epiphany - en to pl translation catalogue (571 entries)

en: Search the web
pl: Przeszukiwanie sieci WWW

note: Translators: you can use the regions listed in https://duckduckgo.com/params to boost a particular region associated with your language. For instance, for translators to Finnish, it might make sense to add kl=fi-fi to the search URL in order to boost results from Finland. Additionally, the 'kad' par
en: https://duckduckgo.com/?t=epiphany
pl: https://duckduckgo.com/?t=epiphany&amp;kl=pl-pl&amp;kad=pl_PL

note: Translators: you can use the regions listed in https://duckduckgo.com/params to boost a particular region associated with your language. For instance, for translators to Finnish, it might make sense to add kl=fi-fi to the search URL in order to boost results from Finland. Additionally, the 'kad' par
en: https://duckduckgo.com/?q=%s&amp;t=epiphany
pl: https://duckduckgo.com/?q=%s&amp;t=epiphany&amp;kl=pl-pl&amp;kad=pl_PL

en: Web browser for GNOME
pl: Przeglądarka WWW dla środowiska GNOME

en: The web browser for GNOME, featuring tight integration with the desktop and a simple and intuitive user interface that allows you to focus on your web pages.
pl: Przeglądarka WWW dla środowiska GNOME, oferująca ścisłą integrację z pulpitem oraz prosty i intuicyjny interfejs użytkownika, umożliwiający skupienie się na stronach WWW.

en: Web
pl: WWW

en: Web Browser
pl: Przeglądarka WWW

en: Epiphany Web Browser
pl: Przeglądarka WWW Epiphany

en: Browse the web
pl: Przeglądanie stron WWW

en: web;browser;internet;
pl: www;web;przeglądarka;wyszukiwarka;internet;sieć;

en: New Incognito Window
pl: Nowe okno incognito

en: Browse with caret
pl: Przeglądanie za pomocą karetki

note: DuckDuckGo is the default search engine. Must exactly match the URL used in the preferences dialog, except this string is surrounded by single quotes and uses &amp; instead of simply &. If the match is not otherwise exact, there will be a spurious, ugly entry in the preferences combo, so please test
en: 'https://duckduckgo.com/?q=%s&amp;t=epiphany'
pl: 'https://duckduckgo.com/?q=%s&amp;t=epiphany&amp;kl=pl-pl&amp;kad=pl_PL'

en: URL Search
pl: Adres URL wyszukiwania

en: Search string for keywords entered in the URL bar.
pl: Ciąg wyszukiwania dla słów kluczowych wprowadzonych w pasku adresu.

en: User agent
pl: Agent użytkownika

en: String that will be used as user agent, to identify the browser to the web servers.
pl: Ciąg używany jako agent użytkownika do identyfikacji przeglądarki przez serwery WWW.

en: Automatic downloads
pl: Automatyczne pobieranie

en: When files cannot be opened by the browser they are automatically downloaded to the download folder and opened with the appropriate application.
pl: Kiedy pliki nie mogą zostać otwarte przez przeglądarkę, to są automatycznie pobierane do katalogu pobierania i otwarte za pomocą odpowiedniego programu.

en: Force new windows to be opened in tabs
pl: Wymuszenie otwierania nowych okien w kartach

en: Force new window requests to be opened in tabs instead of using a new window.
pl: Wymuszenie otwierania nowych okien w kartach zamiast użycia nowego okna.

en: Remember passwords
pl: Zapamiętywanie haseł

en: Whether to store and prefill passwords in websites.
pl: Określa, czy przechowywać i wypełniać hasła na witrynach.

en: Automatically manage offline status with NetworkManager
pl: Automatyczne zarządzanie stanem offline za pomocą usługi NetworkManager

en: Enable smooth scrolling
pl: Włączenie płynnego przewijania

en: Don't use an external application to view page source.
pl: Bez używania zewnętrznego programu do wyświetlania źródła strony.

en: Whether to automatically restore the last session
pl: Określa, czy automatycznie przywracać ostatnią sesję

en: Defines how the session will be restored during startup. Allowed values are 'always' (the previous state of the application is always restored), 'crashed' (the session is only restored if the application crashes) and 'never' (the homepage is always shown).
pl: Określa sposób, w haki sesja ma być przywracana podczas uruchamiania. Dozwolone wartości to "always" (poprzedni stan programu jest zawsze przywracany), "crashed" (sesja jest przywracana tylko, jeśli program uległ awarii) i "never" (zawsze wyświetlana jest strona domowa).

en: Whether to delay loading of tabs that are not immediately visible on session restore
pl: Określa, czy opóźniać wczytywanie kart, które nie są od razu widoczne podczas przywracania sesji

en: When this option is set to true, tabs will not start loading until the user switches to them, upon session restore.
pl: Jeśli ta opcja jest ustawiona na "true", to podczas przywracania sesji karty nie będą wczytywane, dopóki użytkownik nie przełączy na nie.

en: Process model
pl: Model przetwarzania

en: This option allows to set the process model used. Use 'shared-secondary-process' to use a single web process shared by all the tabs and 'one-secondary-process-per-web-view' to use a different web process for each tab.
pl: Ta opcja umożliwia ustawienie modelu przetwarzania. Należy użyć "shared-secondary-process", aby jeden proces sieciowy był współdzielony przez wszystkie karty, a "one-secondary-process-per-web-view", aby na każdą kartę użyty został inny proces sieciowy.

en: Toolbar style
pl: Styl paska narzędziowego

en: Toolbar style. Allowed values are "" (use GNOME default style), "both" (text and icons), "both-horiz" (text besides icons), "icons", and "text".
pl: Styl paska narzędziowego. Dozwolone wartości to "" (domyślny styl środowiska GNOME), "both" (tekst i ikony), "both-horiz" (tekst obok ikon), "icons" (ikony) i "text" (tekst).

en: [Deprecated]
pl: [Przestarzałe]

en: [Deprecated] This setting is deprecated, use 'tabs-bar-visibility-policy' instead.
pl: [Przestarzałe] To ustawienie jest przestarzałe, należy używać opcji "tabs-bar-visibility-policy" zamiast tego.

en: Visibility of the downloads window
pl: Widoczność okna pobierania

en: Hide or show the downloads window. When hidden, a notification will be shown when new downloads are started.
pl: Ukrywa lub wyświetla okno pobierania. Kiedy jest ukryte, wyświetlone zostanie powiadomienie po rozpoczęciu nowego pobierania.

en: The visibility policy for the tabs bar.
pl: Polityka widoczności paska kart.

