epiphany master - en to ja translation catalogue (563 entries)

en: Search the web
ja: ウェブの検索

note: Translators: you can use the regions listed in https://duckduckgo.com/params to boost a particular region associated with your language. For instance, for translators to Finnish, it might make sense to add kl=fi-fi to the search URL in order to boost results from Finland. Additionally, the 'kad' par
en: https://duckduckgo.com/?t=epiphany
ja: https://duckduckgo.com/?t=epiphany&amp;kl=jp-jp

note: Translators: you can use the regions listed in https://duckduckgo.com/params to boost a particular region associated with your language. For instance, for translators to Finnish, it might make sense to add kl=fi-fi to the search URL in order to boost results from Finland. Additionally, the 'kad' par
en: https://duckduckgo.com/?q=%s&amp;t=epiphany
ja: https://duckduckgo.com/?q=%s&amp;t=epiphany&amp;kl=jp-jp

en: Web browser for GNOME
ja: GNOME 向けウェブブラウザー

en: The web browser for GNOME, featuring tight integration with the desktop and a simple and intuitive user interface that allows you to focus on your web pages.
ja: GNOME 向けのウェブブラウザーです。デスクトップ環境との緊密な統合、およびウェブページに集中できるシンプルで直感的なインターフェースを特徴としています。

en: Web Browser
ja: GNOME ウェブブラウザー

en: Epiphany Web Browser
ja: Epiphany ウェブブラウザー

en: Browse the web
ja: ウェブを閲覧します

en: web;browser;internet;
ja: web;browser;internet;ウェブブラウザー;インターネット;

en: New Incognito Window
ja: 新しい匿名ウィンドウ

en: Browse with caret
ja: ブラウザーにカーソルを表示する

note: DuckDuckGo is the default search engine. Must exactly match the URL used in the preferences dialog, except this string is surrounded by single quotes and uses &amp; instead of simply &. If the match is not otherwise exact, there will be a spurious, ugly entry in the preferences combo, so please test
en: 'https://duckduckgo.com/?q=%s&amp;t=epiphany'
ja: https://duckduckgo.com/?q=%s&amp;t=epiphany&amp;kl=jp-jp

en: URL Search
ja: URL 検索

en: Search string for keywords entered in the URL bar.
ja: URL バーに入力したキーワードで検索を行うサイトの URL 文字列です。

en: User agent
ja: ユーザーエージェント

en: String that will be used as user agent, to identify the browser to the web servers.
ja: ユーザーエージェントの文字列は、ウェブサーバーがブラウザーを識別するのに使います。

en: Automatic downloads
ja: 自動的にダウンロードする

en: When files cannot be opened by the browser they are automatically downloaded to the download folder and opened with the appropriate application.
ja: ファイルをブラウザーで開くことができない場合は、自動的にダウンロードフォルダーにダウンロードし、適切なアプリケーションで開きます。

en: Force new windows to be opened in tabs
ja: 新しいウィンドウを強制的にタブで開く

en: Force new window requests to be opened in tabs instead of using a new window.
ja: 新しいウィンドウを開く要求があった場合に、新しいウィンドウを開く代わりにタブで開きます。

en: Remember passwords
ja: パスワードを保存する

en: Whether to store and prefill passwords in websites.
ja: ウェブサイトのパスワードを保存し、事前に埋めるかどうかの設定です。

en: Automatically manage offline status with NetworkManager
ja: NetworkManagerで自動的にオフラインステータスを管理する

en: Enable smooth scrolling
ja: スムーズスクロールを有効にする

en: Don't use an external application to view page source.
ja: ページのソースを表示するために外部アプリケーションを使用しない。

en: Whether to automatically restore the last session
ja: 自動的に前回のセッションを復元するかどうか

en: Defines how the session will be restored during startup. Allowed values are 'always' (the previous state of the application is always restored), 'crashed' (the session is only restored if the application crashes) and 'never' (the homepage is always shown).
ja: 起動時にセッションを復元する方法を定義します。指定できる値は、'always' (毎回、アプリケーションを前回の状態に復元します), 'crashed' (アプリケーションがクラッシュした場合のみセッションを復元します), 'never' (毎回ホームページを表示します)です。

en: Whether to delay loading of tabs that are not immediately visible on session restore
ja: セッション復元時にすぐに表示できないタブの読み込みを遅延させる

en: When this option is set to true, tabs will not start loading until the user switches to them, upon session restore.
ja: このオプションを true に設定すると、セッション復元時に、ユーザーがタブを開くまで該当のタブのページ読み込みを開始しません。

en: Process model
ja: プロセスモデル

en: This option allows to set the process model used. Use 'shared-secondary-process' to use a single web process shared by all the tabs and 'one-secondary-process-per-web-view' to use a different web process for each tab.
ja: このオプションは使用するプロセスモデルを指定することができます。'shared-secondary-process'を指定した場合、すべてのタブがひとつの Web プロセスを共有します。デフォルトの'one-secondary-process-per-web-view'を指定した場合、タブごとに異なる Web プロセスを使用します。

en: Toolbar style
ja: ツールバーのスタイル

en: Toolbar style. Allowed values are "" (use GNOME default style), "both" (text and icons), "both-horiz" (text besides icons), "icons", and "text".
ja: ツールバーのスタイルで指定できる値は、"" (GNOME デフォルトスタイルを使用)、"both"(テキストとアイコン), "both-horiz" (アイコン以外にテキスト), "icons", "text"

en: [Deprecated]
ja: [非推奨]

en: [Deprecated] This setting is deprecated, use 'tabs-bar-visibility-policy' instead.
ja: [非推奨] この設定は非推奨です。代わりに 'tabs-bar-visibility-policy' を使用してください。

en: Visibility of the downloads window
ja: ダウンロードウィンドウの表示/非表示

en: Hide or show the downloads window. When hidden, a notification will be shown when new downloads are started.
ja: ダウンロードウィンドウの表示/非表示を切り替えます。非表示にした場合、新しいダウンロードが開始されたときに通知が表示されます。

en: The visibility policy for the tabs bar.
ja: タブバーの表示/非表示のポリシー

en: Controls when the tabs bar is shown. Possible values are 'always' (the tabs bar is always shown), 'more-than-one' (the tabs bar is only shown if there's two or more tabs) and 'never' (the tabs bar is never shown).
ja: タブバーが表示される条件を制御します。指定できる値は、'always' (タブバーを常に表示します), 'more-than-one' (タブが2個以上存在する場合にタブバーを表示します), 'never' (タブバーを表示しません) です。

