midori 0.5.8 - en to ro translation catalogue (718 entries)

en: Web Browser
ro: Navigator web

en: Midori Web Browser
ro: Navigatorul web Midori

en: Browse the Web
ro: Navigați pe Internet

en: Internet;WWW;Explorer
ro: Internet;WWW;Navigator

en: New Tab
ro: Tab nou

en: New Window
ro: Fereastră nouă

en: New Private Browsing Window
ro: Fereastră nouă de navigare privată

en: Midori Private Browsing
ro: Navigare privată cu Midori

en: Private Browsing
ro: Navigare privată

en: Open a new private browsing window
ro: Deschide o nouă fereastră de navigare privată

en: Snapshot saved to: %s
ro: Captură salvată în: %s

en: Run ADDRESS as a web application
ro: Deschide ADRESA ca o aplicație web

en: ADDRESS
ro: ADRESĂ

en: Use FOLDER as configuration folder
ro: Folosește DOSAR ca un director cu preferințe

en: FOLDER
ro: DOSAR

en: Private browsing, no changes are saved
ro: Navigare privată, nu se salvează modificările

en: Portable mode, all runtime files are stored in one place
ro: Mod portabil, toate fișierele necesare executabilului sunt ținute într-un singur loc

en: Plain GTK+ window with WebKit, akin to GtkLauncher
ro: Ferestră GTK+ minimală cu WebKit, precum GtkLauncher

en: Show a diagnostic dialog
ro: Arată o fereastră de depanare

en: Run within gdb and save a backtrace on crash
ro: Pornește în gdb și salvează un backtrace la terminarea prematură

en: Run the specified filename as javascript
ro: Execută ca JavaScript fișierul precizat

en: Take a snapshot of the specified URI
ro: Salvează o captură a URI-ului specificat

en: Execute the specified command
ro: Execută comanda specificată

en: List available commands to execute with -e/ --execute
ro: Arată comenzile ce pot fi executate cu -e / --execute

en: Display program version
ro: Arată versiunea programului

en: Addresses
ro: Adrese

en: Block URIs according to regular expression PATTERN
ro: Blochează URI-uri după modelul regexp MODEL

en: PATTERN
ro: MODEL

note: i18n: CLI: Close tabs, clear private data, open starting page
en: Reset Midori after SECONDS seconds of inactivity
ro: Repornește Midori după un număr de SECUNDE de inactivitate

en: SECONDS
ro: SECUNDE

en: Error: "gdb" can't be found
ro: Eroare: „gdb” nu este prezent

en: Please report comments, suggestions and bugs to:
ro: Trimiteți comentarii, sugestii și raportați problemele la:

en: Check for new versions at:
ro: Versiunile noi sunt disponibile la:

en: An unknown error occured
ro: A intervenit o eroare necunoscută

en: _Bookmarks
ro: Favo_rite

en: Add Boo_kmark
ro: Adaugă ca fa_vorit

en: _Extensions
ro: E_xtensii

note: i18n: Browsing history, visited web pages, closed tabs
en: _History
ro: _Istoric

en: _Userscripts
ro: Scripturi pr_oprii

en: User_styles
ro: _Stiluri de utilizator

en: New _Tab
ro: Ta_b nou

en: _Transfers
ro: De_scărcări

en: Netscape p_lugins
ro: Module _Netscape

en: _Closed Tabs
ro: Taburi în_chise

en: New _Window
ro: _Fereastră nouă

en: New _Folder
ro: _Dosar nou

en: [Addresses]
ro: [Adrese]

en: File not found.
ro: Nu s-a găsit fișierul.

en: Malformed document.
ro: Document nevalid.

en: Unrecognized bookmark format.
ro: Format necunoscut de favorite.

en: Go forward to the next page
ro: Salt la pagina următoare

note: i18n: Visit the following logical page, ie. in a forum or blog
en: Go to the next sub-page
ro: Salt la sub-pagina următoare

en: Web Search…
ro: Caută pe net…

en: Reload the current page
ro: Reîncarcă pagina curentă

en: Stop loading the current page
ro: Oprește încărcarea paginii curente

en: Failed to update title: %s
ro: Nu s-a putut actualiza titlul: %s

en: Value '%s' is invalid for %s
ro: Valoarea „%s” nu este validă pentru %s

en: Unexpected setting '%s'
ro: Opțiune neașteptată „%s”

en: Unexpected action '%s'.
ro: Acțiune neașteptată „%s”.

en: %s (Private Browsing)
ro: %s (Navigare privată)

en: Failed to insert new history item: %s
ro: Nu s-a putut insera noul element în istoric: %s

en: Select [text]
ro: Selectare [text]

en: Bookmarks
ro: Favorite

en: New Folder
ro: Dosar nou

en: Edit Folder
ro: Editare dosar

en: New Bookmark
ro: Favorit nou

en: Edit Bookmark
ro: Editare favorit

en: Type a name for this bookmark, and choose where to keep it.
ro: Introduceți un nume pentru acest favorit și alegeți unde să îl salvați.

en: Type a name for this folder, and choose where to keep it.
ro: Introduceți un nume pentru acest dosar și alegeți unde să îl salvați.

en: Show in Bookmarks _Bar
ro: Arată în _bara cu favorite

en: Add to _Speed Dial
ro: Adaugă ca ap_el rapid

en: Save file as
ro: Salvare fișier ca

en: Save associated _resources
ro: Salvează _resursele asociate

en: A new window has been opened
ro: S-a deschis o nouă fereastră

en: A new tab has been opened
ro: S-a deschis un nou tab

en: Save file
ro: Salvare fișier

en: Reload page without caching
ro: Reîncarcă pagina de la sursă

en: Open file
ro: Deschidere fișier

en: To use the above URI open a news aggregator. There is usually a menu or button "New Subscription", "New News Feed" or similar.
    Alternatively go to Preferences, Applications in Midori, and select a News Aggregator. Next time you click the news feed icon, it will be added automatically.
ro: Pentru a utiliza adresa URI de mai sus, deschideți un agregator de știri și adăugați-o ca o „Subscriere nouă”, ori un „Nou flux de știri”.
    Alternativ, puteți selecta un agregator de știri în secțiunea „Navigare” a preferințelor Midori. Data viitoare când veți mai da clic pe iconița unui flux de știri, acesta va fi adăugat automat.

en: New feed
ro: Flux nou

en: Add a new bookmark
ro: Adăugare favorit nou

en: Empty
ro: Gol

en: Toggle text cursor navigation
ro: Navigare cu sau fără cursor

en: Pressing F7 toggles Caret Browsing. When active, a text cursor appears in all websites.
ro: Apăsând F7 comutați navigarea cu cursorul. Când aceasta va fi activă, va apărea un cursor în pagina web.

en: _Enable Caret Browsing
ro: Activează _navigarea cu cursorul

en: Open all in _Tabs
ro: Deschide tot în _taburi

en: Open in New _Window
ro: Deschide într-o _fereastră nouă

en: Import bookmarks…
ro: Importare de favorite…

en: _Import bookmarks
ro: I_mportă favoritele

en: _Application:
ro: _Program:

en: Import from XBEL or HTML file
ro: Importă dintr-un fișier XBEL sau HTML

en: Import from a file
ro: Importă dintr-un fișier

en: Failed to import bookmarks
ro: Nu s-au putut importa favoritele

en: XBEL Bookmarks
ro: Favorite XBEL

en: Netscape Bookmarks
ro: Favorite Netscape

en: Midori can only export to XBEL (*.xbel) and Netscape (*.html)
ro: Midori exportă doar în formatele XBEL (*.xbel) sau Netscape (*.html)

en: Failed to export bookmarks
ro: Nu s-au putut exporta favoritele

en: A lightweight web browser.
ro: Un mic navigator web.

