menulibre - en to sv translation catalogue (139 entries)

en: Menu Editor
sv: Menyredigerare

en: Add or remove applications from the menu
sv: Lägg till eller ta bort program från menyn

note: Translators: This option adds a new application entry to the menu.
en: Add _Launcher
sv: Lägg till progr_amstartare

note: Translators: This option adds a new directory entry to the menu.
en: Add _Directory
sv: Lägg till _katalog

note: Translators: This option adds a new separator entry to the menu.
en: Add _Separator
sv: Lägg till av_skiljare

note: Translators: Icon popup menu item to browse available icons.
en: Browse Icons…
sv: Bläddra bland ikoner…

note: Translators: Icon popup menu item to browse files for an icon file.
en: Browse Files…
sv: Bläddra bland filer…

note: Translators: Toolbar button to save the currently selected item.
en: Save Launcher
sv: Spara programstartare

note: Translators: Toolbar button to undo last change to currently selected item. Translators: Undo action tooltip
en: Undo
sv: Ångra

note: Translators: Toolbar button to redo the last undone change to currently selected item. Translators: Redo action tooltip
en: Redo
sv: Gör om

note: Translators: Toolbar button to revery the currently selected item to it Translators: Revert action tooltip
en: Revert
sv: Återställ

note: Translators: Toolbar button to test the currently selected item.
en: Test Launcher
sv: Testa startare

note: Translators: Toolbar button to delete the currently selected item. Translators: Delete action tooltip
en: Delete
sv: Ta bort

note: Translators: Save On Close Dialog, do save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, do save, then leave. Translators: Save Launcher action tooltip
en: Save
sv: Spara

note: Translators: Placeholder text for the search text entry.
en: Search
sv: Sök

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item up.
en: Move Up
sv: Flytta upp

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item down.
en: Move Down
sv: Flytta ner

note: Translators: Treeview toolbar button to sort the currently open submenu alphabetically.
en: Sort Alphabetically
sv: Sortera i bokstavsordning

note: Translators: Placeholder text/hint for the application name entry.
en: Application Name
sv: Programnamn

note: Translators: Placeholder text/hint for the application comment entry. Translators: "Description" tree column header
en: Description
sv: Beskrivning

note: Translators: Tooltip for the "Exec" text entry.
en: Program to execute with arguments. This key is required if DBusActivatable is not set to "True" or if you need compatibility with implementations that do not understand D-Bus activation.
    See http://standards.freedesktop.org/desktop-entry-spec/desktop-entry-spec-latest.html#exec-variables for a list of supported arguments.
sv: Program att köra med argument. Den här nyckeln krävs om DBusActivatable inte är inställd till "Sant" eller om du behöver kompatibilitet med implementeringar som inte förstår D-Bus aktivering.
    Se http://standards.freedesktop.org/desktop-entry-spec/desktop-entry-spec-latest.html#exec-variables för en lista på argument som stöds.

note: Translators: Treeview column for an action item
en: Command
sv: Kommando

note: Translators: Tooltip for the "Path" text entry.
en: The working directory.
sv: Arbetskatalogen.

note: Translators: "Path" text entry. The working directory of the application.
en: Working Directory
sv: Arbetskatalog

note: Translators: Header for the commonly used application fields.
en: Application Details
sv: Programdetaljer

note: Translators: Tooltip for the "Terminal" on/off switch.
en: If set to "True", the program will be ran in a terminal window.
sv: Om satt till "Sant", kommer programmet att köras i ett terminalfönster.

note: Translators: "Terminal" on/off switch. When enabled, the application is executed in a terminal window.
en: Run in terminal
sv: Kör i en terminal

note: Translators: Tooltip for the "StartupNotify" on/off switch.
en: If set to "True", a startup notification is sent. Usually means that a busy cursor is shown while the application launches.
sv: Om satt till "Sant", skickas en startnotifiering. Oftast betyder det att en upptagen muspekare visas medan programmet startar.

note: Translators: "StartupNotify" on/off switch. When enabled, a busy cursor is shown while the application launches.
en: Use startup notification
sv: Använd startnotifieringar

note: Translators: Tooltip for the "NoDisplay" on/off switch.
en: If set to "True", this entry will not be shown in menus, but will be available for MIME type associations etc.
sv: Om satt till "Sant", kommer den här posten inte att visas i menyer, men kommer att vara tillgänglig för MIME-typ associeringar etc.

