update-manager - en to fi translation catalogue (329 entries)

note: TRANSLATORS: download size is 0
en: 0 KB
fi: 0 kt

note: TRANSLATORS: download size of very small updates
en: 1 KB
fi: 1 kt

note: TRANSLATORS: download size of small updates, e.g. "250 KB"
en: %.0f KB
fi: %.0f kt

note: TRANSLATORS: download size of updates, e.g. "2.3 MB"
en: %.1f MB
fi: %.1f Mt

note: TRANSLATORS: %s is a country
en: Server for %s
fi: Palvelin maalle %s

note: More than one server is used. Since we don't handle this case in the user interface we set "custom servers" to true and append a list of all used servers
en: Main server
fi: Pääpalvelin

en: Custom servers
fi: Määrittele palvelin

en: Could not calculate sources.list entry
fi: sources.list-riviä ei voi laskea

en: Unable to locate any package files, perhaps this is not a Ubuntu Disc or the wrong architecture?
fi: Pakettitiedostoja ei löydetty. Ehkä tämä ei ole Ubuntu-levy, tai kyseessä on väärä arkkitehtuuri?

en: Failed to add the CD
fi: CD-levyä ei voitu lisätä

en: There was a error adding the CD, the upgrade will abort. Please report this as a bug if this is a valid Ubuntu CD.
    
    The error message was:
    '%s'
fi: CD-levyä lisättäessä tapahtui virhe, päivitys keskeytyy. Tee tästä virheraportti, jos kyseessä on toimiva Ubuntu-CD.
    
    Virheilmoitus oli:
    "%s"

en: Remove package in bad state | Remove packages in bad state
fi[0]: Poista huonossa tilassa oleva paketti
fi[1]: Poista huonossa tilassa olevat paketit

en: The package '%s' is in an inconsistent state and needs to be reinstalled, but no archive can be found for it. Do you want to remove this package now to continue? | The packages '%s' are in an inconsistent state and need to be reinstalled, but no archives can be found for them. Do you want to remove these packages now to continue?
fi[0]: Paketti ”%s” on ristiriitaisessa tilassa ja se tulee asentaa uudelleen, mutta sen pakettitiedostoa ei löydy. Haluatko poistaa tämän paketin nyt jatkaaksesi?
fi[1]: Paketit ”%s” ovat ristiriitaisessa tilassa ja ne tulee asentaa uudelleen, mutta niiden pakettitiedostoja ei löydy. Haluatko poistaa nämä paketit nyt jatkaaksesi?

en: Broken packages
fi: Rikkinäisiä paketteja

en: Your system contains broken packages that couldn't be fixed with this software. Please fix them first using synaptic or apt-get before proceeding.
fi: Järjestelmä sisältää rikkinäisiä paketteja, joita ei voitu korjata tällä ohjelmalla. Korjaa ne käyttämällä synapticia tai apt-get -komentoa ennen jatkamista.

note: FIXME: change the text to something more useful
en: An unresolvable problem occurred while calculating the upgrade:
    %s
    
     This can be caused by:
     * Upgrading to a pre-release version of Ubuntu
     * Running the current pre-release version of Ubuntu
     * Unofficial software packages not provided by Ubuntu
fi: Päivitystä määriteltäessä tapahtui ratkaisematon ongelma:
    %s
    
     Tämä voi johtua:
     * Päivittämisestä Ubuntun julkaisemattomaan kehitysversioon
     * Ubuntun tämänhetkisen kehitysversion käyttämisestä
     * Ubuntuun kuulumattomien, epävirallisten ohjelmapakettien käyttämisestä

en: This is most likely a transient problem, please try again later.
fi: Tämä on luultavasti hetkellinen ongelma. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: If none of this applies, then please report this bug against the 'update-manager' package and include the files in /var/log/dist-upgrade/ in the bug report.
fi: Jos kyse ei ole näistä, ilmoita tämä ohjelmavirhe paketille ”update-manager” ja sisällytä kansion /var/log/dist-upgrade/ tiedostot virheraporttiin.

en: Could not calculate the upgrade
fi: Tarvittavia päivitykseen liittyviä tarkistuksia ei voitu tehdä

en: Error authenticating some packages
fi: Joitain paketteja todennettaessa tapahtui virhe

en: It was not possible to authenticate some packages. This may be a transient network problem. You may want to try again later. See below for a list of unauthenticated packages.
fi: Joitain paketteja ei voitu todentaa. Tämä voi olla ohimenevä verkko-ongelma. Voit yrittää myöhemmin uudelleen. Alla on luettelo todentamattomista paketeista.

en: The package '%s' is marked for removal but it is in the removal blacklist.
fi: Paketti "%s" on merkitty poistettavaksi, mutta se on poistojen estolistalla.

en: The essential package '%s' is marked for removal.
fi: Pakollinen paketti "%s" on merkitty poistettavaksi.

en: Can not mark '%s' for upgrade
fi: Pakettia "%s" ei voi merkitä päivitettäväksi

en: Can't install '%s'
fi: Ei voitu asentaa pakettia "%s"

en: It was impossible to install a required package. Please report this as a bug.
fi: Vaadittua pakettia ei voitu asentaa. Ole hyvä ja luo tästä virheraportti.

note: FIXME: provide a list
en: Can't guess meta-package
fi: Metapakettia ei voitu arvata

en: Your system does not contain a ubuntu-desktop, kubuntu-desktop, xubuntu-desktop or edubuntu-desktop package and it was not possible to detect which version of Ubuntu you are running.
     Please install one of the packages above first using synaptic or apt-get before proceeding.
fi: Järjestelmääsi ei ole asennettu ubuntu-desktop-, kubuntu-desktop-, xubuntu-desktop- tai edubuntu-desktop-pakettia, joten käytössä olevaa Ubuntun versiota ei voitu tunnistaa.
    Asenna jokin luetelluista paketeista synapticilla tai apt-get-ohjelmalla ennen jatkamista.

en: Reading cache
fi: Luetaan välimuistia

en: Unable to get exclusive lock
fi: Ei saatu haluttua lukitusta

en: This usually means that another package management application (like apt-get or aptitude) already running. Please close that application first.
fi: Tämä tarkoittaa yleensä, että toinen pakettienhallintaohjelma (kuten apt-get tai aptitude) on jo käynnissä. Sulje tämä toinen ohjelma ensin.

en: Upgrading over remote connection not supported
fi: Päivittäminen etäyhteyden yli ei ole tuettu

en: You are running the upgrade over a remote ssh connection with a frontend that does not support this. The upgrade will abort now. Please try without ssh.
fi: Olet suorittamassa päivitystä SSH-etäyhteyden yli edustaohjelmalla, joka ei tue tätä. Päivitys keskeytyy nyt. Yritä ilman SSH:tä.

en: Continue running under SSH?
fi: Jatka käyttäen SSH:ta?

en: This session appears to be running under ssh. It is not recommended to perform a upgrade over ssh currently because in case of failure it is harder to recover.
    