en: See about:version for version info.
ro: Consultați adresa about:version pentru detalii despre versiune.

en: This library is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
ro: Această bibliotecă este software liber ce poate fi redistribuit și/sau modificat în termenii licenței GNU LGPL (Lesser General Public License), publicată de Free Software Foundation, fie versiunea 2.1 ori o versiune ulterioară, la alegere.

en: _Duplicate Current Tab
ro: _Duplică tabul curent

en: _File
ro: _Fișier

en: Open a new window
ro: Deschide o fereastră nouă

en: Open a new tab
ro: Deschide un tab nou

en: New P_rivate Browsing Window
ro: Navigare p_rivată în fereastră nouă

en: Open a file
ro: Deschide un fișier

en: _Save Page As…
ro: Salvează pagina c_a…

en: Save to a file
ro: Salvează într-un fișier

en: Add to Speed _dial
ro: Adaugă ca ap_el rapid

en: Subscribe to News _feed
ro: Abonare la _fluxul de știri

en: _Close Tab
ro: În_chide tabul

en: Close the current tab
ro: Închide tabul curent

en: C_lose Window
ro: Înc_hide fereastra

en: Print the current page
ro: Tipărește pagina curentă

en: Close a_ll Windows
ro: Închide t_oate ferestrele

en: _Edit
ro: _Editare

note: i18n: Right-click on Location, Open an URL from the clipboard
en: Paste and p_roceed
ro: Lipește și co_ntinuă

en: _Find…
ro: Ca_ută…

en: Find a word or phrase in the page
ro: Caută un cuvânt sau o frază în pagină

en: Find _Next
ro: Caută înai_nte

en: Find _Previous
ro: Caută înap_oi

en: Configure the application preferences
ro: Schimbați preferințele programului

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Toolbars
ro: _Bare cu unelte

en: Increase the zoom level
ro: Zoom mărit

en: Decrease the zoom level
ro: Zoom micșorat

en: _Encoding
ro: Co_dare

en: View So_urce
ro: Arată s_ursa

en: View _DOM Source
ro: Arată sursa DO_M

en: Ca_ret Browsing
ro: Navigare cu cu_rsor

en: Toggle fullscreen view
ro: Comută pe tot ecranul

en: Scroll _Left
ro: Derulare în _stânga

en: Scroll _Down
ro: Derulare în j_os

en: Scroll _Up
ro: Derulare în _sus

en: Scroll _Right
ro: Derulare în _dreapta

en: _Readable
ro: _Lizibil

en: _Go
ro: _Navigare

en: Go back to the previous page
ro: Salt la pagina anterioară

note: i18n: Visit the previous logical page, ie. in a forum or blog
en: Go to the previous sub-page
ro: Salt la sub-pagina anterioară

en: Next or Forward
ro: Următor / Înainte

en: Go to the next sub-page or next page in history
ro: Salt la sub-pagina următoare sau următoarea pagină în istoric

en: _Homepage
ro: Pagină de _start

en: Go to your homepage
ro: Salt la pagina de start

en: Empty Trash
ro: Golește gunoiul

en: Undo _Close Tab
ro: _Revocă închiderea tabului

en: Add a new _folder
ro: Adaugă un _dosar nou

en: _Import bookmarks…
ro: I_mport de favorite…

en: _Export bookmarks…
ro: E_xport de favorite…

en: _Manage Search Engines…
ro: _Gestionați motoarele de căutare…

en: _Clear Private Data…
ro: Șterge d_atele private…

en: _Inspect Page
ro: _Inspectare pagină

en: _Previous Tab
ro: Tabul a_nterior

en: _Next Tab
ro: Tabul u_rmător

en: Move Tab to _first position
ro: Mută tabul în p_rima poziție

en: Move Tab _Backward
ro: M_ută înapoi tabul

en: _Move Tab Forward
ro: _Mută înainte tabul

en: Move Tab to _last position
ro: Mută tabul în ulti_ma poziție

en: Focus _Current Tab
ro: Activează focusul tabului _curent

en: Focus _Next view
ro: Activează focusul _următorului widget

en: Only show the Icon of the _Current Tab
ro: Arată doar iconița tabului _curent

en: Close Ot_her Tabs
ro: Înc_hide celelalte taburi

en: Open last _session
ro: Deschide ultima _sesiune

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Frequent Questions
ro: Î_ntrebări frecvente

en: _Report a Problem…
ro: Raportați _o problemă…

en: _Tools
ro: _Unelte

en: _Menubar
ro: Bară de _meniu

en: _Navigationbar
ro: Bară de _navigare

en: Side_panel
ro: _Panou lateral

en: Sidepanel
ro: Panou lateral

en: _Bookmarkbar
ro: Bară cu _favorite

en: _Statusbar
ro: Bară de _stare

en: _Automatic
ro: _Automată

en: Chinese Traditional (BIG5)
ro: Chineză tradițională (BIG5)

en: Chinese Simplified (GB18030)
ro: Chineză simplificată (GB18030)

note: i18n: A double underscore "__" is used to prevent the mnemonic
en: Japanese (SHIFT__JIS)
ro: Japoneză (SHIFT__JIS)

en: Korean (EUC-KR)
ro: Coreeană (EUC-KR)

en: Russian (KOI8-R)
ro: Rusă (KOI8-R)

en: Western (ISO-8859-1)
ro: Vestică (ISO-8859-1)

en: Custom…
ro: Personalizat…

en: Failed to initialize history: %s
ro: Nu s-a putut inițializa istoricul: %s

en: _Location…
ro: A_dresă…

en: Open a particular location
ro: Deschideți o anumită adresă

en: _Web Search…
ro: C_aută pe net…

en: Run a web search
ro: Porniți o căutare pe net

en: Reopen a previously closed tab or window
ro: Redeschideți taburi ori ferestre închise recent

en: Show the saved bookmarks
ro: Arată favoritele salvate

en: _Tabs
ro: _Taburi

en: Show a list of all open tabs
ro: Arată lista tuturor taburilor deschise

en: _Menu
ro: _Meniu

en: Menu
ro: Meniu

en: The configuration of the extension '%s' couldn't be loaded: %s
ro: Opțiunile extensiei „%s” nu au putut fi încărcate: %s

en: The configuration of the extension '%s' couldn't be saved: %s
ro: Opțiunile extensiei „%s” nu au putut fi salvate: %s

en: Export certificate
ro: Exportare certificat

en: The signing certificate authority is not known.
ro: Autoritatea de semnare a certificatului nu este cunoscută.

en: The certificate does not match the expected identity of the site that it was retrieved from.
ro: Certificatul nu este potrivit domeniului din care a fost descărcat.

en: The certificate's activation time is still in the future.
ro: Data de activare a certificatului este în viitor.

en: The certificate has expired
ro: Certificatul a expirat.

