ubuntu-system-settings - en to ja translation catalogue (439 entries)

en: System Settings
ja: システム設定

en: System;
ja: System:システム;

en: Preferences;Settings;
ja: Preferences;Settings;設定;

en: Preview
ja: プレビュー

en: Remove image
ja: イメージを削除

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Set
ja: 設定

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: Background
ja: 背景

en: Custom
ja: カスタム

en: Clear
ja: 消去

en: Disconnect
ja: 切断する

en: IP address
ja: IPアドレス

en: Previous networks
ja: 以前のネットワーク

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: No reason given
ja: 理由は示されていません

en: Device is now managed
ja: デバイスは現在管理中です

en: Device is now unmanaged
ja: デバイスは現在管理されていません

en: The IP configuration is no longer valid
ja: IP設定が有効ではありません

en: 802.1X supplicant disconnected
ja: 802.1X サプリカントが切断されました

en: 802.1X supplicant configuration failed
ja: 802.1X サプリカント設定が失敗しました

en: 802.1X supplicant failed
ja: 802.1X サプリカントが失敗しました

en: DHCP client failed to start
ja: DHCPクライアントの起動に失敗しました

en: DHCP client error
ja: DHCPクライアントにエラーが発生しました

en: DHCP client failed
ja: DHCPクライアントが失敗しました

en: Shared connection service failed to start
ja: 共有接続サービスの起動に失敗しました

en: Shared connection service failed
ja: 共有接続サービスが失敗しました

en: Necessary firmware for the device may be missing
ja: このデバイスに必要なファームウェアがない可能性があります

en: The device was removed
ja: デバイスは取り外されました

en: NetworkManager went to sleep
ja: NetworkManagerがスリープしました

en: The device's active connection disappeared
ja: このデバイスの有効な接続が見つかりません

en: Device disconnected by user or client
ja: ユーザーまたはクライアントにデバイスを切断されました

en: The supplicant is now available
ja: サプリカントは利用可能です

en: The modem could not be found
ja: モデムが見つかりません

en: The Bluetooth connection failed or timed out
ja: Bluetooth接続に失敗したかタイムアウトしました

en: ModemManager is unavailable
ja: ModemManagerは利用できません

en: The Wi-Fi network could not be found
ja: Wi-Fiネットワークが見つかりません

en: Unknown
ja: 不明

en: Connect to Hidden Network
ja: 隠れたネットワークに接続

en: Network name
ja: ネットワーク名

en: Security
ja: セキュリティー

en: None
ja: なし

en: WPA & WPA2 Personal
ja: WPA & WPA2 パーソナル

en: Password
ja: パスワード

en: Show password
ja: パスワードを表示

en: Connect
ja: 接続する

en: Connect to hidden network…
ja: 隠れたネットワークに接続...

en: Network details
ja: ネットワークの詳細

en: Name
ja: 名前

en: Last connected
ja: 最終接続日

en: Never
ja: しない

en: Forget network
ja: ネットワーク情報を削除

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: Notifications
ja: 通知

en: Selected apps can alert you using notification bubbles, sounds, vibrations, and the Notification Center.
ja: 選択したアプリは、通知システム、サウンド、バイブレーション、通知センターを用いて通知を行えます。

en: Stop playing
ja: 停止

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
ja: サウンド

en: Silent Mode
ja: サイレントモード

en: Ringer:
ja: 着信音量：

en: Phone calls:
ja: 電話着信：

en: Ringtone
ja: 着信音

en: Vibrate when ringing
ja: 着信中にバイブする

en: Vibrate in Silent Mode
ja: サイレントモードでバイブする

en: Dialpad sounds
ja: テンキー音

en: Messages:
ja: メッセージ受信：

en: Message received
ja: メッセージ受信音

en: Vibrate with message sound
ja: メッセージ受信時にバイブする

en: Other sounds:
ja: その他のサウンド：

en: Keyboard sound
ja: キーボード音

en: Lock sound
ja: ロック時の音

en: The phone is in Silent Mode.
ja: サイレントモードになっています。

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset phone
ja: 電話のリセット

en: Reset Launcher
ja: Launcherの初期化

en: Reset all system settings…
ja: システム設定を全てリセット…

en: Erase & Reset Everything…
ja: 削除して全てリセット…

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
ja: Launcerの内容やレイアウト、ホーム画面のフィルターが初期設定に戻ります。

en: Reset all system settings
ja: システム設定を全てリセット

en: The Launcher will be returned to its original contents.
ja: Launcherが初期設定に戻ります。

en: The phone needs to restart for changes to take effect.
ja: 変更を反映するには電話の再起動が必要です。

