epiphany - en to da translation catalogue (557 entries)

en: Search the web
da: Søg på internettet

note: Translators: you can use the regions listed in https://duckduckgo.com/params to boost a particular region associated with your language. For instance, for translators to Finnish, it might make sense to add kl=fi-fi to the search URL in order to boost results from Finland. Additionally, the 'kad' par
en: https://duckduckgo.com/?t=epiphany
da: https://duckduckgo.com/?t=epiphany&amp;kl=dk-da

note: Translators: you can use the regions listed in https://duckduckgo.com/params to boost a particular region associated with your language. For instance, for translators to Finnish, it might make sense to add kl=fi-fi to the search URL in order to boost results from Finland. Additionally, the 'kad' par
en: https://duckduckgo.com/?q=%s&amp;t=epiphany
da: https://duckduckgo.com/?q=%s&amp;t=epiphany&amp;kl=dk-da

en: Web browser for GNOME
da: Webbrowser til GNOME

en: The web browser for GNOME, featuring tight integration with the desktop and a simple and intuitive user interface that allows you to focus on your web pages.
da: Webbrowseren til GNOME, som er tæt integreret med skrivebordet og har en simpel og intuitiv brugergrænseflade, der lader dig fokusere på dine websider.

en: Web Browser
da: Internetbrowser

en: Epiphany Web Browser
da: Epiphany - internetbrowser

en: Browse the web
da: Benyt internettet

en: New Incognito Window
da: Nyt inkognitovindue

en: Browse with caret
da: Gennemse med markør

note: DuckDuckGo is the default search engine. Must exactly match the URL used in the preferences dialog, except this string is surrounded by single quotes and uses &amp; instead of simply &. If the match is not otherwise exact, there will be a spurious, ugly entry in the preferences combo, so please test
en: 'https://duckduckgo.com/?q=%s&amp;t=epiphany'
da: "https://duckduckgo.com/?q=%s&amp;t=epiphany&amp;kl=dk-da"

en: URL Search
da: URL-søgning

en: Search string for keywords entered in the URL bar.
da: Søgestreng for nøgleord som er indtastet i URL-linjen.

en: User agent
da: Brugeragent

en: String that will be used as user agent, to identify the browser to the web servers.
da: Streng som vil blive brugt som brugeragent til at identificere browseren overfor webservere.

en: Automatic downloads
da: Automatisk hentede filer

en: When files cannot be opened by the browser they are automatically downloaded to the download folder and opened with the appropriate application.
da: Når filer ikke kan åbnes af browseren, bliver de automatisk hentet til overføringsmappen og åbnet med det rigtige program.

en: Force new windows to be opened in tabs
da: Tving nye vinduer til at blive åbnet i faneblade

en: Force new window requests to be opened in tabs instead of using a new window.
da: Tving nye vinduesanmodninger til at blive åbnet i faneblade i stedet for i nye vinduer.

en: Remember passwords
da: Husk adgangskoder

en: Whether to store and prefill passwords in websites.
da: Om adgangskoder på internetsider skal gemmes og udfyldes på forhånd.

en: Automatically manage offline status with NetworkManager
da: Håndtér automatisk frakoblet tilstand med NetworkManager

en: Enable smooth scrolling
da: Slå blød rulning til

en: Don't use an external application to view page source.
da: Brug ikke et eksternt program til at vise sidekilden.

en: Whether to automatically restore the last session
da: Hvorvidt den forrige session automatisk skal genskabes

en: Defines how the session will be restored during startup. Allowed values are 'always' (the previous state of the application is always restored), 'crashed' (the session is only restored if the application crashes) and 'never' (the homepage is always shown).
da: Definerer hvordan sessionen vil blive genskabt ved opstart. Tilladte værdier er "always" (programmets forrige tilstand til altid blive genskabt), "crashed" (sessionen vil altid blive genskabt hvis programmet går ned) og "never" (hjemmesiden bliver altid vist).

en: Whether to delay loading of tabs that are not immediately visible on session restore
da: Om indlæsning af faneblade som ikke er synlige med det samme skal forsinkes ved gendannelse af session

en: When this option is set to true, tabs will not start loading until the user switches to them, upon session restore.
da: Hvis denne indstilling er sat til sand, vil faneblade ikke begynde at indlæse sig før brugeren skifter til dem, ved gendannelse af session.

en: Process model
da: Procesmodel

en: This option allows to set the process model used. Use 'shared-secondary-process' to use a single web process shared by all the tabs and 'one-secondary-process-per-web-view' to use a different web process for each tab.
da: Denne indstilling gør det muligt at vælge den procesmodel, der vil blive brugt. Brug "shared-secondary-process" for at lade alle faneblade dele en enkelt proces og "one-secondary-process-per-web-view" for at få en proces per faneblad.

en: Toolbar style
da: Værktøjslinjestil

en: Toolbar style. Allowed values are "" (use GNOME default style), "both" (text and icons), "both-horiz" (text besides icons), "icons", and "text".
da: Stil for værktøjslinjer. Tilladte værdier er "" (benytter Gnomes standardstil), "both" (tekst og ikoner), "both-horiz" (tekst ved siden af ikoner), "ikoner" og "text".

en: [Deprecated]
da: [Udfaset]

en: [Deprecated] This setting is deprecated, use 'tabs-bar-visibility-policy' instead.
da: [Udfaset] Denne indstilling er udfaset, brug "tabs-bar-visibility-policy" i stedet.

en: Visibility of the downloads window
da: Downloadvinduets synlighed

en: Hide or show the downloads window. When hidden, a notification will be shown when new downloads are started.
da: Vis eller skjul downloadvinduet. Når det er skjult vil der blive vist en bemærkning når nye downloads påbegyndes.

en: The visibility policy for the tabs bar.
da: Synlighedspolitikken for fanebladslinjen.

en: Controls when the tabs bar is shown. Possible values are 'always' (the tabs bar is always shown), 'more-than-one' (the tabs bar is only shown if there's two or more tabs) and 'never' (the tabs bar is never shown).
da: Angiver hvornår fanebladslinjen bliver vist. Tilladte værdier er "always" (fanebladslinjen bliver altid vist), "more-than-one" (fanebladslinjer bliver altid vist hvis der er mere end et faneblad) og "never" (fanebladslinjen bliver aldrig vist).

