update-manager - en to ast translation catalogue (324 entries)

note: TRANSLATORS: %s is a country
en: Server for %s
ast: Sirvidor pa %s

note: More than one server is used. Since we don't handle this case in the user interface we set "custom servers" to true and append a list of all used servers
en: Main server
ast: Sirvidor principal

en: Custom servers
ast: Sirvidores personalizaos

en: Could not calculate sources.list entry
ast: Nun pudo calculase la entrada sources.list

en: Unable to locate any package files, perhaps this is not a Ubuntu Disc or the wrong architecture?
ast: Nun se puede llocalizar dengún paquete, seique nun ye un discu d'Ubuntu o nun ye l'arquiteutura correuta.

en: Failed to add the CD
ast: Falló amestar el CD

en: There was a error adding the CD, the upgrade will abort. Please report this as a bug if this is a valid Ubuntu CD.
    
    The error message was:
    '%s'
ast: Asocedió un erru al amestar el CD; Torgóse l'aútualización. Por favor, informe d'esto como un fallu si esti ye un CD válidu d'Ubuntu.
    
    El mensax d'error foi:
    «%s»

en: Remove package in bad state | Remove packages in bad state
ast[0]: Desaniciar paquete en mal estáu
ast[1]: Desaniciar paquetes en mal estáu

en: The package '%s' is in an inconsistent state and needs to be reinstalled, but no archive can be found for it. Do you want to remove this package now to continue? | The packages '%s' are in an inconsistent state and need to be reinstalled, but no archives can be found for them. Do you want to remove these packages now to continue?
ast[0]: El paquete «%s» ta nun estáu inconsistente y hai de reinstalalu, pero nun s'alcuentra en dengún repositoriu. ¿Quier desinstalar esti paquete agora pa continuar?
ast[1]: Los paquetes «%s» tán nun estáu inconsistente y hai de reinstalalos, pero nun s'alcuentren en dengún repositoriu. ¿Quier desinstalar estos paquete agora pa continuar?

en: Broken packages
ast: Paquetes frayaos

en: Your system contains broken packages that couldn't be fixed with this software. Please fix them first using synaptic or apt-get before proceeding.
ast: El to sistema contién paquetes frayaos que nun puede ser iguaos con esti software. Por favor ígualo anantes d'usar synaptic o apt-get

note: FIXME: change the text to something more useful
en: An unresolvable problem occurred while calculating the upgrade:
    %s
    
     This can be caused by:
     * Upgrading to a pre-release version of Ubuntu
     * Running the current pre-release version of Ubuntu
     * Unofficial software packages not provided by Ubuntu
ast: Hubo un problema ensin solución al calcular l'actualización:
    %s
    
     L'orixe pue ser por cuenta de:
     * Anovar a una versión pre-llanzamientu d'Ubuntu
     * Tener ya instalada la versión pre-llanzamientu actual d'Ubuntu
     * Paquetes de software non oficiales que Ubuntu nun ufre

en: This is most likely a transient problem, please try again later.
ast: Dablemente seya un problema transitoriu, téntelo otra vegada más sero.

en: If none of this applies, then please report this bug against the 'update-manager' package and include the files in /var/log/dist-upgrade/ in the bug report.
ast: Si nun se correspuende con dengún, informe d'esti fallu sobro'l paquete «update-manager» ya incluya nel informe los ficheros allugaos en /var/log/dis-upgrade/.

en: Could not calculate the upgrade
ast: Nun pue calculase l'anovamientu

en: Error authenticating some packages
ast: Error autentificando dalgunos paquetes

en: It was not possible to authenticate some packages. This may be a transient network problem. You may want to try again later. See below for a list of unauthenticated packages.
ast: Nun se foi quien a autenticar dalgunos paquetes. Esto pue debese a un problema transitoriu na rede. Prebe otra vegada más sero. Vea abaxo una llista de los paquetes non autenticaos.

en: The package '%s' is marked for removal but it is in the removal blacklist.
ast: El paquete '%s' ta conseñáu pa desaniciar, pero ta na llista de non desaniciables.

en: The essential package '%s' is marked for removal.
ast: El paquete esencial '%s' ta conseñáu pa desaniciar.

en: Can not mark '%s' for upgrade
ast: Nun pue conseñase '%s' p'anovar

en: Can't install '%s'
ast: Nun pue instalase '%s'

en: It was impossible to install a required package. Please report this as a bug.
ast: Nun fue dable instalar el paquete requeríu. Por favor, avisa d'esto como un bug.

note: FIXME: provide a list
en: Can't guess meta-package
ast: Nun pudo determinase'l meta-paquete

en: Your system does not contain a ubuntu-desktop, kubuntu-desktop, xubuntu-desktop or edubuntu-desktop package and it was not possible to detect which version of Ubuntu you are running.
     Please install one of the packages above first using synaptic or apt-get before proceeding.
ast: El to sistema nun contién un paquete ubuntu-desktop, kubuntu-desktop, xubuntu-desktop o edubuntu-desktop y nun fue dable deteutar qué versión d'Ubuntu tas executando.
     Por favor, instala un de los paquetes d'abaxo enantes d'usar Synaptic o apt-get.

en: Reading cache
ast: Lleendo cache

en: Unable to get exclusive lock
ast: Bloquéu n'esclusiva non dable

en: This usually means that another package management application (like apt-get or aptitude) already running. Please close that application first.
ast: Esto normalmente quier dicir que yá se ta executando otra aplicación de xestión de paquetes (como apt-get o aptitude). Por favor, peslle esa aplicación primero.

en: Upgrading over remote connection not supported
ast: Anovando sobro conexón remota non soportada

en: You are running the upgrade over a remote ssh connection with a frontend that does not support this. The upgrade will abort now. Please try without ssh.
ast: Ta corriendo l'anovamientu sobro una conexón ssh remota con una interface que nun ta soportada. L'anovamientu encaboxaráse. Inténtelo ensin ssh.

en: Continue running under SSH?
ast: ¿Continuar executando baxo SSH?

en: This session appears to be running under ssh. It is not recommended to perform a upgrade over ssh currently because in case of failure it is harder to recover.
    
