update-manager - en to sv translation catalogue (322 entries)

note: TRANSLATORS: %s is a country
en: Server for %s
sv: Server för %s

note: More than one server is used. Since we don't handle this case in the user interface we set "custom servers" to true and append a list of all used servers
en: Main server
sv: Huvudserver

en: Custom servers
sv: Anpassade servrar

en: Could not calculate sources.list entry
sv: Kunde inte beräkna post för sources.list

en: Unable to locate any package files, perhaps this is not a Ubuntu Disc or the wrong architecture?
sv: Kunde inte hitta några paketfiler. Kanske är detta inte en Ubuntu-skiva eller felaktig arkitektur?

en: Failed to add the CD
sv: Misslyckades med att lägga till cd-skivan

en: There was a error adding the CD, the upgrade will abort. Please report this as a bug if this is a valid Ubuntu CD.
    
    The error message was:
    '%s'
sv: Det inträffade ett fel när cd-skivan lades till, uppgraderingen kommer att avbrytas. Rapportera detta som ett fel om det gäller en giltig Ubuntu-cd.
    
    Felmeddelandet var:
    "%s"

en: Remove package in bad state | Remove packages in bad state
sv[0]: Ta bort paket i dåligt tillstånd
sv[1]: Ta bort paket i dåligt tillstånd

en: The package '%s' is in an inconsistent state and needs to be reinstalled, but no archive can be found for it. Do you want to remove this package now to continue? | The packages '%s' are in an inconsistent state and need to be reinstalled, but no archives can be found for them. Do you want to remove these packages now to continue?
sv[0]: Paketet "%s" är i ett inkonsistent tillstånd och behöver installeras om, men inget arkiv kan hittas för det. Vill du ta bort detta paket nu för att fortsätta?
sv[1]: Paketen "%s" är i ett inkonsistent tillstånd och behöver installeras om, men inga arkiv kan hittas för dem. Vill du ta bort dessa paket nu för att fortsätta?

en: Broken packages
sv: Trasiga paket

en: Your system contains broken packages that couldn't be fixed with this software. Please fix them first using synaptic or apt-get before proceeding.
sv: Ditt system innehåller trasiga paket som inte kunde repareras med det här programmet. Reparera dem först med synaptic eller apt-get innan du fortsätter.

note: FIXME: change the text to something more useful
en: An unresolvable problem occurred while calculating the upgrade:
    %s
    
     This can be caused by:
     * Upgrading to a pre-release version of Ubuntu
     * Running the current pre-release version of Ubuntu
     * Unofficial software packages not provided by Ubuntu
sv: Ett problem utan lösning inträffade vid beräkning av uppgraderingen:
    %s
    
     Detta kan orsakas av:
     * Uppgradering till en för-utgåva av Ubuntu
     * Körning av aktuell för-utgåva av Ubuntu
     * Inofficiella programpaket som inte kommer från Ubuntu

en: This is most likely a transient problem, please try again later.
sv: Det här är antagligen ett temporärt problem. Försök igen senare.

en: If none of this applies, then please report this bug against the 'update-manager' package and include the files in /var/log/dist-upgrade/ in the bug report.
sv: Om inte någon av dessa stämmer så rapportera detta fel mot paketet "update-manager" och inkludera filerna i /var/log/dist-upgrade/ i felrapporten.

en: Could not calculate the upgrade
sv: Kunde inte beräkna uppgraderingen

en: Error authenticating some packages
sv: Det gick inte att autentisiera vissa paket

en: It was not possible to authenticate some packages. This may be a transient network problem. You may want to try again later. See below for a list of unauthenticated packages.
sv: Det gick inte att autentisiera vissa paket. Det kan vara ett tillfälligt nätverksfel. Det kan hjälpa med att försöka senare. Se nedan för en lista med icke-autentisierade paket.

en: The package '%s' is marked for removal but it is in the removal blacklist.
sv: Paketet "%s" är markerat för borttagning men det är svartlistat för att förhindra borttagning.

en: The essential package '%s' is marked for removal.
sv: Det systemkritiska paketet "%s" har markerats för borttagning.

en: Can not mark '%s' for upgrade
sv: Kan inte markera "%s" för uppgradering

en: Can't install '%s'
sv: Kan inte installera "%s"

en: It was impossible to install a required package. Please report this as a bug.
sv: Det var inte möjligt att installera ett nödvändigt paket. Rapportera detta som ett fel.

note: FIXME: provide a list
en: Can't guess meta-package
sv: Kan inte gissa metapaket

en: Your system does not contain a ubuntu-desktop, kubuntu-desktop, xubuntu-desktop or edubuntu-desktop package and it was not possible to detect which version of Ubuntu you are running.
     Please install one of the packages above first using synaptic or apt-get before proceeding.
sv: Ditt system innehåller inte något av paketen ubuntu-desktop, kubuntu-desktop, xubuntu-desktop eller edubuntu-desktop och det var inte möjligt att identifiera vilken version av Ubuntu som du kör.
     Installera först ett av paketen ovan med Synaptic eller apt-get innan du fortsätter.

en: Reading cache
sv: Läser cache

en: Unable to get exclusive lock
sv: Kunde inte få exklusivt lås

en: This usually means that another package management application (like apt-get or aptitude) already running. Please close that application first.
sv: Det betyder oftast att en annan pakethanterare (som apt-get eller aptitude) redan kör. Stäng det programmet först.

en: Upgrading over remote connection not supported
sv: Uppgradering över fjärranslutning stöds inte

en: You are running the upgrade over a remote ssh connection with a frontend that does not support this. The upgrade will abort now. Please try without ssh.
sv: Du kör uppgraderingen över en fjärranslutning (ssh) med ett gränssnitt som inte har stöd för detta. Uppgraderingen kommer att avslutas nu. Prova utan ssh.

en: Continue running under SSH?
sv: Fortsätt köra under SSH?

en: This session appears to be running under ssh. It is not recommended to perform a upgrade over ssh currently because in case of failure it is harder to recover.
    