en: Minimum font size
da: Mindste skriftstørrelse

en: Use GNOME fonts
da: Brug GNOME-skrifttyper

en: Use GNOME font settings.
da: Brug GNOME-skrifttypeindstillinger.

en: Custom sans-serif font
da: Tilpasset sans serif-skrifttype

en: A value to be used to override sans-serif desktop font when use-gnome-fonts is set.
da: En værdi som vil blive brugt til at overskrive sans serif-skrivebordsskrifttype når use-gnome-fonts er indstillet.

en: Custom serif font
da: Tilpasset serif-skrifttype

en: A value to be used to override serif desktop font when use-gnome-fonts is set.
da: En værdi som vil blive brugt til at overskrive serif-skrivebordsskrifttypen når use-gnome-fonts er indstillet.

en: Custom monospace font
da: Tilpasset skrifttype med fast bredde

en: A value to be used to override monospace desktop font when use-gnome-fonts is set.
da: En værdi som vil blive brugt til at tilsidesætte skrivebordsskrifttypen med fast bredde når use-gnome-fonts er indstillet.

en: Use own colors
da: Benyt selvvalgte farver

en: Use your own colors instead of the colors the page requests.
da: Benyt de selvvalgte farver i stedet for de farver som siden beder om.

en: Use own fonts
da: Brug egne skrifttyper

en: Use your own fonts instead of the fonts the page requests.
da: Benyt de selvvalgte skrifttyper i stedet for de farver som siden beder om.

en: Use a custom CSS
da: Brug en tilpasset CSS

en: Use a custom CSS file to modify websites own CSS.
da: Brug en tilpasset CSS-fil til at modificere hjemmesiders egne CSS'er.

en: Enable spell checking
da: Aktivér stavekontrol

en: Spell check any text typed in editable areas.
da: Kontroller stavning af al tekst indtastet i redigerbare områder.

en: Default encoding
da: Standardkodning

en: Default encoding. Accepted values are the ones WebKitGTK+ can understand.
da: Forvalgt kodning. Gyldige værdier er dem som WebKitGTK+ kan forstå.

en: Languages
da: Sprog

en: Preferred languages, two letter codes.
da: Foretrukne sprog, to bogstavs-koder.

en: Cookie accept
da: Acceptér cookie fra

en: Where to accept cookies from. Possible values are "always", "no-third-party" and "never".
da: Hvor cookies skal accepteres fra. Mulige værdier er "always", "no-third-party", "never".

en: Image animation mode
da: Billedanimationstilstand

en: How to present animated images. Possible values are "normal", "once" and "disabled".
da: Hvordan animerede billeder præsenteres. Mulige værdier er "normal", "once" og "disabled".

en: Allow popups
da: Tillad pop op-vinduer

en: Allow sites to open new windows using JavaScript (if JavaScript is enabled).
da: Tillad sider at åbne nye vinduer vha. Javascript (hvis Javascript er aktiveret).

en: Enable Plugins
da: Aktivér udvidelsesmoduler

en: Enable JavaScript
da: Tillad Javascript

en: Enable WebGL
da: Aktivér WebGL

en: Whether to enable support for WebGL contexts.
da: Hvorvidt understøttelse for WebGL-kontekster skal aktiveres.

en: Enable WebAudio
da: Aktivér WebAudio

en: Whether to enable support for WebAudio.
da: Hvorvidt der skal aktiveres understøttelse for WebAudio.

en: Do Not Track
da: Spor ikke

en: Whether to tell websites that we do not wish to be tracked. Please note that web pages are not forced to follow this setting.
da: Hvorvidt websteder skal informeres om at vi ikke ønsker at blive sporet. Bemærk venligst at websider ikke er tvunget til at følge denne indstilling.

en: Enable Adblock
da: Aktivér Adblock

en: Whether to block the embedded advertisements that web pages might want to show.
da: Om der skal blokeres for indlejrede reklamer som websider måske gerne vil vise.

en: The downloads folder
da: Overførselsmappe

en: The path of the folder where to download files to; or "Downloads" to use the default downloads folder, or "Desktop" to use the desktop folder.
da: Stien til mappen som bliver brugt til overførte filer; eller "Downloads" for at bruge den forvalgte overførselsmappen, eller "Desktop" for at bruge skrivebordsmappen.

en: Whether to show the title column in the bookmarks window.
da: Om titelkolonnen skal vises i bogmærkevinduet.

en: Whether to show the address column in the bookmarks window.
da: Om adressekolonnen skal vises i bogmærkevinduet.

en: Installed plugins
da: Installerede udvidelsesmoduler

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: Plugins are disabled in the preferences
da: Udvidelsesmoduler er slået fra i indstillingerne

en: Enabled
da: Aktiveret

note: webkit_plugin_get_enabled (plugin) &&
en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: MIME type
da: MIME-type

en: Description
da: Beskrivelse

en: Suffixes
da: Suffikser

en: Memory usage
da: Hukommelsesforbrug

en: About Web
da: Om Web

en: A simple, clean, beautiful view of the web
da: En simpel, ren og smuk visning af webbet

en: Applications
da: Programmer

en: List of installed web applications
da: Liste af installerede webprogrammer

note: Note for translators: this refers to the installation date.
en: Installed on:
da: Installeret den:

en: Remove from overview
da: Fjern fra oversigt

en: Most Visited
da: Mest besøgte

en: Private Browsing
da: Privat browsning

en: You are currently browsing <em>incognito</em>. Pages viewed in this mode will not show up in your browsing history and all stored information will be cleared when you close the window. Files you download will be kept.
da: Du browser på nuværende tidspunkt <em>inkognito</em>. Sider som vises i denne tilstand vil ikke figurere i din browserhistorik og al gemt information vil blive ryddet, når du lukker vinduet. Filer som du downloader vil blive beholdt.

en: Incognito mode hides your activity only from people using this computer.
da: Inkognitotilstand skjuler kun din aktivitet for folk, som bruger denne computer.