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this phone.
ja: 全てのドキュメント、保存したゲーム、設定、その他のアイテムはこの電話から永久に削除されます。

en: Erase & Reset Everything
ja: 全てを削除してリセット

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
ja: バッテリー

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
ja[0]: %1秒前

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
ja[0]: %1分前

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
ja[0]: %1時間前

note: TRANSLATORS: %1 is the number of days
en: %1 day ago | %1 days ago
ja[0]: %1日前

en: Charging now
ja: 充電中

en: Last full charge
ja: 最後の充電完了日時：

en: Fully charged
ja: 充電完了

en: Charge level
ja: バッテリー残量

en: N/A
ja: なし

en: Yesterday
ja: 昨日

en: Today
ja: 今日

en: Ways to reduce battery use:
ja: バッテリーの消費を減らす手段:

en: Display brightness
ja: ディスプレイの輝度

en: Lock when idle
ja: 無操作時にロックする

en: Sleep when idle
ja: 無操作時にスリープする

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
ja[0]: %1分後

en: Accurate location detection requires GPS and/or Wi-Fi.
ja: 正確に位置を特定するにはGPSとWi-Fiが必要です。

en: Lock the phone when it's not in use:
ja: 指定した時間操作されなかったらスマートフォンをロックする：

en: Put the phone to sleep when it is not in use:
ja: 指定した時間操作されなかったらスマートフォンをスリープする：

en: Shorter times are more secure. Phone won't lock during calls or video playback.
ja: 安全のため、時間はこれよりも短く設定するべきです。電話機は呼び出しやビデオ再生中はロックされません。

en: Phone won’t sleep during calls or video playback.
ja: 通話中やビデオ再生中はスリープしません。

en: Spell checking
ja: スペルチェック

en: Current spelling languages:
ja: 現在のスペル言語：

en: All languages available:
ja: すべての言語が利用できます：

en: Restart Now
ja: 今すぐ再起動

en: Display language
ja: 表示する言語

en: Confirm
ja: 確認

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
ja: 言語とテキスト

en: Display language…
ja: 言語を表示…

en: Keyboard layouts
ja: キーボードレイアウト

en: Auto correction
ja: 自動修正

en: Word suggestions
ja: 予測変換

en: Auto capitalization
ja: 自動大文字変換

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
ja: 文頭文字を大文字にします。

en: Auto punctuation
ja: 記号の自動追加

en: Adds a period, and any missing quotes or brackets, when you tap Space twice.
ja: スペースを二回タップすることで、ピリオドや引用符、括弧を追加します。

en: Keyboard vibration
ja: キー操作バイブ

en: Current layouts:
ja: 現在のレイアウト:

en: All layouts available:
ja: すべてのレイアウトが利用できます：

en: Call waiting
ja: 通話中着信

en: Lets you answer or start a new call while on another call, and switch between them
ja: 通話中に別の着信に応答したり、新規に発信し、二つの通話を切り替えます。

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the (network) carrier
en: %1 Services
ja: サービス: %1

en: Call forwarding
ja: 着信転送

en: Redirects phone calls to another number whenever you don't answer, or your phone is busy, turned off, or out of range.
ja: 応答できない時、もしくは通話中、圏外の時に着信した場合に別の番号へ転送します。

note: TRANSLATORS: This string will be truncated on smaller displays.
en: Forward to
ja: 転送先

en: Last called %1
ja: 最後の発信: %1

en: Call
ja: 発信

en: Services
ja: サービス

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: Phone
ja: 電話

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
ja: 明るさ

en: Adjust automatically
ja: 自動調整

en: Brightens and dims the display to suit the surroundings.
ja: 環境に合わせてディスプレイを明るくしたり暗くします。

