aptdaemon - en to da translation catalogue (195 entries)

note: This privilege allows to call AddRepository, UpdateCache(Partially) and InstallPackages in a row and only authenticating once. The client has to authenticate for this privilege before calling the aptdaemon methods.
en: Add a new repository and install packages from it
da: Tilføj et nyt softwarearkiv og installér pakker fra det

note: This privilege allows to call AddRepository, UpdateCache(Partially) and InstallPackages in a row and only authenticating once. The client has to authenticate for this privilege before calling the aptdaemon methods. The only difference to install-packages-from-new-repo is the wording of the message. 
en: Add a new repository of purchased software and install packages from it
da: Tilføj et nyt softwarearkiv med købte programmer og installér pakker fra det

en: Cancel the task of another user
da: Afbryd en anden brugers opgave

en: Change software repository
da: Skift softwarearkiv

en: Install or remove packages
da: Installér eller fjern pakker

en: Install package file
da: Installér pakkefil

en: List keys of trusted vendors
da: Lav en liste med nøgler fra betroede udbydere

en: Set a proxy for software downloads
da: Sæt en proxy til indhentning af software

en: To cancel someone else's software changes, you need to authenticate.
da: For at annullere en andens softwareændringer, skal du først godkende.

en: To change software repository settings, you need to authenticate.
da: For at ændre indstillinger for softwarearkiver, skal du først godkende.

en: To install or remove software, you need to authenticate.
da: For at installere eller fjerne software, skal du først godkende.

en: To install purchased software, you need to authenticate.
da: Du skal godkende for at kunne installere købte programmer.

en: To install software from a new source, you need to authenticate.
da: Du skal godkende for at kunne installere programmer fra en ny kilde.

en: To install this package, you need to authenticate.
da: For at installere denne pakke, skal du først godkende.

en: To install updated software, you need to authenticate.
da: For at installere opdateret software, skal du først godkende.

en: To update the software catalog, you need to authenticate.
da: For at opdatere softwarekataloget, skal du først godkende.

en: To use a proxy server for downloading software, you need to authenticate.
da: For at bruge en proxyserver til at hente software, skal du først godkende.

en: To view the list of trusted keys, you need to authenticate.
da: For at se listen af betroede nøgler, skal du først godkende.

en: Update package information
da: Opdatér pakkeinformation

en: Upgrade packages
da: Opgradér pakker

en: ERROR
da: FEJL

en: Downloaded %sB of %sB at %sB/s
da: Har hentet %sB af %sB med %sB/s

en: Downloaded %sB of %sB
da: Har hentet %sB af %sB

en: ERROR:
da: FEJL:

en: You are not allowed to perform this action.
da: Du har ikke lov til at udføre denne handling.

en: Queuing
da: Sætter i kø

en: Resolving dependencies
da: Løser afhængigheder

note: TRANSLATORS: %s is the number of packages
en: The following NEW package will be installed (%s): | The following NEW packages will be installed (%s):
da[0]: Den følgende NYE pakke vil blive installeret (%s):
da[1]: De følgende NYE pakker vil blive installeret (%s):

note: TRANSLATORS: %s is the number of packages
en: The following package will be upgraded (%s): | The following packages will be upgraded (%s):
da[0]: Den følgende pakke vil blive opgraderet (%s):
da[1]: De følgende pakker vil blive opgraderet (%s):

note: TRANSLATORS: %s is the number of packages
en: The following package will be REMOVED (%s): | The following packages will be REMOVED (%s):
da[0]: Den følgende pakke vil blive FJERNET (%s):
da[1]: De følgende pakker vil blive FJERNET (%s):

note: TRANSLATORS: %s is the number of packages
en: The following package will be DOWNGRADED (%s): | The following packages will be DOWNGRADED (%s):
da[0]: Den følgende pakke vil blive NEDGRADERET (%s):
da[1]: De følgende pakker vil blive NEDGRADERET (%s):

note: TRANSLATORS: %s is the number of packages
en: The following package will be reinstalled (%s): | The following packages will be reinstalled (%s):
da[0]: Den følgende pakke vil blive geninstalleret (%s):
da[1]: De følgende pakker vil blive geninstalleret (%s):

en: The following package has been kept back (%s): | The following packages have been kept back (%s):
da[0]: Den følgende pakke er blevet tilbageholdt (%s):
da[1]: De følgende pakker er blevet tilbageholdt (%s):

en: Need to get %sB of archives.
da: Skal hente %sB arkiver.

en: After this operation, %sB of additional disk space will be used.
da: Efter denne operation vil der blive brugt yderligere %sB diskplads.

en: After this operation, %sB of additional disk space will be freed.
da: Efter denne operation vil der blive frigjort yderligere %sB diskplads.