    If you continue, a additional ssh daemon will be started at port '%s'.
    Do you want to continue?
ast: Paez qu'esta sesión ta executándose baxo ssh. Anguaño, nun se recomienda llevar a cau un anovamientu sobro ssh, porque en casu de fallu sedría más abegoso de recuperar.
    
    Si continua, aniciaráse un demoniu ssh adicional nel puertu «%s».
    ¿Deseya continuar?

en: Starting additional sshd
ast: Estamando sshd adicional

en: To make recovery in case of failure easier, an additional sshd will be started on port '%s'. If anything goes wrong with the running ssh you can still connect to the additional one.
ast: Para facilitar la recuperación en casu de fall, aniciaráse un sshd adicional nel puertu «%s». Si daqué va mal col ssh n'execución, entá podrá coneutase al adicional.

en: Can not upgrade
ast: Nun pudo anovase

en: An upgrade from '%s' to '%s' is not supported with this tool.
ast: Esta ferramienta nun soporta anovamientos de «%s» a «%s».

en: Sandbox setup failed
ast: Falló la configuración de Sandbox

en: It was not possible to create the sandbox environment.
ast: Nun foi dable criar un entornu sandbox.

en: Sandbox mode
ast: Mou Sandbox

en: This upgrade is running in sandbox (test) mode. All changes are written to '%s' and will be lost on the next reboot.
    
    *No* changes written to a systemdir from now until the next reboot are permanent.
ast: Esti anovamientu ta executándose nun mou caxa de sable (sandbox test). Tolos cambeos escríbense en «%s» y perderánse nel próximu reaniciu.
    
    *Nun* s'escribirán cambeos permanentes a una carpeta de sistema dende agora hasta'l próximu reaniciu.

en: Your python install is corrupted. Please fix the '/usr/bin/python' symlink.
ast: La so instalación de python ta toyida. Por favor, igüe l'enllaz simbólicu «/usr/bin/python».

en: Package 'debsig-verify' is installed
ast: El paquete 'debsig-verify' ta instaláu

en: The upgrade can not continue with that package installed.
    Please remove it with synaptic or 'apt-get remove debsig-verify' first and run the upgrade again.
ast: L'anovamientu nun pue continuar con esi paquete instaláu. Desinstálelu con synaptic o «apt-get remove debsig-verify» primero y llueu tente d'anovar otra vegada.

en: Include latest updates from the Internet?
ast: ¿Incluyir los caberos anovamientos dende Internet?

en: The upgrade system can use the internet to automatically download the latest updates and install them during the upgrade.  If you have a network connection this is highly recommended.
    
    The upgrade will take longer, but when it is complete, your system will be fully up to date.  You can choose not to do this, but you should install the latest updates soon after upgrading.
    If you answer 'no' here, the network is not used at all.
ast: El sistema d'anovamientu a una nueva versión pue usar Internet pa descargar automáticamente los anovamientos más recientes ya instalales durante'l procesu. Si dispón d'una conexón a la rede, esto encamiéntase enforma.
    
    L'anovamientu llevará más tiempu, pero una vegada finada, el sistema tará dafechu anováu. Pue elexir nun facelo, pero tendrá d'instalar les nueves actualizaciones xusto dempués de pasar a la nueva versión.
    Si respuende «non» agora, la rede nun s'usará pa res.

en: disabled on upgrade to %s
ast: deshabilitáu nel anovamientu a %s

en: No valid mirror found
ast: Espeyu atopau nun válidu

en: While scanning your repository information no mirror entry for the upgrade was found.This can happen if you run a internal mirror or if the mirror information is out of date.
    
    Do you want to rewrite your 'sources.list' file anyway? If you choose 'Yes' here it will update all '%s' to '%s' entries.
    If you select 'no' the update will cancel.
ast: Al desaminar la información de los sos repositorios nun s'alcontró denguna entrada de sirvidor espeyu pa l'actualización. Esto pue asoceder si ta usando un sirvidor espeyu internu, o si la información del servidor espeyu ta desactualizada.
    
    ¿Deseya reescribir el so ficheru «sources.list» de toes formes? Si seleiciona «Sí», actualizaránse toles entraes '%s' a '%s'.
    Si seleiciona «No» encaboxaráse l'actualización.

note: hm, still nothing useful ...
en: Generate default sources?
ast: ¿Xenerar fontes por defectu?

en: After scanning your 'sources.list' no valid entry for '%s' was found.
    
    Should default entries for '%s' be added? If you select 'No', the update will cancel.
ast: Tres de desaminar el so «sources.list», nun s'alcontraron entraes válides pa «%s».
    
    ¿Tienen d'amestase entraes predeterminaes pa «%s»? Si seleiciona «Non» encaboxaráse l'actualización.

en: Repository information invalid
ast: Información del repositoriu non válida

en: Upgrading the repository information resulted in a invalid file. Please report this as a bug.
ast: L'actualización de la información del repositoriu xeneró un ficheru incorreutu. Por favor, informe d'esto como un fallu.

en: Third party sources disabled
ast: Desactivar fontes de terceres partes

en: Some third party entries in your sources.list were disabled. You can re-enable them after the upgrade with the 'software-properties' tool or your package manager.
ast: Desautiváronse delles entraes d'otros proveedores nel so «sources.list». Pue tornar a activales tres l'actualización cola ferramienta «Oríxenes del software», o col so xestor de paquetes.

en: Package in inconsistent state | Packages in inconsistent state
ast[0]: Paquete nún estáu inconsistente
ast[1]: Paquetes nun estáu inconsistente

en: The package '%s' is in an inconsistent state and needs to be reinstalled, but no archive can be found for it. Please reinstall the package manually or remove it from the system. | The packages '%s' are in an inconsistent state and need to be reinstalled, but no archive can be found for them. Please reinstall the packages manually or remove them from the system.
ast[0]: El paquete «%s» ta nun estáu inconsistente y hai de reinstalalu, pero nun s'alcuentra en dengún repositoriu. Por favor, reinstale'l paquete manualmente o desinstálelu del sistema
ast[1]: Los paquetes «%s» tán nun estáu inconsistente y hai de reinstalalos, pero nun s'alcuentren en dengún repositoriu. Por favor, reinstale los paquetes manualmente o desinstálelos del sistema

en: Error during update
ast: Error durante l'actualización

en: A problem occurred during the update. This is usually some sort of network problem, please check your network connection and retry.
ast: Hebo un fallu durante l'actualización. Davezu suel ser un tipu de problema na rede, polo que-y encamentamos que comprebe la so conexón de rede y torne a tentalo.