en: Minimum font size
ja: 最小のフォントサイズ

en: Use GNOME fonts
ja: GNOMEのシステムフォントを使用する

en: Use GNOME font settings.
ja: GNOMEのフォント設定を使用します。

en: Custom sans-serif font
ja: ゴシック体 (Sans-serif)

en: A value to be used to override sans-serif desktop font when use-gnome-fonts is set.
ja: use-gnome-fonts がセットされていた時に、Sans Serif のデスクトップフォントを書き換えるための値です。

en: Custom serif font
ja: 明朝体 (Serif)

en: A value to be used to override serif desktop font when use-gnome-fonts is set.
ja: use-gnome-fonts がセットされていた時に、Serif のデスクトップフォントを書き換えるための値です。

en: Custom monospace font
ja: 等幅 (Monospace)

en: A value to be used to override monospace desktop font when use-gnome-fonts is set.
ja: use-gnome-fonts がセットされていた時に、Monospace のデスクトップフォントを書き換えるための値です。

en: Use own colors
ja: 指定の色を使用する

en: Use your own colors instead of the colors the page requests.
ja: ページで指定された色の代わりにユーザー指定の色を使用します。

en: Use own fonts
ja: 指定のフォントを使用する

en: Use your own fonts instead of the fonts the page requests.
ja: ページで指定されたフォントの代わりにユーザー指定のフォントを使用します。

en: Use a custom CSS
ja: カスタム CSS を使用する

en: Use a custom CSS file to modify websites own CSS.
ja: ウェブサイト独自のCSSを変更し、カスタムの CSS ファイルを使用します。

en: Enable spell checking
ja: スペルチェックを有効にする

en: Spell check any text typed in editable areas.
ja: 編集可能領域に入力した任意のテキストをスペルチェックします。

en: Default encoding
ja: 既定の文字エンコーディング

en: Default encoding. Accepted values are the ones WebKitGTK+ can understand.
ja: 既定の文字エンコーディングです。WebKitGTK+が理解できる値が指定できます。

en: Languages
ja: 言語

en: Preferred languages, two letter codes.
ja: 優先言語 (2文字コード)。

en: Cookie accept
ja: Cookie を受け入れる

en: Where to accept cookies from. Possible values are "always", "no-third-party" and "never".
ja: どの Cookie を受け入れるかの設定です。指定できる値は、"always"、"no-third-party"、または "never" です。

en: Image animation mode
ja: イメージアニメーションモード

en: How to present animated images. Possible values are "normal", "once" and "disabled".
ja: アニメーション画像を表示する方法です。指定可能な値は "normal", "once", "disabled" です。

en: Allow popups
ja: ポップアップを許可する

en: Allow sites to open new windows using JavaScript (if JavaScript is enabled).
ja: JavaScript を使って新しいウィンドウで開くことを許可します (JavaScript が有効な場合)。

en: Enable Plugins
ja: プラグインを有効化

en: Enable JavaScript
ja: JavaScript を有効にする

en: Enable WebGL
ja: WebGL を有効にする

en: Whether to enable support for WebGL contexts.
ja: WebGL コンテンツのサポートを有効にするかどうか。

en: Enable WebAudio
ja: WebAudio を有効にする

en: Whether to enable support for WebAudio.
ja: WebAudio のサポートを有効にするかどうか。

en: Whether to tell websites that we do not wish to be tracked. Please note that web pages are not forced to follow this setting.
ja: トラッキングの拒否をウェブサイトに通知するかどうかの設定です。ウェブページはこの設定に従う義務がないことに注意してください。

en: Enable Adblock
ja: 広告ブロック機能を有効にする

en: Whether to block the embedded advertisements that web pages might want to show.
ja: ウェブページが表示しようとする埋め込みの広告をブロックするかどうかの設定です。

en: The downloads folder
ja: ダウンロードフォルダー

en: The path of the folder where to download files to; or "Downloads" to use the default downloads folder, or "Desktop" to use the desktop folder.
ja: ダウンロードしたファイルを保存する先のフォルダーのパス: デフォルトでは "ダウンロード" もしくは "デスクトップ" がダウンロードフォルダーに使用されます。

en: Whether to show the title column in the bookmarks window.
ja: ブックマークウィンドウにタイトル列の表示を行うかどうか。

en: Whether to show the address column in the bookmarks window.
ja: ブックマークウィンドウにアドレス列の表示を行うかどうか。

en: Installed plugins
ja: インストール済みプラグイン

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Plugins are disabled in the preferences
ja: プラグインの使用は設定で無効にされています

en: Enabled
ja: 有効

note: webkit_plugin_get_enabled (plugin) &&
en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: MIME type
ja: MIME 型

en: Description
ja: 説明

en: Suffixes
ja: 拡張子

en: Memory usage
ja: メモリー使用量

en: Version %s
ja: バージョン %s

en: About Web
ja: Web について

en: A simple, clean, beautiful view of the web
ja: シンプル、キレイ、Webの美しい景色を

en: Applications
ja: アプリケーション

en: List of installed web applications
ja: インストール済みウェブアプリケーション一覧

note: Note for translators: this refers to the installation date.
en: Installed on:
ja: インストール日:

en: Remove from overview
ja: よく見るページ一覧から削除します

en: Most Visited
ja: よく見るページ

en: Private Browsing
ja: プライベートブラウジング

en: You are currently browsing <em>incognito</em>. Pages viewed in this mode will not show up in your browsing history and all stored information will be cleared when you close the window. Files you download will be kept.
ja: 現在、<em>匿名</em>でブラウジングしています。このモードで表示したページは閲覧履歴に残らず、ウィンドウを閉じた時点ですべての格納情報は消去されます。なお、ダウンロードしたファイルは保持されます。

en: Incognito mode hides your activity only from people using this computer.
ja: 匿名モードを使用してあなたの作業内容を隠蔽できるのは、このコンピューターを共用する他の人に対してだけです。

en: It will not hide your activity from your employer if you are at work. Your internet service provider, your government, other governments, the websites that you visit, and advertisers on these websites may still be tracking you.
ja: たとえば職場でブラウザーを使用する場合、匿名モードであなたのアクセス履歴を雇用主に対して隠すことはできません。お使いのインターネットサービスプロバイダーや、政府機関、訪れたウェブサイト、およびそのサイトの広告主などは、依然としてあなたの行動を追跡できます。