en: It will not hide your activity from your employer if you are at work. Your internet service provider, your government, other governments, the websites that you visit, and advertisers on these websites may still be tracking you.
da: Den skjuler ikke din aktivitet fra din arbejdsgiver, hvis du er på arbejde. Din internetudbyder, din regering, andre regeringer, de websteder du besøger, samt reklameagenter på disse websider vil måske stadig spore dig.

note: characters
en: Blank page
da: Tom side

en: Press %s to exit fullscreen
da: Tryk %s for at afslutte fuldskærm

en: Send an email message to “%s”
da: Send e-post til “%s”

en: Arabic (_IBM-864)
da: Arabisk (_IBM-864)

en: Arabic (ISO-_8859-6)
da: Arabisk (ISO-_8859-6)

en: Arabic (_MacArabic)
da: Arabisk (_MacArabisk)

en: Arabic (_Windows-1256)
da: Arabisk (_Windows-1256)

en: Baltic (_ISO-8859-13)
da: Baltisk (ISO-8859-_13)

en: Baltic (I_SO-8859-4)
da: Baltisk (ISO-8859-_4)

en: Baltic (_Windows-1257)
da: Baltisk (_Windows-1257)

en: _Armenian (ARMSCII-8)
da: _Armensk (ARMSCII-8)

en: _Georgian (GEOSTD8)
da: _Georgisk (GEOSTD8)

en: Central European (_IBM-852)
da: Centraleuropæisk (_IBM-852)

en: Central European (I_SO-8859-2)
da: Centraleuropæisk (ISO-8859-_2)

en: Central European (_MacCE)
da: Centraleuropæisk (_MacCE)

en: Central European (_Windows-1250)
da: Centraleuropæisk (_Windows-1250)

en: Chinese Simplified (_GB18030)
da: Kinesisk, forenklet (_GB18030)

en: Chinese Simplified (G_B2312)
da: Kinesisk, forenklet (G_B2312)

en: Chinese Simplified (GB_K)
da: Kinesisk, forenklet (GB_K)

en: Chinese Simplified (_HZ)
da: Kinesisk, forenklet (_HZ)

en: Chinese Simplified (_ISO-2022-CN)
da: Kinesisk, forenklet (_ISO-2022-CN)

en: Chinese Traditional (Big_5)
da: Kinesisk, traditionelt (Big_5)

en: Chinese Traditional (Big5-HK_SCS)
da: Kinesisk, traditionelt (Big5-HK_SCS)

en: Chinese Traditional (_EUC-TW)
da: Kinesisk, traditionelt (_EUC-TW)

en: Cyrillic (_IBM-855)
da: Kyrillisk (_IBM-855)

en: Cyrillic (I_SO-8859-5)
da: Kyrillisk (ISO-8859-_5)

en: Cyrillic (IS_O-IR-111)
da: Kyrillisk (ISO-IR-_111)

en: Cyrillic (_KOI8-R)
da: Kyrillisk (_KOI8-R)

en: Cyrillic (_MacCyrillic)
da: Kyrillisk (_MacKyrillisk)

en: Cyrillic (_Windows-1251)
da: Kyrillisk (_Windows-1251)

en: Cyrillic/_Russian (IBM-866)
da: Kyrillisk/_russisk (IBM-866)

en: Greek (_ISO-8859-7)
da: Græsk (_ISO-8859-7)

en: Greek (_MacGreek)
da: Græsk (_MacGræsk)

en: Greek (_Windows-1253)
da: Græsk (_Windows-1253)

en: Hindi (Mac_Devanagari)
da: Hindu (Mac_Devanagari)

en: Hebrew (_IBM-862)
da: Hebraisk (_IBM-862)

en: Hebrew (IS_O-8859-8-I)
da: Hebraisk (ISO-8859-_8-I)

en: Hebrew (_MacHebrew)
da: Hebraisk (_MacHebraisk)

en: Hebrew (_Windows-1255)
da: Hebraisk (_Windows-1255)

en: _Visual Hebrew (ISO-8859-8)
da: _Visuel hebraisk (ISO-8859-8)

en: Japanese (_EUC-JP)
da: Japansk (_EUC-JP)

en: Japanese (_ISO-2022-JP)
da: Japansk (_ISO-2022-JP)

en: Japanese (_Shift-JIS)
da: Japansk (_Shift-JIS)

en: Korean (_EUC-KR)
da: Koreansk (_EUC-KR)

en: Korean (_ISO-2022-KR)
da: Koreansk (_ISO-2022-KR)

en: Korean (_JOHAB)
da: Koreansk (_JOHAB)

en: Korean (_UHC)
da: Koreansk (_UHC)

en: _Celtic (ISO-8859-14)
da: _Keltisk (ISO-8859-14)

en: _Icelandic (MacIcelandic)
da: _Islandsk (MacIslandsk)

en: _Nordic (ISO-8859-10)
da: _Nordisk (ISO-8859-10)

en: _Persian (MacFarsi)
da: _Persisk (MacFarsi)

en: Croatian (Mac_Croatian)
da: Kroatisk (Mac_Kroatisk)

en: _Romanian (MacRomanian)
da: _Romansk (MacRomansk)

en: R_omanian (ISO-8859-16)
da: Romansk (ISO-8859-_16)

en: South _European (ISO-8859-3)
da: _Sydeuropæisk (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-_620)
da: Thailandsk (TIS-_620)

en: Thai (IS_O-8859-11)
da: Thailandsk (IS_O-8859-11)

en: _Thai (Windows-874)
da: _Thailandsk (Windows-874)

en: Turkish (_IBM-857)
da: Tyrkisk (_IBM-857)

en: Turkish (I_SO-8859-9)
da: Tyrkisk (ISO-8859-_9)

en: Turkish (_MacTurkish)
da: Tyrkisk (_MacTyrkisk)

en: Turkish (_Windows-1254)
da: Tyrkisk (_Windows-1254)

en: Cyrillic/Ukrainian (_KOI8-U)
da: Kyrillisk/ukrainsk (_KOI8-U)

en: Cyrillic/Ukrainian (Mac_Ukrainian)
da: Kyrillisk/ukrainsk (Mac_Ukrainsk)

en: Vietnamese (_TCVN)
da: Vietnamesisk (_TCVN)

en: Vietnamese (_VISCII)
da: Vietnamesisk (_VISCII)