note: print "on_button_install_clicked"
en: Not enough free disk space
ast: Nun hai suficiente espaciu llibre en discu

en: The upgrade is now aborted. The upgrade needs a total of %s free space on disk '%s'. Please free at least an additional %s of disk space on '%s'. Empty your trash and remove temporary packages of former installations using 'sudo apt-get clean'.
ast: Encaboxóse l'anovamientu. Ésti necesita un total de %s d'espaciu llibre nel discu «%s». Por favor, llibere como mínimu %s d'espaciu de discu en «%s». Vacíe la so papelera y desinstale los paquetes temporales d'instalaciones anteriores per duana de «sudo apt-get clean».

en: Support for some applications ended
ast: Dalgunes aplicaciones dexaron de tener sofitu téunicu

en: Canonical Ltd. no longer provides support for the following software packages. You can still get support from the community.
    
    If you have not enabled community maintained software (universe), these packages will be suggested for removal at the end of the upgrade.
ast: Canonical Ltd. ya nun sofita oficialmente los siguientes paquetes de software. Magar que pue obtener sofitu de la comunidá.
    
    Si nun tien habilitao el software calteníu pola comunidá («Universe»), suxeriráse-y que desinstales estos paquetes al final del procesu d'actualización.

note: calc the dist-upgrade and see if the removals are ok/expected do the dist-upgrade
en: Calculating the changes
ast: Calculando los cambeos

note: ask the user if he wants to do the changes
en: Do you want to start the upgrade?
ast: ¿Quies entamar l'actualización?

en: Could not download the upgrades
ast: Nun puen descargase les actualizaciones

en: The upgrade is now aborted. Please check your Internet connection or installation media and try again. All files downloaded so far are kept.
ast: Encaboxóse l'anovamientu. Por favor, compruebe la so conexón a Internet o el soporte de la instalación y vuelva a intentalo. Caltendránse tolos ficheros descargaos hasta agora.

note: FIXME: strings are not good, but we are in string freeze currently
en: Error during commit
ast: Error durante la confirmación

note: generate a new cache
en: Restoring original system state
ast: Restaurando al estáu del sistema orixinal

en: Could not install the upgrades
ast: Nun pudieron instalase les actualizaciones

note: invoke the frontend now and show a error message
en: The upgrade is now aborted. Your system could be in an unusable state. A recovery will run now (dpkg --configure -a).
ast: Encaboxóse l'anovamientu. El so sistema puede haber quedao nun estáu non usable. Aniciare de secutes una recuperación (dpkg --configure -a).

en: 
    
    Please report this bug against the 'update-manager' package and include the files in /var/log/dist-upgrade/ in the bug report.
    %s
ast: 
    
    Por favor, informe d'esti fallu sobro'l paquete «update-manager» ya incluya nel informe los ficheros allugaos en /var/log/dist-upgrade/.
    %s

en: The upgrade is now aborted. Please check your Internet connection or installation media and try again.
ast: Encaboxóse l'anovamientu. Por favor, comprebe la so conexón a Internet o el so soporte d'instalación y vuelva a intentalo.

en: Remove obsolete packages?
ast: ¿Desaniciar paquetes obsoletos?

en: _Keep
ast: _Caltener

en: _Remove
ast: _Desaniciar

en: A problem occurred during the clean-up. Please see the below message for more information.
ast: Hebo un fallu durante'l llimpiáu. Por favor, llea'l mensax siguiente pa más información.

note: FIXME: instead of error out, fetch and install it here
en: Required depends is not installed
ast: Dependencia requería nun ta instalada

en: The required dependency '%s' is not installed.
ast: La dependencia requería «%s» nun ta instalada.

note: sanity check (check for ubuntu-desktop, brokenCache etc) then open the cache (again)
en: Checking package manager
ast: Comprebando'l xestor de paquetes

en: Preparing the upgrade failed
ast: Falló la tresna de l'actualización

en: Preparing the system for the upgrade failed. Please report this as a bug against the 'update-manager' package and include the files in /var/log/dist-upgrade/ in the bug report.
ast: Falló tresnar el sistema pa anovalu. Por favor, informa d'ello como un bug escontra'l paquete 'update-manager', y amesta-y los ficheros de /var/log/dist-upgrade/ a l'informe del bug.

en: Getting upgrade prerequisites failed
ast: Falló la tresna de l'actualización

en: The system was unable to get the prerequisites for the upgrade. The upgrade will abort now and restore the original system state.
    
    Please report this as a bug against the 'update-manager' package and include the files in /var/log/dist-upgrade/ in the bug report.
ast: El sistema nun pudo cumplir los prerrequisitos pa l'anovación. L'anovación finará agora y tornará el sistema a l'estáu orixinal.
    
    Por favor, informa d'ello como un bug escontra'l paquete 'update-manager', y amesta-y los ficheros de /var/log/dist-upgrade/ a l'informe del bug.

en: Updating repository information
ast: Actualizando información del repositoriu

en: Invalid package information
ast: Información del paquete non válida

en: After your package information was updated the essential package '%s' can not be found anymore.
    This indicates a serious error, please report this bug against the 'update-manager' package and include the files in /var/log/dist-upgrade/ in the bug report.
ast: Tres d'anovase la to información de paquetes, el paquete esencial '%s' yá nun pue alcontrase.
    Esto indica un error seriu, por favor, informa d'ello como un bug escontra'l paquete 'update-manager', y amesta-y los ficheros de /var/log/dist-upgrade/ a l'informe del bug.

en: Fetching
ast: Descargando

en: Upgrading
ast: Actualizando

note: don't abort here, because it would restore the sources.list
en: Upgrade complete
ast: Actualización completada

en: The upgrade is completed but there were errors during the upgrade process.
ast: L'anovamientu terminóse pero asocedieron fallos nel procesu.

en: Searching for obsolete software
ast: Restolando per software obsoletu

en: System upgrade is complete.
ast: Actualización del sistema completa

en: The partial upgrade was completed.
ast: L'actualización parcial completóse.

en: Upgrading may reduce desktop effects, and performance in games and other graphically intensive programs.
ast: L'actualización pue amenorgar los efeutos d'escritoriu, asina como'l rendimiento de los xuegos y otros programes qu'usen gráficos de mou intensivu.

en: This computer is currently using the AMD 'fglrx' graphics driver. No version of this driver is available that works with your hardware in Ubuntu 9.04.
    
