ubuntu-calculator-app - en to hr translation catalogue (26 entries)

en: Calculator
hr: Kalkulator

en: Favorite
hr: Omiljeno

en: Cancel
hr: Odustani

en: Select All
hr: Odaberi sve

en: Select None
hr: Ukloni odabir

en: Copy
hr: Kopiraj

en: Delete
hr: Obriši

en: Edit
hr: Uredi

en: Add to favorites
hr: Dodaj u omiljeno

note: TRANSLATORS: this is a time formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions
en: dd MMM yyyy
hr: dd. MM. yyyy.

en: No favorites
hr: Nema favorita

en: Swipe calculations to the left
    to mark as favorites
hr: Povucite izračune ulijevo
    za označavanje kao favorita

en: Just now
hr: Upravo sada

en: Today
hr: Danas

en: Yesterday
hr: Jučer

en: Skip
hr: Preskoči

en: Welcome to Calculator
hr: Dobrodošli u Kalkulator

en: Copy formula
hr: Kopirati formulu

en: Enjoy
hr: Uživajte

en: Finish
hr: Završi

en: Scientific keyboard
hr: Znanstvena tipkovnica

en: Access scientific functions with a left swipe on the numeric keypad
hr: Pristupite znanstvenim funkcijama povlačenjem numeričke tipkovnice ulijevo

en: Scientific View
hr: Znanstveni prikaz

en: Long press '←' button to clear all formulas from input bar
hr: Držite pritisnutu tipku '←' za brisanje svih formula iz unosne trake

en: Edit formula
hr: Uredi formulu

en: A calculator for Ubuntu.
hr: Kalkulator za Ubuntu
