menulibre - en to fr translation catalogue (158 entries)

en: Menu Editor
fr: Éditeur de menus

en: Add or remove applications from the menu
fr: Ajouter ou retirer des applications du menu

note: Translators: This option adds a new application entry to the menu.
en: Add _Launcher
fr: Ajouter un _lanceur

note: Translators: This option adds a new directory entry to the menu.
en: Add _Directory
fr: Ajouter un _répertoire

note: Translators: This option adds a new separator entry to the menu.
en: Add _Separator
fr: Ajouter un _séparateur

note: Translators: Icon popup menu item to browse available icons.
en: Browse Icons…
fr: Parcourir les icônes...

note: Translators: Icon popup menu item to browse files for an icon file.
en: Browse Files…
fr: Parcourir les fichiers...

note: Translators: Toolbar button to save the currently selected item.
en: Save Launcher
fr: Enregistrer le lanceur

note: Translators: Toolbar button to undo last change to currently selected item. Translators: Undo action tooltip
en: Undo
fr: Annuler

note: Translators: Toolbar button to redo the last undone change to currently selected item. Translators: Redo action tooltip
en: Redo
fr: Rétablir

note: Translators: Toolbar button to revery the currently selected item to it Translators: Revert action tooltip
en: Revert
fr: Revenir

note: Translators: Toolbar button to test the currently selected item.
en: Test Launcher
fr: Tester le lanceur

note: Translators: Toolbar button to delete the currently selected item. Translators: Delete action tooltip
en: Delete
fr: Supprimer

note: Translators: Save On Close Dialog, do save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, do save, then leave. Translators: Save Launcher action tooltip
en: Save
fr: Enregistrer

note: Translators: Placeholder text for the search text entry.
en: Search
fr: Rechercher

note: Translators: This error is displayed in a notice at the top of the application when one or more desktop files fails processing.
en: Invalid desktop files detected! Please see details.
fr: Fichier "desktop" invalide détecté ! Veuillez consulter les détails.

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item up.
en: Move Up
fr: Déplacer vers le haut

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item down.
en: Move Down
fr: Déplacer vers le bas

note: Translators: Treeview toolbar button to sort the currently open submenu alphabetically.
en: Sort Alphabetically
fr: Trier par ordre alphabétique

note: Translators: Placeholder text/hint for the application name entry.
en: Application Name
fr: Nom de l’application

note: Translators: Tooltip for the "Exec" text entry.
en: Program to execute with arguments. This key is required if DBusActivatable is not set to "True" or if you need compatibility with implementations that do not understand D-Bus activation.
    See http://standards.freedesktop.org/desktop-entry-spec/desktop-entry-spec-latest.html#exec-variables for a list of supported arguments.
fr: Programme a exécuter avec des arguments. Cette clé est requise si Activable via DBUS n'est pas réglé sur « Vrai » ou si vous avez besoin d'une compatibilité avec des implémentations qui ne gèrent pas l'activation D-Bus.
    Voir http://standards.freedesktop.org/desktop-entry-spec/desktop-entry-spec-latest.html#exec-variables pour une liste des arguments pris en charge.

note: Translators: Treeview column for an action item
en: Command
fr: Commande

note: Translators: Tooltip for the "Path" text entry.
en: The working directory.
fr: Le répertoire de travail

note: Translators: "Path" text entry. The working directory of the application.
en: Working Directory
fr: Répertoire de travail

note: Translators: Header for the commonly used application fields.
en: Application Details
fr: Détails de l’application

note: Translators: Tooltip for the "Terminal" on/off switch.
en: If set to "True", the program will be ran in a terminal window.
fr: Si réglé sur « Vrai », le programme sera exécuté dans une fenêtre de terminal.

note: Translators: "Terminal" on/off switch. When enabled, the application is executed in a terminal window.
en: Run in terminal
fr: Exécuter dans un terminal

note: Translators: Tooltip for the "StartupNotify" on/off switch.
en: If set to "True", a startup notification is sent. Usually means that a busy cursor is shown while the application launches.
fr: Si réglé sur « Vrai », une notification de démarrage est envoyée. Cela signifie habituellement qu'un curseur de chargement (par ex. un sablier) est affiché pendant que l'application démarre.

note: Translators: "StartupNotify" on/off switch. When enabled, a busy cursor is shown while the application launches.
en: Use startup notification
fr: Utiliser la notification de démarrage

note: Translators: Tooltip for the "NoDisplay" on/off switch.
en: If set to "True", this entry will not be shown in menus, but will be available for MIME type associations etc.
fr: Si réglé sur « Vrai », cette entrée ne sera pas visible dans les menus, mais sera toujours disponible pour les associations de type MIME, etc.

