epiphany 3.14 - en to it translation catalogue (553 entries)

en: Search the web
it: Cerca nel web

note: Translators: you can use the regions listed in https://duckduckgo.com/params to boost a particular region associated with your language. For instance, for translators to Finnish, it might make sense to add kl=fi-fi to the search URL in order to boost results from Finland. Additionally, the 'kad' par
en: https://duckduckgo.com/?t=epiphany
it: https://duckduckgo.com/?t=epiphany&amp;kl=it-it

note: Translators: you can use the regions listed in https://duckduckgo.com/params to boost a particular region associated with your language. For instance, for translators to Finnish, it might make sense to add kl=fi-fi to the search URL in order to boost results from Finland. Additionally, the 'kad' par
en: https://duckduckgo.com/?q=%s&amp;t=epiphany
it: https://duckduckgo.com/?q=%s&amp;t=epiphany&amp;kl=it-it

en: Web browser for GNOME
it: Browser web per GNOME

en: The web browser for GNOME, featuring tight integration with the desktop and a simple and intuitive user interface that allows you to focus on your web pages.
it: Il browser web per GNOME, con una stretta integrazione con il desktop e una semplice e intuitiva interfaccia utente che consente di concentrarsi sulle pagine web.

en: Web Browser
it: Browser web

en: Epiphany Web Browser
it: Browser web Epiphany

en: Browse the web
it: Esplora il web

en: New Incognito Window
it: Nuova finestra in incognito

en: Browse with caret
it: Naviga con il cursore

note: DuckDuckGo is the default search engine. Must exactly match the URL used in the preferences dialog, except this string is surrounded by single quotes and uses &amp; instead of simply &. If the match is not otherwise exact, there will be a spurious, ugly entry in the preferences combo, so please test
en: 'https://duckduckgo.com/?q=%s&amp;t=epiphany'
it: "https://duckduckgo.com/?q=%s&amp;t=epiphany&amp;kl=it-it"

en: URL Search
it: Ricerca URL

en: Search string for keywords entered in the URL bar.
it: Stringa di ricerca per le parole chiave inserite nella barra degli URL.

en: String that will be used as user agent, to identify the browser to the web servers.
it: Stringa che sarà usata come user agent per identificare il browser sui server web.

en: Automatic downloads
it: Scaricamenti automatici

en: When files cannot be opened by the browser they are automatically downloaded to the download folder and opened with the appropriate application.
it: Quando i file non possono essere aperti dal browser, vengono scaricati automaticamente nella cartella di scaricamento e aperti con l'applicazione appropriata.

en: Force new windows to be opened in tabs
it: Forza le nuove finestre ad aprirsi nelle schede

en: Force new window requests to be opened in tabs instead of using a new window.
it: Forza le nuove finestre richieste ad aprirsi nelle schede invece di usare una nuova finestra.

en: Remember passwords
it: Ricordare le password

en: Whether to store and prefill passwords in websites.
it: Indica se memorizzare e precaricare le password nei siti web.

en: Automatically manage offline status with NetworkManager
it: Gestire automaticamente lo stato fuori rete con NetworkManager

en: Enable smooth scrolling
it: Abilita lo scorrimento morbido

en: Don't use an external application to view page source.
it: Non usare un'applicazione esterna per visualizzare il sorgente della pagina.

en: Whether to automatically restore the last session
it: Indica se ripristinare automaticamente l'ultima sessione.

en: Defines how the session will be restored during startup. Allowed values are 'always' (the previous state of the application is always restored), 'crashed' (the session is only restored if the application crashes) and 'never' (the homepage is always shown).
it: Definisce come la sessione verrà ripristinata durante l'avvio. I valori consentiti sono "always" (è sempre ripristinato lo stato precedente dell'applicazione), "crashed" (è ripristinata la sessione solo se l'applicazione va in crash) e "never" (è sempre mostrata la pagina principale).

en: Whether to delay loading of tabs that are not immediately visible on session restore
it: Indica se ritardare il caricamento delle schede che non sono immediatamente visibili al ripristino della sessione

en: When this option is set to true, tabs will not start loading until the user switches to them, upon session restore.
it: Quando questa opzione è impostata a vero, le schede non si caricheranno al momento del ripristino della sessione e fino a quando non saranno visualizzate.

en: Process model
it: Modello di processo

en: This option allows to set the process model used. Use 'shared-secondary-process' to use a single web process shared by all the tabs and 'one-secondary-process-per-web-view' to use a different web process for each tab.
it: Questa opzione permette di impostare il modello di processo usato. Usare "shared-secondary-process" per un singolo processo web condiviso da tutte le schede o "one-secondary-process-per-web-view" per usare un differente processo web per ogni scheda.

en: Toolbar style
it: Stile barra degli strumenti

en: Toolbar style. Allowed values are "" (use GNOME default style), "both" (text and icons), "both-horiz" (text besides icons), "icons", and "text".
it: Stile barra degli strumenti. I valori consentiti sono "" (usa lo stile predefinito di GNOME), "both" (testo e icone), "both-oriz" (testo sotto le icone), "icons" e "text".

en: [Deprecated]
it: [Deprecata]

en: [Deprecated] This setting is deprecated, use 'tabs-bar-visibility-policy' instead.
it: [Deprecata] Questa impostazione non è più usata, usare invece "tabs-bar-visibility-policy".

en: Visibility of the downloads window
it: Visibilità della finestra degli scaricamenti

en: Hide or show the downloads window. When hidden, a notification will be shown when new downloads are started.
it: Nasconde o mostra la finestra degli scaricamenti. Quando nascosta, una notifica sarà mostrata quando si avvierà un nuovo scaricamento.

en: The visibility policy for the tabs bar.
it: La politica di visibilità della barra delle schede.

en: Controls when the tabs bar is shown. Possible values are 'always' (the tabs bar is always shown), 'more-than-one' (the tabs bar is only shown if there's two or more tabs) and 'never' (the tabs bar is never shown).
it: Controlla quando la barra delle schede è mostrata. I valori possibili sono "always" (è sempre mostrata la barra delle schede), "more-than-one" (è sempre mostrata la barra delle schede se ci sono due o più schede), e "never" (non è mai mostrata la barra delle schede).

