Epiphany master - en to de_DE translation catalogue (552 entries)

en: Search the web
de_DE: Im Internet suchen

note: Translators: you can use the regions listed in https://duckduckgo.com/params to boost a particular region associated with your language. For instance, for translators to Finnish, it might make sense to add kl=fi-fi to the search URL in order to boost results from Finland. Additionally, the 'kad' par
en: https://duckduckgo.com/?t=epiphany
de_DE: https://duckduckgo.com/?t=epiphany;kl=de-de

note: Translators: you can use the regions listed in https://duckduckgo.com/params to boost a particular region associated with your language. For instance, for translators to Finnish, it might make sense to add kl=fi-fi to the search URL in order to boost results from Finland. Additionally, the 'kad' par
en: https://duckduckgo.com/?q=%s&amp;t=epiphany
de_DE: https://duckduckgo.com/?q=%s&amp;t=epiphany;kl=de-de

en: Web browser for GNOME
de_DE: Internet-Browser für GNOME

en: The web browser for GNOME, featuring tight integration with the desktop and a simple and intuitive user interface that allows you to focus on your web pages.
de_DE: Der Internet-Browser für GNOME. Er bietet eine enge Integration in die Arbeitsumgebung und eine einfache und intuitive Benutzeroberfläche, die es Ihnen ermöglicht sich auf die Inhalte der Internetseiten zu konzentrieren.

en: Web
de_DE: Internet

en: Web Browser
de_DE: Internet-Browser

en: Epiphany Web Browser
de_DE: Epiphany Internet-Browser

en: Browse the web
de_DE: Im Internet surfen

en: web;browser;internet;
de_DE: Netz;Browser;Internet;

en: New Incognito Window
de_DE: Neues Inkognito-Fenster öffnen

en: Browse with caret
de_DE: Im Internet mit Caret Browsing surfen

note: DuckDuckGo is the default search engine. Must exactly match the URL used in the preferences dialog, except this string is surrounded by single quotes and uses &amp; instead of simply &. If the match is not otherwise exact, there will be a spurious, ugly entry in the preferences combo, so please test
en: 'https://duckduckgo.com/?q=%s&amp;t=epiphany'
de_DE: »https://duckduckgo.com/?q=%s&amp;t=epiphany«

en: URL Search
de_DE: URL-Suche

en: Search string for keywords entered in the URL bar.
de_DE: Zeichenketten für Schlüsselworte suchen, die in die URL-Leiste eingegeben worden sind.

en: User agent
de_DE: User Agent

en: String that will be used as user agent, to identify the browser to the web servers.
de_DE: Zeichenkette, welche als User Agent genutzt wird, um den Browser für die Internetserver zu identifizieren.

en: Automatic downloads
de_DE: Automatische Downloads

en: When files cannot be opened by the browser they are automatically downloaded to the download folder and opened with the appropriate application.
de_DE: Wenn Dateien nicht durch den Browser geöffnet werden können, werden diese automatisch in den Download-Ordner heruntergeladen und mit der geeigneten Anwendung geöffnet.

en: Force new windows to be opened in tabs
de_DE: Neue Fenster als neue Reiter öffnen

en: Force new window requests to be opened in tabs instead of using a new window.
de_DE: Neue Fensteranfragen als Reiter anstatt als ein neues Fenster öffnen

en: Remember passwords
de_DE: An Passwörter erinnern

en: Whether to store and prefill passwords in websites.
de_DE: Legt fest, ob Passwörter von Internetseiten gespeichert und automatisch ausgefüllt werden.

en: Automatically manage offline status with NetworkManager
de_DE: Automatisch den Offline-Modus mit Hilfe der Netzwerkverwaltung steuern

en: Enable smooth scrolling
de_DE: Gleichmäßigen Bildlauf aktivieren

en: Don't use an external application to view page source.
de_DE: Keine zusätzliche Anwendung benutzen, um den Quelltext der Seite zu betrachten.

en: Whether to automatically restore the last session
de_DE: Legt fest, ob die letzte Sitzung automatisch wiederhergestellt wird

en: Defines how the session will be restored during startup. Allowed values are 'always' (the previous state of the application is always restored), 'crashed' (the session is only restored if the application crashes) and 'never' (the homepage is always shown).
de_DE: Legt fest, wie Sitzungen während der Wiederherstellung beim Starten zu definieren sind. Erlaubte Werte sind »always« (der vorherige Status der Anwendung wird immer wiederhergestellt), »crashed« (die Sitzung wird nur bei einem Absturzes der Anwendung wiederhergestellt) und »never« (die Startseite wird immer angezeigt).

en: Whether to delay loading of tabs that are not immediately visible on session restore
de_DE: Laden von Reitern verzögern, die bei der Sitzungswiederherstellung nicht sofort sichtbar sind

en: When this option is set to true, tabs will not start loading until the user switches to them, upon session restore.
de_DE: Wenn diese Option aktiviert ist, werden Reiter bei der Sitzungswiederherstellung nicht sofort geladen, sondern erst, wenn der Benutzer in einen dieser Reiter wechselt.

en: Process model
de_DE: Prozessmodell

en: This option allows to set the process model used. Use 'shared-secondary-process' to use a single web process shared by all the tabs and 'one-secondary-process-per-web-view' to use a different web process for each tab.
de_DE: Diese Option ermöglicht es, das verwendete Prozessmodell festzulegen. Verwenden Sie »shared-secondary-process«, um einen einzelnen Internet-Prozess für alle Reiter zu nutzen und »one-secondary-process-per-web-view«, um für jeden Reiter einen anderen Prozess zu verwenden.

en: Toolbar style
de_DE: Stil der Werkzeugleiste

en: Toolbar style. Allowed values are "" (use GNOME default style), "both" (text and icons), "both-horiz" (text besides icons), "icons", and "text".
de_DE: Stil der Werkzeugleiste. Erlaubte Werte sind »« (den GNOME Standardstil nutzen), »both« (Text und Symbole), »both-horiz« (Texte neben Symbole), »icons« und »text«.

en: [Deprecated]
de_DE: [Veraltet]

en: [Deprecated] This setting is deprecated, use 'tabs-bar-visibility-policy' instead.
de_DE: [Veraltet] Diese Einstellung ist veraltet, nutzen Sie »tabs-bar-visibility-policy« stattdessen.

en: Visibility of the downloads window
de_DE: Sichtbarkeit des Downloads-Fensters

en: Hide or show the downloads window. When hidden, a notification will be shown when new downloads are started.
de_DE: Das Download-Fenster verstecken oder zeigen. Falls es versteckt ist, wird eine Meldung gezeigt, wenn neue Downloads gestartet worden sind.

en: The visibility policy for the tabs bar.
de_DE: Die Sichtbarkeitsvorgaben für die Reiterleiste.

en: Controls when the tabs bar is shown. Possible values are 'always' (the tabs bar is always shown), 'more-than-one' (the tabs bar is only shown if there's two or more tabs) and 'never' (the tabs bar is never shown).
de_DE: Legt fest, ob die Reiterleiste angezeigt wird. Mögliche Werte sind »always« (die Reiterleiste wird immer angezeigt), »more-than-one« (die Reiterleiste wird nur angezeigt, wenn dort zwei oder mehr Reiter sind) und »never« (die Reiterleiste wird nie angezeigt).