en: Controls when the tabs bar is shown. Possible values are 'always' (the tabs bar is always shown), 'more-than-one' (the tabs bar is only shown if there's two or more tabs) and 'never' (the tabs bar is never shown).
pl: Kontroluje, kiedy wyświetlany jest pasek kart. Możliwe wartości to "always" (pasek jest zawsze wyświetlany), "more-than-one" (pasek jest wyświetlany tylko, jeśli otwarte są dwie lub więcej kart) i "never" (pasek nigdy nie jest wyświetlany).

en: Minimum font size
pl: Minimalny rozmiar czcionki

en: Use GNOME fonts
pl: Użycie czcionek środowiska GNOME

en: Use GNOME font settings.
pl: Używa ustawień czcionki środowiska GNOME.

en: Custom sans-serif font
pl: Własna czcionka bezszeryfowa

en: A value to be used to override sans-serif desktop font when use-gnome-fonts is set.
pl: Wartość używana do zastąpienia czcionki bezszeryfowej środowiska, kiedy ustawiona jest opcja "use-gnome-fonts".

en: Custom serif font
pl: Własna czcionka szeryfowa

en: A value to be used to override serif desktop font when use-gnome-fonts is set.
pl: Wartość używana do zastąpienia czcionki szeryfowej środowiska, kiedy ustawiona jest opcja "use-gnome-fonts".

en: Custom monospace font
pl: Własna czcionka o stałej szerokości

en: A value to be used to override monospace desktop font when use-gnome-fonts is set.
pl: Wartość używana do zastąpienia czcionki o stałej szerokości środowiska, kiedy ustawiona jest opcja "use-gnome-fonts".

en: Use own colors
pl: Użycie własnych kolorów

en: Use your own colors instead of the colors the page requests.
pl: Używa własnych kolorów zamiast kolorów żądanych przez witrynę.

en: Use own fonts
pl: Użycie własnych czcionek

en: Use your own fonts instead of the fonts the page requests.
pl: Używa własnych czcionek zamiast czcionek żądanych przez witrynę.

en: Use a custom CSS
pl: Użycie własnych stylów CSS

en: Use a custom CSS file to modify websites own CSS.
pl: Używa własnego pliku stylów CSS, aby zmodyfikować styl witryny.

en: Enable spell checking
pl: Włączenie sprawdzania pisowni

en: Spell check any text typed in editable areas.
pl: Sprawdza pisownię tekstu wpisanego w pola tekstowe.

en: Default encoding
pl: Domyślne kodowanie

en: Default encoding. Accepted values are the ones WebKitGTK+ can understand.
pl: Domyślne kodowanie. Przyjmowane są tylko wartości, które rozpoznaje biblioteka WebKitGTK+.

en: Languages
pl: Języki

en: Preferred languages, two letter codes.
pl: Preferowane języki jako dwuliterowe kody.

en: Cookie accept
pl: Akceptowanie ciasteczek

en: Where to accept cookies from. Possible values are "always", "no-third-party" and "never".
pl: Określa, skąd akceptować ciasteczka. Możliwe wartości to "always" (akceptowanie wszystkich ciasteczek), "no-third-party" (nieakceptowanie ciasteczek od podmiotów zewnętrznych) i "never" (nieakceptowanie żadnych ciasteczek).

en: Image animation mode
pl: Tryb animacji obrazów

en: How to present animated images. Possible values are "normal", "once" and "disabled".
pl: Jak wyświetlać animowane obrazy. Możliwe wartości to "normal" (wyświetlanie animacji), "once" (wyświetlanie animacji tylko raz) i "disabled" (bez animacji).

en: Allow popups
pl: Zezwalanie na otwieranie wyskakujących okien

en: Allow sites to open new windows using JavaScript (if JavaScript is enabled).
pl: Zezwala witrynom na otwieranie nowych okien używając języka JavaScript (jeśli jest on włączony).

en: Enable Plugins
pl: Obsługa wtyczek

en: Enable JavaScript
pl: Obsługa języka JavaScript

en: Enable WebGL
pl: Obsługa protokołu WebGL

en: Whether to enable support for WebGL contexts.
pl: Określa, czy włączyć obsługę kontekstów protokołu WebGL.

en: Enable WebAudio
pl: Obsługa protokołu WebAudio

en: Whether to enable support for WebAudio.
pl: Określa, czy włączyć obsługę protokołu WebAudio.

en: Do Not Track
pl: Bez śledzenia

en: Whether to tell websites that we do not wish to be tracked. Please note that web pages are not forced to follow this setting.
pl: Określa, czy informować witryny, że użytkownik nie chce być śledzony. Proszę zauważyć, że witryny nie muszą uwzględniać tego ustawienia.

en: Enable Adblock
pl: Włączenie blokowania reklam

en: Whether to block the embedded advertisements that web pages might want to show.
pl: Określa, czy blokować osadzone reklamy na stronach WWW.

en: The downloads folder
pl: Katalog pobierania

en: The path of the folder where to download files to; or "Downloads" to use the default downloads folder, or "Desktop" to use the desktop folder.
pl: Ścieżka do katalogu, do którego pobierać pliki. Wartość "Downloads" spowoduje użycie domyślnego katalogu pobierania, a wartość "Desktop" spowoduje użyciu katalogu pulpitu.

en: Whether to show the title column in the bookmarks window.
pl: Określa, czy wyświetlać kolumnę tytułu w oknie zakładek.

en: Whether to show the address column in the bookmarks window.
pl: Określa, czy wyświetlać kolumnę adresu w oknie zakładek.

en: Installed plugins
pl: Zainstalowane wtyczki

en: Plugins
pl: Wtyczki

en: Plugins are disabled in the preferences
pl: Wtyczki są wyłączone w preferencjach

en: Enabled
pl: Włączone

note: webkit_plugin_get_enabled (plugin) &&
en: Yes
pl: Tak

en: No
pl: Nie

en: MIME type
pl: Typ MIME

en: Description
pl: Opis

en: Suffixes
pl: Przyrostki

en: Memory usage
pl: Użycie pamięci

en: Version %s
pl: Wersja %s

en: About Web
pl: O programie

en: A simple, clean, beautiful view of the web
pl: Prosta i łatwa w użyciu przeglądarka WWW

en: Applications
pl: Programy

en: List of installed web applications
pl: Lista zainstalowanych programów WWW

note: Note for translators: this refers to the installation date.
en: Installed on:
pl: Zainstalowano:

en: Remove from overview
pl: Usuń z podglądu

en: Most Visited
pl: Najczęściej odwiedzane

en: Private Browsing
pl: Tryb prywatny

en: You are currently browsing <em>incognito</em>. Pages viewed in this mode will not show up in your browsing history and all stored information will be cleared when you close the window. Files you download will be kept.
pl: Obecnie używany jest tryb <em>incognito</em>. Strony przeglądane w tym trybie nie zostaną zachowane w historii przeglądarki, a wszystkie przechowywane informacje zostaną wyczyszczone po zamknięciu okna. Pobrane pliki zostaną zachowane.

