reminders-app - en to pt translation catalogue (54 entries)

en: Reminders
pt: Lembretes

en: Ubuntu Reminders app, powered by Evernote
pt: Lembretes Ubuntu, desenvolvido por Evernote

en: Last edited %1
pt: Última edição %1

en: Shared
pt: Partilhado

en: Private
pt: Privado

en: Release to refresh
pt: Solte para atualizar

en: Pull down to refresh
pt: Puxe para baixo para atualizar

en: Clear reminder
pt: Limpar lembrete

en: Mark as done
pt: Marcar como concluído

en: Notes
pt: Notas

en: Notebooks
pt: Bloco de notas

en: No note selected.
    Select a note to see it in detail.
pt: Nenhuma nota selecionada.
    Selecione uma nota para ver em detalhe.

en: No account available
pt: Nenhuma conta disponível

en: Please configure and authorize an Evernote account in System Settings
pt: Por favor, configure e autorize uma conta do Evernote nas definições de sistema.

en: Add account
pt: Adicionar conta

en: Select Evernote account
pt: Selecionar conta do Evernote

en: Untitled
pt: Sem título

en: Edit
pt: Editar

en: Edit reminder
pt: Editar lembrete

en: Set reminder
pt: Definir lembrete

en: Delete
pt: Apagar

en: Add notebook
pt: Adicionar bloco de notas

en: Search
pt: Pesquisar

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Accounts
pt: Contas

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Save
pt: Guardar

en: Add note
pt: Adicionar nota

en: No notes available. You can create new notes using the "Add note" button.
pt: Sem notas disponíveis. Pode criar novas notas usando o botão "Adicionar nota".

en: No reminders available. You can create new reminders by setting a reminder when viewing a note.
pt: Sem lembretes disponíveis. Pode criar novos lembretes ao definir um lembrete quando visualiza uma nota.

en: Search notes
pt: Pesquisar notas

en: Select date and time for the reminder:
pt: Selecione a data e hora para o lembrete:

en: Authentication expired.
pt: Autenticação expirou.

en: Limit exceeded.
pt: Limite excedido.

en: Rate limit exceeded.
pt: Taxa de limite excedido.

en: Quota exceeded.
pt: Quota excedida.

en: Today
pt: Hoje

en: Yesterday
pt: Ontem

en: Last week
pt: Última semana

en: Two weeks ago
pt: Duas semanas atrás

en: Done
pt: Concluído

en: No date
pt: Sem data

en: Overdue
pt: Atrasado

en: Tomorrow
pt: Amanhã

en: Next week
pt: Semana seguinte

en: In two weeks
pt: Dentro de duas semanas

en: Later
pt: Mais tarde

note: TRANSLATORS: this is part of a longer string - "Last updated: today"
en: today
pt: hoje

note: TRANSLATORS: this is part of a longer string - "Last updated: yesterday"
en: yesterday
pt: ontem

note: TRANSLATORS: this is part of a longer string - "Last updated: last week"
en: last week
pt: última semana

note: TRANSLATORS: this is part of a longer string - "Last updated: two weeks ago"
en: two weeks ago
pt: há duas semanas

note: TRANSLATORS: this is used in the notes list to group notes created on the same month the first parameter refers to a month name and the second to a year
en: on %1 %2
pt: em %1 %2

en: Error refreshing notes: %1
pt: Erro ao atualizar as notas: %1

en: Error refreshing notebooks: %1
pt: Erro ao atualizar bloco de notas: %1
