update-manager - en to sv translation catalogue (219 entries)

en: Daily
sv: Dagligen

en: Every two days
sv: Varannan dag

en: Weekly
sv: Varje vecka

en: Every two weeks
sv: Varannan vecka

en: Every %s days
sv: Var %s:e dag

en: After one week
sv: Efter en vecka

en: After two weeks
sv: Efter två veckor

en: After one month
sv: Efter en månad

en: After %s days
sv: Efter %s dagar

en: Import key
sv: Importera nyckel

en: Error importing selected file
sv: Fel vid importing av vald fil

en: The selected file may not be a GPG key file or it might be corrupt.
sv: Den valda filen verkar inte vara en GPG-nyckel eller så är filen trasig.

en: Error removing the key
sv: Fel vid borttagning av nyckeln

en: The key you selected could not be removed. Please report this as a bug.
sv: Nyckeln du valde kan inte tas bort. Var vänlig anmäl detta som en bugg.

en: <big><b>Error scaning the CD</b></big>
    
    %s
sv: <big><b>Fel vid genomsökning av CD</b></big>
    
    %s

en: Please enter a name for the disc
sv: Skriv in ett namn på skivan

en: Please insert a disc in the drive:
sv: Sätt in en skiva i enheten:

en: Broken packages
sv: Trasiga paket

en: Your system contains broken packages that couldn't be fixed with this software. Please fix them first using synaptic or apt-get before proceeding.
sv: Ditt system innehåller trasiga paket som inte kunde repareras med det här programmet. Reparera dem först med synaptic eller apt-get innan du fortsätter.

en: Can't upgrade required meta-packages
sv: Kan inte uppdatera obligatoriska meta-paket

en: A essential package would have to be removed
sv: Ett grundläggande paket skulle behöva tas bort

en: Could not calculate the upgrade
sv: Kunde inte beräkna uppdateringen

en: A unresolvable problem occured while calculating the upgrade. Please report this as a bug.
sv: Ett problem som inte gick att lösa uppstod när uppdateringen beräknades. Var vänlig rapportera detta som en bugg.

en: Error authenticating some packages
sv: Det gick inte att autentisiera vissa paket

en: It was not possible to authenticate some packages. This may be a transient network problem. You may want to try again later. See below for a list of unauthenticated packages.
sv: Det gick inte att autentisiera vissa paket. Det kan vara ett tillfälligt nätverksfel. Det kan hjälpa med att försöka senare. Se nedan för en lista med icke autentisierade paket.

en: Can't install '%s'
sv: Kan inte installera "%s"

en: It was impossible to install a required package. Please report this as a bug.
sv: Det var inte möjligt att installera ett nödvändigt paket. Var vänlig rapportera detta som en bugg.

en: Can't guess meta-package
sv: Kan inte gissa meta-paket

en: Your system does not contain a ubuntu-desktop, kubuntu-desktop or edubuntu-desktop package and it was not possible to detect which version of ubuntu you are runing.
     Please install one of the packages above first using synaptic or apt-get before proceeding.
sv: Ditt system innehåller varken ubuntu-desktop, kubuntu-desktop eller edubuntu-desktop och det gick inte att upptäcka vilken version av ubuntu du använder.
     Installera ett av dessa paket med synaptic eller apt-get innan du fortsätter.

en: Reading cache
sv: Läser cache

en: No valid mirror found
sv: Hittade ingen giltig serverspegel

en: While scaning your repository information no mirror entry for the upgrade was found.This cam happen if you run a internal mirror or if the mirror information is out of date.
    
    Do you want to rewrite your 'sources.list' file anyway? If you choose 'Yes' here it will update all '%s' to '%s' entries.
    If you select 'no' the update will cancel.
sv: Kunde inte hitta någon serverspegelpost för uppgraderingen när förrådsinformationen söktes igenom. Det här kan hända om du kör en intern spegel eller om spegelinformationen är utdaterad.
    
    Vill du skriva över filen "sources.list" i alla fall? Om du väljer "Ja" här kommer det att uppdatera alla "%s" till "%s".
    Om du väljer "nej" kommer uppdateringen avbrytas.

en: Generate default sources?
sv: Lägg till standardförråd?

en: After scanning your 'sources.list' no valid entry for '%s' was found.
    