en: Vietnamese (V_PS)
da: Vietnamesisk (V_PS)

en: Vietnamese (_Windows-1258)
da: Vietnamesisk (_Windows-1258)

en: Western (_IBM-850)
da: Vestligt (_IBM-850)

en: Western (_ISO-8859-1)
da: Vestligt (_ISO-8859-1)

en: Western (IS_O-8859-15)
da: Vestligt (ISO-8859-1_5)

en: Western (_MacRoman)
da: Vestligt (_MacRomansk)

en: Western (_Windows-1252)
da: Vestligt (_Windows-1252)

note: The following encodings are so rarely used that we don't want to * pollute the "related" part of the encodings menu with them, so we * set the language group to 0 here.
en: English (_US-ASCII)
da: Engelsk (_US-ASCII)

en: Unicode (UTF-_16 BE)
da: Unicode (UTF-_16BE)

note: Translators: this is the title that an unknown encoding will * be displayed as.
en: Unknown (%s)
da: Ukendt (%s)

en: Text not found
da: Tekst ikke fundet

en: Search wrapped back to the top
da: Søgningen vendte tilbage til toppen

en: Type to search…
da: Skriv for at søge…

en: Find previous occurrence of the search string
da: Find foregående optræden af søgeteksten

en: Find next occurrence of the search string
da: Find næste optræden af søgeteksten

en: _Save
da: _Gem

en: _Don’t Save
da: Gem _ikke

note: Translators: The %s the hostname where this is happening. * Example: mail.google.com.
en: Do you want to save your password for “%s”?
da: Ønsker du at gemme din adgangskode for “%s”?

en: Deny
da: Nægt

en: Allow
da: Tillad

note: Translators: Geolocation policy for a specific site.
en: The page at <b>%s</b> wants to know your location.
da: Siden <b>%s</b> ønsker at kende din placering.

note: Translators: Notification policy for a specific site.
en: The page at <b>%s</b> wants to show desktop notifications.
da: Siden <b>%s</b> ønsker at vise skrivebordspåmindelser.

note: translators: %s here is the address of the web page
en: Loading “%s”…
da: Indlæser “%s”…

en: Loading…
da: Indlæser…

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website presented identification that belongs to a different website.
da: Dette websted har givet identifikation, som tilhører et andet websted.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification is too old to trust. Check the date on your computer’s calendar.
da: Webstedets identifikation er for gammel til at være troværdig. Kontrollér datoen på din computers kalender.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification was not issued by a trusted organization.
da: Webstedets identifikation er ikke udstedt af en betroet organisation.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification could not be processed. It may be corrupted.
da: Webstedets identifikation kunne ikke behandles. Den er muligvis beskadiget.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification has been revoked by the trusted organization that issued it.
da: Webstedets identifikation er blevet tilbagekaldt af den betroede organisation, som udstedte den.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification cannot be trusted because it uses very weak encryption.
da: Webstedets identifikation er ikke troværdig, idet der benyttes en meget svag kryptering.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification is only valid for future dates. Check the date on your computer’s calendar.
da: Webstedets identifikation er kun gyldig for datoer i fremtiden. Kontrollér datoen på din computers kalender.

note: Message when a site's TLS certificate is invalid. %s is the site's hostname.
en: This might not be the real %s.
da: Dette er muligvis ikke den rigtige %s.

note: Message when a site's TLS certificate is invalid.
en: When you try to connect securely, websites present identification to prove that your connection has not been maliciously intercepted. There is something wrong with this website’s identification:
da: Når du forsøger at forbinde sikkert, vil websteder afgive identifikation, som beviser, at din forbindelse ikke på ondsindet vis er blevet opsnappet. Der er noget galt med dette websteds identifikation:

note: Message when a site's TLS certificate is invalid.
en: A third party may have hijacked your connection. You should continue only if you know there is a good reason why this website does not use trusted identification.
da: Det er muligt at en tredjepart har kapret din forbindelse. Du bør kun fortsætte, hvis du ved, at der er en god grund til at dette websted ikke bruger betroet identifikation.

note: Good advice from Firefox; displays when a site's TLS certificate is invalid.
en: Legitimate banks, stores, and other public sites will not ask you to do this.
da: Legitime banker, butikker og andre offentlige websteder vil ikke bede dig om at gøre dette.

en: None specified
da: Ingen specificeret

note: Page title when a site cannot be loaded. %s is the site's hostname.
en: Problem loading “%s”
da: Problem ved indlæsning af “%s”

en: Oops! Unable to display this website.
da: Ups! Det var ikke muligt at vise dette websted.

en: <p>The site at “%s” seems to be unavailable. The precise error was:</p><p><code>%s</code></p><p>It may be temporarily unavailable or moved to a new address. You may wish to verify that your internet connection is working correctly.</p>
da: <p>Webstedet “%s” er tilsyneladende utilgængeligt. Den præcise fejl var:</p><p><code>%s</code></p><p>Det er muligvis midlertidigt slået fra eller flyttet til en ny adresse. Husk at tjekke om din internetforbindelse virker korrekt.</p>

en: Try again
da: Prøv igen

en: Oops! There may be a problem.
da: Ups! Der er måske opstået et problem.

en: <p>This site may have caused Web to close unexpectedly.</p><p>If this happens again, please report the problem to the <strong>%s</strong> developers.</p>
da: <p>Denne side har muligvis fået Web til at lukke uventet ned.</p><p>Hvis det sker igen, så gør venligst udviklerne af <strong>%s</strong> opmærksomme på problemet.</p>

en: Reload Anyway
da: Genindlæs alligevel

en: Problem displaying “%s”
da: Problem ved visning af “%s”

en: Oops!
da: Ups!

en: Something went wrong while displaying this page. Please reload or visit a different page to continue.
da: Noget gik galt ved visning af denne side. Genindlæs venligst eller besøg en anden side for at fortsætte.

note: Title of error page when a website's TLS certificate is invalid.
en: Look out!
da: Pas på!

note: Button on error page when a website's TLS certificate is invalid.
en: Load Anyway
da: Indlæs alligevel

en: _OK
da: _O.k.