en: Minimum font size
it: Dimensione minima caratteri

en: Use GNOME fonts
it: Usare caratteri di GNOME

en: Use GNOME font settings.
it: Usa le impostazioni dei caratteri di GNOME.

en: Custom sans-serif font
it: Carattere senza grazie personalizzato

en: A value to be used to override sans-serif desktop font when use-gnome-fonts is set.
it: Un valore da usare per sovrascrivere il carattere senza grazie del desktop quando "use-gnome-font" è impostato.

en: Custom serif font
it: Carattere con grazie personalizzato

en: A value to be used to override serif desktop font when use-gnome-fonts is set.
it: Un valore da usare per sovrascrivere il carattere con grazie del desktop quando "use-gnome-font" è impostato.

en: Custom monospace font
it: Carattere a spaziatura fissa personalizzato

en: A value to be used to override monospace desktop font when use-gnome-fonts is set.
it: Un valore da usare per sovrascrivere il carattere a spaziatura fissa del desktop quando "use-gnome-font" è impostato.

en: Use own colors
it: Usare i propri colori

en: Use your own colors instead of the colors the page requests.
it: Usa i propri colori invece di quelli richiesti dalla pagina.

en: Use own fonts
it: Usare i propri caratteri

en: Use your own fonts instead of the fonts the page requests.
it: Usa i propri caratteri invece di quelli richiesti dalla pagina.

en: Use a custom CSS
it: Usare un CSS personalizzato

en: Use a custom CSS file to modify websites own CSS.
it: Usa un file CSS personalizzato per modificare il CSS dei siti web.

en: Enable spell checking
it: Abilitare il controllo ortografico

en: Spell check any text typed in editable areas.
it: Controllo ortografico di qualsiasi testo digitato nelle aree modificabili.

en: Default encoding
it: Codifica predefinita

en: Default encoding. Accepted values are the ones WebKitGTK+ can understand.
it: Codifica predefinita. I valori accettati sono quelli supportati da WebKitGTK+.

en: Languages
it: Lingue

en: Preferred languages, two letter codes.
it: Lingue preferite, codice a due lettere.

en: Cookie accept
it: Accettare cookie

en: Where to accept cookies from. Possible values are "always", "no-third-party" and "never".
it: Provenienza dei cookie da accettare. I valori possibili sono "always", "no-third-party" e "never".

en: Image animation mode
it: Modalità delle immagini animate

en: How to present animated images. Possible values are "normal", "once" and "disabled".
it: Come presentare le immagini animate. I valori possibili sono "normal", "once" e "disabled".

en: Allow popups
it: Permettere le finestre popup

en: Allow sites to open new windows using JavaScript (if JavaScript is enabled).
it: Permette ai siti di aprire nuove finestre usando JavaScript (se JavaScript è abilitato).

en: Enable Plugins
it: Abilitare i plugin

en: Enable JavaScript
it: Abilitare JavaScript

en: Enable WebGL
it: Abilitare WebGL

en: Whether to enable support for WebGL contexts.
it: Indica se abilitare il supporto ai contenuti WebGL.

en: Enable WebAudio
it: Abilitare WebAudio

en: Whether to enable support for WebAudio.
it: Indica se abilitare il supporto a WebAudio.

en: Whether to tell websites that we do not wish to be tracked. Please note that web pages are not forced to follow this setting.
it: Indica se riferire ai siti web che non si desidera essere tracciati. Notare che le pagine web non sono obbligate a seguire questa impostazione.

en: Enable Adblock
it: Abilita il blocco della pubblicità

en: Whether to block the embedded advertisements that web pages might want to show.
it: Indica se bloccare la pubblicità incorporata che le pagine web potrebbero mostrare.

en: The downloads folder
it: La cartella degli scaricamenti

en: The path of the folder where to download files to; or "Downloads" to use the default downloads folder, or "Desktop" to use the desktop folder.
it: Il percorso della cartella dove scaricare i file; oppure "Scaricati" per usare la cartella degli scaricamenti predefinitas o "Scrivania" per usare la cartella del desktop.

en: Whether to show the title column in the bookmarks window.
it: Indica se mostrare la colonna titolo nella finestra dei segnalibri.

en: Whether to show the address column in the bookmarks window.
it: Indica se mostrare la colonna indirizzo nella finestra dei segnalibri.

en: Installed plugins
it: Plugin installati

en: Plugins
it: Plugin

en: Plugins are disabled in the preferences
it: I plugin sono disabilitati nelle preferenze

en: Enabled
it: Abilitato

note: webkit_plugin_get_enabled (plugin) &&
en: Yes
it: Sì

en: MIME type
it: Tipo MIME

en: Description
it: Descrizione

en: Suffixes
it: Suffissi

en: Memory usage
it: Uso memoria

en: Version %s
it: Versione %s

en: About Web
it: Informazioni su Web

en: A simple, clean, beautiful view of the web
it: Una semplice, pulita, bella visione del web.

en: Applications
it: Applicazioni

en: List of installed web applications
it: Elenco della applicazioni web installate

note: Note for translators: this refers to the installation date.
en: Installed on:
it: Installata il:

en: Remove from overview
it: Rimuove dalla panoramica

en: Most Visited
it: Più visitati

en: Private Browsing
it: Navigazione privata

en: You are currently browsing <em>incognito</em>. Pages viewed in this mode will not show up in your browsing history and all stored information will be cleared when you close the window. Files you download will be kept.
it: Attualmente si sta navigando in <em>incognito</em>. Le pagine visualizzate in questa modalità non saranno mostrate nella cronologia e tutte le informazioni memorizzate andranno perse alla chiusura della finestra. I file scaricati saranno conservati.

en: Incognito mode hides your activity only from people using this computer.
it: La modalità incognito nasconde la propria attività solo da persone che usano questo computer.

en: It will not hide your activity from your employer if you are at work. Your internet service provider, your government, other governments, the websites that you visit, and advertisers on these websites may still be tracking you.
it: La modalità di navigazione in incognito non nasconderà la vostra attività al proprio datore di lavoro se si è al lavoro. Il proprio fornitore di servizi internet, il governo, altre amministrazioni, i siti web che visitate e gli inserzionisti possono ancora tracciarvi.