    If you continue, a additional ssh daemon will be started at port '%s'.
    Do you want to continue?
fi: Tämä istunto näyttää toimivan SSH:n avulla. Päivityksen teko SSH:n yli ei ole suositeltavaa, koska ongelmien ilmaantueessa niistä on vaikeampi toipua.
    
    Jos jatkat, uusi SSH-palvelin käynnistetään porttiin "%s". 
    
    Haluatko jatkaa?

en: Starting additional sshd
fi: Käynnistän ylimääräisen SSH-palvelimen

en: To make recovery in case of failure easier, an additional sshd will be started on port '%s'. If anything goes wrong with the running ssh you can still connect to the additional one.
fi: Jotta toipuminen ongelmatilanteesta olisi helpompaa,  käynnistetään porttiin "%s" ylimääräinen SSH-palvelin. Jos jokin menee pieleen nykyisen SSH-istunnon kanssa, voit silti yhdistää tähän uuteen.

en: Can not upgrade
fi: Päivitys ei onnistu

en: An upgrade from '%s' to '%s' is not supported with this tool.
fi: Tämä työkalu ei tue päivitystä "%s" -> "%s".

en: Sandbox setup failed
fi: Hiekkalaatikon asettaminen epäonnistui

en: It was not possible to create the sandbox environment.
fi: Hiekkalaatikkoympäristöä ei ollut mahdollista luoda.

en: Sandbox mode
fi: Hiekkalaatikko-tila

en: This upgrade is running in sandbox (test) mode. All changes are written to '%s' and will be lost on the next reboot.
    
    *No* changes written to a systemdir from now until the next reboot are permanent.
fi: Tämä päivitys suoritetaan hiekkalaatikko- eli testitilassa. Kaikki kohteeseen ”%s” kirjoitetut muutokset hukataan, kun seuraavan kerran käynnistetään uudelleen.

en: Your python install is corrupted. Please fix the '/usr/bin/python' symlink.
fi: Python-asennuksesi on viallinen. Korjaa symbolinen linkki "/usr/bin/python".

en: Package 'debsig-verify' is installed
fi: Paketti "debsig-verify" on asennettu

en: The upgrade can not continue with that package installed.
    Please remove it with synaptic or 'apt-get remove debsig-verify' first and run the upgrade again.
fi: Päivitys ei voi jatkua kyseisen paketin ollessa asennettu.
    Poista paketti Synaptic-ohjelmalla tai komennolla "apt-get remove debsig-verify" ja käynnistä päivitys uudelleen.

en: Include latest updates from the Internet?
fi: Sisällytä uusimmat päivitykset Internetistä?

en: The upgrade system can use the internet to automatically download the latest updates and install them during the upgrade.  If you have a network connection this is highly recommended.
    
    The upgrade will take longer, but when it is complete, your system will be fully up to date.  You can choose not to do this, but you should install the latest updates soon after upgrading.
    If you answer 'no' here, the network is not used at all.
fi: Päivitysjärjestelmä voi ladata Internetistä uusimmat päivitykset automaattisesti ja asentaa ne päivityksen aikana. Jos sinulla on verkkoyhteys käytettävissä, tämä on hyvin suositeltavaa.
    
    Päivitys kestää tällöin pidempään, mutta valmistuttuaan järjestelmä on täysin ajan tasalla. Jos et tee tätä nyt, uusimmat päivitykset tulee joka tapauksessa ladata pian päivityksen jälkeen.
    Jos vastaat "ei" tähän, verkkoa ei käytetä lainkaan.

en: disabled on upgrade to %s
fi: otettu pois käytöstä päivitettäessä versioon %s

en: No valid mirror found
fi: Sopivaa peilipalvelinta ei löytynyt

en: While scanning your repository information no mirror entry for the upgrade was found.This can happen if you run a internal mirror or if the mirror information is out of date.
    
    Do you want to rewrite your 'sources.list' file anyway? If you choose 'Yes' here it will update all '%s' to '%s' entries.
    If you select 'no' the update will cancel.
fi: Ohjelmavarastotietoja tarkistettaessa ei löydetty sopivaa palvelinmerkintää päivitystä varten. Tämä voi tapahtua jos käytät sisäistä peilipalvelinta tai palvelintiedot ovat vanhentuneita.
    
    Haluatko uudelleenkirjoittaa "sources.list"-tiedoston joka tapauksessa? Jos valitset "Kyllä", kaikki "%s"-merkinnät muutetaan "%s"-merkinnöiksi.
    Jos valitset "Ei", päivitys keskeytyy.

note: hm, still nothing useful ...
en: Generate default sources?
fi: Lisätäänkö oletusohjelmalähteet?

en: After scanning your 'sources.list' no valid entry for '%s' was found.
    
    Should default entries for '%s' be added? If you select 'No', the update will cancel.
fi: "sources.list"-tiedostosta ei löytynyt sopivaa merkintää "%s":lle.
    
    Otetaanko käyttöön "%s":n oletuslähteet? Jos valitset "Ei", päivitys keskeytyy.

en: Repository information invalid
fi: Virhe ohjelmavarastotiedoissa

en: Upgrading the repository information resulted in a invalid file. Please report this as a bug.
fi: Ohjelmavarastotietojen päivittäminen johti epäkelpoon tiedostoon. Tee asiasta virheraportti.

en: Third party sources disabled
fi: Kolmannen osapuolen ohjelmalähteet poissa käytöstä

en: Some third party entries in your sources.list were disabled. You can re-enable them after the upgrade with the 'software-properties' tool or your package manager.
fi: Jotkin kolmannen osapuolen lähteet sources.list-tiedostossa ovat nyt poissa käytöstä. Voit ottaa ne uudelleen käyttöön päivityksen jälkeen "Ohjelmalähteet"-työkalulla tai pakettienhallintaohjelmalla.

