brasero - en to ro translation catalogue (942 entries)

en: Open the specified project
ro: Deschide proiectul specificat

en: PROJECT
ro: PROIECT

en: Open the specified playlist as an audio project
ro: Deschide lista de redare specificată ca și proiect audio

en: PLAYLIST
ro: LISTĂ DE REDARE

en: Set the drive to be used for burning
ro: Selectați dispozitivul utilizat pentru scriere

en: DEVICE PATH
ro: CALE DISPOZITIV

en: Create an image file instead of burning
ro: Creează un fișier imagine în loc de a scrie pe disc

en: Open an audio project adding the URIs given on the command line
ro: Deschide un proiect audio adăugând URI-ul furnizat în linia de comandă

en: Open a data project adding the URIs given on the command line
ro: Deschide un proiect de date adăugând URI-ul furnizat în linia de comandă

en: Copy a disc
ro: Copiază un disc

en: PATH TO DEVICE
ro: CALE CĂTRE DISPOZITIV

en: Cover to use
ro: Copertă de folosit

en: PATH TO COVER
ro: CALE CĂTRE COPERTĂ

en: Open a video project adding the URIs given on the command line
ro: Deschide un proiect video adăugând URI-ul furnizat în linia de comandă

en: URI of an image file to burn (autodetected)
ro: URI-ul fișierului imagine de scris (autodetectat)

en: PATH TO IMAGE
ro: CALE CĂTRE IMAGINE

en: Force Brasero to display the project selection page
ro: Forțează Brasero să afișeze pagina de alegere a proiectului

en: Open the blank disc dialog
ro: Deschide dialogul de golire a discului

en: Open the check disc dialog
ro: Deschide dialogul de verificare a discului

en: Burn the contents of the burn:// URI
ro: Scrie conținutul URI-ului burn://

en: Start burning immediately.
ro: Începe scrierea imediat.

en: Don't connect to an already-running instance
ro: Nu realiza conexiunea la o instanță aflată deja în execuție

en: Burn the specified project and remove it.
    This option is mainly useful for integration with other applications.
ro: Scrie proiectul specificat iar apoi îl elimină.
    Această opțiune este în principal folositoare pentru integrarea cu alte aplicații.

en: PATH
ro: CALE

note: Translators: the xid is a number identifying each window in the X11 * world (not Windows, MacOS X). The following sentence says that * brasero will be set to be always on top of the window identified by * xid. In other words, the window with the given xid will become brasero * parent as if brasero w
en: The XID of the parent window
ro: XID-ul ferestrei părinte

note: Translators: %s is the path of drive
en: "%s" cannot write.
ro: „%s” nu poate scrie.

en: Wrong command line option.
ro: Opțiuni greșite folosite în linia de comandă.

note: Translators: %s is the path of a drive
en: "%s" cannot be found.
ro: „%s” nu poate fi găsit.

en: Incompatible command line options used.
ro: Opțiuni incompatibile folosite în linia de comandă.

en: Only one option can be given at a time
ro: La un moment dat se poate folosi doar o singură opțiune

en: "%s" could not be found in the path
ro: „%s” nu a putut fi găsit în cale

en: "%s" GStreamer plugin could not be found
ro: Modulul Gstreamer „%s” nu a putut fi găsit

en: The version of "%s" is too old
ro: Această versiune a „%s” este prea veche

en: "%s" is a symbolic link pointing to another program
ro: „%s” este o legătură simbolică către un alt program

note: Translators: %s is a filename
en: "%s" could not be found
ro: „%s” nu poate fi găsit.

en: Copying audio track %02d
ro: Se copiază piesa audio %02d

en: Preparing to copy audio disc
ro: Se pregătește copierea discului audio

en: Copy tracks from an audio CD with all associated information
ro: Copiază piesele de pe un CD audio cu toate informațiile asociate

en: Video format:
ro: Format video:

en: Format used mostly on the North American continent
ro: Format folosit cel mai mult în continentul nord american

en: Format used mostly in Europe
ro: Format folosit cel mai mult în Europa

en: Native _format
ro: Format _nativ

en: Aspect ratio:
ro: Raport de aspect:

note: Video options for (S)VCD
en: VCD type:
ro: Tip VCD:

en: Create an SVCD
ro: Creează un SVCD

en: Create a VCD
ro: Creează un VCD

en: Display debug statements on stdout for Brasero burn library
ro: Afișează informații de depanare în ieșirea standard pentru biblioteca Brasero-burn

en: Brasero media burning library
ro: Bibliotecă de scriere media Brasero

en: Display options for Brasero-burn library
ro: Afișează opțiuni pentru biblioteca Brasero-burn

note: Translators: %s is the name of the file that has just been deleted
en: "%s" was removed from the file system.
ro: „%s” a fost șters din sistemul de fișiere.

en: Directories cannot be added to video or audio discs
ro: Dosarele nu pot fi adăugate discurilor video sau audio

en: Playlists cannot be added to video or audio discs
ro: Listele de redare nu pot fi adăugate discurilor video sau audio

note: Translators: %s is the name of the file
en: "%s" is not suitable for audio or video media
ro: „%s” nu este potrivit pentru medii video sau audio

en: Analysing video files
ro: Se analizează fișierele video

en: "%s" cannot be read
ro: „%s” nu poate fi citit

en: The drive is busy
ro: Dispozitivul este ocupat

en: Hidden file
ro: Fișier ascuns

en: Unreadable file
ro: Fișier ce nu poate fi citit

en: Broken symbolic link
ro: Legătură simbolică nevalidă

en: Recursive symbolic link
ro: Legătură simbolică recursivă

en: (loading…)
ro: (se încarcă…)

en: Empty
ro: Gol

en: Disc file
ro: Fișier disc

en: %d item | %d items
ro[0]: un element
ro[1]: %d elemente
ro[2]: %d de elemente

en: New folder
ro: Dosar nou

en: New folder %i
ro: Dosar nou %i

en: Analysing files
ro: Se analizează fișierele

en: There are no files to write to disc
ro: Nu există fișiere de scris pe disc

en: "%s" is a recursive symbolic link.
ro: „%s” este o legătură simbolică recursivă.

en: The file does not appear to be a playlist
ro: Fișierul nu pare să fie o listă de redare

en: "%s" could not be handled by GStreamer.
ro: „%s” nu poate fi tratat de Gstreamer.

note: Translators: %s is the name of the object (as in * GObject) from the Gstreamer library that could * not be created
en: %s element could not be created
ro: Elementul %s nu a putut fi creat

note: Translators: Error message saying no graft point * is specified. A graft point is the path (on the * disc) where a file from any source will be added * ("grafted")
en: An internal error occurred
ro: A apărut o eroare internă

en: Only one track at a time can be checked
ro: Doar o piesă poate fi verificată la un moment dat

en: Retrieving image format and size
ro: Se obține formatul și mărimea imaginii

note: Translators: This is a disc image
en: The format of the disc image could not be identified
ro: Nu s-a putut identifica formatul discului

en: Please set it manually
ro: Definiți manual

en: Brasero notification
ro: Notificare Brasero

note: Translators: This string is used in the title bar %s is the action currently performed
en: %s (%i%% Done)
ro: %s (%i%% finalizat)

en: Creating Image
ro: Creare imagine

en: Burning DVD
ro: Scriere DVD

en: Copying DVD
ro: Se copiază DVD-ul

en: Burning CD
ro: Scriere CD

en: Copying CD
ro: Se copiază CD-ul

en: Burning Disc
ro: Scriere Disc

en: Copying Disc
ro: Se copiază discul

en: Creating image
ro: Se creează imaginea

en: Simulation of video DVD burning
ro: Simularea scrierii unui DVD video

en: Burning video DVD
ro: Se scrie DVD-ul video

en: Simulation of data DVD burning
ro: Simularea scrierii unui DVD de date

en: Burning data DVD
ro: Se scrie DVD-ul de date

en: Simulation of image to DVD burning
ro: Simularea scrierii imaginii pe DVD

en: Burning image to DVD
ro: Se scrie imaginea pe DVD

en: Simulation of data DVD copying
ro: Simularea copierii datelor de pe DVD

en: Copying data DVD
ro: Se copiază DVD-ul de date

en: Simulation of (S)VCD burning
ro: Simularea scrierii unui (S)VCD

en: Burning (S)VCD
ro: Se scrie (S)VCD-ul

en: Simulation of audio CD burning
ro: Simularea scrierii unui CD audio

en: Burning audio CD
ro: Se scrie CD-ul audio

en: Simulation of data CD burning
ro: Simularea scrierii datelor pe CD

en: Burning data CD
ro: Se scrie CD-ul de date

en: Simulation of CD copying
ro: Simularea copierii CD-ului

en: Simulation of image to CD burning
ro: Simularea scrierii unei imagini pe CD

en: Burning image to CD
ro: Se scrie imaginea pe CD

en: Simulation of video disc burning
ro: Simularea scrierii unui disc video

en: Burning video disc
ro: Se scrie discul video

en: Simulation of data disc burning
ro: Simularea scrierii unui disc de date

en: Burning data disc
ro: Se scrie discul de date

en: Simulation of disc copying
ro: Simularea copierii unui disc

en: Copying disc
ro: Se copiază un disc

en: Simulation of image to disc burning
ro: Simularea scrierii unei imagini pe disc

en: Burning image to disc
ro: Se scrie imaginea pe disc

en: Please replace the disc with a rewritable disc holding data.
ro: Înlocuiți discul cu unul reinscriptibil ce conține informații.

en: Please replace the disc with a disc holding data.
ro: Înlocuiți discul cu unul ce conține informații.

en: Please insert a rewritable disc holding data.
ro: Introduceți un disc reinscriptibil ce conține informații.

en: Please insert a disc holding data.
ro: Introduceți un disc de date.

en: Please replace the disc with a writable CD with at least %i MiB of free space.
ro: Înlocuiți discul cu un CD inscriptibil cu cel puțin %i MO de spațiu liber.

en: Please replace the disc with a writable CD.
ro: Înlocuiți discul cu un CD inscriptibil.

en: Please insert a writable CD with at least %i MiB of free space.
ro: Introduceți un CD inscriptibil cu cel puțin %i MO de spațiu liber.

en: Please insert a writable CD.
ro: Introduceți un CD inscriptibil.

en: Please replace the disc with a writable DVD with at least %i MiB of free space.
ro: Introduceți un DVD inscriptibil cu cel puțin %i MO de spațiu liber.

en: Please replace the disc with a writable DVD.
ro: Înlocuiți discul cu un DVD inscriptibil.

en: Please insert a writable DVD with at least %i MiB of free space.
ro: Introduceți un DVD inscriptibil cu cel puțin %i MO de spațiu liber.

en: Please insert a writable DVD.
ro: Introduceți un DVD inscriptibil.

en: Please replace the disc with a writable CD or DVD with at least %i MiB of free space.
ro: Înlocuiți discul cu un CD sau un DVD inscriptibil cu cel puțin %i MO de spațiu liber.

