update-manager - en to ast translation catalogue (46 entries)

note: TRANSLATORS: %s is a country
en: Server for %s
ast: Servidores pa %s

note: More than one server is used. Since we don't handle this case in the user interface we set "custom servers" to true and append a list of all used servers
en: Main server
ast: Servidor prinicipal

en: Use the given path to search for a cdrom with upgradable packages
ast: Usar la ruta pa buscar un cdrom con paquetes d'actualización

en: Use special upgrade mode. Available:
    desktop, server
ast: Usar el modu especial d'actualización. Disponible:
    Escritoriu, servidor

en: Broken packages
ast: Paquetes frayaos

en: Your system contains broken packages that couldn't be fixed with this software. Please fix them first using synaptic or apt-get before proceeding.
ast: El to sistema contien paquetes frayaos que nun puede ser igüaos con esti software. Por favor igüalo anantes d'usar synaptic o apt-get

en: Can't upgrade required meta-packages
ast: Nun pueden actualizase los meta-paquetes requeridos

en: A essential package would have to be removed
ast: Un paquete esencial podría ser desaniciau

en: Could not calculate the upgrade
ast: Nun puede calculase la actualización

note: FIXME: maybe ask a question here? instead of failing?
en: Error authenticating some packages
ast: Error autentificando dalgunos paquetes

en: Can't install '%s'
ast: Nun puede istalase '%s'

en: It was impossible to install a required package. Please report this as a bug.
ast: Nun fue posible istalar el paquete requeríu. Por favor, avisa esto como un bug.

en: Your system does not contain a ubuntu-desktop, kubuntu-desktop, xubuntu-desktop or edubuntu-desktop package and it was not possible to detect which version of Ubuntu you are running.
     Please install one of the packages above first using synaptic or apt-get before proceeding.
ast: El to sistema nun cotien un paquete ubuntu-desktop, kubuntu-desktop, xubuntu-desktop o edubuntu-desktop y nun fue posible detectar qué versión d'Ubuntu tas executando.
     Por favor, istala un de los paquetes d'abaxo anantes d'usar Synaptic o apt-get.

en: Failed to add the CD
ast: Falló añadir el CD

en: Reading cache
ast: Lleendo cache

en: Unable to get exclusive lock
ast: Bloqueu n'esclusiva nun posible

en: Continue running under SSH?
ast: ¿Continuar executando baxo SSH?

en: Starting additional sshd
ast: Estamando sshd adicional

en: Can not upgrade
ast: Nun pudó actualizase

en: Include latest updates from the Internet?
ast: ¿Incluyir les caberes actualizaciones dende Internet?

en: No valid mirror found
ast: Espeyu atopau nun válidu

note: hm, still nothing useful ...
en: Generate default sources?
ast: ¿Xenerar fontes por defectu?

en: Repository information invalid
ast: Información del repositoriu nun válida

en: Third party sources disabled
ast: Desactivar fontes de terceres partes

en: Error during update
ast: Error durante l'actualización

en: Not enough free disk space
ast: Nun hai suficiente espaciu llibre en discu

note: ask the user if he wants to do the changes
en: Do you want to start the upgrade?
ast: ¿Quies entamar l'actualización?

en: Could not download the upgrades
ast: Nun se puede descargar les actualizaciones

en: Could not install the upgrades
ast: Nun pudo istalase les actualizaciones

en: Remove obsolete packages?
ast: ¿Desaniciar paquetes obsoletos?

en: _Remove
ast: _Esborrar

note: generate a new cache
en: Restoring original system state
ast: Restaurando al estau del sistema orixinal

en: Updating repository information
ast: Actualizando información del repositoriu

en: Invalid package information
ast: Información del paquete nun válida

note: calc the dist-upgrade and see if the removals are ok/expected do the dist-upgrade
en: Calculating the changes
ast: Calculando los cambios

en: Upgrading
ast: Actualizando

en: Searching for obsolete software
ast: Buscando software obsoletu

en: System upgrade is complete.
ast: Actualización del sistema completa

note: print "mediaChange %s %s" % (medium, drive)
en: Please insert '%s' into the drive '%s'
ast: Por favor, inserta '%s' nel dispositivu '%s'

note: FIXME: add support for the timeout of the terminal (to display something useful then) -> longer term, move this code into python-apt
en: Applying changes
ast: Aplicando cambios

en: Could not install '%s'
ast: Nun puede istalase '%s'

en: The 'diff' command was not found
ast: El comandu 'diff' nun fue atopau

en: A fatal error occured
ast: Ocurrió un error fatal

note: append warning
en: To prevent data loss close all open applications and documents.
ast: Pa evitar perder datos, peslla toles aplicaciones y documentos abiertos.

en: %d new package is going to be installed. | %d new packages are going to be installed.
ast[0]: %d Paquete nuevu va ser istalau.

en: 
    
    You have to download a total of %s.
ast: 
    
    Descargaste un total de %s.