en: Package in inconsistent state | Packages in inconsistent state
fi[0]: Paketti ristiriitaisessa tilassa
fi[1]: Paketteja ristiriitaisessa tilassa

en: The package '%s' is in an inconsistent state and needs to be reinstalled, but no archive can be found for it. Please reinstall the package manually or remove it from the system. | The packages '%s' are in an inconsistent state and need to be reinstalled, but no archive can be found for them. Please reinstall the packages manually or remove them from the system.
fi[0]: Paketti ”%s” on ristiriitaisessa tilassa ja se tulee asentaa uudelleen, mutta sen pakettitiedostoa ei löydy. Asenna paketti uudelleen käsin tai poista se järjestelmästä.
fi[1]: Paketit ”%s” ovat ristiriitaisessa tilassa ja ne tulee asentaa uudelleen, mutta niiden pakettitiedostoja ei löydy. Asenna paketit uudelleen käsin tai poista ne järjestelmästä.

en: Error during update
fi: Virhe päivitettäessä

en: A problem occurred during the update. This is usually some sort of network problem, please check your network connection and retry.
fi: Päivitettäessä tapahtui virhe. Tämä on yleensä jonkinlainen verkko-ongelma. Tarkista verkkoyhteytesi toiminta ja yritä uudelleen.

note: print "on_button_install_clicked"
en: Not enough free disk space
fi: Levytilaa ei ole riittävästi

en: The upgrade is now aborted. The upgrade needs a total of %s free space on disk '%s'. Please free at least an additional %s of disk space on '%s'. Empty your trash and remove temporary packages of former installations using 'sudo apt-get clean'.
fi: Päivitys keskeytyy. Päivittäminen vaatii vähintään %s vapaata tilaa levyllä ”%s”. Vapauta lisää tilaa vähintään %s levyllä ”%s”. Tyhjennä roskakori ja poista aiempien asennusten väliaikaiset pakettitiedostot käyttämällä päätteessä komentoa ”sudo apt-get clean”.

en: Support for some applications ended
fi: Tuki joillekin sovelluksille on loppunut

en: Canonical Ltd. no longer provides support for the following software packages. You can still get support from the community.
    
    If you have not enabled community maintained software (universe), these packages will be suggested for removal at the end of the upgrade.
fi: Canonical Ltd. ei enää tue seuraavia ohjelmapaketteja. Yhteisö tukee niitä edelleen.
    
    Jos et ole ottanut käyttöön yhteisön ylläpitämien sovelluksien ohjelmalähdettä ("universe"), suositellaan nämä paketit  poistettaviksi päivityksen lopuksi.

note: calc the dist-upgrade and see if the removals are ok/expected do the dist-upgrade
en: Calculating the changes
fi: Lasketaan muutoksia

note: ask the user if he wants to do the changes
en: Do you want to start the upgrade?
fi: Haluatko aloittaa päivityksen?

en: Could not download the upgrades
fi: Päivityksiä ei voitu noutaa

en: The upgrade is now aborted. Please check your Internet connection or installation media and try again. All files downloaded so far are kept.
fi: Päivitys keskeytyy. Tarkista Internet-yhteytesi tai asennuslähteesi (esim. CD-levy) toiminta ja yritä uudelleen. Kaikki toistaiseksi noudetut tiedostot säilytetään.

note: FIXME: strings are not good, but we are in string freeze currently
en: Error during commit
fi: Virhe suoritettaessa

note: generate a new cache
en: Restoring original system state
fi: Palautetaan alkuperäistä järjestelmän tilaa

en: Could not install the upgrades
fi: Päivityksiä ei voitu asentaa

note: invoke the frontend now and show a error message
en: The upgrade is now aborted. Your system could be in an unusable state. A recovery will run now (dpkg --configure -a).
fi: Päivitys keskeytyy. Järjestelmäsi voi olla toimimattomassa tilassa. Korjaustoimenpiteet suoritetaan nyt (dpkg --configure -a).

en: 
    
    Please report this bug against the 'update-manager' package and include the files in /var/log/dist-upgrade/ in the bug report.
    %s
fi: 
    
    Tee tästä virheraportti paketille ”update-manager” ja sisällytä raporttiin tiedostot hakemistosta /var/log/dist-upgrade/.
    %s

en: The upgrade is now aborted. Please check your Internet connection or installation media and try again.
fi: Päivitys keskeytyy. Tarkista Internet-yhteytesi tai asennuslähteesi (esim. CD-levy) toiminta ja yritä uudelleen.

en: Remove obsolete packages?
fi: Poistetaanko vanhentuneet paketit?

en: _Keep
fi: _Pidä

en: _Remove
fi: _Poista

en: A problem occurred during the clean-up. Please see the below message for more information.
fi: Siistimisvaiheessa ilmeni ongelma. Lisätietoja alla olevassa viestissä.

note: FIXME: instead of error out, fetch and install it here
en: Required depends is not installed
fi: Vaadittuja riippuvuuksia ei ole asennettu

en: The required dependency '%s' is not installed.
fi: Vaadittu riippuvuus "%s" ei ole asennettu.

note: sanity check (check for ubuntu-desktop, brokenCache etc) then open the cache (again)
en: Checking package manager
fi: Tarkistetaan pakettienhallintaa

en: Preparing the upgrade failed
fi: Päivityksen valmistelu epäonnistui

en: Preparing the system for the upgrade failed. Please report this as a bug against the 'update-manager' package and include the files in /var/log/dist-upgrade/ in the bug report.
fi: Järjestelmän valmistelu päivitystä varten epäonnistui. Tee tästä virheraportti paketille ”update-manager” ja liitä mukaan tiedostot hakemistosta /var/log/dist-upgrade/.

en: Getting upgrade prerequisites failed
fi: Päivityksen esivaatimusten nouto epäonnistui

en: The system was unable to get the prerequisites for the upgrade. The upgrade will abort now and restore the original system state.
    
    Please report this as a bug against the 'update-manager' package and include the files in /var/log/dist-upgrade/ in the bug report.
fi: Järjestelmä ei onnistunut noutamaan päivityksen esivaatimuksia. Päivitys keskeytyy nyt ja järjestelmän alkuperäinen tila palautuu.
    
