epiphany - en to nl translation catalogue (553 entries)

en: Search the web
nl: Het web doorzoeken

note: Translators: you can use the regions listed in https://duckduckgo.com/params to boost a particular region associated with your language. For instance, for translators to Finnish, it might make sense to add kl=fi-fi to the search URL in order to boost results from Finland. Additionally, the 'kad' par
en: https://duckduckgo.com/?t=epiphany
nl: https://duckduckgo.com/?t=epiphany&amp;kl=nl-nl&amp;kad=nl_NL

note: Translators: you can use the regions listed in https://duckduckgo.com/params to boost a particular region associated with your language. For instance, for translators to Finnish, it might make sense to add kl=fi-fi to the search URL in order to boost results from Finland. Additionally, the 'kad' par
en: https://duckduckgo.com/?q=%s&amp;t=epiphany
nl: https://duckduckgo.com/?q=%s&amp;t=epiphany&amp;kl=nl-nl&amp;kad=nl_NL

en: Web browser for GNOME
nl: Webbrowser voor GNOME

en: The web browser for GNOME, featuring tight integration with the desktop and a simple and intuitive user interface that allows you to focus on your web pages.
nl: De webbrowser voor de Gnome-werkomgeving, met als bijzondere eigenschappen de nauwe integratie met het bureaublad en een simpele, intuïtieve interface die u in staat stelt zich te concentreren op uw webpagina's.

en: Web Browser
nl: Webbrowser

en: Epiphany Web Browser
nl: Epiphany webbrowser

en: Browse the web
nl: Websurfen

en: web;browser;internet;
nl: web;browser;internet;surfen;

en: Browse with caret
nl: Cursornavigatie

note: DuckDuckGo is the default search engine. Must exactly match the URL used in the preferences dialog, except this string is surrounded by single quotes and uses &amp; instead of simply &. If the match is not otherwise exact, there will be a spurious, ugly entry in the preferences combo, so please test
en: 'https://duckduckgo.com/?q=%s&amp;t=epiphany'
nl: 'https://duckduckgo.com/?q=%s&amp;t=epiphany&amp;kl=nl-nl&amp;kad=nl_NL'

en: URL Search
nl: Zoek-URL

en: Search string for keywords entered in the URL bar.
nl: Zoekopdracht voor steekwoorden die in de adresbalk worden ingevoerd.

en: User agent
nl: User-agent

en: String that will be used as user agent, to identify the browser to the web servers.
nl: Tekst die gebruikt wordt als user-agent om de browser te identificeren bij webservers.

en: Automatic downloads
nl: Automatische downloads

en: When files cannot be opened by the browser they are automatically downloaded to the download folder and opened with the appropriate application.
nl: Wanneer de browser bestanden niet kan openen worden deze automatisch in de downloadmap opgeslagen en geopend door de bijbehorende toepassing.

en: Force new windows to be opened in tabs
nl: Afdwingen dat nieuwe vensters geopend worden in tabbladen

en: Force new window requests to be opened in tabs instead of using a new window.
nl: Afdwingen dat een verzoeken voor een nieuw venster geopend worden in tabbladen in plaats van een nieuw venster.

en: Remember passwords
nl: Wachtwoorden onthouden

en: Whether to store and prefill passwords in web sites.
nl: Of wachtwoorden voor websites onthouden en vooraf ingevuld moeten worden.

en: Automatically manage offline status with NetworkManager
nl: Automatisch de offline-status beheren met NetworkManager

en: Enable smooth scrolling
nl: Vloeiend scrollen inschakelen

en: Don't use an external application to view page source.
nl: Geen externe toepassingen gebruiken om de bron te bekijken.

en: Whether to automatically restore the last session
nl: Of de laatste sessie automatisch hersteld moet worden

en: Defines how the session will be restored during startup. Allowed values are 'always' (the previous state of the application is always restored), 'crashed' (the session is only restored if the application crashes) and 'never' (the homepage is always shown).
nl: Bepaalt hoe de sessie hersteld zal worden tijdens het opstarten. Toegestane waarden zijn ‘always’ (de vorige sessie zal altijd hersteld worden), ‘crashed’ (de sessie wordt alleen hersteld wanneer de toepassing crasht) en ‘never’ (de startpagina wordt altijd getoond).

en: Whether to delay loading of tabs that are not immediately visible on session restore
nl: Of het laden van tabbladen die niet onmiddellijk zichtbaar zijn bij sessieherstel, wordt uitgesteld.

en: When this option is set to true, tabs will not start loading until the user switches to them, upon session restore.
nl: Wanneer deze optie is ingesteld op ‘true’, zullen tabbladen niet beginnen met laden totdat de gebruiker ernaartoe overschakelt, na het herstellen van een sessie.

en: Process model
nl: Procesmodel

en: This option allows to set the process model used. Use 'shared-secondary-process' to use a single web process shared by all the tabs and 'one-secondary-process-per-web-view' to use a different web process for each tab.
nl: Met deze optie stelt u het gebruikte procesmodel in. Gebruik 'shared-secondary-process' voor een enkel webproces gedeeld door alle tabbladen en 'one-secondary-process-per-web-view' om een afzonderlijk webproces voor elk tabblad te gebruiken.

en: Toolbar style
nl: Werkbalkstijl

en: Toolbar style. Allowed values are "" (use GNOME default style), "both" (text and icons), "both-horiz" (text besides icons), "icons", and "text".
nl: Werkbalkstijl. Toegestane waardes zijn ‘(use GNOME default style)’, ‘both’ (tekst en pictogrammen), ‘both-horiz’ (tekst naast pictogrammen), ‘icons’, en ‘text’.

en: [Deprecated]
nl: [Verouderd]

en: [Deprecated] This setting is deprecated, use 'tabs-bar-visibility-policy' instead.
nl: [Verouderd] Deze instelling is verouderd, gebruik i.p.v. hiervan ‘tabs-bar-visibility-policy’.

en: Visibility of the downloads window
nl: Zichtbaarheid van het downloadsvenster

en: Hide or show the downloads window. When hidden, a notification will be shown when new downloads are started.
nl: Het downloadsvenster verbergen of tonen. Als nieuwe downloads worden gestart wanneer dit venster verborgen is, verschijnt een mededeling in beeld.

en: The visibility policy for the tabs bar.
nl: Het zichtbaarheidsbeleid voor de tabbladenbalk.