en: The certificate has been revoked according to the GTlsConnection's certificate revocation list.
ro: Conform listei de certificate revocate GTlsConnection, certificatul a fost revocat.

en: The certificate's algorithm is considered insecure.
ro: Algoritmul certificatului este considerat nesigur.

en: Some other error occurred validating the certificate.
ro: A intervenit o altă eroare la validarea certificatului.

en: _Export certificate
ro: E_xportare certificat

en: Self-signed
ro: Cu semnătură proprie

en: Security details
ro: Detalii de securitate

en: Not verified
ro: Neverificată

en: Verified and encrypted connection
ro: Conexiune verificată și criptată

en: Open, unencrypted connection
ro: Conexiune deschisă, necriptată

en: Align sidepanel to the right
ro: Aliniază la dreapta panoul lateral

en: Close panel
ro: Închide panoul

en: Align sidepanel to the left
ro: Aliniază la stânga panoul lateral

en: Show Speed Dial
ro: Arată apelurile rapide

en: Show Homepage
ro: Pagina de start

en: Show last open tabs
ro: Ultimele taburi deschise

en: Show last tabs without loading
ro: Ultimele taburi fără a le încărca

en: Show Blank Page
ro: Arată o pagină goală

en: Show default Search Engine
ro: Arată motorul implicit de căutare

en: Show custom page
ro: Arată o pagină personalizată

en: Japanese (SHIFT_JIS)
ro: Japoneză (SHIFT_JIS)

en: New tab
ro: Tab nou

en: New window
ro: Fereastră nouă

en: Current tab
ro: Tab curent

en: Default
ro: Implicit

en: Icons
ro: Iconițe

en: Small icons
ro: Iconițe mici

en: Icons and text
ro: Iconițe și text

en: Text beside icons
ro: Text lângă iconițe

en: Automatic (GNOME or environment)
ro: Automat (din mediu ori GNOME)

en: HTTP proxy server
ro: Server proxy HTTP

en: No proxy server
ro: Fără server proxy

en: The style of the toolbar
ro: Stilul barei cu unelte

en: Always use my font choices
ro: Folosește întotdeauna fonturile mele

en: Override fonts picked by websites with user preferences
ro: Înlocuiește fonturile precizate în paginile web cu cele alese mai sus

en: The configuration couldn't be loaded: %s
ro: Nu s-au putut încărca preferințele: %s

en: Invalid configuration value '%s'
ro: Valoare nevalidă „%s” în preferințe

en: Failed to inject stylesheet: %s
ro: Nu s-a putut injecta foaia de stiluri: %s

en: Show Tab _Label
ro: _Arată eticheta tabului

en: Show Tab _Icon Only
ro: _Arată doar iconița tabului

en: Close Tab to the R_ight | Close Tabs to the R_ight
ro[0]: Închide _tabul din dreapta
ro[1]: Închide _taburile din dreapta
ro[2]: Închide _taburile din dreapta

en: Close Ot_her Tab | Close Ot_her Tabs
ro[0]: Înc_hide celălalt tab
ro[1]: Înc_hide celelalte taburi
ro[2]: Înc_hide celelalte taburi

en: Trust this website
ro: Site de încredere

en: Security unknown
ro: Nivel necunoscut de securitate

en: %s wants to save an HTML5 database.
ro: %s dorește să salveze o bază de date HTML5.

en: _Deny
ro: Refu_ză

en: _Allow
ro: _Permite

en: %s wants to know your location.
ro: %s dorește să vă identifice locația.

en: Try Again
ro: Reîncearcă

en: Oops - %s
ro: Hopa - %s

en: Something went wrong with '%s'.
ro: Ceva n-a funcționat cum trebuie cu „%s”.

en: Try again
ro: Reîncearcă

en: Send a message to %s
ro: Scrieți un mail către %s

en: Add _search engine...
ro: Adaugă ca _motor de căutare...

en: Open _Link
ro: _Deschide linkul

en: Open Link in New _Tab
ro: Deschide linkul într-un _tab nou

en: Open Link in _Foreground Tab
ro: Deschide lin_kul într-un tab nou în prim plan

en: Open Link in _Background Tab
ro: Deschide linkul într-un tab nou în _fundal

en: Open Link in New _Window
ro: Deschide linkul într-o _fereastră nouă

en: Copy Link de_stination
ro: Copiază de_stinația linkului

note: GTK_STOCK_SAVE_AS is lacking the underline
en: Save _As…
ro: Salvează c_a…

en: Open _Image in New Window
ro: Deschide imaginea într-o _nouă fereastră

en: Open _Image in New Tab
ro: Deschide imaginea într-un tab _nou

en: Copy Im_age
ro: Copia_ză adresa imaginii

en: Save I_mage
ro: Salvează i_maginea

en: Copy Video _Address
ro: Copiază _adresa materialului video

en: Download _Video
ro: Descarcă _materialul video

en: Open Address in New _Tab
ro: Deschide adresa într-un _tab nou

en: Search _with
ro: Caută c_u

en: _Search the Web
ro: C_aută pe net

en: Open _Frame in New Tab
ro: Desc_hide cadrul într-un tab nou

en: Inspect _Element
ro: _Inspectare element

en: Open or download file from %s
ro: Deschide sau descarcă fișierul de la %s

en: File Name: %s
ro: Nume fișier: %s

en: File Type: '%s'
ro: Tip de fișier: „%s”

en: File Type: %s ('%s')
ro: Tip de fișier: %s („%s”)

en: Size: %s
ro: Mărime: %s

note: i18n: A file open dialog title, ie. "Open http://fila.com/manual.tgz"
en: Open %s
ro: Deschide %s

en: Inspect page - %s
ro: Inspectare pagină - %s

en: Page loading delayed:
ro: Încărcarea paginii a fost întârziată:

en: Loading delayed either due to a recent crash or startup preferences.
ro: Încărcarea a fost întârziată din cauza unei terminări premature ori pentru că așa ați optat în preferințele Midori.

en: Load Page
ro: Încarcă pagina

en: Blank page
ro: O pagină goală

note: i18n: word stem of "previous page" type links, case is not important
en: previous
ro: înapoi

note: i18n: word stem of "next page" type links, case is not important
en: next
ro: înainte

en: Print background images
ro: Tipărește imaginile de fundal

en: Whether background images should be printed
ro: Specifică dacă se tipăresc și imaginile de fundal

en: Features
ro: Facilități

note: i18n: Download tooltip (size): 4KB of 43MB
en: %s of %s
ro: %s din %s

en: %d hour | %d hours
ro[0]: o oră
ro[1]: %d ore
ro[2]: %d de ore

en: %d minute | %d minutes
ro[0]: un minut
ro[1]: %d minute
ro[2]: %d de minute

en: %d second | %d seconds
ro[0]: o secundă
ro[1]: %d secunde
ro[2]: %d de secunde

note: i18n: Download tooltip (estimated time) : - 1 hour, 5 minutes remaning
en:  - %s remaining
ro:  - încă %s

en: The downloaded file is erroneous.
ro: Fișierul descărcat este corupt.

en: The checksum provided with the link did not match. This means the file is probably incomplete or was modified afterwards.
ro: Suma de control asociată linkului nu s-a potrivit. Probabil că fișierul este incomplet sau a fost modificat ulterior.

