menulibre - en to pl translation catalogue (158 entries)

en: Menu Editor
pl: Edytor menu

en: Add or remove applications from the menu
pl: Dodaje i usuwa programy z menu

note: Translators: This option adds a new application entry to the menu.
en: Add _Launcher
pl: Dodaj _aktywator

note: Translators: This option adds a new directory entry to the menu.
en: Add _Directory
pl: Dodaj _katalog

note: Translators: This option adds a new separator entry to the menu.
en: Add _Separator
pl: Dodaj _separator

note: Translators: Icon popup menu item to browse available icons.
en: Browse Icons…
pl: Przeglądaj ikony...

note: Translators: Icon popup menu item to browse files for an icon file.
en: Browse Files…
pl: Przeglądaj pliki...

note: Translators: Toolbar button to save the currently selected item.
en: Save Launcher
pl: Zapisuje aktywator

note: Translators: Toolbar button to undo last change to currently selected item. Translators: Undo action tooltip
en: Undo
pl: Cofa zmiany

note: Translators: Toolbar button to redo the last undone change to currently selected item. Translators: Redo action tooltip
en: Redo
pl: Ponawia wprowadzone zmiany

note: Translators: Toolbar button to revery the currently selected item to it Translators: Revert action tooltip
en: Revert
pl: Przywraca aktywator

note: Translators: Toolbar button to test the currently selected item.
en: Test Launcher
pl: Testowy wyzwalacz

note: Translators: Toolbar button to delete the currently selected item. Translators: Delete action tooltip
en: Delete
pl: Usuń

note: Translators: Save On Close Dialog, do save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, do save, then leave. Translators: Save Launcher action tooltip
en: Save
pl: Zapisz

note: Translators: Placeholder text for the search text entry.
en: Search
pl: Wyszukaj

note: Translators: This error is displayed in a notice at the top of the application when one or more desktop files fails processing.
en: Invalid desktop files detected! Please see details.
pl: Wykryto nieprawidłowe pliki wpisów! Spójrz w szczegóły.

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item up.
en: Move Up
pl: Przemieść w górę

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item down.
en: Move Down
pl: Przemieść w dół

note: Translators: Treeview toolbar button to sort the currently open submenu alphabetically.
en: Sort Alphabetically
pl: Sortuj alfabetycznie

note: Translators: Placeholder text/hint for the application name entry.
en: Application Name
pl: Nazwa programu

note: Translators: Placeholder text/hint for the application comment entry. Translators: "Description" tree column header
en: Description
pl: Opis

note: Translators: Tooltip for the "Exec" text entry.
en: Program to execute with arguments. This key is required if DBusActivatable is not set to "True" or if you need compatibility with implementations that do not understand D-Bus activation.
    See http://standards.freedesktop.org/desktop-entry-spec/desktop-entry-spec-latest.html#exec-variables for a list of supported arguments.
pl: Aplikacja do wykonania z argumentami. Ta wartość jest wymagana jeżeli DBusActivatable nie jest aktywna lub jeśli potrzebujesz kompatybilności z intemplementacjami które nie rozumieją aktywacji D-Bus.
    Zobacz http://standards.freedesktop.org/desktop-entry-spec/desktop-entry-spec-latest.html#exec-variables aby znaleźć listę wspieranych argumentów.

note: Translators: Treeview column for an action item
en: Command
pl: Polecenie

note: Translators: Tooltip for the "Path" text entry.
en: The working directory.
pl: Katalog roboczy.

note: Translators: "Path" text entry. The working directory of the application.
en: Working Directory
pl: Katalog roboczy

note: Translators: Header for the commonly used application fields.
en: Application Details
pl: Szczegóły programu

note: Translators: Tooltip for the "Terminal" on/off switch.
en: If set to "True", the program will be ran in a terminal window.
pl: Jeśli ustawiono na "True", to program będzie uruchamiany w oknie terminala.

note: Translators: "Terminal" on/off switch. When enabled, the application is executed in a terminal window.
en: Run in terminal
pl: Uruchamiaj w terminalu

note: Translators: Tooltip for the "StartupNotify" on/off switch.
en: If set to "True", a startup notification is sent. Usually means that a busy cursor is shown while the application launches.
pl: Jeśli aktywne, powiadomienie o uruchomieniu jest wysyłane. Zwykle oznacza to, że kursor "Zajęty" jest wyświetlany podczas uruchamiania aplikacji.

