menulibre - en to gl translation catalogue (157 entries)

en: Menu Editor
gl: Editor de menús

en: Add or remove applications from the menu
gl: Engadir ou retirar aplicativos do menú

note: Translators: This option adds a new application entry to the menu.
en: Add _Launcher
gl: Engadir _Iniciador

note: Translators: This option adds a new directory entry to the menu.
en: Add _Directory
gl: Engadir _directorio

note: Translators: This option adds a new separator entry to the menu.
en: Add _Separator
gl: Engadir _separador

note: Translators: Icon popup menu item to browse available icons.
en: Browse Icons…
gl: Explorar iconas...

note: Translators: Icon popup menu item to browse files for an icon file.
en: Browse Files…
gl: Explorar ficheiros…

note: Translators: Toolbar button to save the currently selected item.
en: Save Launcher
gl: Gardar o Iniciador

note: Translators: Toolbar button to undo last change to currently selected item. Translators: Undo action tooltip
en: Undo
gl: Desfacer

note: Translators: Toolbar button to redo the last undone change to currently selected item. Translators: Redo action tooltip
en: Redo
gl: Refacer

note: Translators: Toolbar button to revery the currently selected item to it Translators: Revert action tooltip
en: Revert
gl: Reverter

note: Translators: Toolbar button to test the currently selected item.
en: Test Launcher
gl: Iniciador de proba

note: Translators: Toolbar button to delete the currently selected item. Translators: Delete action tooltip
en: Delete
gl: Eliminar

note: Translators: Save On Close Dialog, do save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, do save, then leave. Translators: Save Launcher action tooltip
en: Save
gl: Gardar

note: Translators: Placeholder text for the search text entry.
en: Search
gl: Buscar

note: Translators: This error is displayed in a notice at the top of the application when one or more desktop files fails processing.
en: Invalid desktop files detected! Please see details.
gl: Detectáronse ficheiros desktop incorrectos. Vexa os detalles.

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item up.
en: Move Up
gl: Mover arriba

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item down.
en: Move Down
gl: Mover abaixo

note: Translators: Treeview toolbar button to sort the currently open submenu alphabetically.
en: Sort Alphabetically
gl: Ordenar alfabeticamente

note: Translators: Placeholder text/hint for the application name entry.
en: Application Name
gl: Nome do aplicativo

note: Translators: Placeholder text/hint for the application comment entry. Translators: "Description" tree column header
en: Description
gl: Descrición

note: Translators: Tooltip for the "Exec" text entry.
en: Program to execute with arguments. This key is required if DBusActivatable is not set to "True" or if you need compatibility with implementations that do not understand D-Bus activation.
    See http://standards.freedesktop.org/desktop-entry-spec/desktop-entry-spec-latest.html#exec-variables for a list of supported arguments.
gl: Programa para executar con argumentos. Precisa esta clave se o DBusActivatable non está estabelecido como «true»  ou se vostede necesita compatibilidade con implementacións que non entenden a activación do D-Bus. Vexa http://standards.freedesktop.org/desktop-entry-spec/desktop-entry-spec-latest.html#exec-variables para obter unha lista de argumentos aceptados.

note: Translators: Treeview column for an action item
en: Command
gl: Orde

note: Translators: Tooltip for the "Path" text entry.
en: The working directory.
gl: Cartafol de traballo.

note: Translators: "Path" text entry. The working directory of the application.
en: Working Directory
gl: Directorio de traballo

note: Translators: Header for the commonly used application fields.
en: Application Details
gl: Información do aplicativo

note: Translators: Tooltip for the "Terminal" on/off switch.
en: If set to "True", the program will be ran in a terminal window.
gl: Se se estabelece como «true» determinará que o programa se execute nunha xanela do terminal.

note: Translators: "Terminal" on/off switch. When enabled, the application is executed in a terminal window.
en: Run in terminal
gl: Executar nun terminal

note: Translators: Tooltip for the "StartupNotify" on/off switch.
en: If set to "True", a startup notification is sent. Usually means that a busy cursor is shown while the application launches.
gl: Se se estabelece como «true» determinará que se envíe unha notificación de arranque. Normalmente significará que se verá un cursor activo mentres se inicia o aplicativo

note: Translators: "StartupNotify" on/off switch. When enabled, a busy cursor is shown while the application launches.
en: Use startup notification
gl: Usar notificiación de inicio

note: Translators: Tooltip for the "NoDisplay" on/off switch.
en: If set to "True", this entry will not be shown in menus, but will be available for MIME type associations etc.
gl: Se se estabelece como «true» determinará que a entrada non se verá nos menús pero estará dispoñíbel para as asociacións tipo MIME e outras.

