menulibre - en to sr translation catalogue (163 entries)

en: Menu Editor
sr: Уређивач изборника

en: Add or remove applications from the menu
sr: Додаје или уклања програме у изборнику

note: Translators: This option adds a new application entry to the menu.
en: Add _Launcher
sr: Додај _покретач

note: Translators: This option adds a new directory entry to the menu.
en: Add _Directory
sr: Додај _фасциклу

note: Translators: This option adds a new separator entry to the menu.
en: Add _Separator
sr: Додај _раздвајач

note: Translators: Icon popup menu item to browse available icons.
en: Browse Icons…
sr: Прегледај сличице…

note: Translators: Icon popup menu item to browse files for an icon file.
en: Browse Files…
sr: Прегледај датотеке...

note: Translators: Toolbar button to save the currently selected item.
en: Save Launcher
sr: Сачувај покретач

note: Translators: Toolbar button to undo last change to currently selected item. Translators: Undo action tooltip
en: Undo
sr: Опозови

note: Translators: Toolbar button to redo the last undone change to currently selected item. Translators: Redo action tooltip
en: Redo
sr: Понови

note: Translators: Toolbar button to revery the currently selected item to it Translators: Revert action tooltip
en: Revert
sr: Поврати

note: Translators: Toolbar button to test the currently selected item.
en: Test Launcher
sr: Испробај покретач

note: Translators: Toolbar button to delete the currently selected item. Translators: Delete action tooltip
en: Delete
sr: Избриши

note: Translators: Save On Close Dialog, do save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, do save, then leave. Translators: Save Launcher action tooltip
en: Save
sr: Сачувај

note: Translators: Placeholder text for the search text entry.
en: Search
sr: Тражи

note: Translators: This error is displayed in a notice at the top of the application when one or more desktop files fails processing.
en: Invalid desktop files detected! Please see details.
sr: Препозната је неисправна датотека радне површи. Молим, прегледајте појединости.

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item up.
en: Move Up
sr: Помери навише

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item down.
en: Move Down
sr: Помери ниже

note: Translators: Treeview toolbar button to sort the currently open submenu alphabetically.
en: Sort Alphabetically
sr: Поређај азбучно

note: Translators: Placeholder text/hint for the application name entry.
en: Application Name
sr: Име програма

note: Translators: Placeholder text/hint for the application comment entry. Translators: "Description" tree column header
en: Description
sr: Опис

note: Translators: Tooltip for the "Exec" text entry.
en: Program to execute with arguments. This key is required if DBusActivatable is not set to "True" or if you need compatibility with implementations that do not understand D-Bus activation.
    See http://standards.freedesktop.org/desktop-entry-spec/desktop-entry-spec-latest.html#exec-variables for a list of supported arguments.
sr: Програм за покретање са одредницама. Овај кључ је неопходан ако „DBusActivatable“ није постављено на „Тачно“ или ако има потребе за сагласношћу са програмом који не познаје покретање Д-сабирнице.
    Погледајте http://standards.freedesktop.org/desktop-entry-spec/desktop-entry-spec-latest.html#exec-variables за списак подржаних одредница.

note: Translators: Treeview column for an action item
en: Command
sr: Наредба

note: Translators: Tooltip for the "Path" text entry.
en: The working directory.
sr: Радна фасцикла.

note: Translators: "Path" text entry. The working directory of the application.
en: Working Directory
sr: Радна фасцикла

note: Translators: Header for the commonly used application fields.
en: Application Details
sr: Појединости програма

note: Translators: Tooltip for the "Terminal" on/off switch.
en: If set to "True", the program will be ran in a terminal window.
sr: Ако је подешено на „Тачно“, програм ће бити покренут у прозору терминала.

note: Translators: "Terminal" on/off switch. When enabled, the application is executed in a terminal window.
en: Run in terminal
sr: Покрени у терминалу

note: Translators: Tooltip for the "StartupNotify" on/off switch.
en: If set to "True", a startup notification is sent. Usually means that a busy cursor is shown while the application launches.
sr: Ако је подешено на „Тачно“, обавештење о покретању се шаље. Обично значи да ће се појавити заузети показивач док се покреће програм.

note: Translators: "StartupNotify" on/off switch. When enabled, a busy cursor is shown while the application launches.
en: Use startup notification
sr: Користи обавештења при покретању

note: Translators: Tooltip for the "NoDisplay" on/off switch.
en: If set to "True", this entry will not be shown in menus, but will be available for MIME type associations etc.
sr: Ако је подешено на „Тачно“, ова ставка се неће приказивати у изборницима, али ће бити доступна за придруживање МИМЕ врстама и сл.