en: Incognito mode hides your activity only from people using this computer.
pl: Tryb incognito ukrywa wykonywane operacje wyłącznie przed osobami korzystającymi z tego komputera.

en: It will not hide your activity from your employer if you are at work. Your internet service provider, your government, other governments, the websites that you visit, and advertisers on these websites may still be tracking you.
pl: Tryb ten nie ukryje wykonywanych operacji przed pracodawcą, gdy użytkownik jest w pracy. Dostawca usług internetowych, rząd kraju użytkownika lub inne organy państwowe, odwiedzane witryny i reklamodawcy na witrynach wciąż mogą śledzić działania użytkownika.

note: characters
en: Blank page
pl: Pusta strona

en: Press %s to exit fullscreen
pl: Naciśnięcie klawisza %s wyłączy pełny ekran

note: Translators: 'ESC' and 'F11' are keyboard keys.
en: ESC
pl: Esc

en: Send an email message to “%s”
pl: Wyślij wiadomość e-mail na adres "%s"

en: Arabic (_IBM-864)
pl: Arabskie (_IBM-864)

en: Arabic (ISO-_8859-6)
pl: Arabskie (ISO-_8859-6)

en: Arabic (_MacArabic)
pl: Arabskie (_MacArabic)

en: Arabic (_Windows-1256)
pl: Arabskie (_Windows-1256)

en: Baltic (_ISO-8859-13)
pl: Bałtyckie (I_SO-8859-13)

en: Baltic (I_SO-8859-4)
pl: Bałtyckie (I_SO-8859-4)

en: Baltic (_Windows-1257)
pl: Bałtyckie (_Windows-1257)

en: _Armenian (ARMSCII-8)
pl: _Armeńskie (ARMSCII-8)

en: _Georgian (GEOSTD8)
pl: _Gruzińskie (GEOSTD8)

en: Central European (_IBM-852)
pl: Środkowoeuropejskie (_IBM-852)

en: Central European (I_SO-8859-2)
pl: Środkowoeuropejskie (I_SO-8859-2)

en: Central European (_MacCE)
pl: Środkowoeuropejskie (_MacCE)

en: Central European (_Windows-1250)
pl: Środkowoeuropejskie (_Windows-1250)

en: Chinese Simplified (_GB18030)
pl: Chińskie uproszczone (_GB18030)

en: Chinese Simplified (G_B2312)
pl: Chińskie uproszczone (G_B2312)

en: Chinese Simplified (GB_K)
pl: Chińskie uproszczone (GB_K)

en: Chinese Simplified (_HZ)
pl: Chińskie uproszczone (_HZ)

en: Chinese Simplified (_ISO-2022-CN)
pl: Chińskie uproszczone (_ISO-2022-CN)

en: Chinese Traditional (Big_5)
pl: Chińskie tradycyjne (Big_5)

en: Chinese Traditional (Big5-HK_SCS)
pl: Chińskie tradycyjne (Big5-HK_SCS)

en: Chinese Traditional (_EUC-TW)
pl: Chińskie tradycyjne (_EUC-TW)

en: Cyrillic (_IBM-855)
pl: Cyrylica (_IBM-855)

en: Cyrillic (I_SO-8859-5)
pl: Cyrylica (I_SO-8859-5)

en: Cyrillic (IS_O-IR-111)
pl: Cyrylica (IS_O-IR-111)

en: Cyrillic (_KOI8-R)
pl: Cyrylica (_KOI8-R)

en: Cyrillic (_MacCyrillic)
pl: Cyrylica (_MacCyrillic)

en: Cyrillic (_Windows-1251)
pl: Cyrylica (_Windows-1251)

en: Cyrillic/_Russian (IBM-866)
pl: Cyrylica/_Rosyjskie (IBM-866)

en: Greek (_ISO-8859-7)
pl: Greckie (_ISO-8859-7)

en: Greek (_MacGreek)
pl: Greckie (_MacGreek)

en: Greek (_Windows-1253)
pl: Greckie (_Windows-1253)

en: Gujarati (_MacGujarati)
pl: Gudżarati (_MacGujarati)

en: Hebrew (_IBM-862)
pl: Hebrajskie (_IBM-862)

en: Hebrew (IS_O-8859-8-I)
pl: Hebrajskie (IS_O-8859-8-I)

en: Hebrew (_MacHebrew)
pl: Hebrajskie (_MacHebrew)

en: Hebrew (_Windows-1255)
pl: Hebrajskie (_Windows-1255)

en: _Visual Hebrew (ISO-8859-8)
pl: Hebrajskie _wizualne (ISO-8859-8)

en: Japanese (_EUC-JP)
pl: Japońskie (_EUC-JP)

en: Japanese (_ISO-2022-JP)
pl: Japońskie (_ISO-2022-JP)

en: Japanese (_Shift-JIS)
pl: Japońskie (_Shift-JIS)

en: Korean (_EUC-KR)
pl: Koreańskie (_EUC-KR)

en: Korean (_ISO-2022-KR)
pl: Koreańskie (_ISO-2022-KR)

en: Korean (_JOHAB)
pl: Koreańskie (_JOHAB)

en: Korean (_UHC)
pl: Koreańskie (_UHC)

en: _Celtic (ISO-8859-14)
pl: _Celtyckie (ISO-8859-14)

en: _Icelandic (MacIcelandic)
pl: _Islandzkie (MacIcelandic)

en: _Nordic (ISO-8859-10)
pl: _Nordyckie (ISO-8859-10)

en: _Persian (MacFarsi)
pl: Perskie (Mac_Farsi)

en: Croatian (Mac_Croatian)
pl: Chorwackie (Mac_Croatian)

en: _Romanian (MacRomanian)
pl: _Rumuńskie (MacRomanian)

en: R_omanian (ISO-8859-16)
pl: Rumuńskie (IS_O-8859-16)

en: South _European (ISO-8859-3)
pl: Południowo_europejskie (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-_620)
pl: Tajskie (TIS-_620)

en: Thai (IS_O-8859-11)
pl: Tajskie (IS_O-8859-11)

en: _Thai (Windows-874)
pl: _Tajskie (Windows-874)

en: Turkish (_IBM-857)
pl: Tureckie (_IBM-857)

en: Turkish (I_SO-8859-9)
pl: Tureckie (I_SO-8859-9)

en: Turkish (_MacTurkish)
pl: Tureckie (_MacTurkish)

en: Turkish (_Windows-1254)
pl: Tureckie (_Windows-1254)

en: Unicode (UTF-_8)
pl: Unikod (UTF-_8)

en: Cyrillic/Ukrainian (_KOI8-U)
pl: Cyrylica/Ukraińskie (_KOI8-U)