en: Do you want to continue [Y/n]?
da: Ønsker du at forsætte [J/n]?

en: To operate on more than one package put the package names in quotation marks:
    aptdcon --install "foo bar"
da: Anbring pakkenavnene i citationstegn for at behandle mere end en pakke:
    aptdcon --install "foo bar"

en: Refresh the cache
da: Genopfrisk cachen

en: Try to resolve broken dependencies. Potentially dangerous operation since it could try to remove many packages.
da: Forsøg at rette beskadigede afhængigheder. Dette kan være en farlig operation, da den kan forsøge at fjerne mange pakker.

en: Try to finish a previous incompleted installation
da: Prøv at færdiggøre en tidligere ufuldført installation

en: Install the given packages
da: Installér de givne pakker

en: Reinstall the given packages
da: Geninstallér de givne pakker

en: Remove the given packages
da: Fjern de givne pakker

en: Remove the given packages including configuration files
da: Fjern de givne pakker inklusive konfigurationsfiler

en: Deprecated: Please use --safe-upgrade
da: Forældet: Brug --safe-upgrade

en: Upgrade the system in a safe way
da: Opgrader systemet på sikker vis

en: Upgrade the system, possibly installing and removing packages
da: Opgrader systemet, muligvis ved at installere og fjerne pakker

en: Add the vendor to the trusted ones
da: Hav tillid til udbyderen

en: Add the vendor keyid (also needs --keyserver)
da: Tilføj udbyderes nøgle-id (kræver også --keyserver)

en: Use the given keyserver for looking up keys
da: Brug den angivne nøgleserver til at slå nøgler op

en: Add new repository from the given deb-line
da: Tilføj nyt arkiv fra den givne deb-linje

en: Specify an alternative sources.list.d file to which repositories should be added.
da: Angiv en alternativ sources.list.d-fil hvor arkiver skal tilføjes.

en: List trusted vendor keys
da: Vis betroede udbydernøgler

en: Remove the trusted key of the given fingerprint
da: Fjern den betroede nøgle for det givne fingeraftryk

en: Do not attach to the apt terminal
da: Kobl ikke til apt-terminalen

en: Allow packages from unauthenticated sources
da: Tillad pakker fra ikke-godkendte kilder

en: Waiting for authentication
da: Venter på godkendelse

en: Do not shutdown the daemon because of inactivity
da: Luk ikke dæmonen ned på grund af inaktivitet

en: Show internal processing information
da: Vis intern arbejdsinformation

en: Quit and replace an already running daemon
da: Afslut og erstat en allerede kørende dæmon

en: Store profile stats in the specified file
da: Gem profilstatistik i den angivne fil

en: Do not make any changes to the system (Only of use to developers)
da: Udfør ingen ændringer på systemet (kun til nytte for udviklere)

en: Installed file
da: Installeret fil

en: Installed packages
da: Installerede pakker

en: Added key from file
da: Nøgle tilføjet fra fil

en: Updated cache
da: Opdaterede mellemlager

en: Removed trusted key
da: Fjernede betroet nøgle

en: Removed packages
da: Fjernede pakker

en: Updated packages
da: Opdaterede pakker

en: Upgraded system
da: Upgraderede systemet

en: Applied changes
da: Anvendte ændringer

en: Repaired incomplete installation
da: Reparerede ufuldstændig installation

en: Repaired broken dependencies
da: Reparerede beskadigede afhængigheder

en: Added software source
da: Tilføjede softwarekilde

en: Enabled component of the distribution
da: Aktiverede komponent i distributionen

en: Successful
da: Fuldført

en: Canceled
da: Annulleret

en: Failed
da: Mislykket

en: Installing file
da: Installerer fil

en: Installing packages
da: Installerer pakker

en: Adding key from file
da: Tilføjer nøgle fra fil

en: Updating cache
da: Opdaterer mellemlager

en: Removing trusted key
da: Fjerner betroet nøgle

en: Removing packages
da: Fjerner pakker

en: Updating packages
da: Opdaterer pakker

en: Upgrading system
da: Opgraderer systemet

en: Applying changes
da: Anvender ændringer

en: Repairing incomplete installation
da: Reparerer ufuldstændig installation

en: Repairing broken deps
da: Reparerer beskadigede afhængigheder

en: Adding software source
da: Tilføjer softwarekilde

en: Enabling component of the distribution
da: Aktiverer komponent i distributionen

en: Installation of the package file failed
da: Installation af pakkefilen mislykkedes

en: Installation of software failed
da: Softwareinstallationen mislykkedes

en: Adding the key to the list of trused software vendors failed
da: Tilføjelse af nøglen til listen af betroede softwareleverandører mislykkedes

en: Refreshing the software list failed
da: Opdatering af softwarelisten mislykkedes