en: Please replace the disc with a writable CD or DVD.
ro: Înlocuiți discul cu un CD sau un DVD reinscriptibil.

en: Please insert a writable CD or DVD with at least %i MiB of free space.
ro: Introduceți un CD sau un DVD inscriptibil cu cel puțin %i MO de spațiu liber.

en: Please insert a writable CD or DVD.
ro: Introduceți un CD sau un DVD inscriptibil.

en: An image of the disc has been created on your hard drive.
    Burning will begin as soon as a writable disc is inserted.
ro: O imagine a discului a fost creată pe hard disc.
    Scrierea va începe imediat ce va fi introdus un mediu de stocare inscriptibil.

en: A data integrity test will begin as soon as the disc is inserted.
ro: Un test al integrității datelor va începe imediat ce va fi introdus discul.

en: Please re-insert the disc in the CD/DVD burner.
ro: Reintroduceți discul în unitatea optică de scriere.

note: Translators: %s is the name of a drive
en: "%s" is busy.
ro: „%s” este ocupat.

en: Make sure another application is not using it
ro: Asigurați-vă că nu este accesat de altă aplicație

en: There is no disc in "%s".
ro: Nu se află niciun disc în „%s”.

en: The disc in "%s" is not supported.
ro: Discul „%s” nu este suportat.

en: The disc in "%s" is not rewritable.
ro: Discul „%s” nu este reinscriptibil.

en: The disc in "%s" is empty.
ro: Discul din „%s” este gol.

en: The disc in "%s" is not writable.
ro: Discul din „%s” nu este inscriptibil.

en: Not enough space available on the disc in "%s".
ro: Nu este destul spațiu liber pe discul din „%s”.

en: The disc in "%s" needs to be reloaded.
ro: Discul din „%s” trebuie reintrodus.

en: Please eject the disc and reload it.
ro: Scoateți discul și introduceți-l din nou.

en: A file could not be created at the location specified for temporary files
ro: Un fișier nu a putut fi creat în locația specificată pentru fișierele temporare.

en: The image could not be created at the specified location
ro: Imaginea nu a putut fi creată în locația indicată

en: Do you want to specify another location for this session or retry with the current location?
ro: Doriți să specificați o altă locație pentru această sesiune sau să reîncercați cu locația curentă?

en: You may want to free some space on the disc and retry
ro: Puteți reîncerca după ce faceți suficient spațiu liber pe disc

en: _Keep Current Location
ro: _Păstrează locația curentă

en: _Change Location
ro: S_chimbă locația

en: Location for Image File
ro: Locația pentru fișierul imagine

en: Location for Temporary Files
ro: Locația pentru fișierele temporare

en: _Replace Disc
ro: Î_nlocuiește discul

en: Do you really want to blank the current disc?
ro: Doriți să goliți discul curent?

en: The disc in the drive holds data.
ro: Discul din unitatea optică conține date.

note: Translators: Blank is a verb here
en: _Blank Disc
ro: _Golește discul

en: If you import them you will be able to see and use them once the current selection of files is burned.
ro: Dacă le importați le veți putea vedea și folosi odată ce fișierele sunt scrise pe disc.

en: If you don't, they will be invisible (though still readable).
ro: Dacă nu, fișierele vor fi invizibile (deși vor putea fi citite).

en: There are files already burned on this disc. Would you like to import them?
ro: Există fișiere scrise pe disc. Doriți să le importați?

en: _Import
ro: _Importă

en: Only _Append
ro: Doar _adaugă

en: CD-RW audio discs may not play correctly in older CD players and CD-Text won't be written.
ro: S-ar putea ca discurile audio CD-RW să nu fie redate corect pe unele CD playere mai vechi, iar informațiile CD-TEXT nu vor fi scrise.

en: Do you want to continue anyway?
ro: Doriți să continuați oricum?

en: Appending audio tracks to a CD is not advised.
ro: Nu este încurajată adăugarea pieselor audio la un CD.

en: _Continue
ro: _Continuă

en: CD-RW audio discs may not play correctly in older CD players.
ro: Discurile audio CD-RW s-ar putea să nu fie redate corect în CD player-ele mai vechi.

en: Recording audio tracks on a rewritable disc is not advised.
ro: Înregistrarea de piese audio pe un disc reinscriptibil nu este recomandată.

note: Translators: %s is the name of a drive
en: Please eject the disc from "%s" manually.
ro: Scoateți manual discul din „%s”.

en: The disc could not be ejected though it needs to be removed for the current operation to continue.
ro: Discul nu a putut fi scos pentru a putea continua operația curentă.

en: Do you want to replace the disc and continue?
ro: Doriți să înlocuiți discul și să continuați?

en: The currently inserted disc could not be blanked.
ro: Discul introdus nu a putut fi golit.

en: Do you want to continue with full Windows compatibility disabled?
ro: Doriți să continuați cu modul de compatibilitate Windows dezactivat?

en: Some files don't have a suitable name for a fully Windows-compatible CD.
ro: Unele fișiere au nume ce nu sunt permise pe un CD compatibil Windows.

en: C_ontinue
ro: C_ontinuă

en: The simulation was successful.
ro: Simularea s-a sfârșit cu succes.

en: Real disc burning will take place in 10 seconds.
ro: Scrierea efectivă a discului va începe în 10 secunde.

en: Burn _Now
ro: Scrie acu_m

en: Save Current Session
ro: Salvează sesiunea curentă

en: An unknown error occurred.
ro: S-a produs o eroare necunoscută.

en: Error while burning.
ro: Eroare la scriere.

en: _Save Log
ro: _Salvează înregistrarea

en: Video DVD successfully burned
ro: CD Video scris cu succes

en: (S)VCD successfully burned
ro: (S)VCD scris cu succes

en: Audio CD successfully burned
ro: CD Audio scris cu succes

en: Image successfully created
ro: Imagine creată cu succes

en: DVD successfully copied
ro: DVD copiat cu succes

en: CD successfully copied
ro: CD copiat cu succes

en: Image of DVD successfully created
ro: Imaginea DVD-ului a fost creată cu succes

en: Image of CD successfully created
ro: Imaginea CD-ului a fost creată cu succes

en: Image successfully burned to DVD
ro: Imagine scrisă cu succes pe DVD

en: Image successfully burned to CD
ro: Imagine scrisă cu succes pe CD

en: Data DVD successfully burned
ro: DVD de date scris cu succes

en: Data CD successfully burned
ro: CD de date scris cu succes

en: Copy #%i has been burned successfully.
ro: Copia nr. %i a fost scrisă cu succes.

en: Another copy will start as soon as you insert a new writable disc. If you do not want to burn another copy, press "Cancel".
ro: O altă copie va porni odată ce introduceți un nou disc inscriptibil. Dacă nu doriți să scrieți o altă copie, apăsați pe „Renunță”.

en: Make _More Copies
ro: Fă _alte copii

en: _Create Cover
ro: _Creează copertă

en: There are some files left to burn
ro: Au mai rămas fișiere de scris

en: There are some more videos left to burn
ro: Au mai rămas fișiere video de scris

en: There are some more songs left to burn
ro: Au mai rămas melodii de scris

en: Not enough space available on the disc
ro: Nu este destul spațiu liber pe disc

en: Do you really want to quit?
ro: Sigur doriți să ieșiți?

en: Interrupting the process may make disc unusable.
ro: Întreruperea procesului ar putea face discul inutilizabil.

en: C_ontinue Burning
ro: C_ontinuă scrierea

en: _Cancel Burning
ro: Anulează s_crierea

en: Please insert a writable CD or DVD if you don't want to write to an image file.
ro: Introduceți în unitate un CD sau un DVD inscriptibil în cazul în care nu doriți să scrieți într-un fișier imagine.

en: Create _Image
ro: Creează _imaginea

note: Translators: This is a verb, an action
en: _Copy
ro: _Copiază

en: Make _Several Copies
ro: Fă _mai multe copii

note: Translators: This is a verb, an action
en: _Burn
ro: _Scrie

en: Burn _Several Copies
ro: _Scrie mai multe discuri

en: Would you like to burn the selection of files across several media?
ro: Doriți să scrieți selecția de fișiere pe mai multe medii de stocare?

en: The data size is too large for the disc even with the overburn option.
ro: Mărimea datelor este prea mare pentru disc chiar și cu activarea opțiunii de suprascriere.

en: _Burn Several Discs
ro: _Scrie mai multe discuri

en: Burn the selection of files across several media
ro: Scrie selecția de fișiere pe mai multe medii de stocare

en: Please choose another CD or DVD or insert a new one.
ro: Alegeți un alt CD sau DVD sau introduceți unul nou.

en: No track information (artist, title, ...) will be written to the disc.
ro: Nu va fi scris pe disc niciun detaliu despre piese (artist, titlu, ...).

en: This is not supported by the current active burning backend.
ro: Această opțiune nu e suportată de suportul selectat.

en: Please add files.
ro: Adăugați fișiere.

en: Please add songs.
ro: Adăugați melodii.

en: There are no songs to write to disc
ro: Nu există melodii de scris pe disc

en: Please add videos.
ro: Adăugați fișiere video.

en: There are no videos to write to disc
ro: Nu există fișiere video de scris pe disc

en: There is no inserted disc to copy.
ro: Nu s-a introdus un disc pentru copiere.

en: Please select a disc image.
ro: Alegeți o imagine de disc.

en: There is no selected disc image.
ro: Nu există nicio imagine disc selectată.

[ctx: disc]
note: Translators: this is a disc image not a picture Translators: this is a disc image, not a picture
en: Please select another image.
ro: Alegeți o altă imagine.

en: It doesn't appear to be a valid disc image or a valid cue file.
ro: Nu pare a fi o imagine disc validă sau un fișier cue valid.

en: Please insert a disc that is not copy protected.
ro: Introduceți un disc ce nu este protejat la copiere.

en: All required applications and libraries are not installed.
ro: Nu sunt instalate toate aplicațiile și bibliotecile necesare.

en: Please replace the disc with a supported CD or DVD.
ro: Înlocuiți discul cu un CD sau un DVD suportat.

en: Would you like to burn beyond the disc's reported capacity?
ro: Doriți să scrieți peste capacitatea raportată a discului?

en: The data size is too large for the disc and you must remove files from the selection otherwise.
    You may want to use this option if you're using 90 or 100 min CD-R(W) which cannot be properly recognised and therefore need overburn option.
    NOTE: This option might cause failure.
ro: Dimensiunea datelor este prea mare față de capacitatea discului și altfel ar trebui să ștergeți niște fișiere.
    Puteți folosi această opțiune în cazul în care utilizați discuri CD-R(W) de 90 sau 100 de minute ce nu pot fi recunoscute ca atare și în consecință necesită opțiunea de suprascriere.
    NOTĂ: Această opțiune s-ar putea să conducă la eșecul scrierii pe disc.

en: _Overburn
ro: _Suprascrie

en: Burn beyond the disc's reported capacity
ro: Scrie peste capacitatea raportată a discului

en: The drive that holds the source disc will also be the one used to record.
ro: Unitatea ce conține discul sursă va fi și unitatea folosită pentru înregistrare.

