menulibre - en to pt translation catalogue (135 entries)

en: Menu Editor
pt: Editor de menu

en: Add or remove applications from the menu
pt: Adicionar ou remover aplicações ao menu

note: Translators: This option adds a new application entry to the menu.
en: Add _Launcher
pt: Adicionar _lançador

note: Translators: This option adds a new directory entry to the menu.
en: Add _Directory
pt: Adicionar _diretório

note: Translators: This option adds a new separator entry to the menu.
en: Add _Separator
pt: Adicionar _separador

note: Translators: Icon popup menu item to browse available icons.
en: Browse Icons…
pt: Navegar Icons...

note: Translators: Icon popup menu item to browse files for an icon file.
en: Browse Files…
pt: Navegar Ficheiros...

note: Translators: Toolbar button to save the currently selected item.
en: Save Launcher
pt: Gravar lançador

note: Translators: Toolbar button to undo last change to currently selected item. Translators: Undo action tooltip
en: Undo
pt: Anular

note: Translators: Toolbar button to redo the last undone change to currently selected item. Translators: Redo action tooltip
en: Redo
pt: Refazer

note: Translators: Toolbar button to revery the currently selected item to it Translators: Revert action tooltip
en: Revert
pt: Reverter

note: Translators: Toolbar button to delete the currently selected item. Translators: Delete action tooltip
en: Delete
pt: Eliminar

note: Translators: Save On Close Dialog, do save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, do save, then leave. Translators: Save Launcher action tooltip
en: Save
pt: Gravar

note: Translators: Placeholder text for the search text entry.
en: Search
pt: Procurar

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item up.
en: Move Up
pt: Mover para cima

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item down.
en: Move Down
pt: Mover para baixo

note: Translators: Treeview toolbar button to sort the currently open submenu alphabetically.
en: Sort Alphabetically
pt: Ordenar Alfabeticamente

note: Translators: Placeholder text/hint for the application name entry.
en: Application Name
pt: Nome da aplicação

note: Translators: Placeholder text/hint for the application comment entry. Translators: "Description" tree column header
en: Description
pt: Descrição

note: Translators: Tooltip for the "Exec" text entry.
en: Program to execute with arguments. This key is required if DBusActivatable is not set to "True" or if you need compatibility with implementations that do not understand D-Bus activation.
    See http://standards.freedesktop.org/desktop-entry-spec/desktop-entry-spec-latest.html#exec-variables for a list of supported arguments.
pt: Programa a executar com argumentos. Esta chave é necessária se DBusActivatable não estiver definido como "True" ou se precisar de compatibilidade com implementações que não entendam a activação D-Bus.
    
    Consulte http://standards.freedesktop.org/desktop-entry-spec/desktop-entry-spec-latest.html#exec-variables ​​para uma lista de argumentos suportados.

note: Translators: Treeview column for an action item
en: Command
pt: Comando

note: Translators: Tooltip for the "Path" text entry.
en: The working directory.
pt: O diretório de trabalho.

note: Translators: "Path" text entry. The working directory of the application.
en: Working Directory
pt: Pasta de trabalho

note: Translators: Header for the commonly used application fields.
en: Application Details
pt: Detalhes da aplicação

note: Translators: Tooltip for the "Terminal" on/off switch.
en: If set to "True", the program will be ran in a terminal window.
pt: Se definido como "True", o programa irá ser executado numa janela de terminal.

note: Translators: "Terminal" on/off switch. When enabled, the application is executed in a terminal window.
en: Run in terminal
pt: Executar no terminal

note: Translators: Tooltip for the "StartupNotify" on/off switch.
en: If set to "True", a startup notification is sent. Usually means that a busy cursor is shown while the application launches.
pt: Se definido como "True", é enviada uma notificação de inicialização. Normalmente significa que um cursor de ocupado é mostrado enquanto a aplicação inicia.

note: Translators: "StartupNotify" on/off switch. When enabled, a busy cursor is shown while the application launches.
en: Use startup notification
pt: Usar notificação de arranque

note: Translators: Tooltip for the "NoDisplay" on/off switch.
en: If set to "True", this entry will not be shown in menus, but will be available for MIME type associations etc.
pt: Se definido como "True", esta entrada não será mostrada em menus, mas estará disponível para associações do tipo MIME etc.