    Do you want to continue?
ast: Esti ordenador ta usando actualmente el driver pa gráficos 'fglrx' de AMD. Nun hai disponible una versión d'esti driver que funcione col to hardware n'Ubuntu 9.04.
    
    ¿Quies continuar?

en: This computer is currently using the NVIDIA 'nvidia' graphics driver. No version of this driver is available that works with your video card in Ubuntu 8.10.
    
    Do you want to continue?
ast: Esti equipu ta usando'l controlador gráficu «nvidia» de NVIDIA. Nun hai denguna versión disponible d'esti controlador que funcione cola so tarxeta gráfica n'Ubuntu 8.10.
    
    ¿Deseya continuar?

en: evms in use
ast: Ta usándose «evms»

en: Your system uses the 'evms' volume manager in /proc/mounts. The 'evms' software is no longer supported, please switch it off and run the upgrade again when this is done.
ast: El to sistema ta usando'l xestor de volúmenes «evms» en /proc/mounts. El software «evms» yá nun ta sofitáu; por favor, desactívalu y torna a executar de nuevo l'actualización.

en: Sandbox upgrade using aufs
ast: Anovamientu de preba usando aufs

en: Use the given path to search for a cdrom with upgradable packages
ast: Usar la ruta pa buscar un cdrom con paquetes d'actualización

en: Use frontend. Currently available: 
    DistUpgradeViewText, DistUpgradeViewGtk, DistUpgradeViewKDE
ast: Usar interfaz d'usuariu. Anguaño disponibles: 
    DistUpgradeViewText, DistUpgradeViewGtk, DistUpgradeViewKDE

en: *DEPRECATED* this option will be ignore
ast: *OBSOLETA* esta opción inoraráse

en: Perform a partial upgrade only (no sources.list rewriting)
ast: Facer namái una actualización parcial (nun se reescribirá el «sources.list»)

en: Set datadir
ast: Afitar datadir

note: print "mediaChange %s %s" % (medium, drive)
en: Please insert '%s' into the drive '%s'
ast: Por favor, enxerte '%s' nel dispositivu '%s'

en: Fetching is complete
ast: La descarga completóse

en: Fetching file %li of %li at %sB/s
ast: Descargando ficheru %li de %li a %sB/s

en: About %s remaining
ast: Falten al rodiu de %s

en: Fetching file %li of %li
ast: Descargando ficheru %li de %li

note: FIXME: add support for the timeout of the terminal (to display something useful then) -> longer term, move this code into python-apt
en: Applying changes
ast: Aplicando cambeos

note: we do not report followup errors from earlier failures
en: dependency problems - leaving unconfigured
ast: problemes de dependencies - déxase ensin configurar

en: Could not install '%s'
ast: Nun pue instalase '%s'

en: The upgrade will continue but the '%s' package may be in a not working state. Please consider submitting a bug report about it.
ast: L'anovamientu continuará pero ye dable que'l paquete «%s» nun quedare n'estáu funcional. Por favor, considere la posibilidá d'unviar un informe de fallu sobro esti problema.

note: self.expander.set_expanded(True)
en: Replace the customized configuration file
    '%s'?
ast: ¿Deseya sustituyir el ficheru de configuración modificáu«%s»?

en: You will lose any changes you have made to this configuration file if you choose to replace it with a newer version.
ast: Perderá tolos cambeos que tenga fecho nesi ficheru de configuración si decide sustituyilu por una nueva versión.

en: The 'diff' command was not found
ast: El comandu 'diff' nun s'alcontró

en: A fatal error occurred
ast: Ocurrió un error fatal

en: Please report this as a bug (if you haven't already) and include the files /var/log/dist-upgrade/main.log and /var/log/dist-upgrade/apt.log in your report. The upgrade is now aborted.
    Your original sources.list was saved in /etc/apt/sources.list.distUpgrade.
ast: Por favor informa d'esto como un bug (si nun lo ficiste yá) y amesta los ficheros /var/log/dist-upgrade/main.log y /var/log/dist-upgrade/apt.log nel informe. L'anovación ta encaboxada.
    El to sources.list orixinal guardose como /etc/apt/sources.list.distUpgrade.

en: Ctrl-c pressed
ast: Calcóse Ctrl-C

en: This will abort the operation and may leave the system in a broken state. Are you sure you want to do that?
ast: Esto encaboxará la operación y pue dexar al sistema nun estáu defeutuosu. ¿Daveres que quier facer eso?

note: append warning
en: To prevent data loss close all open applications and documents.
ast: Pa evitar perder datos, peslle toles aplicaciones y documentos abiertos.

en: <b>Downgrade %s</b>
ast: <b>Desactualizar %s</b>

en: Remove %s
ast: Desaniciar %s

en: Install %s
ast: Instalar %s

en: Upgrade %s
ast: Actualizar %s

note: change = QMessageBox.question(None, _("Media Change"), msg, QMessageBox.Ok, QMessageBox.Cancel)
en: Media Change
ast: Cambéu de preséu

en: Show Difference >>>
ast: Amosar diferencies >>>

en: <<< Hide Difference
ast: <<< Soverar diferencies

en: Error
ast: Fallu

en: &Cancel
ast: &Encaboxar

en: &Close
ast: &Zarrar

en: Show Terminal >>>
ast: Amosar terminal >>>

en: <<< Hide Terminal
ast: <<< Soverar terminal

en: Information
ast: Información

en: Details
ast: Detáis

en: Restart required
ast: Requierse reaniciar

en: <b><big>Restart the system to complete the upgrade</big></b>
ast: <b><big>Reanicie'l sistema pa completar l'actualización</big></b>

en: _Restart Now
ast: _Reaniciar agora

note: FIXME make this user friendly
en: <b><big>Cancel the running upgrade?</big></b>
    