    Should default entries for '%s' be added? If you select 'No' the update will cancel.
sv: Hittade ingen giltig post för "%s" när "sources.list" söktes igenom.
    
    Ska standardposter för "%s" läggas till? Om du väljer "Nej" kommer uppdateringen avbrytas.

en: Repository information invalid
sv: Information om förråd ogiltig

en: Upgrading the repository information resulted in a invalid file. Please report this as a bug.
sv: Uppdatering av förrådsinformationen orsakade en ogiltig fil. Var vänlig rapportera detta som en bugg.

en: Third party sources disabled
sv: Tredjepartskällor inaktiverade

en: Some third party entries in your souces.list where disabled. You can re-enable them after the upgrade with the 'software-properties' tool or with synaptic.
sv: Somliga tredjeparskällor i din sources.list var avstängda. Du kan åter-aktivera dem efter uppgraderingen med verktyget "software-properties" eller med synaptic.

en: Error during update
sv: Fel vid uppdatering

en: A problem occured during the update. This is usually some sort of network problem, please check your network connection and retry.
sv: Ett problem inträffade under uppdateringen. Detta beror oftast på någon form av nätverksproblem, var god kontrollera din nätverksanslutning och försök igen.

en: Not enough free disk space
sv: Inte tillräckligt med ledigt diskutrymme

en: The upgrade aborts now. Please free at least %s of disk space. Empty your trash and remove temporary packages of former installations using 'sudo apt-get clean'.
sv: Uppdateringen avbryter nu. Vänligen frigör minst %s diskutrymme. Töm din papperskorg och ta bort temporära paket från tidigare installationer genom att köra "sudo apt-get clean".

en: Do you want to start the upgrade?
sv: Vill du starta uppdateringen?

en: Could not install the upgrades
sv: Det gick inte att installera uppgraderingarna

en: The upgrade aborts now. Your system can be in an unusable state. A recovery was run (dpkg --configure -a).
sv: Uppgraderingen avbryts nu. Ditt system kan vara i ett oanvändbart tillstånd. En återställning kördes (dpkg --configure -a).

en: Could not download the upgrades
sv: Det gick inte ladda ner uppgraderingarna

en: The upgrade aborts now. Please check your internet connection or installation media and try again.
sv: Uppdateringen avbryts nu. Var god kontrollera din internetanslutning eller ditt installationsmedia och försök igen.

en: Remove obsolete packages?
sv: Ta bort föråldrade paket?

en: _Skip This Step
sv: _Hoppa över det här steget

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: Error during commit
sv: Fel inträffade vid utförandet

en: Some problem occured during the clean-up. Please see the below message for more information.
sv: Något fel inträffade vid upprensningen. Se meddelandet nedan för mer information.

note: sanity check (check for ubuntu-desktop, brokenCache etc)
en: Checking package manager
sv: Kontrollerar pakethanterare

en: Updating repository information
sv: Uppdaterar förrådsinformation

en: Invalid package information
sv: Ogiltig paketinformation

en: After your package information was updated the essential package '%s' can not be found anymore.
    This indicates a serious error, please report this as a bug.
sv: Efter att paketinformationen uppdaterades går det inte att hitta det nödvändiga paketet "%s" längre.
    Det här tyder på ett alvarligt fel, var god och rapportera detto som en bugg.

en: Asking for confirmation
sv: Ber om bekräftelse

en: Upgrading
sv: Uppgraderar

en: Searching for obsolete software
sv: Söker efter föråldrad mjukvara

en: System upgrade is complete.
sv: Systemuppdateringen är klar.

en: Please insert '%s' into the drive '%s'
sv: Mata in "%s" i enheten "%s"

en: Download is complete
sv: Hämtningen är färdig

en: Downloading file %li of %li at %s/s
sv: Hämtar hem fil %li av %li i %s/s

en: %s remaining
sv: %s återstår

en: Downloading file %li of %li
sv: Laddar ner fil %li av %li

note: FIXME: add support for the timeout of the terminal (to display something useful then)
en: Applying changes
sv: Verställer ändringar

en: Could not install '%s'
sv: Kunde inte installera "%s"

en: The upgrade aborts now. Please report this bug.
sv: Uppdateringen avbryts nu. Var vänlig rapportera detta som en bugg.