note: characters
en: Blank page
ja: 空のページ

en: Press %s to exit fullscreen
ja: %s を押すとフルスクリーンを解除します

en: Send an email message to “%s”
ja: “%s”に E-メールを送信します

en: Arabic (_IBM-864)
ja: アラビア語 (IBM-864)(_I)

en: Arabic (ISO-_8859-6)
ja: アラビア語 (ISO-8859-6)(_8)

en: Arabic (_MacArabic)
ja: アラビア語 (MacArabic)(_M)

en: Arabic (_Windows-1256)
ja: アラビア語 (Windows-1256)(_W)

en: Baltic (_ISO-8859-13)
ja: バルト語 (ISO-8859-13)(_I)

en: Baltic (I_SO-8859-4)
ja: バルト語 (ISO-8859-4)(_S)

en: Baltic (_Windows-1257)
ja: バルト語 (Windows-1257)(_W)

en: _Armenian (ARMSCII-8)
ja: アルメニア語 (ARMSCII-8)(_A)

en: _Georgian (GEOSTD8)
ja: グルジア語 (GEOSTD8)(_G)

en: Central European (_IBM-852)
ja: 中欧 (IBM-852)(_I)

en: Central European (I_SO-8859-2)
ja: 中欧 (ISO-8859-2)(_S)

en: Central European (_MacCE)
ja: 中欧 (MacCE)(_M)

en: Central European (_Windows-1250)
ja: 中欧 (Windows-1250)(_W)

en: Chinese Simplified (_GB18030)
ja: 簡体字中国語 (GB18030)(_G)

en: Chinese Simplified (G_B2312)
ja: 簡体字中国語 (GB2312)(_B)

en: Chinese Simplified (GB_K)
ja: 簡体字中国語 (GBK)(_K)

en: Chinese Simplified (_HZ)
ja: 簡体字中国語 (HZ)(_H)

en: Chinese Simplified (_ISO-2022-CN)
ja: 簡体字中国語 (ISO-2022-CN)(_I)

en: Chinese Traditional (Big_5)
ja: 繁体字中国語 (Big5)(_5)

en: Chinese Traditional (Big5-HK_SCS)
ja: 繁体字中国語 (Big5-HKSCS)(_S)

en: Chinese Traditional (_EUC-TW)
ja: 繁体字中国語 (EUC-TW)(_E)

en: Cyrillic (_IBM-855)
ja: キリル文字 (IBM-855)(_I)

en: Cyrillic (I_SO-8859-5)
ja: キリル文字 (ISO-8859-5)(_S)

en: Cyrillic (IS_O-IR-111)
ja: キリル文字 (ISO-IR-111)(_O)

en: Cyrillic (_KOI8-R)
ja: キリル文字 (KOI8-R)(_K)

en: Cyrillic (_MacCyrillic)
ja: キリル文字 (MacCyrillic)(_M)

en: Cyrillic (_Windows-1251)
ja: キリル文字 (Windows-1251)(_W)

en: Cyrillic/_Russian (IBM-866)
ja: キリル文字/ロシア語 (IBM-866)(_R)

en: Greek (_ISO-8859-7)
ja: ギリシア語 (ISO-8859-7)(_I)

en: Greek (_MacGreek)
ja: ギリシア語 (MacGreek)(_M)

en: Greek (_Windows-1253)
ja: ギリシア語 (Windows-1253)(_W)

en: Gujarati (_MacGujarati)
ja: グジャラート語 (MacGujarati)(_M)

en: Gurmukhi (Mac_Gurmukhi)
ja: グルムキー文字 (MacGurmukhi)(_G)

en: Hindi (Mac_Devanagari)
ja: ヒンディー語 (MacDevanagari)(_D)

en: Hebrew (_IBM-862)
ja: ヘブライ語 (IBM-862)(_I)

en: Hebrew (IS_O-8859-8-I)
ja: ヘブライ語 (ISO-8859-8-I)(_O)

en: Hebrew (_MacHebrew)
ja: ヘブライ語 (MacHebrew)(_M)

en: Hebrew (_Windows-1255)
ja: ヘブライ語 (Windows-1255)(_W)

en: _Visual Hebrew (ISO-8859-8)
ja: ヘブライ語 (ISO-8859-8)(_V)

en: Japanese (_EUC-JP)
ja: 日本語 (EUC-JP)(_E)

en: Japanese (_ISO-2022-JP)
ja: 日本語 (ISO-2022-JP)(_I)

en: Japanese (_Shift-JIS)
ja: 日本語 (シフトJIS)(_S)

en: Korean (_EUC-KR)
ja: 韓国語 (EUC-KR)(_E)

en: Korean (_ISO-2022-KR)
ja: 韓国語 (ISO-2022-KR)(_I)

en: Korean (_JOHAB)
ja: 韓国語 (JOHAB)(_J)

en: Korean (_UHC)
ja: 韓国語 (UHC)(_U)

en: _Celtic (ISO-8859-14)
ja: ケルト語 (ISO-8859-14)(_C)

en: _Icelandic (MacIcelandic)
ja: アイスランド語 (MacIcelandic)(_I)

en: _Nordic (ISO-8859-10)
ja: 北欧 (ISO-8859-10)(_N)

en: _Persian (MacFarsi)
ja: ペルシア語 (MacFarsi)(_P)

en: Croatian (Mac_Croatian)
ja: クロアチア語 (MacCroatian)(_C)

en: _Romanian (MacRomanian)
ja: ルーマニア語 (MacRomanian)(_R)

en: R_omanian (ISO-8859-16)
ja: ルーマニア語 (ISO-8859-16)(_O)

en: South _European (ISO-8859-3)
ja: 南欧 (ISO-8859-3)(_E)

en: Thai (TIS-_620)
ja: タイ語 (TIS-620)(_6)

en: Thai (IS_O-8859-11)
ja: タイ語 (ISO-8859-11)(_O)

en: _Thai (Windows-874)
ja: タイ語 (Windows-874)(_T)

en: Turkish (_IBM-857)
ja: トルコ語 (IBM-857)(_I)

en: Turkish (I_SO-8859-9)
ja: トルコ語 (ISO-8859-9)(_S)

en: Turkish (_MacTurkish)
ja: トルコ語 (MacTurkish)(_M)

en: Turkish (_Windows-1254)
ja: トルコ語 (Windows-1254)(_W)