en: The file "%s" can't be saved in this folder.
ro: Fișierul „%s” nu poate fi salvat în acest dosar.

en: You don't have permission to write in this location.
ro: Nu aveți drepturile necesare pentru a scrie aici.

en: There is not enough free space to download "%s".
ro: Nu există îndeajuns spațiu liber pentru a descărca „%s”.

en: The file needs %s but only %s are left.
ro: Fișierul necesită %s, dar liberi sunt doar %s.

en: Speed Dial
ro: Apeluri rapide

en: Click to add a shortcut
ro: Dați clic  aici pentru a adăuga un apel rapid

en: Enter shortcut address
ro: Introduceți adresa apelului rapid

en: Are you sure you want to delete this shortcut?
ro: Sigur doriți să ștergeți acest apel rapid?

en: Startup
ro: Pornire

en: When Midori starts:
ro: La pornirea Midori arată:

en: Homepage:
ro: Pagină de start:

en: Use _current page
ro: Tipărește pagina _curentă

en: Use current page as homepage
ro: Utilizează pagina curentă ca pagină de start

note: Page "Appearance"
en: Fonts
ro: Fonturi

en: Proportional Font Family
ro: Familie de fonturi proporționale

en: The default font family used to display text
ro: Familie implicită de fonturi pentru afișarea textului

en: The default font size used to display text
ro: Mărime implicită a fontului pentru afișarea textului

en: Fixed-width Font Family
ro: Familie de fonturi cu lățime fixă

en: The font family used to display fixed-width text
ro: Familie de fonturi utilizată pentru afișarea textului de lățime fixă

en: The font size used to display fixed-width text
ro: Mărimea fontului utilizat pentru afișarea textului de lățime fixă

en: Minimum Font Size
ro: Mărime minimă a fontului

en: The minimum font size used to display text
ro: Mărime minimă a fontului pentru afișarea textului

en: Preferred Encoding
ro: Codare preferată

note: Page "Behavior"
en: Behavior
ro: Comportament

en: Load images automatically
ro: Încarcă automat imaginile

en: Enable Spell Checking
ro: Activează verificarea ortografică

en: Enable scripts
ro: Execută scripturile

en: Enable WebGL support
ro: Suport pentru standardul WebGL

en: Zoom Text and Images
ro: Scalează imaginile odată cu textul

en: Allow scripts to open popups
ro: Permite popup-uri deschise de scripturi

en: Whether scripts are allowed to open popup windows automatically
ro: Specifică dacă se permite scripturilor deschiderea de ferestre popup

en: Default Zoom Level
ro: Zoom implicit

en: Initial factor to enlarge newly opened tabs by
ro: Factor de mărire al zoomului în taburile nou deschise

en: Preferred languages
ro: Limbă preferată

en: A comma separated list of languages preferred for rendering multilingual webpages, for example "de", "ru,nl" or "en-us;q=1.0, fr-fr;q=0.667"
ro: O listă de limbi preferate pentru afișarea paginilor multilingve, de exemplu: „ro”, „ro,en” ori „en-us;q=1.0, fr-fr;q=0.667”

en: Save downloaded files to:
ro: Salvează fișierele descărcate în:

note: Page "Interface"
en: Browsing
ro: Navigare

en: Theme:
ro: Temă:

en: Toolbar Style:
ro: Stil pentru bara cu unelte:

en: Open new pages in:
ro: Paginile noi se vor deschide în:

en: New tab behavior:
ro: Comportamentul noilor taburi:

en: Close Buttons on Tabs
ro: Butoane de închidere a taburilor

en: Open Tabs next to Current
ro: Deschide taburile lângă cel curent

en: Whether to open new tabs next to the current tab or after the last one
ro: Specifică dacă taburile noi se deschid lângă cel curent sau după ultimul tab

en: Open tabs in the background
ro: Deschide taburile în fundal

note: Page "Network"
en: Network
ro: Rețea

en: Proxy server
ro: Server proxy

en: Supported proxy types:
ro: Tipuri de proxy acceptate:

note: TODO: Preserve page icons of search engines and merge privacy items
en: Web Cache
ro: Cache web

en: The maximum size of cached pages on disk
ro: Mărimea maximă a paginilor din cache-ul pe disc

note: i18n: This refers to an application, not the 'user agent' string
en: Identify as
ro: Identificare

en: Privacy
ro: Intimitate

en: Delete old Cookies after:
ro: Șterge cookie-urile vechi după:

en: The maximum number of days to save cookies for
ro: Numărul maxim de zile pentru păstrarea cookie-urilor

en: Only accept Cookies from sites you visit
ro: Nu permite cookie-uri third-party

en: Block cookies sent by third-party websites
ro: Blochează cookie-urile de la alte servere decât cel ce găzduiește pagina curentă

en: Cookies store login data, saved games, or user profiles for advertisement purposes.
ro: Cookie-urile stochează autentificări, preferințe ori alte date, multe în scopuri publicitare.

en: Enable offline web application cache
ro: Cache offline pentru aplicații web

en: Enable HTML5 local storage support
ro: Suport pentru stocare locală HTML5

note: i18n: Reworded: Shorten details propagated when going to another page
en: Strip referrer details sent to websites
ro: Nu trimite serverelor detalii Referrer

note: i18n: Referer here is not a typo but a technical term
en: Whether the "Referer" header should be shortened to the hostname
ro: Specifică dacă antetul Referrer va fi scurtat la numele serverului

en: Delete pages from history after:
ro: Șterge paginile din istoric după:

en: The maximum number of days to save the history for
ro: Numărul maxim de zile pentru păstrarea istoricului

en: Extensions
ro: Extensii

en: _Manage Search Engines
ro: _Gestionați motoarele de căutare

en: Add search engine
ro: Adăugați un motor de căutare

en: Edit search engine
ro: Editare motor de căutare

en: _Name:
ro: _Nume:

en: _Description:
ro: _Descriere:

en: _Address:
ro: _Adresă:

en: _Token:
ro: _Etichetă:

en: Manage Search Engines
ro: Gestionare a motoarelor de căutare

en: Use as _default
ro: I_mplicit

en: The search engines couldn't be loaded. %s
ro: Nu s-au putut încărca motoarele de căutare. %s

en: The search engines couldn't be saved. %s
ro: Nu s-au putut salva motoarele de căutare. %s

en: Bookmarks and History
ro: Favorite și Istoric

en: Search for %s
ro: Caută %s

en: Failed to select from history: %s
ro: Nu s-a putut selecta din istoric: %s

en: Search with…
ro: Caută cu…

en: Search with %s
ro: Caută cu %s

en: Could not run external program.
ro: Nu s-a putut porni programul extern.