note: Translators: "NoDisplay" on/off switch. When enabled, the application will not be shown in menus, but will be available for MIME type associations etc.
en: Hide from menus
sv: Dölj i menyer

note: Translators: Header for the less common application and directory fields.
en: Options
sv: Alternativ

note: Translators: Button to add item to list.
en: Add
sv: Lägg till

note: Translators: Button to remove item from list.
en: Remove
sv: Ta bort

note: Translators: Button to remove all items from list.
en: Clear
sv: Rensa

note: Translators: Treeview column for whether an action item is displayed (boolean).
en: Show
sv: Visa

note: Translators: Treeview column for the name of the displayed action item.
en: Name
sv: Namn

note: Translators: Window title for the Select Icon dialog
en: Select an icon…
sv: Välj en ikon…

note: Translators: Button to cancel and leave a dialog. Translators: Help Dialog, cancel button. Translators: Save On Close Dialog, don't save, cancel close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, cancel leave. Translators: Revert Dialog, cancel button. Translators: File Chooser Dialog, cancel but
en: Cancel
sv: Avbryt

note: Translators: Button to accept and apply changes in a dialog.
en: Apply
sv: Tillämpa

note: Translators: Tooltip for the "GenericName" text entry.
en: Generic name of the application, for example "Web Browser".
sv: Allmänt namn på programmet, till exempel "webbläsare".

note: Translators: "GenericName" text entry. Generic name of the application, for example "Web Browser".
en: Generic Name
sv: Allmänt namn

note: Translators: Tooltip for the "NotShowIn" text entry. Possible values "Budgie", "Cinnamon", "EDE", "GNOME", "KDE", "LXDE", "LXQt", "MATE", "Pantheon", "Razor", "ROX", "TDE", "Unity", "XFCE", and "Old" should not be translated.
en: A list of environments that should not display this entry. You can only use this key if "OnlyShowIn" is not set.
    Possible values include: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old
sv: En lista med miljöer som inte ska visa den här posten. Du kan bara använda den här nyckeln om "OnlyShowIn" inte är inställd.
    Möjliga värden inkluderar: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old

note: Translators: "NotShowIn" text entry. A list of environments that should not display this entry.
en: Not Shown In
sv: Inte visad i

note: Translators: Tooltip for the "OnlyShowIn" text entry. Possible values "Budgie", "Cinnamon", "EDE", "GNOME", "KDE", "LXDE", "LXQt", "MATE", "Pantheon", "Razor", "ROX", "TDE", "Unity", "XFCE", and "Old" should not be translated.
en: A list of environments that should display this entry. Other environments will not display this entry. You can only use this key if "NotShowIn" is not set.
    Possible values include: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old
sv: En lista med miljöer som ska visa den här posten. Andra miljöer kommer inte att visa den här posten. Du kan bara använda den här nyckeln om "OnlyShowIn" inte är inställd.
    Möjliga värden inkluderar: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old

note: Translators: "OnlyShowIn" text entry. A list of environments that should display this entry.
en: Only Shown In
sv: Bara visad i

note: Translators: Tooltip for the "TryExec" text entry.
en: Path to an executable file to determine if the program is installed. If the file is not present or is not executable, this entry may not be shown in a menu.
sv: Sökväg till en körbar fil för att avgöra om programmet är installerat. Om filen inte finns eller inte är körbar, kommer den här posten inte att visas i en meny.

note: Translators: "TryExec" text entry. Path to an executable file to determine if the program is installed.
en: Try Exec
sv: Testkör

note: Translators: Tooltip for the "Mimetypes" text entry.
en: The MIME type(s) supported by this application.
sv: De MIME-typer som stöds av det här programmet.

note: Translators: "Mimetype" text entry. The MIME type(s) supported by this application.
en: Mimetypes
sv: Mime-typer

note: Translators: Tooltip for the "Keywords" text entry.
en: A list of keywords to describe this entry. You can use these to help searching entries. These are not meant for display, and should not be redundant with the values of Name or GenericName.
sv: En lista med nyckelord för att beskriva den här posten. Du kan använda dessa för att söka efter poster. De är inte avsedda att visas, och bör inte överlappa värden för Namn eller Allmänt namn.

note: Translators: "Keywords" text entry. A list of keywords to describe this entry.
en: Keywords
sv: Nyckelord

note: Translators: Tooltip for the "StartupWMClass" text entry.
en: If specified, the application will be requested to use the string as a WM class or a WM name hint at least in one window.
sv: Om valt, kommer programmet att uppmanas att använda strängen som en WM-klass eller ett WM-namnantydan åtminstone i ett fönster.

note: Translators: Tooltip for the "Hidden" on/off switch.
en: If set to "True", the result for the user is equivalent to the .desktop file not existing at all.
sv: Om satt till "Sant", motsvarar användarens resultat .desktop-filen som inte alls finns.