note: Translators: "NoDisplay" on/off switch. When enabled, the application will not be shown in menus, but will be available for MIME type associations etc.
en: Hide from menus
gl: Ocultar nos menús

note: Translators: Header for the less common application and directory fields.
en: Options
gl: Opcións

note: Translators: Button to add item to list.
en: Add
gl: Engadir

note: Translators: Button to remove item from list.
en: Remove
gl: Retirar

note: Translators: Button to remove all items from list.
en: Clear
gl: Limpar

note: Translators: Treeview column for whether an action item is displayed (boolean).
en: Show
gl: Mostrar

note: Translators: Treeview column for the name of the displayed action item.
en: Name
gl: Nome

note: Translators: Window title for the Select Icon dialog
en: Select an icon…
gl: Seleccionar unha icona...

note: Translators: Button to cancel and leave a dialog. Translators: Help Dialog, cancel button. Translators: Save On Close Dialog, don't save, cancel close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, cancel leave. Translators: Revert Dialog, cancel button. Translators: File Chooser Dialog, cancel but
en: Cancel
gl: Cancelar

note: Translators: Button to accept and apply changes in a dialog.
en: Apply
gl: Aplicar

note: Translators: Window title for the parsing error log dialog.
en: Parsing Errors
gl: Erros da análise

note: Translators: This text is displayed in the Parsing Errors dialog and provides a basic summary of the errors reported.
en: The following desktop files have failed parsing by the underlying library, and will therefore not show up in MenuLibre.
    Please investigate these problems with the associated package maintainer.
gl: Os seguintes ficheiros desktop non foron analizados pola biblioteca subxacente e polo tanto non se mostrarán no MenuLibre.
    Investigue este problema co mantedor do paquete asociado.

note: Translators: Tooltip for the "GenericName" text entry.
en: Generic name of the application, for example "Web Browser".
gl: Nome xenérico do aplicativo, por exemplo «Navegador web».

note: Translators: "GenericName" text entry. Generic name of the application, for example "Web Browser".
en: Generic Name
gl: Nome xenérico

note: Translators: Tooltip for the "NotShowIn" text entry. Possible values "Budgie", "Cinnamon", "EDE", "GNOME", "KDE", "LXDE", "LXQt", "MATE", "Pantheon", "Razor", "ROX", "TDE", "Unity", "XFCE", and "Old" should not be translated.
en: A list of environments that should not display this entry. You can only use this key if "OnlyShowIn" is not set.
    Possible values include: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old
gl: Lista de contornos que non deberían mostrar esta entrada. Só pode usar esta clave se «OnlyShowIn» non está estabelecido.
    Os valores posibeis inclúen: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old

note: Translators: "NotShowIn" text entry. A list of environments that should not display this entry.
en: Not Shown In
gl: Non se mostra en

note: Translators: Tooltip for the "OnlyShowIn" text entry. Possible values "Budgie", "Cinnamon", "EDE", "GNOME", "KDE", "LXDE", "LXQt", "MATE", "Pantheon", "Razor", "ROX", "TDE", "Unity", "XFCE", and "Old" should not be translated.
en: A list of environments that should display this entry. Other environments will not display this entry. You can only use this key if "NotShowIn" is not set.
    Possible values include: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old
gl: Lista de contornos que deberían mostrar esta entrada. Outros contornos non mostrarán esta entrada. Só pode usar esta clave se «OnlyShowIn» non está estabelecido.
    Os valores posibeis inclúen: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old

note: Translators: "OnlyShowIn" text entry. A list of environments that should display this entry.
en: Only Shown In
gl: Só se mostra en

note: Translators: Tooltip for the "TryExec" text entry.
en: Path to an executable file to determine if the program is installed. If the file is not present or is not executable, this entry may not be shown in a menu.
gl: Ruta a un ficheiro executábel para determinar se o programa está instalado. Se o ficheiro non está presente ou non é executábel, esta entrada pode non mostrarse nun menú.

note: Translators: "TryExec" text entry. Path to an executable file to determine if the program is installed.
en: Try Exec
gl: Probar o executábel

note: Translators: Tooltip for the "Mimetypes" text entry.
en: The MIME type(s) supported by this application.
gl: Tipo(s) MIME aceptados por este aplicativo.