note: Translators: "NoDisplay" on/off switch. When enabled, the application will not be shown in menus, but will be available for MIME type associations etc.
en: Hide from menus
sr: Сакриј из изборника

note: Translators: Header for the less common application and directory fields.
en: Options
sr: Могућности

note: Translators: Button to add item to list.
en: Add
sr: Додај

note: Translators: Button to remove item from list.
en: Remove
sr: Уклони

note: Translators: Button to remove all items from list.
en: Clear
sr: Очисти

note: Translators: Treeview column for whether an action item is displayed (boolean).
en: Show
sr: Прикажи

note: Translators: Treeview column for the name of the displayed action item.
en: Name
sr: Име

note: Translators: Window title for the Select Icon dialog
en: Select an icon…
sr: Изаберите сличицу...

note: Translators: Button to cancel and leave a dialog. Translators: Help Dialog, cancel button. Translators: Save On Close Dialog, don't save, cancel close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, cancel leave. Translators: Revert Dialog, cancel button. Translators: File Chooser Dialog, cancel but
en: Cancel
sr: Откажи

note: Translators: Button to accept and apply changes in a dialog.
en: Apply
sr: Примени

note: Translators: Window title for the parsing error log dialog.
en: Parsing Errors
sr: Грешка рашчлањивања

note: Translators: This text is displayed in the Parsing Errors dialog and provides a basic summary of the errors reported.
en: The following desktop files have failed parsing by the underlying library, and will therefore not show up in MenuLibre.
    Please investigate these problems with the associated package maintainer.
sr: Следеће датотеке радне површи имају грешке рашчлањивања подређене библиотеке, и зато се не појављују у Слободном изборнику.
    Молим, испитајте проблеме са одговарајућим одржаваоцем пакета.

note: Translators: Tooltip for the "GenericName" text entry.
en: Generic name of the application, for example "Web Browser".
sr: Родно име програма, на пример „Прегледник мреже“.

note: Translators: "GenericName" text entry. Generic name of the application, for example "Web Browser".
en: Generic Name
sr: Родно име

note: Translators: Tooltip for the "NotShowIn" text entry. Possible values "Budgie", "Cinnamon", "EDE", "GNOME", "KDE", "LXDE", "LXQt", "MATE", "Pantheon", "Razor", "ROX", "TDE", "Unity", "XFCE", and "Old" should not be translated.
en: A list of environments that should not display this entry. You can only use this key if "OnlyShowIn" is not set.
    Possible values include: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old
sr: Списак окружења која не би требало приказивати у овом уносу. Овај кључ можете користити само ако „Само приказуј у“ није постављен.
    Могуће вредности су: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old

note: Translators: "NotShowIn" text entry. A list of environments that should not display this entry.
en: Not Shown In
sr: Не приказуј у

note: Translators: Tooltip for the "OnlyShowIn" text entry. Possible values "Budgie", "Cinnamon", "EDE", "GNOME", "KDE", "LXDE", "LXQt", "MATE", "Pantheon", "Razor", "ROX", "TDE", "Unity", "XFCE", and "Old" should not be translated.
en: A list of environments that should display this entry. Other environments will not display this entry. You can only use this key if "NotShowIn" is not set.
    Possible values include: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old
sr: Списак окружења које треба да приказују ову ставку. У осталим окружењима се ставка неће приказивати. Овај кључ можете да употребљавате ако није поставено „Не приказуј у“.
    Могуће вредности су: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old

note: Translators: "OnlyShowIn" text entry. A list of environments that should display this entry.
en: Only Shown In
sr: Само приказуј у

note: Translators: Tooltip for the "TryExec" text entry.
en: Path to an executable file to determine if the program is installed. If the file is not present or is not executable, this entry may not be shown in a menu.
sr: Путања до извршне датотеке којом се проверава да ли је програм уграђен.  Ако датотека није присутна или није извршна, овај унос не не треба појављивати у изборнику.

note: Translators: "TryExec" text entry. Path to an executable file to determine if the program is installed.
en: Try Exec
sr: Пробај да извршиш

note: Translators: Tooltip for the "Mimetypes" text entry.
en: The MIME type(s) supported by this application.
sr: Миме врсте које подржава овај програм.

