gnome-nettool 2.24.0 - en to vi translation catalogue (196 entries)

note: Translators: %s is the name of the copyright holder
en: Copyright © 2003-2008 %s
vi: Tác quyền © năm 2003-2008 %s

note: Dear translator: This is the name of the application
en: Network Tools
vi: Công cụ mạng

en: Graphical user interface for common network utilities
vi: Giao diện người dùng đồ hoạ cho các tiện ích mạng hay dùng

en: Idle
vi: Nghỉ

note: Dear Translator: This is the Window Title. 'Network Tools' is the * name of the application
en: %s - Network Tools
vi: %s — Công cụ mạng

en: Unable to open help file
vi: Không thể mở tập tin trợ giúp

en: <b>IP Information</b>
vi: <b>Thông tin IP</b>

en: <b>Interface Information</b>
vi: <b>Thông tin Giao tiếp</b>

en: <b>Interface Statistics</b>
vi: <b>Thống kê Giao tiếp</b>

en: <b>Round Trip Time Statistics</b>
vi: <b>Thống kê Thời gian Khứ hồi</b>

en: <b>Transmission Statistics</b>
vi: <b>Thống kê Truyền</b>

en: Active Network Services
vi: Dịch vụ mạng hoạt động

en: Average:
vi: Trung bình:

en: Beep on ping
vi: Kêu bíp khi ping

en: Clear _History
vi: Xoá _Lược sử

en: Collisions:
vi: Xung đột:

en: Copy as text _report
vi: Chép dạng _báo cáo văn bản

en: Details
vi: Chi tiết

en: Devices
vi: Thiết bị

note: Dear Translator: This is the Window Title
en: Devices - Network Tools
vi: Thiết bị — Công cụ mạng

en: Display:
vi: Hiển thị:

en: Domain address
vi: Địa chỉ miền

en: Finger output
vi: Kết xuất finger

en: Hardware address:
vi: Địa chỉ phần cứng:

en: Host
vi: Máy

en: Link speed:
vi: Tốc độ liên kết:

en: Lookup
vi: Tra tìm

en: Lookup output
vi: Kết xuất tra tìm (lookup)

en: Maximum:
vi: Tối đa:

en: Minimum:
vi: Tối thiểu:

en: Multicast Information
vi: Thông tin đa phát thanh

en: Multicast:
vi: Đa phát thanh:

en: Netstat output
vi: Kết xuất thống kê chạy mạng (netstat)

en: Network address
vi: Địa chỉ mạng

en: Not Available
vi: Hiện không có

en: Only
vi: Chỉ

en: Output for finger
vi: Kết xuất khi chạy finger

en: Output for lookup
vi: Kết xuất khi chạy lookup

en: Output for net stat
vi: Kết xuất khi chạy net stat

en: Output for port scan
vi: Kết xuất khi chạy port scan

en: Output for traceroute
vi: Kết xuất khi chạy traceroute

en: Output for whois
vi: Kết xuất khi chạy whois

en: Packets received:
vi: Số gói đã nhận:

en: Packets transmitted:
vi: Số gói đã truyền:

en: Port Scan
vi: Quét cổng

en: Port scan output
vi: Kết xuất quét cổng

en: Received bytes:
vi: Số byte đã nhận:

en: Received packets:
vi: Số gói đã nhận:

en: Reception errors:
vi: Lỗi tiếp nhận:

en: Routing Table Information
vi: Thông tin bảng định tuyến

en: Scan
vi: Quét

en: Send:
vi: Gửi:

en: State:
vi: Tính trạng:

en: Successful packets:
vi: Gói thành công:

en: Trace
vi: Dấu vết

en: Traceroute
vi: Tìm đường

en: Traceroute output
vi: Kết xuất tìm đường

en: Transmission errors:
vi: Lỗi truyền:

en: Transmitted bytes:
vi: Số byte đã truyền:

en: Transmitted packets:
vi: Số gói đã truyền:

en: Unlimited requests
vi: Yêu cầu vô hạn

en: User
vi: Người dùng

en: User name
vi: Tên ngươì dùng

en: Whois
vi: Whois (là ai?)