note: Translators: "StartupNotify" on/off switch. When enabled, a busy cursor is shown while the application launches.
en: Use startup notification
pl: Powiadamianie o uruchamianiu

note: Translators: Tooltip for the "NoDisplay" on/off switch.
en: If set to "True", this entry will not be shown in menus, but will be available for MIME type associations etc.
pl: Jeśli aktywne, ten element nie będzie wyświetlany w menu, ale będzie dostępny dla skojarzeń typu MIME itp.

note: Translators: "NoDisplay" on/off switch. When enabled, the application will not be shown in menus, but will be available for MIME type associations etc.
en: Hide from menus
pl: Ukrycie w menu

note: Translators: Header for the less common application and directory fields.
en: Options
pl: Opcje

note: Translators: Button to add item to list.
en: Add
pl: Dodaj

note: Translators: Button to remove item from list.
en: Remove
pl: Usuń

note: Translators: Button to remove all items from list.
en: Clear
pl: Wyczyść

note: Translators: Treeview column for whether an action item is displayed (boolean).
en: Show
pl: Wyświetlanie

note: Translators: Treeview column for the name of the displayed action item.
en: Name
pl: Nazwa

note: Translators: Window title for the Select Icon dialog
en: Select an icon…
pl: Wybór ikony...

note: Translators: Button to cancel and leave a dialog. Translators: Help Dialog, cancel button. Translators: Save On Close Dialog, don't save, cancel close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, cancel leave. Translators: Revert Dialog, cancel button. Translators: File Chooser Dialog, cancel but
en: Cancel
pl: Anuluj

note: Translators: Button to accept and apply changes in a dialog.
en: Apply
pl: Zastosuj

note: Translators: Window title for the parsing error log dialog.
en: Parsing Errors
pl: Parsowanie błędów

note: Translators: This text is displayed in the Parsing Errors dialog and provides a basic summary of the errors reported.
en: The following desktop files have failed parsing by the underlying library, and will therefore not show up in MenuLibre.
    Please investigate these problems with the associated package maintainer.
pl: Parsowanie następujących plików z wpisami przez bibliotekę nie powiodło się, więc nie będą one widoczne w MenuLibre.
    Poinformuj opiekuna tych pakietów o problemach.

note: Translators: Tooltip for the "GenericName" text entry.
en: Generic name of the application, for example "Web Browser".
pl: Ogólna nazwa programu, na przykład "Przeglądarka internetowa".

note: Translators: "GenericName" text entry. Generic name of the application, for example "Web Browser".
en: Generic Name
pl: Nazwa ogólna

note: Translators: Tooltip for the "NotShowIn" text entry. Possible values "Budgie", "Cinnamon", "EDE", "GNOME", "KDE", "LXDE", "LXQt", "MATE", "Pantheon", "Razor", "ROX", "TDE", "Unity", "XFCE", and "Old" should not be translated.
en: A list of environments that should not display this entry. You can only use this key if "OnlyShowIn" is not set.
    Possible values include: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old
pl: Lista środowisk, które zapewne nie będą wyświetlały tego elementu. Możesz użyć tego tylko jeśli "OnlyShowIn" nie jest ustawione.
    Możliwe wartości zawierają:  Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE i Old.

note: Translators: "NotShowIn" text entry. A list of environments that should not display this entry.
en: Not Shown In
pl: Nie pokazywany w

note: Translators: Tooltip for the "OnlyShowIn" text entry. Possible values "Budgie", "Cinnamon", "EDE", "GNOME", "KDE", "LXDE", "LXQt", "MATE", "Pantheon", "Razor", "ROX", "TDE", "Unity", "XFCE", and "Old" should not be translated.
en: A list of environments that should display this entry. Other environments will not display this entry. You can only use this key if "NotShowIn" is not set.
    Possible values include: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old
pl: Lista środowisk, które powinny wyświetlić ten wpis. Inne środowiska nie będą go używały. Możesz użyć tej tylko jeśli "OnlyShowIn" nie jest ustawione. Możliwe wartości zawierają:  Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE i Old.

note: Translators: "OnlyShowIn" text entry. A list of environments that should display this entry.
en: Only Shown In
pl: Wyświetlanie tylko w

note: Translators: Tooltip for the "TryExec" text entry.
en: Path to an executable file to determine if the program is installed. If the file is not present or is not executable, this entry may not be shown in a menu.
pl: Ścieżka do pliku wykonywalnego aby sprawdzić czy program jest zainstalowany. Jeżeli plik nie znajduje się, lub nie jest wykonywalny, ten element może nie być widoczny w menu.

note: Translators: "TryExec" text entry. Path to an executable file to determine if the program is installed.
en: Try Exec
pl: Spróbuj wykonać

note: Translators: Tooltip for the "Mimetypes" text entry.
en: The MIME type(s) supported by this application.
pl: Rodzaj(e) MIME obsługiwane przez ten program.

