ubuntu-weather-app - en to fo translation catalogue (45 entries)

en: Winds
fo: Vindar

en: UV Index
fo: UV forstíl

en: Pollen
fo: Blómusáð

en: Humidity
fo: Luftvæta

en: Sunrise
fo: Sólarris

en: Sunset
fo: Sólsetur

en: Searching for current location...
fo: Leitar eftir núverandi staðfesting...

en: Cannot determine your location
fo: Kann ikki finna tín staðfesting

en: Manually add a location by swiping up from the bottom of the display
fo: Skjót botnin upp fyri at skriva ein stað

en: Today
fo: Í dag

en: Remove
fo: Strika

en: No locations found. Tap the plus icon to search for one.
fo: Eingin staður funnin. Pikka plussímyndina fyri at leita eftir einum.

en: Select All
fo: Vel alt

en: Delete
fo: Strika

en: Cancel selection
fo: Angra val

en: Network Error
fo: Netbrek

en: Please check your network settings and try again.
fo: Vinarliga kanna tínar netstillingar og royn aftur.

en: Retry
fo: Royn aftur

en: No API Keys Found
fo: Eingin API-lykil funnon

en: If you are a developer, please see the README file for instructions on how to obtain your own Open Weather Map API key.
fo: Um tú ert forritari, vinarliga les README-fílan til vegleiðing um hvussu tú gjørt tín egna Open Weather Map API-lykil

en: Select a city
fo: Vel ein bý

en: Back
fo: Aftur

en: City
fo: Býur

en: Search city
fo: Leita eftir býi

en: No city found
fo: Eingin býur funnin

en: Couldn't load weather data, please try later again!
fo: Veðurdáta kundi ikki løðast, vinarliga royn aftur seinni!

en: Location already added.
fo: Stðurin er longu skrivaður inn.

en: Locations
fo: Støð

en: Current Location
fo: Núverandi staður

en: Settings
fo: Stillingar

en: Units
fo: Eindir

en: Data Provider
fo: Dátaútvegari

en: Refresh Interval
fo: Endurskapa glottar

en: Location
fo: Staður

en: Provider
fo: Útvegari

en: Detect current location
fo: Finn núverandi staður

en: %1 minute | %1 minutes
fo[0]: %1 minuttur
fo[1]: %1 minuttir

en: Interval
fo: Glottur

note: TRANSLATORS: The strings are standard measurement units of wind speed in kilometers per hour and are shown in the settings page. Only the abbreviated form of kilometers per hour should be used.
en: kph
fo: km/t

note: TRANSLATORS: The strings are standard measurement units of wind speed in miles per hour and are shown in the settings page. Only the abbreviated form of miles per hour should be used.
en: mph
fo: míl/t

en: Temperature
fo: Hitastig

en: Wind Speed
fo: Vindferð

en: Weather
fo: Veðrið

en: A weather forecast application for Ubuntu with support for multiple online weather data sources
fo: Eitt veðurvánaforrit til Ubuntu, við stuðul fyri fleiri verðurdátakeldur á alnetinum

en: weather;forecast;twc;openweathermap;the weather channel;
fo: veður;forsøgn;twc;opnaveðurforrit;veðurrásin