    The system could be in an unusable state if you cancel the upgrade. You are strongly advised to resume the upgrade.
ast: <b><big>¿Encaboxar l'actualización en cursu?</big></b>
    
    El sistema podría quedar nun estáu non usable si encaboxa l'actualización. Encamentámos-y que continúe l'actualización.

en: Cancel Upgrade?
ast: ¿Encaboxar l'actualización?

en: %li day | %li days
ast[0]: %li día
ast[1]: %li díes

en: %li hour | %li hours
ast[0]: %li hora
ast[1]: %li hores

en: %li minute | %li minutes
ast[0]: %li minutu
ast[1]: %li minutos

en: %li second | %li seconds
ast[0]: %li segundu
ast[1]: %li segundos

note: 56 kbit 1Mbit = 1024 kbit
en: This download will take about %s with a 1Mbit DSL connection and about %s with a 56k modem.
ast: Esta descarga tardará %s aproximadamente con una conexón DSL de 1Mbit y %s aproximadamente con un módem de 56k.

note: if we have a estimated speed, use it
en: This download will take about %s with your connection.
ast: Esta descarga tardará aproximadamente %s cola so conexón actual.

en: Preparing to upgrade
ast: Tresnando l'anovamientu de paquetes

en: Getting new software channels
ast: Obteniendo nuevos canales de software

en: Getting new packages
ast: Obteniendo paquetes nuevos

en: Installing the upgrades
ast: Instalando los anovamientos

en: Cleaning up
ast: Llimpiando

note: FIXME: make those two separate lines to make it clear that the "%" applies to the result of ngettext
en: %d package is going to be removed. | %d packages are going to be removed.
ast[0]: Desinstalaráse %d paquete nuevu.
ast[1]: Desinstalaránse %d paquetes nuevos.

en: %d new package is going to be installed. | %d new packages are going to be installed.
ast[0]: %d Paquete nuevu va ser instalau.
ast[1]: %d Paquetes nuevos van ser instalaos.

en: %d package is going to be upgraded. | %d packages are going to be upgraded.
ast[0]: Va a anovase %d paquete.
ast[1]: Van a anovase %d paquetes.

en: 
    
    You have to download a total of %s.
ast: 
    
    Tien de descargar un total de %s.

en: Fetching and installing the upgrade can take several hours. Once the download has finished, the process cannot be cancelled.
ast: Descargar ya instalar l'actualización pue llevar varies hores. Una vegada tenga finao la descarga, el procesu nun podrá encaboxase.

note: FIXME: this should go into DistUpgradeController
en: Your system is up-to-date
ast: El so sistema ta actualizáu

en: There are no upgrades available for your system. The upgrade will now be canceled.
ast: Nun hai actualizaciones disponibles pal so sistema. Encaboxóse l'actualización.

en: Reboot required
ast: Ye necesario reaniciar

en: The upgrade is finished and a reboot is required. Do you want to do this now?
ast: L'anovamientu finó y necesítase reaniciar l'equipu. ¿Quier facelo agora?

en: Could not run the upgrade tool
ast: Nun pudo executase la ferramienta d'actualización

en: This is most likely a bug in the upgrade tool. Please report it as a bug
ast: Lo más dable ye que seya un fallu na ferramienta d'actualización. Por favor, informe d'esto como un fallu.

en: Upgrade tool signature
ast: Robla de la ferramienta d'actualización

en: Upgrade tool
ast: Ferramienta d'actualización

en: Failed to fetch
ast: Fallu al descargar

en: Fetching the upgrade failed. There may be a network problem.
ast: Falló la descarga de l'actualización. Pue haber un problema cola rede.

en: Failed to extract
ast: Fallu al extrayer

en: Extracting the upgrade failed. There may be a problem with the network or with the server.
ast: Falló la extraición de l'actualización. Pue haber un problema cola rede o col sirvidor.

en: Verfication failed
ast: Fallu de verificación

en: Verifying the upgrade failed.  There may be a problem with the network or with the server.
ast: Falló la verificación de l'actualización. Pue haber un problema cola rede o col sirvidor.

en: Authentication failed
ast: Falló l'autenticación

en: Authenticating the upgrade failed. There may be a problem with the network or with the server.
ast: Falló l'autenticación de l'actualización. Ye dable qu'heba un problema cola rede o col sirvidor.

en: Can not run the upgrade
ast: Nun pudo executase l'actualización

en: This usually is caused by a system were /tmp is mounted noexec. Please remount without noexec and run the upgrade again.
ast: Esto provoquenlo davezu los sistemes que'l so /tmp ta montáu cola opción noexec. Por favor, torne a montalu ensin el noexec y execute de nuevu l'actualización.

en: The error message is '%s'.
ast: El mensax de fallu ye «%s»

en: Please report this as a bug and include the files /var/log/dist-upgrade/main.log and /var/log/dist-upgrade/apt.log in your report. The upgrade is now aborted.
    Your original sources.list was saved in /etc/apt/sources.list.distUpgrade.
ast: Por favor informa d'esto como un bug y amesta los ficheros /var/log/dist-upgrade/main.log y /var/log/dist-upgrade/apt.log nel informe. L'anovación ta encaboxada.
    El to sources.list orixinal guardose como /etc/apt/sources.list.distUpgrade.

