aptdaemon - en to sv translation catalogue (195 entries)

note: This privilege allows to call AddRepository, UpdateCache(Partially) and InstallPackages in a row and only authenticating once. The client has to authenticate for this privilege before calling the aptdaemon methods.
en: Add a new repository and install packages from it
sv: Lägg till ett nytt förråd och installera paket från det

note: This privilege allows to call AddRepository, UpdateCache(Partially) and InstallPackages in a row and only authenticating once. The client has to authenticate for this privilege before calling the aptdaemon methods. The only difference to install-packages-from-new-repo is the wording of the message. 
en: Add a new repository of purchased software and install packages from it
sv: Lägg till ett nytt förråd för inköpta program och installera paket från det

en: Cancel the task of another user
sv: Avbryt åtgärden för en annan användare

en: Change software repository
sv: Ändra programförråd

en: Install or remove packages
sv: Installera eller ta bort paket

en: Install package file
sv: Installera paketfil

en: List keys of trusted vendors
sv: Lista nycklar för pålitliga leverantörer

en: Set a proxy for software downloads
sv: Ställ in en proxyserver för programhämtningar

en: To cancel someone else's software changes, you need to authenticate.
sv: Du måste autentisera dig för att avbryta någon annans programändringar.

en: To change software repository settings, you need to authenticate.
sv: Du måste autentisera dig för att ändra inställningar för programförråd.

en: To install or remove software, you need to authenticate.
sv: Du måste autentisera dig för att installera eller ta bort program.

en: To install purchased software, you need to authenticate.
sv: Du måste autentisera dig för att installera inköpta program.

en: To install software from a new source, you need to authenticate.
sv: Du måste autentisera dig för att installera program från en ny källa.

en: To install this package, you need to authenticate.
sv: Du måste autentisera dig för att installera detta paket.

en: To install updated software, you need to authenticate.
sv: Du måste autentisera dig för att installera uppdaterade program.

en: To update the software catalog, you need to authenticate.
sv: Du måste autentisera dig för att uppdatera programkatalogen.

en: To use a proxy server for downloading software, you need to authenticate.
sv: Du måste autentisera dig för att använda en proxyserver för att hämta program.

en: To view the list of trusted keys, you need to authenticate.
sv: Du måste autentisera dig för att visa listan över pålitliga nycklar.

en: Update package information
sv: Uppdatera paketinformation

en: Upgrade packages
sv: Uppgradera paket

en: ERROR
sv: FEL

en: Downloaded %sB of %sB at %sB/s
sv: Hämtat %sB av %sB i %sB/s

en: Downloaded %sB of %sB
sv: Hämtat %sB av %sB

en: ERROR:
sv: FEL:

en: You are not allowed to perform this action.
sv: Du har inte behörighet att genomföra denna åtgärd.

en: Queuing
sv: Kölägger

en: Resolving dependencies
sv: Löser beroenden

note: TRANSLATORS: %s is the number of packages
en: The following NEW package will be installed (%s): | The following NEW packages will be installed (%s):
sv[0]: Följande NYTT paket kommer att installeras (%s):
sv[1]: Följande NYA paket kommer att installeras (%s):

note: TRANSLATORS: %s is the number of packages
en: The following package will be upgraded (%s): | The following packages will be upgraded (%s):
sv[0]: Följande paket kommer att uppgraderas (%s):
sv[1]: Följande paket kommer att uppgraderas (%s):

note: TRANSLATORS: %s is the number of packages
en: The following package will be REMOVED (%s): | The following packages will be REMOVED (%s):
sv[0]: Följande paket kommer att TAS BORT (%s):
sv[1]: Följande paket kommer att TAS BORT (%s):

note: TRANSLATORS: %s is the number of packages
en: The following package will be DOWNGRADED (%s): | The following packages will be DOWNGRADED (%s):
sv[0]: Följande paket kommer att NEDGRADERAS (%s):
sv[1]: Följande paket kommer att NEDGRADERAS (%s):

note: TRANSLATORS: %s is the number of packages
en: The following package will be reinstalled (%s): | The following packages will be reinstalled (%s):
sv[0]: Följande paket kommer att installeras om (%s):
sv[1]: Följande paket kommer att installeras om (%s):

en: The following package has been kept back (%s): | The following packages have been kept back (%s):
sv[0]: Följande paket har hållits tillbaka (%s):
sv[1]: Följande paket har hållits tillbaka (%s):

en: Need to get %sB of archives.
sv: Behöver hämta %sB arkiv.

en: After this operation, %sB of additional disk space will be used.
sv: Efter denna åtgärd kommer ytterligare %sB diskutrymme att användas.

en: After this operation, %sB of additional disk space will be freed.
sv: Efter denna åtgärd kommer %sB diskutrymme att frigöras.