en: A new writable disc will be required once the currently loaded one has been copied.
ro: Va fi nevoie de un nou disc inscriptibil după ce informațiile încărcate acum vor fi copiate.

en: Select a disc to write to
ro: Alegeți un disc pe care să se scrie

en: Disc Burning Setup
ro: Configurare scriere disc

en: Video Options
ro: Opțiuni video

en: Do you want to create a disc from the contents of the image or with the image file inside?
ro: Doriți să creați un disc din conținutul imaginii sau cu fișierul imagine din interior?

note: Translators: %s is the name of the image
en: There is only one selected file ("%s"). It is the image of a disc and its contents can be burned.
ro: A fost selectat doar un sigur fișier („%s”). Acesta este imaginea unui disc, iar conținutul poate fi scris.

en: Burn as _File
ro: Scrie ca _fișier

en: Burn _Contents…
ro: Scrie _conținutul…

en: Image Burning Setup
ro: Configurare scriere imagini

note: pack everything
en: Select a disc image to write
ro: Alegeți o imagine disc pentru scriere

en: Copy CD/DVD
ro: Copiere CD-uri și DVD-uri

en: Select disc to copy
ro: Alegeți disc pentru copiere

note: Translators: %s is the name of a missing application
en: %s (application)
ro: %s (aplicație)

note: Translators: %s is the name of a missing library
en: %s (library)
ro: %s (bibliotecă)

note: Translators: %s is the name of a missing GStreamer plugin
en: %s (GStreamer plugin)
ro: %s (modul Gstreamer)

en: Please install the following manually and try again:
ro: Instalați următoarele manual și reîncercați:

en: Burning CD/DVD
ro: Se scrie discul CD/DVD

en: "%s" cannot be unlocked
ro: „%s” nu poate fi deblocat

en: No burner specified
ro: Nu s-a specificat o unitate de scriere

en: No source drive specified
ro: Nu s-a specificat o unitate sursă

en: Ongoing copying process
ro: Proces de copiere în curs

en: The drive cannot be locked (%s)
ro: Unitatea nu poate fi blocată (%s)

en: The drive has no rewriting capabilities
ro: Unitatea nu are capacități de rescriere

en: Ongoing blanking process
ro: Proces de golire în curs

en: The drive cannot burn
ro: Unitatea nu poate scrie

en: Ongoing burning process
ro: Proces de scriere în curs

en: Ongoing checksumming operation
ro: În curs de verificare a sumei de control

en: Merging data is impossible with this disc
ro: Combinarea datelor nu este posibilă pe acest disc

en: There is no track to burn
ro: Nu există piese de scris

en: Please install the following required applications and libraries manually and try again:
ro: Instalați manual următoarele aplicații și biblioteci necesare și reîncercați:

en: No format for the temporary image could be found
ro: Nu s-a putut găsi un format pentru imaginea temporară

en: Unknown song
ro: Melodie necunoscută

note: Reminder: if this string happens to be used * somewhere else in brasero we'll need a * context with C_() macro Translators: %s is the name of the artist. * This text is the one written on the cover of a disc. * Before it there is the name of the song. * I had to break it because it is in a GtkTextBu
en: by %s
ro: de %s

en: SVCD image
ro: Imagine SVCD

en: VCD image
ro: Imagine VCD

en: Video DVD image
ro: Imagine DVD video

note: NOTE for translators: the first %s is medium_name ("File * Image") and the second the path for the image file
en: %s: "%s"
ro: %s: „%s”

note: Translators: this string is only used when the user * wants to copy a disc using the same destination and * source drive. It tells him that brasero will use as * destination disc a new one (once the source has been * copied) which is to be inserted in the drive currently * holding the source disc
en: New disc in the burner holding the source disc
ro: Disc nou în unitatea optică conținând discul sursă

note: NOTE for translators, the first %s is the medium name
en: %s: not enough free space
ro: %s: nu există suficient spațiu liber

note: NOTE for translators: the first %s is the medium name, the second %s * is its available free space. "Free" here is the free space available.
en: %s: %s of free space
ro: %s: %s spațiu liber

note: Translators: the first %s is the path of the directory where brasero * will store its temporary files; the second one is the size available
en: %s: %s free
ro: %s: %s spațiu liber

en: Do you really want to choose this location?
ro: Sigur doriți să alegeți această locație?

en: You do not have the required permission to write at this location
ro: Nu aveți drepturile necesare pentru a scrie în această locație

en: The filesystem on this volume does not support large files (size over 2 GiB).
    This can be a problem when writing DVDs or large images.
ro: Sistemul de fișiere de pe acest volum nu suportă fișiere mari (peste 2 GO).
    Aceasta poate fi o problemă atunci când se scriu DVD-uri sau imagini mari.

note: Translators %s.1f is the speed used to burn
en: %.1f× (DVD)
ro: %.1fx (DVD)

note: Translators %s.1f is the speed used to burn
en: %.1f× (CD)
ro: %.1fx (CD)

note: Translators %s.1f is the speed used to burn. BD = Blu Ray
en: %.1f× (BD)
ro: %.1fx (BD)

note: Translators %s.1f is the speed used to burn for every medium * type. BD = Blu Ray
en: %.1f× (BD) %.1f× (DVD) %.1f× (CD)
ro: %.1fx (BD) %.1fx (DVD) %.1fx (CD)

en: Impossible to retrieve speeds
ro: Nu se pot determina vitezele de scriere

en: Maximum speed
ro: Viteza maximă

en: Burning speed
ro: Viteză de scriere

en: _Simulate before burning
ro: _Simulează înainte de a scrie

en: Brasero will simulate the burning and, if it is successful, go on with actual burning after 10 seconds
ro: Brasero va simula scrierea și, dacă totul va merge bine, după 10 secunde va continua cu scrierea efectivă.

en: Use burn_proof (decrease the risk of failures)
ro: Utilizează „burn_proof” (scade riscul unui eșec)

en: Burn the image directly _without saving it to disc
ro: _Scrie direct imaginea, fără a o salva pe disc

en: Leave the disc _open to add other files later
ro: Lasă discul _deschis, pentru a putea adăuga mai târziu și alte fișiere

en: Allow to add more data to the disc later
ro: Permite adăugarea mai multor date pe disc mai târziu

en: Options
ro: Opțiuni

en: Location for _Temporary Files
ro: Locație pentru fișierele _temporare

en: Set the directory where to store temporary files
ro: Alegeți dosarul în care să stocați fișierele temporare

en: Temporary files
ro: Fișiere temporare

en: Disc image type:
ro: Tip imagine disc:

en: Autodetect
ro: Detectează automat

en: ISO9660 image
ro: Imagine ISO9660

en: Readcd/Readom image
ro: Imagine readcd/readom

en: Cue image
ro: Imagine cue

en: Cdrdao image
ro: Imagine cdrdao

en: Properties of %s
ro: Proprietăți ale %s

en: Do you really want to keep the current extension for the disc image name?
ro: Doriți să păstrați extensia curentă pentru numele imaginii discului?

en: If you choose to keep it, programs may not be able to recognize the file type properly.
ro: Dacă alegeți să o păstrați, s-ar putea ca programele să nu recunoască tipul fișierului.

en: _Keep Current Extension
ro: _Păstrează extensia curentă

en: Change _Extension
ro: Schimbă _extensia

en: Configure recording options
ro: Configurare opțiuni înregistrare

note: Translators: first %02i is hours, the second one is minutes and the * third one is seconds.
en: Total time: %02i:%02i:%02i
ro: Timp total: %02i:%02i:%02i

en: Average drive speed:
ro: Viteza medie a unității:

note: Translators: first %02i is hours, the second one is minutes * and the third one is seconds.
en: Estimated remaining time: %02i:%02i:%02i
ro: Timp rămas estimat: %02i:%02i:%02i

en: %i MiB of %i MiB
ro: %i MiO din %i MiO

en: Estimated drive speed:
ro: Viteza estimată a unității:

note: Translators: %s is a path
en: "%s": loading
ro: „%s”: se încarcă

note: Translators: %s is a path and image refers to a disc image
en: "%s": unknown disc image type
ro: „%s”: tip necunoscut de imagine disc

note: NOTE to translators, the first %s is the path of the image * file and the second its size.
en: "%s": %s
ro: „%s”: %s

note: This is hackish and meant to avoid ellipsization to make the * label too small. Translators: this is a disc image
en: Click here to select a disc _image
ro: Clic aici pentru a alege o _imagine disc

en: Select Disc Image
ro: Alege imaginea disc

en: All files
ro: Toate fișierele

[ctx: disc]
note: Translators: this a disc image here
en: Image files
ro: Fișiere imagine

en: Image type:
ro: Tip imagine:

en: Getting size
ro: Se obține dimensiunea

en: Writing
ro: Se scrie

en: Blanking
ro: Se golește

en: Creating checksum
ro: Se creează suma de control

en: Copying file
ro: Se copiază fișierul

en: Analysing audio files
ro: Se analizează fișierele audio

en: Transcoding song
ro: Se transcodează melodia

en: Preparing to write
ro: Se pregătește scrierea

en: Writing leadin
ro: Se scrie începutul sesiunii

en: Writing CD-Text information
ro: Se scrie informația CD-TEXT

en: Finalizing
ro: Se finalizează

en: Writing leadout
ro: Se scrie sfârșitul sesiunii

en: Starting to record
ro: Se începe înregistrarea

en: Success
ro: Succes

en: Ejecting medium
ro: Se scoate mediul de stocare

note: Translators: %s is the plugin name
en: "%s" did not behave properly
ro: „%s” nu se comportă corespunzător

note: Translators: the first %s is the size of the free space on the medium * and the second %s is the size of the space required by the data to be * burnt.
en: Not enough space available on the disc (%s available for %s)
ro: Nu există suficient spațiu liber pe disc (%s disponibil pentru %s)

en: The filesystem you chose to store the temporary image on cannot hold files with a size over 2 GiB
ro: Sistemul de fișiere pe care ați ales să stocați temporar imaginea nu poate ține fișiere cu o mărime mai mare de 2 GO

en: The location you chose to store the temporary image on does not have enough free space for the disc image (%ld MiB needed)
ro: Locația în care ați ales să stocați imaginea temporară nu are destul spațiu liber pentru imaginea discului (%ld MO necesari)

en: The size of the volume could not be retrieved
ro: Nu s-a putut obține dimensiunea volumului

en: No path was specified for the image output
ro: Nu a fost specificată nicio cale pentru ieșirea imaginii

note: Translators: %s is the error returned by libburn Translators: the %s is the error message from errno
en: An internal error occurred (%s)
ro: S-a produs o eroare internă (%s)

en: The file is not stored locally
ro: Fișierul nu este stocal local

en: VIDEO_TS directory is missing or invalid
ro: Dosarul VIDEO_TS lipsește sau este nevalid

note: Translators: %s is the name of the brasero element
en: Process "%s" ended with an error code (%i)
ro: Procesul „%s” a fost terminat cu cod de eroare (%i)

en: _Hide changes
ro: A_scunde modificările

en: _Show changes
ro: _Arată modificările

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Images
ro: Imagini

en: _Color
ro: _Culoare

en: Solid color
ro: Culoare uniformă

en: Horizontal gradient
ro: Degradeu orizontal

en: Vertical gradient
ro: Degradeu vertical

note: second part Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: _Image
ro: _Imagine