note: Translators: "Mimetype" text entry. The MIME type(s) supported by this application.
en: Mimetypes
sr: Миме врсте

note: Translators: Tooltip for the "Keywords" text entry.
en: A list of keywords to describe this entry. You can use these to help searching entries. These are not meant for display, and should not be redundant with the values of Name or GenericName.
sr: Списак кључних речи за опис ове ставке. Можете да их користите ради помоћи при претрази. Не користе се ради приказа, у бе би требало да буду сувишне изведене речи из имена или родног имена.

note: Translators: "Keywords" text entry. A list of keywords to describe this entry.
en: Keywords
sr: Кључне речи

note: Translators: Tooltip for the "StartupWMClass" text entry.
en: If specified, the application will be requested to use the string as a WM class or a WM name hint at least in one window.
sr: Ако је наведено, програм ће тражити да користи ниске као разред управника прозора, или најмање наговештај његовог имена у најмање једном прозору.

note: Translators: "StartupWMClass" text entry. A window manager hint for the application
en: Startup WM Class
sr: Почетни разред управника прозора

note: Translators: Identify Window Dialog, primary text.
en: Identify Window
sr: Препознај прозор

note: Translators: Tooltip for the "Hidden" on/off switch.
en: If set to "True", the result for the user is equivalent to the .desktop file not existing at all.
sr: Ако ли је постављено на „тачно“, налаз намењен кориснику је као да датотека површи ни не постоји.

note: Translators: "Hidden" on/off switch. When enabled, the application is hidden from the menu.
en: Hidden
sr: Скривен

note: Translators: Tooltip for the "DBusActivatable" on/off switch.
en: Set this key to "True" if D-Bus activation is supported for this application and you want to use it.
    See http://standards.freedesktop.org/desktop-entry-spec/latest/ar01s07.html for more information.
sr: Постави овај кључ на „тачно“ ако је покретање Д-сабирнице подржано у програму и желите је користити.
    Погледајте http://standards.freedesktop.org/desktop-entry-spec/latest/ar01s07.html за више података.

note: Translators: "DBusActivatable" on/off switch. When enabled, the application is said to be activated via DBUS.
en: DBUS Activatable
sr: Покреће га Д-сабирница

note: Translators: Tooltip for the "Implements" text entry.
en: A list of interfaces that this application implements.
sr: Списак сучеља којима овај програм плени.

note: Translators: "Implements" text entry. A list of interfaces that this application implements.
en: Implements
sr: Применљиво

note: Translators: Command line option to display debug messages on stdout
en: Show debug messages
sr: Приказуј поруке о грешкама

note: Translators: Command line option to switch layout
en: Use headerbar layout (client side decorations)
sr: Користи сучеље траке заглавља (украшавање подчињеног)

note: Translators: Command line option to switch layout
en: Use toolbar layout (server side decorations)
sr: Користи траку прибора (украшавање служитеља)

note: Translators: About Dialog, window title.
en: About MenuLibre
sr: О Слободном Изборнику

note: Translators: Help Dialog, window title.
en: Online Documentation
sr: Упутство са мреже

note: Translators: Help Dialog, primary text.
en: Do you want to read the MenuLibre manual online?
sr: Да ли желите да читате упутство за Слободни Изборник на мрежи?

note: Translators: Help Dialog, secondary text.
en: You will be redirected to the documentation website where the help pages are maintained.
sr: Бићете преусмерени на страницу веба упутстава где се одржавају странице помоћи.

note: Translators: Help Dialog, confirmation button. Navigates to online documentation.
en: Read Online
sr: Читај са мреже

note: Translators: Save On Close Dialog, window title. Translators: Save On Leave Dialog, window title.
en: Save Changes
sr: Сачувај измене

note: Translators: Save On Close Dialog, primary text.
en: Do you want to save the changes before closing?
sr: Да ли желите да сачувате измене пре напуштања?

note: Translators: Save On Close Dialog, secondary text. Translators: Save On Leave Dialog, primary text.
en: If you don't save the launcher, all the changes will be lost.
sr: Ако не сачувате покретач, све измене ће бити поништене.

note: Translators: Save On Close Dialog, don't save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, then leave.
en: Don't Save
sr: Немој да сачуваш

note: Translators: Save On Leave Dialog, primary text.
en: Do you want to save the changes before leaving this launcher?
sr: Да ли желите да сачувате измене пре напуштања измена овог покретача?

note: Translations: Delete Dialog, secondary text. Notifies user that the file cannot be restored once deleted.
en: This cannot be undone.
sr: Ово се не може опозвати.