en: Minimum font size
de_DE: Kleinste Schriftgröße

en: Use GNOME fonts
de_DE: Die Standardschriftart von GNOME benutzen

en: Use GNOME font settings.
de_DE: Die Schrifteinstellungen von GNOME verwenden.

en: Custom sans-serif font
de_DE: Benutzerdefinierte Sans-Serif Schriftart

en: A value to be used to override sans-serif desktop font when use-gnome-fonts is set.
de_DE: Ein Wert, der genutzt wird, um die Arbeitsflächenschriftart Sans-Serif zu überschreiben, wenn use-gnome-fonts eingestellt ist.

en: Custom serif font
de_DE: Benutzerdefinierte Serif Schriftart

en: A value to be used to override serif desktop font when use-gnome-fonts is set.
de_DE: Ein Wert, der genutzt wird, um die Arbeitsflächenschriftart Serif zu überschreiben, wenn use-gnome-fonts eingestellt ist.

en: Custom monospace font
de_DE: Benutzerdefinierte Monospace Schriftart

en: A value to be used to override monospace desktop font when use-gnome-fonts is set.
de_DE: Ein Wert, der genutzt wird, um die Arbeitsflächenschriftart Monospace zu überschreiben, wenn use-gnome-fonts eingestellt ist.

en: Use own colors
de_DE: Eigene Farben benutzen

en: Use your own colors instead of the colors the page requests.
de_DE: Eigene Farben statt von der Seite angefragte Farben benutzen.

en: Use own fonts
de_DE: Systemschriften verwenden

en: Use your own fonts instead of the fonts the page requests.
de_DE: Eigene Schriftarten statt von der Seite angefragte Schriftarten benutzen.

en: Use a custom CSS
de_DE: Benutzerdefiniertes CSS benutzen

en: Use a custom CSS file to modify websites own CSS.
de_DE: Eine benutzerdefinierte CSS-Datei nutzen, um das CSS der Internetseiten zu verändern.

en: Enable spell checking
de_DE: Rechtschreibprüfung aktivieren

en: Spell check any text typed in editable areas.
de_DE: Jeden in editierbare Flächen eingegeben Text prüfen.

en: Default encoding
de_DE: Standardzeichenkodierung

en: Default encoding. Accepted values are the ones WebKitGTK+ can understand.
de_DE: Standardzeichenkodierung. Akzeptierte Werte sind die, die von WebKitGTK+ verstanden werden.

en: Languages
de_DE: Sprachen

en: Preferred languages, two letter codes.
de_DE: Bevorzugte Sprache als Zwei-Buchstaben-Code.

en: Cookie accept
de_DE: Cookies akzeptieren

en: Where to accept cookies from. Possible values are "always", "no-third-party" and "never".
de_DE: Legt fest, welche Cookies akzeptiert werden. Mögliche Werte sind »always«, »no-third-party« und »never«.

en: Image animation mode
de_DE: Modus für Bildanimationen

en: How to present animated images. Possible values are "normal", "once" and "disabled".
de_DE: Legt fest, wie Bildanimationen angezeigt werden. Mögliche Werte sind »normal«, »einmal« und »deaktiviert«.

en: Allow popups
de_DE: Popup-Fenster erlauben

en: Allow sites to open new windows using JavaScript (if JavaScript is enabled).
de_DE: Seiten erlauben, Fenster über JavaScript zu öffnen (soweit JavaScript aktiviert ist).

en: Enable Plugins
de_DE: Plugins aktivieren

en: Enable JavaScript
de_DE: JavaScript aktivieren

en: Enable WebGL
de_DE: WebGL aktivieren

en: Whether to enable support for WebGL contexts.
de_DE: Legt fest, ob die Unterstützung für WebGL-Kontexte aktiviert wird.

en: Enable WebAudio
de_DE: WebAudio aktivieren

en: Whether to enable support for WebAudio.
de_DE: Legt fest, ob die Unterstützung für WebAudio-Kontexte aktiviert wird.

en: Do Not Track
de_DE: Nicht verfolgen

en: Whether to tell websites that we do not wish to be tracked. Please note that web pages are not forced to follow this setting.
de_DE: Legt fest, ob Internetseiten mitgeteilt wird, dass Sie nicht verfolgt werden möchten. Bitte beachten Sie, dass die Internetseitenbetreiber nicht gezwungen sind, dieser Einstellung zu folgen.

en: Enable Adblock
de_DE: Werbeblocker aktivieren

en: Whether to block the embedded advertisements that web pages might want to show.
de_DE: Legt fest, ob eingebettete Werbung innerhalb von Internetseiten geblockt werden soll.

en: The downloads folder
de_DE: Der Download-Ordner

en: The path of the folder where to download files to; or "Downloads" to use the default downloads folder, or "Desktop" to use the desktop folder.
de_DE: Der Pfad des Ordners, wo die heruntergeladenen Dateien gespeichert werden sollen; oder »Downloads«, um den voreingestellten Download-Ordner zu nutzen, oder »Schreibtisch«, um den Schreibtisch-Ordner zu nutzen.

en: Whether to show the title column in the bookmarks window.
de_DE: Legt fest, ob die Titelspalte im Lesezeichenfenster angezeigt wird.

en: Whether to show the address column in the bookmarks window.
de_DE: Legt fest, ob die Datum-Zeit Spalte im Lesezeichenfenster angezeigt wird.

en: Installed plugins
de_DE: Installierte Plugins

en: Plugins are disabled in the preferences
de_DE: Plugins sind in den Einstellungen ausgeschaltet.

en: Enabled
de_DE: Aktiviert

note: webkit_plugin_get_enabled (plugin) &&
en: Yes
de_DE: Ja

en: No
de_DE: Nein

en: MIME type
de_DE: MIME-Typ

en: Description
de_DE: Beschreibung

en: Memory usage
de_DE: Speicherverbrauch

en: About Web
de_DE: Info zu Internet

en: A simple, clean, beautiful view of the web
de_DE: Ein einfacher, klarer, wunderschöner Blick auf das Internet

en: Applications
de_DE: Anwendungen

en: List of installed web applications
de_DE: Liste der installierten Internet-Anwendungen

note: Note for translators: this refers to the installation date.
en: Installed on:
de_DE: Installiert am:

en: Remove from overview
de_DE: Aus der Übersicht entfernen

en: Most Visited
de_DE: Meistbesucht

en: Private Browsing
de_DE: Privater Modus

en: You are currently browsing <em>incognito</em>. Pages viewed in this mode will not show up in your browsing history and all stored information will be cleared when you close the window. Files you download will be kept.
de_DE: Sie sind aktuell im <em>Inkognito-Modus</em>. Seiten, die in diesem Modus betrachtet werden, werden nicht in der Chronik angezeigt und alle gespeicherten Informationen werden gelöscht, sobald Sie das Fenster schließen. Heruntergeladene Dateien werden behalten.

en: Incognito mode hides your activity only from people using this computer.
de_DE: Der Inkognito-Modus verbirgt Ihre Aktivitäten nur vor Personen, die diesen Rechner benützen.