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image path:
ro: Cale imagine:

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Choose an image
ro: Alegeți o imagine

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image style:
ro: Stil imagine:

en: Centered
ro: Centrată

en: Tiled
ro: Mozaicată

en: Scaled
ro: Scalată

en: Background Properties
ro: Proprietăți fundal

en: Print
ro: Tipărește

en: Bac_kground Properties
ro: Proprietăți _fundal

en: Background properties
ro: Proprietăți fundal

en: Align right
ro: Aliniază la dreapta

en: Center
ro: Centrat

en: Align left
ro: Aliniază la stânga

en: Underline
ro: Subliniat

en: Italic
ro: Cursiv

en: Bold
ro: Aldin

en: Font family and size
ro: Tipul fontului și dimensiunea

en: _Text Color
ro: Culoare _text

en: Text color
ro: Culoare text

en: Cover Editor
ro: Editor de coperte

en: Set Bac_kground Properties
ro: Definiți proprietățile _fundalului

en: SIDES
ro: LATERALE

en: BACK COVER
ro: COPERTĂ VERSO

en: FRONT COVER
ro: COPERTĂ FAȚĂ

note: Translators: This is an image, * a picture, not a "Disc Image"
en: The image could not be loaded.
ro: Imaginea nu a putut fi încărcată.

en: Pick a Color
ro: Alegeți o culoare

en: Directory could not be created (%s)
ro: Dosarul nu a putut fi creat (%s)

en: Error while loading the project.
ro: Eroare în timpul încărcării proiectului

en: The project could not be opened
ro: Proiectul nu a putut fi deschis

en: The file is empty
ro: Fișierul este gol

en: It does not seem to be a valid Brasero project
ro: Nu pare să fie un proiect Brasero valid

en: Unnamed CD/DVD Drive
ro: Unitate CD/DVD fără nume

en: Display debug statements on stdout for Brasero media library
ro: Afișează informații de depanare în ieșirea standard pentru biblioteca media Brasero

en: Brasero optical media library
ro: Bibliotecă pentru medii optice Brasero

en: Display options for Brasero media library
ro: Afișează opțiuni pentru biblioteca media Brasero

note: Translators: this is hour minute second like '2 h 14 min 25'
en: %s h %s min %s
ro: %s o %s min %s

note: Translators: this is hour minute like '2 h 14'
en: %s h %s
ro: %s o %s

note: Translators: this is hour like '2 h'
en: %s h
ro: %s o

note: NOTE for translators, the first %s is the medium name
en: %s: empty
ro: %s: gol

note: NOTE for translators: the first %s is the medium name, the * second %s is the space (kio, gio) used by data on the disc. * second %s is the space (time) used by data on the disc. * I really don't know if I should set this string as * translatable.
en: %s: %s
ro: %s : %s

en: Searching for available discs
ro: Se caută discuri disponibile

en: No disc available
ro: Niciun disc disponibil

note: Translators: This is a fake drive, a file, and means that * when we're writing, we're writing to a file and create an * image on the hard drive.
en: Image File
ro: Fișier imagine

en: It does not appear to be a valid ISO image
ro: Nu pare a fi o imagine ISO validă

en: File
ro: Fișier

en: DVD+R dual layer
ro: DVD+R cu două straturi

en: DVD+RW dual layer
ro: DVD+RW cu două straruti

en: DVD-R dual layer
ro: DVD-R cu două straturi

en: Blu-ray disc
ro: Disc Blu-ray

en: Writable Blu-ray disc
ro: Disc Blu-ray inscriptibil

en: Rewritable Blu-ray disc
ro: Disc Blu-ray reinscriptibil

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Blank %s in %s
ro: %s gol din %s

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Audio and data %s in %s
ro: %s audio și de date din %s

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Audio %s in %s
ro: %s audio din %s

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Data %s in %s
ro: %s de date din %s

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: %s in %s
ro: %s din %s

en: The disc mount point could not be retrieved
ro: Nu s-a putut obține punctul de montare a discului

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and Blank is an adjective.
en: Blank disc (%s)
ro: Disc gol (%s)

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type.
en: Audio and data disc (%s)
ro: Disc audio și de date (%s)

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type. NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_ . * The %s is the date
en: Audio disc (%s)
ro: Disc audio (%s)

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type. NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_ otherwise it gets truncated. * The %s is the date
en: Data disc (%s)
ro: Disc de date (%s)

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Size mismatch
ro: Nepotrivire de mărime

en: Type mismatch
ro: Nepotrivire de tip

en: Bad argument
ro: Argument greșit

en: Outrange address
ro: Adresă în afara intervalului

en: Invalid address
ro: Adresă nevalidă

en: Invalid command
ro: Comandă nevalidă

en: Invalid parameter in command
ro: Parametru nevalid în comandă

en: Invalid field in command
ro: Câmp nevalid în comandă

en: The device timed out
ro: Dispozitivul nu a răspuns în timp util

en: Key not established
ro: Cheie nestabilită

en: Invalid track mode
ro: Mod piesă nevalid

en: File is not a valid .desktop file
ro: Fișierul nu este un fișier .desktop valid

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
ro: Versiune fișier desktop nerecunoscută „%s”

en: Starting %s
ro: Se pornește %s

en: Application does not accept documents on command line
ro: Aplicația nu acceptă documente în linia de comandă

en: Unrecognized launch option: %d
ro: Opțiune de lansare nerecunoscută: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
ro: Nu se pot trimite URI-uri de documente unei intrări desktop „Type=Link”

en: Not a launchable item
ro: Nu este un element ce poate fi lansat

en: Disable connection to session manager
ro: Dezactivează conexiunea la administratorul de sesiune

en: Specify file containing saved configuration
ro: Speficați fișierul conținând configurația salvată

en: FILE
ro: FIȘIER

en: Specify session management ID
ro: Specificați ID-ul administratorului de sesiune

en: Session management options:
ro: Opțiune administrare sesiune:

en: Show session management options
ro: Arată opțiunile administratorului de sesiune

en: Brasero Plugins
ro: Module Brasero

en: Impossible to retrieve local file path
ro: Nu se poate accesa calea locală a fișierului

en: Copying files locally
ro: Se copiază fișiere local

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: CD/DVD Creator Folder
ro: Dosar creare CD/DVD

en: Allows files added to the "CD/DVD Creator Folder" in Nautilus to be burned
ro: Permite scrierea fișierelor adăugate în „Dosar creare CD/DVD” în Nautilus

en: CD/DVD Creator
ro: Creare CD/DVD

en: Create CDs and DVDs
ro: Creează CD-uri și DVD-uri

en: Medium Icon
ro: Iconiță medie

[ctx: picture]
note: Translators: this is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image files
ro: Fișiere imagine

en: Disc Name:
ro: Nume disc:

note: Translators: be careful, anything longer than the English will likely * not fit on small Nautilus windows
en: Drag or copy files below to write them to disc
ro: Trageți sau copiați fișierele mai jos pentru a le scrie pe disc

en: Write to Disc
ro: Scrie pe disc

en: Write contents to a CD or DVD
ro: Scrie conținutul pe un CD sau un DVD

en: Copy Disc
ro: Copiază discul

en: _Write to Disc…
ro: _Scrie pe disc…

en: Write disc image to a CD or DVD
ro: Scrie imaginea discului pe un CD sau un DVD

en: _Copy Disc…
ro: _Copiază discul…

en: Create a copy of this CD or DVD
ro: Crează o copie a acestui CD sau DVD

en: _Blank Disc…
ro: _Golește discul…

en: Blank this CD or DVD
ro: Golește acest disc CD sau DVD

en: _Check Disc…
ro: _Verifică discul…

en: Check the data integrity on this CD or DVD
ro: Verifică integritatea datelor de pe acest CD sau DVD

[ctx: picture]
note: Translators: this is a picture not * a disc image
en: Please select another image.
ro: Alegeți o altă imagine.

note: NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_. * The %s is the date
en: Video disc (%s)
ro: Disc video (%s)

en: _Project
ro: _Proiect

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Edit
ro: _Editare

en: _Tools
ro: _Instrumente

en: _Help
ro: _Ajutor

en: P_lugins
ro: _Module

en: Choose plugins for Brasero
ro: Alegeți module de extensie pentru Brasero

en: E_ject
ro: _Scoate

en: Eject a disc
ro: Scoate un disc

en: _Blank…
ro: _Golește…

en: Blank a disc
ro: Golește un disc

en: _Check Integrity…
ro: _Verifică integritatea…

en: Check data integrity of disc
ro: Verifică integritatea datelor de pe disc

en: Quit Brasero
ro: Ieșire din Brasero

en: _Contents
ro: _Conținut

en: Display help
ro: Afișează ajutor

en: About
ro: Despre

en: Disc Burner
ro: Scriere disc

en: Error while loading the project
ro: Eroare la încărcarea proiectului

en: Please add files to the project.
ro: Adăugați fișiere la proiect.

en: The project is empty
ro: Proiectul este gol

en: Brasero is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ro: Brasero este software liber, puteți să îl redistribuiți și/sau să îl modificați sub termenii GNU General Public License, așa cum este ea publicată de Free Software Foundation, în versiunea 2 a licenței ori (dacă doriți) orice altă versiune ulterioară.

en: Brasero is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ro: Brasero este distribuit în speranța că va fi de folos, dar FĂRĂ VREO GARANȚIE, chiar fără implicita garanție de VANDABILITATE ori de POTRIVIRE PENTRU O ANUMITĂ UTILIZARE. Consultați GNU General Public License pentru mai multe detalii.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Brasero; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA
ro: Ar fi trebuit să primiți o copie a GNU General Public License împreună cu Brasero. Dacă nu, scrieți la Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: A simple to use CD/DVD burning application for GNOME
ro: O aplicație GNOME comodă pentru scrierea de discuri CD/DVD

en: Brasero Homepage
ro: Pagina web Brasero

en: The project "%s" does not exist
ro: Proiectul „%s” nu există

en: _Recent Projects
ro: Proiecte _recente

en: Display the projects recently opened
ro: Arată proiectele deschise recent

en: Brasero Disc Burner
ro: Scriere de discuri Brasero

en: Create and copy CDs and DVDs
ro: Creează și copiază CD-uri și DVD-uri

en: Disc Burner and Copier
ro: Scriere și copiere de discuri

en: Burning flags to be used
ro: Se scriu indicatorii pe disc

en: Contains the absolute path of the directory that was last browsed for images to burn
ro: Conține calea absolută către dosarul care a fost răsfoit ultima dată pentru imagini de scris

en: Contains the list of additional plugins Brasero will use to burn discs. If set to NULL, Brasero will load them all.
ro: Conține lista de module adiționale folosite de Brasero pentru a scrie discuri. Dacă este definit la NULL, Brasero le va încărca pe toate.