note: characters
en: Blank page
it: Pagina vuota

en: Press %s to exit fullscreen
it: Premere %s per tornare alla finestra normale

note: Translators: 'ESC' and 'F11' are keyboard keys.
en: ESC
it: Esc

en: Send an email message to “%s”
it: Invia un messaggio email a «%s»

en: Arabic (_IBM-864)
it: Arabo (_IBM-864)

en: Arabic (ISO-_8859-6)
it: Arabo (ISO-_8859-6)

en: Arabic (_MacArabic)
it: Arabo (_MacArabic)

en: Arabic (_Windows-1256)
it: Arabo (_Windows-1256)

en: Baltic (_ISO-8859-13)
it: Baltico (_ISO-8859-13)

en: Baltic (I_SO-8859-4)
it: Baltico (I_SO-8859-4)

en: Baltic (_Windows-1257)
it: Baltico (_Windows-1257)

en: _Armenian (ARMSCII-8)
it: _Armeno (ARMSCII-8)

en: _Georgian (GEOSTD8)
it: _Georgiano (GEOSTD8)

en: Central European (_IBM-852)
it: Europeo centrale (_IBM-852)

en: Central European (I_SO-8859-2)
it: Europeo centrale (I_SO-8859-2)

en: Central European (_MacCE)
it: Europeo centrale (_MacCE)

en: Central European (_Windows-1250)
it: Europeo centrale (_Windows-1250)

en: Chinese Simplified (_GB18030)
it: Cinese semplificato (_GB18030)

en: Chinese Simplified (G_B2312)
it: Cinese semplificato (G_B2312)

en: Chinese Simplified (GB_K)
it: Cinese semplificato (GB_K)

en: Chinese Simplified (_HZ)
it: Cinese semplificato (_HZ)

en: Chinese Simplified (_ISO-2022-CN)
it: Cinese semplificato (_ISO-2022-CN)

en: Chinese Traditional (Big_5)
it: Cinese tradizionale (Big_5)

en: Chinese Traditional (Big5-HK_SCS)
it: Cinese tradizionale (Big5-HK_SCS)

en: Chinese Traditional (_EUC-TW)
it: Cinese tradizionale (_EUC-TW)

en: Cyrillic (_IBM-855)
it: Cirillico (_IBM-855)

en: Cyrillic (I_SO-8859-5)
it: Cirillico (I_SO-8859-5)

en: Cyrillic (IS_O-IR-111)
it: Cirillico (IS_O-IR-111)

en: Cyrillic (_KOI8-R)
it: Cirillico (_KOI8-R)

en: Cyrillic (_MacCyrillic)
it: Cirillico (_MacCyrillic)

en: Cyrillic (_Windows-1251)
it: Cirillico (_Windows-1251)

en: Cyrillic/_Russian (IBM-866)
it: Cirillico/_Russo (IBM-866)

en: Greek (_ISO-8859-7)
it: Greco (_ISO-8859-7)

en: Greek (_MacGreek)
it: Greco (_MacGreek)

en: Greek (_Windows-1253)
it: Greco (_Windows-1253)

en: Hebrew (_IBM-862)
it: Ebraico (_IBM-862)

en: Hebrew (IS_O-8859-8-I)
it: Ebraico (IS_O-8859-8-I)

en: Hebrew (_MacHebrew)
it: Ebraico (_MacHebrew)

en: Hebrew (_Windows-1255)
it: Ebraico (_Windows-1255)

en: _Visual Hebrew (ISO-8859-8)
it: Ebraico _visuale (ISO-8859-8)

en: Japanese (_EUC-JP)
it: Giapponese (_EUC-JP)

en: Japanese (_ISO-2022-JP)
it: Giapponese (_ISO-2022-JP)

en: Japanese (_Shift-JIS)
it: Giapponese (_Shift-JIS)

en: Korean (_EUC-KR)
it: Coreano (_EUC-KR)

en: Korean (_ISO-2022-KR)
it: Coreano (_ISO-2022-KR)

en: Korean (_JOHAB)
it: Coreano (_JOHAB)

en: Korean (_UHC)
it: Coreano (_UHC)

en: _Celtic (ISO-8859-14)
it: _Celtico (ISO-8859-14)

en: _Icelandic (MacIcelandic)
it: _Islandese (MacIcelandic)

en: _Nordic (ISO-8859-10)
it: _Nordico (ISO-8859-10)

en: _Persian (MacFarsi)
it: _Persiano (MacFarsi)

en: Croatian (Mac_Croatian)
it: Croato (Mac_Croatian)

en: _Romanian (MacRomanian)
it: _Rumeno (MacRomanian)

en: R_omanian (ISO-8859-16)
it: Rumen_o (ISO-8859-16)

en: South _European (ISO-8859-3)
it: Sud _europeo (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-_620)
it: Tailandese (TIS-_620)

en: Thai (IS_O-8859-11)
it: Tailandese (IS_O-8859-11)

en: _Thai (Windows-874)
it: _Tailandese (Windows-874)

en: Turkish (_IBM-857)
it: Turco (_IBM-857)

en: Turkish (I_SO-8859-9)
it: Turco (I_SO-8859-9)

en: Turkish (_MacTurkish)
it: Turco (_MacTurkish)

en: Turkish (_Windows-1254)
it: Turco (_Windows-1254)

en: Cyrillic/Ukrainian (_KOI8-U)
it: Cirillico/Ucraino (_KOI8-U)

en: Cyrillic/Ukrainian (Mac_Ukrainian)
it: Cirillico/Ucraino (Mac_Ukrainian)

en: Vietnamese (_TCVN)
it: Vietnamita (_TCVN)

en: Vietnamese (_VISCII)
it: Vietnamita (_VISCII)

en: Vietnamese (V_PS)
it: Vietnamita (V_PS)

en: Vietnamese (_Windows-1258)
it: Vietnamita (_Windows-1258)

en: Western (_IBM-850)
it: Occidentale (_IBM-850)

en: Western (_ISO-8859-1)
it: Occidentale (_ISO-8859-1)