    If you continue, a additional ssh daemon will be started at port '%s'.
    Do you want to continue?
sv: Den här sessionen verkar köras under ssh. Det är inte rekommenderat att genomföra en uppgradering över ssh därför att det kan vara svårt att återhämta sig efter eventuella fel.
    
    Om du fortsätter kommer ytterligare en ssh-demon att startas på port "%s".
    Vill du fortsätta?

en: Starting additional sshd
sv: Startar ytterligare sshd

en: To make recovery in case of failure easier, an additional sshd will be started on port '%s'. If anything goes wrong with the running ssh you can still connect to the additional one.
sv: För att återhämta sig efter ett fel kommer ytterligare en sshd att startas på port "%s". Om någonting går fel med den körande ssh-sessionen kan du fortfarande ansluta till den nya.

en: Can not upgrade
sv: Kan inte uppgradera

en: An upgrade from '%s' to '%s' is not supported with this tool.
sv: En uppgradering från "%s" till "%s" stöds inte med det här verktyget.

en: Sandbox setup failed
sv: Konfiguration av sandlåda misslyckades

en: It was not possible to create the sandbox environment.
sv: Det var inte möjligt att skapa sandlådsmiljön.

en: Sandbox mode
sv: Sandlådsläge

en: This upgrade is running in sandbox (test) mode. All changes are written to '%s' and will be lost on the next reboot.
    
    *No* changes written to a systemdir from now until the next reboot are permanent.
sv: Denna uppgradering körs i sandlådsläge (testmiljö). Alla ändringar skrivs till "%s" och kommer att förloras vid nästa omstart.
    
    *Inga* ändringar som skrivs till en systemkatalog är permanenta från och med nu fram tills nästa omstart.

en: Your python install is corrupted. Please fix the '/usr/bin/python' symlink.
sv: Din python-installation är skadad. Rätta till den symboliska länken "/usr/bin/python".

en: Package 'debsig-verify' is installed
sv: Paketet "debsig-verify" är installerat

en: The upgrade can not continue with that package installed.
    Please remove it with synaptic or 'apt-get remove debsig-verify' first and run the upgrade again.
sv: Uppgraderingen kan inte fortsätta med det paketet installerat.
    Ta bort det med Synaptic eller "apt-get remove debsig-verify" först och kör uppgraderingen igen.

en: Include latest updates from the Internet?
sv: Inkludera de senaste uppdateringarna från Internet?

en: The upgrade system can use the internet to automatically download the latest updates and install them during the upgrade.  If you have a network connection this is highly recommended.
    
    The upgrade will take longer, but when it is complete, your system will be fully up to date.  You can choose not to do this, but you should install the latest updates soon after upgrading.
    If you answer 'no' here, the network is not used at all.
sv: Uppgraderingssystemet kan automatiskt hämta de senaste uppdateringarna och installera dem under uppgraderingen.  Om du har en nätverksanslutning så rekommenderas detta starkt.
    
    Uppgraderingen kommer att ta längre tid men ditt system kommer att vara fullständigt uppdaterat när den är färdig.  Du kan välja att inte göra det men du bör installera de senaste uppdateringarna så snart som möjligt efter uppgraderingen.
    Om du svarar nej här kommer nätverket inte att användas alls.

en: disabled on upgrade to %s
sv: inaktiverad vid uppgradering till %s

en: No valid mirror found
sv: Hittade ingen giltig serverspegel

en: While scanning your repository information no mirror entry for the upgrade was found.This can happen if you run a internal mirror or if the mirror information is out of date.
    
    Do you want to rewrite your 'sources.list' file anyway? If you choose 'Yes' here it will update all '%s' to '%s' entries.
    If you select 'no' the update will cancel.
sv: Vid genomläsning av din förrådsinformation hittades ingen spegel för uppgraderingen. Detta kan hända om du kör en intern spegel eller om spegelns information är gammal.
    
    Vill du skriva om din fil 'sources.list' ändå? Om du svarar 'Ja' här kommer alla poster från '%s' till '%s' att uppdateras.
    Om du svarar 'nej' avbryts uppdateringen utan ändringar.

note: hm, still nothing useful ...
en: Generate default sources?
sv: Generera standardkällor?

en: After scanning your 'sources.list' no valid entry for '%s' was found.
    
    Should default entries for '%s' be added? If you select 'No', the update will cancel.
sv: Ingen giltig post för "%s" hittades efter sökning i din "sources.list".
    
    Ska standardposter för "%s" läggas till? Om du väljer "Nej" kommer uppdateringen att avbrytas.

en: Repository information invalid
sv: Förrådsinformationen är ogiltig

en: Upgrading the repository information resulted in a invalid file. Please report this as a bug.
sv: Uppdatering av förrådsinformationen orsakade en ogiltig fil. Rapportera detta som ett fel.

en: Third party sources disabled
sv: Tredjepartskällor inaktiverade

en: Some third party entries in your sources.list were disabled. You can re-enable them after the upgrade with the 'software-properties' tool or your package manager.
sv: Vissa tredjepartsposter i din sources.list blev inaktiverade. Du kan återaktivera dem efter uppgraderingen med verktyget "software-properties" eller med din pakethanterare.

en: Package in inconsistent state | Packages in inconsistent state
sv[0]: Paket i inkonsekvent tillstånd
sv[1]: Paket i inkonsekvent tillstånd

en: The package '%s' is in an inconsistent state and needs to be reinstalled, but no archive can be found for it. Please reinstall the package manually or remove it from the system. | The packages '%s' are in an inconsistent state and need to be reinstalled, but no archive can be found for them. Please reinstall the packages manually or remove them from the system.
sv[0]: Paketet "%s" är i ett inkonsistent tillstånd och behöver installeras om, men inget arkiv kan hittas för det. Installera om paketet manuellt eller ta bort det från systemet.
sv[1]: Paketen "%s" är i ett inkonsistent tillstånd och behöver installeras om, men inga arkiv kan hittas för dem. Installera om paketen manuellt eller ta bort dem från systemet.