note: Translators: "Hidden" on/off switch. When enabled, the application is hidden from the menu.
en: Hidden
sv: Dold

note: Translators: Tooltip for the "DBusActivatable" on/off switch.
en: Set this key to "True" if D-Bus activation is supported for this application and you want to use it.
    See http://standards.freedesktop.org/desktop-entry-spec/latest/ar01s07.html for more information.
sv: Sätt denna nyckel till  "Sant" om D-Bus aktivering stöds av det här programmet och du vill använda det.
    Se http://standards.freedesktop.org/desktop-entry-spec/latest/ar01s07.html för mer information.

note: Translators: "Implements" text entry. A list of interfaces that this application implements.
en: Implements
sv: Implementerar

note: Translators: Command line option to display debug messages on stdout
en: Show debug messages
sv: Visa felsökningsmeddelanden

note: Translators: About Dialog, window title.
en: About MenuLibre
sv: Om MenuLibre

note: Translators: Help Dialog, window title.
en: Online Documentation
sv: Onlinedokumentation

note: Translators: Help Dialog, primary text.
en: Do you want to read the MenuLibre manual online?
sv: Vill du läsa MenuLibres manual online?

note: Translators: Help Dialog, secondary text.
en: You will be redirected to the documentation website where the help pages are maintained.
sv: Du kommer att skickas vidare till webbsidan för dokumentation där hjälpsidorna underhålls.

note: Translators: Help Dialog, confirmation button. Navigates to online documentation.
en: Read Online
sv: Läs online

note: Translators: Save On Close Dialog, window title. Translators: Save On Leave Dialog, window title.
en: Save Changes
sv: Spara ändringar

note: Translators: Save On Close Dialog, primary text.
en: Do you want to save the changes before closing?
sv: Vill du spara ändringarna innan stängning?

note: Translators: Save On Close Dialog, secondary text. Translators: Save On Leave Dialog, primary text.
en: If you don't save the launcher, all the changes will be lost.
sv: Om du inte sparar programstartaren, kommer alla ändringar att förloras.

note: Translators: Save On Close Dialog, don't save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, then leave.
en: Don't Save
sv: Spara inte

note: Translators: Save On Leave Dialog, primary text.
en: Do you want to save the changes before leaving this launcher?
sv: Vill du spara ändringarna innan du lämnar denna programstartare?

note: Translations: Delete Dialog, secondary text. Notifies user that the file cannot be restored once deleted.
en: This cannot be undone.
sv: Detta kan inte ångras.

note: Translators: Revert Dialog, window title. Translators: Revert Dialog, confirmation button.
en: Restore Launcher
sv: Återställ Programstartare

note: Translators: Revert Dialog, primary text. Confirmation to revert all changes since the last file save.
en: Are you sure you want to restore this launcher?
sv: Är du säker på att du vill återställa denna programstartare?

note: Translators: Revert Dialog, secondary text.
en: All changes since the last saved state will be lost and cannot be restored automatically.
sv: Alla ändringar sedan senast sparade tillstånd kommer att förloras och kan inte återställas automatiskt.

note: Translators: Launcher Removed Dialog, primary text. Indicates that the selected application is no longer installed.
en: No Longer Installed
sv: Inte längre installerat

note: Translators: Launcher Removed Dialog, secondary text.
en: This launcher has been removed from the system.
    Selecting the next available item.
sv: Denna programstartare har tagits bort från systemet.
    Väljer nästa tillgängliga objekt.

note: Translators: Not Found In PATH Dialog, primary text. Indicates that the provided script was not found in any PATH directory.
en: Could not find "%s" in your PATH.
sv: Det gick inte att hitta "%s" i din PATH.

note: Translators: Save Error Dialog, primary text.
en: Failed to save "%s".
sv: Misslyckades med att spara "%s".

note: Translators: Separator menu item
en: Separator
sv: Avskiljare

note: Translators: Launcher category description
en: Development
sv: Utveckling

note: Translators: Launcher category description
en: Education
sv: Utbildning

note: Translators: Launcher category description
en: Games
sv: Spel

note: Translators: Launcher category description
en: Graphics
sv: Grafik

note: Translators: Launcher category description
en: Office
sv: Kontor

note: Translators: Launcher category description
en: Settings
sv: Inställningar

note: Translators: Launcher category description
en: Accessories
sv: Tillbehör

note: Translators: Launcher category description
en: Desktop configuration
sv: Skrivbordsinställning

note: Translators: Launcher category description
en: User configuration
sv: Ånvändarinställning

note: Translators: Launcher category description
en: Hardware configuration
sv: Hårdvaruinställning