en: Cyrillic/Ukrainian (Mac_Ukrainian)
pl: Cyrylica/Ukraińskie (Mac_Ukrainian)

en: Vietnamese (_TCVN)
pl: Wietnamskie (_TCVN)

en: Vietnamese (_VISCII)
pl: Wietnamskie (_VISCII)

en: Vietnamese (V_PS)
pl: Wietnamskie (V_PS)

en: Vietnamese (_Windows-1258)
pl: Wietnamskie (_Windows-1258)

en: Western (_IBM-850)
pl: Zachodnie (_IBM-850)

en: Western (_ISO-8859-1)
pl: Zachodnie (_ISO-8859-1)

en: Western (IS_O-8859-15)
pl: Zachodnie (IS_O-8859-15)

en: Western (_MacRoman)
pl: Zachodnie (_MacRoman)

en: Western (_Windows-1252)
pl: Zachodnie (_Windows-1252)

note: The following encodings are so rarely used that we don't want to * pollute the "related" part of the encodings menu with them, so we * set the language group to 0 here.
en: English (_US-ASCII)
pl: Angielskie (_US-ASCII)

en: Unicode (UTF-_16 BE)
pl: Unikod (UTF-_16 BE)

en: Unicode (UTF-1_6 LE)
pl: Unikod (UTF-1_6 LE)

en: Unicode (UTF-_32 BE)
pl: Unikod (UTF-_32 BE)

en: Unicode (UTF-3_2 LE)
pl: Unikod (UTF-3_2 LE)

note: Translators: this is the title that an unknown encoding will * be displayed as.
en: Unknown (%s)
pl: Nieznane (%s)

en: Text not found
pl: Nie odnaleziono tekstu

en: Search wrapped back to the top
pl: Automatyczny powrót do początku

en: Type to search…
pl: Wyszukiwanie…

en: Find previous occurrence of the search string
pl: Wyszukuje poprzednie wystąpienie słowa lub frazy

en: Find next occurrence of the search string
pl: Wyszukuje następne wystąpienie ciągu

en: _Save
pl: _Zapisz

en: _Don’t Save
pl: _Nie zapisuj

note: Translators: The %s the hostname where this is happening. * Example: mail.google.com.
en: Do you want to save your password for “%s”?
pl: Zapamiętać hasło dla witryny "%s"?

en: Deny
pl: Odmawianie

en: Allow
pl: Zezwalanie

note: Translators: Geolocation policy for a specific site.
en: The page at <b>%s</b> wants to know your location.
pl: Witryna <b>%s</b> chce poznać położenie użytkownika.

note: Translators: Notification policy for a specific site.
en: The page at <b>%s</b> wants to show desktop notifications.
pl: Witryna <b>%s</b> chce wyświetlać powiadomienia pulpitu.

note: translators: %s here is the address of the web page
en: Loading “%s”…
pl: Wczytywanie witryny "%s"…

en: Loading…
pl: Wczytywanie…

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website presented identification that belongs to a different website.
pl: Ta witryna przedstawiła certyfikat należący do innej witryny.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification is too old to trust. Check the date on your computer’s calendar.
pl: Certyfikat tej witryny jest zbyt stary, żeby można mu było zaufać. Proszę sprawdzić, czy data w komputerze jest prawidłowa.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification was not issued by a trusted organization.
pl: Certyfikat tej witryny nie został wydany przez zaufaną organizację.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification could not be processed. It may be corrupted.
pl: Nie można przetworzyć certyfikatu tej witryny. Może on być uszkodzony.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification has been revoked by the trusted organization that issued it.
pl: Certyfikat tej witryny został unieważniony przez zaufaną organizację, która go wydała.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification cannot be trusted because it uses very weak encryption.
pl: Nie można zaufać certyfikatowi tej witryny, ponieważ używa bardzo słabego szyfrowania.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification is only valid for future dates. Check the date on your computer’s calendar.
pl: Certyfikat tej witryny jest ważny tylko w przyszłości. Proszę sprawdzić, czy data w komputerze jest prawidłowa.

note: Message when a site's TLS certificate is invalid. %s is the site's hostname.
en: This might not be the real %s.
pl: Witryna %s może nie być prawdziwa.

note: Message when a site's TLS certificate is invalid.
en: When you try to connect securely, websites present identification to prove that your connection has not been maliciously intercepted. There is something wrong with this website’s identification:
pl: Podczas próby bezpiecznego połączenia witryny przedstawiają certyfikat, aby potwierdzić, że połączenie nie zostało złośliwie przechwycone. Certyfikat tej witryny jest nieprawidłowy:

note: Message when a site's TLS certificate is invalid.
en: A third party may have hijacked your connection. You should continue only if you know there is a good reason why this website does not use trusted identification.
pl: Połączenie mogło zostać przechwycone przez strony trzecie. Można kontynuować, jeśli istnieje dobry powód, dla którego witryna nie używa zaufanego certyfikatu.

note: Good advice from Firefox; displays when a site's TLS certificate is invalid.
en: Legitimate banks, stores, and other public sites will not ask you to do this.
pl: Wiarygodne banki, sklepy i inne publiczne witryny nie prosiłyby o coś takiego.

en: None specified
pl: Nie podano nikogo

note: Page title when a site cannot be loaded. %s is the site's hostname.
en: Problem loading “%s”
pl: Problem podczas wczytywania witryny "%s"

en: Oops! Unable to display this website.
pl: Nie można wyświetlić tej witryny.

en: <p>The site at “%s” seems to be unavailable. The precise error was:</p><p><code>%s</code></p><p>It may be temporarily unavailable or moved to a new address. You may wish to verify that your internet connection is working correctly.</p>
pl: <p>Witryna "%s" jest niedostępna. Dokładna treść błędu:</p><p><code>%s</code></p><p>Witryna mogła zostać tymczasowo wyłączona lub przeniesiona na nowy adres. Proszę także sprawdzić, czy połączenie internetowe działa poprawnie.</p>

en: Try again
pl: Spróbuj ponownie

en: Oops! There may be a problem.
pl: Wystąpił problem.

en: <p>This site may have caused Web to close unexpectedly.</p><p>If this happens again, please report the problem to the <strong>%s</strong> developers.</p>
pl: <p>Ta witryna była przyczyną niespodziewanego zamknięcia przeglądarki.</p><p>Jeśli to się wydarzy ponownie, proszę zgłosić ten problem programistom programu <strong>%s</strong>.</p>

en: Reload Anyway
pl: Wczytaj ponownie mimo to

en: Problem displaying “%s”
pl: Problem podczas wyświetlania witryny "%s"

en: Oops!
pl: Błąd

en: Something went wrong while displaying this page. Please reload or visit a different page to continue.
pl: Wystąpił błąd podczas wyświetlania tej strony. Proszę ją wczytać ponownie lub odwiedzić inną, aby kontynuować.