en: Do you want to continue [Y/n]?
sv: Vill du fortsätta [J/n]?

en: To operate on more than one package put the package names in quotation marks:
    aptdcon --install "foo bar"
sv: Ange paketnamnet inom citattecken för att göra åtgärder på fler än ett paket:
    aptdcon --install "foo bar"

en: Refresh the cache
sv: Uppdatera cachen

en: Try to resolve broken dependencies. Potentially dangerous operation since it could try to remove many packages.
sv: Försök att lösa trasiga beroenden. Potentiellt sett en farlig åtgärd eftersom den kan försöka att ta bort många paket.

en: Try to finish a previous incompleted installation
sv: Försök att färdigställa en tidigare ofullständig installation

en: Install the given packages
sv: Installera angivna paket

en: Reinstall the given packages
sv: Installera om angivna paket

en: Remove the given packages
sv: Ta bort angivna paket

en: Remove the given packages including configuration files
sv: Ta bort angivna paket inklusive konfigurationsfiler

en: Deprecated: Please use --safe-upgrade
sv: Föråldrad: Använd --safe-upgrade

en: Upgrade the system in a safe way
sv: Uppgradera systemet på ett säkert sätt

en: Upgrade the system, possibly installing and removing packages
sv: Uppgradera systemet, möjligen installera och ta bort paket

en: Add the vendor to the trusted ones
sv: Lägg till leverantören till de pålitliga

en: Add the vendor keyid (also needs --keyserver)
sv: Lägg till leverantörens nyckel-id (kräver också --keyserver)

en: Use the given keyserver for looking up keys
sv: Använd angiven nyckelserver för att slå upp nycklar

en: Add new repository from the given deb-line
sv: Lägg till nytt förråd från angiven deb-rad

en: Specify an alternative sources.list.d file to which repositories should be added.
sv: Ange en alternativ sources.list.d-fil som vilka förråden ska läggas till i.

en: List trusted vendor keys
sv: Lista pålitliga leverantörsnycklar

en: Remove the trusted key of the given fingerprint
sv: Ta bort pålitlig nyckel för angivet fingeravtryck

en: Do not attach to the apt terminal
sv: Anslut inte till apt-terminalen

en: Allow packages from unauthenticated sources
sv: Tillåt paket från icke-autentiserade källor

en: Waiting for authentication
sv: Väntar på autentisering

en: Do not shutdown the daemon because of inactivity
sv: Stäng inte av daemonen på grund av inaktivitet

en: Show internal processing information
sv: Visa intern processinformation

en: Quit and replace an already running daemon
sv: Avsluta och ersätt en redan körande demon

en: Store profile stats in the specified file
sv: Lagra profilstatistik i angiven fil

en: Do not make any changes to the system (Only of use to developers)
sv: Gör inte några ändringar i systemet (endast för utvecklare)

en: Installed file
sv: Installerade fil

en: Installed packages
sv: Installerade paket

en: Added key from file
sv: Lade till nyckel från fil

en: Updated cache
sv: Uppdaterade cache

en: Removed trusted key
sv: Tog bort pålitlig nyckel

en: Removed packages
sv: Tog bort paket

en: Updated packages
sv: Uppdaterade paket

en: Upgraded system
sv: Uppgraderade systemet

en: Applied changes
sv: Verkställde ändringar

en: Repaired incomplete installation
sv: Reparerade ofullständig installation

en: Repaired broken dependencies
sv: Reparerade trasiga beroenden

en: Added software source
sv: Lade till programkälla

en: Enabled component of the distribution
sv: Aktiverade komponent för distributionen

en: Successful
sv: Lyckades

en: Canceled
sv: Avbruten

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Installing file
sv: Installerar fil

en: Installing packages
sv: Installerar paket

en: Adding key from file
sv: Lägger till nyckel från fil

en: Updating cache
sv: Uppdaterar cache

en: Removing trusted key
sv: Tar bort pålitlig nyckel

en: Removing packages
sv: Tar bort paket

en: Updating packages
sv: Uppdaterar paket

en: Upgrading system
sv: Uppgraderar systemet

en: Applying changes
sv: Verkställer ändringar

en: Repairing incomplete installation
sv: Reparerar ofullständig installation

en: Repairing broken deps
sv: Reparerar trasiga beroenden

en: Adding software source
sv: Lägger till programkälla

en: Enabling component of the distribution
sv: Aktiverar komponent för distributionen

en: Installation of the package file failed
sv: Installation av paketfilen misslyckades

en: Installation of software failed
sv: Installation av programvaran misslyckades

en: Adding the key to the list of trused software vendors failed
sv: Misslyckades med att lägga till nyckeln till listan över pålitliga programleverantörer

en: Refreshing the software list failed
sv: Uppdatering av programlistan misslyckades