en: Error during update
sv: Fel under uppdatering

en: A problem occurred during the update. This is usually some sort of network problem, please check your network connection and retry.
sv: Ett problem inträffade under uppdateringen. Detta beror oftast på någon form av nätverksproblem, var god kontrollera din nätverksanslutning och försök igen.

note: print "on_button_install_clicked"
en: Not enough free disk space
sv: Inte tillräckligt med ledigt diskutrymme

en: The upgrade is now aborted. The upgrade needs a total of %s free space on disk '%s'. Please free at least an additional %s of disk space on '%s'. Empty your trash and remove temporary packages of former installations using 'sudo apt-get clean'.
sv: Uppgraderingen är nu avbruten. Uppgraderingen behöver totalt %s ledigt utrymme på disken "%s". Frigör minst ytterligare %s diskutrymme på "%s". Töm din papperskorg och ta bort temporära paket från tidigare installationer genom att köra "sudo apt-get clean".

en: Support for some applications ended
sv: Stöd för vissa program har upphört

en: Canonical Ltd. no longer provides support for the following software packages. You can still get support from the community.
    
    If you have not enabled community maintained software (universe), these packages will be suggested for removal at the end of the upgrade.
sv: Canonical Ltd. tillhandahåller inte längre stöd för följande programpaket. Du kan fortfarande få stöd från gemenskapen.
    
    Om du inte har aktiverat gemenskapsunderhållen programvara (universe), kommer dessa paket att föreslås för borttagning i slutet av uppgraderingen.

note: calc the dist-upgrade and see if the removals are ok/expected do the dist-upgrade
en: Calculating the changes
sv: Beräknar ändringarna

note: ask the user if he wants to do the changes
en: Do you want to start the upgrade?
sv: Vill du starta uppgraderingen?

en: Could not download the upgrades
sv: Det gick inte att hämta uppgraderingarna

en: The upgrade is now aborted. Please check your Internet connection or installation media and try again. All files downloaded so far are kept.
sv: Uppgraderingen är nu avbruten. Kontrollera din internetanslutning eller installationsmedia och försök igen. Alla filer som har hämtats än så länge finns kvar på disken.

note: FIXME: strings are not good, but we are in string freeze currently
en: Error during commit
sv: Fel inträffade vid verkställandet

note: generate a new cache
en: Restoring original system state
sv: Återställer ursprungligt systemtillstånd

en: Could not install the upgrades
sv: Det gick inte att installera uppgraderingarna

note: invoke the frontend now and show a error message
en: The upgrade is now aborted. Your system could be in an unusable state. A recovery will run now (dpkg --configure -a).
sv: Uppgraderingen är nu avbruten. Ditt system kan vara i ett instabilt tillstånd. En återställning kommer att köras nu (dpkg --configure -a).

en: 
    
    Please report this bug against the 'update-manager' package and include the files in /var/log/dist-upgrade/ in the bug report.
    %s
sv: 
    
    Rapportera detta fel mot paketet "update-manager" och inkludera filerna i /var/log/dist-upgrade/ i felrapporten.
    %s

en: The upgrade is now aborted. Please check your Internet connection or installation media and try again.
sv: Uppgraderingen kommer nu att avbrytas. Kontrollera din internetanslutning eller installationsmedia och försök igen.

en: Remove obsolete packages?
sv: Ta bort föråldrade paket?

en: _Keep
sv: _Behåll

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: A problem occurred during the clean-up. Please see the below message for more information.
sv: Ett problem inträffade under upprensningen. Se nedanstående meddelande för mer information.

note: FIXME: instead of error out, fetch and install it here
en: Required depends is not installed
sv: Nödvändiga beroenden är inte installerade

en: The required dependency '%s' is not installed.
sv: Det nödvändiga beroendet "%s" är inte installerat.

note: sanity check (check for ubuntu-desktop, brokenCache etc) then open the cache (again)
en: Checking package manager
sv: Kontrollerar pakethanterare

en: Preparing the upgrade failed
sv: Förberedelse av uppgradering misslyckades

en: Preparing the system for the upgrade failed. Please report this as a bug against the 'update-manager' package and include the files in /var/log/dist-upgrade/ in the bug report.
sv: Förberedning av systemet för uppgraderingen misslyckades. Rapportera detta som ett fel mot paketet "update-manager" och inkludera filerna i /var/log/dist-upgrade/ i felrapporten.

en: Getting upgrade prerequisites failed
sv: Hämtning av uppgraderingsförutsättningar misslyckades

en: The system was unable to get the prerequisites for the upgrade. The upgrade will abort now and restore the original system state.
    
    Please report this as a bug against the 'update-manager' package and include the files in /var/log/dist-upgrade/ in the bug report.
sv: Systemet kunde inte få tag på förkraven för uppgraderingen. Uppgraderingen kommer nu att avbrytas och återställa det ursprungliga systemtillståndet.
    
    Rapportera detta som ett fel mot paketet "update-manager" och inkludera filerna i /var/log/dist-upgrade/ i felrapporten.

en: Updating repository information
sv: Uppdaterar förrådsinformation

en: Invalid package information
sv: Ogiltig paketinformation

en: After your package information was updated the essential package '%s' can not be found anymore.
    This indicates a serious error, please report this bug against the 'update-manager' package and include the files in /var/log/dist-upgrade/ in the bug report.
sv: Sedan din paketinformation uppdaterades så kan inte det systemkritiska paketet "%s" hittas längre.
    Detta indikerar ett allvarligt fel, rapportera detta fel mot paketet "update-manager" och inkludera filerna i /var/log/dist-upgrade/ i felrapporten.

en: Fetching
sv: Hämtar

en: Upgrading
sv: Uppgraderar

note: don't abort here, because it would restore the sources.list
en: Upgrade complete
sv: Uppgraderingen är färdig

en: The upgrade is completed but there were errors during the upgrade process.
sv: Uppgraderingen är färdig men det inträffade några fel under uppgraderingsprocessen.

en: Searching for obsolete software
sv: Söker efter föråldrad programvara

en: System upgrade is complete.
sv: Systemuppdateringen är klar.

en: The partial upgrade was completed.
sv: Den delvisa uppgraderingen färdigställdes.

en: Upgrading may reduce desktop effects, and performance in games and other graphically intensive programs.
sv: Uppgradering kan minska skrivbordseffekter och prestandan i spel och andra grafikintensiva program.

en: This computer is currently using the AMD 'fglrx' graphics driver. No version of this driver is available that works with your hardware in Ubuntu 9.04.
    