en: Controls when the tabs bar is shown. Possible values are 'always' (the tabs bar is always shown), 'more-than-one' (the tabs bar is only shown if there's two or more tabs) and 'never' (the tabs bar is never shown).
nl: Bepaalt wanneer de tabbladenbalk getoond wordt. Mogelijke waarden zijn ‘always’, (de tabbladenbalk wordt altijd getoond), ‘more-than-one’ (de tabbladenbalk wordt alleen getoond wanneer er twee of meer tabbladen zijn) en ‘never’ (de tabbladenbalk wordt nooit getoond).

en: Minimum font size
nl: Minimale lettergrootte

en: Use GNOME fonts
nl: Gnome-lettertypen gebruiken

en: Use GNOME font settings.
nl: Lettertype-instellingen van Gnome gebruiken.

en: Custom sans-serif font
nl: Aangepast schreefloos lettertype

en: A value to be used to override sans-serif desktop font when use-gnome-fonts is set.
nl: Een waarde om schreefloos lettertype te overschrijven wanneer use-gnome-fonts ingesteld.

en: Custom serif font
nl: Aangepast lettertype met schreef

en: A value to be used to override serif desktop font when use-gnome-fonts is set.
nl: Een waarde om lettertype met schreef te overschrijven wanneer use-gnome-fonts ingesteld.

en: Custom monospace font
nl: Vaste breedte-lettertype

en: A value to be used to override monospace desktop font when use-gnome-fonts is set.
nl: Een waarde om vaste breedte-lettertype te overschrijven wanneer use-gnome-fonts ingesteld.

en: Use own colors
nl: Aangepaste kleuren gebruiken

en: Use your own colors instead of the colors the page requests.
nl: Aangepaste kleuren gebruiken in plaats van door de pagina aangegeven kleuren.

en: Use own fonts
nl: Aangepaste lettertypen gebruiken

en: Use your own fonts instead of the fonts the page requests.
nl: Aangepaste lettertypes gebruiken in plaats van door de pagina aangegeven lettertypes.

en: Use a custom CSS
nl: Aangepast CSS gebruiken

en: Use a custom CSS file to modify websites own CSS.
nl: Aangepast CSS-bestand gebruiken om de CSS van websites te wijzigen.

en: Enable spell checking
nl: Spellingcontrole inschakelen

en: Spell check any text typed in editable areas.
nl: Spellingcontrole uitvoeren op alle ingevoerde tekst.

en: Default encoding
nl: Standaard codering

en: Default encoding. Accepted values are the ones WebKitGTK+ can understand.
nl: Standaard codering. Toegestane waardes zijn degene die begrepen worden door WebKitGTK+.

en: Size of disk cache
nl: Grootte van schijfbuffer

en: Size of disk cache, in MB.
nl: Grootte van schijfbuffer, in MB.

en: Languages
nl: Talen

en: Preferred languages, two letter codes.
nl: Voorkeurstalen, tweeletterige codes.

en: Cookie accept
nl: Cookies accepteren

en: Where to accept cookies from. Possible values are "anywhere", "current site" and "nowhere".
nl: Waar cookies van geaccepteerd worden. Mogelijke waardes zijn ‘anywhere’ (overal), ‘current site’ (huidige website) en ‘nowhere’ (nergens).

en: Image animation mode
nl: Afbeeldingsanimatiemodus

en: How to present animated images. Possible values are "normal", "once" and "disabled".
nl: Hoe geanimeerde afbeeldingen worden getoond. Mogelijke waarden zijn ‘normal’ (normaal), ‘once’ (eenmaal) en ‘disabled’ (uit).

en: Allow popups
nl: Pop-ups toestaan

en: Allow sites to open new windows using JavaScript (if JavaScript is enabled).
nl: Webpagina's toestaan om nieuwe vensters te openen met JavaScript (als JavaScript is ingeschakeld).

en: Enable Plugins
nl: Plug-ins inschakelen

en: Enable JavaScript
nl: JavaScript inschakelen

en: Enable WebGL
nl: WebGL inschakelen

en: Whether to enable support for WebGL contexts.
nl: Of ondersteuning voor WebGL-contexten ingeschakeld moet worden.

en: Enable WebAudio
nl: WebAudio inschakelen

en: Whether to enable support for WebAudio.
nl: Of ondersteuning voor WebAudio ingeschakeld moet worden.

en: Do Not Track
nl: Niet volgen (Do Not Track)

en: Whether to tell websites that we do not wish to be tracked. Please note that web pages are not forced to follow this setting.
nl: Of websites gemeld moet worden de gebruiker niet te volgen (tracken). Let erop dat websites niet verplicht zijn deze instelling te respecteren.

en: Enable Adblock
nl: Adblock inschakelen

en: Whether to block the embedded advertisements that web pages might want to show.
nl: Of op pagina's opgenomen advertenties geblokkeerd moeten worden.

en: The downloads folder
nl: De downloadmap

en: The path of the folder where to download files to; or "Downloads" to use the default downloads folder, or "Desktop" to use the desktop folder.
nl: Het pad naar de map waar bestanden naartoe gedownload dienen te worden; of "Downloads" om de standaard downloadsmap te gebruiken, of "Desktop" om de bureaubladmap te gebruiken.

en: Whether to show the title column in the bookmarks window.
nl: Of de titelkolom wordt getoond in het bladwijzervenster.

en: Whether to show the address column in the bookmarks window.
nl: Of de adreskolom wordt getoond in het bladwijzervenster.

en: Installed plugins
nl: Geïnstalleerde plug-ins

en: Plugins
nl: Plug-ins

en: Plugins are disabled in the preferences
nl: Plug-ins zijn uitgeschakeld in de voorkeuren

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

note: webkit_plugin_get_enabled (plugin) &&
en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: MIME type
nl: MIME-type

en: Description
nl: Omschrijving

en: Suffixes
nl: Achtervoegsels

en: Memory usage
nl: Geheugengebruik

en: Version %s
nl: Versie %s

en: About Web
nl: Info over Web

en: A simple, clean, beautiful view of the web
nl: Een simpele, heldere en mooie weergave van het web

en: Applications
nl: Toepassingen

en: List of installed web applications
nl: Lijst van geïnstalleerde toepassingen

note: Note for translators: this refers to the installation date.
en: Installed on:
nl: Geïnstalleerd op:

en: Remove from overview
nl: Verwijderen uit overzicht

en: Most Visited
nl: Meest bezocht

en: Private Browsing
nl: Privénavigatie

en: You are currently browsing <em>incognito</em>. Pages viewed in this mode will not show up in your browsing history and all stored information will be cleared when you close the window. Files you download will be kept.
nl: Op dit moment browset u <em>incognito</em>. Pagina's die u in deze stand bekijkt verschijnen niet in uw bladergeschiedenis en alle opgeslagen informatie wordt gewist wanneer u het venster sluit. Bestanden die u downloadt blijven behouden.