    Ilmoita tästä virheraportilla paketille ”update-manager” ja sisällytä rapottiin tiedostot hakemistosta /var/log/dist-upgrade/.

en: Updating repository information
fi: Päivitetään ohjelmavarastotietoja

en: Invalid package information
fi: Pakettitiedot viallisia

en: After your package information was updated the essential package '%s' can not be found anymore.
    This indicates a serious error, please report this bug against the 'update-manager' package and include the files in /var/log/dist-upgrade/ in the bug report.
fi: Pakettitietojen päivitysten jälkeen pakollista ohjelmapakettia ”%s” ei enää löydetty.
    Tämä merkitsee vakavaa virhetilannetta, tee tästä virheraportti paketille ”update-manager” ja sisällytä tiedostot hakemistosta /var/log/dist-upgrade/ raporttiin.

en: Fetching
fi: Noudetaan

en: Upgrading
fi: Päivitetään

note: don't abort here, because it would restore the sources.list
en: Upgrade complete
fi: Päivitys on valmis

en: The upgrade is completed but there were errors during the upgrade process.
fi: Päivitys on valmis mutta päivityksen aikana tapahtui virheitä.

en: Searching for obsolete software
fi: Etsitään vanhentuneita ohjelmistoja

en: System upgrade is complete.
fi: Järjestelmän päivitys on valmis.

en: The partial upgrade was completed.
fi: Osittainen päivitys valmistui.

en: Upgrading may reduce desktop effects, and performance in games and other graphically intensive programs.
fi: Päivitys saattaa poistaa käytöstä visuaalisia tehosteita ja huonontaa joidenkin pelien ja graafisesti raskaiden ohjelmien suorituskykyä.

en: This computer is currently using the AMD 'fglrx' graphics driver. No version of this driver is available that works with your hardware in Ubuntu 9.04.
    
    Do you want to continue?
fi: Tietokone käyttää tällä hetkellä AMD:n "fglrx"-näytönohjainajuria. Ajurista ei ole saatavilla versiota, joka toimisi laitteistosi kanssa Ubuntu 9.04:ssä.
    
    Haluatko jatkaa?

en: This computer is currently using the NVIDIA 'nvidia' graphics driver. No version of this driver is available that works with your video card in Ubuntu 8.10.
    
    Do you want to continue?
fi: Järjestelmässä on käytössä NVIDIAn "nvidia"-näytönohjainajuri. Tästä ajurista ei ole saatavilla näytönohjaimellesi tarkoitettua versiota Ubuntu 8.10:lle.
    
    Haluatko jatkaa?

en: evms in use
fi: evms on käytössä

en: Your system uses the 'evms' volume manager in /proc/mounts. The 'evms' software is no longer supported, please switch it off and run the upgrade again when this is done.
fi: /proc/mounts -tiedoston mukaan järjestelmässäsi on käytössä evms-taltionhallinta. evms-ohjelmistoa ei enää tueta, joten ole hyvä ja poista se käytöstä ja suorita päivitys uudelleen.

en: Sandbox upgrade using aufs
fi: Hiekkalaatikkopäivitys aufs:ää käyttäen

en: Use the given path to search for a cdrom with upgradable packages
fi: Käytä annettua polkua päivitettyjen pakettien etsimiseksi CD-levyltä.

en: Use frontend. Currently available: 
    DistUpgradeViewText, DistUpgradeViewGtk, DistUpgradeViewKDE
fi: Valitse käyttöliittymä. Tällä hetkellä valittavissa ovat: 
    DistUpgradeViewText, DistUpgradeViewGtk, DistUpgradeViewKDE

en: *DEPRECATED* this option will be ignore
fi: *VANHENTUNUT* tämä valinta jätetään huomiotta

en: Perform a partial upgrade only (no sources.list rewriting)
fi: Suorita vain osittainen päivitys (ei sources.list-uudelleenkirjoitusta)

en: Set datadir
fi: Aseta datahakemisto

note: print "mediaChange %s %s" % (medium, drive)
en: Please insert '%s' into the drive '%s'
fi: Aseta "%s" asemaan "%s"

en: Fetching is complete
fi: Nouto on valmis

en: Fetching file %li of %li at %sB/s
fi: Noudetaan tiedostoa %li/%li nopeudella %sB/s

en: About %s remaining
fi: Noin %s jäljellä

en: Fetching file %li of %li
fi: Noudetaan tiedostoa %li/%li

note: FIXME: add support for the timeout of the terminal (to display something useful then) -> longer term, move this code into python-apt
en: Applying changes
fi: Muutoksia toteutetaan

note: we do not report followup errors from earlier failures
en: dependency problems - leaving unconfigured
fi: riippuvuusongelmia - jätetään asetukset säätämättä

en: Could not install '%s'
fi: Pakettia "%s" ei voitu asentaa

en: The upgrade will continue but the '%s' package may be in a not working state. Please consider submitting a bug report about it.
fi: Päivitys jatkuu, mutta paketti ”%s” ei välttämättä ole toimivassa tilassa. Harkitse virheraportin lähettämistä asiasta.

note: self.expander.set_expanded(True)
en: Replace the customized configuration file
    '%s'?
fi: Korvataanko alkuperäisestä muutettu asetustiedosto
    "%s"?

en: You will lose any changes you have made to this configuration file if you choose to replace it with a newer version.
fi: Tähän asetustiedostoon tehdyt muutokset menetetään, jos se korvataan uudemmalla versiolla.

en: The 'diff' command was not found
fi: Komentoa 'diff' ei löytynyt

en: A fatal error occurred
fi: Tapahtui vakava virhe

en: Please report this as a bug (if you haven't already) and include the files /var/log/dist-upgrade/main.log and /var/log/dist-upgrade/apt.log in your report. The upgrade is now aborted.
    Your original sources.list was saved in /etc/apt/sources.list.distUpgrade.
fi: Ilmoita tästä virheraportilla (jos et ole niin jo tehnyt) ja sisällytä siihen tiedostot /var/log/dist-upgrade/main.log ja /var/log/dist-upgrade/apt.log. Päivitys keskeytyy.
    Alkuperäinen sources.list tallennettiin nimellä /etc/apt/sources.list.distUpgrade.

en: Ctrl-c pressed
fi: Ctrl-c painettu

en: This will abort the operation and may leave the system in a broken state. Are you sure you want to do that?
fi: Tämä keskeyttää toiminnon ja saattaa jättää järjestelmän rikkinäiseen tilaan. Haluatko varmasti tehdä sen?

note: append warning
en: To prevent data loss close all open applications and documents.
fi: Jottei tietoja häviäisi, sulje kaikki avoinna olevat ohjelmat ja asiakirjat.