en: Carrier
ja: キャリア

en: Choose carrier:
ja: キャリアを選択：

en: Automatically
ja: 自動

en: Manually
ja: 手動

en: Reset
ja: リセット

en: Carriers
ja: キャリア

en: Internet
ja: インターネット

en: Proxy
ja: プロキシ

en: Username
ja: ユーザ名

en: Save
ja: 保存

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: Cellular
ja: セルラー

en: Wi-Fi hotspot
ja: Wi-Fiテザリング

en: Hotspot
ja: テザリング

en: When hotspot is on, other devices can use your cellular data connection over Wi-Fi. Normal data charges apply.
ja: テザリングを有効にすると、他のデバイスがWi-Fi経由でセルラーデータ通信を利用できます。通常のデータ使用料が発生します。

en: Other devices can use your cellular data connection over the Wi-Fi network. Normal data charges apply.
ja: 他のデバイスがWi-Fi経由でセルラーデータ通信を利用できます。通常のデータ使用料が発生します。

en: Set up hotspot
ja: テザリング設定

en: Change hotspot setup
ja: テザリング設定を変更

en: Hotspot name
ja: テザリング名

en: Key (must be 8 characters or longer)
ja: キー（8文字以上必要です）

en: Show key
ja: キーを表示する

en: Change
ja: 変更

en: Lock security
ja: ロックとセキュリティ

en: Change passcode…
ja: パスコードの変更…

en: Change passphrase…
ja: パスフレーズの変更…

en: Switch to swipe
ja: スワイプへの変更

en: Switch to passcode
ja: パスコードの切り替え

en: Switch to passphrase
ja: パスフレーズへの変更

en: Existing passcode
ja: 既存のパスコード

en: Existing passphrase
ja: 既存のパスフレーズ

en: Choose passcode
ja: パスコードの選択

en: Choose passphrase
ja: パスフレーズの入力

en: Confirm passcode
ja: パスコードの確認

en: Confirm passphrase
ja: パスフレーズの確認

en: Those passcodes don't match. Try again.
ja: パスコードが一致していません。再度試してください。

en: Those passphrases don't match. Try again.
ja: パスフレーズが一致しませんでした。再試行してください。

en: Unset
ja: 解除

en: Unlock the phone using:
ja: 次の方式で画面をアンロック：

en: Swipe (no security)
ja: スワイプ（セキュリティなし）

en: 4-digit passcode
ja: 4桁のパスコード

en: Passphrase
ja: パスフレーズ

en: Swipe (no security)…
ja: スワイプ(セキュリティーなし)…

en: 4-digit passcode…
ja: 4桁のパスコード…

en: Passphrase…
ja: パスフレーズ…

en: Change SIM PIN
ja: SIM PINの変更

en: Incorrect PIN. %1 attempt remaining. | Incorrect PIN. %1 attempts remaining.
ja[0]: PINが正しくありません。あと%1回試せます。

en: Current PIN:
ja: 現在のPIN:

en: %1 attempt allowed. | %1 attempts allowed.
ja[0]: %1回試行可能です。

en: Choose new PIN:
ja: 新しいPIN:

en: Confirm new PIN:
ja: PINの確認:

en: PINs don't match. Try again.
ja: PINが一致しません。再度試してください。

en: Enter SIM PIN
ja: SIM PINの入力

en: Enter Previous SIM PIN
ja: 以前のSIM PINの入力

en: Incorrect PIN. %1 attempts remaining.
ja: PINが違います。あと%1回試せます。

en: %1 attempts allowed.
ja: %1回試行可能です。

en: Unlock
ja: アンロック

en: Lock
ja: ロック

en: Change PIN…
ja: PINの変更...

en: When a SIM PIN is set, it must be entered to access cellular services after restarting the phone or swapping the SIM.
ja: SIM PINが設定されていると、スマートフォンの再起動やSIMの切り替え後に通話サービスにアクセスするためにSIM PINを入力する必要があります。

en: Entering an incorrect PIN repeatedly may lock the SIM permanently.
ja: PINの入力に複数回失敗すると、SIMは完全にロックされます。

en: Phone locking
ja: 画面のロック

[ctx: Unlock with swipe]
en: None
ja: なし

en: Passcode
ja: パスコード

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute | %1 minutes
ja[0]: %1 分

en: Sleep locks immediately
ja: スリープしたら即時にロックする

en: When locked, allow:
ja: ロック時も操作可能な機能：

en: Notifications and quick settings
ja: 通知とクイック設定

en: Turn on lock security to restrict access when the phone is locked.
ja: スマートフォンがロックされたときアクセスを制限するためには、セキュリティロックを有功にしてください。