en: It will not hide your activity from your employer if you are at work. Your internet service provider, your government, other governments, the websites that you visit, and advertisers on these websites may still be tracking you.
de_DE: Ihre Aktivitäten werden nicht vor Ihrem Arbeitgeber verborgen, wenn Sie an Ihrem Arbeitsplatz sind. Ihr Internetanbieter, Ihre Regierung, die besuchte Internet-Seite oder Werbeanzeigenanbieter auf dieser Seite können Sie verfolgen.

note: characters
en: Blank page
de_DE: Leere Seite

en: Press %s to exit fullscreen
de_DE: %s drücken, um den Vollbildmodus zu verlassen

en: Send an email message to “%s”
de_DE: E-Mail an »%s« senden

en: Arabic (_IBM-864)
de_DE: Arabisch (_IBM-864)

en: Arabic (ISO-_8859-6)
de_DE: Arabisch (ISO-_8859-6)

en: Arabic (_MacArabic)
de_DE: Arabisch (_MacArabic)

en: Arabic (_Windows-1256)
de_DE: Arabisch (_Windows-1256)

en: Baltic (_ISO-8859-13)
de_DE: Baltisch (_ISO-8859-13)

en: Baltic (I_SO-8859-4)
de_DE: Baltisch (I_SO-8859-4)

en: Baltic (_Windows-1257)
de_DE: Baltisch (_Windows-1257)

en: _Armenian (ARMSCII-8)
de_DE: _Armenisch (ARMSCII-8)

en: _Georgian (GEOSTD8)
de_DE: _Georgisch (GEOSTD8)

en: Central European (_IBM-852)
de_DE: Mitteleuropäisch (_IBM-852)

en: Central European (I_SO-8859-2)
de_DE: Mitteleuropäisch (I_SO-8859-2)

en: Central European (_MacCE)
de_DE: Mitteleuropäisch (_MacCE)

en: Central European (_Windows-1250)
de_DE: Mitteleuropäisch (_Windows-1250)

en: Chinese Simplified (_GB18030)
de_DE: Chinesisch, vereinfacht (_GB18030)

en: Chinese Simplified (G_B2312)
de_DE: Chinesisch, vereinfacht (G_B2312)

en: Chinese Simplified (GB_K)
de_DE: Chinesisch, vereinfacht (GB_K)

en: Chinese Simplified (_HZ)
de_DE: Chinesisch, vereinfacht (_HZ)

en: Chinese Simplified (_ISO-2022-CN)
de_DE: Chinesisch, vereinfacht (_ISO-2022-CN)

en: Chinese Traditional (Big_5)
de_DE: Chinesisch, traditionell (Big_5)

en: Chinese Traditional (Big5-HK_SCS)
de_DE: Chinesisch, traditionell (Big5-HK_SCS)

en: Chinese Traditional (_EUC-TW)
de_DE: Chinesisch, traditionell (_EUC-TW)

en: Cyrillic (_IBM-855)
de_DE: Kyrillisch (_IBM-855)

en: Cyrillic (I_SO-8859-5)
de_DE: Kyrillisch (I_SO-8859-5)

en: Cyrillic (IS_O-IR-111)
de_DE: Kyrillisch (IS_O-IR-111)

en: Cyrillic (_KOI8-R)
de_DE: Kyrillisch (_KOI8-R)

en: Cyrillic (_MacCyrillic)
de_DE: Kyrillisch (_MacCyrillic)

en: Cyrillic (_Windows-1251)
de_DE: Kyrillisch (_Windows-1251)

en: Cyrillic/_Russian (IBM-866)
de_DE: Kyrillisch/_Russisch (IBM-866)

en: Greek (_ISO-8859-7)
de_DE: Griechisch (_ISO-8859-7)

en: Greek (_MacGreek)
de_DE: Griechisch (_MacGreek)

en: Greek (_Windows-1253)
de_DE: Griechisch (_Windows-1253)

en: Hebrew (_IBM-862)
de_DE: Hebräisch (_IBM-862)

en: Hebrew (IS_O-8859-8-I)
de_DE: Hebräisch (IS_O-8859-8-I)

en: Hebrew (_MacHebrew)
de_DE: Hebräisch (_MacHebrew)

en: Hebrew (_Windows-1255)
de_DE: Hebräisch (_Windows-1255)

en: _Visual Hebrew (ISO-8859-8)
de_DE: Hebräisch, _visuell (ISO-8859-8)

en: Japanese (_EUC-JP)
de_DE: Japanisch (_EUC-JP)

en: Japanese (_ISO-2022-JP)
de_DE: Japanisch (_ISO-2022-JP)

en: Japanese (_Shift-JIS)
de_DE: Japanisch (_Shift-JIS)

en: Korean (_EUC-KR)
de_DE: Koreanisch (_EUC-KR)

en: Korean (_ISO-2022-KR)
de_DE: Koreanisch (_ISO-2022-KR)

en: Korean (_JOHAB)
de_DE: Koreanisch (_JOHAB)

en: Korean (_UHC)
de_DE: Koreanisch (_UHC)

en: _Celtic (ISO-8859-14)
de_DE: _Keltisch (ISO-8859-14)

en: _Icelandic (MacIcelandic)
de_DE: _Isländisch (MacIcelandic)

en: _Nordic (ISO-8859-10)
de_DE: _Nordisch (ISO-8859-10)

en: _Persian (MacFarsi)
de_DE: _Persisch (MacFarsi)

en: Croatian (Mac_Croatian)
de_DE: Kroatisch (Mac_Croatian)

en: _Romanian (MacRomanian)
de_DE: _Rumänisch (MacRomanian)

en: R_omanian (ISO-8859-16)
de_DE: R_umänisch (ISO-8859-16)

en: South _European (ISO-8859-3)
de_DE: _Südeuropäisch (ISO-8859-3)

en: Turkish (_IBM-857)
de_DE: Türkisch (_IBM-857)

en: Turkish (I_SO-8859-9)
de_DE: Türkisch (I_SO-8859-9)

en: Turkish (_MacTurkish)
de_DE: Türkisch (_MacTurkish)

en: Turkish (_Windows-1254)
de_DE: Türkisch (_Windows-1254)

en: Cyrillic/Ukrainian (_KOI8-U)
de_DE: Kyrillisch/Ukrainisch (_KOI8-U)

en: Cyrillic/Ukrainian (Mac_Ukrainian)
de_DE: Kyrillisch/Ukrainisch (Mac_Ukrainian)

en: Vietnamese (_TCVN)
de_DE: Vietnamesisch (_TCVN)

en: Vietnamese (_VISCII)
de_DE: Vietnamesisch (_VISCII)

en: Vietnamese (V_PS)
de_DE: Vietnamesisch (V_PS)

en: Vietnamese (_Windows-1258)
de_DE: Vietnamesisch (_Windows-1258)

en: Western (_IBM-850)
de_DE: Westlich (_IBM-850)

en: Western (_ISO-8859-1)
de_DE: Westlich (_ISO-8859-1)

en: Western (IS_O-8859-15)
de_DE: Westlich (IS_O-8859-15)