en: Contains the name of the favourite burn engine suite installed. It will be used if possible.
ro: Conține numele suportului preferat de scriere de discuri. Acesta va fi folosit dacă este posibil.

en: Contains the path to the directory where brasero should store temporary files. If that value is empty, the default directory set for glib will be used.
ro: Conține calea către dosarul unde Brasero ar trebui să stocheze fișierele temporare. Dacă această valoare este vidă, se utilizează dosarul implicit al glib.

en: Directory to use for temporary files
ro: Dosarul folosit pentru fișierele temporare

en: Enable file preview
ro: Activează previzualizarea fișierului

en: Enable the "-immed" flag with cdrecord
ro: Activează opțiunea „-immed” pentru cdrecord

en: Favourite burn engine
ro: Suport preferat

en: Replace symbolic links by their targets
ro: Înlocuiește legăturile simbolice cu destinația lor

en: Set to 0 for MD5, 1 for SHA1 and 2 for SHA256
ro: Utilizați 0 pentru MD5, 1 pentru SHA1 și 2 pentru SHA256

en: Should Nautilus extension output debug statements
ro: Specifică dacă modulul de extensie pentru Nautilus trebuie să afișeze mesaje de depanare

en: Should Nautilus extension output debug statements. The value should be set to true if it should.
ro: Definiți „true” dacă modulul de extensie pentru Nautilus trebuie să afișeze mesaje de depanare.

en: Should brasero filter broken symbolic links
ro: Brasero ar trebui să filtreze legăturile simbolice nevalide

en: Should brasero filter broken symbolic links. Set to true, brasero will filter broken symbolic links.
ro: Brasero ar trebui să filtreze legăturile simbolice nevalide. Definit ca „true”, Brasero va filtra legături simbolice nevalide.

en: Should brasero filter hidden files
ro: Specifică dacă Brasero filtrează fișierele ascunse

en: Should brasero filter hidden files. Set to true, brasero will filter hidden files.
ro: Specifică dacă Brasero filtrează fișierele ascunse. Definit ca „true”, Brasero va filtra fișierele ascunse.

en: Should brasero replace symbolic links by their target files in the project. Set to true, brasero will replace symbolic links.
ro: Dacă Brasero va înlocui în proiect legăturile simbolice cu destinația lor. Definit la „true”, Brasero va înlocuii legăturile simbolice.

en: The last browsed folder while looking for images to burn
ro: Ultimul dosar răsfoit în căutare de imagini de scris

en: The priority value for the plugin
ro: Valoarea priorității modulului de extensie

en: The speed to be used
ro: Viteza de utilizat

en: The type of checksum used for files
ro: Tipul sumei de control pentru fișiere

en: The type of checksum used for images
ro: Tipul sumei de control pentru fișierele imagine

en: This value represents the burning flags that were used in such a context the last time.
ro: Această valoare reprezintă indicatorii de scriere care au fost folosiți într-un astfel de context ultima dată.

en: This value represents the speed that was used in such a context the last time.
ro: Această valoare reprezintă viteza de scriere care a fost folosită într-un astfel de context ultima dată.

en: Used in conjunction with the "-immed" flag with cdrecord
ro: Folosit împreună cu opțiunea „-immed” pentru cdrecord

en: Used in conjunction with the "-immed" flag with cdrecord.
ro: Folosit împreună cu opțiunea „-immed” pentru cdrecord.

en: When several plugins are available for the same task, this value is used to determine which plugin should be given priority. 0 means the plugin's native priority is used. A positive value overrides the plugin's native priority. A negative value disables the plugin.
ro: Când mai multe module de extensie sunt disponibile pentru aceeași sarcină, această valoare este utilizată pentru a determina care modul trebuie să primească prioritate. 0 înseamnă utilizarea priorității native a modulului. O valoare pozitivă înlocuiește prioritatea nativă a modulului, iar o valoare negativă dezactivează modulul.

en: Whether to display file preview. Set to true to use it.
ro: Specifică dacă să fie afișată previzualizarea de fișiere. Definiți „true”, pentru a o utiliza.

en: Whether to use the "--driver generic-mmc-raw" flag with cdrdao
ro: Dacă să fie folosită opțiunea „--driver generic-mmc-raw” cu cdrdao

en: Whether to use the "--driver generic-mmc-raw" flag with cdrdao. Set to True, brasero will use it; it may be a workaround for some drives/setups.
ro: Dacă să fie folosită opțiunea „--driver generic-mmc-raw” cu cdrdao. Definit ca „true”, aceasta va fi folosită; poate fi o rezolvare ocolitoare pentru problemele cauzate de unele dispozitive/configurări.

en: Whether to use the "-immed" flag with cdrecord. Use with caution (set to true) as it's only a workaround for some drives/setups.
ro: Specifică dacă Brasero va folosi opțiunea „-immed” pentru cdrecord. Activați cu grijă, nu este decât o opțiune de compromis pentru anumite configurații sau unități.

en: Whether to use the "-use-the-force-luke=dao" flag with growisofs
ro: Dacă să fie folosită opțiunea „-use-the-force-luke=dao” cu growisofs

en: Whether to use the "-use-the-force-luke=dao" flag with growisofs. Set to false, brasero won't use it; it may be a workaround for some drives/setups.
ro: Dacă să fie folosită opțiunea „-use-the-force-luke=dao” cu growisofs. Definit ca „false”, aceasta nu va fi folosită; poate fi o rezolvare ocolitoare pentru unele dispozitive/configurări.

en: White list of additional plugins to use
ro: Listă de module suplimentare agreate

en: Brasero project file
ro: Fișier proiect Brasero

en: Menu
ro: Meniu

en: Open the selected files
ro: Deschide fișierele selectate

en: _Edit Information…
ro: _Editare informații…

en: Edit the track information (start, end, author, etc.)
ro: Editați informațiile pieselor (început, sfârșit, autor, etc.)

en: Remove the selected files from the project
ro: Elimină fișierele selectate din proiect

en: Paste files
ro: Introdu fișierele

en: Add the files stored in the clipboard
ro: Adaugă fișierele stocate în clipboard

en: I_nsert a Pause
ro: I_ntrodu o pauză

en: Add a 2 second pause after the track
ro: Adaugă o pauză de 2 secunde după fiecare piesă

en: _Split Track…
ro: Împarte pie_sa…

en: Split the selected track
ro: Împarte piesa selectată

en: Pause
ro: Pauză

en: Split
ro: Împarte

en: Track
ro: Piesă

en: Title
ro: Titlu

en: Length
ro: Durată

en: The track will be padded at its end.
ro: Piesa va fi completată la sfârșit.

en: The track is shorter than 6 seconds
ro: Piesa este mai scurtă de 6 secunde

en: Make sure the appropriate codec is installed
ro: Asigurați-vă că este instalat codecul potrivit

en: Do you want to add "%s", which is a video file?
ro: Doriți să adăugați „%s”, care este un fișier video?

en: This file is a video and therefore only the audio part can be written to the disc.
ro: Acest fișier este un fișier video și de aceea doar partea audio poate fi scrisă pe disc.

en: _Discard File
ro: _Renunță la fișier

en: _Add File
ro: _Adaugă fișier

en: Do you want to search for audio files inside the directory?
ro: Doriți să căutați fișiere audio în cadrul dosarului?

en: Search _Directory
ro: Caută în _dosar

en: "%s" could not be opened.
ro: „%s” nu a putut fi deschis.

en: Do you want to create an audio CD with DTS tracks?
ro: Doriți să creați un CD audio cu piste DTS?

en: Some of the selected songs are suitable for creating DTS tracks.
    This type of audio CD track provides a higher quality of sound but can only be played by specific digital players.
    Note: if you agree, normalization will not be applied to these tracks.
ro: Unele dintre melodiile selectate sunt potrivite pentru crearea pistelor DTS.
    Acest tip de piesă audio are o calitate a sunetului mai bună, dar poate fi redată doar pe anumite CD-playere digitale.
    Notă: dacă sunteți de acord, normalizarea nu va fi aplicată acestor piese.

en: Create _Regular Tracks
ro: C_reează piese obișnuite

en: Click here to burn all songs as regular tracks
ro: Apăsați aici pentru a scrie toate melodiile ca piese obișnuite

en: Create _DTS Tracks
ro: Crează piste _DTS

en: Click here to burn all suitable songs as DTS tracks
ro: Apăsați aici pentru a scrie toate melodiile potrivite ca piste DTS

en: Select one song only please.
ro: Alegeți doar o melodie.

en: Impossible to split more than one song at a time
ro: Nu se poate împărți mai mult de o melodie la un moment dat

en: Error while blanking.
ro: Eroare la golire.

en: Blank _Again
ro: Golește din _nou

en: Unknown error.
ro: Eroare necunoscută.

en: The disc was successfully blanked.
ro: Discul a fost golit cu succes.

en: The disc is ready for use.
ro: Discul este pregătit pentru utilizare.

note: Translators: This is a verb, an action
en: _Blank
ro: _Golește

en: _Fast blanking
ro: Golire _rapidă

en: Activate fast blanking, as opposed to a longer, thorough blanking
ro: Activează golirea rapidă în detrimentul celei complete, dar mai încete

en: Disc Blanking
ro: Golire disc

en: Error parsing playlist "%s".
ro: Eroare la analizarea listei „%s”.

en: An unknown error occurred
ro: S-a produs o eroare necunoscută

note: Translators: %d is the number of songs
en: %d song | %d songs
ro[0]: o melodie
ro[1]: %d melodii
ro[2]: %d de melodii

en: Select Playlist
ro: Selectați lista de redare

en: Playlists
ro: Liste de redare

en: Number of Songs
ro: Număr de melodii

en: Genre
ro: Gen muzical

en: Plugin
ro: Modul

en: Enabled
ro: Activat

en: Copyright %s
ro: Drepturi de autor %s

en: _About
ro: _Despre

en: C_onfigure
ro: C_onfigurează

en: A_ctivate
ro: A_ctivează

en: Ac_tivate All
ro: Activează _tot

en: _Deactivate All
ro: _Dezactivează tot

note: Use the translated name for the plugin.
en: Options for plugin %s
ro: Opțiuni pentru modulul %s

en: Title:
ro: Titlu:

en: This information will be written to the disc using CD-Text technology. It can be read and displayed by some audio CD players.
ro: Aceste informații vor fi scrise pe disc folosind tehnologia CD-Text. Va putea fi citit și afișat doar de către unele unități CD player audio.

en: Composer:
ro: Compozitor:

en: Song start:
ro: Început melodie:

en: Song end:
ro: Sfârșit melodie:

en: Pause length:
ro: Durata pauzei:

en: Gives the length of the pause that should follow the track
ro: Stabilește durata pauzei ce urmează piesei

en: Track length:
ro: Durata piesei:

en: Song Information
ro: Detalii despre melodie

en: Song information for track %02i
ro: Detaliile melodiei pentru piesa %02i

en: No file
ro: Niciun fișier

en: Start and stop playing
ro: Pornește și oprește redarea

en: R_ename…
ro: R_edenumește…

en: Rename the selected file
ro: Redenumește fișierul selectat

en: New _Folder
ro: _Dosar nou

en: Create a new empty folder
ro: Creează un nou dosar gol

en: The session could not be imported.
ro: Această sesiune nu a putut fi importată.

