aptdaemon - en to fi translation catalogue (186 entries)

note: This privilege allows to call AddRepository, UpdateCache(Partially) and InstallPackages in a row and only authenticating once. The client has to authenticate for this privilege before calling the aptdaemon methods.
en: Add a new repository and install packages from it
fi: Lisää uusi ohjelmalähde ja asenna sieltä paketteja

note: This privilege allows to call AddRepository, UpdateCache(Partially) and InstallPackages in a row and only authenticating once. The client has to authenticate for this privilege before calling the aptdaemon methods. The only difference to install-packages-from-new-repo is the wording of the message. 
en: Add a new repository of purchased software and install packages from it
fi: Lisää uusi maksullisten sovellusten ohjelmalähde ja asenna sieltä paketteja

en: Cancel the task of another user
fi: Peru toisen käyttäjän tehtävä

en: Change software repository
fi: Vaihda ohjelmistolähde

en: Install or remove packages
fi: Asenna tai poista paketteja

en: Install package file
fi: Asenna pakettitiedosto

en: List keys of trusted vendors
fi: Luettele luotettujen toimittajien avaimet

en: Set a proxy for software downloads
fi: Aseta välityspalvelin ohjelmistojen noutamista varten

en: To cancel someone else's software changes, you need to authenticate.
fi: Toisen tekemien ohjelmistomuutosten keskeyttäminen vaatii tunnistautumisen.

en: To change software repository settings, you need to authenticate.
fi: Ohjelmistolähteiden asetuksien muutto vaatii tunnistautumisen.

en: To install or remove software, you need to authenticate.
fi: Ohjelmistojen asennus tai poisto vaatii tunnistautumisen.

en: To install purchased software, you need to authenticate.
fi: Maksullisten ohjelmistojen asennus vaatii tunnistautumisen.

en: To install software from a new source, you need to authenticate.
fi: Ohjelmistojen asennus uudesta lähteestä vaatii tunnistautumisen.

en: To install this package, you need to authenticate.
fi: Paketin asennus vaatii tunnistautumisen.

en: To install updated software, you need to authenticate.
fi: Päivitettyjen ohjelmistojen asennus vaatii tunnistautumisen.

en: To update the software catalog, you need to authenticate.
fi: Ohjelmistoluettelon päivitys vaatii tunnistautumisen.

en: To use a proxy server for downloading software, you need to authenticate.
fi: Välityspalvelimen käyttö ohjelmistojen lataamiseksi vaatii tunnistautumisen.

en: To view the list of trusted keys, you need to authenticate.
fi: Luotettujen avaimien luettelon näyttö vaatii tunnistautumisen.

en: Update package information
fi: Päivitä pakettitiedot

en: Upgrade packages
fi: Päivitä paketit

en: ERROR
fi: VIRHE

en: Downloaded %sB of %sB at %sB/s
fi: Ladattu %sB / %sB (%sB/s)

en: Downloaded %sB of %sB
fi: Noudettu %sB / %sB

en: ERROR:
fi: VIRHE:

en: You are not allowed to perform this action.
fi: Sinulla ei ole oikeutta suorittaa tätä toimintoa.

en: Queuing
fi: Asetetaan jonoon

en: Resolving dependencies
fi: Ratkaistaan riippuvuuksia

note: TRANSLATORS: %s is the number of packages
en: The following NEW package will be installed (%s): | The following NEW packages will be installed (%s):
fi[0]: Seuraava UUSI paketti asennetaan (%s):
fi[1]: Seuraavat UUDET paketit asennetaan (%s):

note: TRANSLATORS: %s is the number of packages
en: The following package will be upgraded (%s): | The following packages will be upgraded (%s):
fi[0]: Seuraava paketti päivitetään (%s):
fi[1]: Seuraavat paketit päivitetään (%s):

note: TRANSLATORS: %s is the number of packages
en: The following package will be REMOVED (%s): | The following packages will be REMOVED (%s):
fi[0]: Seuraava paketti POISTETAAN (%s):
fi[1]: Seuraavat paketit POISTETAAN (%s):