note: Translators: "NoDisplay" on/off switch. When enabled, the application will not be shown in menus, but will be available for MIME type associations etc.
en: Hide from menus
fr: Ne pas afficher dans le menu

note: Translators: Button to add item to list.
en: Add
fr: Ajouter

note: Translators: Button to remove item from list.
en: Remove
fr: Retirer

note: Translators: Button to remove all items from list.
en: Clear
fr: Vider

note: Translators: Treeview column for whether an action item is displayed (boolean).
en: Show
fr: Afficher

note: Translators: Treeview column for the name of the displayed action item.
en: Name
fr: Nom

note: Translators: Window title for the Select Icon dialog
en: Select an icon…
fr: Sélectionner une icône...

note: Translators: Button to cancel and leave a dialog. Translators: Help Dialog, cancel button. Translators: Save On Close Dialog, don't save, cancel close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, cancel leave. Translators: Revert Dialog, cancel button. Translators: File Chooser Dialog, cancel but
en: Cancel
fr: Annuler

note: Translators: Button to accept and apply changes in a dialog.
en: Apply
fr: Appliquer

note: Translators: Window title for the parsing error log dialog.
en: Parsing Errors
fr: Erreurs d'interprétation

note: Translators: This text is displayed in the Parsing Errors dialog and provides a basic summary of the errors reported.
en: The following desktop files have failed parsing by the underlying library, and will therefore not show up in MenuLibre.
    Please investigate these problems with the associated package maintainer.
fr: L'analyse des fichiers "desktop" suivant a échouée par la librairie sous-jacente, et ne sera par conséquent pas affichée dans MenuLibre.
    Examinez ces problèmes avec les mainteneurs du paquet associé.

note: Translators: Tooltip for the "GenericName" text entry.
en: Generic name of the application, for example "Web Browser".
fr: Nom générique de l'application, par exemple « Navigateur Internet ».

note: Translators: "GenericName" text entry. Generic name of the application, for example "Web Browser".
en: Generic Name
fr: Nom générique

note: Translators: Tooltip for the "NotShowIn" text entry. Possible values "Budgie", "Cinnamon", "EDE", "GNOME", "KDE", "LXDE", "LXQt", "MATE", "Pantheon", "Razor", "ROX", "TDE", "Unity", "XFCE", and "Old" should not be translated.
en: A list of environments that should not display this entry. You can only use this key if "OnlyShowIn" is not set.
    Possible values include: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old
fr: Une liste des environnements qui ne devraient pas afficher cette entrée. Vous ne pouvez utiliser cette clé que si « Afficher seulement dans » n'est pas défini.
    Parmi les valeurs possibles : Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old

note: Translators: "NotShowIn" text entry. A list of environments that should not display this entry.
en: Not Shown In
fr: Ne pas afficher dans

note: Translators: Tooltip for the "OnlyShowIn" text entry. Possible values "Budgie", "Cinnamon", "EDE", "GNOME", "KDE", "LXDE", "LXQt", "MATE", "Pantheon", "Razor", "ROX", "TDE", "Unity", "XFCE", and "Old" should not be translated.
en: A list of environments that should display this entry. Other environments will not display this entry. You can only use this key if "NotShowIn" is not set.
    Possible values include: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old
fr: Une liste des environnements qui devraient afficher cette entrée. Les autres environnements n'afficheront pas cette entrée. Vous ne pouvez utiliser cette clé que si « Ne pas afficher dans » n'est pas défini.
    Parmi les valeurs possibles : Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old

note: Translators: "OnlyShowIn" text entry. A list of environments that should display this entry.
en: Only Shown In
fr: Afficher seulement dans

note: Translators: Tooltip for the "TryExec" text entry.
en: Path to an executable file to determine if the program is installed. If the file is not present or is not executable, this entry may not be shown in a menu.
fr: Chemin vers un exécutable pour déterminer si le programme est installé. Si le fichier n'est pas présent ou n'est pas exécutable, cette entrée ne pourra pas être affichée dans un menu.

note: Translators: "TryExec" text entry. Path to an executable file to determine if the program is installed.
en: Try Exec
fr: Tester l'exécutable

note: Translators: Tooltip for the "Mimetypes" text entry.
en: The MIME type(s) supported by this application.
fr: Le(s) type(s) MIME pris en charge par cette application.