note: Title of error page when a website's TLS certificate is invalid.
en: Look out!
pl: Uwaga!

note: Button on error page when a website's TLS certificate is invalid.
en: Load Anyway
pl: Wczytaj mimo to

en: _Cancel
pl: _Anuluj

en: _Open
pl: _Otwórz

en: All supported types
pl: Wszystkie obsługiwane typy

en: Web pages
pl: Strony WWW

en: Images
pl: Obrazy

en: All files
pl: Wszystkie pliki

note: If we don't have XDG user dirs info, return an educated guess.
en: Downloads
pl: Pobrane

note: If we don't have XDG user dirs info, return an educated guess.
en: Desktop
pl: Pulpit

en: Could not create a temporary directory in “%s”.
pl: Nie można utworzyć katalogu tymczasowego w "%s".

en: The file “%s” exists. Please move it out of the way.
pl: Plik "%s" istnieje. Proszę przenieść go w inne miejsce.

en: Failed to create directory “%s”.
pl: Utworzenie katalogu "%s" się nie powiodło.

note: Translators: The first %s is the username and the second one is the * hostname where this is happening. Example: gnome@gmail.com and * mail.google.com.
en: Password for %s in a form in %s
pl: Hasło dla użytkownika %s w formularzu na %s

note: Translators: The first %s is the hostname where this is happening. * Example: mail.google.com.
en: Password in a form in %s
pl: Hasło w formularzu na %s

en: Directory “%s” is not writable
pl: Nie można zapisywać w katalogu "%s"

en: You do not have permission to create files in this directory.
pl: Brak uprawnień do tworzenie plików w tym katalogu.

en: Directory not Writable
pl: Nie można zapisać w katalogu

en: Cannot overwrite existing file “%s”
pl: Nie można zastąpić istniejącego pliku "%s"

en: A file with this name already exists and you don't have permission to overwrite it.
pl: Plik o tej nazwie już istnieje i brak uprawnień do zastąpienia go.

en: Cannot Overwrite File
pl: Nie można zastąpić pliku

en: Could not display help: %s
pl: Nie można wyświetlić pomocy: %s

en: Master password needed
pl: Wymagane hasło główne

en: The passwords from the previous version are locked with a master password. If you want to import them, please enter your master password below.
pl: Hasła z poprzedniej wersji są zabezpieczone hasłem głównym. Aby je zaimportować, należy wprowadzić hasło główne poniżej.

en: Failed to copy cookies file from Mozilla.
pl: Skopiowanie ciasteczek z Mozilli się nie powiodło.

en: Web 3.6 deprecated this directory and tried migrating this configuration to ~/.config/epiphany
pl: W wersji 3.6 przeglądarki WWW ten katalog został oznaczony jako przestarzały, a jego zawartość została przeniesiona do katalogu ~/.config/epiphany

en: Executes only the n-th migration step
pl: Wykonuje tylko podany krok migracji

en: Specifies the required version for the migrator
pl: Podaje wymaganą wersję dla migracji

en: Specifies the profile where the migrator should run
pl: Podaje profil dla migracji

en: Web profile migrator
pl: Migracja profilu przeglądarki WWW

en: Web profile migrator options
pl: Opcje migracji profilu przeglądarki WWW

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12:34 am"
en: Today %I:%M %p
pl: Dzisiaj o %H∶%M

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12:34 am"
en: Yesterday %I:%M %p
pl: Wczoraj o %H∶%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current week, * strftime format. e.g. "Wed 12:34 am"
en: %a %I:%M %p
pl: %a, %H∶%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 12:34 am"
en: %b %d %I:%M %p
pl: %d %b, %H∶%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in a different year, * strftime format. e.g. "Feb 12 1997"
en: %b %d %Y
pl: %d %b %Y

note: impossible time or broken locale settings
en: Unknown
pl: Nieznany

en: Others
pl: Inne

en: Local files
pl: Pliki lokalne

en: The certificate does not match this website
pl: Certyfikat nie pasuje do tej witryny

en: The certificate has expired
pl: Certyfikat wygasł

en: The signing certificate authority is not known
pl: Centrum CA podpisywania nie jest znane

en: The certificate contains errors
pl: Certyfikat zawiera błędy

en: The certificate has been revoked
pl: Certyfikat został unieważniony

en: The certificate is signed using a weak signature algorithm
pl: Certyfikat jest podpisany używając słabego algorytmu podpisu

en: The certificate activation time is still in the future
pl: Czas aktywacji certyfikatu jest w przyszłości

en: The identity of this website has been verified.
pl: Tożsamość tej witryny została potwierdzona.

en: The identity of this website has not been verified.
pl: Tożsamość tej witryny nie została potwierdzona.

note: Label when clicking the lock icon on a secure page. %s is the website's hostname.
en: You are connected to %s
pl: Połączono z %s

note: Label in certificate popover when site is untrusted. %s is a URL.
en: This web site’s digital identification is not trusted. You may have connected to an attacker pretending to be %s.
pl: Cyfrowy certyfikat tej witryny nie jest zaufany. Możliwe, że połączono się z niebezpieczną witryną imitującą stronę %s.

note: Label in certificate popover when site sends mixed content.
en: Part of this page is insecure.
pl: Część tej witryny jest niezabezpieczona.

note: Label in certificate popover on secure sites.
en: Your connection is secure.
pl: Połączenie jest bezpieczne.

en: _View Certificate…
pl: _Wyświetl certyfikat…

en: %d second left | %d seconds left
pl[0]: Pozostała %d sekunda
pl[1]: Pozostały %d sekundy
pl[2]: Pozostało %d sekund

en: %d minute left | %d minutes left
pl[0]: Pozostała %d minuta
pl[1]: Pozostały %d minuty
pl[2]: Pozostało %d minut

en: %d hour left | %d hours left
pl[0]: Pozostała %d godzina
pl[1]: Pozostały %d godziny
pl[2]: Pozostało %d godzin

en: %d day left | %d days left
pl[0]: Pozostał %d dzień
pl[1]: Pozostały %d dni
pl[2]: Pozostało %d dni

en: %d week left | %d weeks left
pl[0]: Pozostał %d tydzień
pl[1]: Pozostały %d tygodnie
pl[2]: Pozostało %d tygodni

en: %d month left | %d months left
pl[0]: Pozostał %d miesiąc
pl[1]: Pozostały %d miesiące
pl[2]: Pozostało %d miesięcy