en: Removing the vendor from the list of trusted ones failed
da: Fjernelse af leverandøren fra listen af betroede leverandører mislykkedes

en: Removing software failed
da: Fjernelse af software mislykkedes

en: Updating software failed
da: Opdatering af software mislykkedes

en: Upgrading the system failed
da: Opgradering af systemet mislykkedes

en: Applying software changes failed
da: Udførelse af ændringer til software mislykkedes

en: Repairing incomplete installation failed
da: Reparation af ufuldstændig installation mislykkedes

en: Repairing broken dependencies failed
da: Reparation af beskadigede afhængigheder mislykkedes

en: Adding software source failed
da: Tilføjelse af softwarekilde mislykkedes

en: Enabling component of the distribution failed
da: Aktivering af distributionskomponent mislykkedes

en: Check your Internet connection.
da: Kontrollér din internetforbindelse

en: Check if you are using third party repositories. If so disable them, since they are a common source of problems.
    Furthermore run the following command in a Terminal: apt-get install -f
da: Kontrollér om du anvender tredjepartsarkiver. Deaktiver dem hvis de benyttes, da de er en almindeligt kendt kilde til problemer.
    Kør derudover denne kommando i en terminal: apt-get install -f

en: The selected file may not be a GPG key file or it might be corrupt.
da: Den valgte fil er måske ikke en GPG-nøglefil, eller den kan være beskadiget.

en: The selected key couldn't be removed. Check that you provided a valid fingerprint.
da: Den valgte nøgle kunne ikke fjernes. Kontroller at du har givet et korrekt fingeraftryk.

en: Check if you are currently running another software management tool, e.g. Synaptic or aptitude. Only one tool is allowed to make changes at a time.
da: Kontroller om der i øjeblikket kører et andet værktøj til håndtering af software, f.eks. Synaptic eller aptitude. Ændringer kan kun laves af et værktøj ad gangen.

en: This is a serious problem. Try again later. If this problem appears again, please report an error to the developers.
da: Dette er et alvorligt problem. Prøv igen senere. Hvis problemet opstår igen, så rapportér det venligst til udviklerne.

en: Check the spelling of the package name, and that the appropriate repository is enabled.
da: Kontroller stavningen af pakkenavnet, og at det korrekte pakkearkiv er aktiveret.

en: There isn't any need for an update.
da: Opdatering er ikke nødvendig.

en: There isn't any need for an installation
da: Installation er ikke nødvendig

en: There isn't any need for a removal.
da: Fjernelse er ikke nødvendig.

en: You requested to remove a package which is an essential part of your system.
da: Du anmodede om at fjerne en pakke som er en essentiel del af dit system.

en: The connection to the daemon was lost. Most likely the background daemon crashed.
da: Forbindelsen til dæmonen blev afbrudt. Det er sandsynligt at baggrundsdæmonen er gået ned.

en: The installation or removal of a software package failed.
da: Installation eller fjernelse af en softwarepakke mislykkedes.

en: There seems to be a programming error in aptdaemon, the software that allows you to install/remove software and to perform other package management related tasks. Please report this error at http://launchpad.net/aptdaemon/+filebug and retry.
da: Der ser ud til at være en programmeringsfejl i aptdaemon, programmet der lader dig installere/fjerne software og udføre andre pakkehåndteringsrelaterede opgaver. Rapporter venligst denne fejl under http://launchpad.net/aptdaemon/+filebug og prøv igen.

en: This error could be caused by required additional software packages which are missing or not installable. Furthermore there could be a conflict between software packages which are not allowed to be installed at the same time.
da: Denne fejl kan skyldes at yderligere påkrævede softwarepakker mangler eller ikke kan installeres. Endvidere kan der være en konflikt mellem softwarepakker som ikke må være installeret samtidigt.

en: The action would require the installation of packages from not authenticated sources.
da: Denne handling ville kræve installation af pakker fra en ikke-betroet kilde.

en: The installation could have failed because of an error in the corresponding software package or it was cancelled in an unfriendly way. You have to repair this before you can install or remove any further software.
da: Installationen er måske slået fejl på grund af en fejl i den pågældende softwarepakke, eller fordi den blev afbrudt på en ubehagelig måde. Det vil være nødvendigt at reparere dette, før du kan installere eller fjerne yderligere software.