en: Incognito mode will not hide your activity from your employer, your Internet Service Provider, your government, or the websites that you visit.
nl: Incognito-modus verbergt uw activiteit niet voor uw werkgever, uw internetprovider, de autoriteiten of de websites die u bezoekt.

note: characters
en: Blank page
nl: Blanco pagina

en: Press %s to exit fullscreen
nl: Gebruik %s om volledig scherm te verlaten

en: Send an email message to “%s”
nl: E-mailbericht sturen naar ‘%s’

en: Arabic (_IBM-864)
nl: Arabisch (_IBM-864)

en: Arabic (ISO-_8859-6)
nl: Arabisch (ISO-_8859-6)

en: Arabic (_MacArabic)
nl: Arabisch (_MacArabic)

en: Arabic (_Windows-1256)
nl: Arabisch (_Windows-1256)

en: Baltic (_ISO-8859-13)
nl: Baltisch (_ISO-8859-13)

en: Baltic (I_SO-8859-4)
nl: Baltisch (I_SO-8859-4)

en: Baltic (_Windows-1257)
nl: Baltisch (_Windows-1257)

en: _Armenian (ARMSCII-8)
nl: _Armeens (ARMSCII-8)

en: _Georgian (GEOSTD8)
nl: _Georgisch (GEOSTD8)

en: Central European (_IBM-852)
nl: Centraal europees (_IBM-852)

en: Central European (I_SO-8859-2)
nl: Centraal europees (I_SO-8859-2)

en: Central European (_MacCE)
nl: Centraal europees (_MacCE)

en: Central European (_Windows-1250)
nl: Centraal europees (_Windows-1250)

en: Chinese Simplified (_GB18030)
nl: Vereenvoudigd Chinees (_GB18030)

en: Chinese Simplified (G_B2312)
nl: Vereenvoudigd Chinees (G_B2312)

en: Chinese Simplified (GB_K)
nl: Vereenvoudigd Chinees (GB_K)

en: Chinese Simplified (_HZ)
nl: Vereenvoudigd Chinees (_HZ)

en: Chinese Simplified (_ISO-2022-CN)
nl: Vereenvoudigd Chinees (_ISO-2022-CN)

en: Chinese Traditional (Big_5)
nl: Traditioneel Chinees (Big_5)

en: Chinese Traditional (Big5-HK_SCS)
nl: Traditioneel Chinees (Big5-HK_SCS)

en: Chinese Traditional (_EUC-TW)
nl: Traditioneel Chinees (_EUC-TW)

en: Cyrillic (_IBM-855)
nl: Cyrillisch (_IBM-855)

en: Cyrillic (I_SO-8859-5)
nl: Cyrillisch (I_SO-8859-5)

en: Cyrillic (IS_O-IR-111)
nl: Cyrillisch (IS_O-IR-111)

en: Cyrillic (_KOI8-R)
nl: Cyrillisch (_KOI8-R)

en: Cyrillic (_MacCyrillic)
nl: Cyrillisch (_MacCyrillic)

en: Cyrillic (_Windows-1251)
nl: Cyrillisch (_Windows-1251)

en: Cyrillic/_Russian (IBM-866)
nl: Cyrillisch/_Russisch (IBM-866)

en: Greek (_ISO-8859-7)
nl: Grieks (_ISO-8859-7)

en: Greek (_MacGreek)
nl: Grieks (_MacGreek)

en: Greek (_Windows-1253)
nl: Grieks (_Windows-1253)

en: Hebrew (_IBM-862)
nl: Hebreeuws (_IBM-862)

en: Hebrew (IS_O-8859-8-I)
nl: Hebreeuws (IS_O-8859-8-I)

en: Hebrew (_MacHebrew)
nl: Hebreeuws (_MacHebrew)

en: Hebrew (_Windows-1255)
nl: Hebreeuws (_Windows-1255)

en: _Visual Hebrew (ISO-8859-8)
nl: _Visueel Hebreeuws (ISO-8859-8)

en: Japanese (_EUC-JP)
nl: Japans (_EUC-JP)

en: Japanese (_ISO-2022-JP)
nl: Japans (_ISO-2022-JP)

en: Japanese (_Shift-JIS)
nl: Japans (_Shift-JIS)

en: Korean (_EUC-KR)
nl: Koreaans (_EUC-KR)

en: Korean (_ISO-2022-KR)
nl: Koreaans (_ISO-2022-KR)

en: Korean (_JOHAB)
nl: Koreaans (_JOHAB)

en: Korean (_UHC)
nl: Koreaans (_UHC)

en: _Celtic (ISO-8859-14)
nl: _Celtisch (ISO-8859-14)

en: _Icelandic (MacIcelandic)
nl: _Ijslands (MacIcelandic)

en: _Nordic (ISO-8859-10)
nl: _Noors (ISO-8859-10)

en: _Persian (MacFarsi)
nl: _Perzisch (MacFarsi)

en: Croatian (Mac_Croatian)
nl: Kroatisch (Mac_Croatian)

en: _Romanian (MacRomanian)
nl: _Roemeens (MacRomanian)

en: R_omanian (ISO-8859-16)
nl: R_oemeens (ISO-8859-16)

en: South _European (ISO-8859-3)
nl: Zuid_europees (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-_620)
nl: Thais (TIS-_620)

en: Thai (IS_O-8859-11)
nl: Baltisch (IS_O-8859-13)

en: _Thai (Windows-874)
nl: _Thais (Windows-874)

en: Turkish (_IBM-857)
nl: Turks (_IBM-857)

en: Turkish (I_SO-8859-9)
nl: Turks (I_SO-8859-9)

en: Turkish (_MacTurkish)
nl: Turks (_MacTurkish)

en: Turkish (_Windows-1254)
nl: Turks (_Windows-1254)

en: Cyrillic/Ukrainian (_KOI8-U)
nl: Cyrillisch/Oekraïns (_KOI8-U)

en: Cyrillic/Ukrainian (Mac_Ukrainian)
nl: Cyrillisch/Oekraïns (Mac_Ukrainian)

en: Vietnamese (_TCVN)
nl: Vietnamees (_TCVN)

en: Vietnamese (_VISCII)
nl: Vietnamees (_VISCII)

en: Vietnamese (V_PS)
nl: Vietnamees (V_PS)