en: Western (IS_O-8859-15)
it: Occidentale (IS_O-8859-15)

en: Western (_MacRoman)
it: Occidentale (_MacRoman)

en: Western (_Windows-1252)
it: Occidentale (_Windows-1252)

note: The following encodings are so rarely used that we don't want to * pollute the "related" part of the encodings menu with them, so we * set the language group to 0 here.
en: English (_US-ASCII)
it: Inglese (_US-ASCII)

note: Translators: this is the title that an unknown encoding will * be displayed as.
en: Unknown (%s)
it: Sconosciuto (%s)

en: Text not found
it: Testo non trovato

en: Search wrapped back to the top
it: Ricerca ritornata all'inizio

en: Type to search…
it: Digita per cercare…

en: Find previous occurrence of the search string
it: Trova la precedente occorrenza della stringa di ricerca

en: Find next occurrence of the search string
it: Trova la successiva occorrenza della stringa di ricerca

en: _Save
it: _Salva

en: _Don’t Save
it: _Non salvare

note: Translators: The %s the hostname where this is happening. * Example: mail.google.com.
en: Do you want to save your password for “%s”?
it: Salvare la password per «%s»?

en: Deny
it: Nega

en: Allow
it: Consenti

note: Translators: Geolocation policy for a specific site.
en: The page at <b>%s</b> wants to know your location.
it: La pagina su <b>%s</b> vuole conoscere la posizione dell'utente.

note: Translators: Notification policy for a specific site.
en: The page at <b>%s</b> wants to show desktop notifications.
it: La pagina su <b>%s</b> vuole mostrare delle notifiche sul desktop.

note: translators: %s here is the address of the web page
en: Loading “%s”…
it: Caricamento di «%s»…

en: Loading…
it: Caricamento…

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website presented identification that belongs to a different website.
it: L'identificazione che ha presentato questo sito web appartiene a un differente sito web.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification is too old to trust. Check the date on your computer’s calendar.
it: L'identificazione di questo sito web è troppo vecchia per essere attendibile. Verificare la data sul calendario del computer.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification was not issued by a trusted organization.
it: L'identificazione di questo sito web non è stata emanata da un'organizzazione fidata.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification could not be processed. It may be corrupted.
it: L'identificazione di questo sito web non può essere elaborata. Potrebbe essere corrotta.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification has been revoked by the trusted organization that issued it.
it: L'identificazione di questo sito web è stata revocata dall'organizzazione fidata che l'ha emanata.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification cannot be trusted because it uses very weak encryption.
it: L'identificazione di questo sito web non può essere attendibile perché usa una crittografia molto debole.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification is only valid for future dates. Check the date on your computer’s calendar.
it: L'identificazione di questo sito web è valida solo per le date future. Verificare la data sul calendario del computer.

note: Message when a site's TLS certificate is invalid. %s is the site's hostname.
en: This might not be the real %s.
it: Questo potrebbe non essere il vero %s.

note: Message when a site's TLS certificate is invalid.
en: When you try to connect securely, websites present identification to prove that your connection has not been maliciously intercepted. There is something wrong with this website’s identification:
it: Quando si prova a connettersi in modo sicuro, i siti web presentano un'identificazione per dimostrare che la connessione non è stata intercettata in modo malevolo. C'è qualcosa di erroneo con l'identificazione di questo sito:

note: Message when a site's TLS certificate is invalid.
en: A third party may have hijacked your connection. You should continue only if you know there is a good reason why this website does not use trusted identification.
it: Una terza parte può aver deviato la connessione. Si dovrebbe continuare solo se si ha una buona ragione per cui questo sito non usa un'identificazione attendibile.

note: Good advice from Firefox; displays when a site's TLS certificate is invalid.
en: Legitimate banks, stores, and other public sites will not ask you to do this.
it: Banche, negozi e altri siti pubblici autentici non chiederanno di fare questo.

en: None specified
it: Nessuno specificato

note: Page title when a site cannot be loaded. %s is the site's hostname.
en: Problem loading “%s”
it: Si è verificato un problema nel caricamento di «%s»

en: Oops! Unable to display this website.
it: Poffarbacco! Impossibile mostrare questo sito web.

en: <p>The site at “%s” seems to be unavailable. The precise error was:</p><p><code>%s</code></p><p>It may be temporarily unavailable or moved to a new address. You may wish to verify that your internet connection is working correctly.</p>
it: <p>Sembra che il sito «%s» sia non disponibile. L'errore è:</p><p><em>%s</em></p><p>Potrebbe essere temporaneamente non disponibile oppure ha cambiato indirizzo. Verificare anche che la connessione Internet funzioni correttamente.</p>

en: Try again
it: Riprova

en: Oops! There may be a problem.
it: Poffarbacco! Si è verificato un problema.

en: <p>This site may have caused Web to close unexpectedly.</p><p>If this happens again, please report the problem to the <strong>%s</strong> developers.</p>
it: <p>Questo sito potrebbe aver causato la chiusura inaspettata dell'applicazione.</p><p>Se questo accade di nuovo, segnalare il problema agli sviluppatori di <strong>%s</strong>.</p>

en: Reload Anyway
it: Ricarica comunque

en: Problem displaying “%s”
it: Si è verificato un problema nel mostrare «%s»

en: Oops!
it: Poffarbacco!

en: Something went wrong while displaying this page. Please reload or visit a different page to continue.
it: Qualcosa è andato storto durante la visualizzazione della pagina. Per continuare, ricaricare o visitare una pagina differente.

note: Title of error page when a website's TLS certificate is invalid.
en: Look out!
it: Attenzione

note: Button on error page when a website's TLS certificate is invalid.
en: Load Anyway
it: Carica comunque

en: _Cancel
it: _Annulla

en: _Open
it: _Apri

en: All supported types
it: Tutti i tipi supportati

en: Web pages
it: Pagine web

en: Images
it: Immagini

en: All files
it: Tutti i file

note: If we don't have XDG user dirs info, return an educated guess.
en: Downloads
it: Scaricati

note: If we don't have XDG user dirs info, return an educated guess.
en: Desktop
it: Scrivania

en: Could not create a temporary directory in “%s”.
it: Impossibile creare una directory temporanea in «%s».