en: <b>Downgrade %s</b>
fi: <b>Vaihda %s vanhempaan versioon</b>

en: Remove %s
fi: Poista %s

en: Install %s
fi: Asenna %s

en: Upgrade %s
fi: Päivitä %s

note: change = QMessageBox.question(None, _("Media Change"), msg, QMessageBox.Ok, QMessageBox.Cancel)
en: Media Change
fi: Median vaihto

en: Show Difference >>>
fi: Näytä erot >>>

en: <<< Hide Difference
fi: <<< Piilota erot

en: Error
fi: Virhe

en: &Cancel
fi: &Peru

en: &Close
fi: &Sulje

en: Show Terminal >>>
fi: Näytä pääte >>>

en: <<< Hide Terminal
fi: <<< Piilota pääte

en: Information
fi: Tiedot

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Restart required
fi: Uudelleenkäynnistys vaaditaan

en: <b><big>Restart the system to complete the upgrade</big></b>
fi: <b><big>Käynnistä järjestelmä uudelleen saattaaksesi päivityksen loppuun</big></b>

en: _Restart Now
fi: _Uudelleenkäynnistä nyt

note: FIXME make this user friendly
en: <b><big>Cancel the running upgrade?</big></b>
    
    The system could be in an unusable state if you cancel the upgrade. You are strongly advised to resume the upgrade.
fi: <b><big>Peru käynnissä oleva päivitys?</big></b>
    
    Järjestelmä voi olla käyttökelvottomassa tilassa, jos perut päivityksen. Päivityksen jatkaminen on erittäin suositeltavaa.

en: Cancel Upgrade?
fi: Peru päivitys?

en: %li day | %li days
fi[0]: %li päivä
fi[1]: %li päivää

en: %li hour | %li hours
fi[0]: %li tunti
fi[1]: %li tuntia

en: %li minute | %li minutes
fi[0]: %li minuutti
fi[1]: %li minuuttia

en: %li second | %li seconds
fi[0]: %li sekunti
fi[1]: %li sekuntia

note: 56 kbit 1Mbit = 1024 kbit
en: This download will take about %s with a 1Mbit DSL connection and about %s with a 56k modem.
fi: Nouto kestää noin %s 1Mbit-DSL-yhteydellä ja noin %s 56kbit-modeemilla.

note: if we have a estimated speed, use it
en: This download will take about %s with your connection.
fi: Nouto kestää yhteydelläsi noin %s.

en: Preparing to upgrade
fi: Valmistellaan päivitystä

en: Getting new software channels
fi: Noudetaan uusia ohjelmalähteitä

en: Getting new packages
fi: Haetaan uusia paketteja

en: Installing the upgrades
fi: Asennetaan päivityksiä

en: Cleaning up
fi: Siistitään

note: FIXME: make those two separate lines to make it clear that the "%" applies to the result of ngettext
en: %d package is going to be removed. | %d packages are going to be removed.
fi[0]: %d paketti poistetaan.
fi[1]: %d pakettia poistetaan.

en: %d new package is going to be installed. | %d new packages are going to be installed.
fi[0]: %d uusi paketti asennetaan.
fi[1]: %d uutta pakettia asennetaan.

en: %d package is going to be upgraded. | %d packages are going to be upgraded.
fi[0]: %d paketti päivitetään.
fi[1]: %d pakettia päivitetään.

en: 
    
    You have to download a total of %s.
fi: 
    
    Noudettavaa yhteensä %s.

en: Fetching and installing the upgrade can take several hours. Once the download has finished, the process cannot be cancelled.
fi: Päivityksen noutaminen ja asentaminen voi kestää useita tunteja. Noutamisen päätyttyä päivityksen suoritusta ei voi enää keskeyttää.

note: FIXME: this should go into DistUpgradeController
en: Your system is up-to-date
fi: Järjestelmäsi on ajan tasalla

en: There are no upgrades available for your system. The upgrade will now be canceled.
fi: Päivityksiä ei ole saatavilla järjestelmälle. Päivitys keskeytyy.

en: Reboot required
fi: Uudelleenkäynnistys vaaditaan

en: The upgrade is finished and a reboot is required. Do you want to do this now?
fi: Päivitys on valmis ja uudelleenkäynnistys vaaditaan. Haluatko tehdä sen nyt?

en: Could not run the upgrade tool
fi: Päivitystyökalua ei voitu suorittaa

en: This is most likely a bug in the upgrade tool. Please report it as a bug
fi: Tämä on luultavasti ohjelmavirhe päivitystyökalussa. Ilmoita tästä virheraportilla.

en: Upgrade tool signature
fi: Päivitystyökalun allekirjoitus

en: Upgrade tool
fi: Päivitystyökalu

en: Failed to fetch
fi: Nouto epäonnistui

en: Fetching the upgrade failed. There may be a network problem.
fi: Päivityksen noutaminen epäonnistui. Tämä voi johtua verkko-ongelmasta.

en: Failed to extract
fi: Purku epäonnistui

en: Extracting the upgrade failed. There may be a problem with the network or with the server.
fi: Päivityksen purkaminen epäonnistui. Tämä voi johtua ongelmasta verkkoyhteydessä tai palvelimessa.

en: Verfication failed
fi: Tarkistus epäonnistui

en: Verifying the upgrade failed.  There may be a problem with the network or with the server.
fi: Päivityksen tarkistaminen epäonnistui. Tämä voi johtua ongelmasta verkkoyhteydessä tai palvelimessa.

en: Authentication failed
fi: Todennus epäonnistui

en: Authenticating the upgrade failed. There may be a problem with the network or with the server.
fi: Päivityksen todennus epäonnistui. Tämä voi johtua ongelmasta verkkoyhteydessä tai palvelimessa.

en: Can not run the upgrade
fi: Päivitystä ei voi suorittaa

en: This usually is caused by a system were /tmp is mounted noexec. Please remount without noexec and run the upgrade again.
fi: Tämä johtuu yleensä järjestelmästä, jossa /tmp on liitetty valitsimella "noexec". Liitä uudelleen ilman "noexec"-valitsinta ja suorita päivitys uudelleen.

en: The error message is '%s'.
fi: Virheviesti oli "%s".

en: Please report this as a bug and include the files /var/log/dist-upgrade/main.log and /var/log/dist-upgrade/apt.log in your report. The upgrade is now aborted.
    Your original sources.list was saved in /etc/apt/sources.list.distUpgrade.
fi: Ilmoita tästä virheraportilla ja sisällytä siihen tiedostot /var/log/dist-upgrade/main.log ja /var/log/dist-upgrade/apt.log. Päivitys keskeytyy nyt.
    Alkuperäinen sources.list tallennettiin nimellä /etc/apt/sources.list.distUpgrade.