note: Translators: "Mimetype" text entry. The MIME type(s) supported by this application.
en: Mimetypes
pl: Typy MIME

note: Translators: Tooltip for the "Keywords" text entry.
en: A list of keywords to describe this entry. You can use these to help searching entries. These are not meant for display, and should not be redundant with the values of Name or GenericName.
pl: Lista słów kluczowych do opisu tego elementu. Możesz użyć ich aby szybciej szukać aplikacji. Nie są one wyświetlane i nie powinny być identyczne z nazwą i nazwą ogólną.

note: Translators: "Keywords" text entry. A list of keywords to describe this entry.
en: Keywords
pl: Słowa kluczowe

note: Translators: Tooltip for the "StartupWMClass" text entry.
en: If specified, the application will be requested to use the string as a WM class or a WM name hint at least in one window.
pl: Jeśli zaznaczone, aplikajca będzie próbowała użyć ciągu znaków jako klasy WM lub wskazówki nazwy WM w przynajmniej jednym oknie.

note: Translators: "StartupWMClass" text entry. A window manager hint for the application
en: Startup WM Class
pl: Początkowa klasa menedżera okien

note: Translators: Identify Window Dialog, primary text.
en: Identify Window
pl: Zidentyfikuj okno

note: Translators: Tooltip for the "Hidden" on/off switch.
en: If set to "True", the result for the user is equivalent to the .desktop file not existing at all.
pl: Jeśli włączone, wynik dla użytkownika będzie równy plikowi .desktop który nie istnieje.

note: Translators: "Hidden" on/off switch. When enabled, the application is hidden from the menu.
en: Hidden
pl: Ukryte

note: Translators: Tooltip for the "DBusActivatable" on/off switch.
en: Set this key to "True" if D-Bus activation is supported for this application and you want to use it.
    See http://standards.freedesktop.org/desktop-entry-spec/latest/ar01s07.html for more information.
pl: Aktywuj jeśli aktywacja D-Bus jest wspierana przez tą aplikację i chcesz jej używać.
    Zobacz http://standards.freedesktop.org/desktop-entry-spec/latest/ar01s07.html aby zdobyć więcej informacji.

note: Translators: "DBusActivatable" on/off switch. When enabled, the application is said to be activated via DBUS.
en: DBUS Activatable
pl: Aktywowany przez D-Bus

note: Translators: Tooltip for the "Implements" text entry.
en: A list of interfaces that this application implements.
pl: Lista interfejsów używanych przez tą aplikację.

note: Translators: "Implements" text entry. A list of interfaces that this application implements.
en: Implements
pl: Implementuje

note: Translators: Command line option to display debug messages on stdout
en: Show debug messages
pl: Wyświetl informacje debugowania

note: Translators: Command line option to switch layout
en: Use headerbar layout (client side decorations)
pl: Użyj układu paska w nagłówku (dekoracje po stronie klienta)

note: Translators: Command line option to switch layout
en: Use toolbar layout (server side decorations)
pl: Użyj układu paska zadań (dekoracje po stronie serwera)

note: Translators: About Dialog, window title.
en: About MenuLibre
pl: O MenuLibre

note: Translators: Help Dialog, window title.
en: Online Documentation
pl: Dokumentacja sieciowa

note: Translators: Help Dialog, primary text.
en: Do you want to read the MenuLibre manual online?
pl: Wyświetlić sieciowy podręcznik MenuLibre?

note: Translators: Help Dialog, secondary text.
en: You will be redirected to the documentation website where the help pages are maintained.
pl: Nastąpi przekierowanie na stronę z dokumentacją, gdzie są przechowywane są podręczniki obsługi programów.

note: Translators: Help Dialog, confirmation button. Navigates to online documentation.
en: Read Online
pl: Wyświetl podręcznik

note: Translators: Save On Close Dialog, window title. Translators: Save On Leave Dialog, window title.
en: Save Changes
pl: Zapisz zmiany

note: Translators: Save On Close Dialog, primary text.
en: Do you want to save the changes before closing?
pl: Zapisać wprowadzone zmiany przed zamknięciem?

note: Translators: Save On Close Dialog, secondary text. Translators: Save On Leave Dialog, primary text.
en: If you don't save the launcher, all the changes will be lost.
pl: Jeśli aktywator nie zostanie zapisany, wszystkie zmiany zostaną utracone.

note: Translators: Save On Close Dialog, don't save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, then leave.
en: Don't Save
pl: Nie zapisuj

note: Translators: Save On Leave Dialog, primary text.
en: Do you want to save the changes before leaving this launcher?
pl: Zapisać zmiany przed opuszczeniem aktywatora?