en: The contents of the project changed since it was saved.
ro: Conținutul proiectului s-a schimbat de când a fost salvat.

en: Discard the current modified project
ro: Anulează proiectul modificat curent

en: _Discard
ro: _Renunță

en: Continue with the current modified project
ro: Continuă cu proiectul modificat curent

note: Translators: %s is the name of the image
en: There is only one selected file ("%s"). It is the image of a disc and its contents can be burned
ro: A fost selectat doar un sigur fișier („%s”). Acesta este imaginea unui disc, iar conținutul poate fi scris.

en: Burn as _Data
ro: Scrie ca _date

en: Burn as _Image
ro: Scrie ca _imagine

en: "%s" cannot be added to the selection.
ro: „%s” nu poate fi adăugat selecției.

en: It is a recursive symlink
ro: Este o legătură simbolică recursivă

en: It does not exist at the specified location
ro: Nu există în locația indicată

en: Should files be renamed to be fully Windows-compatible?
ro: Doriți ca fișierele să fie redenumite în așa fel încât să fie perfect compatibile cu Windows?

en: Those names should be changed and truncated to 64 characters.
ro: Aceste nume trebuie modificate și trunchiate la 64 de caractere.

en: _Rename for Full Windows Compatibility
ro: _Redenumește pentru compatibilitate perfectă cu Windows

en: _Disable Full Windows Compatibility
ro: _Dezactivează compatibilitatea perfectă cu Windows

note: Translators: %s is the name of the file
en: Do you want to replace "%s"?
ro: Doriți să înlocuiți „%s”?

en: A file with this name already exists in the folder.  Replacing it will overwrite its contents on the disc to be burnt.
ro: Există deja în dosar un fișier cu același nume. Înlocuirea lui va suprascrie conținutul lui pe disc.

note: Translators: Keep means we're keeping the files that already existed * in the project. * Keep is a verb
en: Always K_eep
ro: Păstr_ează întotdeauna

note: Translators: Keep means we're keeping the files that already existed * in the project. * Keep is a verb
en: _Keep
ro: _Păstrează

note: Translators: Replace means we're replacing the file that already * existed in the project with a new one with the same name. * Replace is a verb Translators: this is a verb
en: _Replace
ro: Î_nlocuiește

note: Translators: Replace means we're replacing the file that already * existed in the project with a new one with the same name. * Replace is a verb
en: Al_ways Replace
ro: Î_nlocuiește întotdeauna

en: Do you really want to add "%s" to the selection and use the third version of the ISO9660 standard to support it?
ro: Sigur doriți să adăugați „%s” la selecție și să folosiți a treia versiune a standardului ISO9660 pentru a-l suporta?

en: The size of the file is over 2 GiB. Files larger than 2 GiB are not supported by the ISO9660 standard in its first and second versions (the most widespread ones).
    It is recommended to use the third version of the ISO9660 standard, which is supported by most operating systems, including Linux and all versions of Windows™.
    However, Mac OS X cannot read images created with version 3 of the ISO9660 standard.
ro: Dimensiunea fișierului este de peste 2 GiO. Fișierele mai mari de 2 GiO nu sunt suportate de standardul ISO9660 în prima și a doua versiune (cele mai des întâlnite).
    Se recomandă folosirea celei de a treia versiuni a standardului ISO9660 ce este suportat de majoritatea sistemelor de operare, incluzând Linux și toate versiunile de Windows™.
    Cu toate acestea, MacOS X nu poate citi imagini create cu versiunea 3 a standardului ISO9660.

en: Ne_ver Add Such File
ro: _Nu adăuga niciodată un astfel de fișier

en: Al_ways Add Such File
ro: _Adaugă întotdeauna un astfel de fișier

en: Do you really want to add "%s" to the selection?
ro: Sigur doriți să adăugați „%s” la selecție?

en: The children of this directory will have 7 parent directories.
    Brasero can create an image of such a file hierarchy and burn it but the disc may not be readable on all operating systems.
    Note: Such a file hierarchy is known to work on Linux.
ro: Copilul acestui dosar va avea 7 dosare părinte.
    Brasero poate crea și scrie o asemenea imagine; dar acest disc poate să nu fie citit de toate sistemele de operare.
    NOTĂ: O asemenea ierarhie de fișiere funcționează în Linux.

note: Translators: %s is a string describing the type of medium and the * drive it is in. It's a tooltip.
en: Import %s
ro: Importă %s

note: Translators: %s is the name of the volume to import. It's a menu * entry and toolbar button (text added later).
en: I_mport %s
ro: I_mportă %s

note: Translators: This is a verb. It's a toolbar button.
en: I_mport
ro: I_mportă

note: Translators: %s is the name of the volume to import
en: Do you want to import the session from "%s"?
ro: Doriți să importați sesiunea din „%s”?

en: That way, old files from previous sessions will be usable after burning.
ro: În acest mod, fișierele vechi din sesiunile anterioare vor fi utilizabile după scriere.

en: I_mport Session
ro: I_mportă sesiune

en: Click here to import its contents
ro: Clic aici pentru a-i importa conținutul

en: Please wait while the project is loading.
ro: Așteptați încărcarea proiectului.

en: _Cancel Loading
ro: Anulea_ză încărcarea

en: Cancel loading current project
ro: Anulează încărcarea proiectului curent

en: File Renaming
ro: Redenumire fișiere

en: _Rename
ro: _Redenumește

en: Renaming mode
ro: Mod de redenumire

en: Files
ro: Fișiere

en: Size
ro: Dimensiune

en: Description
ro: Descriere

en: Space
ro: Spațiu

en: Audio files
ro: Fișiere audio

en: Movies
ro: Filme

en: P_review
ro: _Previzualizare

note: Translators: this is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Display video, audio and image preview
ro: Arată previzualizări video, audio sau de imagini

en: _Show Side Panel
ro: _Arată panoul lateral

en: Show a side pane along the project
ro: Arată un panou lateral în dreptul proiectului

en: _Horizontal Layout
ro: Aranjament _orizontal

en: Set a horizontal layout
ro: Utilizează un aranjament orizontal

en: _Vertical Layout
ro: Aranjament _vertical

en: Set a vertical layout
ro: Utilizează un aranjament vertical

en: Click to close the side pane
ro: Clic aici pentru a închide panoul lateral

en: %i × %i pixels
ro: %i × %i pixeli

note: No Preview view
en: No preview
ro: Nicio previzualizare

en: Save current project
ro: Salvează proiectul curent

en: Save _As…
ro: Salvează c_a…

en: Save current project to a different location
ro: Salvează proiectul curent într-o locație diferită

en: _Add Files
ro: _Adaugă fișiere

en: Add files to the project
ro: Adaugă fișiere la proiect

en: _Remove Files
ro: _Elimină fișiere

note: Translators: "empty" is a verb here
en: E_mpty Project
ro: _Golește proiectul

en: Remove all files from the project
ro: Elimină toate fișierele din proiect

en: _Burn…
ro: _Scrie…

en: Burn the disc
ro: Scrie discul

en: To add files to this project click the "Add" button or drag files to this area
ro: Pentru a adăuga fișiere acestui proiect apăsați pe butonul „Adaugă” sau trageți fișiere în această zonă

en: To remove files select them then click on the "Remove" button or press "Delete" key
ro: Pentru a elimina fișiere din acest proiect apăsați pe butonul „Elimină” sau apăsați tasta „Delete”

en: Estimated project size: %s
ro: Dimensiunea estimată a proiectului: %s

en: The project is too large for the disc even with the overburn option.
ro: Dimensiunea proiectului este prea mare pentru disc chiar și cu activarea opțiunii de scriere peste dimensiunea standard.

en: The project is too large for the disc and you must remove files from it.
    You may want to use this option if you're using 90 or 100 min CD-R(W) which cannot be properly recognized and therefore needs the overburn option.
    Note: This option might cause failure.
ro: Dimensiunea proiectului este prea mare față de capacitatea discului și altfel ar trebui să ștergeți niște fișiere.
    Puteți folosi această opțiune în cazul în care utilizați discuri CD-R(W) de 90 sau 100 de minute ce nu pot fi recunoscute ca atare și, în consecință, necesită opțiunea de suprascriere.
    Notă: Această opțiune s-ar putea să conducă la eșecul scrierii pe disc.

en: Start to burn the contents of the selection
ro: Pornește scrierea conținutului selecției

en: Please add songs to the project.
ro: Adăugați melodii la proiect.

en: Do you really want to create a new project and discard the current one?
ro: Doriți să creați un nou proiect și să anulați proiectul curent?

en: If you choose to create a new empty project, all changes will be lost.
ro: Dacă alegeți să creați un nou proiect gol, toate modificările vor fi pierdute.

en: _Discard Changes
ro: _Anulează schimbările

en: Do you want to discard the file selection or add it to the new project?
ro: Doriți să renunțați la selecția curentă de fișiere sau să o adăugați la un proiect nou?

en: If you choose to create a new empty project, the file selection will be discarded.
ro: Dacă alegeți să creați un nou proiect gol, selecția de fișiere va fi pierdută.

en: _Discard File Selection
ro: _Renunță la selecția de fișiere

en: _Keep File Selection
ro: _Păstrează selecția de fișiere

en: _Discard Project
ro: _Anulează proiectul

en: Select Files
ro: Selectare fișiere

en: Do you really want to empty the current project?
ro: Sigur doriți să goliți proiectul curent?

en: Emptying a project will remove all files already added. All the work will be lost. Note that files will not be deleted from their own location, just no longer listed here.
ro: Golirea unui proiect va elimina toate fișierele deja adăugate. Fișierele nu vor fi șterse de pe disc, vor fi doar eliminate din listă.

en: _Save
ro: _Salvează

en: _Add
ro: _Adaugă

en: _Remove
ro: _Elimină

note: Translators: %s is the name of the project
en: Brasero — %s (Data Disc)
ro: Brasero – %s (Disc de date)

note: Translators: %s is the name of the project
en: Brasero — %s (Audio Disc)
ro: Brasero – %s (Disc audio)

note: Translators: %s is the name of the project
en: Brasero — %s (Video Disc)
ro: Brasero – %s (Disc video)

en: Your project has not been saved.
ro: Proiectul nu a fost salvat.

en: Save the changes of current project before closing?
ro: Salvați schimbările proiectului curent înainte de a-l închide?

en: If you don't save, changes will be permanently lost.
ro: Dacă nu le salvați, modificările vor fi pierdute definitiv.