    Do you want to continue?
sv: Denna dator använder för närvarande AMD-grafikdrivrutinen "fglrx". Ingen version av denna drivrutin finns tillgänglig som fungerar med din hårdvara i Ubuntu 9.04.
    
    Vill du fortsätta?

en: This computer is currently using the NVIDIA 'nvidia' graphics driver. No version of this driver is available that works with your video card in Ubuntu 8.10.
    
    Do you want to continue?
sv: Denna dator använder för närvarande NVIDIA-grafikdrivrutinen "nvidia". Ingen version finns tillgänglig av denna drivrutin som fungerar med ditt grafikkort i Ubuntu 8.10.
    
    Vill du fortsätta?

en: evms in use
sv: evms används

en: Your system uses the 'evms' volume manager in /proc/mounts. The 'evms' software is no longer supported, please switch it off and run the upgrade again when this is done.
sv: Ditt system använder volymhanteraren "evms" i /proc/mounts. Programvaran "evms" stöds inte längre. Stäng av den och kör uppgraderingen igen.

en: Sandbox upgrade using aufs
sv: Sandlådsuppgradering med aufs

en: Use the given path to search for a cdrom with upgradable packages
sv: Använd angiven sökväg för att söka efter en cd-rom med uppgraderingspaket

en: Use frontend. Currently available: 
    DistUpgradeViewText, DistUpgradeViewGtk, DistUpgradeViewKDE
sv: Använd gränssnitt: Tillgängliga för närvarande: 
    DistUpgradeViewText, DistUpgradeViewGtk, DistUpgradeViewKDE

en: *DEPRECATED* this option will be ignore
sv: *FÖRÅLDRAD* denna flagga kommer att ignoreras

en: Perform a partial upgrade only (no sources.list rewriting)
sv: Genomför endast en delvis uppgradering (ingen omskrivning av sources.list)

en: Set datadir
sv: Ange datakatalog

note: print "mediaChange %s %s" % (medium, drive)
en: Please insert '%s' into the drive '%s'
sv: Mata in "%s" i enheten "%s"

en: Fetching is complete
sv: Hämtningen är färdig

en: Fetching file %li of %li at %sB/s
sv: Hämtar fil %li av %li med %sB/s

en: About %s remaining
sv: Ungefär %s återstår

en: Fetching file %li of %li
sv: Hämtar fil %li av %li

note: FIXME: add support for the timeout of the terminal (to display something useful then) -> longer term, move this code into python-apt
en: Applying changes
sv: Verkställer ändringar

note: we do not report followup errors from earlier failures
en: dependency problems - leaving unconfigured
sv: beroendeproblem - lämnar okonfigurerad

en: Could not install '%s'
sv: Kunde inte installera "%s"

en: The upgrade will continue but the '%s' package may be in a not working state. Please consider submitting a bug report about it.
sv: Uppgraderingen kommer att fortsätta men paketet "%s" kommer kanske inte att befinna sig i ett fungerande tillstånd. Överväg att skicka in en felrapport om problemet.

note: self.expander.set_expanded(True)
en: Replace the customized configuration file
    '%s'?
sv: Ersätt den anpassade konfigurationsfilen
    "%s"?

en: You will lose any changes you have made to this configuration file if you choose to replace it with a newer version.
sv: Du kommer att förlora de ändringar du har gjort i den här konfigurationsfilen om du väljer att ersätta den med en senare version.

en: The 'diff' command was not found
sv: Kommandot "diff" hittades inte

en: A fatal error occurred
sv: Ett ödesdigert fel uppstod

en: Please report this as a bug (if you haven't already) and include the files /var/log/dist-upgrade/main.log and /var/log/dist-upgrade/apt.log in your report. The upgrade is now aborted.
    Your original sources.list was saved in /etc/apt/sources.list.distUpgrade.
sv: Rapportera detta som ett fel (om du inte redan har gjort det) och inkludera filerna /var/log/dist-upgrade/main.log och /var/log/dist-upgrade/apt.log i din rapport. Uppgraderingen är nu avbruten.
    Din ursprungliga sources.list sparades i /etc/apt/sources.list.distUpgrade.

en: Ctrl-c pressed
sv: Ctrl-c trycktes

en: This will abort the operation and may leave the system in a broken state. Are you sure you want to do that?
sv: Detta kommer att avbryta åtgärden och kan leda till att systemet befinner sig i ett trasigt tillstånd. Är du säker på att du vill göra det?

note: append warning
en: To prevent data loss close all open applications and documents.
sv: Stäng alla öppna program och dokument för att förhindra dataförlust.