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
ja: セキュリティとプライバシー

en: Phone and Internet
ja: 電話とインターネット

en: Phone only
ja: 電話のみ

en: Lock phone
ja: 画面のロック

en: On
ja: オン

en: Off
ja: オフ

en: Encryption
ja: 暗号化

en: Encryption protects against access to phone data when the phone is connected to a PC or other device.
ja: 暗号化するとスマートフォンがPCや他のデバイスからアクセスされたときにスマートフォン上のデータを保護します。

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Stats on welcome screen
ja: ようこそ画面の状態

en: Messages on welcome screen
ja: ようこそ画面のメッセージ

en: Dash search
ja: Dash検索

en: Location access
ja: 位置情報へのアクセス

en: Other app access
ja: 他アプリのアクセス

en: Diagnostics
ja: 診断

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are to be sent by the system.
en: Sent
ja: 送信しました

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are not to be sent by the system
en: Not sent
ja: 送信しない

en: Location
ja: 位置情報

en: Location detection
ja: 位置情報の検知

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
ja: 大まかな位置を推定するためにGPSを使用します。オフにすると、GPSがオフの時にバッテリーの消費を減らせます。

en: Uses wi-fi and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
ja: 大まかな位置を推定するためにWi-FiとGPSを使用します。位置情報の検知をオフにするとバッテリーの消費を減らせます。

en: Uses wi-fi (currently off) and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
ja: おおまかな位置を推定するめにWi-Fi（現在オフになっています）とGPSを使用します。位置情報の検知をオフにするとバッテリーの消費を減らせます。

en: Uses wi-fi, cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
ja: おおまかな位置を推定するためにWi-Fi、モバイルネットワーク、GPSを使用します。位置情報の検知をオフにするとバッテリーの消費を減らせます。

en: Uses wi-fi, cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
ja: おおまかな位置を推定するためにWi-Fi、モバイルネットワーク（現在は未接続です）、GPSを使用します。位置情報の検知をオフにするとバッテリーの消費を減らせます。

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
ja: おおまかな位置を推定するめにWi-Fi（現在オフになっています）、モバイルネットワーク、GPSを使用します。位置情報の検知をオフにするとバッテリーの消費を減らせます。

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
ja: おおまかな位置を推定するめにWi-Fi（現在オフになっています）、モバイルネットワーク（現在は未接続です）、GPSを使用します。位置情報の検知をオフにするとバッテリーの消費を減らせます。

en: Allow access to location:
ja: 位置情報へのアクセスを許可しているアプリ：

en: Return results from:
ja: 次の結果を表示します：

en: Apps that you have granted and have requested access to:
ja: アプリが次のアクセスへの許可を求めています：

en: Camera
ja: カメラ

en: Apps that have requested access to your camera
ja: カメラへのアクセスを求めているアプリ

en: Mic
ja: マイク

en: Apps that have requested access to your mic
ja: マイクへのアクセスを求めているアプリ

en: Bluetooth Pairing Request
ja: Bluetoothのペアリング要求

en: PIN for '%1'
ja: '%1'のPIN

en: Pair
ja: ペア

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
ja: この機械と %1 上のPINが一致しているか確認をしてください。

en: Confirm PIN
ja: PINを確認

en: Connected
ja: 接続済み

en: Connecting…
ja: 接続しています...

en: Disconnecting…
ja: 切断しています…

en: Disconnected
ja: 未接続

en: Computer
ja: コンピューター

en: Modem
ja: モデム

en: Network
ja: ネットワーク

en: Headset
ja: ヘッドセット

en: Headphones
ja: ヘッドフォン

en: Video
ja: ビデオ

en: Other Audio
ja: その他のオーディオ

en: Joypad
ja: ゲーム・コントローラ

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Tablet
ja: タブレット

en: Mouse
ja: マウス

en: Printer
ja: プリンター

en: Other
ja: その他

en: Excellent
ja: 最高

en: Good
ja: 強

en: Fair
ja: 中

en: Poor
ja: 弱

en: Discoverable
ja: 他のデバイスから検知可能

en: Not discoverable
ja: 他のデバイスには非表示

en: Connected devices:
ja: 接続済みのデバイス：

en: Connect another device:
ja: 他のデバイスに接続する：

en: Connect a device:
ja: 次のデバイスに接続する：

en: None detected
ja: 見つかりませんでした

en: Connect automatically when detected:
ja: 見つかった時は自動的に接続する：

en: Type
ja: 種類

en: Status
ja: 状態

en: Signal Strength
ja: 信号強度

en: Forget this device
ja: このデバイスを削除する

en: Phone number:
ja: 電話番号:

en: Phone number
ja: 電話番号

en: Storage
ja: ストレージ

en: Used by Ubuntu
ja: Ubuntuで使用するファイル

en: Videos
ja: ビデオ

en: Audio
ja: 音楽

en: Pictures
ja: 画像

en: Other files
ja: その他のファイル

en: Used by apps
ja: アプリで使用するファイル

en: Total storage
ja: 全体の容量

en: Free space
ja: 空き容量

en: By name
ja: 名前順

en: By size
ja: サイズ順

en: Developer Mode
ja: 開発者モード

en: In Developer Mode, anyone can access, change or delete anything on this phone by connecting it to another device.
ja: 開発者モードは、この電話に他のデバイスから接続すれば、誰もが全てにアクセス、変更、削除ができます。

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: About this phone
ja: 端末情報

en: Serial
ja: シリアル番号

en: Wi-Fi address
ja: Wi-Fiアドレス

en: Bluetooth address
ja: Bluetoothアドレス

note: TRANSLATORS: that's the free disk space, indicated in the most appropriate storage unit
en: %1 free
ja: %1 空き

en: Software:
ja: ソフトウェア:

en: Last updated
ja: 最終更新

en: Check for updates
ja: アップデートの確認

en: Legal:
ja: 法定情報:

en: Software licenses
ja: ソフトウェアライセンス

en: Regulatory info
ja: 規制情報

en: Developer mode
ja: 開発者モード

en: Sorry, this license could not be displayed.
ja: このライセンスは表示できません。

en: OS Build Details
ja: OSビルド情報

en: OS build number
ja: OSビルド番号

en: Ubuntu Image part
ja: Ubuntuイメージ

en: Ubuntu build description
ja: Ubuntuビルド概要

en: Device Image part
ja: デバイスイメージ

en: Device build description
ja: デバイスビルド概要

en: Customization Image part
ja: カスタマイズイメージ

en: Time zone
ja: タイムゾーン

en: Set the time zone:
ja: タイムゾーンを設定:

en: Enter your current location.
ja: 現在の場所を入力してください。

en: No matching place
ja: 場所が一致しません

en: Set time & date
ja: 日付と時間の設定

en: Time
ja: 時刻

en: Hour
ja: 時

en: Minute
ja: 分

en: Second
ja: 秒

en: Date
ja: 日付

en: Day
ja: 日

en: Month
ja: 月

en: Year
ja: 年

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time & Date
ja: 時刻と日付

en: Time zone:
ja: タイムゾーン:

en: Set the time and date:
ja: 日付と時間を設定:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: Updates
ja: 更新

en: Update System
ja: システムをアップデート

en: The phone needs to restart to install the system update.
ja: システムアップデートをインストールしたらスマートフォンを再起動する必要があります。

en: Connect the phone to power before installing the system update.
ja: システムアップデートをインストールする前に電話を電源に接続してください。

en: Install & Restart
ja: インストールして再起動

en: Not Now
ja: 後で

en: Install
ja: インストール

en: Installation failed
ja: インストールに失敗しました

en: Software is up to date
ja: ソフトウェアは最新です

en: Restarting…
ja: 再起動…

en: Checking for updates…
ja: アップデートの確認中...

en: Retry
ja: 再試行

en: Install %1 update… | Install %1 updates…
ja[0]: %1件のアップデートをインストール...

en: Install %1 update | Install %1 updates
ja[0]: %1件のアップデートをインストール

en: Pause All
ja: すべて停止

en: Install…
ja: インストール…

en: Download
ja: ダウンロード

en: Pause
ja: 一時停止

en: Resume
ja: 再開

en: Update
ja: 更新

en: Installing
ja: インストール中

en: Installed
ja: インストール済み

en: Downloading
ja: ダウンロード中

en: %1 of %2
ja: %1 / %2

en: Version:
ja: バージョン:

en: Sign in to Ubuntu One to receive updates for apps.
ja: アプリのアップデートを受信するにはUbuntu Oneにサインインしてください。

en: Sign In…
ja: サインイン...

en: Installing update…
ja: アップデートをインストール中...