en: Aborting
ast: Albortando

en: Demoted:
ast: Pa quitar:

en: Continue [yN]
ast: Continuar [sN]

en: Details [d]
ast: Detalles [d]

note: TRANSLATORS: the "y" is "yes" TRANSLATORS: first letter of a positive (yes) answer
en: y
ast: s

en: Remove: %s
ast: Quitar: %s

en: Install: %s
ast: Instalar: %s

en: Upgrade: %s
ast: Actualizar: %s

en: Continue [Yn]
ast: Continuar [Sn]

en: To finish the upgrade, a restart is required.
    If you select 'y' the system will be restarted.
ast: Pa finar l'actualización necesítase reaniciar.
    Si seleiciona «s» el sistema reaniciará.

en: <b><big>Cancel the running upgrade?</big></b>
    
    The system could be in an unusable state if you cancel the upgrade. You are strongly adviced to resume the upgrade.
ast: <b><big>¿Encaboxar l'actualización en cursu?</big></b>
    
    El sistema podría quedar nún estáu non usable si encaboxa l'actualización. Encamentámos-y que continúe cola actualización.

en: <b><big>Start the upgrade?</big></b>
ast: <b><big>¿Entamar cola actualización?</big></b>

en: <b><big>Upgrading Ubuntu to version 9.04</big></b>
ast: <b><big>-Actualizando Ubuntu a la version 9.04</big></b>

en: Difference between the files
ast: Diferencia ente los ficheros

en: Distribution Upgrade
ast: Anovamientu dafechu de la distribución

en: Restarting the computer
ast: Reaniciando l'equipu

en: Setting new software channels
ast: Configurando nuevos canales de software

en: _Cancel Upgrade
ast: _Encaboxar l'actualización

en: _Continue
ast: _Continuar

en: _Replace
ast: _Trocar

en: _Report Bug
ast: _Informar d'un fallu

en: _Resume Upgrade
ast: _Continuar l'actualización

en: _Start Upgrade
ast: _Aniciar l'actualización

en: Could not find the release notes
ast: Nun s'alcontraron les notes de publicación

en: The server may be overloaded.
ast: Pue que'l servidor tea sobrocargáu.

en: Could not download the release notes
ast: Nun se pudieron descargar les notes de publicación

en: Please check your internet connection.
ast: Por favor, compruebe la so conexón a Internet.

en: Upgrade
ast: Anovar

en: Release Notes
ast: Notes de la versión

en: Downloading additional package files...
ast: Descargando ficheros de paquetes adicionales...

en: File %s of %s at %sB/s
ast: Ficheru %s de %s a %sB/s

en: File %s of %s
ast: Ficheru %s de %s

en: Open Link in Browser
ast: Abrir vínculu nel restolador

en: Copy Link to Clipboard
ast: Copiar vínculo nel Cartafueyu

en: Downloading file %(current)li of %(total)li with %(speed)s/s
ast: Descargando ficheru %(current)li de %(total)li a %(speed)s/s

en: Downloading file %(current)li of %(total)li
ast: Descargando ficheru %(current)li de %(total)li

en: Version %s:
ast: Versión %s:

en: Downloading list of changes...
ast: Descargando la llista de cambeos...

en: _Uncheck All
ast: _Desconseñar too

en: _Check All
ast: _Conseñar too

note: TRANSLATORS: b stands for Bytes
en: Download size: %s
ast: Tamañu de descarga: %s

en: Unknown download size
ast: Tamañu de descarga desconocíu

en: It is unknown when the package information was updated last. Please try clicking on the 'Check' button to update the information.
ast: Desconózse cuándo s'actualizó per cabera vegada la información de los paquetes. Calque nel botón «Comprobar» p'actualizar la información.

en: The package information was last updated %s day ago. | The package information was last updated %s days ago.
ast[0]: La información de paquetes actualizóse per cabera vegada fai %s día.
ast[1]: La información de paquetes actualizóse per cabera vegada fai %s díes.

en: The package information was last updated %s hour ago. | The package information was last updated %s hours ago.
ast[0]: La información de paquetes actualizóse per cabera vegada fai %s hora.
ast[1]: La información de paquetes actualizóse per cabera vegada fai %s hores.

en: The package information was last updated less than one hour ago.
ast: La información sobro los paquetes actualizóse per cabera vegada fai menos d'una hora.

en: Software updates correct errors, eliminate security vulnerabilities and provide new features.
ast: Les actualizaciones de software corrixen fallos, desanicien vulnerabilidaes de seguridá y proporcionen nueves funcionalidaes.

en: Welcome to Ubuntu
ast: Bienveníu a Ubuntu

en: These software updates have been issued since Ubuntu was released. If you don't want to install them now, choose "Update Manager" from the Administration Menu later.
ast: Estes anovaciones de software son postreres a la salida d'Ubuntu. Si nun quies instalales agora, podrás facelo llueu seleicionando «Xestor d'actualizaciones» nel menú d'Alministración.

en: Software updates are available for this computer
ast: Hai paquetes anovaos de software disponibles pa esti equipu

en: If you don't want to install them now, choose "Update Manager" from the Administration menu later.
ast: Si nun quies instalaes agora, podrás facelo llueu seleicionando «Xestor d'actualizaciones» nel menú d'Alministración.

en: Please wait, this can take some time.
ast: Por favor, aguarde; esto pue llevar un tiempu.

en: Update is complete
ast: Actualización completada

en: The upgrade needs a total of %s free space on disk '%s'. Please free at least an additional %s of disk space on '%s'. Empty your trash and remove temporary packages of former installations using 'sudo apt-get clean'.
ast: L'actualización necesita un total de %s d'espaciu llibre nel discu '%s'. Por favor llibera a lo menos un espaciu en discu adicional de %s en '%s'. Vacia la to papelera y elimina paquetes temporales d'instalaciones usando 'sudo apt-get clean'.

en: Reading package information
ast: Lleendo información de paquete

en: Could not initialize the package information
ast: Nun pudo anicializase la información de los paquetes

en: An unresolvable problem occurred while initializing the package information.
    
    Please report this bug against the 'update-manager' package and include the following error message:
ast: Hebo un fallu que nun ye dable de correxir cuando s'anicializaba la información de los paquetes.
    
    Por favor, informe d'ésto como un fallu nel paquete «update-manager» ya incluya'l siguiente mensax d'error:

en: An unresolvable problem occurred while calculating the upgrade.
    