en: Cl_ose Without Saving
ro: Închide _fără a salva

en: Save Current Project
ro: Salvează proiectul curent

en: Save project as a Brasero audio project
ro: Salvează proiectul ca proiect audio Brasero

en: Save project as a plain text list
ro: Salvează proiectul ca listă text simplă

en: Save project as a PLS playlist
ro: Salvează proiectul ca listă de redare PLS

en: Save project as an M3U playlist
ro: Salvează proiectul ca listă de redare M3U

en: Save project as an XSPF playlist
ro: Salvează proiectul ca listă de redare XSPF

en: Save project as an iriver playlist
ro: Salvează proiectul ca listă de redare iriver

en: _Cover Editor
ro: Editor de _coperte

en: Design and print covers for CDs
ro: Creați și tipăriți coperte de CD-uri

en: _New Project
ro: Proiect _nou

en: Create a new project
ro: Creați un proiect nou

en: _Empty Project
ro: _Golește proiectul

en: Let you choose your new project
ro: Vă permite alegerea unui nou proiect

en: New _Audio Project
ro: Proiect _audio nou

en: Create a traditional audio CD that will be playable on computers and stereos
ro: Creați un CD audio tradițional ce va putea fi redat pe calculator sau pe alte dispozitive

en: New _Data Project
ro: Proiect de _date nou

en: Create a CD/DVD containing any type of data that can only be read on a computer
ro: Creați un CD/DVD conținând orice tip de date ce pot fi citite de un calculator

en: New _Video Project
ro: Proiect _video nou

en: Create a video DVD or an SVCD that is readable on TV readers
ro: Creează un DVD sau un SVCD ce poate fi redat pe TV

en: Copy _Disc…
ro: _Copiază discul…

en: Create a 1:1 copy of an audio CD or a data CD/DVD on your hard disk or on another CD/DVD
ro: Creați o copie identică a unui CD audio sau un CD/DVD de date pe hard disc sau pe un alt CD/DVD

en: _Burn Image…
ro: _Scrie imaginea…

en: Burn an existing CD/DVD image to disc
ro: Scrieți o imagine CD/DVD existentă pe disc

en: _Open…
ro: _Deschide…

en: Open a project
ro: Deschide un proiect

note: Translators: the %s is a string representing the total size * of the file selection
en: %d file selected (%s) | %d files selected (%s)
ro[0]: %d fișier selectat (%s)
ro[1]: %d fișiere selectate (%s)
ro[2]: %d de fișiere selectate (%s)

en: %d file is supported (%s) | %d files are supported (%s)
ro[0]: %d fișier suportat (%s)
ro[1]: %d fișiere suportate (%s)
ro[2]: %d de fișiere suportate (%s)

en: %d file can be added (%s) | %d selected files can be added (%s)
ro[0]: %d fișier poate fi adăugat (%s)
ro[1]: %d fișiere selectate pot fi adăugate (%s)
ro[2]: %d de fișiere selectate pot fi adăugate (%s)

en: No file can be added (%i selected file) | No file can be added (%i selected files)
ro[0]: Nu poate fi adăugat niciun fișier (un fișier selectat)
ro[1]: Nu poate fi adăugat niciun fișier (%i fișiere selectate)
ro[2]: Nu poate fi adăugat niciun fișier (%i de fișiere selecte)

en: No file is supported (%i selected file) | No file is supported (%i selected files)
ro[0]: Niciun fișier suportat (un fișier selectat)
ro[1]: Niciun fișier suportat (%i fișiere selectate)
ro[2]: Niciun fișier suportat (%i de fișiere selectate)

en: No file selected
ro: Niciun fișier selectat

en: Brasero — New Audio Disc Project
ro: Brasero – Proiect nou pentru un disc audio

en: Brasero — New Data Disc Project
ro: Brasero – Proiect pentru un nou disc de date

en: Brasero — New Video Disc Project
ro: Brasero – Proiect nou pentru un disc video

en: Brasero — New Image File
ro: Brasero – Fișier nou de tip imagine

en: Brasero — Disc Copy
ro: Brasero – Copie disc

en: Open Project
ro: Deschide proiect

en: _New
ro: _Nou

en: _Open
ro: _Deschide

en: Browse the file system
ro: Navigare sistem de fișiere

en: Display playlists and their contents
ro: Arată listele de redare și conținutul lor

en: Audi_o project
ro: Proiect audi_o

en: Create a traditional audio CD
ro: Creați un CD audio tradițional

en: D_ata project
ro: Proiect de _date

en: Create a data CD/DVD
ro: Creați un CD/DVD de date

en: _Video project
ro: Proiect _video

en: Create a video DVD or an SVCD
ro: Creați un DVD sau un SVCD

en: Disc _copy
ro: _Copiere disc

en: Create 1:1 copy of a CD/DVD
ro: Creați o copie 1:1 a unui CD/DVD

en: Burn _image
ro: Scriere _imagine

en: Last _Unsaved Project
ro: Ultimul proiect _nesalvat

en: Load the last project that was not burned and not saved
ro: Încarcă ultimul proiect ce nu a fost scris și nu a fost salvat

en: No recently used project
ro: Nu există proiecte utilizate recent

en: Create a new project:
ro: Creați un nou proiect:

en: Recent projects:
ro: Proiecte recente:

en: Check _Again
ro: Verifică din _nou

en: The file integrity check could not be performed.
ro: Verificarea integrității fișierului nu a putut fi efectuată.

en: The file integrity check was performed successfully.
ro: Verificarea integrității fișierului a fost efectuată cu succes.

en: There seem to be no corrupted files on the disc
ro: Discul nu pare să conțină fișiere corupte

en: The following files appear to be corrupted:
ro: Următoarele fișiere par a fi corupte:

en: Corrupted Files
ro: Fișiere corupte

en: Downloading MD5 file
ro: Se descarcă fișierul MD5

en: "%s" is not a valid URI
ro: „%s” nu este un URI valid

en: No MD5 file was given.
ro: Nu s-a furnizat niciun fișier MD5.

en: Use an _MD5 file to check the disc
ro: Utilizează un fișier _MD5 pentru a verifica discul

en: Use an external .md5 file that stores the checksum of a disc
ro: Utilizează un fișier .md5 extern ce conține suma de control a discului

en: Open an MD5 file
ro: Deschide un fișier MD5

en: _Check
ro: _Verifică

en: Disc Checking
ro: Verificare disc

en: Estimated size: %s
ro: Mărime estimată: %s

en: Size Estimation
ro: Estimare dimensiune

en: Please wait until the estimation of the size is completed.
ro: Așteptați ca estimarea dimensiunii să fie finalizată.

en: All files need to be analysed to complete this operation.
ro: Pentru a finaliza această operație este necesară analizarea tuturor fișierelor.

en: The operation cannot be performed.
ro: Operațiunea nu a putut fi efectuată.

en: The disc is not supported
ro: Tipul discului este unul nesuportat

en: The drive is empty
ro: Dispozitivul este gol

en: Select a disc
ro: Alegeți un disc

en: Progress
ro: Progres

en: Please type "%s --help" to see all available options
ro: Tastați „%s --help” pentru a vedea toate opțiunile disponibile

en: Data could not be read (%s)
ro: Nu s-au putut citi datele (%s)

en: Data could not be written (%s)
ro: Datele nu au putut fi scrise (%s)

en: Generates .cue files from audio
ro: Generează fișiere .cue din audio

en: cdrdao burning suite
ro: Suita de scriere cdrdao

en: Copying audio track
ro: Se copiază pista audio

en: Copying data track
ro: Se copiază pistă date

en: Analysing track %02i
ro: Se analizează pista %02i

en: You do not have the required permissions to use this drive
ro: Nu aveți permisiunile necesare pentru a folosi această unitate

en: Converting toc file
ro: Se convertește fișierul TOC

en: Copies, burns and blanks CDs
ro: Copiază, scrie și golește CD-uri

en: Enable the "--driver generic-mmc-raw" flag (see cdrdao manual)
ro: Activează opțiunea „--driver generic-mmc-raw” (consultați manualul cdrdao)

en: Last session import failed
ro: Importarea ultimei sesiuni a eșuat

en: An image could not be created
ro: O imagine nu a putut fi creată

en: This version of genisoimage is not supported
ro: Această versiune de genisoimage nu este suportată

en: Some files have invalid filenames
ro: Unele fișiere au nume invalide

en: Unknown character encoding
ro: Codare necunoscută de caractere

en: There is no space left on the device
ro: Nu a mai rămas spațiu liber pe acest dispozitiv

en: Creates disc images from a file selection
ro: Creează imagini de disc dintr-o selecție de fișiere

en: The location you chose to store the image on does not have enough free space for the disc image
ro: Locația în care ați ales să stocați imaginea temporară nu are suficient spațiu liber pentru imaginea discului

en: Copies any disc to a disc image
ro: Copiază orice disc într-o imagine de disc

en: An error occurred while writing to disc
ro: A apărut o eroare în timpul scrierii pe disc

en: The system is too slow to write the disc at this speed. Try a lower speed
ro: Sistemul este prea încet pentru a scrie discul la această viteză. Încercați o viteză mai mică

note: Translators: %s is the number of the track
en: Writing track %s
ro: Se scrie pista %s

en: Formatting disc
ro: Se formatează discul

en: Writing cue sheet
ro: Se scrie fișierul CUE

en: The disc needs to be reloaded before being recorded
ro: Discul trebuie reîncărcat înainte de a fi înregistrat

en: Burns, blanks and formats CDs and DVDs
ro: Scrie, golește și formatează CD-uri și DVD-uri

en: Enable the "-immed" flag (see wodim manual)
ro: Activează opțiunea „-immed” (consultați manualul wodim)

en: Minimum drive buffer fill ratio (in %) (see wodim manual):
ro: Raportul minim de umplere a memoriei buffer a unității, în procente (consultați manualul wodim):

en: Burns, blanks and formats CDs, DVDs and BDs
ro: Scrie, golește și formatează CD-uri, DVD-uri și BD-uri

en: Enable the "-immed" flag (see cdrecord manual)
ro: Activează opțiunea „-immed” (consultați manualul cdrecord)

en: Minimum drive buffer fill ratio (in %%) (see cdrecord manual):
ro: Raportul minim de umplere a memoriei buffer a unității, în procente (consultați manualul cdrecord):

en: This version of mkisofs is not supported
ro: Această versiune mkisofs nu este suportată

note: Translators: %s is the path to a drive. "regionset %s" * should be left as is just like "DVDCSS_METHOD=title * brasero --no-existing-session"
en: Error while retrieving a key used for encryption. You may solve such a problem with one of the following methods: in a terminal either set the proper DVD region code for your CD/DVD player with the "regionset %s" command or run the "DVDCSS_METHOD=title brasero --no-existing-session" command
ro: Eroare în timpul preluării unei chei utilizată pentru criptare. Puteți rezolva o astfel de problemă prin una dintre următoarele metode: stabiliți într-un terminal codul de regiune DVD corespunzător pentru playerul dumneavoastră CD/DVD , cu comanda „regionset %s” sau rulați comanda „DVDCSS_METHOD=title brasero --no-existing-session”

en: Retrieving DVD keys
ro: Se obțin cheile DVD

en: Video DVD could not be opened
ro: DVD-ul video nu a putut fi deschis

en: Error while reading video DVD (%s)
ro: Eroare la citirea DVD-ului video (%s)

en: Copying video DVD
ro: Se copiază DVD-ul video

en: Copies CSS encrypted video DVDs to a disc image
ro: Copiază DVD-uri video criptate cu css pe o imagine de disc

en: Blanks and formats rewritable DVDs and BDs
ro: Golește și formatează DVD-uri și BD-uri reinscriptibile

en: Burns and blanks DVDs and BDs
ro: Golește și scrie DVD-uri și BD-uri

en: Allow DAO use
ro: Permite utilizarea DAO

en: libburn track could not be created
ro: Pista libburn nu a putut fi creată

note: Translators: first %s is the filename, second %s is the error * generated from errno Translators: first %s is the filename, second %s * is the error generated from errno
en: "%s" could not be opened (%s)
ro: „%s” nu a putut fi deschis (%s)

en: libburn library could not be initialized
ro: Biblioteca libburn nu a putut fi inițializată

en: The drive address could not be retrieved
ro: Nu s-a putut obține adresa dispozitivului

en: Writing track %02i
ro: Se scrie pista %02i

en: Volume could not be created
ro: Volumul nu a putut fi creat

en: libisofs could not be initialized.
ro: libisofs nu a putut fi inițializat.

