gnome-nettool 2.28 - en to pt translation catalogue (197 entries)

note: Dear translator: This is the name of the application
en: Network Tools
pt: Ferramentas de Rede

en: Graphical user interface for common network utilities
pt: Interface gráfica com o usuário para utilitários comuns de rede

en: Idle
pt: Ocioso

note: Dear Translator: This is the Window Title. 'Network Tools' is the * name of the application
en: %s - Network Tools
pt: Ferramentas de Rede - %s

en: Unable to open help file
pt: Não foi possível abrir o arquivo de ajuda

en: View information about your network
pt: Veja informações sobre sua rede

en: A list of domains previously used
pt: Uma lista de domínios usada anteriormente

en: A list of hostnames previously used
pt: Uma lista de nomes de máquina usada anteriormente

en: A list of usernames previously used
pt: Uma lista de nomes de usuário usada anteriormente

en: Historically used domains
pt: Domínios usados historicamente

en: Historically used hostnames
pt: Nomes de máquina usados historicamente

en: Historically used usernames
pt: Nomes de usuários usados historicamente

en: <b>IP Information</b>
pt: <b>Informações de IP</b>

en: <b>Interface Information</b>
pt: <b>Informações da interface</b>

en: <b>Interface Statistics</b>
pt: <b>Estatísticas da interface</b>

en: <b>Round Trip Time Statistics</b>
pt: <b>Estatísticas de tempo</b>

en: <b>Transmission Statistics</b>
pt: <b>Estatísticas de transmissão</b>

en: Active Network Services
pt: Serviços de rede ativos

en: Average:
pt: Média:

en: Beep on ping
pt: Aviso sonoro quando ocorrer o ping

en: Clear _History
pt: Limpar _histórico

en: Collisions:
pt: Colisões:

en: Copy as text _report
pt: Copiar como um _relatório de texto

en: Details
pt: Detalhes

en: Devices
pt: Dispositivos

en: Devices - Network Tools
pt: Dispositivos - Ferramentas de Rede

en: Display:
pt: Exibir:

en: Domain address
pt: Endereço do domínio

en: Enter a domain address to lookup its whois information. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
pt: Digite um nome de domínio cujas informações whois devem ser consultadas. Por exemplo: www.dominio.com.br ou 192.168.2.1

en: Enter the network address to finger that user. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
pt: Digite o endereço de rede onde fazer um finger naquele usuário. Por exemplo: www.dominio.com.br ou 192.168.2.1

en: Enter the network address to lookup. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
pt: Digite o endereço de rede a ser consultado. Por exemplo: www.dominio.com.br ou 192.168.2.1

en: Enter the network address to ping. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
pt: Digite o endereço de rede a ser pingado. Por exemplo: www.dominio.com.br ou 192.168.2.1

en: Enter the network address to scan for open ports. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
pt: Digite o endereço de rede onde varrer por portas abertas. Por exemplo: www.dominio.com.br ou 192.168.2.1

en: Enter the network address to trace a route to. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
pt: Digite o endereço de rede cuja rota deve ser rastreada. Por exemplo: www.dominio.com.br ou 192.168.2.1

en: Enter the user to finger
pt: Digite o usuário em quem fazer um finger

en: Finger output
pt: Saída do finger

en: Hardware address:
pt: Endereço de hardware:

en: Host
pt: Máquina

en: Link speed:
pt: Velocidade do link:

en: Lookup
pt: Consultar

en: Lookup output
pt: Saída da consulta

en: Maximum:
pt: Máximo:

en: Minimum:
pt: Mínimo:

en: Multicast Information
pt: Informações de multicast

en: Netstat output
pt: Saída do netstat

en: Network address
pt: Endereço de rede

en: Not Available
pt: Não disponível

en: Only
pt: Apenas

en: Output for finger
pt: Saída para finger

en: Output for lookup
pt: Saída para consulta

en: Output for net stat
pt: Saída para net stat

en: Output for port scan
pt: Saída para varredura de porta

en: Output for traceroute
pt: Saída para traceroute

en: Output for whois
pt: Saída para o whois

en: Packets received:
pt: Pacotes recebidos:

en: Packets transmitted:
pt: Pacotes transmitidos:

en: Port Scan
pt: Varredura de portas

en: Port scan output
pt: Saída da varredura de portas

en: Received bytes:
pt: Bytes recebidos:

en: Received packets:
pt: Pacotes recebidos:

en: Reception errors:
pt: Erros de recepção:

en: Routing Table Information
pt: Informações da tabela de roteamento

en: Scan
pt: Varrer

en: Send:
pt: Enviar:

en: State:
pt: Estado:

en: Successful packets:
pt: Pacotes recebidos:

en: Trace
pt: Rastrear

en: Traceroute
pt: Rastrear rota

en: Traceroute output
pt: Saída da rota rastreada

en: Transmission errors:
pt: Erros de transmissão:

en: Transmitted bytes:
pt: Bytes transmitidos:

en: Transmitted packets:
pt: Pacotes transmitidos:

en: Unlimited requests
pt: Solicitações ilimitadas

en: User
pt: Usuário

en: User name
pt: Nome do usuário

en: Whois output
pt: Saída do whois

en: _Configure
pt: _Configurar

en: _Domain address:
pt: Endereço do _domínio:

en: _Edit
pt: _Editar

en: _Help
pt: Aj_uda

en: _Information type:
pt: Tipo de _informação:

en: _Network address:
pt: Endereço de _rede:

en: _Network device:
pt: Dispositivo de _rede:

en: _Tool
pt: Ferramen_ta

en: _Username:
pt: Nome do _usuário:

en: requests
pt: solicitações

note: Interface Name                 Interface Type           icon          Device prefix  Pixbuf
en: Other type
pt: Outro tipo

en: Ethernet Interface
pt: Interface ethernet

en: Wireless Interface
pt: Interface sem fio

en: Modem Interface
pt: Interface por modem

en: Parallel Line Interface
pt: Interface por linha paralela

en: Infrared Interface
pt: Interface infra-vermelho

en: Loopback Interface
pt: Interface local

en: Unknown Interface
pt: Interface desconhecida

en: Network Devices Not Found
pt: Dispositivos de rede não localizados

en: Unknown
pt: Desconhecida

en: Active
pt: Ativo

en: Inactive
pt: Inativo

en: Loopback
pt: Local

en: Enabled
pt: Habilitada

en: Disabled
pt: Desabilitada

note: The info output in a text format (to copy on clipboard)
en: Network device:	%s
pt: Dispositivo de rede:	%s

en: Hardware address:	%s
pt: Endereço de hardware:	%s

en: Link speed:	%s
pt: Velocidade do link:	%s

en: State:	%s
pt: Condição:	%s

en: Transmitted packets:	%s
pt: Pacotes transmitidos:	%s

en: Transmission errors:	%s
pt: Erros de transmissão:	%s

en: Received packets:	%s
pt: Pacotes recebidos:	%s

en: Reception errors:	%s
pt: Erros de recepção:	%s

en: Collisions:	%s
pt: Colisões:	%s

en: not available
pt: não disponível

en: Looking up %s
pt: Consultando %s

en: Name
pt: Nome

en: Address Type
pt: Tipo de endereço

en: Record Type
pt: Tipo de registro

en: Address
pt: Endereço

note: The lookup output in text format: Source of query (hostname/ip address), Time To Live (TTL), Address Type, Record Type (A, PTR, HINFO, NS, TXT, etc.), Resolution (results of the query) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Source	TTL	Address Type	Record Type1	Resolution
pt: Origem	TTL	Tipo de endereço	Registro tipo1	Resolução

en: Load information for a network device
pt: Carrega as informações para um dispositivo de rede

en: DEVICE
pt: DISPOSITIVO

en: Send a ping to a network address
pt: Envia um ping para um endereço de rede

en: HOST
pt: MÁQUINA

en: Get netstat information.  Valid options are: route, active, multicast.
pt: Obtém informações netstat. Opções válidas são: rota, ativo, multicast.

en: COMMAND
pt: COMANDO

en: Trace a route to a network address
pt: Traça uma rota para um endereço de rede

en: Port scan a network address
pt: Varre as portas de um endereço de rede

en: Look up a network address
pt: Consulta um endereço de rede

en: Finger command to run
pt: Comando finger para executar

en: USER
pt: USUÁRIO

en: Perform a whois lookup for a network domain
pt: Realiza uma consulta whois para um domínio de rede

en: DOMAIN
pt: DOMÍNIO

en: The file %s doesn't exist, please check if gnome-nettool is correctly installed
pt: O arquivo %s não existe, favor verificar se o gnome-nettool está corretamente instalado

en: Protocol
pt: Protocolo

en: IP Address
pt: Endereço IP

en: Netmask / Prefix
pt: Máscara de rede / Prefixo

en: Scope
pt: Escopo

en: Default Information
pt: Informações padrão

en: Internet Address
pt: Endereço IP

en: Canonical Name
pt: Nome canônico

en: CPU / OS Type
pt: CPU / tipo de S.O.