note: Translations: Delete Dialog, secondary text. Notifies user that the file cannot be restored once deleted.
en: This cannot be undone.
pl: Tej czynności nie można cofnąć.

note: Translators: Revert Dialog, window title. Translators: Revert Dialog, confirmation button.
en: Restore Launcher
pl: Przywróć aktywator

note: Translators: Revert Dialog, primary text. Confirmation to revert all changes since the last file save.
en: Are you sure you want to restore this launcher?
pl: Przywrócić ten aktywator?

note: Translators: Revert Dialog, secondary text.
en: All changes since the last saved state will be lost and cannot be restored automatically.
pl: Wszystkie zmiany dokonane od czasu ostatniego zapisu stanu zostaną utracone i nie będzie możliwości ich automatycznego przywrócenia.

note: Translators: Launcher Removed Dialog, primary text. Indicates that the selected application is no longer installed.
en: No Longer Installed
pl: Nie zainstalowany

note: Translators: Launcher Removed Dialog, secondary text.
en: This launcher has been removed from the system.
    Selecting the next available item.
pl: Ten aktywator został usunięty z systemu.
    Proszę wybrać kolejny dostępny element.

note: Translators: Not Found In PATH Dialog, primary text. Indicates that the provided script was not found in any PATH directory.
en: Could not find "%s" in your PATH.
pl: Nie można odnaleźć "%s" w Twojej ŚCIEŻCE.

note: Translators: Save Error Dialog, primary text.
en: Failed to save "%s".
pl: Nie udało się zapisać "%s".

note: Translators: Save Error Dialog, secondary text.
en: Do you have write permission to the file and directory?
pl: Czy masz uprawnienia do zapisu dla tego pliku i katalogu?

note: Translators: Identify Window Dialog, secondary text. The selected application is displayed in the placeholder text.
en: Click on the main application window for '%s'.
pl: Kliknij główne okno programu dla "%s".

note: Translators: Launcher category description
en: Development
pl: Programowanie

note: Translators: Launcher category description
en: Education
pl: Nauka

note: Translators: Launcher category description
en: Games
pl: Gry

note: Translators: Launcher category description
en: Graphics
pl: Grafika

note: Translators: Launcher category description
en: Office
pl: Biuro

note: Translators: Launcher category description
en: Settings
pl: Ustawienia

note: Translators: Launcher category description
en: Accessories
pl: Akcesoria

note: Translators: Launcher category description
en: Desktop configuration
pl: Konfiguracja środowiska

note: Translators: Launcher category description
en: User configuration
pl: Konfiguracja użytkownika

note: Translators: Launcher category description
en: Hardware configuration
pl: Konfiguracja sprzętu

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME application
pl: Program GNOME

note: Translators: Launcher category description
en: GTK+ application
pl: Program GTK+

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME user configuration
pl: Konfiguracja użytkownika GNOME

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME hardware configuration
pl: Konfiguracja sprzętu GNOME

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME system configuration
pl: Konfiguracja systemu GNOME

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce menu item
pl: Element menu Xfce

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce toplevel menu item
pl: Element najwyższego rzędu menu Xfce

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce user configuration
pl: Konfiguracja użytkownika Xfce

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce hardware configuration
pl: Konfiguracja sprzętu Xfce

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce system configuration
pl: Konfiguracja systemu Xfce

note: Translators: "Other" category group. This item is only displayed for unknown or non-standard categories.
en: Other
pl: Inne

note: Translators: This error is displayed when the application is run as a root user. The application exits once the dialog is dismissed.
en: MenuLibre cannot be run as root.
pl: MenuLibre nie może być uruchamiane w trybie administratora.

note: Translators: This link goes to the online documentation with more information.
en: Please see the <a href='%s'>online documentation</a> for more information.
pl: Prosimy zobaczyć <a href='%s'>dokumentację online</a> celem dalszych informacji.

note: Translators: Add Launcher action label
en: Add _Launcher…
pl: Dodaj _aktywator...

note: Translators: Add Launcher action tooltip
en: Add Launcher…
pl: Dodaj aktywator...

note: Translators: Add Directory action label
en: Add _Directory…
pl: Dodaj _katalog...

note: Translators: Add Directory action tooltip
en: Add Directory…
pl: Dodaj katalog...

note: Translators: Add Separator action label
en: _Add Separator…
pl: Dodaj _separator...

note: Translators: Add Separator action tooltip
en: Add Separator…
pl: Dodaj separator...