en: Western (_MacRoman)
de_DE: Westlich (_MacRoman)

en: Western (_Windows-1252)
de_DE: Westlich (_Windows-1252)

note: The following encodings are so rarely used that we don't want to * pollute the "related" part of the encodings menu with them, so we * set the language group to 0 here.
en: English (_US-ASCII)
de_DE: Englisch (_US-ASCII)

note: Translators: this is the title that an unknown encoding will * be displayed as.
en: Unknown (%s)
de_DE: Unbekannt (%s)

en: Text not found
de_DE: Text nicht gefunden

en: Search wrapped back to the top
de_DE: Suche am Anfang fortsetzen

en: Type to search…
de_DE: Tippen Sie, um zu suchen …

en: Find previous occurrence of the search string
de_DE: Vorhergehenden Treffer für diese Zeichenkette suchen

en: Find next occurrence of the search string
de_DE: Nächsten Treffer für diese Zeichenkette suchen

en: _Save
de_DE: _Speichern

en: _Don’t Save
de_DE: _Nicht Speichern

note: Translators: The %s the hostname where this is happening. * Example: mail.google.com.
en: Do you want to save your password for “%s”?
de_DE: Sollen Ihre Passwörter für »%s« gespeichert werden?

en: Deny
de_DE: Ablehnen

en: Allow
de_DE: Erlauben

note: Translators: Geolocation policy for a specific site.
en: The page at <b>%s</b> wants to know your location.
de_DE: Die Seite <b>%s</b> möchte Ihren Aufenthaltsort wissen.

note: Translators: Notification policy for a specific site.
en: The page at <b>%s</b> wants to show desktop notifications.
de_DE: Die Seite <b>%s</b> möchte Benachrichtigungen in Ihrer Arbeitsumgebung anzeigen.

note: translators: %s here is the address of the web page
en: Loading “%s”…
de_DE: »%s« wird geladen …

en: Loading…
de_DE: Laden …

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website presented identification that belongs to a different website.
de_DE: Die von der Webseite zur Verfügung gestellte Identifikation gehört zu einer anderen Webseite.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification is too old to trust. Check the date on your computer’s calendar.
de_DE: Die Identifikation dieser Webseite ist zu alt. Überprüfen Sie das Datum auf Ihrem Rechner.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification was not issued by a trusted organization.
de_DE: Die Identifikation dieser Webseite wurde nicht durch eine vertrauenswürdige Organisation bereitgestellt.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification could not be processed. It may be corrupted.
de_DE: Die Identifikation dieser Webseite konnte nicht verarbeitet werden. Sie könnte beschädigt sein.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification has been revoked by the trusted organization that issued it.
de_DE: Die Identifikation dieser Webseite wurde durch die ausstellende, vertrauenswürdige Organisation zurückgezogen.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification cannot be trusted because it uses very weak encryption.
de_DE: Der Identifikation dieser Webseite kann nicht vertraut werden, da sie eine nicht ausreichende Verschlüsselung verwendet.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification is only valid for future dates. Check the date on your computer’s calendar.
de_DE: Die Identifikation dieser Webseite ist nur für Daten in der Zukunft gültig. Überprüfen Sie das Datum auf Ihrem Rechner.

note: Message when a site's TLS certificate is invalid. %s is the site's hostname.
en: This might not be the real %s.
de_DE: Das scheint nicht die echte Seite von %s zu sein.

note: Message when a site's TLS certificate is invalid.
en: When you try to connect securely, websites present identification to prove that your connection has not been maliciously intercepted. There is something wrong with this website’s identification:
de_DE: Wenn Sie versuchen eine sichere Verbindung herzustellen, müssen Webseiten einen Nachweis über die verwendete Verschlüsselung anzeigen, der versichert, dass die Verbindung nicht von Dritten verändert oder eingesehen wurde. Es gibt ein Problem mit dem Nachweis dieser Webseite:

note: Message when a site's TLS certificate is invalid.
en: A third party may have hijacked your connection. You should continue only if you know there is a good reason why this website does not use trusted identification.
de_DE: Ein Dritter könnte Ihre Verbindung gekapert haben. Sie sollten nur fortfahren, wenn Sie wissen, warum diese Seite keine vertrauenswürdige Identifikation verwendet.

note: Good advice from Firefox; displays when a site's TLS certificate is invalid.
en: Legitimate banks, stores, and other public sites will not ask you to do this.
de_DE: Banken, Geschäfte und andere öffentliche Seiten werden Sie nicht auffordern das zu tun.

en: None specified
de_DE: Nichts angegeben

note: Page title when a site cannot be loaded. %s is the site's hostname.
en: Problem loading “%s”
de_DE: Probleme beim Laden von »%s«

en: Oops! Unable to display this website.
de_DE: Hoppla, es ist nicht möglich, diese Internetseite zu laden

en: <p>The site at “%s” seems to be unavailable. The precise error was:</p><p><code>%s</code></p><p>It may be temporarily unavailable or moved to a new address. You may wish to verify that your internet connection is working correctly.</p>
de_DE: <p>Die Internetseite <strong>%s</strong> ist möglicherweise nicht erreichbar, die genaue Fehlermeldung war:</p><p><em>%s</em>.</p><p>Sie könnte vorübergehend nicht erreichbar sein oder zu einer neuen Adresse umgezogen sein.</p><p>Falls das Problem weiterhin besteht, sollten Sie Ihre Internetverbindung überprüfen.</p>

en: Try again
de_DE: Erneut versuchen

en: Oops! There may be a problem.
de_DE: Hoppla, möglicherweise gibt es ein Problem.

en: <p>This site may have caused Web to close unexpectedly.</p><p>If this happens again, please report the problem to the <strong>%s</strong> developers.</p>
de_DE: <p>Möglicherweise hat diese Seite Internet unerwartet beendet.</p><p>Falls dies erneut passiert, melden Sie bitte das Problem den <strong>%s</strong>-Entwicklern.</p>

en: Reload Anyway
de_DE: Trotzdem erneut laden

en: Problem displaying “%s”
de_DE: Problem beim Anzeigen von »%s«

en: Oops!
de_DE: Hoppla!

en: Something went wrong while displaying this page. Please reload or visit a different page to continue.
de_DE: Etwas ging beim Anzeigen dieser Seite schief. Bitte laden Sie sie neu oder besuchen Sie eine andere Seite, um fortzufahren.

note: Title of error page when a website's TLS certificate is invalid.
en: Look out!
de_DE: Vorsicht!

note: Button on error page when a website's TLS certificate is invalid.
en: Load Anyway
de_DE: Trotzdem laden

en: _Cancel
de_DE: A_bbrechen

en: _Open
de_DE: Ö_ffnen

en: All supported types
de_DE: Alle unterstützten Typen

en: Web pages
de_DE: Internetseiten

en: Images
de_DE: Bilder

en: All files
de_DE: Alle Dateien

note: If we don't have XDG user dirs info, return an educated guess.
en: Desktop
de_DE: Schreibtisch

en: Could not create a temporary directory in “%s”.
de_DE: Temporärer Ordner konnte nicht in »%s« angelegt werden.