en: Removing the vendor from the list of trusted ones failed
sv: Borttagning av leverantören från listan över pålitliga leverantörer misslyckades

en: Removing software failed
sv: Borttagning av programvaran misslyckades

en: Updating software failed
sv: Uppdatering av programvaran misslyckades

en: Upgrading the system failed
sv: Uppgradering av systemet misslyckades

en: Applying software changes failed
sv: Verkställandet av programändringar misslyckades

en: Repairing incomplete installation failed
sv: Reparation av ofullständig installation misslyckades

en: Repairing broken dependencies failed
sv: Reparation av trasiga beroenden misslyckades

en: Adding software source failed
sv: Tillägg av programkällan misslyckades

en: Enabling component of the distribution failed
sv: Aktivering av komponent för distributionen misslyckades

en: Check your Internet connection.
sv: Kontrollera din internetanslutning.

en: Check if you are using third party repositories. If so disable them, since they are a common source of problems.
    Furthermore run the following command in a Terminal: apt-get install -f
sv: Kontrollera om du använder tredjepartsförråd. Inaktivera dem i så fall eftersom de är en vanlig problemkälla.
    Kör även följande kommando i en terminal: apt-get install -f

en: The selected file may not be a GPG key file or it might be corrupt.
sv: Den valda filen verkar inte vara en GPG-nyckel eller så är filen trasig.

en: The selected key couldn't be removed. Check that you provided a valid fingerprint.
sv: Den valda nyckeln kunde inte tas bort. Kontrollera att du angav ett giltigt fingeravtryck.

en: Check if you are currently running another software management tool, e.g. Synaptic or aptitude. Only one tool is allowed to make changes at a time.
sv: Kontrollera om du för närvarande kör ett annat verktyg för programhantering, tex. Synaptic eller aptitude. Endast ett verktyg åt gången tillåts att göra ändringar.

en: This is a serious problem. Try again later. If this problem appears again, please report an error to the developers.
sv: Detta är ett allvarligt problem. Försök igen senare. Om problemet sker igen så rapportera detta som ett fel till utvecklarna.

en: Check the spelling of the package name, and that the appropriate repository is enabled.
sv: Kontrollera stavningen av paketnamnet och att rätt förråd är aktiverat.

en: There isn't any need for an update.
sv: Det finns inget behov för en uppdatering.

en: There isn't any need for an installation
sv: Det finns inget behov för en installation

en: There isn't any need for a removal.
sv: Det finns inget behov för en borttagning.

en: You requested to remove a package which is an essential part of your system.
sv: Du begärde att ta bort ett paket som är en systemkritisk del av ditt system.

en: The connection to the daemon was lost. Most likely the background daemon crashed.
sv: Anslutningen till demonen tappades. Mest sannolikt är att bakgrundsdemonen kraschade.

en: The installation or removal of a software package failed.
sv: Installationen eller borttagningen av ett programpaket misslyckades.

en: There seems to be a programming error in aptdaemon, the software that allows you to install/remove software and to perform other package management related tasks. Please report this error at http://launchpad.net/aptdaemon/+filebug and retry.
sv: Det verkar finnas ett programmeringsfel i aptdaemon, programvaran som låter dig installera/ta bort program och för att genomföra andra relaterade åtgärder för pakethantering. Rapportera detta fel på http://launchpad.net/aptdaemon/+filebug och försök igen.

en: This error could be caused by required additional software packages which are missing or not installable. Furthermore there could be a conflict between software packages which are not allowed to be installed at the same time.
sv: Detta fel kan orsakas av att ytterligare nödvändiga programpaket saknas eller inte är installerbara. Det kan även finnas en konflikt mellan programpaket som inte tillåts att installeras på samma gång.

en: The action would require the installation of packages from not authenticated sources.
sv: Åtgärden skulle kräva installation av paket från ej autentiserade källor.

en: The installation could have failed because of an error in the corresponding software package or it was cancelled in an unfriendly way. You have to repair this before you can install or remove any further software.
sv: Installationen kan ha misslyckats på grund av ett fel i programpaketet eller att den avbröts på ett onormalt sätt. Du måste reparera detta innan du kan installera eller ta bort ytterligare program.