en: Cyrillic/Ukrainian (_KOI8-U)
ja: キリル文字/ウクライナ語 (KOI8-U)(_K)

en: Cyrillic/Ukrainian (Mac_Ukrainian)
ja: キリル文字/ウクライナ語 (MacUkrainian)(_U)

en: Vietnamese (_TCVN)
ja: ベトナム語 (TCVN)(_T)

en: Vietnamese (_VISCII)
ja: ベトナム語 (VISCII)(_V)

en: Vietnamese (V_PS)
ja: ベトナム語 (VPS)(_P)

en: Vietnamese (_Windows-1258)
ja: ベトナム語 (Windows-1258)(_W)

en: Western (_IBM-850)
ja: 西欧 (IBM-850)(_I)

en: Western (_ISO-8859-1)
ja: 西欧 (ISO-8859-1)(_I)

en: Western (IS_O-8859-15)
ja: 西欧 (ISO-8859-15)(_O)

en: Western (_MacRoman)
ja: 西欧 (MacRoman)(_M)

en: Western (_Windows-1252)
ja: 西欧 (Windows-1252)(_W)

note: The following encodings are so rarely used that we don't want to * pollute the "related" part of the encodings menu with them, so we * set the language group to 0 here.
en: English (_US-ASCII)
ja: 英語 (US-ASCII)(_U)

note: Translators: this is the title that an unknown encoding will * be displayed as.
en: Unknown (%s)
ja: 不明 (%s)

en: Text not found
ja: テキストが見つかりません

en: Search wrapped back to the top
ja: 末尾まで検索して先頭に戻りました

en: Type to search…
ja: 検索ワードを入力…

en: Find previous occurrence of the search string
ja: 後方に出現する文字列を検索します

en: Find next occurrence of the search string
ja: 前方に出現する文字列を検索します

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: _Don’t Save
ja: 保存しない(_D)

note: Translators: The %s the hostname where this is happening. * Example: mail.google.com.
en: Do you want to save your password for “%s”?
ja: “%s”のパスワードを保存しますか?

en: Deny
ja: 拒否

en: Allow
ja: 許可

note: Translators: Geolocation policy for a specific site.
en: The page at <b>%s</b> wants to know your location.
ja: <b>%s</b> のページがあなたの位置情報を要求しています。

note: Translators: Notification policy for a specific site.
en: The page at <b>%s</b> wants to show desktop notifications.
ja: <b>%s</b> のページがデスクトップ通知を行う権限を要求しています。

note: translators: %s here is the address of the web page
en: Loading “%s”…
ja: “%s”の読み込み中…

en: Loading…
ja: 読み込み中…

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website presented identification that belongs to a different website.
ja: このウェブサイトの提供する識別情報は、異なるウェブサイトのものです。

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification is too old to trust. Check the date on your computer’s calendar.
ja: このウェブサイトの識別情報は古すぎます。お使いのコンピューターの日付を確認してください。

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification was not issued by a trusted organization.
ja: このウェブサイトの識別情報は、信頼された認証局で発行されたものではありません。

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification could not be processed. It may be corrupted.
ja: このウェブサイトの識別情報を処理できません。識別情報が壊れている可能性があります。

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification has been revoked by the trusted organization that issued it.
ja: このウェブサイトの識別情報は、発行元である信頼された認証局によって失効済みです。

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification cannot be trusted because it uses very weak encryption.
ja: このウェブサイトの識別情報は信用できません。脆弱な暗号方式が使用されています。

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification is only valid for future dates. Check the date on your computer’s calendar.
ja: このウェブサイトの識別情報は未来の日付でのみ有効です。お使いのコンピューターの日付を確認してください。

note: Message when a site's TLS certificate is invalid. %s is the site's hostname.
en: This might not be the real %s.
ja: これは本当の %s ではない可能性があります。

note: Message when a site's TLS certificate is invalid.
en: When you try to connect securely, websites present identification to prove that your connection has not been maliciously intercepted. There is something wrong with this website’s identification:
ja: あなたが安全に接続しようとするときに、ウェブサイトは識別情報を提供して、その接続が悪意のある第三者に傍受されていないことを証明します。このウェブサイトの識別情報には次の問題があります:

note: Message when a site's TLS certificate is invalid.
en: A third party may have hijacked your connection. You should continue only if you know there is a good reason why this website does not use trusted identification.
ja: この接続は第三者にハイジャックされている恐れがあります。このウェブサイトが信用された識別情報を使用していない正当な理由を、あなたが明確に理解している場合にのみ処理を続行してください。

note: Good advice from Firefox; displays when a site's TLS certificate is invalid.
en: Legitimate banks, stores, and other public sites will not ask you to do this.
ja: 本物の銀行、通信販売、その他の公的なサイトがこの操作を求めることはありません。

en: None specified
ja: 指定なし

note: Page title when a site cannot be loaded. %s is the site's hostname.
en: Problem loading “%s”
ja: “%s” の読み込み時の問題

en: Oops! Unable to display this website.
ja: このウェブサイトを表示できません

en: <p>The site at “%s” seems to be unavailable. The precise error was:</p><p><code>%s</code></p><p>It may be temporarily unavailable or moved to a new address. You may wish to verify that your internet connection is working correctly.</p>
ja: <p>“%s”のサイトが利用できないようです。正確なエラーは以下のとおりです。</p><p><code>%s</code></p><p>このサイトは、一時的に利用できないだけか、あるいは新しいアドレスに移転した可能性があります。インターネット接続が正常にできていることも確認してください。</p>

en: Try again
ja: 再試行

en: Oops! There may be a problem.
ja: 問題が発生した可能性があります。

en: <p>This site may have caused Web to close unexpectedly.</p><p>If this happens again, please report the problem to the <strong>%s</strong> developers.</p>
ja: <p>このサイトが原因でウェブブラウザーが予期せず終了した可能性があります。</p><p>もし同じ現象が再発するようであれば、<strong>%s</strong> の開発者に問題を報告してください。</p>

en: Reload Anyway
ja: 再読み込み

en: Problem displaying “%s”
ja: “%s” の表示時の問題

en: Oops!
ja: おっと!

en: Something went wrong while displaying this page. Please reload or visit a different page to continue.
ja: このページの表示中に何か問題が発生しました。使用を続けるには再読み込みするか他のページにアクセスしてください。

note: Title of error page when a website's TLS certificate is invalid.
en: Look out!
ja: 注意!