en: Aborting
fi: Peruutetaan

en: Demoted:
fi: Alennettu:

en: Continue [yN]
fi: Jatka [yN]

en: Details [d]
fi: Yksityiskohdat [d]

en: Remove: %s
fi: Poista: %s

en: Install: %s
fi: Asenna: %s

en: Upgrade: %s
fi: Päivitä: %s

en: Continue [Yn]
fi: Jatka [yN]

en: To finish the upgrade, a restart is required.
    If you select 'y' the system will be restarted.
fi: Uudelleenkäynnistys vaaditaan päivityksen saattamiseksi loppuun.
    Jos valitset "y" ("yes" eli "kyllä") järjestelmä käynnistetään uudelleen.

en: <b><big>Cancel the running upgrade?</big></b>
    
    The system could be in an unusable state if you cancel the upgrade. You are strongly adviced to resume the upgrade.
fi: <b><big>Peruuta käynnissä oleva päivitys?</big></b>
    
    Järjestelmä voi olla käyttökelvottomassa tilassa, jos peruutat päivityksen. Päivityksen jatkaminen on erittäin suositeltavaa.

en: <b><big>Start the upgrade?</big></b>
fi: <b><big>Aloitetaanko päivitys?</big></b>

en: <b><big>Upgrading Ubuntu to version 9.04</big></b>
fi: <b><big>Päivitetään Ubuntu versioon 9.04</big></b>

en: Difference between the files
fi: Tiedostojen väliset erot

en: Distribution Upgrade
fi: Jakelupäivitys

en: Restarting the computer
fi: Käynnistetään tietokone uudelleen

en: Setting new software channels
fi: Asetetaan uusia ohjelmalähteitä

en: Terminal
fi: Pääte

en: _Cancel Upgrade
fi: _Peru päivitys

en: _Continue
fi: _Jatka

en: _Replace
fi: _Korvaa

en: _Report Bug
fi: _Tee virheraportti

en: _Resume Upgrade
fi: _Jatka päivitystä

en: _Start Upgrade
fi: _Aloita päivitys

en: Could not find the release notes
fi: Julkaisutietoja ei löytynyt

en: The server may be overloaded.
fi: Palvelin voi olla ylikuormitettu.

en: Could not download the release notes
fi: Julkaisutietoja ei voitu noutaa

en: Please check your internet connection.
fi: Tarkista Internet-yhteytesi toimivuus.

en: Upgrade
fi: Päivitä

en: Release Notes
fi: Julkaisutiedot

en: Downloading additional package files...
fi: Noudetaan tarvittavia pakettitiedostoja...

en: File %s of %s at %sB/s
fi: Tiedosto %s/%s nopeudella %sB/s

en: File %s of %s
fi: Tiedosto %s/%s

en: Open Link in Browser
fi: Avaa linkki selaimessa

en: Copy Link to Clipboard
fi: Kopioi linkki leikepöydälle

en: Downloading file %(current)li of %(total)li with %(speed)s/s
fi: Noudetaan tiedostoa %(current)li/%(total)li nopeudella %(speed)s/s

en: Downloading file %(current)li of %(total)li
fi: Noudetaan tiedostoa %(current)li/%(total)li

en: Version %s:
fi: Versio %s:

en: Downloading list of changes...
fi: Noudetaan muutosluetteloa...

en: _Uncheck All
fi: _Poista valinnat

en: _Check All
fi: _Valitse kaikki

note: TRANSLATORS: b stands for Bytes
en: Download size: %s
fi: %s täytyy noutaa

en: Unknown download size
fi: Latauksen kokoa ei tiedetä

en: It is unknown when the package information was updated last. Please try clicking on the 'Check' button to update the information.
fi: Pakettitietojen viimeisintä päivityskertaa ei ole tiedossa. Kokeile napsauttaa "Tarkista"-painiketta päivittääksesi tiedot.

en: The package information was last updated %s day ago. | The package information was last updated %s days ago.
fi[0]: Pakettitiedot päivitetty viimeksi %s päivä sitten.
fi[1]: Pakettitiedot päivitetty viimeksi %s päivää sitten.

en: The package information was last updated %s hour ago. | The package information was last updated %s hours ago.
fi[0]: Pakettitiedot päivitetty viimeksi %s tunti sitten.
fi[1]: Pakettitiedot päivitetty viimeksi %s tuntia sitten.

en: The package information was last updated less than one hour ago.
fi: Pakettitiedot päivitetty alle tunti sitten.

en: Software updates correct errors, eliminate security vulnerabilities and provide new features.
fi: Ohjelmapäivitykset korjaavat ohjelmavirheitä ja mahdollisia turva-aukkoja sekä tarjoavat uusia ominaisuuksia.

en: Welcome to Ubuntu
fi: Tervetuloa Ubuntuun

en: These software updates have been issued since Ubuntu was released. If you don't want to install them now, choose "Update Manager" from the Administration Menu later.
fi: Nämä ohjelmapäivitykset on tuotu tarjolle Ubuntun julkaisun jälkeen. Jos et halua asentaa niitä nyt, valitse Järjestelmä-valikosta ”Päivitysten hallinta” myöhemmin.

en: Software updates are available for this computer
fi: Ohjelmapäivityksiä on saatavilla tälle tietokoneelle

en: If you don't want to install them now, choose "Update Manager" from the Administration menu later.
fi: Jos et halua asentaa niitä nyt, valitse Järjestelmä-valikosta ”Päivitysten hallinta” myöhemmin.

en: Please wait, this can take some time.
fi: Odota, tämä voi kestää jonkin aikaa.

en: Update is complete
fi: Päivitys on valmis

en: The upgrade needs a total of %s free space on disk '%s'. Please free at least an additional %s of disk space on '%s'. Empty your trash and remove temporary packages of former installations using 'sudo apt-get clean'.
fi: Päivitys tarvitsee yhteensä %s vapaata tilaa levyllä "%s". Vapauta vähintään %s lisää levytilaa levyllä "%s". Tyhjennä roskakori, ja poista väliaikaiset aiempien asennuksien paketit käyttämällä komentoa "sudo apt-get clean".

en: Reading package information
fi: Luetaan pakettitietoja

en: Could not initialize the package information
fi: Pakettitietoja ei voitu alustaa

en: An unresolvable problem occurred while initializing the package information.
    
    Please report this bug against the 'update-manager' package and include the following error message:
fi: Pakettitietoja alustettaessa tapahtui virhe jota ei voitu korjata.
    
    Ilmoita tästä virheraportilla paketille "update-manager", ja sisällytä raporttiin seuraava virheviesti:

en: An unresolvable problem occurred while calculating the upgrade.
    
    Please report this bug against the 'update-manager' package and include the following error message:
fi: Määriteltäessä päivitystä tapahtui virhe jota ei voitu korjata.
    
    Ilmoita tästä virheraportilla paketille "update-manager" ja sisällytä raporttiin seuraava virheviesti:

note: TRANSLATORS: the b stands for Bytes
en: (Size: %s)
fi: (Koko: %s)

en: From version %(old_version)s to %(new_version)s
fi: Versiosta %(old_version)s versioon %(new_version)s

en: Version %s
fi: Versio %s

en: Your distribution is not supported anymore
fi: Jakeluasi ei enää tueta

en: You will not get any further security fixes or critical updates. Upgrade to a later version of Ubuntu Linux. See http://www.ubuntu.com for more information on upgrading.
fi: Turvallisuuspäivityksiä tai muita kriittisiä päivityksiä ei enää ole saatavilla. Päivitä uudempaan versioon Ubuntusta. Katso lisätietoja päivittämisestä osoitteesta http://www.ubuntu-fi.org/

en: <b>New distribution release '%s' is available</b>
fi: <b>Uusi jakelujulkaisu "%s" on saatavilla</b>

note: we assert a clean cache
en: Software index is broken
fi: Ohjelmaluettelo on rikkinäinen

en: It is impossible to install or remove any software. Please use the package manager "Synaptic" or run "sudo apt-get install -f" in a terminal to fix this issue at first.
fi: Mitään ohjelmia ei voida asentaa tai poistaa. Korjaa ongelma käyttämällä Synaptic-pakettienhallintaa tai komentoa "sudo apt-get install -f" päätteessä.

en: Downloading Package Information
fi: Noudetaan pakettitietoja

en: The repositories are being checked for new, removed, or updated software packages
fi: Ohjelmalähteistä tarkistetaan nyt uusia, poistuneita ja päivittyneitä ohjelmapaketteja.

en: Downloading Package Updates
fi: Noudetaan pakettipäivityksiä

en: The selected package updates are being downloaded and installed on the system
fi: Valittuja pakettipäivityksiä noudetaan ja asennetaan järjestelmään.

en: run_synaptic called with unknown action
fi: run_synaptic:ia kutsuttiin tuntemattomalla toiminnolla

en: Cancel
fi: Peru

en: Install
fi: Asenna

en: Building Updates List
fi: Rakennetaan päivitysluetteloa

en: 
    A normal upgrade can not be calculated, please run: 
      sudo apt-get dist-upgrade
    
    
    This can be caused by:
     ◦ A previous upgrade which didn't complete
     ◦ Problems with some of the installed software
     ◦ Unofficial software packages not provided by Ubuntu
     ◦ Normal changes of a pre-release version of Ubuntu
fi: 
    Tavallista päivitystä ei voi laskea. Suorita: 
      sudo apt-get dist-upgrade
    
    
    Tämä voi johtua seuraavista asioista:
     ◦ Edellinen päivitys ei valmistunut
     ◦ Ongelmia joidenkin asennettujen ohjelmistojen kanssa
     ◦ Käytössä on epävirallisia ohjelmapaketteja, joita Ubuntu ei tarjoa
     ◦ Kyse on tavallisista muutoksista Ubuntun esijulkaisuversiossa

en: Downloading changelog
fi: Noudetaan muutoslokia

note: FIXME: better string, but we are in string freeze
en: Failed to detect distribution
fi: Jakelun tunnistus epäonnistui

en: The changelog does not contain any relevant changes.
    
    Please use http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog
    until the changes become available or try again later.
fi: Muutosloki ei sisällä mitään oleellisia muutoksia.
    
    Käytä osoitetta http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog
    kunnes muutokset tulevat saataville, tai yritä myöhemmin uudelleen.

en: The list of changes is not available yet.
    
    Please use http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog
    until the changes become available or try again later.
fi: Muutosluettelo ei ole vielä saatavilla.
    
    Käytä osoitetta http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog
    kunnes muutokset tulevat saataville, tai yritä myöhemmin uudelleen.

en: Failed to download the list of changes. 
    Please check your Internet connection.
fi: Muutosluettelon nouto epäonnistui. 
    Tarkista Internet-yhteytesi toimivuus.

en: A error '%s' occurred while checking what system you are using.
fi: Järjestelmän tyypin tarkistamista tehtäessä tapahtui virhe "%s".

en: Important security updates
fi: Tärkeät turvallisuuspäivitykset

en: Recommended updates
fi: Suositellut päivitykset

en: Proposed updates
fi: Ehdotetut päivitykset

en: Backports
fi: Takaisinsovitukset

en: Distribution updates
fi: Jakelupäivitykset

en: Other updates
fi: Muut päivitykset

en: Previous selected
fi: Edellinen valittu

en: <b><big>You must check for updates manually</big></b>
    
    Your system does not check for updates automatically. You can configure this behavior in <i>Software Sources</i> on the <i>Updates</i> tab.
fi: <b><big>Päivitykset tulee tarkistaa käsin</big></b>
    Järjestelmä ei tällä hetkellä seuraa päivityksiä automaattisesti. Voit muuttaa näitä asetuksia <i>Ohjelmalähteet</i>-ylläpitotyökalun <i>Päivitykset</i>-välilehdellä.

en: <big><b>Not all updates can be installed</b></big>
fi: <big><b>Kaikkia päivityksiä ei voida asentaa</b></big>

en: <big><b>Starting Update Manager</b></big>
fi: <big><b>Käynnistetään päivitysten hallintaa</b></big>

en: Changes
fi: Muutokset

en: Chec_k
fi: _Tarkista

en: Check the software channels for new updates
fi: Tarkista onko ohjelmakanavissa uusia päivityksiä

en: Description
fi: Kuvaus

en: Description of update
fi: Päivityksen kuvaus

en: Run a partial upgrade, to install as many updates as possible. 
    
    This can be caused by:
     ◦ A previous upgrade which didn't complete
     ◦ Problems with some of the installed software
     ◦ Unofficial software packages not provided by Ubuntu
     ◦ Normal changes of a pre-release version of Ubuntu
fi: Suorita osittainen jakelupäivitys asentaaksesi mahdollisimman monta päivitystä. 
    