note: Translators: "NoDisplay" on/off switch. When enabled, the application will not be shown in menus, but will be available for MIME type associations etc.
en: Hide from menus
pt: Ocultar dos menus

note: Translators: Header for the less common application and directory fields.
en: Options
pt: Opções

note: Translators: Button to add item to list.
en: Add
pt: Adicionar

note: Translators: Button to remove item from list.
en: Remove
pt: Remover

note: Translators: Button to remove all items from list.
en: Clear
pt: Limpar

note: Translators: Treeview column for whether an action item is displayed (boolean).
en: Show
pt: Mostrar

note: Translators: Treeview column for the name of the displayed action item.
en: Name
pt: Nome

note: Translators: Window title for the Select Icon dialog
en: Select an icon…
pt: Escolha um ícone...

note: Translators: Button to cancel and leave a dialog. Translators: Help Dialog, cancel button. Translators: Save On Close Dialog, don't save, cancel close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, cancel leave. Translators: Revert Dialog, cancel button. Translators: File Chooser Dialog, cancel but
en: Cancel
pt: Cancelar

note: Translators: Button to accept and apply changes in a dialog.
en: Apply
pt: Aplicar

note: Translators: Tooltip for the "GenericName" text entry.
en: Generic name of the application, for example "Web Browser".
pt: Nome genérico da aplicação, por exemplo "Web Browser".

note: Translators: "GenericName" text entry. Generic name of the application, for example "Web Browser".
en: Generic Name
pt: Nome genérico

note: Translators: Tooltip for the "NotShowIn" text entry. Possible values "Budgie", "Cinnamon", "EDE", "GNOME", "KDE", "LXDE", "LXQt", "MATE", "Pantheon", "Razor", "ROX", "TDE", "Unity", "XFCE", and "Old" should not be translated.
en: A list of environments that should not display this entry. You can only use this key if "OnlyShowIn" is not set.
    Possible values include: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old
pt: Uma lista de ambientes que não deverá exibir esta entrada. Só é possível utilizar esta chave se "OnlyShowIn" não estiver definida.
    Valores possíveis incluem: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old

note: Translators: "NotShowIn" text entry. A list of environments that should not display this entry.
en: Not Shown In
pt: Não mostrar em

note: Translators: Tooltip for the "OnlyShowIn" text entry. Possible values "Budgie", "Cinnamon", "EDE", "GNOME", "KDE", "LXDE", "LXQt", "MATE", "Pantheon", "Razor", "ROX", "TDE", "Unity", "XFCE", and "Old" should not be translated.
en: A list of environments that should display this entry. Other environments will not display this entry. You can only use this key if "NotShowIn" is not set.
    Possible values include: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old
pt: A lista dos ambientes que deve exibir esta entrada. Outros ambientes não exibirão esta entrada. Só é possível utilizar esta chave se "NotShowIn" não estiver definida.
    Valores possíveis incluem: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old

note: Translators: "OnlyShowIn" text entry. A list of environments that should display this entry.
en: Only Shown In
pt: Apenas mostrar em

note: Translators: Tooltip for the "TryExec" text entry.
en: Path to an executable file to determine if the program is installed. If the file is not present or is not executable, this entry may not be shown in a menu.
pt: Caminho para um ficheiro executável para determinar se o programa está instalado. Se o ficheiro não estiver presente ou não for executável, esta entrada poderá não ser mostrada num menu.

note: Translators: Tooltip for the "Mimetypes" text entry.
en: The MIME type(s) supported by this application.
pt: O(s) tipo(s) MIME suportados por esta aplicação.

note: Translators: "Mimetype" text entry. The MIME type(s) supported by this application.
en: Mimetypes
pt: Tipos MIME

note: Translators: Tooltip for the "Keywords" text entry.
en: A list of keywords to describe this entry. You can use these to help searching entries. These are not meant for display, and should not be redundant with the values of Name or GenericName.
pt: Uma lista de palavras-chave para descrever esta entrada. Pode usá-las para ajudar na procura de entradas. Estas não são destinadas para a visualização, e não devem ser redundantes com os valores de Nome ou NomeGenérico.

note: Translators: "Keywords" text entry. A list of keywords to describe this entry.
en: Keywords
pt: Palavras-chave

note: Translators: Tooltip for the "StartupWMClass" text entry.
en: If specified, the application will be requested to use the string as a WM class or a WM name hint at least in one window.
pt: Se especificado, a aplicação será solicitada a usar a sequência de caracteres como uma sugestão de uma classe WM ou um nome WM pelo menos numa janela.

note: Translators: Tooltip for the "Hidden" on/off switch.
en: If set to "True", the result for the user is equivalent to the .desktop file not existing at all.
pt: Se definido como "True", o resultado para o utilizador é equivalente ao ficheiro .desktop não existindo de todo.