    Please report this bug against the 'update-manager' package and include the following error message:
ast: Hebo un fallu que nun ye dable de correxir cuando se calculaba l'actualización.
    
    Por favor, informe d'ésto como un fallu nel paquete «update-manager» ya incluya'l siguiente mensax d'error:

note: TRANSLATORS: the b stands for Bytes
en: (Size: %s)
ast: (Tamañu: %s)

en: From version %(old_version)s to %(new_version)s
ast: De la versión %(old_version)s a la %(new_version)s

en: Version %s
ast: Versión %s

en: Your distribution is not supported anymore
ast: La so distribución yá nun ta sofitada

en: You will not get any further security fixes or critical updates. Upgrade to a later version of Ubuntu Linux. See http://www.ubuntu.com for more information on upgrading.
ast: Nun podrá obtener nueves correiciones de seguridá nin actualizaciones crítiques. Actualícese a una versión postrera d'Ubuntu Linux. Visite http://www.ubuntu.com pa más información sobro l'autualización.

en: <b>New distribution release '%s' is available</b>
ast: <b>Ta disponible la nueva versión «%s» de la distribución</b>

note: we assert a clean cache
en: Software index is broken
ast: L'índiz de software ta frañáu

en: It is impossible to install or remove any software. Please use the package manager "Synaptic" or run "sudo apt-get install -f" in a terminal to fix this issue at first.
ast: Nun ye dable instalar o desinstalar dengún programa. Por favor, use'l xestor de paquetes «Synaptic», o execute «sudo apt-get install -f» nuna terminal, pa correxir esti problema primero.

en: Downloading Package Information
ast: Descargando información de paquetes

en: The repositories are being checked for new, removed, or updated software packages
ast: Comprobáronse los repositorios a la gueta de paquetes de software nuevos, desaniciaos o anovaos

en: Downloading Package Updates
ast: Descargando anovaciones de paquetes

en: The selected package updates are being downloaded and installed on the system
ast: Les anovaciones de paquetes seleicionados descargáronse ya instaláronse nel sistema.

en: run_synaptic called with unknown action
ast: run_synaptic llamáu con una aición desconocida

en: Cancel
ast: Encaboxar

en: Install
ast: Instalar

en: Building Updates List
ast: Construyendo llista d'anovaciones

en: 
    A normal upgrade can not be calculated, please run: 
      sudo apt-get dist-upgrade
    
    
    This can be caused by:
     ◦ A previous upgrade which didn't complete
     ◦ Problems with some of the installed software
     ◦ Unofficial software packages not provided by Ubuntu
     ◦ Normal changes of a pre-release version of Ubuntu
ast: 
    Nun pude facese un anovamientu normal, por favor execute: 
      sudo apt-get dist-upgrade
    
    
    Esto puede tar provocao por:
     ◦ Una anovación anterior incompleta
     ◦ Problemes con dalgún software instaláu
     ◦ Paquetes non oficiales de software, non provistos por Ubuntu
     ◦ Cambeos normales nuna versión de pre-llanzamientu d'Ubuntu

en: Downloading changelog
ast: Descargando l'informe de cambeos

note: FIXME: better string, but we are in string freeze
en: Failed to detect distribution
ast: Fallu al deteutar la distribución

en: The changelog does not contain any relevant changes.
    
    Please use http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog
    until the changes become available or try again later.
ast: El rexistru de cambeos nun contíén dengún cambéu notable.
    
    Por favor, use http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog
    hasta que los cambeos tén disponibles, o prebe de nuevu más sero.

en: The list of changes is not available yet.
    
    Please use http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog
    until the changes become available or try again later.
ast: La llista de cambeos nun ta disponible entá.
    
    Por favor, use http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog
    hasta que los cambeos tean disponibles, o téntelo más sero.

en: Failed to download the list of changes. 
    Please check your Internet connection.
ast: Hebo un fallu al descargar la llista de cambeos. 
    Comprebe la so conexón a Internet.

en: A error '%s' occurred while checking what system you are using.
ast: Hebo un fallu «%s» mientres se comprobaba qué sistema ta usando.

en: Important security updates
ast: Actualizaciones importantes de seguridá

en: Recommended updates
ast: Actualizaciones encamentaes

en: Proposed updates
ast: Actualizaciones propuestes

en: Distribution updates
ast: Anovamientos de la distribución

en: Other updates
ast: Otres actualizaciones

en: Previous selected
ast: Seleición anterior

en: <b><big>You must check for updates manually</big></b>
    
    Your system does not check for updates automatically. You can configure this behavior in <i>Software Sources</i> on the <i>Updates</i> tab.
ast: <b><big>Tien de comprobar les actualizaciones manualmente</big></b>
    
    El so sistema nun comprueba les actualizaciones automáticamente. Pue configurar esti comportamientu en <i>Oríxenes del software</i>, na llingüeta <i>Actualizaciones por Internet</i>.

en: <big><b>Not all updates can be installed</b></big>
ast: <big><b>Nun pudieron instalase toles actualizaciones</b></big>

en: <big><b>Starting Update Manager</b></big>
ast: <big><b>Aniciando Update Manager</b></big>

en: Changes
ast: Cambeos

en: Chec_k
ast: C_omprobar

en: Check the software channels for new updates
ast: Comprobar si hai nueves actualizaciones nes canales de software

en: Description
ast: Descripción

en: Description of update
ast: Descripción de l'actualización

en: Run a partial upgrade, to install as many updates as possible. 
    
    This can be caused by:
     ◦ A previous upgrade which didn't complete
     ◦ Problems with some of the installed software
     ◦ Unofficial software packages not provided by Ubuntu
     ◦ Normal changes of a pre-release version of Ubuntu
ast: Execute una actualización parcial, pa instalar tantes actualizaciones como-y seya dable. 
    
