ubuntu-weather-app - en to nl translation catalogue (40 entries)

en: Winds
nl: Wind

en: UV Index
nl: UV-index

en: Humidity
nl: Luchtvochtigheid

en: Sunrise
nl: Zonsopgang

en: Sunset
nl: Zonsondergang

en: Searching for current location...
nl: Zoeken naar huidige locatie…

en: Cannot determine your location
nl: Uw locatie kan niet bepaald worden

en: Manually add a location by swiping up from the bottom of the display
nl: Voeg handmatig een locatie toe door te vegen vanaf de onderkant van het scherm

en: Today
nl: Vandaag

en: Remove
nl: Verwijderen

en: No locations found. Tap the plus icon to search for one.
nl: Geen locaties gevonden. Tik op het plus-pictogram om er een te zoeken.

en: Select All
nl: Alles selecteren

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Cancel selection
nl: Selectie ongedaan maken

en: Network Error
nl: Netwerkfout

en: Retry
nl: Opnieuw proberen

en: Select a city
nl: Een plaats selecteren

en: Back
nl: Vorige

en: City
nl: Plaats

en: Search city
nl: Plaats zoeken

en: No city found
nl: Geen plaats gevonden

en: Couldn't load weather data, please try later again!
nl: Kon weersinformatie niet laden, probeer het later opnieuw!

en: Location already added.
nl: Locatie is al toegevoegd.

en: OK
nl: Ok

en: Locations
nl: Locaties

en: Current Location
nl: Huidige locatie

en: Settings
nl: Instellingen

en: Units
nl: Eenheden

en: Data Provider
nl: Gegevensverstrekker

en: Refresh Interval
nl: Verversingsinterval

en: Location
nl: Locatie

en: Detect current location
nl: Huidige locatie detecteren

en: %1 minute | %1 minutes
nl[0]: %1 minuut
nl[1]: %1 minuten

note: TRANSLATORS: The strings are standard measurement units of wind speed in kilometers per hour and are shown in the settings page. Only the abbreviated form of kilometers per hour should be used.
en: kph
nl: kpu

note: TRANSLATORS: The strings are standard measurement units of wind speed in miles per hour and are shown in the settings page. Only the abbreviated form of miles per hour should be used.
en: mph
nl: mpu

en: Temperature
nl: Temperatuur

en: Wind Speed
nl: Windsnelheid

en: Weather
nl: Weer

en: A weather forecast application for Ubuntu with support for multiple online weather data sources
nl: Een weersverwachtingsapp voor Ubuntu met ondersteuning voor meerdere online weersinformatiebronnen

en: weather;forecast;twc;openweathermap;the weather channel;
nl: weather;forecast;twc;openweathermap;the weather channel;weer;weersverwachting;weerkanaal;