note: Button on error page when a website's TLS certificate is invalid.
en: Load Anyway
ja: 読み込み

en: _OK
ja: OK(_O)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: All supported types
ja: サポートしている全種類

en: Web pages
ja: ウェブページ

en: Images
ja: 画像

en: All files
ja: すべてのファイル

note: If we don't have XDG user dirs info, return an educated guess.
en: Downloads
ja: ダウンロード

note: If we don't have XDG user dirs info, return an educated guess.
en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Could not create a temporary directory in “%s”.
ja: “%s”に一時フォルダーを生成できませんでした。

en: The file “%s” exists. Please move it out of the way.
ja: ファイル“%s”が存在します。別の場所に移動してください。

en: Failed to create directory “%s”.
ja: フォルダー“%s”の生成に失敗しました。

note: Translators: The first %s is the username and the second one is the * hostname where this is happening. Example: gnome@gmail.com and * mail.google.com.
en: Password for %s in a form in %s
ja: %2$s のフォームの %1$s のパスワード

note: Translators: The first %s is the hostname where this is happening. * Example: mail.google.com.
en: Password in a form in %s
ja: %s のフォームのパスワード

en: Directory “%s” is not writable
ja: フォルダー“%s”は書き込み可能ではありません

en: You do not have permission to create files in this directory.
ja: このフォルダーの中にファイルを生成するための権限がありません。

en: Directory not Writable
ja: フォルダーは書き込み不可

en: Cannot overwrite existing file “%s”
ja: 既に存在しているファイル“%s”を上書きできません

en: A file with this name already exists and you don't have permission to overwrite it.
ja: この名前のファイルは既に存在しており、上書きするための権限がありません。

en: Cannot Overwrite File
ja: ファイルを上書きできません

en: Could not display help: %s
ja: ヘルプを表示できませんでした: %s

en: Master password needed
ja: マスターパスワードが必要です

en: The passwords from the previous version are locked with a master password. If you want to import them, please enter your master password below.
ja: 以前のバージョンで使用していたパスワードはマスターパスワードでロックされています。パスワードをインポートするには、マスターパスワードを以下に入力してください。

en: Failed to copy cookies file from Mozilla.
ja: Mozilla から Cookie ファイルのコピーに失敗しました。

en: Web 3.6 deprecated this directory and tried migrating this configuration to ~/.config/epiphany
ja: Web 3.6 で、このディレクトリは非推奨となりました。設定ファイルの ~/.config/epiphany への移行を試みました。

en: Executes only the n-th migration step
ja: 指定回数の移行ステップを実行する

en: Specifies the required version for the migrator
ja: プロファイル移行ツールに必要なバージョンを指定する

en: Specifies the profile where the migrator should run
ja: プロファイル移行ツールを実行する対象のプロファイルを指定する

en: Web profile migrator
ja: Web プロファイル移行ツール

en: Web profile migrator options
ja: Web プロファイル移行ツールのオプション

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12:34 am"
en: Today %I:%M %p
ja: 今日の%p%l:%M

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12:34 am"
en: Yesterday %I:%M %p
ja: 昨日の%p%l:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current week, * strftime format. e.g. "Wed 12:34 am"
en: %a %I:%M %p
ja: %p%l:%M (%a)

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 12:34 am"
en: %b %d %I:%M %p
ja: %B%e日 %p%l:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in a different year, * strftime format. e.g. "Feb 12 1997"
en: %b %d %Y
ja: %Y年%B%e日

note: impossible time or broken locale settings
en: Unknown
ja: 不明

en: Others
ja: その他

en: Local files
ja: ローカルファイル

en: The certificate does not match this website
ja: この証明書はこのウェブサイトと一致しません

en: The certificate has expired
ja: この証明書は失効しています

en: The signing certificate authority is not known
ja: この署名認証局は知りません

en: The certificate contains errors
ja: この証明書にはエラーが含まれます

en: The certificate has been revoked
ja: この証明書は取り消されたものです

en: The certificate is signed using a weak signature algorithm
ja: この証明書は脆弱な署名アルゴリズムを使用して署名されています

en: The certificate activation time is still in the future
ja: この証明書を有効期限の開始日は将来です

en: The identity of this website has been verified.
ja: このウェブサイトの識別情報は検証済みです。

en: The identity of this website has not been verified.
ja: このウェブサイトの識別情報は検証できません

note: Label when clicking the lock icon on a secure page. %s is the website's hostname.
en: You are connected to %s
ja: %s に接続済みです。

note: Label in certificate popover when site is untrusted. %s is a URL.
en: This web site’s digital identification is not trusted. You may have connected to an attacker pretending to be %s.
ja: ウェブサイトのデジタル識別情報が信用できません。%s を装っている攻撃者に接続している恐れがあります。

note: Label in certificate popover when site sends mixed content.
en: Part of this page is insecure.
ja: このページの一部は安全ではありません。

note: Label in certificate popover on secure sites.
en: Your connection is secure.
ja: この接続は安全です。

en: _View Certificate…
ja: 証明書を表示する(_V)…

en: %d second left | %d seconds left
ja[0]: 残り %d 秒

en: %d minute left | %d minutes left
ja[0]: 残り %d 分

en: %d hour left | %d hours left
ja[0]: 残り %d 時間

en: %d day left | %d days left
ja[0]: 残り %d 日

en: %d week left | %d weeks left
ja[0]: 残り %d 週間

en: %d month left | %d months left
ja[0]: 残り %d か月

en: Finished
ja: 終了

en: Error downloading: %s
ja: ダウンロード中にエラー: %s

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Open
ja: 開く

en: Show in folder
ja: フォルダーに表示

en: Starting…
ja: 起動中…

note: Translators: the mnemonic shouldn't conflict with any of the * standard items in the GtkEntry context menu (Cut, Copy, Paste, Delete, * Select All, Input Methods and Insert Unicode control character.)
en: Cl_ear
ja: クリア(_E)

note: Edit actions.
en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: _Redo
ja: やり直す(_R)

en: Drag and drop this icon to create a link to this page
ja: このアイコンをドラッグ・アンド・ドロップすると、このページのリンクを生成します

note: Translators: This string is used when counting bookmarks that * are similar to each other
en: %d bookmark is similar | %d bookmarks are similar
ja[0]: 類似のブックマーク %d 件

en: Add Bookmark
ja: ブックマークの追加

en: “%s” Properties
ja: “%s”のプロパティ

en: _Title:
ja: タイトル(_T):

en: A_ddress:
ja: アドレス(_D):

en: T_opics:
ja: トピック(_O):

en: Sho_w all topics
ja: すべてのトピックを表示する(_W)