en: Vietnamese (_Windows-1258)
nl: Vietnamees (_Windows-1258)

en: Western (_IBM-850)
nl: Westers (_IBM-850)

en: Western (_ISO-8859-1)
nl: Westers (_ISO-8859-1)

en: Western (IS_O-8859-15)
nl: Westers (IS_O-8859-15)

en: Western (_MacRoman)
nl: Westers (_MacRoman)

en: Western (_Windows-1252)
nl: Westers (_Windows-1252)

note: The following encodings are so rarely used that we don't want to * pollute the "related" part of the encodings menu with them, so we * set the language group to 0 here.
en: English (_US-ASCII)
nl: Engels (_US-ASCII)

note: Translators: this is the title that an unknown encoding will * be displayed as.
en: Unknown (%s)
nl: Onbekend (%s)

en: Text not found
nl: Tekst niet gevonden

en: Search wrapped back to the top
nl: Zoekactie omgeslagen naar het begin

en: Type to search…
nl: Typ om te zoeken…

en: Find previous occurrence of the search string
nl: Zoeken naar vorige positie waar de zoektekst voorkomt

en: Find next occurrence of the search string
nl: Zoeken naar volgende positie waar de zoektekst voorkomt

en: Save
nl: Opslaan

note: Translators: The %s the hostname where this is happening. * Example: mail.google.com.
en: Do you want to save your password for “%s”?
nl: Wilt u uw wachtwoord voor ‘%s’ opslaan?

en: Deny
nl: Weigeren

en: Allow
nl: Toestaan

en: The page at <b>%s</b> wants to know your location.
nl: De pagina <b>%s</b> wil uw locatiegegevens weten.

note: translators: %s here is the address of the web page
en: Loading “%s”…
nl: Laden van ‘%s’…

en: Loading…
nl: Laden…

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This web site presented identification that belongs to a different web site.
nl: Deze website presenteerde identificatie die bij een andere website hoort.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This web site’s identification is too old to trust. Check the date on your computer’s calendar.
nl: De identificatie van deze website is te oud om te vertrouwen. Controleer de datum op de kalender van uw computer.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This web site’s identification was not issued by a trusted organization.
nl: De identificatie van deze website is niet uitgegeven door een vertrouwde organisatie.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This web site’s identification could not be processed. It may be corrupted.
nl: Deze website-identificatie kan niet worden verwerkt. Mogelijk is zij beschadigd.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This web site’s identification has been revoked by the trusted organization that issued it.
nl: De identificatie van deze website is ingetrokken door de vertrouwde organisatie die haar heeft verstrekt.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This web site’s identification cannot be trusted because it uses very weak encryption.
nl: De identificatie van deze website kan niet vertrouwd worden omdat zij zeer zwakke versleuteling gebruikt.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This web site’s identification is only valid for future dates. Check the date on your computer’s calendar.
nl: De identificatie van deze website is alleen geldig voor een datum in de toekomst. Controleer de datum op de kalender van uw computer.

note: Message when a site's TLS certificate is invalid. %s is the site's hostname.
en: This might not be the real %s.
nl: Dit is mogelijk niet de echte %s.

note: Message when a site's TLS certificate is invalid.
en: When you try to connect securely, web sites present identification to prove that your connection has not been maliciously intercepted. There is something wrong with this site’s identification:
nl: Wanneer u een beveiligde verbinding probeert te maken, presenteren websites identificatie om te bewijzen dat uw verbinding niet door kwaadwillenden onderschept wordt. Er is iets mis met de identificatie van deze website:

note: Message when a site's TLS certificate is invalid.
en: A third party may have hijacked your connection. You should continue only if you know there is a good reason why this site does not use trusted identification.
nl: Een derde partij kan uw verbinding hebben gekaapt. U zou alleen moeten verdergaan als u weet dat er een goede reden is waarom deze site geen vertrouwde identificatie heeft.

note: Good advice from Firefox; displays when a site's TLS certificate is invalid.
en: Legitimate banks, stores, and other public sites will not ask you to do this.
nl: Bonafide banken, winkels en andere openbare sites zullen u niet vragen om dit te doen.

en: None specified
nl: Niet opgegeven

note: Page title when a site cannot be loaded. %s is the site's hostname.
en: Problem loading “%s”
nl: Probleem bij het laden van ‘%s’

en: Oops! Unable to display this website.
nl: Oeps! Kon deze webpagina niet weergeven.

en: <p>The site at “%s” seems to be unavailable. The precise error was:</p><p><code>%s</code></p><p>It may be temporarily unavailable or moved to a new address. You may wish to verify that your internet connection is working correctly.</p>
nl: <p>De pagina op ‘%s’ is lijkt niet beschikbaar te zijn. De exacte foutmelding was:</p><p><code>%s</code></p><p>Hij kan tijdelijk onbeschikbaar zijn of verhuisd naar een nieuw adres. Vergeet niet te controleren of uw internetverbinding correct functioneert.</p>

en: Try again
nl: Opnieuw proberen

en: Oops! There may be a problem.
nl: Oeps! Er zou een probleem kunnen zijn.

en: <p>This site may have caused Web to close unexpectedly.</p><p>If this happens again, please report the problem to the <strong>%s</strong> developers.</p>
nl: <p>Deze pagina is mogelijk de oorzaak dat Web onverwachts afgesloten werd.</p><p>Als dit opnieuw gebeurt, meld het probleem dan alstublieft bij de ontwikkelaars van <strong>%s</strong>.</p>

en: Reload Anyway
nl: Toch opnieuw laden

en: Problem displaying “%s”
nl: Probleem bij het weergeven van ‘%s’

en: Oops!
nl: Oeps!

en: Something went wrong while displaying this page. Please reload or visit a different page to continue.
nl: Er ging iets mis bij het weergeven van deze pagina. Gelieve opnieuw te laden of een andere pagina te bezoeken om door te gaan.

note: Title of error page when a website's TLS certificate is invalid.
en: Look out!
nl: Kijk uit!

note: Button on error page when a website's TLS certificate is invalid.
en: Load Anyway
nl: Toch laden

en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: _Open
nl: _Openen

en: _Save
nl: Op_slaan

en: All supported types
nl: Alle ondersteunde types

en: Web pages
nl: Webpagina's

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: All files
nl: Alle bestanden

note: If we don't have XDG user dirs info, return an educated guess.
en: Desktop
nl: Bureaublad

en: Could not create a temporary directory in “%s”.
nl: Kan geen tijdelijke map aanmaken in ‘%s’.