en: Replace configuration file
    '%s'?
sv: Ersätt konfigurationsfil
    "%s"?

en: The 'diff' command was not found
sv: Kommandot "diff" hittades inte

en: A fatal error occured
sv: Ett kritiskt fel uppstod

en: Please report this as a bug and include the files /var/log/dist-upgrade.log and /var/log/dist-upgrade-apt.log in your report. The upgrade aborts now.
    Your original sources.list was saved in /etc/apt/sources.list.distUpgrade.
sv: Var god och rapportera detta som en bugg och inkludera filerna /var/log/dist-upgrade.log och /var/log/dist-upgrade-apt.log i din rapport. Uppgraderingen avbryts nu.
    Din ursprungliga sources.list sparades i /etc/apt/sources.list.distUpgrade.

en: %s package is going to be removed. | %s packages are going to be removed.
sv[0]: %s paket kommer att tas bort.
sv[1]: %s paket kommer att tas bort.

en: %s new package is going to be installed. | %s new packages are going to be installed.
sv[0]: %s nytt paket kommer att installeras.
sv[1]: %s nya paket kommer att installeras.

en: %s package is going to be upgraded. | %s packages are going to be upgraded.
sv[0]: %s paket kommer att uppgraderas.
sv[1]: %s paket kommer att uppgraderas.

en: You have to download a total of %s.
sv: Du behöver ladda ner totalt %s.

en: The upgrade can take several hours and cannot be canceled at any time later.
sv: Uppdateringen kan ta flera timmar och kan inte avbrytas någon gång senare.

en: To prevent data loss close all open applications and documents.
sv: Stäng alla öppna program och dokument för att undvika dataförlust.

en: Could not find any upgrades
sv: Kunde inte hitta några uppgraderingar

en: Your system has already been upgraded.
sv: Ditt system har redan uppgraderats.

en: <b>Remove %s</b>
sv: <b>Ta bort %s</b>

en: Install %s
sv: Installera %s

en: Upgrade %s
sv: Uppgradera %s

en: Reboot required
sv: Omstart krävs

en: The upgrade is finished and a reboot is required. Do you want to do this now?
sv: Uppgraderingen är klar och datorn behöver startas om. Vill du göra det nu?

en: <b><big>Cancel the running upgrade?</big></b>
    
    The system could be in an unusable state if you cancel the upgrade. You are strongly adviced to resume the upgrade.
sv: <b><big>Avbryt pågående uppdatering?</big></b>
    
    Systemet kan hamna i ett oanvändbart läge om du avbryter uppgraderingen. Du är starkt rekommderad att fortsätta uppgraderingen.

en: <b><big>Restart the system to complete the upgrade</big></b>
sv: <b><big>Starta om systemet för att färdigställa uppgraderingen</big></b>

en: <b><big>Start the upgrade?</big></b>
sv: <b><big>Starta uppgraderingen?</big></b>

en: <span weight="bold" size="x-large">Upgrading to Ubuntu "Dapper" 6.06</span>
sv: <span weight="bold" size="x-large">Uppdaterar till Ubuntu "Dapper" 6.06</span>

en: Cleaning up
sv: Rensar upp

en: Details
sv: Detaljer

en: Difference between the files
sv: Skillnad mellan filerna

en: Downloading and installing the upgrades
sv: Hämtar och installerar uppgraderingarna

en: Modifying the software channels
sv: Ändrar källorna för program

en: Preparing the upgrade
sv: Förbereder uppgraderingen

en: Restarting the system
sv: Startar om datorn

en: Terminal
sv: Terminalfönster

en: Upgrading Ubuntu
sv: Uppgraderar Ubuntu

en: _Keep
sv: _Behåll

en: _Replace
sv: _Ersätt

en: _Report Bug
sv: _Rapportera bugg

en: _Restart Now
sv: _Starta om nu

en: _Resume Upgrade
sv: _Återuppta uppgraderingen

en: Could not find the release notes
sv: Det gick inte att hitta versionsinformation

en: The server may be overloaded.
sv: Servern kan vara överbelastad.