note: Translators: "Mimetype" text entry. The MIME type(s) supported by this application.
en: Mimetypes
fr: Types MIME

note: Translators: Tooltip for the "Keywords" text entry.
en: A list of keywords to describe this entry. You can use these to help searching entries. These are not meant for display, and should not be redundant with the values of Name or GenericName.
fr: Une liste de mots-clés pour décrire cette entrée. Vous pouvez les utiliser pour rechercher des entrées. Ils ne seront pas affichés et ne devraient pas être redondants avec le Nom ou le Nom générique de l'entrée.

note: Translators: "Keywords" text entry. A list of keywords to describe this entry.
en: Keywords
fr: Mots-clés

note: Translators: Tooltip for the "StartupWMClass" text entry.
en: If specified, the application will be requested to use the string as a WM class or a WM name hint at least in one window.
fr: Si spécifié, l'application sera invitée à utiliser la chaine comme une classe WM ou une nuance d'un nom WM au moins dans une seule fenêtre.

note: Translators: "StartupWMClass" text entry. A window manager hint for the application
en: Startup WM Class
fr: Classe WM au démarrage

note: Translators: Identify Window Dialog, primary text.
en: Identify Window
fr: Identifiez la fenêtre

note: Translators: Tooltip for the "Hidden" on/off switch.
en: If set to "True", the result for the user is equivalent to the .desktop file not existing at all.
fr: Si réglé sur « Vrai », ce sera comme si le fichier .desktop n'existait pas du tout aux yeux de l'utilisateur.

note: Translators: "Hidden" on/off switch. When enabled, the application is hidden from the menu.
en: Hidden
fr: Masqué

note: Translators: Tooltip for the "DBusActivatable" on/off switch.
en: Set this key to "True" if D-Bus activation is supported for this application and you want to use it.
    See http://standards.freedesktop.org/desktop-entry-spec/latest/ar01s07.html for more information.
fr: Régler cette clé sur « Vrai » si l'activation D-Bus est prise en charge pour cette application et que vous voulez l'utiliser.
    Voir http://standards.freedesktop.org/desktop-entry-spec/latest/ar01s07.html pour plus d'informations.

note: Translators: "DBusActivatable" on/off switch. When enabled, the application is said to be activated via DBUS.
en: DBUS Activatable
fr: Activable via DBUS

note: Translators: Tooltip for the "Implements" text entry.
en: A list of interfaces that this application implements.
fr: Une liste d'interfaces que cette application implémente.

note: Translators: "Implements" text entry. A list of interfaces that this application implements.
en: Implements
fr: Outils

note: Translators: Command line option to display debug messages on stdout
en: Show debug messages
fr: Afficher les messages de débogage

note: Translators: Command line option to switch layout
en: Use headerbar layout (client side decorations)
fr: Utiliser la disposition de la barre d'entête ( décorations coté client)

note: Translators: Command line option to switch layout
en: Use toolbar layout (server side decorations)
fr: Utiliser la disposition de la barre d'outils ( décorations coté serveur)

note: Translators: About Dialog, window title.
en: About MenuLibre
fr: À propos de MenuLibre

note: Translators: Help Dialog, window title.
en: Online Documentation
fr: Documentation en ligne

note: Translators: Help Dialog, primary text.
en: Do you want to read the MenuLibre manual online?
fr: Voulez-vous lire le guide d’utilisation de MenuLibre en ligne ?

note: Translators: Help Dialog, secondary text.
en: You will be redirected to the documentation website where the help pages are maintained.
fr: Vous allez être redirigé vers le site web de documentation où les pages d’aide sont maintenues.

note: Translators: Help Dialog, confirmation button. Navigates to online documentation.
en: Read Online
fr: Lire en ligne

note: Translators: Save On Close Dialog, window title. Translators: Save On Leave Dialog, window title.
en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

note: Translators: Save On Close Dialog, primary text.
en: Do you want to save the changes before closing?
fr: Voulez-vous enregistrer les modifications avant de fermer ?

note: Translators: Save On Close Dialog, secondary text. Translators: Save On Leave Dialog, primary text.
en: If you don't save the launcher, all the changes will be lost.
fr: Si vous n’enregistrez pas le lanceur, toutes les modifications seront perdues.

note: Translators: Save On Close Dialog, don't save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, then leave.
en: Don't Save
fr: Ne pas enregistrer

note: Translators: Save On Leave Dialog, primary text.
en: Do you want to save the changes before leaving this launcher?
fr: Voulez-vous enregistrer les modifications avant de quitter ce lanceur ?

note: Translations: Delete Dialog, secondary text. Notifies user that the file cannot be restored once deleted.
en: This cannot be undone.
fr: Ceci est irréversible.

