ubuntu-calculator-app - en to pt translation catalogue (40 entries)

en: Calculator
pt: Calculadora

en: Favorite
pt: Favoritos

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Select All
pt: Selecionar tudo

en: Select None
pt: Não selecionar nenhum

en: Copy
pt: Copiar

en: Delete
pt: Apagar

en: Edit
pt: Editar

en: Add to favorites
pt: Adicionar aos favoritos

en: No favorites
pt: Sem favoritos

en: Swipe calculations to the left
    to mark as favorites
pt: Deslize os cálculos para a esquerda
    para marcá-los como favoritos

en: Just now
pt: Agora mesmo

en: Today
pt: Hoje

en: Yesterday
pt: Ontem

en: Skip
pt: Saltar

en: Welcome to Calculator
pt: Bem-vindo à Calculadora

en: Enjoy the power of math by using Calculator
pt: Disfrute do poder da matemática ao usar a Calculadora

en: Copy formula
pt: Copiar fórmula

en: Long press to copy part or all of a formula to the clipboard
pt: Toque longo para copiar parte ou toda a fórmula

en: Enjoy
pt: Divirta-se

en: We hope you enjoy using Calculator!
pt: Esperamos que se divirta ao usar a Calculadora!

en: Finish
pt: Concluindo

en: Scientific keyboard
pt: Teclado científico

en: Access scientific functions with a left swipe on the numeric keypad
pt: Aceder a funções científicas com um deslize da esquerda no teclado numérico

en: Scientific View
pt: Vista científica

en: Rotate device to show numeric and scientific functions together
pt: Rode o ecrã para mostrar as funções científicas e numéricas

en: Delete item from calculation history
pt: Eliminar itens do histórico

en: Swipe right to delete items from calculator history
pt: Deslize da direita para eliminar itens do histórico

en: Delete several items from calculation history
pt: Eliminar vários itens do histórico

en: Long press to select multiple calculations for deletion
pt: Toque longo para selecionar múltiplos cálculos para os eliminar

en: Delete whole formula at once
pt: Elimine toda a fórmula de uma só vez

en: Long press '←' button to clear all formulas from input bar
pt: Toque longo no botão '←' para limpar todas as fórmulas da barra de introdução

en: Edit item from calculation history
pt: Editar itens do histórico

en: Swipe left and press pencil to edit calculation
pt: Deslize da esquerda e toque na caneta para editar o cálculo

en: Add new favourite
pt: Adicionar novo favorito

en: Swipe left and press star to add calculations to favourites view
pt: Deslizar da esquerda e toque na estrela para adicionar cálculos aos favoritos

en: Edit formula
pt: Editar fórmula

en: Click in the middle of a formula to edit in place
pt: Toque no meio do fórmula para a editar

en: A calculator for Ubuntu.
pt: Calculadora para Ubuntu.

en: math;addition;subtraction;multiplication;division;
pt: matemática;soma;subtracção;multiplicação;divisão;