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: Entertainment
ja: 娯楽

en: News
ja: ニュース

en: Shopping
ja: 買い物

en: Sports
ja: スポーツ

en: Travel
ja: 旅行

en: Work
ja: 仕事

[ctx: bookmarks]
note: Translators: this topic contains all bookmarks
en: All
ja: すべて

[ctx: bookmarks]
note: Translators: this topic contains the not categorized bookmarks
en: Not Categorized
ja: 未分類のサイト

[ctx: bookmarks]
note: Translators: this is an automatic topic containing local * websites bookmarks autodiscovered with zeroconf.
en: Nearby Sites
ja: 近くのサイト

en: Untitled
ja: 名前なし

en: Remove from this topic
ja: このトピックを削除する

note: Toplevel
en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _View
ja: 表示(_V)

note: Help.
en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

note: File Menu
en: _New Topic
ja: 新しいトピック(_N)

en: Create a new topic
ja: 新しいトピックを作成します

en: Open in New _Window | Open in New _Windows
ja[0]: 新しいウィンドウで開く(_W)

en: Open the selected bookmark in a new window
ja: 選択したブックマークを新しいウィンドウで開きます

en: Open in New _Tab | Open in New _Tabs
ja[0]: 新しいタブで開く(_T)

en: Open the selected bookmark in a new tab
ja: 選択したブックマークを新しいタブで開きます

en: _Rename…
ja: 名前の変更(_R)…

en: Rename the selected bookmark or topic
ja: 選択したブックマークあるいはトピックの名前を変更します

en: _Properties
ja: プロパティ(_P)

en: View or modify the properties of the selected bookmark
ja: 選択したブックマークのプロパティを表示したり変更したりします

en: _Import Bookmarks…
ja: ブックマークのインポート(_I)…

en: Import bookmarks from another browser or a bookmarks file
ja: ブックマークを他のブラウザーまたはブックマークファイルからインポートします

en: _Export Bookmarks…
ja: ブックマークのエクスポート(_E)…

en: Export bookmarks to a file
ja: ブックマークをファイルへエクスポートします

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Close the bookmarks window
ja: ブックマーク編集ウィンドウを閉じます

note: Edit Menu
en: Cu_t
ja: 切り取り(_T)

en: Cut the selection
ja: 選択範囲を切り取ります

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: Copy the selection
ja: 選択範囲をコピーします

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: Paste the clipboard
ja: クリップボードから貼り付けます

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: Delete the selected bookmark or topic
ja: 選択したブックマークあるいはトピックを削除します

en: Select _All
ja: すべて選択(_A)

en: Select all bookmarks or text
ja: すべてのブックマーク、または文字を選択します

note: Help Menu
en: _Contents
ja: 目次(_C)

en: Display bookmarks help
ja: ブックマーク編集のヘルプを表示します

en: _About
ja: このアプリケーションについて(_A)

en: Display credits for the web browser creators
ja: ウェブブラウザーを開発した人達のクレジットを表示します

note: View Menu
en: _Title
ja: タイトル(_T)

en: Show the title column
ja: タイトルの項目を表示します

en: Address
ja: アドレス

en: Show the address column
ja: アドレスの項目を表示します

en: Type a topic
ja: トピックを入力してください

en: Delete topic “%s”?
ja: トピック“%s”を削除しますか?

en: Delete this topic?
ja: このトピックを削除しますか?

en: Deleting this topic will cause all its bookmarks to become uncategorized, unless they also belong to other topics. The bookmarks will not be deleted.
ja: このトピックを削除すると、他のトピックにも該当するものを除いて、すべてのブックマークが "未分類" になります。ブックマークは削除されません。

en: _Delete Topic
ja: トピックの削除(_D)

note: Translators: The %s is the name of a Mozilla profile.
en: Mozilla “%s” profile
ja: Mozilla の“%s”プロファイル

en: Import failed
ja: インポート失敗

en: Import Failed
ja: インポートに失敗しました

en: The bookmarks from “%s” could not be imported because the file is corrupted or of an unsupported type.
ja: ファイルが壊れているか、あるいはサポートしていない種類のため“%s”からのブックマークのインポートに失敗しました。

en: Import Bookmarks from File
ja: ファイルからブックマークのインポート

en: Firefox/Mozilla bookmarks
ja: Firefox/Mozilla ブックマーク

en: Galeon/Konqueror bookmarks
ja: Galeon/Konqueror ブックマーク

en: Web bookmarks
ja: Web ブックマーク

en: Export Bookmarks
ja: ブックマークのエクスポート

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

note: Make a format selection combo & label
en: File f_ormat:
ja: ファイルの形式(_O):

en: Import Bookmarks
ja: ブックマークのインポート

en: I_mport
ja: インポート(_M)

en: Import bookmarks from:
ja: インポートするブックマーク:

en: File
ja: ファイル

en: _Copy Address
ja: アドレスのコピー(_C)

en: Topics
ja: トピック

en: Title
ja: タイトル

note: FIXME !!!!
en: Open in New _Tabs
ja: 新しいタブで開く(_T)

en: Open the bookmarks in this topic in new tabs
ja: 新しいタブの中にこのトピックのブックマークを開きます

en: Create topic “%s”
ja: トピック“%s”の生成

en: Clear Personal Data
ja: 個人データの消去

en: C_lear
ja: 消去(_L)

en: Select the personal data you wish to clear
ja: 消去する個人データを選択してください

en: You are about to clear personal data that is stored about the web pages you have visited. Check the types of information that you want to remove:
ja: 訪問したウェブページに関連する個人データを消去します。削除する情報の種類をチェックしてください:

en: Coo_kies
ja: Cookie(_K)

en: Cache and _temporary files
ja: キャッシュと一時ファイル(_T)

en: Browsing _history
ja: 閲覧履歴(_H)

en: Saved _passwords
ja: 保存したパスワード(_P)

en: You cannot undo this action. The data you are choosing to clear will be removed forever.
ja: ここで消去したデータを元に戻すことはできません。データは完全に抹消されます。

en: Cookies
ja: Cookie

en: C_lear All
ja: すべて消去(_L)

en: Site
ja: サイト

en: Remove
ja: 削除

en: Delete the selected cookies
ja: 選択した Cookie を削除します

en: Text Encoding
ja: テキストエンコーディング

en: _Automatic
ja: 自動(_A)

en: Use the encoding specified by the document
ja: ドキュメント指定のエンコーディングを使用します

en: _Use a different encoding:
ja: 異なるエンコーディングを使用(_U):

note: File actions.
en: _New Window
ja: 新しいウィンドウ(_N)

en: New _Incognito Window
ja: 新しい匿名ウィンドウ(_I)

en: Reopen Closed _Tab
ja: 閉じたタブを再度開く(_T)

note: Toplevel
en: _Bookmarks
ja: ブックマーク(_B)

en: _History
ja: 履歴(_H)

en: Pr_eferences
ja: 設定(_E)