en: Invalid URI
ro: URI invalid

note: i18n: A panel at the bottom, to search text in pages
en: _Inline Find:
ro: _Căutare în pagină:

en: Previous
ro: Anterioară

en: Next
ro: Următoare

en: Match Case
ro: Majuscule semnificative

en: Close Findbar
ro: Închide bara de căutare

note: i18n: [n] bookmark(s)
en: %d bookmark | %d bookmarks
ro[0]: un favorit
ro[1]: %d favorite
ro[2]: %d de favorite

note: i18n: [n] subfolder(s)
en: %d subfolder | %d subfolders
ro[0]: un sub-dosar
ro[1]: %d sub-dosare
ro[2]: %d de sub-dosare

note: i18n: Empty folder
en: Empty folder
ro: Dosar gol

note: i18n: Folder containing [[n] folder(s)] and no bookmark
en: Folder containing %s and no bookmark
ro: Dosar conținând %s și niciun favorit

note: i18n: Folder containing [[n] bookmark(s)]
en: Folder containing %s
ro: Dosar conținând %s

note: i18n: Folder containing [[n] bookmark(s)] and [[n] folder(s)]
en: Folder containing %s and %s
ro: Dosar conținând %s și %s

note: i18n: Bookmark leading to: [bookmark uri]
en: Bookmark leading to: %s
ro: Favorit ce duce la: %s

note: i18n: [[n] folder(s)] and no bookmark
en: %s and no bookmark
ro: %s și niciun favorit

en: Edit the selected bookmark
ro: Editați favoritul selectat

en: Delete the selected bookmark
ro: Ștergeți favoritul selectat

en: Add a new folder
ro: Adăugați un dosar nou

en: Open in New _Tab
ro: Deschide într-un _tab nou

note: Create the filter entry
en: Search Bookmarks
ro: Căutare în favorite

en: History
ro: Istoric

en: Today
ro: Azi

en: Yesterday
ro: Ieri

en: %d day ago | %d days ago
ro[0]: Ieri
ro[1]: Acum %d zile
ro[2]: Acum %d de zile

en: A week ago
ro: Acum o săptămână

en: Failed to remove history item: %s
ro: Nu s-a putut șterge elementul din istoric: %s

en: Are you sure you want to remove all history items?
ro: Sigur doriți să ștergeți toate elementele din istoric?

en: Bookmark the selected history item
ro: Adaugă ca favorit elementul selectat din istoric

en: Delete the selected history item
ro: Șterge elementul selectat din istoric

en: Clear the entire history
ro: Șterge întregul istoric

note: Create the filter entry
en: Search History
ro: Căutare în istoric

en: Authentication Required
ro: Autentificare obligatorie

en: A username and a password are required
    to open this location:
ro: Pentru a deschide această adresă e nevoie
    de numele unui cont de acces și parola sa:

en: Username
ro: Nume

en: Password
ro: Parolă

en: _Remember password
ro: _Reține parola

en: Property '%s' is invalid for %s
ro: Proprietatea „%s” nu este validă pentru %s

en: Choose file
ro: Selectați un fișier

en: Choose folder
ro: Selectați un dosar

en: 1 hour
ro: o oră

en: 1 day
ro: o zi

en: 1 week
ro: o săptămână

en: 1 month
ro: o lună

en: 1 year
ro: un an

en: Preferences for %s
ro: Preferințe pentru %s

en: MD5-Checksum:
ro: Sumă de control MD5:

en: SHA1-Checksum:
ro: Sumă de control SHA1:

note: i18n: An infobar shows up when viewing a script on userscripts.org
en: This page appears to contain a user script. Do you wish to install it?
ro: Această pagină pare să conțină un script de utilizator. Doriți să-l instalați ca script propriu?

en: _Install user script
ro: _Instalează scriptul

note: i18n: An infobar shows up when viewing a style on userstyles.org
en: This page appears to contain a user style. Do you wish to install it?
ro: Această pagină pare să conțină un stil de utilizator. Doriți să-l instalați ca stil propriu?

en: _Install user style
ro: _Instalează stilul

en: Don't install
ro: Nu instala

en: Userscripts
ro: Scripturi de utilizator

en: Userstyles
ro: Stiluri de utilizator

en: Error
ro: Eroare

en: Do you want to delete '%s'?
ro: Doriți să ștergeți „%s”?

en: Delete user script
ro: Ștergere script de utilizator

en: Delete user style
ro: Ștergere stil de utilizator

en: The file <b>%s</b> will be permanently deleted.
ro: Fișierul <b>%s</b> va fi șters definitiv.

en: Open in Text Editor
ro: Deschide în editorul de text

en: Open Target Folder
ro: Deschide dosarul țintă

en: Add new addon
ro: Adăugare de noi elemente

en: Remove selected addon
ro: Șterge elementul selectat

en: User addons
ro: Module proprii

en: Can't monitor folder '%s': %s
ro: Nu se poate monitoriza dosarul „%s”: %s

en: Support for userscripts and userstyles
ro: Suport pentru scripturi și stiluri de utilizator

en: Colorful Tabs
ro: Taburi colorate

en: Tint each tab distinctly
ro: Colorează distinct taburile

en: Cookie Manager
ro: Gestionare de cookie-uri

en: Delete All
ro: Șterge tot

en: Deletes all shown cookies. If a filter is set, only those cookies are deleted which match the filter.
ro: Șterge toate cookie-urile afișate. Dacă se aplică un filtru, doar cookie-urile ce se potrivesc cu respectivul filtru vor fi șterse.

en: Expand All
ro: Extinde tot

en: Collapse All
ro: Pliază tot

en: Do you really want to delete all cookies?
ro: Sigur doriți să ștergeți toate cookie-urile?

en: Question
ro: Întrebare

en: Only cookies which match the filter will be deleted.
ro: Doar cookie-urile ce se potrivesc cu filtrul vor fi șterse.

en: At the end of the session
ro: La sfârșitul sesiunii

en: <b>Host</b>: %s
    <b>Name</b>: %s
    <b>Value</b>: %s
    <b>Path</b>: %s
    <b>Secure</b>: %s
    <b>Expires</b>: %s
ro: <b>Server</b>: %s
    <b>Nume</b>: %s
    <b>Valoare</b>: %s
    <b>Cale</b>: %s
    <b>Securizare</b>: %s
    <b>Valabilitate</b>: %s

note: i18n: is this cookie secure (SSL)? yes/ no
en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: <b>Domain</b>: %s
    <b>Cookies</b>: %d
ro: <b>Domeniu</b>: %s
    <b>Cookie-uri</b>: %d

en: Name
ro: Nume

en: _Expand All
ro: _Extinde tot

en: _Collapse All
ro: Plia_ză tot

en: Search Cookies by Name or Domain
ro: Căutare în numele și domeniile cookie-urilor

en: List, view and delete cookies
ro: Vizualizați și ștergeți cookie-uri

en: Copy Tab _Addresses
ro: Copiază _adresele taburilor

en: Copy Addresses of Tabs
ro: Copiere a adreselor taburilor

en: Copy the addresses of all tabs to the clipboard
ro: Copiază adresele taburilor în clipboard

en: Delayed load
ro: Încărcare întârziată

en: Delay page load until you actually use the tab.
ro: Întârzie încărcarea paginii până ce accesați respectivul tab

en: Version numbers in brackets show the version used at runtime.
ro: Cifrele dintre paranteze arată versiunile utilizate curent.

en: Midori doesn't store any personal data:
ro: Midori nu stochează niciun fel de date personale:

en: No history or web cookies are being saved.
ro: Nu se salvează istoricul ori cookie-urile.

en: Extensions are disabled.
ro: Extensiile sunt dezactivate.

en: HTML5 storage, local database and application caches are disabled.
ro: Stocarea HTML5, bazele de date locale și cache-ul aplicațiilor web sunt dezactivate.