note: Translators: Save Launcher action label
en: _Save
pl: _Zapisz

note: Translators: Undo action label
en: _Undo
pl: _Cofnij

note: Translators: Redo action label
en: _Redo
pl: _Ponów

note: Translators: Revert action label
en: _Revert
pl: P_rzywróć

note: Translators: Execute action label
en: _Execute
pl: _Wykonaj

note: Translators: Execute action tooltip
en: Execute Launcher
pl: Wykonaj wyzwalacz

note: Translators: Delete action label
en: _Delete
pl: _Usuń

note: Translators: Quit action label
en: _Quit
pl: Za_kończ

note: Translators: Quit action tooltip
en: Quit
pl: Zakończ

note: Translators: Help action label
en: _Contents
pl: _Spis treści

note: Translators: Help action tooltip
en: Help
pl: Pomoc

note: Translators: About action label
en: _About
pl: _O programie

note: Translators: About action tooltip
en: About
pl: O programie

note: Translators: "Categories" launcher section
en: Categories
pl: Kategorie

note: Translators: "Actions" launcher section
en: Actions
pl: Czynności

note: Translators: "Advanced" launcher section
en: Advanced
pl: Zaawansowane

note: Translators: Launcher-specific categories, camelcase "This Entry"
en: ThisEntry
pl: Ta pozycja

note: Translators: Placeholder text for the launcher-specific category selection.
en: Select a category
pl: Wybór kategorii

note: Translators: "Category Name" tree column header
en: Category Name
pl: Nazwa kategorii

note: Translators: "This Entry" launcher-specific category group
en: This Entry
pl: Ta pozycja

note: Translators: Placeholder text for a newly created action
en: New Shortcut
pl: Nowy skrót

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select a working directory…
pl: Wybór katalogu roboczego...

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select an executable…
pl: Wybór pliku wykonalnego...

note: Translators: This error is displayed when the user does not have sufficient file system permissions to delete the selected file.
en: You do not have permission to delete this file.
pl: Brak uprawnień, do usunięcia pliku.

note: Translators: Placeholder text for a newly created launcher.
en: New Launcher
pl: Nowy aktywator

note: Translators: Placeholder text for a newly created launcher's description.
en: A small descriptive blurb about this application.
pl: Drobna opisowa informacja o tym programie.

note: Translators: Placeholder text for a newly created directory.
en: New Directory
pl: Nowy katalog

note: Translators: Placeholder text for a newly created directory's description.
en: A small descriptive blurb about this directory.
pl: Krótki opis tego katalogu.

note: Translators: Confirmation dialog to delete the selected separator.
en: Are you sure you want to delete this separator?
pl: Usunąć ten separator?

note: Translators: Confirmation dialog to delete the selected launcher.
en: Are you sure you want to delete "%s"?
pl: Usunąć „%s”?

note: Translators: Menu item to open the Parsing Errors dialog.
en: Parsing Error Log
pl: Logi błędów parsowania

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select an image…
pl: Wybierz obraz…

note: Translators: "Images" file chooser dialog filter
en: Images
pl: Obrazy

note: Translators: "Search Results" treeview column header
en: Search Results
pl: Wyniki wyszukiwania

note: Translators: Placeholder text for a new menu item name.
en: New Menu Item
pl: Nowy elmenent menu

note: Translators: This error is displayed when a desktop file cannot be correctly read by MenuLibre. A (possibly untranslated) error code is displayed.
en: Unable to load desktop file due to the following error: %s
pl: Nie udało się załadować pliku wpisu z powodu następującego błędu: %s

note: Translators: This error is displayed when the first group in a failing desktop file is incorrect. "Start group" can be safely translated.
en: Start group is invalid - currently '%s', should be '%s'
pl: Grupa początkowa jest nieprawidłowa - obecnie '%s', a powinna być '%s'

note: Translators: This error is displayed when a required key is missing in a failing desktop file.
en: %s key not found
pl: Nie znaleziono klucza %s

note: Translators: This error is displayed when a failing desktop file has an invalid value for the provided key.
en: %s value is invalid - currently '%s', should be '%s'
pl: Wartość %s jest nieprawidłowa – obecnie '%s', prawidłowa to '%s'

en: %s program '%s' has not been found in the PATH
pl: %s nie znaleziono programu '%s' w PATH

en: %s program '%s' is not a valid shell command according to GLib.shell_parse_argv, error: %s
pl: "%s" programu %s nie jest prawidłowym poleceniem powłoki zgodnie z GLib.shell_parse_argv, błąd: %s

note: Translators: This error is displayed for a failing desktop file where errors were detected but the file seems otherwise valid.
en: Unknown error. Desktop file appears to be valid.
pl: Nieznany błąd. Plik wpisu wydaje się być prawidłowy.