en: The file “%s” exists. Please move it out of the way.
de_DE: Die Datei »%s« existiert, bitte entfernen Sie sie von dort.

en: Failed to create directory “%s”.
de_DE: Ordner »%s« konnte nicht angelegt werden.

note: Translators: The first %s is the username and the second one is the * hostname where this is happening. Example: gnome@gmail.com and * mail.google.com.
en: Password for %s in a form in %s
de_DE: Passwort für %s auf %s

note: Translators: The first %s is the hostname where this is happening. * Example: mail.google.com.
en: Password in a form in %s
de_DE: Passwort in einem Eingabefeld auf %s

en: Directory “%s” is not writable
de_DE: Ordner »%s« ist nicht beschreibbar

en: You do not have permission to create files in this directory.
de_DE: Sie haben nicht die nötigen Zugriffsrechte, um in diesem Ordner Dateien zu erstellen.

en: Directory not Writable
de_DE: Ordner nicht beschreibbar

en: Cannot overwrite existing file “%s”
de_DE: Vorhandene Datei »%s« kann nicht überschrieben werden

en: A file with this name already exists and you don't have permission to overwrite it.
de_DE: Eine Datei mit diesem Namen ist bereits vorhanden. Beim Überschreiben dieser Datei geht ihr Inhalt verloren.

en: Cannot Overwrite File
de_DE: Datei kann nicht überschrieben werden

en: Could not display help: %s
de_DE: Hilfe konnte nicht angezeigt werden: %s

en: Master password needed
de_DE: Master-Passwort wird benötigt

en: The passwords from the previous version are locked with a master password. If you want to import them, please enter your master password below.
de_DE: Passwörter der vorhergehenden Version sind mit einem Haupt-Passwort gesperrt. Wenn Sie diese importieren wollen, dann geben Sie bitte das Haupt-Passwort unten ein.

en: Failed to copy cookies file from Mozilla.
de_DE: Kopieren der Cookie-Datei von Mozilla fehlgeschlagen

en: Web 3.6 deprecated this directory and tried migrating this configuration to ~/.config/epiphany
de_DE: Internet 3.6 lehnt diesen Ordner ab und versuchte diese Konfiguration nach ~/.config/epiphany zu migrieren.

en: Executes only the n-th migration step
de_DE: Nur den n-ten Migrationsschritt ausführen

en: Specifies the required version for the migrator
de_DE: Bestimmt die benötigte Version des Migrators

en: Specifies the profile where the migrator should run
de_DE: Bestimmt das Profil, wo der Migrator ausgeführt werden sollte

en: Web profile migrator
de_DE: Internet Profilmigrator

en: Web profile migrator options
de_DE: Einstellungen für den Internet Profilmigrator

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12:34 am"
en: Today %I:%M %p
de_DE: Heute %-H:%M

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12:34 am"
en: Yesterday %I:%M %p
de_DE: Gestern %-H:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current week, * strftime format. e.g. "Wed 12:34 am"
en: %a %I:%M %p
de_DE: %a %-H:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 12:34 am"
en: %b %d %I:%M %p
de_DE: %-d. %b %-H:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in a different year, * strftime format. e.g. "Feb 12 1997"
en: %b %d %Y
de_DE: %-d. %b %Y

note: impossible time or broken locale settings
en: Unknown
de_DE: Unbekannt

en: Others
de_DE: Sonstige

en: Local files
de_DE: Lokale Dateien

en: The certificate does not match this website
de_DE: Das Zertifikat stimmt nicht mit dieser Internetseite überein

en: The certificate has expired
de_DE: Das Zertifikat ist abgelaufen

en: The signing certificate authority is not known
de_DE: Der Zertifikatsaussteller ist nicht bekannt

en: The certificate contains errors
de_DE: Das Zertifikat beinhaltet Fehler

en: The certificate has been revoked
de_DE: Das Zertifikat wurde annulliert

en: The certificate is signed using a weak signature algorithm
de_DE: Das Zertifikat nutzt einen schwachen Signaturalgorithmus

en: The certificate activation time is still in the future
de_DE: Die Aktivierungszeit des Zertifikats liegt in der Zukunft

en: The identity of this website has been verified.
de_DE: Die Identität dieser Internetseite wurde bestätigt.

en: The identity of this website has not been verified.
de_DE: Die Identität dieser Internetseite wurde nicht bestätigt.

note: Label when clicking the lock icon on a secure page. %s is the website's hostname.
en: You are connected to %s
de_DE: Sie sind mit »%s« verbunden

note: Label in certificate popover when site is untrusted. %s is a URL.
en: This web site’s digital identification is not trusted. You may have connected to an attacker pretending to be %s.
de_DE: Die Identifikation dieser Webseite ist nicht vertrauenswürdig. Sie haben sich eventuell zu einem Angreifer verbunden, der sich ausgibt %s zu sein.

note: Label in certificate popover when site sends mixed content.
en: Part of this page is insecure.
de_DE: Ein Teil dieser Seite ist unsicher.

note: Label in certificate popover on secure sites.
en: Your connection is secure.
de_DE: Ihre Verbindung ist sicher.

en: _View Certificate…
de_DE: Zertifikat _ansehen …

en: %d second left | %d seconds left
de_DE[0]: %d Sekunde verbleibend
de_DE[1]: %d Sekunden verbleibend

en: %d minute left | %d minutes left
de_DE[0]: %d Minute verbleibend
de_DE[1]: %d Minuten verbleibend

en: %d hour left | %d hours left
de_DE[0]: %d Stunde verbleibend
de_DE[1]: %d Stunden verbleibend

en: %d day left | %d days left
de_DE[0]: %d Tag verbleibend
de_DE[1]: %d Tage verbleibend

en: %d week left | %d weeks left
de_DE[0]: %d Woche verbleibend
de_DE[1]: %d Wochen verbleibend

en: %d month left | %d months left
de_DE[0]: %d Monat verbleibend
de_DE[1]: %d Monate verbleibend

en: Finished
de_DE: Abgeschlossen

en: Error downloading: %s
de_DE: Fehler beim Herunterladen: %s

en: Cancel
de_DE: Abbrechen

en: Open
de_DE: Öffnen

en: Show in folder
de_DE: In Ordner zeigen

en: Starting…
de_DE: Wird gestartet …

note: Translators: the mnemonic shouldn't conflict with any of the * standard items in the GtkEntry context menu (Cut, Copy, Paste, Delete, * Select All, Input Methods and Insert Unicode control character.)
en: Cl_ear
de_DE: _Leeren

note: Edit actions.
en: _Undo
de_DE: _Rückgängig

en: _Redo
de_DE: _Wiederholen

en: Drag and drop this icon to create a link to this page
de_DE: Ziehen Sie dieses Symbol und legen Sie es ab, um einen Verweis zu dieser Seite zu erstellen

note: Translators: This string is used when counting bookmarks that * are similar to each other
en: %d bookmark is similar | %d bookmarks are similar
de_DE[0]: %d Lesezeichen ist ähnlich
de_DE[1]: %d Lesezeichen sind ähnlich

en: Add Bookmark
de_DE: Lesezeichen hinzufügen

en: “%s” Properties
de_DE: Eigenschaften von »%s«

en: _Title:
de_DE: _Titel:

en: A_ddress:
de_DE: _Adresse:

en: T_opics:
de_DE: T_hemen:

en: Sho_w all topics
de_DE: A_lle Themen anzeigen

en: _Add
de_DE: _Hinzufügen

en: Entertainment
de_DE: Unterhaltung

en: Shopping
de_DE: Einkaufen

en: Sports
de_DE: Sport

en: Travel
de_DE: Reise

en: Work
de_DE: Arbeit

[ctx: bookmarks]
note: Translators: this topic contains all bookmarks
en: All
de_DE: Alle