en: Failed to download package files
sv: Misslyckades med att hämta paketfiler

en: Failed to download repository information
sv: Misslyckades med att hämta förrådsinformation

en: Package dependencies cannot be resolved
sv: Paketberoenden kan inte lösas

en: The package system is broken
sv: Paketsystemet är trasigt

en: Key was not installed
sv: Nyckeln installerades inte

en: Key was not removed
sv: Nyckeln togs inte bort

en: Failed to lock the package manager
sv: Misslyckades med att låsa pakethanteraren

en: Failed to load the package list
sv: Misslyckades med att läsa in paketlistan

en: Package does not exist
sv: Paketet finns inte

en: Package is already up-to-date
sv: Paketet är redan uppdaterat

en: Package is already installed
sv: Paketet är redan installerat

en: Package isn't installed
sv: Paketet är inte installerat

en: Failed to remove essential system package
sv: Misslyckades med att ta bort ett systemkritiskt paket

en: Task cannot be monitored or controlled
sv: Åtgärden kan inte övervakas eller kontrolleras

en: Package operation failed
sv: Paketåtgärden misslyckades

en: Requires installation of untrusted packages
sv: Kräver installation av ej pålitliga paket

en: Previous installation hasn't been completed
sv: Tidigare installation har inte färdigställts

en: An unhandlable error occured
sv: Ett ohanterat fel inträffade

en: Waiting for service to start
sv: Väntar på att tjänsten ska starta

en: Waiting
sv: Väntar

en: Waiting for required medium
sv: Väntar på nödvändigt media

en: Waiting for other software managers to quit
sv: Väntar på att andra programhanterare ska avslutas

en: Waiting for configuration file prompt
sv: Väntar på prompt för konfigurationsfil

en: Running task
sv: Kör aktivitet

en: Downloading
sv: Hämtar

en: Cleaning up
sv: Rensar upp

en: Finished
sv: Färdig

en: Cancelling
sv: Avbryter

en: Loading software list
sv: Läser in programlista

en: Done
sv: Färdig

en: Authentication failed
sv: Autentisering misslyckades

en: Fetching
sv: Hämtar

en: Idle
sv: Overksam

en: Network isn't available
sv: Nätverket är inte tillgängligt

en: Details
sv: Detaljer

en: File
sv: Fil

en: Downloaded %sB
sv: Hämtat %sB

en: Downloaded
sv: Hämtat

note: TRANSLATORS: %s represents the name of a CD or DVD
en: CD/DVD '%s' is required
sv: Cd/dvd-skivan "%s" krävs

note: TRANSLATORS: %s is the name of the CD/DVD drive
en: Please insert the above CD/DVD into the drive '%s' to install software packages from it.
sv: Mata in ovanstående cd/dvd-skiva i enheten "%s" för att installera programpaket från den.

en: C_ontinue
sv: F_ortsätt

en: Install
sv: Installera

en: Reinstall
sv: Installera om

en: Remove
sv: Ta bort

en: Purge
sv: Rensa

en: Upgrade
sv: Uppgradera

en: Downgrade
sv: Nedgradera

en: Skip upgrade
sv: Hoppa över uppgradering

note: If there is only one type of changes (e.g. only installs) expand the tree FIXME: adapt the title and message accordingly FIXME: Should we have different modes? Only show dependencies, only initial packages or both?
en: Please take a look at the list of changes below.
sv: Ta en titt på ändringslistan nedan.

en: Additional software has to be installed
sv: Ytterligare program behöver installeras

en: Additional software has to be re-installed
sv: Ytterligare program behöver installeras om

en: Additional software has to be removed
sv: Ytterligare program behöver tas bort

en: Additional software has to be purged
sv: Ytterligare program behöver rensas bort

en: Additional software has to be upgraded
sv: Ytterligare program behöver uppgraderas

en: Additional software has to be downgraded
sv: Ytterligare program behöver nedgraderas

en: Updates will be skipped
sv: Uppdateringar kommer att hoppas över

en: Additional changes are required
sv: Ytterligare ändringar krävs

en: %sB will be downloaded in total.
sv: %sB kommer totalt att hämtas.

en: %sB of disk space will be freed.
sv: %sB diskutrymme kommer att frigöras.

en: %sB more disk space will be used.
sv: %sB ytterligare diskutrymme kommer att användas.

note: TRANSLATORS: %s is a file path
en: Replace your changes in '%s' with a later version of the configuration file?
sv: Ersätt dina ändringar i "%s" med en senare version av konfigurationsfilen?

en: If you don't know why the file is there already, it is usually safe to replace it.
sv: Om du inte vet varför filen redan finns där så är det oftast det bästa att ersätta den.

en: _Changes
sv: _Ändringar

en: _Keep
sv: _Behåll

en: _Replace
sv: _Ersätt

note: TRANSLATORS: expander label in the error dialog
en: _Details
sv: _Detaljer

en: Installing %s
sv: Installerar %s

en: Configuring %s
sv: Konfigurerar %s

en: Removing %s
sv: Tar bort %s

en: Running post-installation trigger %s
sv: Kör efterinstallationsutlösare %s

en: Purging %s
sv: Rensar %s

en: Upgrading %s
sv: Uppgraderar %s

en: Downloading %s | Downloading %s
sv[0]: Hämtar %s
sv[1]: Hämtar %s