    Tähän voi olla tarvetta seuraavista syistä:
     ◦ Edellinen päivitys ei päässyt loppuun
     ◦ Joissain asennetuissa ohjelmissa on ongelmia
     ◦ Käytät epävirallisia ohjelmapaketteja, jotka eivät tule Ubuntulta
     ◦ Käytät Ubuntun kehitysversiota, jolloin tällainen on normaalia

en: Settings…
fi: Asetukset...

en: Show progress of individual files
fi: Näytä tiedostojen edistyminen

en: U_pgrade
fi: _Päivitä

en: Update Manager
fi: Päivitysten hallinta

en: Upgrade to the latest version of Ubuntu
fi: Päivitä Ubuntun viimeisimpään versioon

en: _Hide this information in the future
fi: P_iilota tämä tieto jatkossa

en: _Install Updates
fi: _Asenna päivitykset

en: _Partial Upgrade
fi: _Osittainen päivitys

en: _Upgrade
fi: _Päivitä

en: updates
fi: päivitykset

en: Show and install available updates
fi: Näytä ja asenna saatavilla olevat päivitykset

en: Software Updates
fi: Ohjelmapäivitykset

en: *deprecated* Check for new distribution releases
fi: *vanhentunut* Tarkista, onko jakelusta uusia julkaisuja

en: Auto close the install window after successful install
fi: Sulje asennusikkuna automaattisesti onnistuneen asennuksen jälkeen

en: First run welcome message
fi: Ensimmäisen käynnistyskerran tervetuloa-viesti

en: If automatic checking for updates is disabled, you have to reload the channel list manually. This option allows to hide the reminder shown in this case.
fi: Jos automaattinen päivitysten tarkistaminen on poissa käytöstä, täytyy ohjelmaluettelot ladata käsin. Tämä valinta mahdollistaa tämän muistutuksen piilottamisen.

en: If this key is set a first run welcome message will be presented.
fi: Jos tämä avain on asetettu, ensimmäisen käynnistyskerran tervetuloa-viesti esitetään.

en: If this key is set the install window will be automatically closed on successful installation.
fi: Jos tämä avain on asetettu, asennusikkuna suljetaan automaattisesti onnistuneen asennuksen tapahduttua.

en: If this key is set the main update list window will show version information (from version to version).
fi: Jos tämä asetus on valittu, päivitysikkunassa näytetään, mikä versio ohjelmasta asennetaan ja mikä versio on asennettuna.

en: Remind to reload the channel list
fi: Muistuta kanavaluettelon uudelleen lataamisesta

en: Show details of an update
fi: Näytä päivityksen yksityiskohdat

en: Show version in update list
fi: Näytä versiot päivityslistassa.

en: Stores the size of the update-manager dialog
fi: Tallentaa päivitystenhallintaikkunan koon

en: Stores the state of the expander that contains the list of changes and the description
fi: Tallentaa muutosluettelon ja kuvauksen näyttämän ikkunalaajennoksen tilan.

en: The window size
fi: Ikkunan koko

en: This key is deprecated in favor of the file /etc/update-manager/release-upgrades Check automatically if a new version of the current distribution is available and offer to upgrade (if possible).
fi: Tämä avain on vanhentunut tiedoston /etc/update-manager/release-upgrades tieltä. Tarkista automaattisesti, onko jakelusta saatavilla uudempaa versiota ja tarjoa päivitystä (jos mahdollista).

en: Show version and exit
fi: Näytä versio ja poistu

en: Check if a new distribution release is available
fi: Tarkista, onko uutta jakelujulkaisua saatavilla

en: Check if upgrading to the latest devel release is possible
fi: Tarkista onko päivittäminen uusimpaan kehitysversioon mahdollista

en: Upgrade using the latest proposed version of the release upgrader
fi: Päivitä käyttäen uusinta ehdotettua julkaisupäivitysohjelmaa

en: Do not focus on map when starting
fi: Älä kohdista karttaan käynnistettäessä

en: Try to run a dist-upgrade
fi: Yritä ajaa jakelupäivitys (dist-upgrade)

en: Test upgrade with a sandbox aufs overlay
fi: Testaa päivitystä hiekkalaatikossa aufs-peitekerroksella

en: Running partial upgrade
fi: Suoritetaan osittaista päivitystä

en: Try upgrading to the latest release using the upgrader from $distro-proposed
fi: Yritä päivittää uusimpaan julkaisuun käyttäen päivitysohjelmaa kohteesta $distro-proposed

en: Run in a special upgrade mode.
    Currently 'desktop' for regular upgrades of a desktop system and 'server' for server systems are supported.
fi: Suorita erityisessä päivitystilassa.
    Tällä hetkellä tuettuina ovat "desktop" työpöytäjärjestelmän ja "server" palvelinjärjestelmän päivittämiseen.

en: Run the specified frontend
fi: Aja määritetty edustaohjelma

en: Checking for a new ubuntu release
fi: Tarkistetaan onko uutta Ubuntu-julkaisua saatavilla

en: No new release found
fi: Uutta julkaisua ei löytynyt

en: Do not output anything, just return %s if there is a new release and %s if there is none.
fi: Älä tulosta mitään, palauta vain %s jos uusi julkaisu on saatavilla tai %s jos ei ole.

en: New release '%s' available.
fi: Uusi julkaisu ”%s” saatavilla.

en: Run 'do-release-upgrade' to upgrade to it.
fi: Aja "do-release-upgrade" päivittääksesi siihen.

en: Unimplemented method: %s
fi: Toteuttamaton metodi: %s

en: A file on disk
fi: Tiedosto levyllä

en: .deb package
fi: .deb-paketti

en: Install missing package.
fi: Asenna puuttuva paketti.

en: Package %s should be installed.
fi: Paketti %s tulisi asentaa.

note: pragma: no cover
en: %i obsolete entries in the status file
fi: %i vanhentunutta tietoa tilatiedostossa

en: Obsolete entries in dpkg status
fi: Vanhentuneita kohtia dpkg-tilatiedoissa

note: pragma: no cover
en: Obsolete dpkg status entries
fi: Vanhentuneita dpkg-tilatietoja

en: When upgrading, if kdelibs4-dev is installed, kdelibs5-dev needs to be installed. See bugs.launchpad.net, bug ##279621 for details.
fi: Jos päivitettäessä kdelibs4-dev on asennettuna, kdelibs5-dev tulee asentaa. Katso bugs.launchpad.net:n bugista #279621 lisätietoja.

en: %s needs to be marked as manually installed.
fi: %s tulee merkitä käsin asennetuksi.

en: Remove lilo since grub is also installed.(See bug #314004 for details.)
fi: Poista lilo, koska grub on myös asennettu (katso bugista #314004 lisätietoja)