note: When asking for MX record in DNS context
en: Mailbox Exchange
pt: E-Mail Exchange (Registro MX)

en: Mailbox Information
pt: Informações de e-mail

note: When asking for NS record in DNS context
en: Name Server
pt: Servidor de nomes

en: Host name for Address
pt: Nomes para endereços

en: Start-of-authority
pt: Início-da-autoridade

en: Text Information
pt: Informações de texto

en: Well Known Services
pt: Serviços conhecidos

en: Any / All Information
pt: Todas as informações

en: Getting routing table
pt: Obtendo tabela de roteamento

en: Getting active Internet connections
pt: Obtendo conexões de Internet ativas

en: Getting group memberships
pt: Obtendo membros dos grupos

en: IP Source
pt: IP de origem

en: Port/Service
pt: Porta/Serviço

en: State
pt: Condição

en: Destination/Prefix
pt: Destino/Prefixo

en: Destination
pt: Destino

en: Netmask
pt: Máscara de rede

en: Member
pt: Membro

en: Group
pt: Grupo

note: The netstat "Display active network services" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Protocol	IP Source	Port/Service	State
pt: Protocolo	Origem IP	Porta/Serviço	Condição

note: The netstat "Display routing" output in text format. This seems as a route table. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Destination	Gateway	Netmask	Interface
pt: Destino	Gateway	Máscara de rede	Interface

note: The netstat "Multicast information" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Interface	Member	Group
pt: Interface	Membro	Grupo

en: A network address was not specified
pt: Não foi especificado um endereço de rede

en: Please enter a valid network address and try again.
pt: Favor digitar um endereço da rede válido e tentar novamente.

en: The address '%s' cannot be found
pt: Não foi possível localizar o endereço '%s'

en: A domain address was not specified
pt: Não foi especificado um domínio de rede

en: Please enter a valid domain address and try again.
pt: Favor digitar um endereço de domínio válido e tentar novamente.

en: Information not available
pt: Informação não disponível

en: Stop
pt: Parar

en: Run
pt: Executar

note: Created up here so we can get the geometry info.
en: Time (ms):
pt: Duração (ms):

en: Seq. No.:
pt: Núm. seq.:

en: Sending ping requests to %s
pt: Enviando solicitações de ping para %s

en: Source
pt: Origem

en: Time
pt: Tempo

en: Units
pt: Unidades

note: The ping output in text format: Bytes received, Address Source, Number of Sequence, Round Trip Time (Time), Units of Time. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Bytes	Source	Seq	Time	Units
pt: Bytes	Origem	Seq	Tempo	Unidades

note: The ping output in a text format (to copy on clipboard)
en: Time minimum:	%s ms
pt: Tempo mínimo:	%s ms

en: Time average:	%s ms
pt: Tempo médio:	%s ms

en: Time maximum:	%s ms
pt: Tempo máximo:	%s ms

en: Packets transmitted:	%s
pt: Pacotes transmitidos:	%s

en: Packets received:	%s
pt: Pacotes recebidos:	%s

en: Successful packets:	%s
pt: Pacotes recebidos:	%s

en: Scanning %s for open ports
pt: Varrendo por portas abertas em %s

en: unknown
pt: desconhecido

note: Translators: "open" is a network status and should be one word.
en: open
pt: aberto

en: Port
pt: Porta

en: Service
pt: Serviço

note: The portscan output in text format: Port, State, Service. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Port	State	Service
pt: Porta	Condição	Serviço

en: Tracing route to %s
pt: Rastreando rota para %s

en: Hostname
pt: Nome da máquina

en: Time 1
pt: Tempo 1

en: Time 2
pt: Tempo 2

note: The traceroute output in text format: Hop count, Hostname, IP, Round Trip Time 1 (Time1), Round Trip Time 2 (Time2), It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Hop	Hostname	IP	Time 1	Time 2
pt: Hop	Nome da máquina	IP	Tempo 1	Tempo 2

en: In order to use this feature of the program, %s must be installed in your system
pt: Para usar esse recurso do programa, é necessário instalar %s em seu sistema

en: Getting information of %s on "%s"
pt: Obtendo informações de %s em "%s"

en: Getting information of all users on "%s"
pt: Obtendo informações de todos os usuários em "%s"

en: Getting the whois information of %s
pt: Obtendo as informações whois de %s