en: Finished
pl: Ukończono

en: Error downloading: %s
pl: Błąd podczas pobierania: %s

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Open
pl: Otwórz

en: Show in folder
pl: Wyświetl w katalogu

en: Starting…
pl: Uruchamianie…

note: Translators: the mnemonic shouldn't conflict with any of the * standard items in the GtkEntry context menu (Cut, Copy, Paste, Delete, * Select All, Input Methods and Insert Unicode control character.)
en: Cl_ear
pl: _Wyczyść

note: Edit actions.
en: _Undo
pl: Cof_nij

en: _Redo
pl: P_onów

en: Drag and drop this icon to create a link to this page
pl: Przeciągnięcie tej ikony utworzy dowiązanie do tej strony

note: Translators: This string is used when counting bookmarks that * are similar to each other
en: %d bookmark is similar | %d bookmarks are similar
pl[0]: %d zakładka jest podobna
pl[1]: %d zakładki są podobne
pl[2]: %d zakładek jest podobnych

en: Add Bookmark
pl: Dodanie zakładki

en: “%s” Properties
pl: Właściwości "%s"

en: _Title:
pl: Tyt_uł:

en: A_ddress:
pl: _Adres:

en: T_opics:
pl: T_ematy:

en: Sho_w all topics
pl: Wyświetl _wszystkie tematy

en: _Add
pl: _Dodaj

en: Entertainment
pl: Rozrywka

en: News
pl: Wiadomości

en: Shopping
pl: Zakupy

en: Sports
pl: Sport

en: Travel
pl: Podróże

en: Work
pl: Praca

[ctx: bookmarks]
note: Translators: this topic contains all bookmarks
en: All
pl: Wszystkie

[ctx: bookmarks]
note: Translators: this topic contains the not categorized bookmarks
en: Not Categorized
pl: Niesklasyfikowane

[ctx: bookmarks]
note: Translators: this is an automatic topic containing local * websites bookmarks autodiscovered with zeroconf.
en: Nearby Sites
pl: Strony lokalne

en: Untitled
pl: Bez nazwy

en: Remove from this topic
pl: Usunięcie z tego tematu

note: Toplevel
en: _File
pl: _Plik

en: _Edit
pl: _Edycja

en: _View
pl: _Widok

note: Help.
en: _Help
pl: Pomo_c

note: File Menu
en: _New Topic
pl: _Nowy temat

en: Create a new topic
pl: Tworzy nowy temat

en: Open in New _Window | Open in New _Windows
pl[0]: Otwórz w no_wym oknie
pl[1]: Otwórz w no_wych oknach
pl[2]: Otwórz w no_wych oknach

en: Open the selected bookmark in a new window
pl: Otwiera wybraną zakładkę w nowym oknie

en: Open in New _Tab | Open in New _Tabs
pl[0]: Otwórz w nowej _karcie
pl[1]: Otwórz w nowych _kartach
pl[2]: Otwórz w nowych _kartach

en: Open the selected bookmark in a new tab
pl: Otwiera wybraną zakładkę w nowej karcie

en: _Rename…
pl: Z_mień nazwę…

en: Rename the selected bookmark or topic
pl: Zmienia nazwę zakładki lub tematu

en: _Properties
pl: Wł_aściwości

en: View or modify the properties of the selected bookmark
pl: Wyświetla lub zmienia właściwości wybranej zakładki

en: _Import Bookmarks…
pl: Za_importuj zakładki…

en: Import bookmarks from another browser or a bookmarks file
pl: Zaimportowanie zakładek z innej przeglądarki lub pliku

en: _Export Bookmarks…
pl: Wy_eksportuj zakładki…

en: Export bookmarks to a file
pl: Wyeksportowanie zakładki do pliku

en: _Close
pl: Za_mknij

en: Close the bookmarks window
pl: Zamyka okno zakładek

note: Edit Menu
en: Cu_t
pl: _Wytnij

en: Cut the selection
pl: Wycina zaznaczenie

en: _Copy
pl: S_kopiuj

en: Copy the selection
pl: Kopiuje zaznaczenie

en: _Paste
pl: Wk_lej

en: Paste the clipboard
pl: Wkleja zawartość schowka

en: _Delete
pl: _Usuń

en: Delete the selected bookmark or topic
pl: Usuwa zaznaczoną zakładkę lub temat

en: Select _All
pl: _Zaznacz wszystko

en: Select all bookmarks or text
pl: Zaznacza wszystkie zakładki lub tekst

note: Help Menu
en: _Contents
pl: _Spis treści

en: Display bookmarks help
pl: Wyświetla pomoc na temat zakładek

en: _About
pl: _O programie

en: Display credits for the web browser creators
pl: Wyświetla podziękowania dla twórców przeglądarki WWW

note: View Menu
en: _Title
pl: Tyt_uł

en: Show the title column
pl: Wyświetlanie kolumny tytułu

en: Address
pl: Adres

en: Show the address column
pl: Wyświetlanie kolumny adresu

en: Type a topic
pl: Proszę wprowadzić temat

en: Delete topic “%s”?
pl: Usunąć temat "%s"?

en: Delete this topic?
pl: Usunąć temat?

en: Deleting this topic will cause all its bookmarks to become uncategorized, unless they also belong to other topics. The bookmarks will not be deleted.
pl: Usunięcie tego tematu spowoduje, że wszystkie jego zakładki zostaną niesklasyfikowane do czasu przypisania do innego tematu. Zakładki nie zostaną usunięte.

en: _Delete Topic
pl: _Usuń temat

note: Translators: The %s is the name of a Mozilla profile.
en: Mozilla “%s” profile
pl: Profil "%s" Mozilli

en: Import failed
pl: Zaimportowanie się nie powiodło

en: Import Failed
pl: Zaimportowanie się nie powiodło

en: The bookmarks from “%s” could not be imported because the file is corrupted or of an unsupported type.
pl: Zakładki z "%s" nie mogły zostać zaimportowane z powodu uszkodzenia pliku lub nieobsługiwanego typu.

