menulibre - en to sl translation catalogue (65 entries)

en: Menu Editor
sl: Urejevalnik menijev

en: Add or remove applications from the menu
sl: Dodajte ali odstranite program iz menija

note: Translators: Icon popup menu item to browse files for an icon file.
en: Browse Files…
sl: Brskanje datotek ...

note: Translators: Toolbar button to undo last change to currently selected item. Translators: Undo action tooltip
en: Undo
sl: Razveljavi

note: Translators: Toolbar button to redo the last undone change to currently selected item. Translators: Redo action tooltip
en: Redo
sl: Ponovno uveljavi

note: Translators: Toolbar button to revery the currently selected item to it Translators: Revert action tooltip
en: Revert
sl: Povrni

note: Translators: Toolbar button to delete the currently selected item. Translators: Delete action tooltip
en: Delete
sl: Izbriši

note: Translators: Save On Close Dialog, do save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, do save, then leave. Translators: Save Launcher action tooltip
en: Save
sl: Shrani

note: Translators: Placeholder text for the search text entry.
en: Search
sl: Iskanje

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item up.
en: Move Up
sl: Premakni navzgor

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item down.
en: Move Down
sl: Premakni navzdol

note: Translators: Placeholder text/hint for the application name entry.
en: Application Name
sl: Ime programa

note: Translators: Placeholder text/hint for the application comment entry. Translators: "Description" tree column header
en: Description
sl: Opis

note: Translators: Treeview column for an action item
en: Command
sl: Ukaz

note: Translators: "Path" text entry. The working directory of the application.
en: Working Directory
sl: Delovna mapa

note: Translators: Header for the less common application and directory fields.
en: Options
sl: Možnosti

note: Translators: Button to add item to list.
en: Add
sl: Dodaj

note: Translators: Button to remove item from list.
en: Remove
sl: Odstrani

note: Translators: Button to remove all items from list.
en: Clear
sl: Počisti

note: Translators: Treeview column for whether an action item is displayed (boolean).
en: Show
sl: Pokaži

note: Translators: Treeview column for the name of the displayed action item.
en: Name
sl: Ime

note: Translators: Button to cancel and leave a dialog. Translators: Help Dialog, cancel button. Translators: Save On Close Dialog, don't save, cancel close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, cancel leave. Translators: Revert Dialog, cancel button. Translators: File Chooser Dialog, cancel but
en: Cancel
sl: Prekliči

note: Translators: Button to accept and apply changes in a dialog.
en: Apply
sl: Uveljavi

note: Translators: "GenericName" text entry. Generic name of the application, for example "Web Browser".
en: Generic Name
sl: Splošno ime

note: Translators: "Keywords" text entry. A list of keywords to describe this entry.
en: Keywords
sl: Ključne besede

note: Translators: "Hidden" on/off switch. When enabled, the application is hidden from the menu.
en: Hidden
sl: Skrito

note: Translators: Command line option to display debug messages on stdout
en: Show debug messages
sl: Pokaži razhroščevalna sporočila

note: Translators: About Dialog, window title.
en: About MenuLibre
sl: O MenuLibre

note: Translators: Help Dialog, window title.
en: Online Documentation
sl: Spletna dokumentacija

note: Translators: Help Dialog, confirmation button. Navigates to online documentation.
en: Read Online
sl: Preberi na spletu

note: Translators: Save On Close Dialog, window title. Translators: Save On Leave Dialog, window title.
en: Save Changes
sl: Shrani spremembe

note: Translators: Save On Close Dialog, don't save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, then leave.
en: Don't Save
sl: Ne shrani

note: Translations: Delete Dialog, secondary text. Notifies user that the file cannot be restored once deleted.
en: This cannot be undone.
sl: Dejanja ni mogoče povrniti.

note: Translators: File Chooser Dialog, confirmation button.
en: OK
sl: V redu

note: Translators: Separator menu item
en: Separator
sl: Ločilnik

note: Translators: Launcher category description
en: Multimedia
sl: Predstavnost

note: Translators: Launcher category description
en: Development
sl: Razvoj

note: Translators: Launcher category description
en: Education
sl: Izobraževanje

note: Translators: Launcher category description
en: Games
sl: Igre

note: Translators: Launcher category description
en: Graphics
sl: Grafika

note: Translators: Launcher category description
en: Office
sl: Pisarna

note: Translators: Launcher category description
en: Settings
sl: Nastavitve

note: Translators: Launcher category description
en: System
sl: Sistem

note: Translators: Launcher category description
en: Accessories
sl: Pripomočki

note: Translators: "Other" category group. This item is only displayed for unknown or non-standard categories.
en: Other
sl: Drugo

note: Translators: Add Launcher action tooltip
en: Add Launcher…
sl: Dodaj zaganjalnik ...

note: Translators: Save Launcher action label
en: _Save
sl: _Shrani

note: Translators: Undo action label
en: _Undo
sl: _Razveljavi

note: Translators: Redo action label
en: _Redo
sl: _Ponovno uveljavi

note: Translators: Revert action label
en: _Revert
sl: _Povrni

note: Translators: Delete action label
en: _Delete
sl: _Izbriši

note: Translators: Quit action label
en: _Quit
sl: _Končaj

note: Translators: Quit action tooltip
en: Quit
sl: Končaj

note: Translators: Help action label
en: _Contents
sl: _Vsebina

note: Translators: Help action tooltip
en: Help
sl: Pomoč

note: Translators: About action label
en: _About
sl: _O programu

note: Translators: About action tooltip
en: About
sl: O programu

note: Translators: "Categories" launcher section
en: Categories
sl: Kategorije

note: Translators: "Actions" launcher section
en: Actions
sl: Dejanja

note: Translators: "Advanced" launcher section
en: Advanced
sl: Napredno

note: Translators: Placeholder text for the launcher-specific category selection.
en: Select a category
sl: Izberite kategorijo

note: Translators: "Category Name" tree column header
en: Category Name
sl: Naziv kategorije

note: Translators: Placeholder text for a newly created directory.
en: New Directory
sl: Nova Mapa

note: Translators: "Images" file chooser dialog filter
en: Images
sl: Slike

note: Translators: "Search Results" treeview column header
en: Search Results
sl: Rezultati iskanja