en: Failed to download package files
da: Kunne ikke hente pakkefiler

en: Failed to download repository information
da: Kunne ikke hente information om softwarearkiv

en: Package dependencies cannot be resolved
da: Pakkeafhængigheder kan ikke afklares

en: The package system is broken
da: Pakkesystemet er beskadiget

en: Key was not installed
da: Nøglen blev ikke installeret

en: Key was not removed
da: Nøglen blev ikke fjernet

en: Failed to lock the package manager
da: Kunne ikke låse pakkehåndteringen

en: Failed to load the package list
da: Kunne ikke indlæse pakkelisten

en: Package does not exist
da: Pakken findes ikke

en: Package is already up-to-date
da: Pakken er allerede opdateret

en: Package is already installed
da: Pakken er allerede installeret

en: Package isn't installed
da: Pakken er ikke installeret

en: Failed to remove essential system package
da: Kunne ikke fjerne essentiel systempakke

en: Task cannot be monitored or controlled
da: Opgaven kan ikke overvåges eller kontrolleres

en: Package operation failed
da: Pakkehandling mislykkedes

en: Requires installation of untrusted packages
da: Kræver installation af ikke-betroede pakker

en: Previous installation hasn't been completed
da: Tidligere installation blev ikke fuldført

en: An unhandlable error occured
da: Der opstod en fejl som ikke kunne håndteres

en: Waiting for service to start
da: Venter på at tjeneste starter

en: Waiting
da: Venter

en: Waiting for required medium
da: Venter på krævet medie

en: Waiting for other software managers to quit
da: Venter på at andre softwarehåndteringsprogrammer afslutter

en: Waiting for configuration file prompt
da: Venter på prompt for konfigurationsfil

en: Running task
da: Kører opgave

en: Downloading
da: Henter

en: Cleaning up
da: Rydder op

en: Finished
da: Fuldført

en: Cancelling
da: Annullerer

en: Loading software list
da: Henter softwareliste

en: Done
da: Færdig

en: Authentication failed
da: Autentifikation mislykkedes

en: Fetching
da: Henter

en: Idle
da: ledig

en: Network isn't available
da: Netværk ikke tilgængeligt

en: Details
da: Detaljer

en: File
da: Fil

en: Downloaded %sB
da: Hentede %sB

en: Downloaded
da: Hentede

note: TRANSLATORS: %s represents the name of a CD or DVD
en: CD/DVD '%s' is required
da: Cd'en eller dvd'en "%s" skal bruges

note: TRANSLATORS: %s is the name of the CD/DVD drive
en: Please insert the above CD/DVD into the drive '%s' to install software packages from it.
da: Indsæt venligst den ovenstående cd/dvd i drevet "%s" for at installere softwarepakker fra den.

en: C_ontinue
da: F_ortsæt

en: Install
da: Installér

en: Reinstall
da: Geninstallér

en: Remove
da: Fjern

en: Purge
da: Udrens

en: Upgrade
da: Opgradér

en: Downgrade
da: Nedgradér

en: Skip upgrade
da: Spring opgradering over

note: If there is only one type of changes (e.g. only installs) expand the tree FIXME: adapt the title and message accordingly FIXME: Should we have different modes? Only show dependencies, only initial packages or both?
en: Please take a look at the list of changes below.
da: Se venligst listen af ændringer nedenfor.

en: Additional software has to be installed
da: Der skal installeres yderligere software

en: Additional software has to be re-installed
da: Yderligere software skal geninstalleres

en: Additional software has to be removed
da: Der skal fjernes yderligere software

en: Additional software has to be purged
da: Der skal udrenses yderligere software

en: Additional software has to be upgraded
da: Der skal opgraderes yderligere software

en: Additional software has to be downgraded
da: Der skal nedgraderes yderligere software

en: Updates will be skipped
da: Opdateringer vil blive sprunget over

en: Additional changes are required
da: Yderligere ændringer er påkrævet

en: %sB will be downloaded in total.
da: I alt %sB vil blive hentet.

en: %sB of disk space will be freed.
da: %sB diskplads vil blive frigjort.

en: %sB more disk space will be used.
da: %sB yderligere diskplads vil blive brugt.

note: TRANSLATORS: %s is a file path
en: Replace your changes in '%s' with a later version of the configuration file?
da: Erstat dine ændringer i "%s" med en nyere udgave af konfigurationsfilen?

en: If you don't know why the file is there already, it is usually safe to replace it.
da: Hvis du ikke ved hvorfor filen allerede findes, er det normalt sikkert at erstatte den.

en: _Changes
da: _Ændringer

en: _Keep
da: _Behold

en: _Replace
da: E_rstat

note: TRANSLATORS: expander label in the error dialog
en: _Details
da: _Detailer

en: Installing %s
da: Installerer %s

en: Configuring %s
da: Sætter %s op

en: Removing %s
da: Fjerner %s

en: Running post-installation trigger %s
da: Afvikler efterinstallationskode %s

en: Purging %s
da: Fjerner %s fuldstændigt

en: Upgrading %s
da: Opgraderer %s

en: Downloading %s | Downloading %s
da[0]: Henter %s
da[1]: Henter %s