note: Translators: "Mimetype" text entry. The MIME type(s) supported by this application.
en: Mimetypes
gl: Tipos MIME

note: Translators: Tooltip for the "Keywords" text entry.
en: A list of keywords to describe this entry. You can use these to help searching entries. These are not meant for display, and should not be redundant with the values of Name or GenericName.
gl: Lista de palabras clave que describen esta entrada. Pode usar esta axuda para buscar entradas. Estas non son para mostrar e non deberían ser redundantes cos valores do Name ou GenericName.

note: Translators: "Keywords" text entry. A list of keywords to describe this entry.
en: Keywords
gl: Palabras clave

note: Translators: Tooltip for the "StartupWMClass" text entry.
en: If specified, the application will be requested to use the string as a WM class or a WM name hint at least in one window.
gl: Se se especifica pediráselle ao aplicativo usar a cadea como unha clase WM ou suxestión de nome WM alomenos nunha xanela.

note: Translators: "StartupWMClass" text entry. A window manager hint for the application
en: Startup WM Class
gl: Clase WM de inicio

note: Translators: Tooltip for the "Hidden" on/off switch.
en: If set to "True", the result for the user is equivalent to the .desktop file not existing at all.
gl: Se se estabelece como «true» o resultado para o usuario será equivalente a que o ficheiro .desktop non exista.

note: Translators: "Hidden" on/off switch. When enabled, the application is hidden from the menu.
en: Hidden
gl: Oculto

note: Translators: Tooltip for the "DBusActivatable" on/off switch.
en: Set this key to "True" if D-Bus activation is supported for this application and you want to use it.
    See http://standards.freedesktop.org/desktop-entry-spec/latest/ar01s07.html for more information.
gl: Estabeleza esta clave a «true» se a activación do D-Bus é compatíbel para este aplicativo e desexa usalo.
    Vexa http://standards.freedesktop.org/desktop-entry-spec/latest/ar01s07.html para obter máis información.

note: Translators: "DBusActivatable" on/off switch. When enabled, the application is said to be activated via DBUS.
en: DBUS Activatable
gl: DBUS activábel

note: Translators: Tooltip for the "Implements" text entry.
en: A list of interfaces that this application implements.
gl: Lista de interfaces das que dispón este aplicativo.

note: Translators: "Implements" text entry. A list of interfaces that this application implements.
en: Implements
gl: Implementa

note: Translators: Command line option to display debug messages on stdout
en: Show debug messages
gl: Mostrar as mensaxes de depuración

note: Translators: Command line option to switch layout
en: Use headerbar layout (client side decorations)
gl: Usar disposición da barra de cabeceira (decoracións da parte do cliente)

note: Translators: Command line option to switch layout
en: Use toolbar layout (server side decorations)
gl: Usar disposición da barra de ferramentas (decoracións da parte do servidor)

note: Translators: About Dialog, window title.
en: About MenuLibre
gl: Sobre o MenuLibre

note: Translators: Help Dialog, window title.
en: Online Documentation
gl: Documentación en liña

note: Translators: Help Dialog, primary text.
en: Do you want to read the MenuLibre manual online?
gl: Desexa ler o manual en liña do MenuLibre?

note: Translators: Help Dialog, secondary text.
en: You will be redirected to the documentation website where the help pages are maintained.
gl: Será reencamiñado ao sitio web coa documentación onde as páxinas de axuda son mantidas.

note: Translators: Help Dialog, confirmation button. Navigates to online documentation.
en: Read Online
gl: Ler en liña

note: Translators: Save On Close Dialog, window title. Translators: Save On Leave Dialog, window title.
en: Save Changes
gl: Gardar cambios

note: Translators: Save On Close Dialog, primary text.
en: Do you want to save the changes before closing?
gl: Desexa gardar os cambios antes de pechar?

note: Translators: Save On Close Dialog, secondary text. Translators: Save On Leave Dialog, primary text.
en: If you don't save the launcher, all the changes will be lost.
gl: Se non garda o iniciador perderanse todos os cambios.

note: Translators: Save On Close Dialog, don't save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, then leave.
en: Don't Save
gl: Non gardar

note: Translators: Save On Leave Dialog, primary text.
en: Do you want to save the changes before leaving this launcher?
gl: Desexa gardar os cambios antes de saír do iniciador?

