gnome-nettool - en to nl translation catalogue (187 entries)

note: Translators: %s is the name of the copyright holder
en: Copyright © 2003-2008 %s
nl: Copyright © 2003–2008 %s

note: Dear translator: This is the name of the application
en: Network Tools
nl: Netwerkhulpmiddelen

en: Graphical user interface for common network utilities
nl: Grafische gebruikersinterface voor gewone netwerkgereedschappen

en: Idle
nl: Inactief

note: Dear Translator: This is the Window Title. 'Network Tools' is the * name of the application
en: %s - Network Tools
nl: %s - Netwerkhulpmiddelen

en: Unable to open help file
nl: Kon hulpbestand niet openen

en: View information about your network
nl: Informatie over het netwerk tonen

en: A list of domains previously used
nl: Lijst ven eerder gebruikte domeinen

en: A list of hostnames previously used
nl: Lijst van eerder gebruikte host-namen

en: A list of usernames previously used
nl: Lijst van eerder gebruikte gebruikersnamen

en: Historically used domains
nl: Eerder gebruikte domeinen

en: Historically used hostnames
nl: Eerder gebruikte host-namen

en: Historically used usernames
nl: Eerder gebruikte gebruikersnamen

en: <b>IP Information</b>
nl: <b>IP informatie</b>

en: <b>Interface Information</b>
nl: <b>Interface informatie</b>

en: <b>Interface Statistics</b>
nl: <b>Interface statistiek</b>

en: <b>Round Trip Time Statistics</b>
nl: <b>Heen-en-weertijd statistiek</b>

en: <b>Transmission Statistics</b>
nl: <b>Verzendstatistieken</b>

en: Active Network Services
nl: Actieve netwerkdiensten

en: Average:
nl: Gemiddeld:

en: Beep on ping
nl: Bij elke ping piepen

en: Clear _History
nl: Geschiedenis _wissen

en: Collisions:
nl: Botsingen:

en: Copy as text _report
nl: Als tekst_rapport kopiëren

en: Devices
nl: Apparaten

en: Devices - Network Tools
nl: Apparaten - Netwerkhulpmiddelen

en: Display:
nl: Weergave:

en: Domain address
nl: Domeinadres

en: Enter a domain address to lookup its whois information. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
nl: Geef domeinadres om whois-informatie van te zoeken. Bijvoorbeeld: www.example.org of 192.168.2.1

en: Enter the network address to finger that user. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
nl: Geef het netwerkadres voor fingeren van die gebruiker. Bijvoorbeeld: www.example.org of 192.168.2.1

en: Enter the network address to lookup. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
nl: Geef het netwerkadres om op te zoeken. Bijvoorbeeld: www.example.org of 192.168.2.1

en: Enter the network address to ping. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
nl: Geef het netwerkadres om te pingen. Bijvoorbeeld: www.example.org of 192.168.2.1

en: Enter the network address to scan for open ports. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
nl: Geef netwerkadres om op open poorten te scannen. Bijvoorbeeld: www.example.org of 192.168.2.1

en: Enter the network address to trace a route to. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
nl: Geef het netwerkadres om route van te traceren. Bijvoorbeeld: www.example.org of 192.168.2.1

en: Enter the user to finger
nl: Geef de gebruiker om ‘finger’ voor uit te voeren

en: Finger output
nl: Finger-uitvoer

en: Hardware address:
nl: Hardware adres:

en: Link speed:
nl: Verbindingssnelheid:

en: Lookup
nl: Opzoeken

en: Lookup output
nl: Opzoekuitvoer

en: Multicast Information
nl: Multicast-informatie

en: Netstat output
nl: Netstat-uitvoer

en: Network address
nl: Netwerkadres

en: Not Available
nl: Niet beschikbaar

en: Only
nl: Slechts

en: Output for finger
nl: Uitvoer van finger

en: Output for lookup
nl: Uitvoer van opzoeken

en: Output for net stat
nl: Uitvoer van netstat

en: Output for port scan
nl: Uitvoer van poortscannen

en: Output for traceroute
nl: Uitvoer van traceroute

en: Output for whois
nl: Uitvoer van whois

en: Packets received:
nl: Pakketten ontvangen:

en: Packets transmitted:
nl: Pakketten verzonden:

en: Port Scan
nl: Poortscannen

en: Port scan output
nl: Poortscan-uitvoer

en: Received bytes:
nl: Ontvangen bytes:

en: Received packets:
nl: Ontvangen pakketten:

en: Reception errors:
nl: Ontvangstfouten:

en: Routing Table Information
nl: Routing tabelinformatie

en: Scan
nl: Scannen

en: Send:
nl: Verzenden:

en: State:
nl: Status:

en: Successful packets:
nl: Ontvangen pakketten:

en: Trace
nl: Traceren

en: Traceroute output
nl: Traceroute-uitvoer

en: Transmission errors:
nl: Verzendfouten:

en: Transmitted bytes:
nl: Verzonden bytes:

en: Transmitted packets:
nl: Verzonden pakketten:

en: Unlimited requests
nl: Onbeperkt verzoeken

en: User
nl: Gebruiker

en: User name
nl: Gebruikersnaam

en: Whois output
nl: Whois-uitvoer

en: _Configure
nl: _Configureren

en: _Domain address:
nl: _Domeinadres:

en: _Edit
nl: Be_werken

en: _Help
nl: _Hulp

en: _Information type:
nl: _Informatiesoort:

en: _Network address:
nl: _Netwerkadres:

en: _Network device:
nl: _Netwerkapparaat:

en: _Username:
nl: _Gebruikersnaam:

en: requests
nl: verzoeken

note: Interface Name                 Interface Type           icon          Device prefix  Pixbuf
en: Other type
nl: Ander type

en: Ethernet Interface
nl: Ethernet interface

en: Wireless Interface
nl: Wireless interface

en: Modem Interface
nl: Modem interface

en: Parallel Line Interface
nl: Parallele lijn interface

en: Infrared Interface
nl: Infrarood interface

en: Loopback Interface
nl: Loopback interface

en: Unknown Interface
nl: Onbekende interface

en: Network Devices Not Found
nl: Geen netwerkapparaten gevonden

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Active
nl: Actief

en: Inactive
nl: Inactief

en: Loopback
nl: Lus

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

note: The info output in a text format (to copy on clipboard)
en: Network device:	%s
nl: Netwerkapparaat:	%s

en: Hardware address:	%s
nl: Hardware adres:	%s

en: Link speed:	%s
nl: Verbindingssnelheid:	%s

en: State:	%s
nl: Status:	%s

en: Transmitted packets:	%s
nl: Verzonden pakketten:	%s

en: Transmission errors:	%s
nl: Verzendfouten:	%s

en: Received packets:	%s
nl: Ontvangen pakketten:	%s

en: Reception errors:	%s
nl: Ontvangstfouten:	%s

en: Collisions:	%s
nl: Botsingen:	%s

en: not available
nl: niet beschikbaar

en: Looking up %s
nl: Bezig met opzoeken %s

en: Name
nl: Naam

en: Address Type
nl: Soort adres

en: Record Type
nl: Soort ingang

en: Address
nl: Adres

note: The lookup output in text format: Source of query (hostname/ip address), Time To Live (TTL), Address Type, Record Type (A, PTR, HINFO, NS, TXT, etc.), Resolution (results of the query) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Source	TTL	Address Type	Record Type1	Resolution
nl: Bron	TTL	Soort adres	Soort ingang1	Resolutie

en: Load information for a network device
nl: Informatie over een netwerkapparaat laden

en: DEVICE
nl: APPARAAT

en: Send a ping to a network address
nl: Een ping naar een netwerkadres sturen

en: Get netstat information.  Valid options are: route, active, multicast.
nl: Netstat-informatie opvragen.  Geldige opties zijn: route, active, multicast.

en: COMMAND
nl: OPDRACHT

en: Trace a route to a network address
nl: Een route naar een netwerkadres traceren

en: Port scan a network address
nl: Een netwerkadres poortscannen

en: Look up a network address
nl: Een netwerkadres opzoeken

en: Finger command to run
nl: Finger-opdracht om uit te voeren

en: USER
nl: GEBRUIKER

en: Perform a whois lookup for a network domain
nl: Een whois-opzoekopdracht uitvoeren voor een netwerkdomein

en: DOMAIN
nl: DOMEIN

en: The file %s doesn't exist, please check if gnome-nettool is correctly installed
nl: Het bestand %s bestaat niet. Controleer of gnome-netinfo goed is geïnstalleerd