en: Import Bookmarks from File
pl: Zaimportowanie zakładek z pliku

en: Firefox/Mozilla bookmarks
pl: Zakładki programów Firefox/Mozilla

en: Galeon/Konqueror bookmarks
pl: Zakładki programów Galeon/Konqueror

en: Web bookmarks
pl: Zakładki przeglądarki WWW

en: Export Bookmarks
pl: Wyeksportowanie zakładek

en: Bookmarks
pl: Zakładki

note: Make a format selection combo & label
en: File f_ormat:
pl: F_ormat pliku:

en: Import Bookmarks
pl: Zaimportowanie zakładek

en: I_mport
pl: Zai_mportuj

en: Import bookmarks from:
pl: Zaimportowanie zakładek z:

en: File
pl: Plik

en: _Copy Address
pl: _Skopiuj adres

en: Topics
pl: Tematy

en: Title
pl: Tytuł

note: FIXME !!!!
en: Open in New _Tabs
pl: Otwórz w nowych _kartach

en: Open the bookmarks in this topic in new tabs
pl: Otwiera zakładki z tematu w nowych kartach

en: Create topic “%s”
pl: Tworzy temat "%s"

en: Clear Personal Data
pl: Wyczyszczenie prywatnych danych

en: C_lear
pl: Wy_czyść

en: Select the personal data you wish to clear
pl: Proszę wybrać, które prywatne dane mają zostać wyczyszczone

en: You are about to clear personal data that is stored about the web pages you have visited. Check the types of information that you want to remove:
pl: Prywatne dane dotyczące stron WWW przeglądanych przez użytkownika zostaną wyczyszczone. Proszę zaznaczyć typy informacji, które mają zostać usunięte:

en: Coo_kies
pl: Ciastecz_ka

en: Cache and _temporary files
pl: _Pamięć podręczna i pliki tymczasowe

en: Browsing _history
pl: _Historia przeglądania

en: Saved _passwords
pl: Zapisane ha_sła

en: You cannot undo this action. The data you are choosing to clear will be removed forever.
pl: Tego działania nie będzie można cofnąć. Dane przeznaczone do wyczyszczenia zostaną usunięte na zawsze.

en: Cookies
pl: Ciasteczka

en: C_lear All
pl: Wy_czyść wszystko

en: Site
pl: Witryna

en: Remove
pl: Usuń

en: Delete the selected cookies
pl: Usuwa zaznaczone ciasteczka

en: Text Encoding
pl: Kodowanie tekstu

en: _Automatic
pl: _Automatyczne

en: Use the encoding specified by the document
pl: Używanie kodowania określonego przez dokument

en: _Use a different encoding:
pl: Inne _kodowanie:

note: File actions.
en: _New Window
pl: _Nowe okno

en: New _Incognito Window
pl: Nowe okno _incognito

en: Reopen Closed _Tab
pl: _Przywróć zamkniętą kartę

note: Toplevel
en: _Bookmarks
pl: _Zakładki

en: _History
pl: _Historia

en: Pr_eferences
pl: Pr_eferencje

en: _Quit
pl: Za_kończ

en: History
pl: Historia

en: Search history
pl: Przeszukiwanie historii

en: Date
pl: Data

en: Name
pl: Nazwa

en: Location
pl: Położenie

en: Remove the selected pages from history
pl: Usuwa zaznaczone strony z historii

en: Open the selected pages in new tabs
pl: Otwiera zaznaczone strony w nowych kartach

en: _Copy Location
pl: S_kopiuj położenie

en: Add _Bookmark
pl: _Dodaj zakładkę

en: Passwords
pl: Hasła

en: Search passwords
pl: Przeszukiwanie haseł

en: User Name
pl: Nazwa użytkownika

en: Password
pl: Hasło

en: Forget the selected passwords
pl: Zapomina zaznaczone hasła

en: Reveal all the passwords
pl: Odkrywa wszystkie hasła

en: _Copy Password
pl: S_kopiuj hasło

en: C_opy Username
pl: Sk_opiuj nazwę użytkownika

en: Preferences
pl: Preferencje

en: _Download folder:
pl: _Katalog pobierania:

en: A_utomatically open downloaded files
pl: A_utomatyczne otwieranie pobranych plików

en: Search
pl: Wyszukiwanie

en: _Engine:
pl: _Wyszukiwarka:

en: Web Content
pl: Zawartość stron WWW

en: Allow popup _windows
pl: Zezwalanie na otwieranie wyskakujących _okien

en: Allow _advertisements
pl: Zezwalanie na _reklamy

en: Enable _plugins
pl: Obsługa _wtyczek

en: General
pl: Ogólne

en: Fonts
pl: Czcionki

en: _Use system fonts
pl: Czcionki _systemowe

en: Sans serif font:
pl: Czcionka bezszeryfowa:

en: Serif font:
pl: Czcionka szeryfowa:

en: Monospace font:
pl: Czcionka o stałej szerokości:

en: Style
pl: Styl

en: Use custom _stylesheet
pl: _Własny arkusz stylu

en: _Edit Stylesheet…
pl: Modyfikuj _arkusz stylu…

en: Fonts & Style
pl: Czcionki i style

en: Manage _Cookies…
pl: Zarządzaj _ciasteczkami…

en: _Always accept
pl: St_ałe akceptowanie

en: Only _from sites you visit
pl: _Tylko z odwiedzanych stron

note: Refers to "Only from sites you visit" option under Cookies.
en: <small>For example, not from advertisers on these sites</small>
pl: <small>Na przykład nie od reklamodawców na tych stronach</small>

en: _Never accept
pl: _Bez akceptowania

en: Tracking
pl: Śledzenie

en: _Tell websites I do not want to be tracked
pl: _Informowanie witryn, że użytkownik nie chce być śledzony

en: Manage _Passwords…
pl: Zarządzaj ha_słami…

en: _Remember passwords
pl: Zapamiętywanie _haseł

en: Stored Data
pl: Przechowywane dane

en: You can clear stored personal data.
pl: Można wyczyścić przechowywane prywatne dane.

en: Cl_ear Personal Data…
pl: Wy_czyść prywatne dane…

en: Privacy
pl: Prywatność

en: Encodings
pl: Kodowania

en: De_fault:
pl: D_omyślne:

en: _Remove
pl: _Usuń

en: _Up
pl: W gó_rę

en: _Down
pl: W _dół

en: Spell checking
pl: Sprawdzanie pisowni

en: _Enable spell checking
pl: _Sprawdzanie pisowni

en: Language
pl: Język

en: Add Language
pl: Dodanie języka

en: Choose a l_anguage:
pl: _Wybór języka:

en: Stop
pl: Zatrzymaj

en: Stop current data transfer
pl: Przerywa bieżące przesyłanie danych

en: _Reload
pl: W_czytaj ponownie

en: Display the latest content of the current page
pl: Wyświetla ostatnią zawartość bieżącej strony

en: _Other…
pl: I_nne…

en: Other encodings
pl: Inne kodowania

en: Clear browsing history?
pl: Wyczyścić historię przeglądania?

en: Clearing the browsing history will cause all history links to be permanently deleted.
pl: Wyczyszczenie historii przeglądania spowoduje, że wszystkie odnośniki historii zostaną usunięte.