en: The file “%s” exists. Please move it out of the way.
nl: Het bestand ‘%s’ bestaat. Haal het alstublieft uit de weg.

en: Failed to create directory “%s”.
nl: Aanmaken van de map ‘%s’ is mislukt.

note: Translators: The first %s is the username and the second one is the * hostname where this is happening. Example: gnome@gmail.com and * mail.google.com.
en: Password for %s in a form in %s
nl: Wachtwoord voor %s in een formulier op %s

note: Translators: The first %s is the hostname where this is happening. * Example: mail.google.com.
en: Password in a form in %s
nl: Wachtwoord in een formulier op %s

en: Directory “%s” is not writable
nl: Map ‘%s’ is niet beschrijfbaar

en: You do not have permission to create files in this directory.
nl: U heeft geen rechten om bestanden in deze map aan te maken.

en: Directory not Writable
nl: Map is niet beschrijfbaar

en: Cannot overwrite existing file “%s”
nl: Kan bestaand bestand ‘%s’ niet overschrijven

en: A file with this name already exists and you don't have permission to overwrite it.
nl: Een bestand met deze naam bestaat reeds en u heeft geen recht het te overschrijven.

en: Cannot Overwrite File
nl: Kan bestand niet overschrijven

en: Could not display help: %s
nl: Kan hulp niet weergeven: %s

en: Master password needed
nl: Hoofdwachtwoord benodigd

en: The passwords from the previous version are locked with a master password. If you want to import them, please enter your master password below.
nl: De wachtwoorden van de vorige versie zijn afgesloten met een hoofdwachtwoord. Als u ze wilt importeren, voert u dan uw hoofdwachtwoord hieronder in.

en: Failed to copy cookies file from Mozilla.
nl: Kopiëren van cookies-bestand van Mozilla mislukt.

en: Web 3.6 deprecated this directory and tried migrating this configuration to ~/.config/epiphany
nl: Sinds Web 3.6 is deze map verouderd, en deze configuratie is gepoogd te migreren naar ~/.config/epiphany

en: Executes only the n-th migration step
nl: Voert alleen de n-de migratiestap uit

en: Specifies the required version for the migrator
nl: Bepaalt de vereiste versie van de migratie.

en: Specifies the profile where the migrator should run
nl: Bepaalt het profiel voor de migratie

en: Web profile migrator
nl: Web-profielmigrator

en: Web profile migrator options
nl: Opties voor de Web-profielmigrator

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12:34 am"
en: Today %I:%M %p
nl: Vandaag %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12:34 am"
en: Yesterday %I:%M %p
nl: Gisteren %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current week, * strftime format. e.g. "Wed 12:34 am"
en: %a %I:%M %p
nl: %a %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 12:34 am"
en: %b %d %I:%M %p
nl: %d %b %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in a different year, * strftime format. e.g. "Feb 12 1997"
en: %b %d %Y
nl: %d %b %Y

note: impossible time or broken locale settings
en: Unknown
nl: Onbekend

en: Others
nl: Overige

en: Local files
nl: Lokale bestanden

en: The certificate does not match this website
nl: Het certificaat komt niet overeen met deze website

en: The certificate has expired
nl: Het certificaat is verlopen.

en: The signing certificate authority is not known
nl: De autoriteit voor het ondertekenen van het certificaat is onbekend.

en: The certificate contains errors
nl: Het certificaat bevat fouten.

en: The certificate has been revoked
nl: Het certificaat is ingetrokken.

en: The certificate is signed using a weak signature algorithm
nl: Het certificaat is ondertekend met een zwak algoritme voor de ondertekening.

en: The certificate activation time is still in the future
nl: De activeringsdatum van het certificaat ligt in de toekomst.

en: The identity of this website has been verified.
nl: De identiteit van deze website is geverifieerd.

en: The identity of this website has not been verified.
nl: De identiteit van deze website is niet geverifieerd.

note: Label when clicking the lock icon on a secure page. %s is the website's hostname.
en: You are connected to %s
nl: U bent verbonden met %s

note: Label in certificate popover when site is untrusted. %s is a URL.
en: This web site’s digital identification is not trusted. You may have connected to an attacker pretending to be %s.
nl: De digitale identificatie van deze website wordt niet vertrouwd. Mogelijk bent u verbonden met een aanvaller die doet alsof hij %s is.

note: Label in certificate popover when site sends mixed content.
en: Part of this page is insecure.
nl: Deel van deze pagina is onveilig.

note: Label in certificate popover on secure sites.
en: Your connection is secure.
nl: Uw verbinding is beveiligd.

en: _View Certificate…
nl: _Certificaat weergeven…

en: %d second left | %d seconds left
nl[0]: %d seconde te gaan
nl[1]: %d seconden te gaan

en: %d minute left | %d minutes left
nl[0]: %d minuut te gaan
nl[1]: %d minuten te gaan

en: %d hour left | %d hours left
nl[0]: %d uur te gaan
nl[1]: %d uur te gaan

en: %d day left | %d days left
nl[0]: %d dag te gaan
nl[1]: %d dagen te gaan

en: %d week left | %d weeks left
nl[0]: %d week te gaan
nl[1]: %d weken te gaan

en: %d month left | %d months left
nl[0]: %d maand te gaan
nl[1]: %d maanden te gaan

en: Finished
nl: Klaar

en: Error downloading: %s
nl: Fout bij het downloaden: %s

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Open
nl: Openen

en: Show in folder
nl: Tonen in map

en: Starting…
nl: Starten…

note: Translators: the mnemonic shouldn't conflict with any of the * standard items in the GtkEntry context menu (Cut, Copy, Paste, Delete, * Select All, Input Methods and Insert Unicode control character.)
en: Cl_ear
nl: _Wissen

note: Edit actions.
en: _Undo
nl: _Ongedaan maken

en: _Redo
nl: O_pnieuw

en: Drag and drop this icon to create a link to this page
nl: Sleep dit pictogram om een verwijzing naar deze pagina te maken

note: Translators: This string is used when counting bookmarks that * are similar to each other
en: %d bookmark is similar | %d bookmarks are similar
nl[0]: %d bladwijzer is vergelijkbaar
nl[1]: %d bladwijzers zijn vergelijkbaar

en: “%s” Properties
nl: ‘%s’-eigenschappen

en: _Title:
nl: Tit_el:

en: A_ddress:
nl: A_dres:

en: T_opics:
nl: _Onderwerpen:

en: Sho_w all topics
nl: Alle o_nderwerpen tonen

en: _Add
nl: _Toevoegen

en: News
nl: Nieuws

en: Shopping
nl: Winkelen

en: Sports
nl: Sport

en: Travel
nl: Reizen

en: Work
nl: Werk

[ctx: bookmarks]
note: Translators: this topic contains all bookmarks
en: All
nl: Alles