en: <b>Downgrade %s</b>
sv: <b>Nedgradera %s</b>

en: Remove %s
sv: Ta bort %s

en: Install %s
sv: Installera %s

en: Upgrade %s
sv: Uppgradera %s

note: change = QMessageBox.question(None, _("Media Change"), msg, QMessageBox.Ok, QMessageBox.Cancel)
en: Media Change
sv: Mediabyte

en: Show Difference >>>
sv: Visa skillnader >>>

en: <<< Hide Difference
sv: <<< Dölj skillnader

en: Error
sv: Fel

en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: &Close
sv: S&täng

en: Show Terminal >>>
sv: Visa terminal >>>

en: <<< Hide Terminal
sv: <<< Dölj terminal

en: Details
sv: Detaljer

en: Restart required
sv: Omstart krävs

en: <b><big>Restart the system to complete the upgrade</big></b>
sv: <b><big>Starta om systemet för att färdigställa uppgraderingen</big></b>

en: _Restart Now
sv: _Starta om nu

note: FIXME make this user friendly
en: <b><big>Cancel the running upgrade?</big></b>
    
    The system could be in an unusable state if you cancel the upgrade. You are strongly advised to resume the upgrade.
sv: <b><big>Avbryt pågående uppgradering?</big></b>
    
    Systemet kan hamna i ett oanvändbart tillstånd om du avbryter uppgraderingen. Det rekommenderas starkt att du återupptar uppgraderingen.

en: Cancel Upgrade?
sv: Avbryt uppgradering?

en: %li day | %li days
sv[0]: %li dag
sv[1]: %li dagar

en: %li hour | %li hours
sv[0]: %li timme
sv[1]: %li timmar

en: %li minute | %li minutes
sv[0]: %li minut
sv[1]: %li minuter

en: %li second | %li seconds
sv[0]: %li sekund
sv[1]: %li sekunder

note: 56 kbit 1Mbit = 1024 kbit
en: This download will take about %s with a 1Mbit DSL connection and about %s with a 56k modem.
sv: Denna hämtning kommer att ta ungefär %s med en 1 Mbit DSL-anslutning och ungefär %s med ett 56k-modem.

note: if we have a estimated speed, use it
en: This download will take about %s with your connection.
sv: Den här hämtningen kommer att ta ungefär %s med din anslutning.

en: Preparing to upgrade
sv: Förbereder uppgradering

en: Getting new software channels
sv: Hämtar nya programkanaler

en: Getting new packages
sv: Hämtar nya paket

en: Installing the upgrades
sv: Installerar uppgraderingarna

en: Cleaning up
sv: Rensar upp

note: FIXME: make those two separate lines to make it clear that the "%" applies to the result of ngettext
en: %d package is going to be removed. | %d packages are going to be removed.
sv[0]: %d paket kommer att tas bort.
sv[1]: %d paket kommer att tas bort.

en: %d new package is going to be installed. | %d new packages are going to be installed.
sv[0]: %d nytt paket kommer att installeras.
sv[1]: %d nya paket kommer att installeras.

en: %d package is going to be upgraded. | %d packages are going to be upgraded.
sv[0]: %d paket kommer att uppgraderas.
sv[1]: %d paket kommer att uppgraderas.

en: 
    
    You have to download a total of %s.
sv: 
    
    Du måste hämta totalt %s.

en: Fetching and installing the upgrade can take several hours. Once the download has finished, the process cannot be cancelled.
sv: Hämtning och installation av uppgraderingen kan ta flera timmar. När hämtningen är färdig kan processen inte avbrytas.

note: FIXME: this should go into DistUpgradeController
en: Your system is up-to-date
sv: Ditt system är uppdaterat

en: There are no upgrades available for your system. The upgrade will now be canceled.
sv: Det finns inga tillgängliga uppgraderingar för ditt system. Uppgraderingen kommer nu att avbrytas.

en: Reboot required
sv: Omstart krävs

en: The upgrade is finished and a reboot is required. Do you want to do this now?
sv: Uppgraderingen är klar och datorn behöver startas om. Vill du göra det nu?

en: Could not run the upgrade tool
sv: Det gick inte att köra uppgraderingsverktyget

en: This is most likely a bug in the upgrade tool. Please report it as a bug
sv: Det är troligen ett fel i uppgraderingsverktyget. Rapportera det som ett fel.

en: Upgrade tool signature
sv: Uppgraderingsverktygets signatur

en: Upgrade tool
sv: Uppgraderingsverktyg

en: Failed to fetch
sv: Misslyckades med att hämta

en: Fetching the upgrade failed. There may be a network problem.
sv: Hämtningen av uppgraderingen misslyckades. Det kan vara ett problem med nätverket.

en: Failed to extract
sv: Misslyckades med att extrahera

en: Extracting the upgrade failed. There may be a problem with the network or with the server.
sv: Extraheringen av uppgraderingen misslyckades. Det kan vara ett problem med nätverket eller med servern.

en: Verfication failed
sv: Verifieringen misslyckades

en: Verifying the upgrade failed.  There may be a problem with the network or with the server.
sv: Validering av uppgraderingen misslyckades. Det kan finnas ett problem i nätverket eller med servern.

en: Authentication failed
sv: Autentisering misslyckades

en: Authenticating the upgrade failed. There may be a problem with the network or with the server.
sv: Autentisering av uppgraderingen misslyckades. Det kan vara ett problem med nätverket eller med servern.

en: Can not run the upgrade
sv: Kan inte köra uppgraderingen

en: This usually is caused by a system were /tmp is mounted noexec. Please remount without noexec and run the upgrade again.
sv: Detta orsakas oftast av att systemet har monterat /tmp som noexec. Montera om utan noexec och kör uppgraderingen igen.

en: The error message is '%s'.
sv: Felmeddelandet är "%s".

en: Please report this as a bug and include the files /var/log/dist-upgrade/main.log and /var/log/dist-upgrade/apt.log in your report. The upgrade is now aborted.
    Your original sources.list was saved in /etc/apt/sources.list.distUpgrade.
sv: Rapportera detta som ett fel och inkludera filerna /var/log/dist-upgrade/main.log och /var/log/dist-upgrade/apt.log i din rapport. Uppgraderingen är nu avbruten.
    Din ursprungliga sources.list sparades i /etc/apt/sources.list.distUpgrade.