en: Whois output
vi: Kết xuất whois

en: _Configure
vi: _Cấu hình

en: _Domain address:
vi: Địa chỉ _miền:

en: _Edit
vi: _Sửa

en: _Help
vi: Trợ g_iúp

en: _Information type:
vi: K_iểu thông tin:

en: _Network address:
vi: Địa chỉ mạ_ng:

en: _Network device:
vi: Thiết bị mạ_ng:

en: _Tool
vi: _Công cụ

en: _Username:
vi: _Tên ngươì dùng:

note: Translators: this is the abbreviation for milliseconds
en: ms
vi: mili-giây

en: requests
vi: yêu cầu

note: Interface Name                 Interface Type           icon          Device prefix  Pixbuf
en: Other type
vi: Kiểu khác

en: Ethernet Interface
vi: Giao tiếp Ethernet

en: Wireless Interface
vi: Giao tiếp không dây

en: Modem Interface
vi: Giao tiếp Bộ điều giải

en: Parallel Line Interface
vi: Giao tiếp dòng song song

en: Infrared Interface
vi: Giao tiếp hồng ngoại

en: Loopback Interface
vi: Giao tiếp mạch cục bộ

en: Unknown Interface
vi: Giao tiếp lạ

en: Network Devices Not Found
vi: Không tìm thấy thiết bị mạng

en: Unknown
vi: Không biết

en: Active
vi: Hoạt động

en: Inactive
vi: Không hoạt động

en: Loopback
vi: Mạch

en: Enabled
vi: Bật

en: Disabled
vi: Tắt

note: The info output in a text format (to copy on clipboard)
en: Network device:	%s
vi: Thiết bị mạng:	%s

en: Hardware address:	%s
vi: Địa chỉ phần cứng: 	%s

en: Multicast:	%s
vi: Đa phát thanh:	%s

en: Link speed:	%s
vi: Tốc độ liên kết: 	%s

en: State:	%s
vi: Tính trạng: 	%s

en: Transmitted packets:	%s
vi: Các gói đã truyền: 	%s

en: Transmission errors:	%s
vi: Lỗi truyền: 	%s

en: Received packets:	%s
vi: Các gói đã nhận: 	%s

en: Reception errors:	%s
vi: Lỗi tiếp nhận: 	%s

en: Collisions:	%s
vi: Xung đột: 	%s

en: not available
vi: hiện không có

en: Looking up %s
vi: Tra tìm %s

en: Name
vi: Tên

note: Time To Live of a hostname in a name server
en: TTL
vi: Thời gian sống

en: Address Type
vi: Loại địa chỉ

en: Record Type
vi: Kiểu mục ghi

en: Address
vi: Địa chỉ

note: The lookup output in text format: Source of query (hostname/ip address), Time To Live (TTL), Address Type, Record Type (A, PTR, HINFO, NS, TXT, etc.), Resolution (results of the query) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Source	TTL	Address Type	Record Type1	Resolution
vi: Nguồn	Thời gian sống	Kiểu địa chỉ	Kiểu mục ghi 1	Kết quả

en: Load information for a network device
vi: Nạp thông tin về thiết bị mạng

en: DEVICE
vi: THIẾT BỊ

en: Send a ping to a network address
vi: Gửi gói ping đến địa chỉ mạng

en: HOST
vi: MÁY

en: Get netstat information.  Valid options are: route, active, multicast.
vi: Lấy thông tin netstat. Tuy chọn hợp lệ là:
     • route (đường)
     • active (hoạt động)
     • multicast (đa phát thanh).

en: COMMAND
vi: LỆNH

en: Trace a route to a network address
vi: Dò đường đến địa chỉ mạng

en: Port scan a network address
vi: Quén cổng một địa chỉ mạng

en: Look up a network address
vi: Tra tìm địa chỉ mạng

en: Finger command to run
vi: Lệnh finger cần chạy

en: USER
vi: NGƯỜI DÙNG

en: Perform a whois lookup for a network domain
vi: Thực hiện tra tìm whois (thông tin nhận biết) cho miền mạng

en: DOMAIN
vi: MIỀN

en: The file %s doesn't exist, please check if gnome-nettool is correctly installed
vi: Tập tin « %s » không tồn tại, hãy kiểm tra xem bản cài đặt gnome-nettool đúng chưa.

en: Protocol
vi: Giao thức

en: IP Address
vi: Địa chỉ IP

en: Netmask / Prefix
vi: Mặt nạ mạng / Tiền tố

en: Broadcast
vi: Quảng bá

en: Scope
vi: Phạm vi

en: Default Information
vi: Thông tin Mặc định

en: Internet Address
vi: Địa chỉ Internet

en: Canonical Name
vi: Tên tiêu chuẩn

en: CPU / OS Type
vi: Kiểu CPU/HĐH

note: When asking for MX record in DNS context
en: Mailbox Exchange
vi: Trao đổi Hộp thư

en: Mailbox Information
vi: Thông tin Hộp thư

note: When asking for NS record in DNS context
en: Name Server
vi: Máy phục vụ tên