[ctx: bookmarks]
note: Translators: this topic contains the not categorized bookmarks
en: Not Categorized
de_DE: Nicht kategorisiert

[ctx: bookmarks]
note: Translators: this is an automatic topic containing local * websites bookmarks autodiscovered with zeroconf.
en: Nearby Sites
de_DE: Nahe gelegene Seiten

en: Untitled
de_DE: Namenlos

en: Web (RDF)
de_DE: Internet (RDF)

en: Remove from this topic
de_DE: Aus diesem Thema entfernen

note: Toplevel
en: _File
de_DE: _Datei

en: _Edit
de_DE: _Bearbeiten

en: _View
de_DE: _Ansicht

note: Help.
en: _Help
de_DE: _Hilfe

note: File Menu
en: _New Topic
de_DE: Thema _hinzufügen

en: Create a new topic
de_DE: Ein Thema hinzufügen

en: Open in New _Window | Open in New _Windows
de_DE[0]: In neuem _Fenster öffnen
de_DE[1]: In neuen _Fenstern öffnen

en: Open the selected bookmark in a new window
de_DE: Das gewählte Lesezeichen in einem neuen Fenster öffnen

en: Open in New _Tab | Open in New _Tabs
de_DE[0]: In neuem _Reiter öffnen
de_DE[1]: In neuen _Reitern öffnen

en: Open the selected bookmark in a new tab
de_DE: Das gewählte Lesezeichen in einem neuen Reiter öffnen

en: _Rename…
de_DE: _Umbenennen …

en: Rename the selected bookmark or topic
de_DE: Das gewählte Lesezeichen oder Thema umbenennen

en: _Properties
de_DE: Ei_genschaften

en: View or modify the properties of the selected bookmark
de_DE: Die Eigenschaften des gewählten Lesezeichens anzeigen / bearbeiten

en: _Import Bookmarks…
de_DE: Lesezeichen _importieren …

en: Import bookmarks from another browser or a bookmarks file
de_DE: Lesezeichen aus einem anderen Browser oder einer Lesezeichendatei importieren

en: _Export Bookmarks…
de_DE: Lesezeichen _exportieren …

en: Export bookmarks to a file
de_DE: Lesezeichen in Datei exportieren

en: _Close
de_DE: S_chließen

en: Close the bookmarks window
de_DE: Das Lesezeichenfenster schließen

note: Edit Menu
en: Cu_t
de_DE: _Ausschneiden

en: Cut the selection
de_DE: Den markierten Text ausschneiden

en: _Copy
de_DE: _Kopieren

en: Copy the selection
de_DE: Den markierten Text kopieren

en: _Paste
de_DE: E_infügen

en: Paste the clipboard
de_DE: Den Inhalt der Zwischenablage einfügen

en: _Delete
de_DE: _Löschen

en: Delete the selected bookmark or topic
de_DE: Das gewählte Lesezeichen oder Thema löschen

en: Select _All
de_DE: _Alles markieren

en: Select all bookmarks or text
de_DE: Alle Lesezeichen auswählen / den gesamten Text markieren

note: Help Menu
en: _Contents
de_DE: I_nhalt

en: Display bookmarks help
de_DE: Hilfe zu den Lesezeichen anzeigen

en: _About
de_DE: _Info

en: Display credits for the web browser creators
de_DE: Die am Internet-Browser Mitwirkenden anzeigen

note: View Menu
en: _Title
de_DE: _Titel

en: Show the title column
de_DE: Die Titelspalte anzeigen

en: Address
de_DE: Adresse

en: Show the address column
de_DE: Die Adressspalte anzeigen

en: Type a topic
de_DE: Geben Sie ein Thema an

en: Delete topic “%s”?
de_DE: Soll das Thema »%s« gelöscht werden?

en: Delete this topic?
de_DE: Soll dieses Thema gelöscht werden?

en: Deleting this topic will cause all its bookmarks to become uncategorized, unless they also belong to other topics. The bookmarks will not be deleted.
de_DE: Das Löschen dieses Themas hat zur Folge, dass alle in ihm enthaltenen Lesezeichen unzugeordnet sein werden, sofern sie zu keinem anderen Thema gehören. Die Lesezeichen werden nicht gelöscht.

en: _Delete Topic
de_DE: Thema _löschen

note: Translators: The %s is the name of a Mozilla profile.
en: Mozilla “%s” profile
de_DE: Mozilla-Profil »%s«

en: Import failed
de_DE: Importieren gescheitert

en: Import Failed
de_DE: Importieren gescheitert

en: The bookmarks from “%s” could not be imported because the file is corrupted or of an unsupported type.
de_DE: Die Lesezeichen von »%s« konnten nicht importiert werden, da die Datei beschädigt ist oder ihr Format nicht unterstützt wird.

en: Import Bookmarks from File
de_DE: Lesezeichen aus Datei importieren

en: Firefox/Mozilla bookmarks
de_DE: Firefox/Mozilla-Lesezeichen

en: Galeon/Konqueror bookmarks
de_DE: Galeon/Konqueror-Lesezeichen

en: Web bookmarks
de_DE: Internet Lesezeichen

en: Export Bookmarks
de_DE: Lesezeichen exportieren

en: Bookmarks
de_DE: Lesezeichen

note: Make a format selection combo & label
en: File f_ormat:
de_DE: Datei_format:

en: Import Bookmarks
de_DE: Lesezeichen importieren

en: I_mport
de_DE: _Importieren

en: Import bookmarks from:
de_DE: Lesezeichen importieren von:

en: File
de_DE: Datei

en: _Copy Address
de_DE: Adresse _kopieren

en: Topics
de_DE: Themen

en: Title
de_DE: Titel

note: FIXME !!!!
en: Open in New _Tabs
de_DE: In neuen _Reitern öffnen

en: Open the bookmarks in this topic in new tabs
de_DE: Lesezeichen in diesem Thema in neuen Reitern öffnen

en: Create topic “%s”
de_DE: Thema »%s« erstellen

en: Clear Personal Data
de_DE: Persönlichen Daten löschen

en: C_lear
de_DE: _Leeren

en: Select the personal data you wish to clear
de_DE: Wählen Sie die persönlichen Daten, die gelöscht werden sollen

en: You are about to clear personal data that is stored about the web pages you have visited. Check the types of information that you want to remove:
de_DE: Sie sind im Begriff, persönliche Daten zu Ihren besuchten Internetseiten zu löschen. Überprüfen Sie die Art der zu löschenden Informationen, bevor Sie fortfahren:

en: Cache and _temporary files
de_DE: Zwischenspeicher und _temporäre Dateien

en: Browsing _history
de_DE: Chronik der Internet-Seiten

en: Saved _passwords
de_DE: Gespeicherte _Passwörter

en: You cannot undo this action. The data you are choosing to clear will be removed forever.
de_DE: Sie können diesen Schritt nicht rückgängig machen. Daten, die Sie zum Löschen auswählen, werden unwiderruflich gelöscht.