en: Auto download
ja: 自動ダウンロード

en: On wi-fi
ja: Wi-Fi接続時

en: Always
ja: 常に

en:  bytes
ja:  バイト

en: Download future updates automatically:
ja: 将来のアップデートを自動的にダウンロードする：

en: When on wi-fi
ja: Wi-Fi接続時

en: On any data connection
ja: 何らかのデータ通信接続時

en: Data charges may apply.
ja: 通信料が発生する可能性があります。

en: No images selected
ja: 画像が選択されていません

en: Add an image…
ja: 画像を追加…

en: Remove images…
ja: 画像を削除…

en: 2G only (saves battery)
ja: 2Gのみ (バッテリー消費小)

en: 2G/3G (faster)
ja: 2G/3G (高速)

en: 2G/3G/4G (faster)
ja: 2G/3G/4G (高速)

en: Data roaming
ja: データローミング

en: Edit SIM Name
ja: SIM名を編集

en: Ask me each time
ja: 毎回尋ねる

en: For outgoing calls, use:
ja: 発信するには:

en: For messages, use:
ja: メッセージを送るには:

en: Hotspot disabled because Wi-Fi is off.
ja: Wi-Fiがオフなのでデザリングを無効化しています

en: Data usage statistics
ja: データ利用統計

en: Privacy policy
ja: プライバシーポリシー

en: Report to Canonical:
ja: Canonicalに報告:

en: App crashes and errors
ja: アプリのクラッシュとエラー

en: Previous error reports
ja: 以前のエラーレポート

en: Includes info about what an app was doing when it failed.
ja: 失敗した際にアプリが何を行っていたかの情報が含まれます。

en: Search
ja: 検索

en: Personal
ja: 個人設定

en: System
ja: システム

en: Swipe
ja: スワイプ

en: No security
ja: セキュリティなし

en: Continue
ja: 続行

en: Connect to Wi‑Fi
ja: Wi-Fiに接続

en: Available networks…
ja: 利用可能なネットワーク…

en: No available networks.
ja: 利用可能なネットワークはありません。

en: Skip
ja: スキップ

en: Terms & Conditions
ja: 利用規約

en: Enter passphrase
ja: パスフレーズを入力

en: Sorry, incorrect passphrase.
ja: パスフレーズが間違っています。

en: Please try again.
ja: もう一度やり直してください。

en: Sorry, incorrect passcode.
ja: パスコードが間違っています。

en: Nice work!
ja: 素晴らしい!

en: Your phone is now ready to use.
ja: 電話が使えるようになりました。

en: Finish
ja: 完了

en: Hi!
ja: やあ!

en: Welcome to your Ubuntu phone.
ja: Ubuntu phoneにようこそ。

en: Let’s get started.
ja: 始めよう。

en: Back
ja: 戻る

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: appearance
ja: 外観

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: background
ja: 背景

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: wallpaper
ja: 壁紙

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: Accessibility
ja: ユーザー補助

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: accessibility
ja: アクセシビリティ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: network
ja: ネットワーク

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: wireless
ja: 無線

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: software
ja: ソフトウェア

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: notifications
ja: 通知

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: sound
ja: サウンド

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: reset
ja: リセット

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: battery
ja: バッテリー

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: power
ja: 電力

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: lock
ja: ロック

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: language
ja: 言語

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: phone
ja: スマートフォン

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: brightness
ja: 明るさ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: screen
ja: 画面

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: cellular
ja: 電話

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: mobile
ja: モバイル

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
ja: 例

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: example
ja: 例

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: test
ja: テスト

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: sample
ja: サンプル

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: Flight Mode
ja: 機内モード

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: flight
ja: 機内

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: plane
ja: 飛行機

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: offline
ja: オフライン

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: security
ja: セキュリティ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: privacy
ja: プライバシー

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: Orientation Lock
ja: 画面の回転を固定

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: rotation
ja: 回転

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: orientation
ja: 向き

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: device
ja: デバイス

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: about
ja: 概要

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: info
ja: 情報

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: time
ja: 時刻

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: date
ja: 日付

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: timezone
ja: タイムゾーン

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the update-notification plugin which is used while searching
en: Updates available
ja: 利用可能なアップデートがあります

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: system
ja: システム

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: update
ja: アップデート

en: Unknown title
ja: タイトル不明