en: Aborting
sv: Avbryter

en: Demoted:
sv: Nedprioriterad:

en: Continue [yN]
sv: Fortsätt [jN]

en: Details [d]
sv: Detaljer [d]

note: TRANSLATORS: the "y" is "yes" TRANSLATORS: first letter of a positive (yes) answer
en: y
sv: j

en: Remove: %s
sv: Ta bort: %s

en: Install: %s
sv: Installera: %s

en: Upgrade: %s
sv: Uppgradera: %s

en: Continue [Yn]
sv: Fortsätt [Jn]

en: To finish the upgrade, a restart is required.
    If you select 'y' the system will be restarted.
sv: En omstart krävs för att färdigställa uppgraderingen.
    Om du väljer 'j' kommer systemet att startas om.

en: <b><big>Cancel the running upgrade?</big></b>
    
    The system could be in an unusable state if you cancel the upgrade. You are strongly adviced to resume the upgrade.
sv: <b><big>Avbryt pågående uppgradering?</big></b>
    
    Systemet kan hamna i ett oanvändbart tillstånd om du avbryter uppgraderingen. Det rekommenderas starkt att du fortsätter uppgraderingen.

en: <b><big>Start the upgrade?</big></b>
sv: <b><big>Starta uppgraderingen?</big></b>

en: <b><big>Upgrading Ubuntu to version 9.04</big></b>
sv: <b><big>Uppgraderar Ubuntu till version 9.04</big></b>

en: Difference between the files
sv: Skillnad mellan filerna

en: Distribution Upgrade
sv: Uppgradering av distribution

en: Restarting the computer
sv: Startar om datorn

en: Setting new software channels
sv: Ställer in nya programkanaler

en: _Cancel Upgrade
sv: _Avbryt uppgradering

en: _Continue
sv: _Fortsätt

en: _Replace
sv: _Ersätt

en: _Report Bug
sv: _Rapportera fel

en: _Resume Upgrade
sv: Å_teruppta uppgradering

en: _Start Upgrade
sv: _Starta uppgradering

en: Could not find the release notes
sv: Det gick inte att hitta versionsfaktan

en: The server may be overloaded.
sv: Servern kan vara överbelastad.

en: Could not download the release notes
sv: Det gick inte att hämta versionsfaktan

en: Please check your internet connection.
sv: Kontrollera din Internetanslutning.

en: Upgrade
sv: Uppgradera

en: Release Notes
sv: Versionsfakta

en: Downloading additional package files...
sv: Hämtar ytterligare paketfiler...

en: File %s of %s at %sB/s
sv: Fil %s av %s i %s B/s

en: File %s of %s
sv: Fil %s av %s

en: Open Link in Browser
sv: Öppna länk i webbläsare

en: Copy Link to Clipboard
sv: Kopiera länk till urklipp

en: Downloading file %(current)li of %(total)li with %(speed)s/s
sv: Hämtar fil %(current)li av %(total)li med %(speed)s/s

en: Downloading file %(current)li of %(total)li
sv: Hämtar fil %(current)li av %(total)li

en: Downloading list of changes...
sv: Hämtar lista över ändringar...

en: _Uncheck All
sv: _Avmarkera allt

en: _Check All
sv: _Markera allt

note: TRANSLATORS: b stands for Bytes
en: Download size: %s
sv: Hämtningsstorlek: %s

en: Unknown download size
sv: Okänd hämtningsstorlek

en: It is unknown when the package information was updated last. Please try clicking on the 'Check' button to update the information.
sv: Det är inte känt när paketinformationen uppdaterades senast. Prova att klicka på knappen "Kontrollera" för att uppdatera informationen.

en: The package information was last updated %s day ago. | The package information was last updated %s days ago.
sv[0]: Paketinformationen uppdaterades senast för %s dygn sedan.
sv[1]: Paketinformationen uppdaterades senast för %s dygn sedan.

en: The package information was last updated %s hour ago. | The package information was last updated %s hours ago.
sv[0]: Paketinformationen uppdaterades senast för %s timme sedan.
sv[1]: Paketinformationen uppdaterades senast för %s timmar sedan.

en: The package information was last updated less than one hour ago.
sv: Paketinformationen uppdaterades senast för mindre än en timme sedan.

en: Software updates correct errors, eliminate security vulnerabilities and provide new features.
sv: Programuppdateringar rättar till fel, eliminerar säkerhetsproblem och ger dig nya funktioner.

en: Welcome to Ubuntu
sv: Välkommen till Ubuntu

en: These software updates have been issued since Ubuntu was released. If you don't want to install them now, choose "Update Manager" from the Administration Menu later.
sv: Dessa programuppdateringar har utfärdats sedan Ubuntu släpptes. Om du inte vill installera dem nu så kan du välja "Uppdateringshanterare" från menyn Administration sedan.

en: Software updates are available for this computer
sv: Programuppdateringar finns tillgängliga för denna dator

en: If you don't want to install them now, choose "Update Manager" from the Administration menu later.
sv: Om du inte vill installera dem nu så kan du välja "Uppdateringshanterare" från menyn Administration sedan.

en: Please wait, this can take some time.
sv: Vänta. Det här kan ta lite tid.

en: Update is complete
sv: Uppdateringen är färdig

en: The upgrade needs a total of %s free space on disk '%s'. Please free at least an additional %s of disk space on '%s'. Empty your trash and remove temporary packages of former installations using 'sudo apt-get clean'.
sv: Uppgraderingen behöver totalt %s ledigt utrymme på disken "%s". Frigör minst ytterligare %s av diskutrymmet på "%s". Töm din papperskorg och ta bort temporära paket från tidigare installationer med kommandot "sudo apt-get clean".

en: Reading package information
sv: Läser paketinformation

en: Could not initialize the package information
sv: Kunde inte initiera paketinformationen

en: An unresolvable problem occurred while initializing the package information.
    
    Please report this bug against the 'update-manager' package and include the following error message:
sv: Ett problem utan lösning inträffade vid initiering av paketinformationen.
    