    Esto pue debese a:
     ◦ Una actualización anterior que nun se completó correchamente
     ◦ Problemes con dalgún programa instaláu
     ◦ Paquetes de software non oficiales, non proporcionaos por Ubuntu
     ◦ Cambeos normales d'una versión de desendolcu d'Ubuntu

en: Settings…
ast: Preferencies...

en: Show progress of individual files
ast: Amosar el progresu de cada ficheru individual

en: U_pgrade
ast: _Actualizar

en: Update Manager
ast: Xestor d'actualizaciones

en: Upgrade to the latest version of Ubuntu
ast: Anovar a la cabera versión d'Ubuntu

en: _Hide this information in the future
ast: _Anubriar esta información nel futuru

en: _Install Updates
ast: _Instalar actualizaciones

en: _Partial Upgrade
ast: _Actualización parcial

en: _Upgrade
ast: _Actualizar

en: updates
ast: actualizaciones

en: Show and install available updates
ast: Amosar ya instalar les actualizaciones disponibles

en: Software Updates
ast: Actualizaciones de software

en: *deprecated* Check for new distribution releases
ast: *obsoletu* Comprobar si esisten nueves publicaciones de la distribución

en: Auto close the install window after successful install
ast: Zarrar automáticamente la ventana d'instalación tres una instalación correuta

en: First run welcome message
ast: Mensax de bienvenida na primer execución

en: If automatic checking for updates is disabled, you have to reload the channel list manually. This option allows to hide the reminder shown in this case.
ast: Si desactiva la comprobación automática d'actualizaciones, tendrá de recargar la llista de canales manualmente. Esta opción permite-y anubrir la notificación que s'amuesa nesti casu.

en: If this key is set a first run welcome message will be presented.
ast: Si s'afita esta clave, amosaráse un mensax de bienvenida la primer vegada que s'execute.

en: If this key is set the install window will be automatically closed on successful installation.
ast: Si s'afita esta clave, la ventana d'instalación pesllaráse automáticamente tres una instalación correuta.

en: If this key is set the main update list window will show version information (from version to version).
ast: Si s'afite esti valor, la ventana principal qu'amuesa la llista d'actualizaciones amosará tamién la información de la versión («de 'versión' a 'versión'»).

en: Remind to reload the channel list
ast: Remembrar la recarga de la llista de canales

en: Show details of an update
ast: Amosar detalles d'una actualización

en: Show version in update list
ast: Amosar la versión na llista d'actualizaciones

en: Stores the size of the update-manager dialog
ast: Atroxa'l tamañu de la ventana del xestor d'actualizaciones

en: Stores the state of the expander that contains the list of changes and the description
ast: Atroxa l'estáu del espansor que contién la llista de cambeos y les sos descripciones

en: The window size
ast: El tamañu de la ventana

en: This key is deprecated in favor of the file /etc/update-manager/release-upgrades Check automatically if a new version of the current distribution is available and offer to upgrade (if possible).
ast: Esta clave ta conseñada como obsoleta en beneficiu del ficheru /etc/update-manager/release-upgrades Comprobar automáticamente si s'alcuentra disponible una nueva versión de la distribución actual, y proponer la so actualización (si ye dable).

en: Show version and exit
ast: Amosar la versión y salir

en: Check if a new distribution release is available
ast: Comprobar si hai disponible una nueva versión de la distribución

en: Check if upgrading to the latest devel release is possible
ast: Comprobar si ye dable actualizar a la cabera versión de desendolcu

en: Upgrade using the latest proposed version of the release upgrader
ast: Actualizar usando la versión más recién propuesta pol actualizador

en: Do not focus on map when starting
ast: Nun poner el focu sobro'l mapa cuando s'anicie

en: Try to run a dist-upgrade
ast: Tente d'executar dist-upgrade

en: Test upgrade with a sandbox aufs overlay
ast: Comprobar l'anovamientu nuna capa aufs de caxa de sable (sandbox)

en: Running partial upgrade
ast: Executando una actualización parcial

en: Try upgrading to the latest release using the upgrader from $distro-proposed
ast: Tente d'actualizar a la cabera versión usando l'actualizador de $distro-proposed

en: Run in a special upgrade mode.
    Currently 'desktop' for regular upgrades of a desktop system and 'server' for server systems are supported.
ast: Executar nún mou especial d'actualización.
    Anguaño sopórtense los modos «desktop» (p'actualizaciones normales d'un sistema d'escritoriu) y «server» (pa sirvidores).

en: Run the specified frontend
ast: Executar la interface especificada

en: Checking for a new ubuntu release
ast: Comprobar si hai una nueva versión d'Ubuntu

en: No new release found
ast: Nun s'alcontró denguna edición nueva

en: Do not output anything, just return %s if there is a new release and %s if there is none.
ast: Nun amosar nada, devolver namái %s si hai un llanzamientu nuevu y %s sinón.

en: New release '%s' available.
ast: Ta disponible la nueva versión «%s».

en: Run 'do-release-upgrade' to upgrade to it.
ast: Executar 'do-release-upgrade' p'actualizase a élli.

en: Unimplemented method: %s
ast: Métodu non implementáu: %s

en: A file on disk
ast: Un ficheru en discu

en: .deb package
ast: paquete .deb

en: Install missing package.
ast: Instalar paquete que falta.

en: Package %s should be installed.
ast: Ha instalase'l paquete %s

note: pragma: no cover
en: %i obsolete entries in the status file
ast: %i entraes obsoletes nel ficheru d'estáu

en: Obsolete entries in dpkg status
ast: Entraes obsoletes n'estáu de dpkg

note: pragma: no cover
en: Obsolete dpkg status entries
ast: Entraes d'estáu dpkg obsoletes

en: When upgrading, if kdelibs4-dev is installed, kdelibs5-dev needs to be installed. See bugs.launchpad.net, bug ##279621 for details.
ast: Cuando s'anove, si ta instaláu kdelibs4-dev, tendrá d'instalase'l paquete kdelibs5-dev. Consulte'l bug ##279621 en bugs.launchpad.net pa más información.

en: %s needs to be marked as manually installed.
ast: Tien de conseñase %s como instaláu manualmente.

en: Remove lilo since grub is also installed.(See bug #314004 for details.)
ast: Desaníciase LILO yá que GRUB tamién ta instaláu (Consulte'l bug #314004 pa más información.)