en: The file “%s” exists. Please move it out of the way.
it: Il file «%s» esiste già. Spostarlo altrove.

en: Failed to create directory “%s”.
it: Creazione della directory «%s» non riuscita.

note: Translators: The first %s is the username and the second one is the * hostname where this is happening. Example: gnome@gmail.com and * mail.google.com.
en: Password for %s in a form in %s
it: Password di %s in un modulo di %s

note: Translators: The first %s is the hostname where this is happening. * Example: mail.google.com.
en: Password in a form in %s
it: Password in un modulo di %s

en: Directory “%s” is not writable
it: Non si può scrivere nella directory «%s»

en: You do not have permission to create files in this directory.
it: Non si dispone dei permessi per creare un file in questa directory.

en: Directory not Writable
it: Directory di sola lettura

en: Cannot overwrite existing file “%s”
it: Impossibile sovrascrivere il file «%s»

en: A file with this name already exists and you don't have permission to overwrite it.
it: Un file con questo nome esiste già e non si hanno i permessi per sovrascriverlo.

en: Cannot Overwrite File
it: Impossibile sovrascrivere il file

en: Could not display help: %s
it: Impossibile visualizzare la guida: %s

en: Master password needed
it: È richiesta la password principale

en: The passwords from the previous version are locked with a master password. If you want to import them, please enter your master password below.
it: Le password dalla precedente versione sono bloccate con una password principale. Per importarle, inserire la password principale nel campo sottostante.

en: Failed to copy cookies file from Mozilla.
it: La copia dei cookie da Mozilla non è riuscita.

en: Web 3.6 deprecated this directory and tried migrating this configuration to ~/.config/epiphany
it: Nella versione 3.6 dell'applicazione questa directory non è più usata ed è stata provata la migrazione della configurazione in ~/.config/epiphany

en: Executes only the n-th migration step
it: Eseguire solo l'ennesimo passo della migrazione

en: Specifies the required version for the migrator
it: Specificare la versione richiesta per il migratore

en: Specifies the profile where the migrator should run
it: Specificare il profilo dove il migratore deve essere eseguito

en: Web profile migrator
it: Migratore profili Web

en: Web profile migrator options
it: Opzioni migratore profili Web

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12:34 am"
en: Today %I:%M %p
it: Oggi alle %k:%M

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12:34 am"
en: Yesterday %I:%M %p
it: Ieri alle %k:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current week, * strftime format. e.g. "Wed 12:34 am"
en: %a %I:%M %p
it: %a alle %k:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 12:34 am"
en: %b %d %I:%M %p
it: %d %b alle %k:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in a different year, * strftime format. e.g. "Feb 12 1997"
en: %b %d %Y
it: %d %b %Y

note: impossible time or broken locale settings
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Others
it: Altri

en: Local files
it: File locali

en: The certificate does not match this website
it: Il certificato non corrisponde a questo sito web

en: The certificate has expired
it: Il certificato è scaduto

en: The signing certificate authority is not known
it: L'autorità del certificato firmato non è nota

en: The certificate contains errors
it: Il certificato contiene errori

en: The certificate has been revoked
it: Il certificato è stato revocato

en: The certificate is signed using a weak signature algorithm
it: Il certificato è stato firmato usando un algoritmo di firma debole

en: The certificate activation time is still in the future
it: La data di attivazione del certificato è nel futuro

en: The identity of this website has been verified.
it: L'identità di questo sito web è stata verificata.

en: The identity of this website has not been verified.
it: L'identità di questo sito web non è stata verificata.

note: Label when clicking the lock icon on a secure page. %s is the website's hostname.
en: You are connected to %s
it: Connesso a %s

note: Label in certificate popover when site is untrusted. %s is a URL.
en: This web site’s digital identification is not trusted. You may have connected to an attacker pretending to be %s.
it: L'identificazione digitale di questo sito web non è attendibile. Potrebbe essere collegato ad un attaccante che finge di essere %s.

note: Label in certificate popover when site sends mixed content.
en: Part of this page is insecure.
it: Alcune parti di questa pagina non sono sicure.

note: Label in certificate popover on secure sites.
en: Your connection is secure.
it: La connessione è sicura.

en: _View Certificate…
it: _Visualizza certificato…

en: %d second left | %d seconds left
it[0]: %d secondo al termine
it[1]: %d secondi al termine

en: %d minute left | %d minutes left
it[0]: %d minuto al termine
it[1]: %d minuti al termine

en: %d hour left | %d hours left
it[0]: %d ora al termine
it[1]: %d ore al termine

en: %d day left | %d days left
it[0]: %d giorno al termine
it[1]: %d giorni al termine

en: %d week left | %d weeks left
it[0]: %d settimana al termine
it[1]: %d settimane al termine

en: %d month left | %d months left
it[0]: %d mese al termine
it[1]: %d mesi al termine

en: Finished
it: Terminato

en: Error downloading: %s
it: Si è verificato un errore nello scaricamento: %s

en: Cancel
it: Annulla

en: Open
it: Apri

en: Show in folder
it: Mostra nella cartella

en: Starting…
it: Avvio…

note: Translators: the mnemonic shouldn't conflict with any of the * standard items in the GtkEntry context menu (Cut, Copy, Paste, Delete, * Select All, Input Methods and Insert Unicode control character.)
en: Cl_ear
it: Pu_lisci

note: Edit actions.
en: _Undo
it: _Annulla

en: _Redo
it: _Ripeti

en: Drag and drop this icon to create a link to this page
it: Trascinare questa icona per creare un collegamento a questa pagina

note: Translators: This string is used when counting bookmarks that * are similar to each other
en: %d bookmark is similar | %d bookmarks are similar
it[0]: %d segnalibro è simile
it[1]: %d segnalibri sono simili

en: Add Bookmark
it: Aggiungi segnalibro

en: “%s” Properties
it: Proprietà di «%s»

en: _Title:
it: _Titolo:

en: A_ddress:
it: In_dirizzo:

en: T_opics:
it: Arg_omenti:

en: Sho_w all topics
it: _Mostra tutti gli argomenti

en: _Add
it: _Aggiungi

en: Entertainment
it: Intrattenimento

en: News
it: Notizie

en: Shopping
it: Acquisti

en: Sports
it: Sport

en: Travel
it: Viaggi

en: Work
it: Lavoro

[ctx: bookmarks]
note: Translators: this topic contains all bookmarks
en: All
it: Tutti