en: C_lear All
de_DE: Alle _leeren

en: Site
de_DE: Seite

en: Remove
de_DE: Entfernen

en: Delete the selected cookies
de_DE: Die gewählten Cookies löschen

en: Text Encoding
de_DE: Zeichenkodierung

en: _Automatic
de_DE: _Automatisch

en: Use the encoding specified by the document
de_DE: Die vom Dokument angegebene Zeichenkodierung verwenden

en: _Use a different encoding:
de_DE: Eine a_ndere Zeichenkodierung verwenden:

note: File actions.
en: _New Window
de_DE: _Neues Fenster

en: New _Incognito Window
de_DE: Neues _Inkognito-Fenster öffnen

en: Reopen Closed _Tab
de_DE: Geschlossenen Rei_ter erneut öffnen

note: Toplevel
en: _Bookmarks
de_DE: _Lesezeichen

en: _History
de_DE: C_hronik

en: Pr_eferences
de_DE: _Einstellungen

en: _Quit
de_DE: _Beenden

en: History
de_DE: Chronik

en: Search history
de_DE: Suchchronik

en: Date
de_DE: Datum

en: Location
de_DE: Ort

en: Remove the selected pages from history
de_DE: Die gewählten Seiten aus der Chronik löschen

en: Open the selected pages in new tabs
de_DE: Die gewählten Seiten in neuen Reitern öffnen

en: _Copy Location
de_DE: Ort _kopieren

en: Add _Bookmark
de_DE: Lesezeichen _hinzufügen

en: Passwords
de_DE: Passwörter

en: Search passwords
de_DE: Passwörter durchsuchen

en: User Name
de_DE: Benutzername

en: Password
de_DE: Passwort

en: Forget the selected passwords
de_DE: Die gewählten Passwörter verwerfen

en: Reveal all the passwords
de_DE: Alle Passwörter zeigen

en: _Copy Password
de_DE: Passwort _kopieren

en: C_opy Username
de_DE: Benutzername _kopieren

en: Preferences
de_DE: Einstellungen

en: _Download folder:
de_DE: _Download-Ordner:

en: A_utomatically open downloaded files
de_DE: Heruntergeladene Dateien a_utomatisch öffnen

en: Search
de_DE: Suchen

en: _Engine:
de_DE: _Maschine:

en: Web Content
de_DE: Internet-Inhalt

en: Allow popup _windows
de_DE: _Popup-Fenster erlauben

en: Allow _advertisements
de_DE: _Werbung erlauben

en: Enable _plugins
de_DE: _Plugins aktivieren

en: General
de_DE: Allgemein

en: Fonts
de_DE: Schriften

en: _Use system fonts
de_DE: _Systemschriften verwenden

en: Sans serif font:
de_DE: Sans-Serif-Schrift:

en: Serif font:
de_DE: Serif-Schrift:

en: Monospace font:
de_DE: Monospace-Schrift:

en: Style
de_DE: Stil

en: Use custom _stylesheet
de_DE: Eigene Stilvorlage verwenden

en: _Edit Stylesheet…
de_DE: Stilvorlage b_earbeiten …

en: Fonts & Style
de_DE: Schriften und Stile

en: Manage _Cookies…
de_DE: _Cookies verwalten …

en: _Always accept
de_DE: Immer _akzeptieren

en: Only _from sites you visit
de_DE: Nur von _besuchten Seiten

note: Refers to "Only from sites you visit" option under Cookies.
en: <small>For example, not from advertisers on these sites</small>
de_DE: <small>Zum Beispiel nicht von Werbekunden dieser Seite</small>

en: _Never accept
de_DE: _Nie akzeptieren

en: Tracking
de_DE: Verfolgung

en: _Tell websites I do not want to be tracked
de_DE: _Internetseiten mitteilen, dass Sie nicht verfolgt werden möchten

en: Manage _Passwords…
de_DE: _Passwörter verwalten …

en: _Remember passwords
de_DE: An Passwörter _erinnern

en: Stored Data
de_DE: Gespeicherte Daten

en: You can clear stored personal data.
de_DE: Sie können gespeicherte persönliche Daten löschen.

en: Cl_ear Personal Data…
de_DE: P_ersönlichen Daten löschen …

en: Privacy
de_DE: Privatsphäre

en: Encodings
de_DE: Zeichenkodierungen

en: De_fault:
de_DE: _Vorgabe:

en: _Remove
de_DE: _Entfernen

en: _Up
de_DE: _Hoch

en: _Down
de_DE: _Runter

en: Spell checking
de_DE: Rechtschreibprüfung

en: _Enable spell checking
de_DE: R_echtschreibprüfung aktivieren

en: Language
de_DE: Sprache

en: Add Language
de_DE: Sprache hinzufügen

en: Choose a l_anguage:
de_DE: Wählen Sie eine _Sprache:

en: Stop
de_DE: Stopp

en: Stop current data transfer
de_DE: Die gegenwärtige Datenübertragung abbrechen

en: _Reload
de_DE: A_ktualisieren

en: Display the latest content of the current page
de_DE: Den aktuellen Inhalt des Dokuments anzeigen

en: _Other…
de_DE: _Sonstige …

en: Other encodings
de_DE: Weitere Zeichensätze

en: Clear browsing history?
de_DE: Soll die Browser-Chronik geleert werden?

en: Clearing the browsing history will cause all history links to be permanently deleted.
de_DE: Das Leeren der Browser-Chronik sorgt dafür, dass alle Verweise in der Chronik dauerhaft gelöscht werden.

en: Open a new tab in an existing browser window
de_DE: Einen neuen Reiter in einem bestehenden Fenster öffnen

en: Open a new browser window
de_DE: Ein neues Fenster öffnen

en: Import bookmarks from the given file
de_DE: Lesezeichen aus der angegebenen Datei importieren

en: FILE
de_DE: DATEI

en: Load the given session file
de_DE: Die angegebene Sitzungsdatei laden

en: Add a bookmark
de_DE: Lesezeichen hinzufügen

en: URL
de_DE: Adresse

en: Start a private instance
de_DE: Private Sitzung starten

en: Start an instance in incognito mode
de_DE: Fenster im Inkognito-Modus starten

en: Start an instance in netbank mode
de_DE: Eine Instanz im Internetbanking-Modus starten

en: Start the browser in application mode
de_DE: Browser im Anwendungsmodus starten

en: Profile directory to use in the private instance
de_DE: Profilordner für private Sitzungen

en: DIR
de_DE: ORDNER

en: URL …
de_DE: Adresse …

en: Could not start Web
de_DE: Internet konnte nicht gestartet werden

en: Startup failed because of the following error:
    %s
de_DE: Der Start schlug aus folgendem Grund fehl:
    %s