en: Could not download the release notes
sv: Det gick inte att ladda ner versionsinformation

en: Please check your internet connection.
sv: Kontrollera din internetanslutning

en: Could not run the upgrade tool
sv: Det gick inte att köra uppdateringsverktyget

en: This is most likely a bug in the upgrade tool. Please report it as a bug
sv: Det är troligen en bugg i uppdateringsverktyget. Var god rapportera det som en bugg.

en: Downloading the upgrade tool
sv: Hämtar uppdateringsverktyget

en: The upgrade tool will guide you through the upgrade process.
sv: Uppdateringsverktyget kommer att guida dig genom uppdateringsprocessen.

en: Upgrade tool signature
sv: Uppdateringsverktygets signatur

en: Upgrade tool
sv: Uppdateringsverktyg

en: Failed to fetch
sv: Misslyckades med att hämta

en: Fetching the upgrade failed. There may be a network problem.
sv: Hämtningen av uppdateringen misslyckades. Det kan vara ett problem med nätverket.

en: Failed to extract
sv: Misslyckades med att packa upp

en: Extracting the upgrade failed. There may be a problem with the network or with the server.
sv: Uppackningen av uppdateringen misslyckades. Det kan vara ett problem med nätverket eller servern.

en: Verfication failed
sv: Kontrollen misslyckades

en: Verfing the upgrade failed.  There may be a problem with the network or with the server.
sv: Kontrollen av uppdateringen misslyckades. Det kan vara ett problem med nätverket eller servern.

en: Authentication failed
sv: Autentisering misslyckades

en: Authenticating the upgrade failed. There may be a problem with the network or with the server.
sv: Autentisering av uppdateringen misslyckades. Det kan vara ett problem med nätverket eller servern.

en: Downloading file %li of %li with %s/s
sv: Hämtar hem fil %li av %li i %s/s

en: Downloading file %li of %li with unknown speed
sv: Hämtar hem fil %li av %li med okänd hastighet

en: The list of changes is not available yet. Please try again later.
sv: Listan med ändringar är inte tillgänglig än. Försök igen senare

en: Failed to download the list of changes. Please check your Internet connection.
sv: Misslyckades med att hämta listan med ändringar. Kontrollera din internetanslutning.

en: Cannot install all available updates
sv: Det går inte att installera alla tillgängliga uppdateringar

en: Some updates require the removal of further software. Use the function "Mark All Upgrades" of the package manager "Synaptic" or run "sudo apt-get dist-upgrade" in a terminal to update your system completely.
sv: Vissa uppdateringar kräver att andra program avinstalleras. Använd funktionen "Markera alla Uppgraderingar" i packethanteraren Synaptic eller kör "sudo apt-get dist-upgrade" i en terminal för att uppdatera ditt system helt och hållet.

en: The following updates will be skipped:
sv: Följande uppdateringar kommer att hoppas över

en: Downloading the list of changes...
sv: Hämtar lista med ändringar...

en: Download size: %s
sv: Nerladdningsstorlek: %s

en: Your system is up-to-date
sv: Ditt system är uppdaterat

en: You can install %s update | You can install %s updates
sv[0]: Du kan installera %s uppdatering
sv[1]: Du kan installera %s uppdateringar

en: Hide details
sv: Dölj detaljer

en: Show details
sv: Visa detaljer

en: Please wait, this can take some time.
sv: Var god vänta, det här kan ta lite tid

en: Update is complete
sv: Uppdateringen är färdig

en: New version: %s   (Size: %s)
sv: Ny version: %s (Storlek: %s)

en: Your distribution is not supported anymore
sv: Din distribution stöds inte längre

en: You will not get any further security fixes or critical updates. Upgrade to a later version of Ubuntu Linux. See http://www.ubuntu.com for more information on upgrading.
sv: Du kommer inte längre få säkerhets- eller kritiska uppdateringar. Uppgradera till en senare version av Ubuntu Linux. Se http://www.ubuntu.com för mer information om att uppgradera.