en: Midori prevents websites from tracking the user:
ro: Midori previne urmărirea utilizatorilor pe Internet:

en: Referrer URLs are stripped down to the hostname.
ro: Antetele referrer sunt trunchiate la numele serverului.

en: DNS prefetching is disabled.
ro: Cererile DNS nu se fac anticipat.

en: The language and timezone are not revealed to websites.
ro: Limba și fusul orar nu sunt accesibile site-urilor web.

en: Flash and other Netscape plugins cannot be listed by websites.
ro: Modulele Netscape (Flash și altele) nu pot fi listate de site-uri.

en: Double click for more information
ro: Dublu clic pentru mai multe informații

en: This extension shows glib error messages in systray.
ro: Această extensie arată mesajele de eroare glib în systray.

en: An error occurred when attempting to download a file with the following plugin:
    %s
    
    Error:
    %s
    
    Carry on without this plugin.
ro: A intervenit o eroare la încercarea de a descărca un fișier cu următorul modul:
    %s
    
    Eroare:
    %s
    
    Continuați fără acest modul.

en: External Download Manager - Aria2
ro: Manager extern de descărcări - Aria2

en: Download files with Aria2
ro: Descarcă fișierele cu Aria2

en: External Download Manager - SteadyFlow
ro: Manager extern de descărcări - SteadyFlow

en: Download files with SteadyFlow
ro: Descarcă fișierele cu SteadyFlow

en: Command:
ro: Comandă:

en: Download files with "%s" or a custom command
ro: Descarcă fișierele cu „%s” ori o comandă personalizată

en: External Download Manager - CommandLine
ro: Manager extern de descărcări - Linie de comandă

en: None
ro: Fără

en: Open in Image _Viewer
ro: D_eschide imaginea în programul asociat

en: Text Editor
ro: Editor de text

en: News Aggregator
ro: Agregator de știri

en: Failed to find required Atom "entry" elements in XML data.
ro: Nu s-au găsit elementele necesare Atom „entry” în datele XML.

en: Failed to find required Atom "feed" elements in XML data.
ro: Nu s-au găsit elementele necesare Atom „feed” în datele XML.

[ctx: Feed]
note: i18n: The local date a feed was last updated
en: Last updated: %s.
ro: Ultima actualizare: %s.

en: Feeds
ro: Fluxuri de știri

en: Add new feed
ro: Adăugare flux nou

en: Delete feed
ro: Șterge fluxul

en: _Feeds
ro: _Fluxuri de știri

en: Failed to find root element in feed XML data.
ro: Nu s-a găsit elementul rădăcină în datele fluxului XML.

en: Unsupported feed format.
ro: Format de flux nesuportat.

en: Failed to parse XML feed: %s
ro: Nu s-a putut prelucra fluxul XML: %s

en: Failed to find "channel" element in RSS XML data.
ro: Nu s-a găsit elementul „channel” în datele XML al RSS-ului.

en: Unsupported RSS version found.
ro: A fost depistată o versiune nesuportată de RSS.

en: Failed to find required RSS "item" elements in XML data.
ro: Nu s-au găsit elementele necesare „item” în datele XML ale RSS-ului.

en: Failed to find required RSS "channel" elements in XML data.
ro: Nu s-au găsit elementele necesare „channel” în datele XML ale RSS-ului.

en: Feed '%s' already exists
ro: Fluxul „%s” există deja

en: Error loading feed '%s'
ro: Eroare la încărcarea fluxului „%s”

en: Feed Panel
ro: Panou cu fluxuri de știri

en: Read Atom/ RSS feeds
ro: Urmăriți fluxuri de știri Atom/RSS

en: Failed to add form value: %s
ro: Nu s-a putut adăuga valoarea formularului: %s

en: Form history
ro: Istoricul formularelor

en: Master password required
    to open password database
ro: Pentru a deschide această adresă e nevoie
    de numele unui cont de acces și parola sa:

en: Remember password on this page?
ro: Să se rețină parola pentru această pagină?

en: Remember
ro: Reține

en: Not now
ro: Nu acum

en: Never for this page
ro: Niciodată pentru pagina asta

en: Toggle form history state
ro: Comută starea istoricului formularelor

en: Activate or deactivate form history for the current tab.
ro: Activează ori dezactivează istoricul formularelor pentru tabul curent

en: Only activate form history via hotkey (Ctrl+Shift+F) per tab
ro: Activează istoricul formularelor doar prin combinația de taste Ctrl+Shift+F (per tab)

en: Form history filler
ro: Istoric pentru formulare

en: Stores history of entered form data
ro: Salvează istoricul datelor introduse în formulare

en: Failed to select suggestions
ro: Nu s-a putut selecta o sugestie

en: There are no unvisited tabs
ro: Nu există taburi nevizitate

en: History-List
ro: Listă-istorică

en: Tab closing behavior
ro: La închiderea unui tab

en: Do nothing
ro: Nu face nimic

en: Switch to last viewed tab
ro: Comută la ultimul tab vizualizat

en: Switch to newest tab
ro: Comută la cel mai nou tab

en: Flash window on background tabs
ro: Evidențiere pentru taburile noi în fundal

en: Next new Tab (History List)
ro: Următorul tab nou (din istoric)

en: Next new tab from history
ro: Următorul tab nou din istoric

en: Previous new Tab (History List)
ro: Precedentul tab nou (din istoric)

en: Previous new tab from history
ro: Precedentul tab nou din istoric

en: Display tab in background (History List)
ro: Arată tabul în fundal (listă istorică)

en: Display the current selected tab in background
ro: Arată în fundal tabul selectat curent

en: History List
ro: Listă istorică

en: Move to the last used tab when switching or closing tabs
ro: La comutarea ori închiderea taburilor mută la ultimul tab folosit

en: SQL fails: %s
ro: Eroare SQL: %s

en: Accept
ro: Permite

en: Accept for session
ro: Permite per sesiune

en: Block
ro: Blochează

en: Could not open database of extension: %s
ro: Nu s-a putut deschide baza de date a extensiei: %s

en: Failed to execute database statement: %s
ro: Nu s-a putut executa comanda asupra bazei de date: %s

en: Do you really want to delete all JavaScript permissions?
ro: Sigur doriți să ștergeți toate permisiunile JavaScript?

en: Delete all JavaScript permissions?
ro: Ștergeți toate permisiunile JavaScript?

en: This action will delete all JavaScript permissions. You will be asked for permissions again for each web site visited.
ro: Această acțiune va șterge toate permisiunile JavaScript. Veți fi consultat din nou pentru permisiunile asociate fiecărui site web vizitat.

en: Manager instance
ro: Instanță manager

en: Instance to global NoJS manager
ro: Instanță a managerului global NoJS

note: Set up dialog
en: Configure NoJS
ro: Configurare NoJS

en: Below is a list of all web sites and the policy set for them. You can delete policies by marking the entries and clicking on <i>Delete</i>.
ro: Mai jos este o listă a tuturor domeniilor pentru care există reguli asociate. Puteți șterge regulile marcându-le și apoi apăsând <i>Șterge</i>.