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: History
ja: 履歴

en: Search history
ja: 履歴の検索

en: Date
ja: 日付

en: Name
ja: 名称

en: Location
ja: 場所

en: Remove the selected pages from history
ja: 選択したページを履歴から削除します

en: Open the selected pages in new tabs
ja: 選択したページを新しいタブで開きます

en: _Copy Location
ja: 場所をコピー(_C)

en: Add _Bookmark
ja: ブックマークを追加(_B)

en: Passwords
ja: パスワード

en: Search passwords
ja: パスワードの検索

en: User Name
ja: ユーザー名

en: Password
ja: パスワード

en: Forget the selected passwords
ja: 選択したパスワードを抹消します

en: Reveal all the passwords
ja: すべてのパスワードを表示します

en: _Copy Password
ja: パスワードをコピー(_C)

en: C_opy Username
ja: ユーザー名をコピー(_O)

en: Preferences
ja: 設定

en: _Download folder:
ja: ダウンロードフォルダー(_D):

en: A_utomatically open downloaded files
ja: ダウンロードしたファイルを自動的に開く(_U)

en: Search
ja: 検索

en: _Engine:
ja: エンジン(_E):

en: Web Content
ja: ウェブのコンテンツ

en: Allow popup _windows
ja: ポップアップを許可する(_W)

en: Allow _advertisements
ja: 広告を許可する(_A)

en: Enable _plugins
ja: プラグインを有効にする(_P)

en: General
ja: 一般

en: Fonts
ja: フォント

en: _Use system fonts
ja: システムフォントを使用する(_U)

en: Sans serif font:
ja: Sans Serif フォント:

en: Serif font:
ja: Serif フォント:

en: Monospace font:
ja: 等幅フォント:

en: Style
ja: スタイル

en: Use custom _stylesheet
ja: カスタムスタイルシートを使用(_S)

en: _Edit Stylesheet…
ja: スタイルシートの編集(_E)…

en: Fonts & Style
ja: フォントとスタイル

en: Manage _Cookies…
ja: Cookie の管理(_C)…

en: _Always accept
ja: 常に受け入れる(_A)

en: Only _from sites you visit
ja: 訪問したサイトからのみ(_F)

note: Refers to "Only from sites you visit" option under Cookies.
en: <small>For example, not from advertisers on these sites</small>
ja: <small>たとえば、そのサイト上の広告からの Cookie は受け入れない</small>

en: _Never accept
ja: 受け入れない(_N)

en: Tracking
ja: トラッキング

en: _Tell websites I do not want to be tracked
ja: トラッキングの拒否をウェブサイトに通知する(_T)

en: Manage _Passwords…
ja: パスワードの管理(_P)…

en: _Remember passwords
ja: パスワードを保存する(_R)

en: Stored Data
ja: 保存データ

en: You can clear stored personal data.
ja: 保存された個人データを消去できます。

en: Cl_ear Personal Data…
ja: 個人データの消去(_E)…

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Encodings
ja: エンコーディング

en: De_fault:
ja: デフォルト(_F):

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: _Up
ja: 上へ(_U)

en: _Down
ja: 下へ(_D)

en: Spell checking
ja: スペルチェック

en: _Enable spell checking
ja: スペルチェックを有効にする(_E)

en: Language
ja: 言語

en: Add Language
ja: 言語を追加

en: Choose a l_anguage:
ja: 言語を選択(_A)

en: Stop
ja: 中止

en: Stop current data transfer
ja: このページのデータ転送を中止します

en: _Reload
ja: 再読み込み(_R)

en: Display the latest content of the current page
ja: このページを最新の内容に更新します

en: _Other…
ja: その他(_O)…

en: Other encodings
ja: 別のエンコーディングを選択します

en: Clear browsing history?
ja: 閲覧した履歴を消去しますか?

en: Clearing the browsing history will cause all history links to be permanently deleted.
ja: 閲覧した履歴を消去すると、リンクの履歴がすべて完全に削除されます。

en: Open a new tab in an existing browser window
ja: 既存のウィンドウで新しいタブを開く

en: Open a new browser window
ja: 新しいウィンドウを開く

en: Import bookmarks from the given file
ja: 指定されたファイルからブックマークをインポートする

en: Load the given session file
ja: 指定したセッションを読み込む

en: Add a bookmark
ja: ブックマークへ追加する

en: Start a private instance
ja: プライベートなインスタンスを起動する

en: Start an instance in incognito mode
ja: 匿名モードのインスタンスを起動する

en: Start an instance in netbank mode
ja: インターネットバンキングモードのインスタンスを起動する

en: Start the browser in application mode
ja: アプリケーションモードでブラウザーを起動する

en: Profile directory to use in the private instance
ja: プライベートなインスタンスで使用するプロファイルのフォルダーを指定する

en: URL …
ja: URL…

en: Could not start Web
ja: Web を起動できませんでした

en: Startup failed because of the following error:
    %s
ja: 次のエラーが発生したため起動に失敗しました:
    %s

en: Web options
ja: Web のオプション

en: Close tab
ja: タブを閉じます

en: Search the Web for %s
ja:  %s についてウェブを検索

en: _Open…
ja: 開く(_O)…

en: Save _As…
ja: 名前を付けて保存(_A)…

en: Save As _Web Application…
ja: ウェブアプリケーションとして保存(_W)…

en: _Print…
ja: 印刷(_P)…

en: S_end Link by Email…
ja: リンクを E-メールで送信(_E)…

en: Re_do
ja: やり直す(_D)

en: _Find…
ja: 検索(_F)…

en: Find Ne_xt
ja: 次を検索する(_X)

en: Find Pre_vious
ja: 前を検索する(_V)

en: Edit _Bookmarks
ja: ブックマークの編集(_B)

note: View actions.
en: _Stop
ja: 中止(_S)