[ctx: bookmarks]
note: Translators: this topic contains the not categorized bookmarks
en: Not Categorized
it: Senza categoria

[ctx: bookmarks]
note: Translators: this is an automatic topic containing local * websites bookmarks autodiscovered with zeroconf.
en: Nearby Sites
it: Siti vicini

en: Untitled
it: Senza titolo

en: Remove from this topic
it: Rimuovere da questo argomento

en: _Edit
it: _Modifica

en: _View
it: _Visualizza

note: Help.
en: _Help
it: A_iuto

note: File Menu
en: _New Topic
it: _Nuovo argomento

en: Create a new topic
it: Crea un nuovo argomento

en: Open in New _Window | Open in New _Windows
it[0]: Apri in una nuova _finestra
it[1]: Apri in nuove _finestre

en: Open the selected bookmark in a new window
it: Apre il segnalibro selezionato in una nuova finestra

en: Open in New _Tab | Open in New _Tabs
it[0]: Apri in una nuova sc_heda
it[1]: Apri in nuove sc_hede

en: Open the selected bookmark in a new tab
it: Apre il segnalibro selezionato in una nuova scheda

en: _Rename…
it: _Rinomina…

en: Rename the selected bookmark or topic
it: Rinomina il segnalibro o l'argomento selezionato

en: _Properties
it: Pr_oprietà

en: View or modify the properties of the selected bookmark
it: Mostra o modifica le proprietà del segnalibro selezionato

en: _Import Bookmarks…
it: _Importa segnalibri…

en: Import bookmarks from another browser or a bookmarks file
it: Importa i segnalibri da un altro browser o da un file di segnalibri

en: _Export Bookmarks…
it: _Esporta segnalibri…

en: Export bookmarks to a file
it: Esporta i segnalibri in un file

en: _Close
it: _Chiudi

en: Close the bookmarks window
it: Chiude la finestra dei segnalibri

note: Edit Menu
en: Cu_t
it: _Taglia

en: Cut the selection
it: Taglia la selezione

en: _Copy
it: _Copia

en: Copy the selection
it: Copia la selezione

en: _Paste
it: _Incolla

en: Paste the clipboard
it: Incolla gli appunti

en: _Delete
it: Eli_mina

en: Delete the selected bookmark or topic
it: Elimina il segnalibro o l'argomento selezionato

en: Select _All
it: _Seleziona tutto

en: Select all bookmarks or text
it: Seleziona tutti i segnalibri o tutto il testo

note: Help Menu
en: _Contents
it: _Sommario

en: Display bookmarks help
it: Mostra l'aiuto sui segnalibri

en: _About
it: I_nformazioni

en: Display credits for the web browser creators
it: Mostra i ringraziamenti per i creatori del browser

note: View Menu
en: _Title
it: _Titolo

en: Show the title column
it: Mostra la colonna del titolo

en: Address
it: Indirizzo

en: Show the address column
it: Mostra la colonna dell'indirizzo

en: Type a topic
it: Digitare un argomento

en: Delete topic “%s”?
it: Eliminare l'argomento «%s»?

en: Delete this topic?
it: Eliminare questo argomento?

en: Deleting this topic will cause all its bookmarks to become uncategorized, unless they also belong to other topics. The bookmarks will not be deleted.
it: L'eliminazione di questo argomento renderà tutti i suoi segnalibri senza categoria, a meno che non appartengano già a qualche altro argomento. I segnalibri non saranno eliminati.

en: _Delete Topic
it: Eli_mina argomento

note: Translators: The %s is the name of a Mozilla profile.
en: Mozilla “%s” profile
it: Profilo «%s» di Mozilla

en: Import failed
it: Importazione non riuscita

en: Import Failed
it: Importazione non riuscita

en: The bookmarks from “%s” could not be imported because the file is corrupted or of an unsupported type.
it: I segnalibri non possono essere importati da «%s» poiché il file è danneggiato oppure è di un tipo non supportato.

en: Import Bookmarks from File
it: Importa segnalibri da file

en: Firefox/Mozilla bookmarks
it: Segnalibri di Firefox/Mozilla

en: Galeon/Konqueror bookmarks
it: Segnalibri di Galeon/Konqueror

en: Web bookmarks
it: Segnalibri Web

en: Export Bookmarks
it: Esporta segnalibri

en: Bookmarks
it: Segnalibri

note: Make a format selection combo & label
en: File f_ormat:
it: F_ormato del file:

en: Import Bookmarks
it: Importa segnalibri

en: I_mport
it: I_mporta

en: Import bookmarks from:
it: Importa segnalibri da:

en: _Copy Address
it: _Copia indirizzo

en: Topics
it: Argomenti

en: Title
it: Titolo

note: FIXME !!!!
en: Open in New _Tabs
it: Apri in nuove sc_hede

en: Open the bookmarks in this topic in new tabs
it: Apre i segnalibri di questo argomento in nuove schede

en: Create topic “%s”
it: Crea l'argomento «%s»

en: Clear Personal Data
it: Pulisci dati personali

en: C_lear
it: _Pulisci

en: Select the personal data you wish to clear
it: Selezionare i dati personali da pulire

en: You are about to clear personal data that is stored about the web pages you have visited. Check the types of information that you want to remove:
it: I dati personali memorizzati relativi alle pagine web visitate stanno per essere eliminati. Verificare il tipo di informazioni da rimuovere:

en: Coo_kies
it: Coo_kie

en: Cache and _temporary files
it: Cache e file _temporanei

en: Browsing _history
it: _Cronologia di navigazione

en: Saved _passwords
it: Pass_word salvate

en: You cannot undo this action. The data you are choosing to clear will be removed forever.
it: Non è possibile annullare questa azione. I dati che si sono scelti di pulire verranno eliminati per sempre.