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME application
sv: GNOME-program

note: Translators: Launcher category description
en: GTK+ application
sv: GTK+-program

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME user configuration
sv: GNOME-användarinställning

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME hardware configuration
sv: GNOME-hårdvaruinställning

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME system configuration
sv: Gnome-systeminställning

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce menu item
sv: Xfce-menypost

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce toplevel menu item
sv: Xfce-toppnivåmenypost

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce user configuration
sv: Xfce-användarinställning

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce hardware configuration
sv: Xfce-hårdvaruinställning

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce system configuration
sv: Xfce-systeminställning

note: Translators: "Other" category group. This item is only displayed for unknown or non-standard categories.
en: Other
sv: Annan

note: Translators: This error is displayed when the application is run as a root user. The application exits once the dialog is dismissed.
en: MenuLibre cannot be run as root.
sv: MenuLibre kan inte köras som rot.

note: Translators: This link goes to the online documentation with more information.
en: Please see the <a href='%s'>online documentation</a> for more information.
sv: Se <a href='%s'>online documentation</a> för mer information.

note: Translators: Add Launcher action label
en: Add _Launcher…
sv: _Lägg till programstartare…

note: Translators: Add Launcher action tooltip
en: Add Launcher…
sv: Lägg till programstartare…

note: Translators: Add Directory action label
en: Add _Directory…
sv: Lägg till _katalog…

note: Translators: Add Directory action tooltip
en: Add Directory…
sv: Lägg till katalog…

note: Translators: Add Separator action label
en: _Add Separator…
sv: Lägg till _avskiljare…

note: Translators: Add Separator action tooltip
en: Add Separator…
sv: Lägg till avskiljare…

note: Translators: Save Launcher action label
en: _Save
sv: _Spara

note: Translators: Undo action label
en: _Undo
sv: _Ångra

note: Translators: Redo action label
en: _Redo
sv: Gö_r om

note: Translators: Revert action label
en: _Revert
sv: Åte_rställ

note: Translators: Execute action label
en: _Execute
sv: _Kör

note: Translators: Execute action tooltip
en: Execute Launcher
sv: Kör startare

note: Translators: Delete action label
en: _Delete
sv: Ta _bort

note: Translators: Quit action label
en: _Quit
sv: A_vsluta

note: Translators: Quit action tooltip
en: Quit
sv: Avsluta

note: Translators: Help action label
en: _Contents
sv: _Innehåll

note: Translators: Help action tooltip
en: Help
sv: Hjälp

note: Translators: About action label
en: _About
sv: _Om

note: Translators: About action tooltip
en: About
sv: Om

note: Translators: "Categories" launcher section
en: Categories
sv: Kategorier

note: Translators: "Actions" launcher section
en: Actions
sv: Åtgärder

note: Translators: "Advanced" launcher section
en: Advanced
sv: Avancerat

note: Translators: Launcher-specific categories, camelcase "This Entry"
en: ThisEntry
sv: DennaPost

note: Translators: Placeholder text for the launcher-specific category selection.
en: Select a category
sv: Välj en kategori

note: Translators: "Category Name" tree column header
en: Category Name
sv: Kategorinamn

note: Translators: "This Entry" launcher-specific category group
en: This Entry
sv: Denna post

note: Translators: Placeholder text for a newly created action
en: New Shortcut
sv: Ny genväg

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select a working directory…
sv: Välj en arbetskatalog…

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select an executable…
sv: Välj en körbar fil…

note: Translators: This error is displayed when the user does not have sufficient file system permissions to delete the selected file.
en: You do not have permission to delete this file.
sv: Du har inte tillåtelse att ta bort denna fil.

note: Translators: Placeholder text for a newly created launcher.
en: New Launcher
sv: Ny programstartare

note: Translators: Placeholder text for a newly created launcher's description.
en: A small descriptive blurb about this application.
sv: En kort beskrivning om detta program.

note: Translators: Placeholder text for a newly created directory.
en: New Directory
sv: Ny katalog

note: Translators: Confirmation dialog to delete the selected separator.
en: Are you sure you want to delete this separator?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna avskiljare?

note: Translators: Confirmation dialog to delete the selected launcher.
en: Are you sure you want to delete "%s"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort  "%s"?

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select an image…
sv: Välj en bild…

note: Translators: "Images" file chooser dialog filter
en: Images
sv: Bilder

note: Translators: "Search Results" treeview column header
en: Search Results
sv: Sökresultat

note: Translators: Placeholder text for a new menu item name.
en: New Menu Item
sv: Ny menypost