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Open
da: _Åbn

en: All supported types
da: Alle understøttede typer

en: Web pages
da: Internetsider

en: Images
da: Billeder

en: All files
da: Alle filer

note: If we don't have XDG user dirs info, return an educated guess.
en: Downloads
da: Hentede filer

note: If we don't have XDG user dirs info, return an educated guess.
en: Desktop
da: Skrivebord

en: Could not create a temporary directory in “%s”.
da: Kunne ikke oprette en midlertidig mappe i “%s”.

en: The file “%s” exists. Please move it out of the way.
da: Filen “%s” findes. Flyt den venligst et andet sted hen.

en: Failed to create directory “%s”.
da: Kunne ikke oprette mappen “%s”.

note: Translators: The first %s is the username and the second one is the * hostname where this is happening. Example: gnome@gmail.com and * mail.google.com.
en: Password for %s in a form in %s
da: Adgangskode for %s i en formular på %s

note: Translators: The first %s is the hostname where this is happening. * Example: mail.google.com.
en: Password in a form in %s
da: Adgangskode i en formular på %s

en: Directory “%s” is not writable
da: Mappen “%s” er skrivebeskyttet

en: You do not have permission to create files in this directory.
da: Du har ikke rettigheder til at oprette filer i denne mappe.

en: Directory not Writable
da: Skrivebeskyttet mappe

en: Cannot overwrite existing file “%s”
da: Kan ikke overskrive eksisterende fil “%s”

en: A file with this name already exists and you don't have permission to overwrite it.
da: En fil med dette navn findes allerede, og du har ikke rettigheder til at overskrive den.

en: Cannot Overwrite File
da: Kan ikke overskrive fil

en: Could not display help: %s
da: Kunne ikke fremvise hjælp: %s

en: Master password needed
da: Hovedadgangskode påkrævet

en: The passwords from the previous version are locked with a master password. If you want to import them, please enter your master password below.
da: Adgangskoderne fra forrige version er låst med en hovedadgangskode. Hvis du ønsker at importere dem, så indtast venligst din hovedadgangskode herunder.

en: Failed to copy cookies file from Mozilla.
da: Kunne ikke kopiere cookies-fil fra Mozilla.

en: Web 3.6 deprecated this directory and tried migrating this configuration to ~/.config/epiphany
da: Epiphany 3.6 har udfaset denne mappe og har prøvet at migrere konfigurationen til ~/.config/epiphany

en: Executes only the n-th migration step
da: Udfører kun det n'te migreringstrin

en: Specifies the required version for the migrator
da: Specificerer den påkrævede version til migreringen

en: Specifies the profile where the migrator should run
da: Specificerer den profil hvor migreringen skal køre

en: Web profile migrator
da: Profilmigrering for Web

en: Web profile migrator options
da: Indstillinger for profilmigrering i Web

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12:34 am"
en: Today %I:%M %p
da: I dag %I:%M %p

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12:34 am"
en: Yesterday %I:%M %p
da: I går %I:%M %p

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 12:34 am"
en: %b %d %I:%M %p
da: %d %b %I:%M %p

note: Translators: "friendly time" string for a day in a different year, * strftime format. e.g. "Feb 12 1997"
en: %b %d %Y
da: %d %b %Y

note: impossible time or broken locale settings
en: Unknown
da: Ukendt

en: Others
da: Andre

en: Local files
da: Lokale filer

en: The certificate does not match this website
da: Certifikatet svarer ikke til dette websted

en: The certificate has expired
da: Certifikatet er udløbet

en: The signing certificate authority is not known
da: Den signerende certifikatautoritet er ukendt

en: The certificate contains errors
da: Certifikatet indeholder fejl

en: The certificate has been revoked
da: Certifikatet er blevet inddraget

en: The certificate is signed using a weak signature algorithm
da: Certifikatet er signeret med en svag signaturalgoritme

en: The certificate activation time is still in the future
da: Certifikatets aktiveringstidspunkt er stadig i fremtiden

en: The identity of this website has been verified.
da: Dette websteds identitet er blevet verificeret.

en: The identity of this website has not been verified.
da: Dette websteds identitet er ikke blevet verificeret.

note: Label when clicking the lock icon on a secure page. %s is the website's hostname.
en: You are connected to %s
da: Du er forbundet til %s

note: Label in certificate popover when site is untrusted. %s is a URL.
en: This web site’s digital identification is not trusted. You may have connected to an attacker pretending to be %s.
da: Dette websteds digitale identifikation er ikke betroet. Du har muligvis oprettet forbindelse til en fjendtligsindet websted, som foregiver at være %s.

note: Label in certificate popover when site sends mixed content.
en: Part of this page is insecure.
da: Dele at denne side er ikke sikret.

note: Label in certificate popover on secure sites.
en: Your connection is secure.
da: Din forbindelse er sikker.

en: _View Certificate…
da: _Vis certifikat…

en: %d second left | %d seconds left
da[0]: %d sekund tilbage
da[1]: %d sekunder tilbage

en: %d minute left | %d minutes left
da[0]: %d minut tilbage
da[1]: %d minutter tilbage

en: %d hour left | %d hours left
da[0]: %d time tilbage
da[1]: %d timer tilbage

en: %d day left | %d days left
da[0]: %d dag tilbage
da[1]: %d dage tilbage

en: %d week left | %d weeks left
da[0]: %d uge tilbage
da[1]: %d uger tilbage

en: %d month left | %d months left
da[0]: %d måned tilbage
da[1]: %d måneder tilbage

en: Finished
da: Afsluttet

en: Error downloading: %s
da: Fejl ved hentning af: %s

en: Cancel
da: Afbryd

en: Open
da: Åbn

en: Show in folder
da: Vis i mappe

en: Starting…
da: Starter…

note: Translators: the mnemonic shouldn't conflict with any of the * standard items in the GtkEntry context menu (Cut, Copy, Paste, Delete, * Select All, Input Methods and Insert Unicode control character.)
en: Cl_ear
da: _Ryd

note: Edit actions.
en: _Undo
da: For_tryd

en: _Redo
da: _Omgør

en: Drag and drop this icon to create a link to this page
da: Træk og slip dette ikon for at oprette et link til denne side

note: Translators: This string is used when counting bookmarks that * are similar to each other
en: %d bookmark is similar | %d bookmarks are similar
da[0]: %d bogmærke ligner sig selv
da[1]: %d bogmærker ligner hinanden

en: Add Bookmark
da: Tilføj bogmærke

en: “%s” Properties
da: Egenskaber for “%s”

en: _Title:
da: _Titel:

en: A_ddress:
da: A_dresse:

en: T_opics:
da: E_mner:

en: Sho_w all topics
da: Vis a_lle emner

en: _Add
da: _Tilføj

en: Entertainment
da: Underholdning

en: News
da: Nyheder

en: Shopping
da: Forretninger

en: Sports
da: Sport

en: Travel
da: Rejser

en: Work
da: Arbejde

[ctx: bookmarks]
note: Translators: this topic contains all bookmarks
en: All
da: Alle