note: Translators: "Hidden" on/off switch. When enabled, the application is hidden from the menu.
en: Hidden
pt: Oculto

note: Translators: Tooltip for the "DBusActivatable" on/off switch.
en: Set this key to "True" if D-Bus activation is supported for this application and you want to use it.
    See http://standards.freedesktop.org/desktop-entry-spec/latest/ar01s07.html for more information.
pt: Defina esta chave como "True" se a activação D-Bus for compatível com esta aplicação e pretender usá-lo.
    Consulte http://standards.freedesktop.org/desktop-entry-spec/latest/ar01s07.html para mais informações.

note: Translators: "Implements" text entry. A list of interfaces that this application implements.
en: Implements
pt: Implementa

note: Translators: Command line option to display debug messages on stdout
en: Show debug messages
pt: Mostrar mensagens de depuração

note: Translators: About Dialog, window title.
en: About MenuLibre
pt: Sobre o MenuLibre

note: Translators: Help Dialog, window title.
en: Online Documentation
pt: Documentação Online

note: Translators: Help Dialog, primary text.
en: Do you want to read the MenuLibre manual online?
pt: Gostaria de ler o manual do MenuLibre na Internet?

note: Translators: Help Dialog, secondary text.
en: You will be redirected to the documentation website where the help pages are maintained.
pt: Será reencaminhado para o sítio web de documentação.

note: Translators: Help Dialog, confirmation button. Navigates to online documentation.
en: Read Online
pt: Ler na Internet

note: Translators: Save On Close Dialog, window title. Translators: Save On Leave Dialog, window title.
en: Save Changes
pt: Gravar alterações

note: Translators: Save On Close Dialog, primary text.
en: Do you want to save the changes before closing?
pt: Pretende gravar as alterações antes de fechar?

note: Translators: Save On Close Dialog, secondary text. Translators: Save On Leave Dialog, primary text.
en: If you don't save the launcher, all the changes will be lost.
pt: Se não gravar o lançador, todas as alterações erão perdidas.

note: Translators: Save On Close Dialog, don't save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, then leave.
en: Don't Save
pt: Não gravar

note: Translators: Save On Leave Dialog, primary text.
en: Do you want to save the changes before leaving this launcher?
pt: Pretende gravar as alterações antes de sair deste lançador?

note: Translations: Delete Dialog, secondary text. Notifies user that the file cannot be restored once deleted.
en: This cannot be undone.
pt: Esta ação é irreversível.

note: Translators: Revert Dialog, window title. Translators: Revert Dialog, confirmation button.
en: Restore Launcher
pt: Restaurar lançador

note: Translators: Revert Dialog, primary text. Confirmation to revert all changes since the last file save.
en: Are you sure you want to restore this launcher?
pt: Tem a certza que quer restaurar este lançador?

note: Translators: Revert Dialog, secondary text.
en: All changes since the last saved state will be lost and cannot be restored automatically.
pt: Todas as alterações desde o último estado gravado serão perdidas e não poderão ser restauradas automaticamente.

note: Translators: Launcher Removed Dialog, primary text. Indicates that the selected application is no longer installed.
en: No Longer Installed
pt: Item não instalado

note: Translators: Launcher Removed Dialog, secondary text.
en: This launcher has been removed from the system.
    Selecting the next available item.
pt: Este lançador foi removido do seu sistema.
    Selecione o próximo item disponível.

note: Translators: Save Error Dialog, primary text.
en: Failed to save "%s".
pt: Falhou ao guardar "%s".

note: Translators: Separator menu item
en: Separator
pt: Separador

note: Translators: Launcher category description
en: Multimedia
pt: Multimédia

note: Translators: Launcher category description
en: Development
pt: Desenvolvimento

note: Translators: Launcher category description
en: Education
pt: Educação

note: Translators: Launcher category description
en: Games
pt: Jogos

note: Translators: Launcher category description
en: Graphics
pt: Gráficos

note: Translators: Launcher category description
en: Office
pt: Produtividade

note: Translators: Launcher category description
en: Settings
pt: Definições

note: Translators: Launcher category description
en: System
pt: Sistema

note: Translators: Launcher category description
en: Accessories
pt: Acessórios

note: Translators: Launcher category description
en: Desktop configuration
pt: Configuração do ecrã

note: Translators: Launcher category description
en: User configuration
pt: Configuração de utilizador

note: Translators: Launcher category description
en: Hardware configuration
pt: Configuração de equipamentos