[ctx: bookmarks]
note: Translators: this topic contains the not categorized bookmarks
en: Not Categorized
nl: Niet ingedeeld

[ctx: bookmarks]
note: Translators: this is an automatic topic containing local * websites bookmarks autodiscovered with zeroconf.
en: Nearby Sites
nl: Sites dichtbij

en: Untitled
nl: Naamloos

en: Remove from this topic
nl: Verwijderen uit dit onderwerp

note: Toplevel
en: _File
nl: _Bestand

en: _Edit
nl: Be_werken

en: _View
nl: Beel_d

note: Help.
en: _Help
nl: _Hulp

note: File Menu
en: _New Topic
nl: _Nieuw onderwerp

en: Create a new topic
nl: Nieuw onderwerp aanmaken

en: Open in New _Window | Open in New _Windows
nl[0]: In nieuw _venster openen
nl[1]: In nieuwe _vensters openen

en: Open the selected bookmark in a new window
nl: Geselecteerde bladwijzer openen in een nieuw venster

en: Open in New _Tab | Open in New _Tabs
nl[0]: In nieuw _tabblad openen
nl[1]: In nieuwe _tabbladen openen

en: Open the selected bookmark in a new tab
nl: Geselecteerde bladwijzer openen in een nieuw tabblad

en: _Rename…
nl: _Hernoemen…

en: Rename the selected bookmark or topic
nl: Geselecteerde bladwijzer of onderwerp hernoemen

en: _Properties
nl: _Eigenschappen

en: View or modify the properties of the selected bookmark
nl: Eigenschappen bekijken of bewerken van de geselecteerde bladwijzer

en: _Import Bookmarks…
nl: Bladwijzers i_mporteren…

en: Import bookmarks from another browser or a bookmarks file
nl: Bladwijzers importeren van andere browser of bladwijzerbestand

en: _Export Bookmarks…
nl: Bladwijzers e_xporteren…

en: Export bookmarks to a file
nl: Bladwijzers exporteren naar een bestand

en: _Close
nl: Sl_uiten

en: Close the bookmarks window
nl: Bladwijzervenster sluiten

note: Edit Menu
en: Cu_t
nl: K_nippen

en: Cut the selection
nl: Selectie knippen

en: _Copy
nl: _Kopiëren

en: Copy the selection
nl: Selectie kopiëren

en: _Paste
nl: _Plakken

en: Paste the clipboard
nl: Plakken vanuit klembord

en: _Delete
nl: _Verwijderen

en: Delete the selected bookmark or topic
nl: Geselecteerde bladwijzer of onderwerp verwijderen

en: Select _All
nl: _Alles selecteren

en: Select all bookmarks or text
nl: Alle bladwijzers of tekst selecteren

note: Help Menu
en: _Contents
nl: I_nhoud

en: Display bookmarks help
nl: Hulp voor bladwijzers weergeven

en: _About
nl: _Info

en: Display credits for the web browser creators
nl: Namen van de webbrowser-auteurs weergeven

note: View Menu
en: _Title
nl: Tit_el

en: Show the title column
nl: De titelkolom weergeven

en: Address
nl: Adres

en: Show the address column
nl: De adreskolom weergeven

en: Type a topic
nl: Geef een onderwerp

en: Delete topic “%s”?
nl: Onderwerp ‘%s’ verwijderen?

en: Delete this topic?
nl: Dit onderwerp verwijderen?

en: Deleting this topic will cause all its bookmarks to become uncategorized, unless they also belong to other topics. The bookmarks will not be deleted.
nl: Het verwijderen van dit onderwerp zal leiden tot het ongecategoriseerd raken van de bladwijzers erin, tenzij ze ook behoren tot andere onderwerpen. De bladwijzers zullen niet verwijderd worden.

en: _Delete Topic
nl: Onderwerp _verwijderen

note: Translators: The %s is the name of a Mozilla profile.
en: Mozilla “%s” profile
nl: Mozilla ‘%s’-profiel

en: Import failed
nl: Importeren mislukt

en: Import Failed
nl: Importeren mislukt

en: The bookmarks from “%s” could not be imported because the file is corrupted or of an unsupported type.
nl: Kan de bladwijzers uit ‘%s’ niet importeren omdat het bestand beschadigd is of het type niet wordt ondersteund.

en: Import Bookmarks from File
nl: Bladwijzers importeren uit een bestand

en: Firefox/Mozilla bookmarks
nl: Firefox/Mozilla-bladwijzers

en: Galeon/Konqueror bookmarks
nl: Galeon/Konqueror-bladwijzers

en: Web bookmarks
nl: Webbladwijzers

en: Export Bookmarks
nl: Bladwijzers exporteren

en: Bookmarks
nl: Bladwijzers

note: Make a format selection combo & label
en: File f_ormat:
nl: Bestandsf_ormaat:

en: Import Bookmarks
nl: Bladwijzers importeren

en: I_mport
nl: I_mporteren

en: Import bookmarks from:
nl: Bladwijzers importeren uit:

en: File
nl: Bestand

en: _Copy Address
nl: Adres _kopiëren

en: Topics
nl: Onderwerpen

en: Title
nl: Titel

note: FIXME !!!!
en: Open in New _Tabs
nl: In _nieuwe tabbladen openen

en: Open the bookmarks in this topic in new tabs
nl: De bladwijzers in dit onderwerp in nieuwe tabbladen openen

en: Create topic “%s”
nl: Onderwerp ‘%s’ aanmaken

en: Clear Personal Data
nl: Persoonlijke gegevens wissen

en: C_lear
nl: _Wissen

en: Select the personal data you wish to clear
nl: Selecteer de persoonlijke gegevens die u wilt wissen

en: You are about to clear personal data that is stored about the web pages you have visited. Check the types of information that you want to remove:
nl: U staat op het punt om persoonlijke gegevens over de door u bezochte webpagina's te wissen. Vink de soorten informatie aan die u wilt verwijderen:

en: Cache and _temporary files
nl: Buffer en _tijdelijke bestanden

en: Browsing _history
nl: Browse-_geschiedenis

en: Saved _passwords
nl: Opgeslagen _wachtwoorden

en: You cannot undo this action. The data you are choosing to clear will be removed forever.
nl: U kunt deze actie niet ongedaan maken. De gegevens die u besluit te wissen zullen definitief verwijderd worden.