note: Translations: Delete Dialog, secondary text. Notifies user that the file cannot be restored once deleted.
en: This cannot be undone.
gl: Non é posíbel desfacer isto.

note: Translators: Revert Dialog, window title. Translators: Revert Dialog, confirmation button.
en: Restore Launcher
gl: Restabelecer o Iniciador

note: Translators: Revert Dialog, primary text. Confirmation to revert all changes since the last file save.
en: Are you sure you want to restore this launcher?
gl: Confirma o restabelecemento deste Iniciador?

note: Translators: Revert Dialog, secondary text.
en: All changes since the last saved state will be lost and cannot be restored automatically.
gl: Perderanse todos os cambios desde o último estado gardado e non se poderán restabelecer automaticamente.

note: Translators: File Chooser Dialog, confirmation button.
en: OK
gl: Aceptar

note: Translators: Launcher Removed Dialog, primary text. Indicates that the selected application is no longer installed.
en: No Longer Installed
gl: Xa non está instalado

note: Translators: Launcher Removed Dialog, secondary text.
en: This launcher has been removed from the system.
    Selecting the next available item.
gl: Este iniciador eliminouse do sistema.
    Seleccionando o seguinte elemento dispoñíbel.

note: Translators: Not Found In PATH Dialog, primary text. Indicates that the provided script was not found in any PATH directory.
en: Could not find "%s" in your PATH.
gl: Non foi posíbel atopar «%s» na súa RUTA.

note: Translators: Save Error Dialog, primary text.
en: Failed to save "%s".
gl: Non foi posíbel gardar «%s»

note: Translators: Save Error Dialog, secondary text.
en: Do you have write permission to the file and directory?
gl: Ten vostede permisos de escritura  no ficheiro e no cartafol?

note: Translators: Separator menu item
en: Separator
gl: Separador

note: Translators: Launcher category description
en: Development
gl: Desenvolvemento

note: Translators: Launcher category description
en: Education
gl: Educación

note: Translators: Launcher category description
en: Games
gl: Xogos

note: Translators: Launcher category description
en: Graphics
gl: Gráficos

note: Translators: Launcher category description
en: Office
gl: Oficina

note: Translators: Launcher category description
en: Settings
gl: Axustes

note: Translators: Launcher category description
en: System
gl: Sistema

note: Translators: Launcher category description
en: Accessories
gl: Accesorios

note: Translators: Launcher category description
en: Desktop configuration
gl: Configuración do escritorio

note: Translators: Launcher category description
en: User configuration
gl: Configuración do usuario

note: Translators: Launcher category description
en: Hardware configuration
gl: Configuración do hardware

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME application
gl: Aplicativo de GNOME

note: Translators: Launcher category description
en: GTK+ application
gl: GTK+ aplicativo

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME user configuration
gl: Configuración do usuario de GNOME

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME hardware configuration
gl: Configuración do hardware de GNOME

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME system configuration
gl: Configuración do sistema de GNOME

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce menu item
gl: Elemento do menú do Xfce

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce toplevel menu item
gl: Elemento do menú de alto nivel do Xfce

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce user configuration
gl: Configuración de usuario do Xfce

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce hardware configuration
gl: Configuración do harware do Xfce

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce system configuration
gl: Configuración do sistema Xfce

note: Translators: "Other" category group. This item is only displayed for unknown or non-standard categories.
en: Other
gl: Outro

note: Translators: This error is displayed when the application is run as a root user. The application exits once the dialog is dismissed.
en: MenuLibre cannot be run as root.
gl: Non é posíbel executar MenuLibre como root.

note: Translators: This link goes to the online documentation with more information.
en: Please see the <a href='%s'>online documentation</a> for more information.
gl: Vexa a <a href='%s'>documentación en liña</a> para obter máis información.

note: Translators: Add Launcher action label
en: Add _Launcher…
gl: Engadir un _Iniciador...

note: Translators: Add Launcher action tooltip
en: Add Launcher…
gl: Engadir un Iniciador...

note: Translators: Add Directory action label
en: Add _Directory…
gl: Engadir un _directorio...

note: Translators: Add Directory action tooltip
en: Add Directory…
gl: Engadir un directorio...

note: Translators: Add Separator action label
en: _Add Separator…
gl: Eng_adir un separador...

note: Translators: Add Separator action tooltip
en: Add Separator…
gl: Engadir un separador...