note: Translators: Revert Dialog, window title. Translators: Revert Dialog, confirmation button.
en: Restore Launcher
sr: Поврати покретач

note: Translators: Revert Dialog, primary text. Confirmation to revert all changes since the last file save.
en: Are you sure you want to restore this launcher?
sr: Да ли сте сигурни да желите повратити овај покретач?

note: Translators: Revert Dialog, secondary text.
en: All changes since the last saved state will be lost and cannot be restored automatically.
sr: Све измене од последњег сачуваног стања ће бити изгубљене и не могу се самостално повратити.

note: Translators: File Chooser Dialog, confirmation button.
en: OK
sr: У реду

note: Translators: Launcher Removed Dialog, primary text. Indicates that the selected application is no longer installed.
en: No Longer Installed
sr: Није више уграђен

note: Translators: Launcher Removed Dialog, secondary text.
en: This launcher has been removed from the system.
    Selecting the next available item.
sr: Овај покретач је уклоњен са система.
    Одређујем следећу доступну ставку.

note: Translators: Not Found In PATH Dialog, primary text. Indicates that the provided script was not found in any PATH directory.
en: Could not find "%s" in your PATH.
sr: Нисам успео пронаћи „%s“ у Вашој путањи.

note: Translators: Save Error Dialog, primary text.
en: Failed to save "%s".
sr: Нисам успео да сачувам „%s“.

note: Translators: Save Error Dialog, secondary text.
en: Do you have write permission to the file and directory?
sr: Да ли имате дозволе уписа у датотеци и фасцикли?

note: Translators: Identify Window Dialog, secondary text. The selected application is displayed in the placeholder text.
en: Click on the main application window for '%s'.
sr: Кликните на главни прозор програма за „%s“.

note: Translators: Separator menu item
en: Separator
sr: Раздвајач

note: Translators: Launcher category description
en: Multimedia
sr: Звук и покретне слике

note: Translators: Launcher category description
en: Development
sr: Развој

note: Translators: Launcher category description
en: Education
sr: Образовање

note: Translators: Launcher category description
en: Games
sr: Игре

note: Translators: Launcher category description
en: Graphics
sr: Графика

note: Translators: Launcher category description
en: Internet
sr: Интернет

note: Translators: Launcher category description
en: Office
sr: Уред

note: Translators: Launcher category description
en: Settings
sr: Поставке

note: Translators: Launcher category description
en: System
sr: Систем

note: Translators: Launcher category description
en: Accessories
sr: Прибор

note: Translators: Launcher category description
en: WINE
sr: Вино

note: Translators: Launcher category description
en: Desktop configuration
sr: Поставке радне површи

note: Translators: Launcher category description
en: User configuration
sr: Корисничке поставке

note: Translators: Launcher category description
en: Hardware configuration
sr: Поставке уређаја

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME application
sr: ГНОМ-ови програми

note: Translators: Launcher category description
en: GTK+ application
sr: ГТК+ програми

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME user configuration
sr: Корисничке поставке ГНОМ-а

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME hardware configuration
sr: Поставке уређаја Гнома

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME system configuration
sr: Поставке система Гнома

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce menu item
sr: Ставка изборника ИксФЦЕ-а

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce toplevel menu item
sr: Највиша ставка изборника ИксФЦЕ-а

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce user configuration
sr: Корисничке поставке ИксФЦЕ-а

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce hardware configuration
sr: Поставке уређаја ИксФЦЕ-а

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce system configuration
sr: Поставке система ИксФЦЕ-а

note: Translators: "Other" category group. This item is only displayed for unknown or non-standard categories.
en: Other
sr: Остало

note: Translators: This error is displayed when the application is run as a root user. The application exits once the dialog is dismissed.
en: MenuLibre cannot be run as root.
sr: Слободни изборник се не може користити под кореним налогом.

note: Translators: This link goes to the online documentation with more information.
en: Please see the <a href='%s'>online documentation</a> for more information.
sr: Молим, погледајте <a href='%s'>опис на мрежи</a> за више података.

note: Translators: Add Launcher action label
en: Add _Launcher…
sr: Додај _покретач...

note: Translators: Add Launcher action tooltip
en: Add Launcher…
sr: Додај покретач...

note: Translators: Add Directory action label
en: Add _Directory…
sr: Додај _фасциклу...

note: Translators: Add Directory action tooltip
en: Add Directory…
sr: Додај фасциклу...

note: Translators: Add Separator action label
en: _Add Separator…
sr: _Додај раздвајач...

note: Translators: Add Separator action tooltip
en: Add Separator…
sr: Додај раздвајач...