en: C_lear All
nl: _Alles wissen

en: Site
nl: Pagina

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Delete the selected cookies
nl: De geselecteerde cookies verwijderen

note: File actions.
en: _New Window
nl: _Nieuw venster

en: New _Incognito Window
nl: Nieuw _incognitovenster

en: Reopen Closed _Tab
nl: Gesloten _tabblad heropenen

note: Toplevel
en: _Bookmarks
nl: Bl_adwijzers

en: _History
nl: _Geschiedenis

en: Pr_eferences
nl: _Voorkeuren

en: _Quit
nl: A_fsluiten

en: Text Encoding
nl: Tekstcodering

en: _Automatic
nl: _Automatisch

en: Use the encoding specified by the document
nl: De door het document gespecificeerde codering gebruiken

en: _Use a different encoding:
nl: Andere _codering gebruiken:

en: History
nl: Geschiedenis

en: Search history
nl: Geschiedenis wissen

en: Date
nl: Datum

en: Name
nl: Naam

en: Location
nl: Locatie

en: Remove the selected pages from history
nl: De geselecteerde pagina's verwijderen uit de geschiedenis

en: Open the selected pages in new tabs
nl: Geselecteerde pagina's openen in nieuwe tabbladen

en: _Copy Location
nl: _Locatie kopiëren

en: Add _Bookmark
nl: _Bladwijzer toevoegen

en: Passwords
nl: Wachtwoorden

en: Search passwords
nl: Wachtwoorden doorzoeken

en: User Name
nl: Gebruikersnaam

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Forget the selected passwords
nl: De geselecteerde wachtwoorden vergeten

en: Reveal all the passwords
nl: Alle wachtwoorden onthullen

en: _Copy Password
nl: Wachtwoord _kopiëren

en: C_opy Username
nl: Gebruikersnaam k_opiëren

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: _Download folder:
nl: _Downloadmap:

en: A_utomatically open downloaded files
nl: Auto_matisch gedownloade bestanden openen

en: Search
nl: Zoeken

en: _Engine:
nl: _Machine:

en: Web Content
nl: Webinhoud

en: Allow popup _windows
nl: Opduikvensters _toestaan

en: Allow _advertisements
nl: _Advertenties toestaan

en: Enable _plugins
nl: _Plugins inschakelen

en: General
nl: Algemeen

en: Fonts
nl: Lettertypen

en: _Use system fonts
nl: _Systeemlettertypen gebruiken

en: Sans serif font:
nl: Schreefloos lettertype:

en: Serif font:
nl: Lettertype met schreef:

en: Monospace font:
nl: Vaste breedte-lettertype:

en: Style
nl: Stijl

en: Use custom _stylesheet
nl: Aangepast stijl_blad gebruiken

en: _Edit Stylesheet…
nl: Stijlblad be_werken…

en: Fonts & Style
nl: Lettertypen & Stijl

en: Manage _Cookies
nl: _Cookies beheren

en: _Always accept
nl: _Altijd accepteren

en: Only _from sites you visit
nl: Alleen van webpagina's die u _bezoekt

note: Refers to "Only from sites you visit" option under Cookies.
en: <small>For example, not from advertisers on these sites</small>
nl: <small>Bijvoorbeeld niet van adverteerders op deze pagina's</small>

en: _Never accept
nl: _Nooit accepteren

en: _Tell web sites I do not want to be tracked
nl: Websites vertellen mij niet te volgen (tracken)

en: Manage _Passwords
nl: _Wachtwoorden beheren

en: _Remember passwords
nl: Wachtwoorden _onthouden

en: Temporary Files
nl: Tijdelijke bestanden

en: _Disk space:
nl: _Schijfruimte:

en: Encodings
nl: Coderingen

en: De_fault:
nl: St_andaard:

en: _Remove
nl: _Verwijderen

en: _Up
nl: _Omhoog

en: _Down
nl: Om_laag

en: Spell checking
nl: Spellingcontrole

en: _Enable spell checking
nl: Sp_ellingcontrole inschakelen

en: Language
nl: Taal

en: Add Language
nl: Taal toevoegen

en: Choose a l_anguage:
nl: Kies een t_aal:

en: Stop
nl: Afbreken

en: Stop current data transfer
nl: De huidige dataoverdracht afbreken

en: _Reload
nl: _Herladen

en: Display the latest content of the current page
nl: De nieuwste inhoud van de huidige pagina weergeven

en: _Other…
nl: _Overige…

en: Other encodings
nl: Overige coderingen

en: Clear browsing history?
nl: Geschiedenis wissen?

en: Clearing the browsing history will cause all history links to be permanently deleted.
nl: Het verwijderen van de geschiedenis zal alle verwijzingen in de geschiedenis permanent verwijderen.

en: Open a new tab in an existing browser window
nl: Een nieuw tabblad openen in een bestaand browservenster

en: Open a new browser window
nl: Een nieuw browservenster openen

en: Import bookmarks from the given file
nl: Bladwijzers importeren van het gegeven bestand

en: FILE
nl: BESTAND

en: Load the given session file
nl: Het gegeven sessiebestand laden

en: Add a bookmark
nl: Bladwijzer toevoegen

en: Start a private instance
nl: Privé-instantie starten

en: Start an instance in incognito mode
nl: Een browserinstantie in incognitomodus starten

en: Start an instance in netbank mode
nl: Een browserinstantie in internetbankieren-modus starten

en: Start the browser in application mode
nl: De browser in toepassingsmodus starten

en: Profile directory to use in the private instance
nl: Te gebruiken profielmap in de privé-instantie

en: DIR
nl: MAP

en: URL …
nl: URL…

en: Could not start Web
nl: Kon Web niet starten

en: Startup failed because of the following error:
    %s
nl: Opstarten is mislukt vanwege de volgende fout:
    %s