note: Translators: Save Launcher action label
en: _Save
gl: _Gardar

note: Translators: Undo action label
en: _Undo
gl: _Desfacer

note: Translators: Redo action label
en: _Redo
gl: _Refacer

note: Translators: Revert action label
en: _Revert
gl: _Reverter

note: Translators: Execute action label
en: _Execute
gl: _Executar

note: Translators: Execute action tooltip
en: Execute Launcher
gl: Executar o Iniciador

note: Translators: Delete action label
en: _Delete
gl: _Eliminar

note: Translators: Quit action label
en: _Quit
gl: _Saír

note: Translators: Quit action tooltip
en: Quit
gl: Saír

note: Translators: Help action label
en: _Contents
gl: _Contidos

note: Translators: Help action tooltip
en: Help
gl: Axuda

note: Translators: About action label
en: _About
gl: _Sobre

note: Translators: About action tooltip
en: About
gl: Sobre

note: Translators: "Categories" launcher section
en: Categories
gl: Categorías

note: Translators: "Actions" launcher section
en: Actions
gl: Accións

note: Translators: "Advanced" launcher section
en: Advanced
gl: Avanzado

note: Translators: Launcher-specific categories, camelcase "This Entry"
en: ThisEntry
gl: EstaEntrada

note: Translators: Placeholder text for the launcher-specific category selection.
en: Select a category
gl: Seleccionar unha categoría

note: Translators: "Category Name" tree column header
en: Category Name
gl: Nome da categoría

note: Translators: "This Entry" launcher-specific category group
en: This Entry
gl: Esta entrada

note: Translators: Placeholder text for a newly created action
en: New Shortcut
gl: Novo atallo

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select a working directory…
gl: Seleccionar un directorio de traballo...

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select an executable…
gl: Seleccionar un executábel...

note: Translators: This error is displayed when the user does not have sufficient file system permissions to delete the selected file.
en: You do not have permission to delete this file.
gl: Non ten permisos para eliminar este ficheiro.

note: Translators: Placeholder text for a newly created launcher.
en: New Launcher
gl: Novo Iniciador

note: Translators: Placeholder text for a newly created launcher's description.
en: A small descriptive blurb about this application.
gl: Un pequeno resumo que describa este aplicativo.

note: Translators: Placeholder text for a newly created directory.
en: New Directory
gl: Novo directorio

note: Translators: Placeholder text for a newly created directory's description.
en: A small descriptive blurb about this directory.
gl: Unha pequena descrición deste cartafol.

note: Translators: Confirmation dialog to delete the selected separator.
en: Are you sure you want to delete this separator?
gl: Confirma a eliminación do separador?

note: Translators: Confirmation dialog to delete the selected launcher.
en: Are you sure you want to delete "%s"?
gl: Confirma a eliminación de «%s»?

note: Translators: Menu item to open the Parsing Errors dialog.
en: Parsing Error Log
gl: Rexistro de erros da análise

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select an image…
gl: Seleccionar unha imaxe...

note: Translators: "Images" file chooser dialog filter
en: Images
gl: Imaxes

note: Translators: "Search Results" treeview column header
en: Search Results
gl: Resultados da busca

note: Translators: Placeholder text for a new menu item name.
en: New Menu Item
gl: Novo elemento do menú

note: Translators: This error is displayed when a desktop file cannot be correctly read by MenuLibre. A (possibly untranslated) error code is displayed.
en: Unable to load desktop file due to the following error: %s
gl: Non foi posíbel cargar o ficheiro desktop debido ao seguinte erro: %s

note: Translators: This error is displayed when the first group in a failing desktop file is incorrect. "Start group" can be safely translated.
en: Start group is invalid - currently '%s', should be '%s'
gl: O  grupo de inicio non é válido - «%s» debería ser «%s»

note: Translators: This error is displayed when a required key is missing in a failing desktop file.
en: %s key not found
gl: Non foi posíbel atopar a clave %s

note: Translators: This error is displayed when a failing desktop file has an invalid value for the provided key.
en: %s value is invalid - currently '%s', should be '%s'
gl: O valor %s non é válido - «%s» debería ser «%s»

note: Translators: This error is displayed for a failing desktop file where errors were detected but the file seems otherwise valid.
en: Unknown error. Desktop file appears to be valid.
gl: Produciuse un erro descoñecido. O ficheiro Desktop parece válido.