en: Domain
ro: Domeniu

en: Policy
ro: Regulă

en: Delete _all
ro: Șterge t_ot

note: Add "block-unknown-domains" checkbox
en: Bloc_k scripts at unknown domains by default
ro: _Blochează implicit scripturile pentru domenii necunoscute

note: Add "check-second-level-only" checkbox
en: S_et permissions on second-level domain
ro: _Nu lua în considerare subdomeniile

note: Add menu item(s) for domain
en: Deny %s
ro: Refuză %s

en: Allow %s
ro: Permite %s

en: Allow %s this session
ro: Permite %s în această sesiune

en: Browser window
ro: Fereastra navigatorului

en: The Midori browser instance this view belongs to
ro: Instanța navigatorului Midori căreia îi aparține această vizualizare

en: View
ro: Vizualizare

en: The Midori view instance this view belongs to
ro: Instanța de vizualizare Midori căreia îi aparține această vizualizare

en: Menu icon state
ro: Starea iconiței de meniu

en: State of menu icon to show in status bar
ro: Specifică dacă să fie vizibilă iconița meniului în bara de stare

en: Undetermined
ro: Nedeterminat

en: Allowed
ro: Permis

en: Mixed
ro: Mixt

en: Denied
ro: Refuzat

en: A fatal error occurred which prevents the NoJS extension to continue. You should disable it.
ro: A intervenit o eroare fatală ce nu permite extensiei NoJS să continue. Ar trebui să o dezactivați.

en: Error in NoJS extension
ro: Eroare în extensia NoJS

en: Reason
ro: Motiv

en: Could not create configuration folder for extension: %s
ro: Nu s-a putut crea directorul cu opțiunile extensiei: %s

en: Could not create configuration folder for extension.
ro: Nu s-a putut crea directorul cu opțiunile extensiei.

en: Could not open database of extension.
ro: Nu s-a putut deschide baza de date a extensiei.

en: Could not set up database structure of extension.
ro: Nu s-a putut inițializa structura bazei de date pentru această extensie.

en: Extension instance
ro: Instanța extensiei

en: The Midori extension instance for this extension
ro: Instanța extensiei Midori pentru această extensie

en: Application instance
ro: Instanța programului

en: The Midori application instance this extension belongs to
ro: Instanța programului Midori căreia îi aparține această extensie

en: Database instance
ro: Instanța bazei de date

en: Pointer to sqlite database instance used by this extension
ro: Pointer către instanța bazei de date SQLite utilizat de către această extensie

en: Database path
ro: Calea bazei de date

en: Path to sqlite database instance used by this extension
ro: Calea către instanța SQLite utilizată de această extensie

en: Only second level
ro: Doar domeniul secundar

en: Unknown domain policy
ro: Regulă pentru domeniile necunoscute

en: Accept temporarily
ro: Permite temporar

en: Mouse Gestures
ro: Gesturi de maus

en: Control Midori by moving the mouse
ro: Controlați Midori prin gesturi de maus

en: Reload page or stop loading
ro: Reîncarcă pagina ori oprește încărcarea

en: Customize Keyboard shortcuts
ro: Personalizați combinațiile de taste

en: Customize Sh_ortcuts…
ro: Personalizați c_ombinațiile de taste…

en: Shortcuts
ro: Combinații de taste

en: View and edit keyboard shortcuts
ro: Vizualizați și editați combinațiile de taste

en: Statusbar Clock
ro: Ceas în bara de stare

en: Display date and time in the statusbar
ro: Arată data și ora în bara de stare

en: Images
ro: Imagini

en: Scripts
ro: Scripturi

en: Netscape plugins
ro: Module Netscape

en: Enable Netscape plugins
ro: Activează modulele Netscape

en: Statusbar Features
ro: Facilități web în bara de stare

en: Easily toggle features on web pages on and off
ro: Activați cu ușurință facilități pentru paginile web

en: Tab Panel
ro: Panou cu taburi

en: T_ab Panel
ro: Panou cu t_aburi

en: Show tabs in a vertical panel
ro: Arată taburile într-un panou vertical

en: Only Icons on Tabs by default
ro: Doar iconițe în taburi

en: New tabs have no label by default
ro: Taburile noi nu vor avea implicit etichete de text

en: Customize Toolbar
ro: Personalizați bara cu unelte

en: Select items to be displayed on the toolbar. Items can be reordered by drag and drop.
ro: Selectați elementele de afișat în bara cu unelte. Ele pot fi reordonate prin tragere și plasare.

en: Available Items
ro: Elemente disponibile

en: Displayed Items
ro: Elemente afișate

en: _Customize Toolbar…
ro: Personalizați bara cu unel_te…

en: Toolbar Editor
ro: Editor pentru bara cu unelte

en: Easily edit the toolbar layout
ro: Personalizați aspectul barei cu unelte

note: i18n: Dialog: Clear Private Data, in the Tools menu
en: Clear Private Data
ro: Ștergere de date private

en: _Clear private data
ro: Șt_erge datele private

en: Clear the following data:
ro: Șterge următoarele date:

en: Last open _tabs
ro: Ultimele _taburi deschise

en: Clear private data when _quitting Midori
ro: Șterge datele pri_vate la ieșirea din Midori

note: i18n: Logins and passwords in websites and web forms
en: Saved logins and _passwords
ro: _Parole și autentificări salvate

en: Cookies and Website data
ro: Cookie-uri și date ale site-urilor

en: Website icons
ro: Iconițe ale site-urilor web

en: Open tabs
ro: Taburi deschise

en: More open tabs…
ro: Mai multe taburi deschise...

en: Failed to clear history: %s
ro: Nu s-a putut curăța istoricul: %s

note: i18n: Couldn't remove items that are older than n days
en: Failed to remove old history items: %s
ro: Nu s-au putut șterge elementele vechi din istoric: %s

en: Failed to add bookmark item: %s
ro: Nu s-a putut adăuga favoritul: %s

en: Failed to update bookmark: %s
ro: Nu s-a putut actualiza favoritul: %s

en: Failed to remove bookmark item: %s
ro: Nu s-a putut șterge favoritul: %s

en: The configuration couldn't be saved. %s
ro: Nu s-au putut salva preferințele. %s

note: i18n: Trash, or wastebin, containing closed tabs
en: The trash couldn't be saved. %s
ro: Nu s-a putut salva gunoiul. %s

en: Midori crashed the last time it was opened. You can report the problem at %s.
ro: Se pare că Midori s-a terminat prematur la ultima pornire. Puteți raporta problema la %s.

en: Modify _preferences
ro: _Editare preferințe

en: Disable all _extensions
ro: _Dezactivează extensiile

en: Show a dialog after Midori crashed
ro: Arată o fereastră de depanare la pornirea după o terminare prematură

en: Discard old tabs
ro: Uită taburile vechi

en: Show last crash _log
ro: _Arată înregistrările

en: Run in _debugger
ro: Pornește în _debugger

en: An instance of Midori is already running but not responding.
ro: O instanță a programului Midori este deja pornită, dar nu răspunde.

en: Bookmarks couldn't be loaded: %s
ro: Nu s-au putut încărca favoritele: %s

en: The session couldn't be loaded: %s
ro: Nu s-a putut încărca sesiunea: %s

en: The trash couldn't be loaded: %s
ro: Nu s-a putut încărca gunoiul: %s

en: The history couldn't be loaded: %s
ro: Nu s-a putut încărca istoricul: %s

en: The following errors occured:
ro: Au intervenit următoarele erori:

en: _Ignore
ro: _Ignoră

en: Could not open database of extenstion: %s
ro: Nu s-a putut deschide baza de date a extensiei: %s

en: Do you really want to delete all cookie permissions?
ro: Sigur doriți să ștergeți toate permisiunile pentru cookie-uri?