[ctx: bookmarks]
note: Translators: this topic contains the not categorized bookmarks
en: Not Categorized
da: Ikke kategoriseret

[ctx: bookmarks]
note: Translators: this is an automatic topic containing local * websites bookmarks autodiscovered with zeroconf.
en: Nearby Sites
da: Lokale steder

en: Untitled
da: Unavngiven

en: Web (RDF)
da: Internet (RDF)

en: Remove from this topic
da: Fjern fra dette emne

note: Toplevel
en: _File
da: _Fil

en: _Edit
da: R_edigér

en: _View
da: _Vis

note: Help.
en: _Help
da: _Hjælp

note: File Menu
en: _New Topic
da: _Nyt emne

en: Create a new topic
da: Opret et nyt emne

en: Open in New _Window | Open in New _Windows
da[0]: Åbn i nyt _vindue
da[1]: Åbn i nye _vinduer

en: Open the selected bookmark in a new window
da: Åbne det valgte bogmærke i et nyt vindue

en: Open in New _Tab | Open in New _Tabs
da[0]: Åbn i nyt _faneblad
da[1]: Åbn i nye _faneblade

en: Open the selected bookmark in a new tab
da: Åbn det valgte bogmærke i et nyt faneblad

en: _Rename…
da: _Omdøb…

en: Rename the selected bookmark or topic
da: Omdøb det valgte bogmærke eller emne

en: _Properties
da: _Egenskaber

en: View or modify the properties of the selected bookmark
da: Vis eller ændr egenskaberne for det valgte bogmærke

en: _Import Bookmarks…
da: _Importér bogmærker…

en: Import bookmarks from another browser or a bookmarks file
da: Importér bogmærker fra et andet browserprogram eller fra en bogmærkefil

en: _Export Bookmarks…
da: _Eksportér bogmærker…

en: Export bookmarks to a file
da: Eksportér bogmærker til fil

en: _Close
da: _Luk

en: Close the bookmarks window
da: Luk bogmærkevinduet

note: Edit Menu
en: Cu_t
da: _Klip

en: Cut the selection
da: Klip det markerede

en: _Copy
da: K_opiér

en: Copy the selection
da: Kopiér det markerede

en: _Paste
da: Ind_sæt

en: Paste the clipboard
da: Indsæt fra udklipsholderen

en: _Delete
da: _Slet

en: Delete the selected bookmark or topic
da: Slet det valgte bogmærke eller emne

en: Select _All
da: Markér _alt

en: Select all bookmarks or text
da: Vælg alle bogmærker eller tekst

note: Help Menu
en: _Contents
da: _Indhold

en: Display bookmarks help
da: Vis hjælpen til bogmærker

en: _About
da: _Om

en: Display credits for the web browser creators
da: Vis oplysninger om hvem der har være med til at lave webbrowseren

note: View Menu
en: _Title
da: _Titel

en: Show the title column
da: Vis titelkolonnen

en: Address
da: Adresse

en: Show the address column
da: Vis adressekolonnen

en: Type a topic
da: Indtast et emne

en: Delete topic “%s”?
da: Slet emnet “%s”?

en: Delete this topic?
da: Slet dette emne?

en: Deleting this topic will cause all its bookmarks to become uncategorized, unless they also belong to other topics. The bookmarks will not be deleted.
da: Ved at slette dette emne vil alle dets bogmærker miste deres kategorisering, med mindre de også tilhøre andre emner. Bogmærkerne vil ikke blive slettet.

en: _Delete Topic
da: _Slet emne

note: Translators: The %s is the name of a Mozilla profile.
en: Mozilla “%s” profile
da: Mozilla-profilen “%s”

en: Import failed
da: Importering mislykkedes

en: Import Failed
da: Importering mislykkedes

en: The bookmarks from “%s” could not be imported because the file is corrupted or of an unsupported type.
da: Bogmærkerne fra “%s” kunne ikke importeres fordi filen er ødelagt eller dens type ikke er understøttet.

en: Import Bookmarks from File
da: Importér bogmærker fra fil

en: Firefox/Mozilla bookmarks
da: Firefox/Mozilla-bogmærker

en: Galeon/Konqueror bookmarks
da: Galeon/Konqueror-bogmærker

en: Web bookmarks
da: Internetbogmærker

en: Export Bookmarks
da: Eksportér bogmærker

en: Bookmarks
da: Bogmærker

note: Make a format selection combo & label
en: File f_ormat:
da: Filf_ormat:

en: Import Bookmarks
da: Importér bogmærker

en: I_mport
da: I_mportér

en: Import bookmarks from:
da: Importér bogmærker fra:

en: File
da: Fil

en: _Copy Address
da: _Kopiér adresse

en: Topics
da: Emner

en: Title
da: Titel

note: FIXME !!!!
en: Open in New _Tabs
da: Åbn i nye _faneblade

en: Open the bookmarks in this topic in new tabs
da: Åbn bogmærkerne i dette emne i nye faneblade

en: Create topic “%s”
da: Opret emnet “%s”

en: Clear Personal Data
da: Ryd personlige data

en: C_lear
da: _Ryd

en: Select the personal data you wish to clear
da: Vælg de personlige oplysninger som du ønsker at fjerne

en: You are about to clear personal data that is stored about the web pages you have visited. Check the types of information that you want to remove:
da: Du skal til at fjerne personlige oplysninger, som er blevet opbevaret om de hjemmesider du har besøgt. Kontrollér typerne af information som du ønsker at fjerne:

en: Cache and _temporary files
da: Cache og _midlertidige filer

en: Browsing _history
da: Navigerings_historik

en: Saved _passwords
da: Gemte _adgangskoder

en: You cannot undo this action. The data you are choosing to clear will be removed forever.
da: Du kan ikke fortryde denne handling. De data du vælger at fjerne, vil blive slettet permanent.