en: Cookies
it: Cookie

en: C_lear All
it: _Pulisci tutto

en: Site
it: Sito

en: Remove
it: Rimuovi

en: Delete the selected cookies
it: Elimina i cookie selezionati

en: Text Encoding
it: Codifica del testo

en: _Automatic
it: _Automatica

en: Use the encoding specified by the document
it: Usare la codifica specificata dal documento

en: _Use a different encoding:
it: _Usare una codifica differente:

note: File actions.
en: _New Window
it: _Nuova finestra

en: New _Incognito Window
it: Nuova finestra in _incognito

en: Reopen Closed _Tab
it: Riapri _scheda chiusa

note: Toplevel
en: _Bookmarks
it: S_egnalibri

en: _History
it: Cronolo_gia

en: Pr_eferences
it: Pr_eferenze

en: _Quit
it: _Esci

en: History
it: Cronologia

en: Search history
it: Ricerca cronologia

en: Date
it: Data

en: Name
it: Nome

en: Location
it: Posizione

en: Remove the selected pages from history
it: Rimuove le pagine selezionate dalla cronologia

en: Open the selected pages in new tabs
it: Apre le pagine selezionate in nuove schede

en: _Copy Location
it: _Copia posizione

en: Add _Bookmark
it: Aggiungi _segnalibro

en: Passwords
it: Password

en: Search passwords
it: Ricerca password

en: User Name
it: Nome utente

en: Forget the selected passwords
it: Dimentica le password selezionate

en: Reveal all the passwords
it: Rivela tutte le password

en: _Copy Password
it: _Copia password

en: C_opy Username
it: C_opia nome utente

en: Preferences
it: Preferenze

en: _Download folder:
it: Cartella degli _scaricamenti:

en: A_utomatically open downloaded files
it: Aprire a_utomaticamente i file scaricati

en: Search
it: Ricerca

en: _Engine:
it: _Motore:

en: Web Content
it: Contenuto web

en: Allow popup _windows
it: Permettere le fi_nestre popup

en: Allow _advertisements
it: Permettere la _pubblicità

en: Enable _plugins
it: Abilitare i _plugin

en: General
it: Generale

en: Fonts
it: Tipi di carattere

en: _Use system fonts
it: _Usare i caratteri di sistema

en: Sans serif font:
it: Carattere senza grazie:

en: Serif font:
it: Carattere con grazie:

en: Monospace font:
it: Carattere a spaziatura fissa:

en: Style
it: Stile

en: Use custom _stylesheet
it: Usare foglio di _stile personalizzato

en: _Edit Stylesheet…
it: _Modifica foglio di stile…

en: Fonts & Style
it: Tipi di carattere e stile

en: Manage _Cookies…
it: Gestione _cookie…

en: _Always accept
it: Accettare _sempre

en: Only _from sites you visit
it: Solo _dai siti visitati

note: Refers to "Only from sites you visit" option under Cookies.
en: <small>For example, not from advertisers on these sites</small>
it: <small>Per esempio, non dagli inserzionisti pubblicitari su tali siti</small>

en: _Never accept
it: Non accettare _mai

en: Tracking
it: Tracciamento

en: _Tell websites I do not want to be tracked
it: _Indicare ai siti web di non voler essere tracciati

en: Manage _Passwords…
it: Gestione pass_word…

en: _Remember passwords
it: _Ricordare le password

en: Stored Data
it: Dati memorizzati

en: You can clear stored personal data.
it: È possibile pulire i dati personali memorizzati.

en: Cl_ear Personal Data…
it: _Pulisci dati personali…

en: Encodings
it: Codifiche

en: De_fault:
it: Pre_definita:

en: _Remove
it: _Rimuovi

en: _Up
it: _Su

en: _Down
it: _Giù

en: Spell checking
it: Controllo ortografico

en: _Enable spell checking
it: _Abilitare il controllo ortografico

en: Language
it: Lingua

en: Add Language
it: Aggiungi lingua

en: Choose a l_anguage:
it: Scegliere una lingu_a:

en: Stop
it: Interrompi

en: Stop current data transfer
it: Interrompe l'attuale trasferimento di dati

en: _Reload
it: _Aggiorna

en: Display the latest content of the current page
it: Visualizza il contenuto più recente dell'attuale pagina

en: _Other…
it: _Altre…

en: Other encodings
it: Altre codifiche

en: Clear browsing history?
it: Pulire la cronologia della navigazione?

en: Clearing the browsing history will cause all history links to be permanently deleted.
it: Pulire la cronologia della navigazione comporta l'eliminazione permanente di tutti i collegamenti della cronologia.

en: Open a new tab in an existing browser window
it: Apre una nuova scheda in una finestra del browser esistente

en: Open a new browser window
it: Apre una nuova finestra del browser

en: Import bookmarks from the given file
it: Importa i segnalibri dal file fornito

en: Load the given session file
it: Carica il file di sessione specificato

en: Add a bookmark
it: Aggiunge un segnalibro

en: Start a private instance
it: Inizia una istanza privata

en: Start an instance in incognito mode
it: Avvia un'istanza in modalità incognito

en: Start an instance in netbank mode
it: Avvia un'istanza in modalità netbank

en: Start the browser in application mode
it: Avvia il browser in modalità applicazione

en: Profile directory to use in the private instance
it: Directory di profilo da usare nell'istanza privata

en: Could not start Web
it: Impossibile avviare Web

en: Startup failed because of the following error:
    %s
it: Avvio non riuscito a causa del seguente errore:
    %s