    Rapportera det här felet mot paketet "update-manager" och inkludera följande felmeddelande:

en: An unresolvable problem occurred while calculating the upgrade.
    
    Please report this bug against the 'update-manager' package and include the following error message:
sv: Ett problem utan lösning inträffade vid beräkning av uppgraderingen.
    
    Rapportera det här felet mot paketet "update-manager" och inkludera följande felmeddelande:

note: TRANSLATORS: the b stands for Bytes
en: (Size: %s)
sv: (Storlek: %s)

en: From version %(old_version)s to %(new_version)s
sv: Från version %(old_version)s till %(new_version)s

en: Your distribution is not supported anymore
sv: Din distribution stöds inte längre

en: You will not get any further security fixes or critical updates. Upgrade to a later version of Ubuntu Linux. See http://www.ubuntu.com for more information on upgrading.
sv: Du kommer inte längre att få säkerhets- eller kritiska uppdateringar. Uppgradera till en senare version av Ubuntu Linux. Se http://www.ubuntu.com för mer information om hur man uppgraderar.

en: <b>New distribution release '%s' is available</b>
sv: <b>Ny distributionsutgåva "%s" finns tillgänglig</b>

note: we assert a clean cache
en: Software index is broken
sv: Programindexet är trasigt

en: It is impossible to install or remove any software. Please use the package manager "Synaptic" or run "sudo apt-get install -f" in a terminal to fix this issue at first.
sv: Det är inte möjligt att installera eller ta bort några program. Använd pakethanteraren "Synaptic" eller kör "sudo apt-get install -f" i en terminal för att rätta till det här problemet först.

en: Downloading Package Information
sv: Hämtar paketinformation

en: The repositories are being checked for new, removed, or updated software packages
sv: Förråden kontrolleras nu efter nya, borttagna eller uppdaterade programpaket

en: Downloading Package Updates
sv: Hämtar paketuppdateringar

en: The selected package updates are being downloaded and installed on the system
sv: De markerade paketuppdateringarna hämtas och installeras på systemet

en: run_synaptic called with unknown action
sv: run_synaptic anropat med okänd åtgärd

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Install
sv: Installera

en: Building Updates List
sv: Bygger uppdateringslista

en: 
    A normal upgrade can not be calculated, please run: 
      sudo apt-get dist-upgrade
    
    
    This can be caused by:
     ◦ A previous upgrade which didn't complete
     ◦ Problems with some of the installed software
     ◦ Unofficial software packages not provided by Ubuntu
     ◦ Normal changes of a pre-release version of Ubuntu
sv: 
    En vanlig uppgradering kan inte beräknas. Kör: 
      sudo apt-get dist-upgrade
    
    
    Detta kan orsakas av:
     ◦ En tidigare uppgradering som inte färdigställdes
     ◦ Problem med någon installerad programvara
     ◦ Inofficiella programpaket som inte tillhandahållts av Ubuntu
     ◦ Vanliga ändringar för en förutgåva av Ubuntu

en: Downloading changelog
sv: Hämtar ändringslogg

note: FIXME: better string, but we are in string freeze
en: Failed to detect distribution
sv: Misslyckades med att detektera distribution

en: The changelog does not contain any relevant changes.
    
    Please use http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog
    until the changes become available or try again later.
sv: Ändringsloggen innehåller inga relevanta ändringar.
    
    Använd http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog
    tills ändringarna blir tillgängliga eller försök igen senare.

en: The list of changes is not available yet.
    
    Please use http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog
    until the changes become available or try again later.
sv: Listan över ändringar finns ännu inte tillgänglig.
    
    Använd http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog
    tills ändringarna blir tillgängliga eller försök igen senare.

en: Failed to download the list of changes. 
    Please check your Internet connection.
sv: Misslyckades med att hämta listan över ändringar. 
    Kontrollera din Internetanslutning.

en: A error '%s' occurred while checking what system you are using.
sv: Ett fel "%s" inträffade vid kontroll av vilket system du använder.

en: Important security updates
sv: Viktiga säkerhetsuppdateringar

en: Recommended updates
sv: Rekommenderade uppdateringar

en: Proposed updates
sv: Föreslagna uppdateringar

en: Backports
sv: Bakåtporteringar

en: Distribution updates
sv: Uppdateringar för distribution

en: Other updates
sv: Övriga uppdateringar

en: Previous selected
sv: Föregående vald

en: <b><big>You must check for updates manually</big></b>
    
    Your system does not check for updates automatically. You can configure this behavior in <i>Software Sources</i> on the <i>Updates</i> tab.
sv: <b><big>Du måste manuellt leta efter uppdateringar</big></b>
    
    Ditt system letar inte automatiskt efter uppdateringar. Du kan konfigurera det här beteendet i <i>Programkällor</i> under fliken <i>Uppdateringar</i>.

en: <big><b>Not all updates can be installed</b></big>
sv: <big><b>Inte alla uppdateringar kan installeras</b></big>

en: <big><b>Starting Update Manager</b></big>
sv: <big><b>Startar uppdateringshanteraren</b></big>

en: Changes
sv: Ändringar

en: Chec_k
sv: _Kontrollera

en: Check the software channels for new updates
sv: Leta efter nya uppdateringar i programkanalerna

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description of update
sv: Beskrivning av uppdatering

en: Run a partial upgrade, to install as many updates as possible. 
    
    This can be caused by:
     ◦ A previous upgrade which didn't complete
     ◦ Problems with some of the installed software
     ◦ Unofficial software packages not provided by Ubuntu
     ◦ Normal changes of a pre-release version of Ubuntu
sv: Kör en delvis uppgradering för att installera så många uppdateringar som möjligt. 
    