en: C_lear All
da: Ryd _alle

en: Site
da: Sted

en: Remove
da: Fjern

en: Delete the selected cookies
da: Slet de valgte cookies

en: Text Encoding
da: Tekstkodning

en: _Automatic
da: _Automatisk

en: Use the encoding specified by the document
da: Benyt den kodning der er angivet af dokumentet

en: _Use a different encoding:
da: _Benyt en anden kodning:

note: File actions.
en: _New Window
da: _Nyt vindue

en: New _Incognito Window
da: Nyt _inkognitovindue

en: Reopen Closed _Tab
da: Genåben lukket _faneblad

note: Toplevel
en: _Bookmarks
da: _Bogmærker

en: _History
da: _Historik

en: Pr_eferences
da: _Indstillinger

en: _Quit
da: _Afslut

en: History
da: Historik

en: Search history
da: Søgehistorik

en: Date
da: Dato

en: Name
da: Navn

en: Location
da: Placering

en: Remove the selected pages from history
da: Fjern de valgte sider fra historikken

en: Open the selected pages in new tabs
da: Åbn de valgte sider i nye faneblade

en: _Copy Location
da: _Kopiér placering

en: Add _Bookmark
da: Tilføj _bogmærke

en: Passwords
da: Adgangskoder

en: Search passwords
da: Vis adgangskoder

en: User Name
da: Brugernavn

en: Password
da: Adgangskode

en: Forget the selected passwords
da: Fjern de valgte adgangskoder

en: Reveal all the passwords
da: Vis alle adgangskoderne

en: _Copy Password
da: Kopiér _adgangskode

en: C_opy Username
da: K_opiér brugernavn

en: Preferences
da: Indstillinger

en: _Download folder:
da: _Overføringsmappe:

en: A_utomatically open downloaded files
da: Åbn a_utomatisk hentede filer

en: Search
da: Søg

en: _Engine:
da: _Motor:

en: Web Content
da: Webindhold

en: Allow popup _windows
da: Tillad pop op-_vinduer

en: Allow _advertisements
da: Tillad _reklamer

en: Enable _plugins
da: Aktivér _udvidelsesmoduler

en: General
da: Generelt

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: _Use system fonts
da: _Benyt systemskrifttyper

en: Sans serif font:
da: Sans serif-skrifttype:

en: Serif font:
da: Serif-skrifttype:

en: Monospace font:
da: Skrifttype med fast bredde:

en: Style
da: Stil

en: Use custom _stylesheet
da: Brug brugerdefineret stila_rk

en: _Edit Stylesheet…
da: _Redigér stilark…

en: Fonts & Style
da: Skrifttyper og stil

en: Manage _Cookies…
da: Håndtér _cookies…

en: _Always accept
da: A_cceptér altid

en: Only _from sites you visit
da: Kun _fra sider du besøger

note: Refers to "Only from sites you visit" option under Cookies.
en: <small>For example, not from advertisers on these sites</small>
da: <small>For eksempel ikke fra annoncører på disse sider</small>

en: _Never accept
da: Acceptér _aldrig

en: Tracking
da: Sporing

en: _Tell websites I do not want to be tracked
da: _Fortæl websteder at jeg ikke ønsker at blive sporet

en: Manage _Passwords…
da: Håndtér _adgangskoder…

en: _Remember passwords
da: H_usk adgangskoder

en: Stored Data
da: Gemte data

en: You can clear stored personal data.
da: Du kan rydde de gemte personlige data.

en: Cl_ear Personal Data…
da: R_yd personlige data…

en: Privacy
da: Beskyttelse af privatliv

en: Encodings
da: Kodninger

en: De_fault:
da: _Standard:

en: _Remove
da: _Fjern

en: _Up
da: _Op

en: _Down
da: _Ned

en: Spell checking
da: Stavekontrol

en: _Enable spell checking
da: _Aktivér stavekontrol

en: Language
da: Sprog

en: Add Language
da: Tilføj sprog

en: Choose a l_anguage:
da: Vælg et s_prog:

en: Stop current data transfer
da: Stop igangværende dataoverførsel

en: _Reload
da: _Opdatér

en: Display the latest content of the current page
da: Genindlæs indholdet på den aktulle side

en: _Other…
da: _Anden…

en: Other encodings
da: Andre kodninger

en: Clear browsing history?
da: Ryd navigeringshistorikken?

en: Clearing the browsing history will cause all history links to be permanently deleted.
da: Hvis navigeringshistorikken ryddes, vil alle adresser gemt i adresselinjen blive slettet permanent.

en: Open a new tab in an existing browser window
da: Åbn et nyt faneblad i et eksisterende vindue

en: Open a new browser window
da: Åbn et nyt browservindue

en: Import bookmarks from the given file
da: Importér bogmærker fra den givne fil

en: FILE
da: FIL

en: Load the given session file
da: Indlæs den angivne sessionsfil

en: Add a bookmark
da: Tilføj et bogmærke

en: URL
da: Adresse

en: Start a private instance
da: Start en privat instans

en: Start an instance in incognito mode
da: Start en instans i inkognitotilstand

en: Start an instance in netbank mode
da: Start en instans i netbankstilstand

en: Start the browser in application mode
da: Start browseren i programtilstand

en: Profile directory to use in the private instance
da: Profilmappe som skal bruges i den private instans

en: DIR
da: MAPPE

en: Could not start Web
da: Kunne ikke starte Web

en: Startup failed because of the following error:
    %s
da: Starten mislykkedes på grund af følgende fejl:
    %s