note: Translators: Revert Dialog, window title. Translators: Revert Dialog, confirmation button.
en: Restore Launcher
fr: Restaurer le lanceur

note: Translators: Revert Dialog, primary text. Confirmation to revert all changes since the last file save.
en: Are you sure you want to restore this launcher?
fr: Voulez-vous vraiment restaurer ce lanceur ?

note: Translators: Revert Dialog, secondary text.
en: All changes since the last saved state will be lost and cannot be restored automatically.
fr: Toutes les modifications effectuées depuis le dernier enregistrement seront perdues et non restaurables manuellement.

note: Translators: File Chooser Dialog, confirmation button.
en: OK
fr: Valider

note: Translators: Launcher Removed Dialog, primary text. Indicates that the selected application is no longer installed.
en: No Longer Installed
fr: N’est plus installé

note: Translators: Launcher Removed Dialog, secondary text.
en: This launcher has been removed from the system.
    Selecting the next available item.
fr: Ce lanceur a été retiré du système.
    Sélection du prochain élément disponible.

note: Translators: Not Found In PATH Dialog, primary text. Indicates that the provided script was not found in any PATH directory.
en: Could not find "%s" in your PATH.
fr: Ne peut pas trouver "%s" dans l'aborescence.

note: Translators: Save Error Dialog, primary text.
en: Failed to save "%s".
fr: Échec de la sauvegarde de "%s"

note: Translators: Save Error Dialog, secondary text.
en: Do you have write permission to the file and directory?
fr: Avez-vous la permission d'écrire dans ce fichier ou ce dossier?

note: Translators: Identify Window Dialog, secondary text. The selected application is displayed in the placeholder text.
en: Click on the main application window for '%s'.
fr: Cliquez sur la fenêtre principale de l'application pour "%s"

note: Translators: Separator menu item
en: Separator
fr: Séparateur

note: Translators: Launcher category description
en: Multimedia
fr: Multimédia

note: Translators: Launcher category description
en: Development
fr: Développement

note: Translators: Launcher category description
en: Education
fr: Éducation

note: Translators: Launcher category description
en: Games
fr: Jeux

note: Translators: Launcher category description
en: Graphics
fr: Infographie

note: Translators: Launcher category description
en: Office
fr: Bureautique

note: Translators: Launcher category description
en: Settings
fr: Paramètres

note: Translators: Launcher category description
en: System
fr: Système

note: Translators: Launcher category description
en: Accessories
fr: Accessoires

note: Translators: Launcher category description
en: Desktop configuration
fr: Configuration du bureau

note: Translators: Launcher category description
en: User configuration
fr: Configuration utilisateur

note: Translators: Launcher category description
en: Hardware configuration
fr: Configuration matérielle

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME application
fr: Application GNOME

note: Translators: Launcher category description
en: GTK+ application
fr: Application GTK+

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME user configuration
fr: Configuration utilisateur GNOME

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME hardware configuration
fr: Configuration matérielle GNOME

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME system configuration
fr: Configuration systèmen GNOME

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce menu item
fr: Élément du menu Xfce

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce toplevel menu item
fr: Élément de menu Xfce de premier niveau

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce user configuration
fr: Configuration utilisateur Xfce

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce hardware configuration
fr: Configuration matérielle Xfce

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce system configuration
fr: Configuration système Xfce

note: Translators: "Other" category group. This item is only displayed for unknown or non-standard categories.
en: Other
fr: Autre

note: Translators: This error is displayed when the application is run as a root user. The application exits once the dialog is dismissed.
en: MenuLibre cannot be run as root.
fr: MenuLibre ne peut être exécuté en tant qu'administrateur.

note: Translators: This link goes to the online documentation with more information.
en: Please see the <a href='%s'>online documentation</a> for more information.
fr: Veuillez consulter la <a href='%s'>documentation en ligne</a> pour plus d'informations.

note: Translators: Add Launcher action label
en: Add _Launcher…
fr: Ajouter un _lanceur...

note: Translators: Add Launcher action tooltip
en: Add Launcher…
fr: Ajouter un lanceur...

note: Translators: Add Directory action label
en: Add _Directory…
fr: Ajouter un _répertoire...

note: Translators: Add Directory action tooltip
en: Add Directory…
fr: Ajouter un répertoire...

note: Translators: Add Separator action label
en: _Add Separator…
fr: Ajouter un _séparateur...

note: Translators: Add Separator action tooltip
en: Add Separator…
fr: Ajouter un séparateur...