en: Web options
nl: Web-opties

en: Close tab
nl: Tabblad sluiten

en: Search the Web for %s
nl: Het web doorzoeken naar %s

en: _Open…
nl: _Openen…

en: Save _As…
nl: Opslaan _als…

en: Save As _Web Application…
nl: Als _webtoepassing opslaan…

en: _Print…
nl: Af_drukken…

en: S_end Link by Email…
nl: Verwijzing ve_rsturen per e-mail…

en: Re_do
nl: Op_nieuw

en: _Find…
nl: _Zoeken…

en: Find Ne_xt
nl: V_olgende zoeken

en: Find Pre_vious
nl: Vo_rige zoeken

en: Edit _Bookmarks
nl: Bladwijzers be_werken

note: View actions.
en: _Stop
nl: _Afbreken

en: Zoom _In
nl: _Inzoomen

en: Zoom O_ut
nl: _Uitzoomen

en: _Normal Size
nl: _Normale grootte

en: Text _Encoding
nl: Tekst_codering

en: _Page Source
nl: B_ron weergeven

note: Bookmarks actions.
en: _Add Bookmark…
nl: _Bladwijzer toevoegen…

note: Go actions.
en: _Location…
nl: _Locatie…

note: Tabs actions.
en: _Previous Tab
nl: _Vorig tabblad

en: _Next Tab
nl: V_olgend tabblad

en: Move Tab _Left
nl: Tabblad naar lin_ks verplaatsen

en: Move Tab _Right
nl: Tabblad naar _rechts verplaatsen

en: _Detach Tab
nl: Tabblad los_scheuren

note: View actions.
en: _Downloads Bar
nl: _Downloadsbalk

en: _Fullscreen
nl: _Volledig scherm

en: Popup _Windows
nl: _Opduikvensters

en: Selection Caret
nl: Selectie-tekstcursor

note: Document.
en: Add Boo_kmark…
nl: _Bladwijzer toevoegen…

note: Links.
en: Open Link in New _Window
nl: Verwijzing openen in _nieuw venster

en: Open Link in New _Tab
nl: Verwijzing openen in een nieuw _tabblad

en: _Save Link As…
nl: Verwijzing opslaan _als…

en: _Copy Link Address
nl: Verwijzing _kopiëren

en: _Copy E-mail Address
nl: E-_mailadres kopiëren

note: Images.
en: View _Image in New Tab
nl: _Afbeelding bekijken in nieuw tabblad

en: Copy I_mage Address
nl: Afbeeldingsadres _kopiëren

en: _Save Image As…
nl: Afbeelding op_slaan als…

en: Set as _Wallpaper
nl: Als _achtergrond instellen

note: Video.
en: Open Video in New _Window
nl: Video in nieuw _venster openen

en: Open Video in New _Tab
nl: Video in nieuw _tabblad openen

en: _Save Video As…
nl: Video opslaan _als…

en: _Copy Video Address
nl: Video-adres _kopiëren

note: Audio.
en: Open Audio in New _Window
nl: Audio in nieuw _venster openen

en: Open Audio in New _Tab
nl: Audio in nieuw _tabblad openen

en: _Save Audio As…
nl: Audio opslaan _als…

en: _Copy Audio Address
nl: Adres _kopiëren

en: There are unsubmitted changes to form elements
nl: Er zijn niet-verstuurde wijzigingen in delen van het formulier

en: If you close the document anyway, you will lose that information.
nl: Als u het document desondanks sluit, verliest u die informatie.

en: Close _Document
nl: Do_cument sluiten

en: There are ongoing downloads in this window
nl: Dit venster bevat actieve downloads

en: If you close this window, the downloads will be cancelled
nl: Als u dit venster sluit, dan worden de downloads geannuleerd

en: Close window and cancel downloads
nl: Venster sluiten en downloads annuleren

en: Save As
nl: Opslaan als

en: Save As Application
nl: Opslaan als toepassing

en: Print
nl: Afdrukken

en: Bookmark
nl: Bladwijzer

en: Find
nl: Zoeken

note: Translators: This refers to text size
en: Larger
nl: Groter

note: Translators: This refers to text size
en: Smaller
nl: Kleiner

en: Back
nl: Terug

en: Forward
nl: Vooruit

en: Zoom
nl: Zoomen

en: New _Tab
nl: Nieuw _tabblad

en: Go to most visited
nl: Ga naar meest bezocht

en: Save Link As
nl: Verwijzing opslaan als

en: Save Image As
nl: Afbeelding opslaan als

en: Save Media As
nl: Media opslaan als

[ctx: language]
note: Translators: this refers to a user-define language code * (one which isn't in our built-in list).
en: User defined (%s)
nl: Gebruikergedefinieerd (%s)

en: System language (%s) | System languages (%s)
nl[0]: Systeemtaal (%s)
nl[1]: Systeemtalen (%s)

en: Select a Directory
nl: Kies een map

note: For the preferences dialog. Must exactly match the URL * you chose in the gschema, but with & instead of &amp; * If the match is not exact, there will be a spurious, ugly * entry in the preferences combo, so please test this.
en: https://duckduckgo.com/?q=%s&t=epiphany
nl: https://duckduckgo.com/?q=%s&t=epiphany&kl=nl-nl&kad=nl_NL

note: For the preferences dialog. Consider a regional variant, like google.co.uk
en: https://google.com/search?q=%s
nl: https://www.google.nl/search?q=%s

note: For the preferences dialog. Consider a regional variant, like uk.bing.com
en: https://www.bing.com/search?q=%s
nl: http://nl.bing.com/search?q=%s

en: A web application named '%s' already exists. Do you want to replace it?
nl: Een webtoepassing met de naam ‘%s’ bestaat al. Wilt u haar vervangen?

en: Replace
nl: Vervangen

en: An application with the same name already exists. Replacing it will overwrite it.
nl: Een toepassing met dezelfde naam bestaat al. Als u haar vervangt wordt zij overschreven.

en: The application '%s' is ready to be used
nl: De toepassing ‘%s’ is klaar voor gebruik

en: The application '%s' could not be created
nl: Kon de toepassing ‘%s’ niet aanmaken

en: Launch
nl: Starten

note: Show dialog with icon, title.
en: Create Web Application
nl: Webtoepassing aanmaken

en: C_reate
nl: _Aanmaken

en: Contact us at:
nl: Wij zijn te bereiken op:

en: Contributors:
nl: Met bijdragen van:

en: Past developers:
nl: Ex-ontwikkelaars:

en: A simple, clean, beautiful view of the web.
    Powered by WebKit %d.%d.%d
nl: Een simpele, heldere en mooie weergave van het web.
    Op basis van Webkit %d.%d.%d

en: Web Website
nl: Webstek van Web

en: Enable caret browsing mode?
nl: Cursornavigatie inschakelen?

en: Pressing F7 turns caret browsing on or off. This feature places a moveable cursor in web pages, allowing you to move around with your keyboard. Do you want to enable caret browsing?
nl: Door op F7 te drukken zet u cursornavigatie aan of uit. Deze functie plaatst een verplaatsbare cursor op webpagina's, zodat u met het toetsenbord door de pagina kunt bewegen. Wilt u cursornavigatie inschakelen?

en: _Enable
nl: _Inschakelen