en: Zoom _In
ja: 拡大(_I)

en: Zoom O_ut
ja: 縮小(_U)

en: _Normal Size
ja: 通常の大きさ(_N)

en: Text _Encoding
ja: エンコーディング(_E)

en: _Page Source
ja: ページのソース(_P)

note: Bookmarks actions.
en: _Add Bookmark…
ja: ブックマークの追加(_A)…

note: Go actions.
en: _Location…
ja: 場所(_L)…

note: Tabs actions.
en: _Previous Tab
ja: 前のタブへ(_P)

en: _Next Tab
ja: 次のタブへ(_N)

en: Move Tab _Left
ja: タブを左へ移動(_L)

en: Move Tab _Right
ja: タブを右へ移動(_R)

en: _Detach Tab
ja: タブを取り外す(_D)

note: View actions.
en: _Downloads Bar
ja: ダウンロードバー(_D)

en: _Fullscreen
ja: フルスクリーン(_F)

en: Popup _Windows
ja: ウィンドウのポップアップ(_W)

en: Selection Caret
ja: キャレットで選択

note: Document.
en: Add Boo_kmark…
ja: ブックマークの追加(_K)…

note: Links.
en: Open Link in New _Window
ja: リンク先を新しいウィンドウで開く(_W)

en: Open Link in New _Tab
ja: リンク先を新しいタブで開く(_T)

en: _Save Link As…
ja: 名前を付けてリンク先を保存(_S)…

en: _Copy Link Address
ja: リンク先のコピー(_C)

en: _Copy E-mail Address
ja: メールアドレスのコピー(_C)

note: Images.
en: View _Image in New Tab
ja: 新しいタブで画像を表示する(_I)

en: Copy I_mage Address
ja: 画像のアドレスをコピー(_M)

en: _Save Image As…
ja: 名前を付けて画像を保存(_S)…

en: Set as _Wallpaper
ja: 壁紙に設定する(_W)

note: Video.
en: Open Video in New _Window
ja: 新しいウィンドウでビデオを開く(_W)

en: Open Video in New _Tab
ja: 新しいタブでビデオを開く(_T)

en: _Save Video As…
ja: 名前を付けてビデオを保存(_S)…

en: _Copy Video Address
ja: ビデオのアドレスのコピー(_C)

note: Audio.
en: Open Audio in New _Window
ja: 新しいウィンドウで音声を開く(_W)

en: Open Audio in New _Tab
ja: 新しいタブで音声を開く(_T)

en: _Save Audio As…
ja: 名前を付けて音声を保存(_S)

en: _Copy Audio Address
ja: 音声のアドレスのコピー(_C)

en: There are unsubmitted changes to form elements
ja: フォームに提出されていない変更点があります。

en: If you close the document anyway, you will lose that information.
ja: いずれにしろドキュメントを閉じると、その情報は失われます。

en: Close _Document
ja: ドキュメントを閉じる(_D)

en: There are ongoing downloads in this window
ja: このウィンドウでダウンロードが進行中です

en: If you close this window, the downloads will be cancelled
ja: このウィンドウを閉じると、ダウンロードが中断されます

en: Close window and cancel downloads
ja: このウィンドウを閉じてダウンロードを中断

en: Save As
ja: 名前を付けて保存

en: Save As Application
ja: アプリケーションとして保存

en: Print
ja: 印刷

en: Bookmark
ja: ブックマーク

en: Find
ja: 検索

note: Translators: This refers to text size
en: Larger
ja: より大きく

note: Translators: This refers to text size
en: Smaller
ja: より小さく

en: Back
ja: 戻る

en: Forward
ja: 進む

en: Zoom
ja: 拡大

en: New _Tab
ja: 新しいタブ(_T)

en: Go to most visited
ja: 訪問回数の多いページヘ移動します

en: Save Link As
ja: 名前を付けてリンク先を保存

en: Save Image As
ja: 名前を付けて画像を保存

en: Save Media As
ja: 名前を付けてメディアを保存

[ctx: language]
note: Translators: this refers to a user-define language code * (one which isn't in our built-in list).
en: User defined (%s)
ja: ユーザー定義 (%s)

en: System language (%s) | System languages (%s)
ja[0]: システム言語 (%s)

en: Select a Directory
ja: フォルダーの選択

note: For the preferences dialog. Must exactly match the URL * you chose in the gschema, but with & instead of &amp; * If the match is not exact, there will be a spurious, ugly * entry in the preferences combo, so please test this.
en: https://duckduckgo.com/?q=%s&t=epiphany
ja: https://duckduckgo.com/?q=%s&amp;t=epiphany&amp;kl=jp-jp

note: For the preferences dialog. Consider a regional variant, like google.co.uk
en: https://google.com/search?q=%s
ja: https://www.google.co.jp/search?q=%s

en: Save
ja: 保存

en: A web application named '%s' already exists. Do you want to replace it?
ja: '%s' という名前のウェブアプリケーションが既に存在します。置き換えますか?

en: Replace
ja: 置き換える

en: An application with the same name already exists. Replacing it will overwrite it.
ja: 同じ名前のアプリケーションのファイルが既に存在します。置き換えると上書きされます。

en: The application '%s' is ready to be used
ja: アプリケーション '%s' は利用可能です

en: The application '%s' could not be created
ja: アプリケーション '%s' を作成できませんでした

en: Launch
ja: 起動

note: Show dialog with icon, title.
en: Create Web Application
ja: ウェブアプリケーションを作成

en: C_reate
ja: 作成(_R)

en: Contact us at:
ja: 連絡先:

en: Contributors:
ja: 貢献者:

en: Past developers:
ja: 前バージョンの開発者:

en: A simple, clean, beautiful view of the web.
    Powered by WebKit %d.%d.%d
ja: シンプル、キレイ、Web の美しい景色を。
    Powered by WebKit %d.%d.%d

en: Web Website
ja: Web のウェブサイト

en: Enable caret browsing mode?
ja: キャレットブラウズモードを有効にしますか?

en: Pressing F7 turns caret browsing on or off. This feature places a moveable cursor in web pages, allowing you to move around with your keyboard. Do you want to enable caret browsing?
ja: F7 キーを押すと、キャレットブラウズのオン/オフが切り替わります。この機能ではウェブページ中に移動可能なカーソルを表示し、キーボードで動かすことができるようになります。キャレットブラウズモードを有効にしますか?

en: _Enable
ja: 有効(_E)