en: Read options could not be created
ro: Opțiunile de citire nu au putut fi create

note: Translators: %s is the path
en: No parent could be found in the tree for the path "%s"
ro: Niciun părinte nu a putut fi găsit în arbore pentru calea „%s”

en: libisofs reported an error while creating directory "%s"
ro: libisofs a raportat o eroare la crearea dosarului „%s”

en: libisofs reported an error while adding contents to directory "%s" (%x)
ro: libisofs a raportat o eroare la adăugarea conținutului în dosarul „%s” (%x)

en: libisofs reported an error while adding file at path "%s"
ro: libisofs a raportat o eroare la adăugarea fișierului la calea „%s”

en: Copying checksum file
ro: Se copiază fișierul cu suma de control

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: File Downloader
ro: Descărcare fișier

en: Allows files not stored locally to be burned
ro: Permite scriere de fișiere nestocate local

note: Translators: This message is sent * when brasero could not link together * two gstreamer plugins so that one * sends its data to the second for further * processing. This data transmission is * done through a pad. Maybe this is a bit * too technical and should be removed?
en: Impossible to link plugin pads
ro: Nu s-au putut lega modulele

en: Normalizing tracks
ro: Se normalizează pistele

en: Normalization
ro: Normalizare

en: Sets consistent sound levels between tracks
ro: Definește niveluri constante pentru volumul dintre piese

note: Translators: %s is the string error from errno
en: Error while padding file (%s)
ro: Eroare la completarea fișierului (%s)

en: Error while getting duration
ro: Eroare la obținerea duratei

en: Analysing "%s"
ro: Se analizează „%s”

en: Transcoding "%s"
ro: Se transcodează „%s”

en: Converts any song file into a format suitable for audio CDs
ro: Convertește orice melodie într-un format potrivit pentru CD-urile audio

en: Do you really want to split the track?
ro: Sigur doriți să împărțiți piesa?

en: If you split the track, the size of the new track will be shorter than 6 seconds and will be padded.
ro: Dacă împărțiți piesa, dimensiunea piesei noi va fi mai scurtă de 6 secunde și fi completată automat.

en: _Split
ro: Î_mparte

en: The track wasn't split.
ro: Piesa nu a fost împărțită.

en: No silence could be detected
ro: Nu a fost detectată nicio porțiune de liniște

en: An error occurred while detecting silences.
ro: A apărut o eroare în timpul detectării pauzelor.

en: This will remove all previous results.
ro: Se vor înlătura toate rezultatele anterioare.

en: Do you really want to carry on with automatic splitting?
ro: Sigur doriți să continuați cu împărțirea automată?

en: _Don't split
ro: _Nu împărți

en: Do you really want to empty the slices preview?
ro: Sigur doriți să goliți previzualizarea tăieturilor?

en: Re_move All
ro: Elimină t_ot

en: Split Track
ro: Împărțire piesă

en: M_ethod:
ro: M_etodă:

en: Method to be used to split the track
ro: Metodă folosită pentru împărțirea piesei

en: Split track manually
ro: Împarte piesa manual

en: Split track in parts with a fixed length
ro: Împarte piesa în părți de dimensiune fixă

en: Split track in a fixed number of parts
ro: Împarte piesa într-un număr fix de părți

en: Split track for each silence
ro: Taie piesa la fiecare moment de liniște

en: _Slice
ro: _Taie

en: Add a splitting point
ro: Adăugă un punct de împărțire

note: Translators: this goes with the next (= "seconds")
en: Split this track every
ro: Taie această piesă la fiecare

note: Translators: this goes with the previous (= "Split track every")
en: seconds
ro: secunde

note: Translators: this goes with the next (= "parts")
en: Split this track in
ro: Împarte acestă piesă în

note: Translators: this goes with the previous (= "Split this track in")
en: parts
ro: părți

en: Slicing Method
ro: Metodă de tăiere

en: End
ro: Sfârșit

en: Mer_ge
ro: _Combină

en: Merge a selected slice with the next selected one
ro: Combină o tăietură selectată cu următoarea selectată

en: Remove the selected slices
ro: Elimină tăieturile selectate

en: Clear the slices preview
ro: Golește previzualizarea tăieturilor

en: _List of slices that are to be created:
ro: _Lista tăieturilor ce vor fi create:

en: Slices Preview
ro: Previzualizare tăieturi

en: Hours
ro: Ore

en: Minutes
ro: Minute

en: Seconds
ro: Secunde

en: Frames (1 second = 75 frames)
ro: Cadre (1 secundă = 75 cadre)

en: cdrkit burning suite
ro: Suita de scriere cdrkit

en: libburnia burning suite
ro: Suita de scriere libburnia

en: growisofs burning suite
ro: Suita de scriere growisofs

en: cdrtools burning suite
ro: Suita de scriere cdrtools

en: The disc in "%s" cannot be ejected
ro: Discul din „%s” nu poate fi scos

en: _Eject
ro: _Scoate

en: Eject Disc
ro: Scoate discul

en: No file filtered
ro: Niciun fișier filtrat

en: Hide the _filtered file list (%d file) | Hide the _filtered file list (%d files)
ro[0]: Ascunde lista de fișiere _filtrate (un fișier)
ro[1]: Ascunde lista de fișiere _filtrate (%d fișiere)
ro[2]: Ascunde lista de fișiere _filtrate (%d de fișiere)

en: Show the _filtered file list (%d file) | Show the _filtered file list (%d files)
ro[0]: Arată lista de fișiere _filtrate (un fișier)
ro[1]: Arată lista de fișiere _filtrate (%d fișiere)
ro[2]: Arată lista de fișiere _filtrate (%d de fișiere)

en: Filter Options
ro: Opțiuni de filtrare

en: Select the files you want to restore and click on the "Restore" button
ro: Selectați fișierele pe care doriți să le restaurați și apăsați butonul „Restaurează”

en: Type
ro: Tip

en: _Restore
ro: _Restaurează

en: Restore the selected files
ro: Restaurează fișierele selectate

en: _Options…
ro: _Opțiuni…

en: Set the options for file filtering
ro: Definiți opțiunile pentru filtrarea fișierelor

note: filter hidden files
en: Filter _hidden files
ro: Filtrare fișiere _ascunse

note: replace symlink
en: Re_place symbolic links
ro: În_locuiește legături simbolice

note: filter broken symlink button
en: Filter _broken symbolic links
ro: Filtrare legături simbolice _nevalide

en: Filtering options
ro: Opțiuni de filtrare

en: File "%s" could not be opened (%s)
ro: Fișierul „%s” nu poate fi deschis (%s)

en: Creating checksum for image files
ro: Se creează suma de control pentru fișierele imagine

en: No checksum file could be found on the disc
ro: Nicio sumă de control nu a fost găsită pe disc

en: Checking file integrity
ro: Se verifică integritatea fișierelor

en: File "%s" could not be opened
ro: Fișierul „%s” nu poate fi deschis

en: Some files may be corrupted on the disc
ro: S-ar putea ca unele fișiere de pe disc să fie corupte

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: File Checksum
ro: Sumă control fișier

en: Checks file integrities on a disc
ro: Verifică integritatea fișierelor de pe disc

en: Hashing algorithm to be used:
ro: Algoritm de verificare folosit:

en: Creating image checksum
ro: Se creează suma de control pentru imagine

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: Image Checksum
ro: Sumă control imagine

en: Checks disc integrity after it is burnt
ro: Verifică integritatea datelor de pe disc după scriere

en: <Keep current values>
ro: <Păstrează valorile curente>

en: Remove silences
ro: Elimină pauzele

en: Song titles
ro: Titluri melodii

en: Additional song information
ro: Detalii suplimentare despre melodie

en: Insert text
ro: Introdu text

en: Delete text
ro: Șterge text

en: Substitute text
ro: Substituie text

en: Number files according to a pattern
ro: Numerotează fișierele conform unui șablon

en: Insert number sequence at beginning
ro: Introdu numărul de secvență la început

note: Translators: This is a verb. This is completed later
en: Insert
ro: Introdu

note: Translators: This finishes previous action "Insert". It goes like * this: "Insert" [Entry] "at the beginning".
en: at the beginning
ro: la început

note: Translators: This finishes previous action "Insert". It goes like * this: "Insert" [Entry] "at the end".
en: at the end
ro: la sfârșit

en: Delete every occurrence of
ro: Șterge fiecare apariție a

note: Reminder: if this string happens to be used somewhere else in brasero * we'll need a context with C_() macro Translators: this goes with above verb to say "_Replace" [Entry] * "with" [Entry].
en: with
ro: cu

en: Rename to
ro: Redenumește în

en: {number}
ro: {număr}

en: Open the selected video
ro: Deschide fișierul video selectat

en: Edit the video information (start, end, author, etc.)
ro: Editați informațiile fișierului video (start, sfârșit, autor, etc.)

en: Remove the selected videos from the project
ro: Elimină fișierele video selectate din proiect

en: Do you want to search for video files inside the directory?
ro: Doriți să căutați fișiere video în interiorul dosarului?

en: _Search Directory
ro: _Caută în dosar

en: "%s" does not have a suitable type for video projects.
ro: „%s” nu are un tip MIME potrivit pentru proiecte video.

en: Please only add files with video content
ro: Adăugați doar fișiere cu conținut video

en: Creating file layout
ro: Se generează dispunerea fișierelor

en: Creates disc images suitable for video DVDs
ro: Creează imagini de disc potrivite pentru DVD-uri video

en: Converting video file to MPEG2
ro: Se convertește fișierul video în MPEG2

en: Converts any video file into a format suitable for video DVDs
ro: Convertește orice fișier video într-un format potrivit pentru DVD-urile video

en: Creates disc images suitable for SVCDs
ro: Creează imagini de disc potrivite pentru SVCD-uri