note: TRANSLATORS: %s is the number of packages
en: The following package will be DOWNGRADED (%s): | The following packages will be DOWNGRADED (%s):
fi[0]: Seuraava paketti VAIHDETAAN VANHAAN VERSIOON (%s):
fi[1]: Seuraavat paketit VAIHDETAAN VANHAAN VERSIOON (%s):

note: TRANSLATORS: %s is the number of packages
en: The following package will be reinstalled (%s): | The following packages will be reinstalled (%s):
fi[0]: Seuraava paketti asennetaan uudelleen (%s):
fi[1]: Seuraavat paketit asennetaan uudelleen (%s):

en: The following package has been kept back (%s): | The following packages have been kept back (%s):
fi[0]: Seuraava paketti on jätetty päivittämättä (%s):
fi[1]: Seuraavat paketit on jätetty päivittämättä (%s):

en: Need to get %sB of archives.
fi: Noudetaan %sB.

en: After this operation, %sB of additional disk space will be used.
fi: Tämän toiminnon jälkeen %sB lisää levytilaa tullaan käyttämään.

en: After this operation, %sB of additional disk space will be freed.
fi: Tämän toiminnon jälkeen %sB lisää levytilaa tulee vapautumaan.

en: Do you want to continue [Y/n]?
fi: Haluatko jatkaa [Y/n]

en: To operate on more than one package put the package names in quotation marks:
    aptdcon --install "foo bar"
fi: Laita pakettien nimet lainausmerkkien sisälle suorittaaksesi toimenpiteitä useammalle kuin yhdelle paketille:
    aptdcon --install "paketti1 paketti2"

en: Refresh the cache
fi: Päivitä välimuisti

en: Try to finish a previous incompleted installation
fi: Yritä suorittaa loppuun aiempi kesken jäänyt asennus

en: Install the given packages
fi: Asenna annetut paketit

en: Reinstall the given packages
fi: Asenna annetut paketit uudelleen

en: Remove the given packages
fi: Poista annetut paketit

en: Remove the given packages including configuration files
fi: Poista annetut paketit, mukaan lukien asetustiedostot

en: Deprecated: Please use --safe-upgrade
fi: Vanhentunut: käytä valintaa --safe-upgrade

en: Upgrade the system in a safe way
fi: Päivitä järjestelmä turvallisella tavalla

en: Upgrade the system, possibly installing and removing packages
fi: Päivitä järjestelmä mahdollisesti samalla asentaen tai poistaen paketteja

en: Add the vendor to the trusted ones
fi: Lisää toimittaja luotettuihin

en: Add the vendor keyid (also needs --keyserver)
fi: Lisää toimittajan avaintunniste (tarvitsee myös valitsimen --keyserver)

en: Use the given keyserver for looking up keys
fi: Käytä annettua avainpalvelinta avaimien hakuun

en: Add new repository from the given deb-line
fi: Lisää uusi lähde annetulla deb-riviltä

en: Specify an alternative sources.list.d file to which repositories should be added.
fi: Määritä vaihtoehtoinen sources.list.d-tiedosto, johon lähteet lisätään.

en: List trusted vendor keys
fi: Luettele luotetut toimittaja-avaimet

en: Allow packages from unauthenticated sources
fi: Salli paketit varmentamattomista lähteistä

en: Waiting for authentication
fi: Odotetaan tunnistautumista

en: Do not shutdown the daemon because of inactivity
fi: Älä sammuta taustaprosessia inaktiivisuuden takia

en: Show internal processing information
fi: Näytä sisäiset käsittelytiedot

en: Quit and replace an already running daemon
fi: Lopeta ja korvaa jo käynnissä oleva taustaprosessi

en: Store profile stats in the specified file
fi: Tallenna profiilin tiedot tiedostoon