en: Only one software management tool is allowed to run at the same time
sv: Endast ett programvaruhanteringsverktyg tillåts att köra samtidigt

en: Please close the other application e.g. 'aptitude' or 'Synaptic' first.
sv: Stäng det andra programmet först, t.ex. 'aptitude' eller 'Synaptic'

en: Software index is broken
sv: Indexet för program är trasigt

en: It is impossible to install or remove any software. Please use the package manager "Synaptic" or run "sudo apt-get install -f" in a terminal to fix this issue at first.
sv: Det är inte möjligt att installera eller ta bort några program. Använd packethanteraren "Synaptic" eller kör "sudo apt-get install -f" i en terminal för att rätta till det här problemet först.

en: <b><big>You must check for updates manually</big></b>
    
    Your system does not check for updates automatically. You can configure this behavior in "System" -> "Administration" -> "Software Properties".
sv: <b><big>Du måste titta efter uppdateringar manuellt</big></b>
    
    Ditt system tittar inte efter uppdateringar automatiskt. Du kan konfiguera detta beteende i "System" -> "Administration" -> "Programvaruinställningar"

en: <big><b>Examining your system</b></big>
    
    Software updates correct errors, eliminate security vulnerabilities and provide new features.
sv: <big><b>Undersöker ditt system</b></big>
    
    Mjukvaruuppdateringar fixar fel, eliminerar säkerhetsproblem och ger dig nya funktioner.

en: <big><b>Keep your system up-to-date</b></big>
sv: <big><b>Håll ditt system uppdaterat</b></big>

en: Cancel _Download
sv: Avbryt _nedladdningen

en: Changes
sv: Ändringar

en: Chec_k
sv: _Kontrollera

en: Check the software channels for new updates
sv: Kontrollera programvarukanalerna efter nya uppdateringar

en: Description
sv: Beskrivning

en: Release Notes
sv: Versionsinformation

en: Show progress of single files
sv: Visa förlopp för enstaka filer

en: Software Updates
sv: Programvaruuppdateringar

en: Software updates correct errors, eliminate security vulnerabilities and provide new features.
sv: Mjukvaruuppdateringar fixar fel, eliminerar säkerhetsproblem och ger dig nya funktioner.

en: U_pgrade
sv: _Uppdateringar

en: Upgrade to the latest version of Ubuntu
sv: Uppdatera till senaste versionen av Ubuntu

en: _Check
sv: _Kontrollera

en: _Hide this information in the future
sv: _Dölj denna information i framtiden

en: _Install Updates
sv: _Installera uppdateringar

en: <b>Channels</b>
sv: <b>Kanaler</b>

en: <b>Internet updates</b>
sv: <b>Internetuppdateringar</b>

en: <b>Keys</b>
sv: <b>Nycklar</b>

en: Add _Cdrom
sv: Lägg till _CD

en: Authentication
sv: Autentisering

en: D_elete downloaded software files:
sv: _Ta bort nerladdade programfiler:

en: Import the public key from a trusted software provider
sv: Importera den publika nyckeln från en betrodd mjukvaruutgivare

en: Installation Media
sv: Installationsmedia

en: Internet Updates
sv: Internetuppdateringar

en: Only security updates from the official Ubuntu servers will be installed automatically
sv: Bara säkerhetsuppdateringar från de officiella Ubuntuservrarna kommer installeras automatiskt

en: Restore _Defaults
sv: _Återställ standardalternativ

en: Restore the default keys of your distribution
sv: Återställ standardnycklarna för din distribution

en: Software Preferences
sv: Programvaruinställningar

en: _Check for updates automatically:
sv: Kolla efter uppdateringar _automatiskt:

en: _Download updates in the background, but do not install them
sv: _Hämta uppdateringar i bakgrunden, men installera dem inte

en: _Install security updates without confirmation
sv: _Installera säkerhetsuppdateringar utan bekräftelse

en: <b><big>The channel information is out-of-date</big></b>
    
    You have to reload the channel information to install software and updates from newly added or changed channels. 
    
    You need a working internet connection to continue.
sv: <b><big>Kanalinformationen är gammal</big></b>
    
    Du behöver uppdatera kanalinformationen för att installera program och uppdateringar från nya eller ändrade kanaler. 
    