en: Web options
da: Webindstillinger

en: Close tab
da: Luk faneblad

en: Search the Web for %s
da: Søg på nettet efter %s

en: _Open…
da: _Åbn…

en: Save _As…
da: Gem _som…

en: Save As _Web Application…
da: Gem som _webprogram…

en: _Print…
da: _Udskriv…

en: S_end Link by Email…
da: S_end adresse med e-post…

en: Re_do
da: O_mgør

en: Find Ne_xt
da: Find _næste

en: Find Pre_vious
da: Find fo_rrige

en: Edit _Bookmarks
da: Redigér _bogmærker

en: Zoom _In
da: Zoom _ind

en: Zoom O_ut
da: Zoom _ud

en: _Normal Size
da: _Normal størrelse

en: Text _Encoding
da: _Tekstkodning

en: _Page Source
da: _Kildetekst

note: Bookmarks actions.
en: _Add Bookmark…
da: _Tilføj bogmærke…

note: Go actions.
en: _Location…
da: _Placering…

note: Tabs actions.
en: _Previous Tab
da: _Forrige faneblad

en: _Next Tab
da: _Næste faneblad

en: Move Tab _Left
da: Flyt fane til _venstre

en: Move Tab _Right
da: Flyt fane til _højre

en: _Detach Tab
da: _Frigør faneblad

note: View actions.
en: _Downloads Bar
da: _Downloads-bjælken

en: _Fullscreen
da: _Fuldskærm

en: Popup _Windows
da: _Pop op-vinduer

en: Selection Caret
da: Markeringsmarkør

note: Document.
en: Add Boo_kmark…
da: Tilføj _bogmærke…

note: Links.
en: Open Link in New _Window
da: Gå til adressen i nyt _vindue

en: Open Link in New _Tab
da: Gå til adressen i nyt _faneblad

en: _Save Link As…
da: _Gem adresse som…

en: _Copy Link Address
da: _Kopiér adresse

en: _Copy E-mail Address
da: _Kopiér e-mailadresse

note: Images.
en: View _Image in New Tab
da: Vis _billede i nyt faneblad

en: Copy I_mage Address
da: Kopiér b_illedadresse

en: _Save Image As…
da: _Gem billede som…

en: Set as _Wallpaper
da: Brug som _baggrundsbillede

note: Video.
en: Open Video in New _Window
da: Åbn video i nyt _vindue

en: Open Video in New _Tab
da: Åbn video i nyt _faneblad

en: _Save Video As…
da: _Gem video som…

en: _Copy Video Address
da: _Kopiér videoadresse

note: Audio.
en: Open Audio in New _Window
da: Åbn lyd i nyt _vindue

en: Open Audio in New _Tab
da: Åbn lyd i nyt _faneblad

en: _Save Audio As…
da: _Gem lyd som…

en: _Copy Audio Address
da: _Kopiér lydadresse

en: There are unsubmitted changes to form elements
da: Der er ændringer i formularelementer som ikke er blevet sendt

en: If you close the document anyway, you will lose that information.
da: Hvis du lukker dokumentet alligevel, vil du miste de oplysninger.

en: Close _Document
da: Luk _dokument

en: There are ongoing downloads in this window
da: Der er igangværende downloads i dette vindue

en: If you close this window, the downloads will be cancelled
da: Hvis du lukker dette vindue, vil disse downloads blive afbrudt

en: Close window and cancel downloads
da: Luk vindue og afbryd downloads

en: Save As
da: Gem som

en: Save As Application
da: Gem som program

en: Print
da: Udskriv

en: Bookmark
da: Bogmærk

en: Find
da: Søg

note: Translators: This refers to text size
en: Larger
da: Større

note: Translators: This refers to text size
en: Smaller
da: Mindre

en: Back
da: Tilbage

en: Forward
da: Frem

en: New _Tab
da: Nyt fane_blad

en: Go to most visited
da: Gå til mest besøgte

en: Save Link As
da: Gem fra adresse som

en: Save Image As
da: Gem billede som

en: Save Media As
da: Gem medie som

[ctx: language]
note: Translators: this refers to a user-define language code * (one which isn't in our built-in list).
en: User defined (%s)
da: Brugerdefineret (%s)

en: System language (%s) | System languages (%s)
da[0]: Systemets sprog (%s)
da[1]: Systemets sprog (%s)

en: Select a Directory
da: Vælg en mappe

note: For the preferences dialog. Must exactly match the URL * you chose in the gschema, but with & instead of &amp; * If the match is not exact, there will be a spurious, ugly * entry in the preferences combo, so please test this.
en: https://duckduckgo.com/?q=%s&t=epiphany
da: http://duckduckgo.com/?q=%s&t=epiphany&amp;kl=dk-da

note: For the preferences dialog. Consider a regional variant, like google.co.uk
en: https://google.com/search?q=%s
da: https://www.google.dk/search?q=%s&ie=UTF-8&oe=UTF-8

en: Save
da: Gem

en: A web application named '%s' already exists. Do you want to replace it?
da: Et webprogram ved navn "%s" eksisterer allerede. Ønsker du at erstatte det?

en: Replace
da: Erstat

en: An application with the same name already exists. Replacing it will overwrite it.
da: Et program med dette navn findes allerede. At erstatte det vil overskrive det.

en: The application '%s' is ready to be used
da: Programmet "%s" er allerede i brug

en: The application '%s' could not be created
da: Programmet "%s" kunne ikke blive oprettet

en: Launch
da: Start

note: Show dialog with icon, title.
en: Create Web Application
da: Opret nyt webprogram

en: C_reate
da: _Opret

en: Contact us at:
da: Kontakt os på:

en: Contributors:
da: Bidragydere:

en: Past developers:
da: Tidligere udviklere:

en: A simple, clean, beautiful view of the web.
    Powered by WebKit %d.%d.%d
da: En simpel, ren og smuk visning af webbet.
    Baseret på WebKit %d.%d.%d

en: Web Website
da: Hjemmesiden for Web

en: Enable caret browsing mode?
da: Aktivér markørbrowsing-tilstand?

en: Pressing F7 turns caret browsing on or off. This feature places a moveable cursor in web pages, allowing you to move around with your keyboard. Do you want to enable caret browsing?
da: F7-tasten slår markørbrowsing til eller fra. Denne funktion placerer en flytbar markør på websiderne, som giver dig mulighed for at flytte rundt med dit tastatur. Ønsker du at slå markørbrowsing til?

en: _Enable
da: _Aktivér