en: Do not make any changes to the system (Only of use to developers)
fi: Älä tee järjestelmään mitään muutoksia (hyödyllinen vain kehittäjille)

en: Installed file
fi: Asennettiin tiedosto

en: Installed packages
fi: Asennetut paketit

en: Added key from file
fi: Avain lisätty tiedostosta

en: Updated cache
fi: Välimuisti päivitetty

en: Removed trusted key
fi: Poistettiin luotettu avain

en: Removed packages
fi: Poistetut paketit

en: Updated packages
fi: Päivitetyt paketit

en: Upgraded system
fi: Järjestelmä päivitetty

en: Applied changes
fi: Muutokset toteutettu

en: Repaired incomplete installation
fi: Korjattiin keskeneräinen asennus

en: Repaired broken dependencies
fi: Korjattiin rikkinäiset riippuvuudet

en: Added software source
fi: Ohjelmistolähde lisätty

en: Successful
fi: Onnistui

en: Canceled
fi: Peruttiin

en: Failed
fi: Epäonnistui

en: Installing file
fi: Asennetaan tiedostoa

en: Installing packages
fi: Asennetaan paketteja

en: Adding key from file
fi: Lisätään avainta tiedostosta

en: Updating cache
fi: Päivitetään välimuistia

en: Removing trusted key
fi: Poistetaan luotettua avainta

en: Removing packages
fi: Poistetaan paketteja

en: Updating packages
fi: Päivitetään paketteja

en: Upgrading system
fi: Päivitetään järjestelmää

en: Applying changes
fi: Toteutetaan muutoksia

en: Repairing incomplete installation
fi: Korjataan keskeneräistä asennusta

en: Repairing broken deps
fi: Korjataan rikkinäisiä riippuvuuksia

en: Adding software source
fi: Lisätään ohjelmistolähdettä

en: Installation of the package file failed
fi: Pakettitiedoston asennus epäonnistui

en: Installation of software failed
fi: Ohjelmiston asennus epäonnistui

en: Adding the key to the list of trused software vendors failed
fi: Avaimen lisääminen luotettavien ohjelmistotoimittajien luetteloon ei onnistunut

en: Refreshing the software list failed
fi: Ohjelmistoluettelon päivitys epäonnistui

en: Removing the vendor from the list of trusted ones failed
fi: Avaimen poistaminen luotettavien ohjelmistotoimittajien luettelosta ei onnistunut

en: Removing software failed
fi: Ohjelmiston poisto epäonnistui

en: Updating software failed
fi: Ohjelmiston päivitys epäonnistui

en: Upgrading the system failed
fi: Järjestelmän päivitys epäonnistui

en: Applying software changes failed
fi: Ohjelmistomuutosten toteutus epäonnistui

en: Repairing incomplete installation failed
fi: Keskeneräisen asennuksen korjaus epäonnistui

en: Repairing broken dependencies failed
fi: Rikkinäisten riippuvuuksien korjaus epäonnistui

en: Adding software source failed
fi: Ohjelmistolähteen lisäys epäonnistui

en: Check your Internet connection.
fi: Tarkista Internet-yhteys.

en: Check if you are using third party repositories. If so disable them, since they are a common source of problems.
    Furthermore run the following command in a Terminal: apt-get install -f
fi: Tarkista, onko käytössäsi kolmannen osapuolen ohjelmalähteitä. Jos on, ota ne pois käytöstä, sillä ne ovat yleensä syynä ongelmiin. Tämän jälkeen aja Päätteessä komento apt-get install -f

en: The selected file may not be a GPG key file or it might be corrupt.
fi: Valittu tiedosto ei ole kelvollinen GPG-avaintiedosto, tai se on vahingoittunut.

en: This is a serious problem. Try again later. If this problem appears again, please report an error to the developers.
fi: Tämä on vakava ongelma, yritä myöhemmin uudestaan. Jos ongelma toistuu, raportoi siitä kehittäjille.

en: There isn't any need for an update.
fi: Päivitykselle ei ole tarvetta.