en: Web options
de_DE: Internet-Optionen

en: Close tab
de_DE: Reiter schließen

en: Search the Web for %s
de_DE: Nach »%s« im Internet suchen

en: _Open…
de_DE: Ö_ffnen …

en: Save _As…
de_DE: Speichern _unter …

en: Save As _Web Application…
de_DE: Als _Internet-Anwendung speichern …

en: _Print…
de_DE: _Drucken …

en: S_end Link by Email…
de_DE: Verweis _verschicken an …

en: Re_do
de_DE: _Wiederholen

en: _Find…
de_DE: _Suchen …

en: Find Ne_xt
de_DE: _Weitersuchen

en: Find Pre_vious
de_DE: _Rückwärts suchen

en: Edit _Bookmarks
de_DE: Lesezeichen _bearbeiten

note: View actions.
en: _Stop
de_DE: _Abbrechen

en: Zoom _In
de_DE: Ver_größern

en: Zoom O_ut
de_DE: Ver_kleinern

en: _Normal Size
de_DE: _Normale Größe

en: Text _Encoding
de_DE: _Zeichenkodierung

en: _Page Source
de_DE: _Quelltext der Seite

note: Bookmarks actions.
en: _Add Bookmark…
de_DE: Lesezeichen _hinzufügen …

note: Go actions.
en: _Location…
de_DE: _Ort …

note: Tabs actions.
en: _Previous Tab
de_DE: _Vorheriger Reiter

en: _Next Tab
de_DE: _Nächster Reiter

en: Move Tab _Left
de_DE: Reiter nach _links verschieben

en: Move Tab _Right
de_DE: Reiter nach _rechts verschieben

en: _Detach Tab
de_DE: Reiter _abtrennen

note: View actions.
en: _Downloads Bar
de_DE: _Download-Leiste

en: _Fullscreen
de_DE: _Vollbild

en: Popup _Windows
de_DE: Popup-_Fenster

en: Selection Caret
de_DE: Markierungscaret

note: Document.
en: Add Boo_kmark…
de_DE: Lesezeichen _hinzufügen …

note: Links.
en: Open Link in New _Window
de_DE: Verweis in _neuem Fenster öffnen

en: Open Link in New _Tab
de_DE: Verweis in neuem _Reiter öffnen

en: _Save Link As…
de_DE: Verweis _speichern unter …

en: _Copy Link Address
de_DE: Verweisadresse _kopieren

en: _Copy E-mail Address
de_DE: E-Mail-Adresse _kopieren

note: Images.
en: View _Image in New Tab
de_DE: _Bild in neuem Reiter anzeigen

en: Copy I_mage Address
de_DE: Bil_dadresse kopieren

en: _Save Image As…
de_DE: Bi_ld speichern unter …

en: Set as _Wallpaper
de_DE: Als _Hintergrund festlegen

note: Video.
en: Open Video in New _Window
de_DE: Video in neuem _Fenster öffnen

en: Open Video in New _Tab
de_DE: Video in neuem _Reiter öffnen

en: _Save Video As…
de_DE: Video _speichern unter …

en: _Copy Video Address
de_DE: Video-Adresse _kopieren

note: Audio.
en: Open Audio in New _Window
de_DE: Audio in neuem _Fenster öffnen

en: Open Audio in New _Tab
de_DE: Audio in neuem _Reiter öffnen

en: _Save Audio As…
de_DE: Audio _speichern unter …

en: _Copy Audio Address
de_DE: Audio-Adresse kopieren

en: There are unsubmitted changes to form elements
de_DE: Einige Änderungen an Formularelementen wurden nicht übertragen

en: If you close the document anyway, you will lose that information.
de_DE: Falls Sie das Dokument dennoch schließen, gehen diese Informationen verloren.

en: Close _Document
de_DE: _Dokument schließen

en: There are ongoing downloads in this window
de_DE: In diesem Fenster gibt es aktive Downloads

en: If you close this window, the downloads will be cancelled
de_DE: Falls Sie dieses Fenster schließen, werden die Downloads abgebrochen

en: Close window and cancel downloads
de_DE: Fenster schließen und Downloads abbrechen

en: Save As
de_DE: Speichern unter

en: Save As Application
de_DE: Als Anwendung speichern

en: Print
de_DE: Drucken

en: Bookmark
de_DE: Lesezeichen

en: Find
de_DE: Suchen

note: Translators: This refers to text size
en: Larger
de_DE: Größer

note: Translators: This refers to text size
en: Smaller
de_DE: Kleiner

en: Back
de_DE: Zurück

en: Forward
de_DE: Vor

en: Zoom
de_DE: Vergrößerung

en: New _Tab
de_DE: Neuer _Reiter

en: Go to most visited
de_DE: Zu Meistbesucht gehen

en: Save Link As
de_DE: Verweis speichern unter

en: Save Image As
de_DE: Bild speichern unter

en: Save Media As
de_DE: Medien speichern unter

[ctx: language]
note: Translators: this refers to a user-define language code * (one which isn't in our built-in list).
en: User defined (%s)
de_DE: Benutzerdefiniert (%s)

en: System language (%s) | System languages (%s)
de_DE[0]: Systemsprache (%s)
de_DE[1]: Systemsprachen (%s)

en: Select a Directory
de_DE: Wählen Sie einen Ordner

en: Save
de_DE: Speichern

en: A web application named '%s' already exists. Do you want to replace it?
de_DE: Eine Internet-Anwendung dieses namens »%s« existiert bereits. Wollen Sie sie ersetzen?

en: Replace
de_DE: Ersetzen

en: An application with the same name already exists. Replacing it will overwrite it.
de_DE: Eine Anwendung mit diesem Namen ist bereits vorhanden. Beim Überschreiben geht ihr Inhalt verloren.

en: The application '%s' is ready to be used
de_DE: Die Anwendung »%s« ist bereit zur Benutzung

en: The application '%s' could not be created
de_DE: Die Anwendung »%s« konnte nicht erzeugt werden

en: Launch
de_DE: Starten

note: Show dialog with icon, title.
en: Create Web Application
de_DE: Internet-Anwendung erstellen

en: C_reate
de_DE: E_rstellen

en: Contact us at:
de_DE: Sie erreichen uns unter:

en: Contributors:
de_DE: Mitwirkende:

en: Past developers:
de_DE: Vorherige Entwickler:

en: A simple, clean, beautiful view of the web.
    Powered by WebKit %d.%d.%d
de_DE: Ein einfacher, klarer, wunderschöner Blick auf das Internet.
    Basierend auf WebKit %d.%d.%d

en: Web Website
de_DE: Internet Internetseite

en: Enable caret browsing mode?
de_DE: Soll der Caret-Modus aktiviert werden?

en: Pressing F7 turns caret browsing on or off. This feature places a moveable cursor in web pages, allowing you to move around with your keyboard. Do you want to enable caret browsing?
de_DE: Durch Drücken von F7 schalten Sie die Eingabemarke-Navigation an oder aus. Diese Funktion platziert einen bewegliche Eingabemarke in Internetseiten, den Sie mit der Tastatur steuern können. Wollen Sie die Eingabemarke-Navigation einschalten?

en: _Enable
de_DE: _Aktivieren