en: Web options
it: Opzioni di Web

en: Close tab
it: Chiudi scheda

en: Search the Web for %s
it: Cerca nel web per %s

en: _Open…
it: _Apri…

en: Save _As…
it: Sa_lva come…

en: Save As _Web Application…
it: Salva come applicazione _web…

en: _Print…
it: Stam_pa…

en: S_end Link by Email…
it: In_via collegamento per email…

en: Re_do
it: _Ripeti

en: _Find…
it: Tr_ova…

en: Find Ne_xt
it: Trova successi_vo

en: Find Pre_vious
it: Trova pr_ecedente

en: Edit _Bookmarks
it: Modifica s_egnalibri

note: View actions.
en: _Stop
it: _Interrompi

en: Zoom _In
it: _Aumenta ingrandimento

en: Zoom O_ut
it: _Diminuisci ingrandimento

en: _Normal Size
it: Dimensione _normale

en: Text _Encoding
it: _Codifica del testo

en: _Page Source
it: _Sorgente della pagina

note: Bookmarks actions.
en: _Add Bookmark…
it: A_ggiungi segnalibro…

note: Go actions.
en: _Location…
it: _Posizione…

note: Tabs actions.
en: _Previous Tab
it: Scheda p_recedente

en: _Next Tab
it: Scheda s_uccessiva

en: Move Tab _Left
it: Sposta a _sinistra

en: Move Tab _Right
it: Sposta a _destra

en: _Detach Tab
it: S_gancia scheda

note: View actions.
en: _Downloads Bar
it: _Barra degli scaricamenti

en: _Fullscreen
it: Schermo _intero

en: Popup _Windows
it: Fi_nestre popup

en: Selection Caret
it: Cursore di selezione

note: Document.
en: Add Boo_kmark…
it: Aggiungi segnali_bro…

note: Links.
en: Open Link in New _Window
it: Apri collegamento in una nuova fi_nestra

en: Open Link in New _Tab
it: Apri collegamento in una nuova sc_heda

en: _Save Link As…
it: Sa_lva collegamento come…

en: _Copy Link Address
it: _Copia indirizzo collegamento

en: _Copy E-mail Address
it: _Copia indirizzo email

note: Images.
en: View _Image in New Tab
it: Visualizza _immagine in una nuova scheda

en: Copy I_mage Address
it: Copia indirizzo i_mmagine

en: _Save Image As…
it: Sa_lva immagine come…

en: Set as _Wallpaper
it: Imposta come _sfondo

note: Video.
en: Open Video in New _Window
it: Apri video in una nuova _finestra

en: Open Video in New _Tab
it: Apri video in una nuova sc_heda

en: _Save Video As…
it: Sa_lva video come…

en: _Copy Video Address
it: _Copia indirizzo video

note: Audio.
en: Open Audio in New _Window
it: Apri audio in una nuova _finestra

en: Open Audio in New _Tab
it: Apri audio in una nuova sc_heda

en: _Save Audio As…
it: Sa_lva audio come…

en: _Copy Audio Address
it: _Copia indirizzo audio

en: There are unsubmitted changes to form elements
it: Modifiche non inviate in alcuni elementi del modulo

en: If you close the document anyway, you will lose that information.
it: Chiudendo il documento, tali informazioni verranno perse.

en: Close _Document
it: Chiudi _documento

en: There are ongoing downloads in this window
it: Ci sono scaricamenti in corso in questa finestra

en: If you close this window, the downloads will be cancelled
it: Se si chiude questa finestra gli scaricamenti saranno annullati

en: Close window and cancel downloads
it: Chiudi la finestra e annulla gli scaricamenti

en: Save As
it: Salva come

en: Save As Application
it: Salva come applicazione

en: Print
it: Stampa

en: Bookmark
it: Segnalibro

en: Find
it: Trova

note: Translators: This refers to text size
en: Larger
it: Aumenta

note: Translators: This refers to text size
en: Smaller
it: Riduci

en: Back
it: Indietro

en: Forward
it: Avanti

en: Zoom
it: Ingrandimento

en: New _Tab
it: Nuova sc_heda

en: Go to most visited
it: Va ai più visitati

en: Save Link As
it: Salva collegamento come

en: Save Image As
it: Salva immagine come

en: Save Media As
it: Salva file multimediale come

[ctx: language]
note: Translators: this refers to a user-define language code * (one which isn't in our built-in list).
en: User defined (%s)
it: Definita dall'utente (%s)

en: System language (%s) | System languages (%s)
it[0]: Lingua di sistema (%s)
it[1]: Lingue di sistema (%s)

en: Select a Directory
it: Seleziona una directory

note: For the preferences dialog. Must exactly match the URL * you chose in the gschema, but with & instead of &amp; * If the match is not exact, there will be a spurious, ugly * entry in the preferences combo, so please test this.
en: https://duckduckgo.com/?q=%s&t=epiphany
it: https://duckduckgo.com/?q=%s&amp;t=epiphany&amp;kl=it-it

note: For the preferences dialog. Consider a regional variant, like google.co.uk
en: https://google.com/search?q=%s
it: https://google.it/search?q=%s

note: For the preferences dialog. Consider a regional variant, like uk.bing.com
en: https://www.bing.com/search?q=%s
it: http://www.bing.it/search?q=%s

en: Save
it: Salva

en: A web application named '%s' already exists. Do you want to replace it?
it: Un'applicazione web con il nome «%s» esiste già. Sostituirla?

en: Replace
it: Sostituisci

en: An application with the same name already exists. Replacing it will overwrite it.
it: Un'applicazione con lo stesso nome esiste già. Sostituendola verrà sovrascritta.

en: The application '%s' is ready to be used
it: L'applicazione «%s» è pronta per l'uso

en: The application '%s' could not be created
it: Impossibile creare l'applicazione «%s»

en: Launch
it: Avvia

note: Show dialog with icon, title.
en: Create Web Application
it: Crea applicazione web

en: C_reate
it: C_rea

en: Contact us at:
it: Contattateci a:

en: Contributors:
it: Collaboratori:

en: Past developers:
it: Sviluppatori precedenti:

en: A simple, clean, beautiful view of the web.
    Powered by WebKit %d.%d.%d
it: Una semplice, pulita, bella visione del web.
    Basato su WebKit %d.%d.%d

en: Web Website
it: Sito web di Web

en: Enable caret browsing mode?
it: Abilitare la modalità di navigazione con cursore?

en: Pressing F7 turns caret browsing on or off. This feature places a moveable cursor in web pages, allowing you to move around with your keyboard. Do you want to enable caret browsing?
it: La pressione di F7 attiva e disattiva la navigazione con cursore. Questa funzionalità posiziona un cursore mobile nelle pagine web, permettendo lo spostamento per mezzo della tastiera. Abilitare la navigazione con cursore?

en: _Enable
it: _Abilita