en: Host name for Address
vi: Tên máy cho địa chỉ

en: Start-of-authority
vi: Bắt đầu cho phép

en: Text Information
vi: Thông tin Văn bản

en: Well Known Services
vi: Dịch vụ ai cũng biết

en: Any / All Information
vi: Bất kỳ/Mọi thông tin

en: Getting routing table
vi: Đang lấy bảng định tuyến

en: Getting active Internet connections
vi: Đang lấy kết nối Mạng hoạt động

en: Getting group memberships
vi: Đang lấy thành viên nhóm

en: IP Source
vi: Nguồn IP

en: Port/Service
vi: Cổng/Dịch vụ

en: State
vi: Tính trạng

en: Destination/Prefix
vi: Đích/Tiền tố

en: Destination
vi: Đích

en: Gateway
vi: Cổng ra

en: Netmask
vi: Mặt nạ mạng

en: Interface
vi: Giao tiếp

en: Member
vi: Thành viên

en: Group
vi: Nhóm

note: The netstat "Display active network services" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Protocol	IP Source	Port/Service	State
vi: Gaio thức	Nguồn IP	Cổng/Dịch vụ	Trạng thái

note: The netstat "Display routing" output in text format. This seems as a route table. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Destination	Gateway	Netmask	Interface
vi: Đích	Cổng ra	Mặt nạ mạng	Giao tiếp

note: The netstat "Multicast information" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Interface	Member	Group
vi: Giao tiếp	Thành viên	Nhóm

en: A network address was not specified
vi: Chưa chỉ định địa chỉ mạng.

en: Please enter a valid network address and try again.
vi: Hãy nhập địa chỉ mạng hợp lệ và thử lại.

en: The address '%s' cannot be found
vi: Không tìm thấy địa chỉ « %s ».

en: A domain address was not specified
vi: Chưa chỉ định địa chỉ miền.

en: Please enter a valid domain address and try again.
vi: Hãy nhập địa chỉ miền hợp lệ và thử lại.

en: Information not available
vi: Hiện không có thông tin

en: Stop
vi: Dừng

en: Run
vi: Chạy

note: Created up here so we can get the geometry info.
en: Time (ms):
vi: Thời gian (mili-giây):

en: Seq. No.:
vi: Số thứ tự dãy:

en: Sending ping requests to %s
vi: Đang gửi yêu cầu ping đến %s

en: Bytes
vi: Byte

en: Source
vi: Nguồn

en: Seq
vi: Dây

en: Time
vi: Thời gian

en: Units
vi: Đơn vị

note: The ping output in text format: Bytes received, Address Source, Number of Sequence, Round Trip Time (Time), Units of Time. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Bytes	Source	Seq	Time	Units
vi: Byte	Nguồn	Dây	Thời gian	Đơn vị

note: The ping output in a text format (to copy on clipboard)
en: Time minimum:	%s ms
vi: Thời gian tối thiểu:	%s miligiây

en: Time average:	%s ms
vi: Thời gian trung bình: 	%s miligiây

en: Time maximum:	%s ms
vi: Thời gian tối đa:	%s miligiây

en: Packets transmitted:	%s
vi: Số gói đã truyền:	%s

en: Packets received:	%s
vi: Số gói đã nhận:	%s

en: Successful packets:	%s
vi: Gói thành công: 	%s

en: Scanning %s for open ports
vi: Đang quét « %s » tìm cổng mở.

en: unknown
vi: không rõ

note: Translators: "open" is a network status and should be one word.
en: open
vi: mở

en: Port
vi: Cổng

en: Service
vi: Dịch vụ

note: The portscan output in text format: Port, State, Service. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Port	State	Service
vi: Cổng	Trạng thái	Dịch vụ

en: Tracing route to %s
vi: Đang tìm đường đến « %s »

en: Hop
vi: Bước

en: Hostname
vi: Tên máy

en: Time 1
vi: Thời gian 1

en: Time 2
vi: Thời gian 2

note: The traceroute output in text format: Hop count, Hostname, IP, Round Trip Time 1 (Time1), Round Trip Time 2 (Time2), It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Hop	Hostname	IP	Time 1	Time 2
vi: Nhảy	Tên máy	IP	Thời gian 1	Thời gian 2

en: In order to use this feature of the program, %s must be installed in your system
vi: Để sử dụng tính năng này, %s phải được cài đặt vào hệ thống của bạn

en: View information about your network
vi: Xem thông tin về mạng của bạn

en: Getting information of %s on "%s"
vi: Đang lấy thông tin của %s trên « %s »

en: Getting information of all users on "%s"
vi: Đang lấy thông tin mọi người dùng trên « %s »

en: Getting the whois information of %s
vi: Đang lấy thông tin whois (nhận biết) của « %s »