note: Translators: Save Launcher action label
en: _Save
sr: _Сачувај

note: Translators: Undo action label
en: _Undo
sr: _Опозови

note: Translators: Redo action label
en: _Redo
sr: _Понови

note: Translators: Revert action label
en: _Revert
sr: _Поврати

note: Translators: Execute action label
en: _Execute
sr: _Изврши

note: Translators: Execute action tooltip
en: Execute Launcher
sr: Изврши покретач

note: Translators: Delete action label
en: _Delete
sr: _Избриши

note: Translators: Quit action label
en: _Quit
sr: _Напусти

note: Translators: Quit action tooltip
en: Quit
sr: Напусти

note: Translators: Help action label
en: _Contents
sr: _Садржај

note: Translators: Help action tooltip
en: Help
sr: Помоћ

note: Translators: About action label
en: _About
sr: _О програму

note: Translators: About action tooltip
en: About
sr: О програму

note: Translators: "Categories" launcher section
en: Categories
sr: Врсте

note: Translators: "Actions" launcher section
en: Actions
sr: Радње

note: Translators: "Advanced" launcher section
en: Advanced
sr: Напредно

note: Translators: Launcher-specific categories, camelcase "This Entry"
en: ThisEntry
sr: Ова ставка

note: Translators: Placeholder text for the launcher-specific category selection.
en: Select a category
sr: Изаберите врсту

note: Translators: "Category Name" tree column header
en: Category Name
sr: Име врсте

note: Translators: "This Entry" launcher-specific category group
en: This Entry
sr: Ова ставка

note: Translators: Placeholder text for a newly created action
en: New Shortcut
sr: Нова пречица

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select a working directory…
sr: Изаберите радну фасциклу...

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select an executable…
sr: Изаберите извршну датотеку...

note: Translators: This error is displayed when the user does not have sufficient file system permissions to delete the selected file.
en: You do not have permission to delete this file.
sr: Немате овлашћења за брисање ове датотеке.

note: Translators: Placeholder text for a newly created launcher.
en: New Launcher
sr: Нови покретач

note: Translators: Placeholder text for a newly created launcher's description.
en: A small descriptive blurb about this application.
sr: Мали описни сажетак о овом програму.

note: Translators: Placeholder text for a newly created directory.
en: New Directory
sr: Нова фасцикла

note: Translators: Placeholder text for a newly created directory's description.
en: A small descriptive blurb about this directory.
sr: Мало описно блебетање о овој фасцикли.

note: Translators: Confirmation dialog to delete the selected separator.
en: Are you sure you want to delete this separator?
sr: Да ли сте сигурни да желите избрисати овај раздвајач?

note: Translators: Confirmation dialog to delete the selected launcher.
en: Are you sure you want to delete "%s"?
sr: Да ли сте сигурни да желите избрисати „%s“?

note: Translators: Menu item to open the Parsing Errors dialog.
en: Parsing Error Log
sr: Дневник грешака рашчлањивања

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select an image…
sr: Изаберите слику…

note: Translators: "Images" file chooser dialog filter
en: Images
sr: Слике

note: Translators: "Search Results" treeview column header
en: Search Results
sr: Налази претраге

note: Translators: Placeholder text for a new menu item name.
en: New Menu Item
sr: Нова ставка изборника

note: Translators: This error is displayed when a desktop file cannot be correctly read by MenuLibre. A (possibly untranslated) error code is displayed.
en: Unable to load desktop file due to the following error: %s
sr: Нисам успео учитати датотеку радне површи због следеће грешке: %s

note: Translators: This error is displayed when the first group in a failing desktop file is incorrect. "Start group" can be safely translated.
en: Start group is invalid - currently '%s', should be '%s'
sr: Почетна група је неисправна - тренутно је „%s“, требало би бити „%s“

note: Translators: This error is displayed when a required key is missing in a failing desktop file.
en: %s key not found
sr: Нисам успео пронаћи кључ %s

note: Translators: This error is displayed when a failing desktop file has an invalid value for the provided key.
en: %s value is invalid - currently '%s', should be '%s'
sr: Вредност %s је неисправна - тренутно је „%s“, требало би бити „%s“

en: %s program '%s' has not been found in the PATH
sr: %s програм „%s“ није пронађен у ПУТАЊИ

en: %s program '%s' is not a valid shell command according to GLib.shell_parse_argv, error: %s
sr: %s програм „%s“ није исправна наредба шкољке судећи по GLib.shell_parse_argv, грешка: %s