en: There isn't any need for an installation
fi: Asennukselle ei ole tarvetta.

en: There isn't any need for a removal.
fi: Poistamiselle ei ole tarvetta.

en: You requested to remove a package which is an essential part of your system.
fi: Valitsit poistettavaksi paketin, joka on olennainen osa järjestelmää.

en: The connection to the daemon was lost. Most likely the background daemon crashed.
fi: Yhteys taustapalveluun kadotettiin, se todennäköisesti kaatui.

en: The installation or removal of a software package failed.
fi: Ohjelmapaketin asentaminen tai poistaminen epäonnistui.

en: There seems to be a programming error in aptdaemon, the software that allows you to install/remove software and to perform other package management related tasks. Please report this error at http://launchpad.net/aptdaemon/+filebug and retry.
fi: Havaittiin mahdollinen ohjelmointivirhe aptdaemonissa, ohjelmassa joka mahdollistaa ohjelmien asentamisen, poistamisen ja muita pakettienhallintaan liittyviä tehtäviä. Ilmoita tämä virhe osoitteessa http://launchpad.net/aptdaemon/+filebug ja yritä uudelleen.

en: This error could be caused by required additional software packages which are missing or not installable. Furthermore there could be a conflict between software packages which are not allowed to be installed at the same time.
fi: Tämä virhe saattaa johtua tarvittavien ohjelmistopakettien puuttumisesta tai asennuskelvottomuudesta. Myöskään keskenään ristiriidassa olevia paketteja ei voida asentaa samaan aikaan.

en: The action would require the installation of packages from not authenticated sources.
fi: Toiminto vaatisi pakettien asentamista varmentamattomista lähteistä.

en: The installation could have failed because of an error in the corresponding software package or it was cancelled in an unfriendly way. You have to repair this before you can install or remove any further software.
fi: Asennus on saattanut epäonnistua ohjelmapaketissa olevan virheen tai pakotetun keskeyttämisen takia. Ongelma täytyy korjata, ennen kuin voit asentaa tai poistaa lisää sovelluksia.

en: Failed to download package files
fi: Pakettitiedostojen noutaminen epäonnistui

en: Failed to download repository information
fi: Pakettitietojen noutaminen epäonnistui

en: Package dependencies cannot be resolved
fi: Pakettien riippuvuuksia ei voi selvittää

en: The package system is broken
fi: Pakettijärjestelmä on rikkinäinen

en: Key was not installed
fi: Avainta ei asennettu

en: Key was not removed
fi: Avainta ei poistettu

en: Failed to lock the package manager
fi: Paketinhallinnan lukitus epäonnistui

en: Failed to load the package list
fi: Pakettiluettelon lataaminen epäonnistui

en: Package does not exist
fi: Pakettia ei ole olemassa

en: Package is already up-to-date
fi: Paketti on jo ajan tasalla

en: Package is already installed
fi: Paketti on jo asennettu

en: Package isn't installed
fi: Pakettia ei ole asennettu

en: Failed to remove essential system package
fi: Järjestelmälle oleellisen paketin poisto epäonnistui

en: Task cannot be monitored or controlled
fi: Tehtävää ei voi valvoa tai hallita

en: Package operation failed
fi: Pakettitoiminto epäonnistui

en: Requires installation of untrusted packages
fi: Vaatii luottamattomien pakettien asentamista

en: Previous installation hasn't been completed
fi: Aiempi asennus on jäänyt keskeneräiseksi

en: An unhandlable error occured
fi: Tapahtui virhe, jota ei voitu käsitellä

en: Waiting for service to start
fi: Odotetaan palvelun käynnistymistä

en: Waiting
fi: Odotetaan

en: Waiting for required medium
fi: Odotetaan vaadittua mediaa

en: Waiting for other software managers to quit
fi: Odotetaan muiden pakettienhallintasovellusten sulkemista