en: Delete all cookie permissions?
ro: Ștergeți toate permisiunile pentru cookie-uri?

en: This action will delete all cookie permissions. You will be asked for permissions again for each web site visited.
ro: Această acțiune va șterge toate permisiunile pentru cookie-uri. Veți fi consultat din nou pentru permisiunile asociate fiecărui site web vizitat.

en: Cookie permission manager
ro: Gestionare a permisiunilor pentru cookie-uri

en: Instance of current cookie permission manager
ro: Instanță curentă a gestionarului de permisiuni pentru cookie-uri

note: Set up dialog
en: Configure cookie permission
ro: Configurați permisiunile pentru cookie-uri

en: Below is a list of all web sites and the policy set for them. You can delete policies by marking the entries and clicking on <i>Delete</i>.You can also add a policy for a domain manually by entering the domain below, choosing the policy and clicking on <i>Add</i>.
ro: Mai jos este o listă a tuturor domeniilor pentru care există reguli definite. Puteți șterge aceste reguli marcându-le și apoi apăsând <i>Șterge</i>. Sau puteți adăuga o nouă regulă pentru un domeniu introducându-l mai jos, alegând o regulă și apoi apăsând <i>Adaugă</i>.

en: Policy for cookies from domains not in the list:
ro: Regulă pentru cookie-urile domeniilor nelistate:

en: Ask for a decision
ro: Cere o decizie

en: A fatal error occurred which prevents the cookie permission manager extension to continue. You should disable it.
ro: A intervenit o eroare fatală ce nu permite extensiei de gestionare a permisiunilor cookie-urilor să continue. Ar trebui să o dezactivați.

en: Error in cookie permission manager extension
ro: Eroare în extensia de gestionare a permisiunilor pentru cookie-uri

en: Could not determine global cookie policy to set for domain: %s
ro: Nu s-a putut determina regula generală de aplicat pentru cookie-urile domeniului: %s

en: Till session end
ro: Până la sfârșitul sesiunii

en: The website %s wants to store %d cookies.
ro: Domeniul %s dorește să stocheze %d cookie-uri.

en: The website %s wants to store a cookie.
ro: Domeniul %s dorește să stocheze un cookie.

en: Multiple websites want to store %d cookies in total.
ro: Mai multe domenii doresc să stocheze în total %d cookie-uri.

en: _Accept
ro: _Permite

en: Accept for this _session
ro: Permite per _sesiune

en: De_ny
ro: Refu_ză

en: Deny _this time
ro: Refuză _de data asta

en: Path
ro: Cale

en: Value
ro: Valoare

en: Expire date
ro: Data expirării

en: The policy to use for domains not individually configured. This only acts to further restrict the global cookie policy set in Midori settings.
ro: Regula de utilizat pentru domeniile ce nu au fost configurate individual. Această regulă poate restrânge politica globală pentru gestionarea cookie-urile configurată în opțiunile Midori.

en: Cookie Security Manager
ro: Gestionare a permisiunilor pentru cookie-uri

en: Manage cookie permission per site
ro: Gestionați permisiunile per domeniu pentru cookie-uri

en: Failed to fetch application icon in %s: %s
ro: Nu s-a obține iconița programului în %s: %s

en: Failed to create new launcher (%s): %s
ro: Nu s-a putut crea un nou lansator (%s): %s

en: Launcher created
ro: Lansator creat

en: You can now run <b>%s</b> from your launcher or menu
ro: Puteți porni <b>%s</b> utilizând lansatorul sau din meniu

en: Error creating launcher
ro: Eroare la crearea lansatorului

en: Applications
ro: Programe

en: New _Profile
ro: P_rofil nou

en: New _App
ro: _Aplicație nouă

en: Creates a new app for a specific site
ro: Creează o nouă aplicație pentru un anume site

en: Error launching
ro: Eroare la lansare

en: Create _Launcher
ro: Creea_ză lansator

en: Web App Manager
ro: Gestionar al aplicațiilor web

en: Manage websites installed as applications
ro: Gestionați site-urile web instalate ca aplicații

en: Transfers
ro: Descărcări

en: Clear All
ro: Șterge tot

note: Failure to open is the only known possibility here
en: Failed to open download: %s
ro: Nu s-a putut deschide descărcarea: %s

en: Open Destination _Folder
ro: Deschide _dosarul de destinație

en: Copy Link Loc_ation
ro: Copiază _adresa linkului

en: The file '<b>%s</b>' has been downloaded.
ro: Fișierul „<b>%s</b>” a fost descărcat.

en: '<b>%s</b>' and %d other files have been downloaded.
ro: „<b>%s</b> și %d alte fișiere au fost descărcate.

en: Transfer completed
ro: Descărcare finalizată

en: Some files are being downloaded
ro: Unele fișiere sunt în curs de descărcare

en: _Quit Midori
ro: În_chidere Midori

en: The transfers will be cancelled if Midori quits.
ro: Dacă închideți Midori, se vor pierde descărcările curente.

en: Transfer Manager
ro: Gestionar al descărcărilor

en: View downloaded files
ro: Arată fișierele descărcate

en: Failed to update database: %s
ro: Nu s-a putut actualiza baza de date: %s

en: Failed to select from database: %s
ro: Nu s-a putut selecta din baza de date: %s

en: Failed to import legacy session: %s
ro: Nu s-a putut importa sesiunea învechită: %s

en: Tab and session management.
ro: Gestionare de taburi și sesiuni.

en: This extension provides a task queue for update jobs or recurring events.
ro: Această extensie oferă o coadă de sarcini de executat la actualizare ori pentru alte evenimente recurente.

en: Failed to add new note to database: %s
ro: Nu s-a putut adăuga o nouă notă în baza de date: %s

en: Falied to remove note from database: %s
ro: Nu s-a putut șterge nota din baza de date: %s

en: Falied to rename note: %s
ro: Nu s-a putut redenumi nota: %s

en: Falied to update note: %s
ro: Nu s-a putut actualiza nota: %s

en: Notes
ro: Notițe

en: New Note
ro: Notiță nouă

en: New note
ro: Notiță nouă

en: Failed to select from notes database: %s
ro: Nu s-a putut selecta din baza de date a notițelor: %s

en: Rename note
ro: Redenumire notiță

en: Copy note to clipboard
ro: Copiază notița în clipboard

en: Remove note
ro: Șterge notița

en: Copy selection as note
ro: Copiază selecția ca notiță

en: Save text clips from websites as notes
ro: Salvați bucăți de text online ca notițe

en: Advertisement blocker
ro: Blocare de reclame

en: Block advertisements according to a filter list
ro: Blochează reclamele conform unei liste de filtre

en: Bl_ock image
ro: _Blochează imaginea

en: Bl_ock link
ro: _Blochează linkul

en: Configure Advertisement filters
ro: Opțiuni pentru filtrarea reclamelor

en: Edit rule
ro: Editare regulă

en: _Rule:
ro: _Regulă:
