update-manager - en to fur translation catalogue (101 entries)

note: TRANSLATORS: %s is a country
en: Server for %s
fur: Servidôr par %s

note: More than one server is used. Since we don't handle this case in the user interface we set "custom servers" to true and append a list of all used servers
en: Main server
fur: Servidôr princpâl

en: Remove package in bad state | Remove packages in bad state
fur[0]: Gjave il pacut ravuinât
fur[1]: Gjave i pacuts ravuinâts

en: Broken packages
fur: pacuts ravuinâts

en: Your system contains broken packages that couldn't be fixed with this software. Please fix them first using synaptic or apt-get before proceeding.
fur: al to sisteme al a pacs ruvinaz ca no puedin esi comedas cun cist software.
    comedilu cun synaptic o cun apt-get prime di la indenant

en: Could not calculate the upgrade
fur: No si pues calcolâ l'avançament

en: Can't install '%s'
fur: No si pues instalâ '%s'

en: It was impossible to install a required package. Please report this as a bug.
fur: No si à rivât a instalâ un pacut necessari. Segnale par plasê chest come un bug

en: Reading cache
fur: Daûr a lei la cache

en: Unable to get exclusive lock
fur: No si pues vê il bloc esclusîf

en: This usually means that another package management application (like apt-get or aptitude) already running. Please close that application first.
fur: Chest par solit al vûl dî che une altre aplicazion pe gjestion dai pacuts (par esempli apt-get o aptitude) e je in esecuzion. Siere prime chê aplicazion.

en: Can not upgrade
fur: No si pues inzornâ

en: Include latest updates from the Internet?
fur: Vuelistu includi i ultins inzornaments di Internet?

en: No valid mirror found
fur: Nissun mirror valit cjatât

en: Repository information invalid
fur: Informazions sul dipuesit no validis

en: Third party sources disabled
fur: Risultivis di tierce part disativadis

en: Error during update
fur: Erôr dilunc l'inzornament

note: print "on_button_install_clicked"
en: Not enough free disk space
fur: Nol è vonde spazi libar sul disc

note: calc the dist-upgrade and see if the removals are ok/expected do the dist-upgrade
en: Calculating the changes
fur: Daûr a calcolâ i cambiaments

note: ask the user if he wants to do the changes
en: Do you want to start the upgrade?
fur: Vuelistu scomençâ l'inzornament?

en: Could not download the upgrades
fur: No si pues discjamâ i inzornaments

note: generate a new cache
en: Restoring original system state
fur: Daûr a tornâ al stât origjinâl dal sisteme

en: Could not install the upgrades
fur: No si pues instalâ i inzornaments

en: Remove obsolete packages?
fur: Vuelistu gjavâ i pacuts vecjos?

en: _Keep
fur: _Ten

en: _Remove
fur: _Gjave

note: FIXME: instead of error out, fetch and install it here
en: Required depends is not installed
fur: Lis dipendencis necessaris no son instaladis

en: The required dependency '%s' is not installed.
fur: La dipendence necessarie '%s' no je instalade.

note: sanity check (check for ubuntu-desktop, brokenCache etc) then open the cache (again)
en: Checking package manager
fur: Daûr a controlâ il gjestôr di pacuts

en: Preparing the upgrade failed
fur: Preparazion dal avançament di version falide

en: Updating repository information
fur: Daûr a inzornâ lis informazions dal dipuesit

en: Invalid package information
fur: Informazions di pacut no validis

en: Fetching
fur: Daûr a recuperâ

en: Upgrading
fur: Daûr a inzornâ

note: don't abort here, because it would restore the sources.list
en: Upgrade complete
fur: Avançament di version finît

en: System upgrade is complete.
fur: Avançament di version dal sistem finît.

en: About %s remaining
fur: A mancjin cirche %s

en: Fetching file %li of %li
fur: Daûr a recuperâ il file %li su %li

note: FIXME: add support for the timeout of the terminal (to display something useful then) -> longer term, move this code into python-apt
en: Applying changes
fur: Daûr a aplicâ i cambiaments

en: Could not install '%s'
fur: No si pues instalâ '%s'

en: The 'diff' command was not found
fur: Comant 'diff' no cjatât

en: Remove %s
fur: Gjave %s

en: Install %s
fur: Instale %s

en: Upgrade %s
fur: Avanze %s

en: Show Difference >>>
fur: Mostre difarencis >>>

en: <<< Hide Difference
fur: <<< Plate difarencis

en: Show Terminal >>>
fur: Mostre terminâl >>>

en: <<< Hide Terminal
fur: <<< Plate terminâl

en: Details
fur: Detais

en: Restart required
fur: Covente tornâ a inviâ l'ordenadôr

en: Cancel Upgrade?
fur: Scancelâ l'avançament di version?

en: Installing the upgrades
fur: Daûr a instalâ i inzornaments

note: FIXME: make those two separate lines to make it clear that the "%" applies to the result of ngettext
en: %d package is going to be removed. | %d packages are going to be removed.
fur[0]: %d pacut al sta par jessi gjavât.
fur[1]: %d pacuts a stan par jessi gjavâts.

en: %d new package is going to be installed. | %d new packages are going to be installed.
fur[0]: %d gnûf pacut al sta par jessi instalât.
fur[1]: %d gnûfs pacuts a stan par jessi instalâts.

en: %d package is going to be upgraded. | %d packages are going to be upgraded.
fur[0]: %d pacut al sta par jessi inzornât.
fur[1]: %d pacuts a stan par jessi inzornâts.

en: 
    
    You have to download a total of %s.
fur: 
    
    Tu scugnis discjamâ un totâl di %s.

note: FIXME: this should go into DistUpgradeController
en: Your system is up-to-date
fur: Il to sisteme al è inzornât!

en: Reboot required
fur: Covente tornâ a inviâ l'ordenadôr

en: The upgrade is finished and a reboot is required. Do you want to do this now?
fur: L'inzornament al è finît e si scugne tornâ a inviâ l'ordenadôr. Vuelistu fâlu cumò?

en: Upgrade tool
fur: Imprest pal inzornament

en: Verfication failed
fur: Verifiche falide

en: Authentication failed
fur: Autenticazion falide

en: Details [d]
fur: Detais [d]

en: Remove: %s
fur: Gjave: %s

en: Install: %s
fur: Instale: %s

en: Upgrade: %s
fur: Inzorne: %s

en: Difference between the files
fur: Difarencis tra i files

en: Terminal
fur: Terminâl

en: _Continue
fur: _Indenant

en: _Replace
fur: _Sostituìs

en: Downloading list of changes...
fur: Daûr a discjamâ la liste dai cambiaments...

note: TRANSLATORS: b stands for Bytes
en: Download size: %s
fur: Dâts di discjamâ: %s

en: The package information was last updated less than one hour ago.
fur: Lis informazions sui pacuts a son stadis inzornadis pe ultime volte mancul di une ore fa.

en: Update is complete
fur: Inzornament completât

en: Reading package information
fur: Daûr a lei lis informazions sui pacuts

note: TRANSLATORS: the b stands for Bytes
en: (Size: %s)
fur: (Dimension: %s)

en: Important security updates
fur: Inzornaments di sigurece impuartants

en: Recommended updates
fur: Inzornaments racomandâts

en: Other updates
fur: Altris inzornaments

en: <big><b>Starting Update Manager</b></big>
fur: <big><b>Inviament dal Gjestôr dai inzornaments</b></big>

en: Changes
fur: Cambiaments

en: Chec_k
fur: _Verifiche

en: Description
fur: Descrizion

en: Description of update
fur: Descrizion dal inzornament

en: Show progress of individual files
fur: Mostre progrès dai singui files

en: U_pgrade
fur: _Inzorne

en: Update Manager
fur: Gjestôr dai inzornaments

en: _Install Updates
fur: I_nstale inzornaments

en: _Partial Upgrade
fur: Inzornament _parziâl

en: _Upgrade
fur: In_zornament

en: updates
fur: inzornaments

en: Show and install available updates
fur: Mostre e instale i inzornaments disponibii

en: Software Updates
fur: Inzornaments software

en: Show details of an update
fur: Mostre i detais di un inzornament

en: The window size
fur: Dimension dal barcon

en: Show version and exit
fur: Mostre la version e va fûr

en: Try to run a dist-upgrade
fur: Prove a eseguî un dist-upgrade

en: Running partial upgrade
fur: Esecuzion di un avançament di version parziâl

en: Run the specified frontend
fur: Invie il frontend specificât

en: Checking for a new ubuntu release
fur: Daûr a controlâ la presince di une gnove version di Ubuntu

en: No new release found
fur: Nissune gnove version cjatade