en: Waiting for configuration file prompt
fi: Odota asetustiedostokyselyä

en: Running task
fi: Suoritetaan tehtävää

en: Downloading
fi: Noudetaan

en: Cleaning up
fi: Siistitään

en: Finished
fi: Valmis

en: Cancelling
fi: Perutaan

en: Loading software list
fi: Ladataan ohjelmaluetteloa

en: Done
fi: Valmis

en: Authentication failed
fi: Todennus epäonnistui

en: Fetching
fi: Noudetaan

en: Idle
fi: Jouten

en: Network isn't available
fi: Verkkoa ei saatavilla

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: File
fi: Tiedosto

en: Downloaded %sB
fi: Noudettu %sB

en: Downloaded
fi: Noudettu

note: TRANSLATORS: %s represents the name of a CD or DVD
en: CD/DVD '%s' is required
fi: CD/DVD ”%s” vaaditaan

note: TRANSLATORS: %s is the name of the CD/DVD drive
en: Please insert the above CD/DVD into the drive '%s' to install software packages from it.
fi: Asenna yllä mainittu CD/DVD asemaan ”%s” asentaaksesi ohjelmistopaketteja levyltä.

en: C_ontinue
fi: J_atka

en: Install
fi: Asenna

en: Reinstall
fi: Asenna uudelleen

en: Remove
fi: Poista

en: Purge
fi: Poista asetuksineen

en: Upgrade
fi: Päivitä

en: Downgrade
fi: Vanhenna

en: Skip upgrade
fi: Ohita päivitys

note: If there is only one type of changes (e.g. only installs) expand the tree FIXME: adapt the title and message accordingly FIXME: Should we have different modes? Only show dependencies, only initial packages or both?
en: Please take a look at the list of changes below.
fi: Tarkista alla olevat muutokset.

en: Additional software has to be installed
fi: Ylimääräisiä ohjelmistoja tulee asentaa

en: Additional software has to be re-installed
fi: Ylimääräisiä ohjelmistoja tulee asentaa uudelleen

en: Additional software has to be removed
fi: Ylimääräisiä ohjelmistoja tulee poistaa

en: Additional software has to be purged
fi: Ylimääräisiä ohjelmistoja tulee poistaa asetuksineen

en: Additional software has to be upgraded
fi: Ylimääräisiä ohjelmistoja tulee päivittää

en: Additional software has to be downgraded
fi: Ylimääräisiä ohjelmistoja tulee vanhentaa

en: Updates will be skipped
fi: Päivitykset ohitetaan

en: Additional changes are required
fi: Ylimääräisiä muutoksia vaaditaan

en: %sB will be downloaded in total.
fi: %sB noudetaan yhteensä

en: %sB of disk space will be freed.
fi: %sB levytilaa vapautuu

en: %sB more disk space will be used.
fi: %sB lisää levytilaa käytetään.

note: TRANSLATORS: %s is a file path
en: Replace your changes in '%s' with a later version of the configuration file?
fi: Korvataanko tiedostossa ”%s” olevat muutokset uudemmalla asetustiedoston versiolla?

en: If you don't know why the file is there already, it is usually safe to replace it.
fi: Jos et tiedä miksi tiedosto on jo olemassa, on yleensä turvallista korvata se.

en: _Changes
fi: _Muutokset

en: _Keep
fi: _Säilytä

en: _Replace
fi: Ko_rvaa

note: TRANSLATORS: expander label in the error dialog
en: _Details
fi: _Yksityiskohdat

en: Installing %s
fi: Asennetaan %s

en: Configuring %s
fi: Tehdään asetuksia: %s

en: Removing %s
fi: Poistetaan %s

en: Running post-installation trigger %s
fi: Suoritetaan jälkiasennusliipaisinta %s

en: Purging %s
fi: Poistetaan asetuksineen %s

en: Upgrading %s
fi: Päivitetään %s

en: Downloading %s | Downloading %s
fi[0]: Noudetaan %s
fi[1]: Noudetaan %s