en: IP Address
nl: IP-adres

en: Netmask / Prefix
nl: Netmasker / prefix

en: Scope
nl: Bereik

en: Default Information
nl: Standaardinformatie

en: Internet Address
nl: Internetadres

en: Canonical Name
nl: Canonieke naam

en: CPU / OS Type
nl: Processor / Besturingssysteem

en: Mailbox Information
nl: E-mailinformatie

en: Host name for Address
nl: Hostnaam voor adres

en: Text Information
nl: Tekstinformatie

en: Well Known Services
nl: Bekende diensten

en: Any / All Information
nl: Sommige/alle informatie

en: Getting routing table
nl: Bezig met opvragen routeringstabel

en: Getting active Internet connections
nl: Bezig met opvragen actieve Internet-verbindingen

en: Getting group memberships
nl: Bezig met opvragen groeplidmaatschappen

en: IP Source
nl: IP bron

en: Port/Service
nl: Poort/diensten

en: State
nl: Status

en: Destination/Prefix
nl: Bestemming/Voorvoegsel

en: Destination
nl: Bestemming

en: Netmask
nl: Netmasker

en: Member
nl: Lid

en: Group
nl: Groep

note: The netstat "Display active network services" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Protocol	IP Source	Port/Service	State
nl: Protocol	IP bron	Poort/Dienst	Status

note: The netstat "Display routing" output in text format. This seems as a route table. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Destination	Gateway	Netmask	Interface
nl: Bestemming	Gateway	Netmasker	Interface

note: The netstat "Multicast information" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Interface	Member	Group
nl: Interface	Lid	Groep

en: A network address was not specified
nl: Er is geen netwerkadres opgegeven

en: Please enter a valid network address and try again.
nl: Geef een geldig netwerkadres en probeer opnieuw.

en: The address '%s' cannot be found
nl: Het adres '%s' kan niet worden gevonden

en: A domain address was not specified
nl: Er is geen domeinadres opgegeven

en: Please enter a valid domain address and try again.
nl: Geef een geldig domeinadres en probeer opnieuw.

en: Information not available
nl: Informatie niet beschikbaar

en: Stop
nl: Stoppen

en: Run
nl: Uitvoeren

note: Created up here so we can get the geometry info.
en: Time (ms):
nl: Tijd (ms):

en: Seq. No.:
nl: Volgnummer:

en: Sending ping requests to %s
nl: Bezig met verzenden ping-verzoeken naar %s

en: Source
nl: Bron

en: Seq
nl: Reeks

en: Time
nl: Tijd

en: Units
nl: Eenheden

note: The ping output in text format: Bytes received, Address Source, Number of Sequence, Round Trip Time (Time), Units of Time. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Bytes	Source	Seq	Time	Units
nl: Bytes	Bron	Reeks	Tijd	Eenheden

note: The ping output in a text format (to copy on clipboard)
en: Time minimum:	%s ms
nl: Tijd minimum:	%s ms

en: Time average:	%s ms
nl: Tijd gemiddelde:	%s ms

en: Time maximum:	%s ms
nl: Tijd maximum:	%s ms

en: Packets transmitted:	%s
nl: Pakketten verzonden:	%s

en: Packets received:	%s
nl: Pakketten ontvangen:	%s

en: Successful packets:	%s
nl: Ontvangen pakketten:	%s

en: Scanning %s for open ports
nl: Bezig met scannen %s op open poorten

en: unknown
nl: onbekend

en: Port
nl: Poort

en: Service
nl: Dienst

note: The portscan output in text format: Port, State, Service. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Port	State	Service
nl: Poort	Status	Dienst

en: Tracing route to %s
nl: Bezig met traceren van route naar %s

en: Hostname
nl: Hostnaam

en: Time 1
nl: Tijd 1

en: Time 2
nl: Tijd 2

note: The traceroute output in text format: Hop count, Hostname, IP, Round Trip Time 1 (Time1), Round Trip Time 2 (Time2), It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Hop	Hostname	IP	Time 1	Time 2
nl: Hop	Hostnaam	IP	Tijd 1	Tijd 2

en: In order to use this feature of the program, %s must be installed in your system
nl: Om deze functie van het programma te gebruiken moet %s op uw computer geïnstalleerd zijn

en: Getting information of %s on "%s"
nl: Bezig met opvragen informatie van %s op ‘%s’

en: Getting information of all users on "%s"
nl: Bezig met opvragen informatie over alle gebruikers op ‘%s’

en: Getting the whois information of %s
nl: Bezig met opvragen whois-informatie van %s