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME application
pt: Aplicação GNOME

note: Translators: Launcher category description
en: GTK+ application
pt: Aplicação GTK+

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME user configuration
pt: Configuração de utilizador GNOME

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME hardware configuration
pt: Configuração de equipamento GNOME

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME system configuration
pt: Configuração de sistema GNOME

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce menu item
pt: Item do menu Xfce

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce toplevel menu item
pt: Item de menu superior do Xfce

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce user configuration
pt: Configuração de utilizador Xfce

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce hardware configuration
pt: Configuração de equipamento Xfce

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce system configuration
pt: Configuração de sistema Xfce

note: Translators: "Other" category group. This item is only displayed for unknown or non-standard categories.
en: Other
pt: Outro

note: Translators: This error is displayed when the application is run as a root user. The application exits once the dialog is dismissed.
en: MenuLibre cannot be run as root.
pt: MenuLibre não pode ser executado como root.

note: Translators: This link goes to the online documentation with more information.
en: Please see the <a href='%s'>online documentation</a> for more information.
pt: Por favor veja a <a href='%s'>documentação on-line</a> para obter mais informações.

note: Translators: Add Launcher action label
en: Add _Launcher…
pt: Adicionar _lançador...

note: Translators: Add Launcher action tooltip
en: Add Launcher…
pt: Adicionar lançador...

note: Translators: Add Directory action label
en: Add _Directory…
pt: Adicionar _diretório...

note: Translators: Add Directory action tooltip
en: Add Directory…
pt: Adicionar diretório...

note: Translators: Add Separator action label
en: _Add Separator…
pt: _Adicionar separador...

note: Translators: Add Separator action tooltip
en: Add Separator…
pt: Adicionar separador...

note: Translators: Save Launcher action label
en: _Save
pt: _Gravar

note: Translators: Undo action label
en: _Undo
pt: An_ular

note: Translators: Redo action label
en: _Redo
pt: _Refazer

note: Translators: Revert action label
en: _Revert
pt: Re_verter

note: Translators: Execute action label
en: _Execute
pt: _Executar

note: Translators: Delete action label
en: _Delete
pt: _Eliminar

note: Translators: Quit action label
en: _Quit
pt: _Sair

note: Translators: Quit action tooltip
en: Quit
pt: Sair

note: Translators: Help action label
en: _Contents
pt: _Conteúdo

note: Translators: Help action tooltip
en: Help
pt: Ajuda

note: Translators: About action label
en: _About
pt: So_bre

note: Translators: About action tooltip
en: About
pt: Sobre

note: Translators: "Categories" launcher section
en: Categories
pt: Categorias

note: Translators: "Actions" launcher section
en: Actions
pt: Ações

note: Translators: "Advanced" launcher section
en: Advanced
pt: Avançado

note: Translators: Placeholder text for the launcher-specific category selection.
en: Select a category
pt: Selecione a categoria

note: Translators: "Category Name" tree column header
en: Category Name
pt: Nome da categoria

note: Translators: "This Entry" launcher-specific category group
en: This Entry
pt: Esta entrada

note: Translators: Placeholder text for a newly created action
en: New Shortcut
pt: Novo atalho

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select a working directory…
pt: Selecione o diretório de trabalho

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select an executable…
pt: Selecione o executável...

note: Translators: This error is displayed when the user does not have sufficient file system permissions to delete the selected file.
en: You do not have permission to delete this file.
pt: Não possui permissões para remover este ficheiro.

note: Translators: Placeholder text for a newly created launcher.
en: New Launcher
pt: Novo lançador

note: Translators: Placeholder text for a newly created launcher's description.
en: A small descriptive blurb about this application.
pt: Uma pequena descrição desta aplicação.

note: Translators: Placeholder text for a newly created directory.
en: New Directory
pt: Novo diretório

note: Translators: Confirmation dialog to delete the selected separator.
en: Are you sure you want to delete this separator?
pt: Tem certeza de que deseja apagar este separador?

note: Translators: Confirmation dialog to delete the selected launcher.
en: Are you sure you want to delete "%s"?
pt: Tem a certeza que quer eliminar "%s"?

note: Translators: "Images" file chooser dialog filter
en: Images
pt: Imagens

note: Translators: "Search Results" treeview column header
en: Search Results
pt: Resultados da procura

note: Translators: Placeholder text for a new menu item name.
en: New Menu Item
pt: Novo item de menu