    Du behöver en fungerande internetanslutning för att kunna fortsätta.

en: <b>Channel</b>
sv: <b>Kanal</b>

en: <b>Comment:</b>
sv: <b>Kommentar:</b>

en: <b>Components:</b>
sv: <b>Komponenter:</b>

en: <b>Components</b>
sv: <b>Komponenter</b>

en: <b>Type:</b>
sv: <b>Typ:</b>

en: <big><b>Enter the complete APT line of the channel that you want to add</b></big>
    
    The APT line includes the type, location and components of a channel, for example <i>"deb http://ftp.debian.org sarge main"</i>.
sv: <big><b>Skriv in hela APT-raden till kanalen du vill lägga till</b></big>
    
    APT-raden innehåller typ, plats och komponenter för en kanal, till exempel <i>"deb http://ftp.debian.org sarge main"</i>.

en: APT line:
sv: APT-rad:

en: Add Channel
sv: Lägg till kanal

en: Binary
    Source
sv: Binär
    Källkod

en: Edit Channel
sv: Redigera kanal

en: Scanning CD-ROM
sv: Söker igenom CD-skivan

en: _Add Channel | _Add Channels
sv[0]: _Lägg till kanal
sv[1]: _Lägg till kanaler

en: _Custom
sv: An_passad

en: _Reload
sv: _Läs om

en: Show and install available updates
sv: Visa och installera tillgängliga uppdateringar

en: Update Manager
sv: Uppdateringshanterare

en: Check automatically if a new version of the current distribution is available and offer to upgrade (if possible).
sv: Kontrollera automatiskt om en nyare version av nuvarande distribution finns tillgänglig och fråga om du vill uppdatera (om möjligt).

en: Check for new distribution releases
sv: Sök efter ny utgåva av distributionen

en: If automatic checking for updates is disabeld, you have to reload the channel list manually. This option allows to hide the reminder shown in this case.
sv: Om automatisk kontroll av uppdateringar är inaktiverad behöver du ladda om kanallistan manuellt. Det här alternativet möjliggör att dölja påminnelser som visas i det här läget.

en: Remind to reload the channel list
sv: Påminn om att uppdatera kanallistan

en: Show details of an update
sv: Visa detaljer för en uppdatering

en: Stores the size of the update-manager dialog
sv: Sparar storleken på uppdateringshanterarens fönster

en: Stores the state of the expander that contains the list of changs and the description
sv: Sparar läget på expanderaren som innehåller listan på ändringar och beskrivningar

en: The window size
sv: Fönsterstorleken

en: Configure software channels and internet updates
sv: Konfigurera programkanaler och internetuppdateringar

en: Software Properties
sv: Programvaruegenskaper

en: Ubuntu 6.06 'Dapper Drake'
sv: Ubuntu 6.06 "Dapper Drake"

en: Ubuntu 6.06 Security Updates
sv: Ubuntu 6.06 Säkerhetsuppdateringar

en: Ubuntu 6.06 Updates
sv: Ubuntu 6.06 Uppdateringar

en: Ubuntu 6.06 Backports
sv: Ubuntu 6.06 Bakåtportar

en: Ubuntu 5.10 'Breezy Badger'
sv: Ubuntu 5.10 "Breezy Badger"

en: Ubuntu 5.10 Security Updates
sv: Ubuntu 5.10 Säkerhetsuppdateringar

en: Ubuntu 5.10 Updates
sv: Ubuntu 5.10 Uppdateringar

en: Ubuntu 5.10 Backports
sv: Ubuntu 5.10 Bakåtportar

en: Officially supported
sv: Stöds officiellt

en: Restricted copyright
sv: Begränsad upphovsrätt

en: Community maintained (Universe)
sv: Gemenskapsunderhållen (Universe)

en: Non-free (Multiverse)
sv: Ickefri (Multiverse)

en: Debian 3.1 "Sarge" Security Updates
sv: Debian 3.1 "Sarge" Säkerhetsuppdateringar

en: http://http.us.debian.org/debian/
sv: http://ftp.se.debian.org/debian/

en: DFSG-compatible Software with Non-Free Dependencies
sv: DFSG-kompatibel programvara med icke-fria beroenden

en: Non-DFSG-compatible Software
sv: Inte DFSG-kompatibel programvara
