Save On Leave Dialog, primary text.
en: If you don't save the launcher, all the changes will be lost.
eu: Ez baduzu abiarazlea gordetzen, aldaketa guztiak galduko dira.

note: Translators: Save On Close Dialog, don't save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, then leave.
en: Don't Save
eu: Ez gorde

note: Translators: Save On Leave Dialog, primary text.
en: Do you want to save the changes before leaving this launcher?
eu: Abiarazle honetatik irten aurretik aldaketak gorde nahi dituzu?

note: Translations: Delete Dialog, secondary text. Notifies user that the file cannot be restored once deleted.
en: This cannot be undone.
eu: Hau ezin da desegin.

note: Translators: Revert Dialog, window title. Translators: Revert Dialog, confirmation button.
en: Restore Launcher
eu: Leheneratu abiarazlea

note: Translators: Revert Dialog, primary text. Confirmation to revert all changes since the last file save.
en: Are you sure you want to restore this launcher?
eu: Ziur abiarazlea leheneratu nahi duzula?

note: Translators: Revert Dialog, secondary text.
en: All changes since the last saved state will be lost and cannot be restored automatically.
eu: Gordetako azken unetik egindako aldaketak galduko dira eta ezingo dira automatikoki berreskuratu.

note: Translators: File Chooser Dialog, confirmation button.
en: OK
eu: Ados

note: Translators: Launcher Removed Dialog, primary text. Indicates that the selected application is no longer installed.
en: No Longer Installed
eu: Orain ez dago instalatuta

note: Translators: Launcher Removed Dialog, secondary text.
en: This launcher has been removed from the system.
    Selecting the next available item.
eu: Abiarazlea sistematik ezabatu da.
    Hurrengo elementu eskuragarria hautatzen.

note: Translators: Separator menu item
en: Separator
eu: Bereizlea

note: Translators: Launcher category description
en: Development
eu: Garapena

note: Translators: Launcher category description
en: Education
eu: Hezkuntza

note: Translators: Launcher category description
en: Games
eu: Jokoak

note: Translators: Launcher category description
en: Graphics
eu: Grafikoak

note: Translators: Launcher category description
en: Office
eu: Bulegoa

note: Translators: Launcher category description
en: Settings
eu: Ezarpenak

note: Translators: Launcher category description
en: System
eu: Sistema

note: Translators: Launcher category description
en: Accessories
eu: Gehigarriak

note: Translators: Launcher category description
en: Desktop configuration
eu: Mahaigainaren konfigurazioa

note: Translators: Launcher category description
en: User configuration
eu: Erabiltzaile-konfigurazioa

note: Translators: Launcher category description
en: Hardware configuration
eu: Hardware-konfigurazioa

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME application
eu: GNOME aplikazioa

note: Translators: Launcher category description
en: GTK+ application
eu: GTK+ aplikazioa

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME user configuration
eu: GNOMErako erabiltzaile-konfigurazioa

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME hardware configuration
eu: GNOMErako hardware-konfigurazioa

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME system configuration
eu: GNOMErako sistema-konfigurazioa

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce menu item
eu: Xfce menu-elementua

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce toplevel menu item
eu: Xfce-rako goi mailako menu-elementua

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce user configuration
eu: Xfce-rako erabiltzaile-konfigurazioa

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce hardware configuration
eu: Xfce-rako hardware-konfigurazioa

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce system configuration
eu: Xfce-rako sistema-konfigurazioa

note: Translators: "Other" category group. This item is only displayed for unknown or non-standard categories.
en: Other
eu: Bestelakoa

note: Translators: Add Launcher action label
en: Add _Launcher…
eu: Gehitu _abiarazlea...

note: Translators: Add Launcher action tooltip
en: Add Launcher…
eu: Gehitu abiarazlea...

note: Translators: Add Directory action label
en: Add _Directory…
eu: Gehitu _direktorioa...

note: Translators: Add Directory action tooltip
en: Add Directory…
eu: Gehitu direktorioa...

note: Translators: Add Separator action label
en: _Add Separator…
eu: Gehitu _bereizlea...

note: Translators: Add Separator action tooltip
en: Add Separator…
eu: Gehitu _bereizlea...

note: Translators: Save Launcher action label
en: _Save
eu: _Gorde

note: Translators: Undo action label
en: _Undo
eu: _Desegin

note: Translators: Redo action label
en: _Redo
eu: _Berregin

note: Translators: Revert action label
en: _Revert
eu: _Leheneratu

note: Translators: Delete action label
en: _Delete
eu: _Ezabatu

note: Translators: Quit action label
en: _Quit
eu: _Irten

note: Translators: Quit action tooltip
en: Quit
eu: Irten

note: Translators: Help action label
en: _Contents
eu: _Edukiak

note: Translators: Help action tooltip
en: Help
eu: Laguntza

note: Translators: About action label
en: _About
eu: _Honi buruz

note: Translators: About action tooltip
en: About
eu: Honi buruz

note: Translators: "Categories" launcher section
en: Categories
eu: Kategoriak

note: Translators: "Actions" launcher section
en: Actions
eu: Ekintzak

note: Translators: "Advanced" launcher section
en: Advanced
eu: Aurreratua

note: Translators: Launcher-specific categories, camelcase "This Entry"
en: ThisEntry
eu: SarreraHau

note: Translators: Placeholder text for the launcher-specific category selection.
en: Select a category
eu: Hautatu kategoria bat

note: Translators: "Category Name" tree column header
en: Category Name
eu: Kategoriaren izena

note: Translators: "This Entry" launcher-specific category group
en: This Entry
eu: Sarrera hau

note: Translators: Placeholder text for a newly created action
en: New Shortcut
eu: Laster-tekla berria

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select a working directory…
eu: Hautatu lan-direktorio bat...

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select an executable…
eu: Hautatu exekutagarri bat...

note: Translators: This error is displayed when the user does not have sufficient file system permissions to delete the selected file.
en: You do not have permission to delete this file.
eu: Ez duzu fitxategi hau ezabatzeko baimenik.

note: Translators: Placeholder text for a newly created launcher.
en: New Launcher
eu: Abiarazle berria

note: Translators: Placeholder text for a newly created launcher's description.
en: A small descriptive blurb about this application.
eu: Aplikazioaren deskribapen txiki bat.

note: Translators: Placeholder text for a newly created directory.
en: New Directory
eu: Direktorio berria

note: Translators: Confirmation dialog to delete the selected separator.
en: Are you sure you want to delete this separator?
eu: Ziur bereizle hau ezabatu nahi duzula?

note: Translators: Confirmation dialog to delete the selected launcher.
en: Are you sure you want to delete "%s"?
eu: Ziur "%s" ezabatu nahi duzula?

note: Translators: "Images" file chooser dialog filter
en: Images
eu: Irudiak

note: Translators: "Search Results" treeview column header
en: Search Results
eu: Bilaketaren emaitzak

note: Translators: Placeholder text for a new menu item name.
en: New Menu Item
eu: Menu-elementu berria