note: Translators: Save Launcher action label
en: _Save
fr: _Enregistrer

note: Translators: Undo action label
en: _Undo
fr: Ann_uler

note: Translators: Redo action label
en: _Redo
fr: _Rétablir

note: Translators: Revert action label
en: _Revert
fr: _Revenir

note: Translators: Execute action label
en: _Execute
fr: _Exécuter

note: Translators: Execute action tooltip
en: Execute Launcher
fr: Exétuter le lanceur

note: Translators: Delete action label
en: _Delete
fr: _Supprimer

note: Translators: Quit action label
en: _Quit
fr: _Quitter

note: Translators: Quit action tooltip
en: Quit
fr: Quitter

note: Translators: Help action label
en: _Contents
fr: Guide d’utilisation

note: Translators: Help action tooltip
en: Help
fr: Aide

note: Translators: About action label
en: _About
fr: À _propos

note: Translators: About action tooltip
en: About
fr: À propos

note: Translators: "Categories" launcher section
en: Categories
fr: Catégories

note: Translators: "Advanced" launcher section
en: Advanced
fr: Avancé

note: Translators: Launcher-specific categories, camelcase "This Entry"
en: ThisEntry
fr: Cette entrée

note: Translators: Placeholder text for the launcher-specific category selection.
en: Select a category
fr: Sélectionnez une catégorie

note: Translators: "Category Name" tree column header
en: Category Name
fr: Nom de la catégorie

note: Translators: "This Entry" launcher-specific category group
en: This Entry
fr: Cette entrée

note: Translators: Placeholder text for a newly created action
en: New Shortcut
fr: Nouveau raccourci

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select a working directory…
fr: Sélectionnez un répertoire de travail...

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select an executable…
fr: Sélectionnez un exécutable...

note: Translators: This error is displayed when the user does not have sufficient file system permissions to delete the selected file.
en: You do not have permission to delete this file.
fr: Vous n’avez pas la permission de supprimer ce fichier.

note: Translators: Placeholder text for a newly created launcher.
en: New Launcher
fr: Nouveau lanceur

note: Translators: Placeholder text for a newly created launcher's description.
en: A small descriptive blurb about this application.
fr: Une petite présentation de cette application.

note: Translators: Placeholder text for a newly created directory.
en: New Directory
fr: Nouveau répertoire

note: Translators: Placeholder text for a newly created directory's description.
en: A small descriptive blurb about this directory.
fr: Un court résumé décrivant ce répertoire.

note: Translators: Confirmation dialog to delete the selected separator.
en: Are you sure you want to delete this separator?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce séparateur ?

note: Translators: Confirmation dialog to delete the selected launcher.
en: Are you sure you want to delete "%s"?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer « %s » ?

note: Translators: Menu item to open the Parsing Errors dialog.
en: Parsing Error Log
fr: Journal des erreurs d'interprétation

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select an image…
fr: Sélectionner une image...

note: Translators: "Search Results" treeview column header
en: Search Results
fr: Résultats de la recherche

note: Translators: Placeholder text for a new menu item name.
en: New Menu Item
fr: Nouvel élément menu

note: Translators: This error is displayed when a desktop file cannot be correctly read by MenuLibre. A (possibly untranslated) error code is displayed.
en: Unable to load desktop file due to the following error: %s
fr: Problème lors du chargement du fichier "desktop" suite à cette erreur : %s

note: Translators: This error is displayed when the first group in a failing desktop file is incorrect. "Start group" can be safely translated.
en: Start group is invalid - currently '%s', should be '%s'
fr: Groupe de début invalide - l'actuel '%s' devrait être '%s'

note: Translators: This error is displayed when a required key is missing in a failing desktop file.
en: %s key not found
fr: %s clé non trouvée

note: Translators: This error is displayed when a failing desktop file has an invalid value for the provided key.
en: %s value is invalid - currently '%s', should be '%s'
fr: La valeur de %s est invalide - l'actuel '%s' devrait être '%s'

en: %s program '%s' has not been found in the PATH
fr: Programme %s '%s' n'a pas été trouvé dans l'orborescence.

en: %s program '%s' is not a valid shell command according to GLib.shell_parse_argv, error: %s
fr: Le programme %s '%s' n'est pas une commande "shell" valide, selon "GLib.shell_parse_argv", erreur: %s

note: Translators: This error is displayed for a failing desktop file where errors were detected but the file seems otherwise valid.
en: Unknown error. Desktop file appears to be valid.
fr: Erreur inconnue. Le fichier "desktop" semblait pourtant être valide.