    Det här kan orsakas av:
     ◦ En tidigare uppgradering som inte färdigställdes
     ◦ Problem med någon installerad programvara
     ◦ Inofficiella programpaket som inte tillhandahålls av Ubuntu
     ◦ Normala ändringar för en tidigt utgiven version av Ubuntu

en: Settings…
sv: Inställningar...

en: Show progress of individual files
sv: Visa förlopp för individuella filer

en: U_pgrade
sv: U_ppgradera

en: Update Manager
sv: Uppdateringshanterare

en: Upgrade to the latest version of Ubuntu
sv: Uppgradera till senaste versionen av Ubuntu

en: _Hide this information in the future
sv: _Dölj denna information i framtiden

en: _Install Updates
sv: _Installera uppdateringar

en: _Partial Upgrade
sv: _Delvis uppgradering

en: _Upgrade
sv: _Uppgradera

en: updates
sv: uppdaterar

en: Show and install available updates
sv: Visa och installera tillgängliga uppdateringar

en: Software Updates
sv: Programuppdateringar

en: *deprecated* Check for new distribution releases
sv: "föråldrad" Sök efter nya utgåvor av distributionen

en: Auto close the install window after successful install
sv: Stäng automatiskt installationsfönstret efter lyckad installation

en: First run welcome message
sv: Välkomstmeddelande

en: If automatic checking for updates is disabled, you have to reload the channel list manually. This option allows to hide the reminder shown in this case.
sv: Om automatisk kontroll efter uppdatering är inaktiverad behöver du läsa om kanallistan manuellt. Det här alternativet tillåter att påminnelsen döljs i det här fallet.

en: If this key is set a first run welcome message will be presented.
sv: Om denna nyckel är inställd kommer ett välkomstmeddelande för förstagångsanvändare att visas.

en: If this key is set the install window will be automatically closed on successful installation.
sv: Om denna nyckel är inställd kommer installationsfönstret att automatiskt stängas vid lyckad installation.

en: If this key is set the main update list window will show version information (from version to version).
sv: Om denna nyckel är inställd kommer uppdateringsfönstret att visa versionsinformation (från version till version).

en: Remind to reload the channel list
sv: Påminn om att uppdatera kanallistan

en: Show details of an update
sv: Visa detaljer för en uppdatering

en: Show version in update list
sv: Visa version i uppdateringslista

en: Stores the size of the update-manager dialog
sv: Lagrar storleken för uppdateringshanterarens dialogfönster

en: Stores the state of the expander that contains the list of changes and the description
sv: Lagrar tillståndet för expanderaren som innehåller listan av ändringar och beskrivningen

en: The window size
sv: Fönsterstorleken

en: This key is deprecated in favor of the file /etc/update-manager/release-upgrades Check automatically if a new version of the current distribution is available and offer to upgrade (if possible).
sv: Den här nyckeln är föråldrad i och med filen /etc/update-manager/release-upgrades. Kontrollera automatiskt om en ny version av aktuella distributionen finns tillgänglig och erbjud en uppgradering (om möjligt).

en: Show version and exit
sv: Visa version och avsluta

en: Check if a new distribution release is available
sv: Kontrollera om en ny utgåva av distributionen finns tillgänglig

en: Check if upgrading to the latest devel release is possible
sv: Kontrollera om uppgradering till den senaste utvecklingsutgåvan är möjlig

en: Upgrade using the latest proposed version of the release upgrader
sv: Uppgradera med den senaste föreslagna versionen av utgåveuppgraderaren

en: Do not focus on map when starting
sv: Fokusera inte på karta vid uppstart

en: Try to run a dist-upgrade
sv: Prova att köra en dist-upgrade

en: Test upgrade with a sandbox aufs overlay
sv: Testa uppgraderingen i en sandlåda

en: Running partial upgrade
sv: Kör delvis uppgradering

en: Try upgrading to the latest release using the upgrader from $distro-proposed
sv: Prova att uppgradera till senaste utgåvan med hjälp av uppgraderingen från $distro-proposed

en: Run in a special upgrade mode.
    Currently 'desktop' for regular upgrades of a desktop system and 'server' for server systems are supported.
sv: Kör i ett speciellt uppgraderingsläge.
    För närvarande stöds endast "desktop" för vanliga uppgraderingar av ett skrivbordssystem samt "server" för serversystem.

en: Run the specified frontend
sv: Kör den angivna pakethanteraren

en: Checking for a new ubuntu release
sv: Letar efter ny Ubuntu-utgåva

en: No new release found
sv: Ingen ny utgåva hittades

en: Do not output anything, just return %s if there is a new release and %s if there is none.
sv: Skriv inte ut någonting, returnera endast %s om det finns en ny utgåva och %s om det inte finns någon.

en: New release '%s' available.
sv: Nya utgåvan "%s" finns tillgänglig.

en: Run 'do-release-upgrade' to upgrade to it.
sv: Kör "do-release-upgrade" för att uppgradera till den.

en: Unimplemented method: %s
sv: Oimplementerad metod: %s

en: A file on disk
sv: En fil på disken

en: .deb package
sv: .deb-paket

en: Install missing package.
sv: Installera saknat paket.

en: Package %s should be installed.
sv: Paketet %s bör installeras.

note: pragma: no cover
en: %i obsolete entries in the status file
sv: %i föråldrade poster i statusfilen

en: Obsolete entries in dpkg status
sv: Föråldrade poster i dpkg-status

note: pragma: no cover
en: Obsolete dpkg status entries
sv: Föråldrade dpkg-statusposter

en: When upgrading, if kdelibs4-dev is installed, kdelibs5-dev needs to be installed. See bugs.launchpad.net, bug ##279621 for details.
sv: Vid uppgradering, om kdelibs4-dev är installerat, behöver kdelibs5-dev vara installerat. Se bugs.launchpad.net, felrapport 279621 för information.

en: %s needs to be marked as manually installed.
sv: %s behöver markeras som manuellt installerat.

en: Remove lilo since grub is also installed.(See bug #314004 for details.)
sv: Ta bort lilo eftersom grub även är installerat.(Se felrapport 314004 för information.)