en: Open a new tab in an existing browser window
pl: Otwiera nową kartę w istniejącym oknie przeglądarki

en: Open a new browser window
pl: Otwiera nowe okno przeglądarki

en: Import bookmarks from the given file
pl: Zaimportuje zakładki z podanego pliku

en: FILE
pl: PLIK

en: Load the given session file
pl: Wczytuje podany plik sesji

en: Add a bookmark
pl: Dodaje zakładkę

en: URL
pl: Adres URL

en: Start a private instance
pl: Uruchamia prywatną instancję

en: Start an instance in incognito mode
pl: Uruchamia przeglądarkę w trybie incognito

en: Start an instance in netbank mode
pl: Uruchamia przeglądarkę w trybie bankowości internetowej

en: Start the browser in application mode
pl: Uruchamia przeglądarkę w trybie programu

en: Profile directory to use in the private instance
pl: Katalog profilu używanego w prywatnej instancji

en: DIR
pl: KATALOG

en: URL …
pl: URL…

en: Could not start Web
pl: Nie można uruchomić przeglądarki WWW

en: Startup failed because of the following error:
    %s
pl: Uruchomienie się nie powiodło z powodu błędu:
    %s

en: Web options
pl: Opcje przeglądarki WWW

en: Close tab
pl: Zamyka kartę

en: Search the Web for %s
pl: Wyszukiwanie %s w sieci WWW

en: _Open…
pl: _Otwórz…

en: Save _As…
pl: Z_apisz jako…

en: Save As _Web Application…
pl: Zapisz jako program _WWW…

en: _Print…
pl: Wy_drukuj…

en: S_end Link by Email…
pl: Wyślij _odnośnik przez e-mail…

en: Re_do
pl: _Ponów

en: _Find…
pl: _Znajdź…

en: Find Ne_xt
pl: Znajdź _następne

en: Find Pre_vious
pl: Znajdź p_oprzednie

en: Edit _Bookmarks
pl: Modyfikuj _zakładki

note: View actions.
en: _Stop
pl: _Zatrzymaj

en: Zoom _In
pl: Po_większ

en: Zoom O_ut
pl: Po_mniejsz

en: _Normal Size
pl: Zwykły r_ozmiar

en: Text _Encoding
pl: _Kodowanie tekstu

en: _Page Source
pl: Ź_ródło strony

note: Bookmarks actions.
en: _Add Bookmark…
pl: _Dodaj zakładkę…

note: Go actions.
en: _Location…
pl: _Położenie…

note: Tabs actions.
en: _Previous Tab
pl: _Poprzednia karta

en: _Next Tab
pl: _Następna karta

en: Move Tab _Left
pl: Przenieś kartę w _lewo

en: Move Tab _Right
pl: Przenieś kartę w p_rawo

en: _Detach Tab
pl: O_dłącz kartę

note: View actions.
en: _Downloads Bar
pl: Pasek po_bierania

en: _Fullscreen
pl: Pełny _ekran

en: Popup _Windows
pl: _Wyskakujące okna

en: Selection Caret
pl: Zaznaczenie korektorskie

note: Document.
en: Add Boo_kmark…
pl: _Dodaj zakładkę…

note: Links.
en: Open Link in New _Window
pl: Otwórz odnośnik w _nowym oknie

en: Open Link in New _Tab
pl: Otwórz odnośnik w nowej _karcie

en: _Save Link As…
pl: _Zapisz odnośnik jako…

en: _Copy Link Address
pl: Skopiuj _adres odnośnika

en: _Copy E-mail Address
pl: Skopiuj adres _e-mail

note: Images.
en: View _Image in New Tab
pl: Wyświetl o_braz w nowej karcie

en: Copy I_mage Address
pl: Skopiuj adres ob_razu

en: _Save Image As…
pl: Zapisz _obraz jako…

en: Set as _Wallpaper
pl: Ustaw jako _tapetę

note: Video.
en: Open Video in New _Window
pl: Otwórz plik wi_deo w nowym oknie

en: Open Video in New _Tab
pl: Otwórz plik wid_eo w nowej karcie

en: _Save Video As…
pl: Zapisz plik _wideo jako…

en: _Copy Video Address
pl: Skopiuj adres pliku wide_o

note: Audio.
en: Open Audio in New _Window
pl: Otwórz plik dźwiękowy w _nowym oknie

en: Open Audio in New _Tab
pl: Otwórz plik dźwiękowy w nowej k_arcie

en: _Save Audio As…
pl: Zapisz plik dźwiękowy ja_ko…

en: _Copy Audio Address
pl: Skopiuj ad_res pliku dźwiękowego

en: There are unsubmitted changes to form elements
pl: Pozostały niewysłane zmiany elementów formularza

en: If you close the document anyway, you will lose that information.
pl: Jeżeli dokument zostanie zamknięty, to informacja zostanie utracona.

en: Close _Document
pl: Zamknij _dokument

en: There are ongoing downloads in this window
pl: W tym oknie znajdują się trwające pobierania

en: If you close this window, the downloads will be cancelled
pl: Jeśli to okno zostanie zamknięte, to pobierania zostaną anulowane

en: Close window and cancel downloads
pl: Zamknij okno i anuluj pobierania

en: Save As
pl: Zapis jako

en: Save As Application
pl: Zapisz jako program

en: Print
pl: Wydrukuj

en: Bookmark
pl: Zakładka

en: Find
pl: Znajdź

note: Translators: This refers to text size
en: Larger
pl: Większy

note: Translators: This refers to text size
en: Smaller
pl: Mniejszy

en: Back
pl: Wstecz

en: Forward
pl: Do przodu

en: Zoom
pl: Powiększenie

en: New _Tab
pl: Nowa _karta

en: Go to most visited
pl: Przechodzi do najczęściej odwiedzanych

en: Save Link As
pl: Zapis odnośnika jako

en: Save Image As
pl: Zapis obrazu jako

en: Save Media As
pl: Zapis multimediów jako

[ctx: language]
note: Translators: this refers to a user-define language code * (one which isn't in our built-in list).
en: User defined (%s)
pl: Określony przez użytkownika (%s)

en: System language (%s) | System languages (%s)
pl[0]: Język systemu (%s)
pl[1]: Języki systemu (%s)
pl[2]: Języków systemu (%s)

en: Select a Directory
pl: Wybór katalogu

note: For the preferences dialog. Must exactly match the URL * you chose in the gschema, but with & instead of &amp; * If the match is not exact, there will be a spurious, ugly * entry in the preferences combo, so please test this.
en: https://duckduckgo.com/?q=%s&t=epiphany
pl: https://duckduckgo.com/?q=%s&t=epiphany&kl=pl-pl&kad=pl_PL

note: For the preferences dialog. Consider a regional variant, like google.co.uk
en: https://google.com/search?q=%s
pl: https://google.pl/search?q=%s

en: Save
pl: Zapisz

en: A web application named '%s' already exists. Do you want to replace it?
pl: Program WWW o nazwie "%s" już istnieje. Zastąpić go?

en: Replace
pl: Zastąp

en: An application with the same name already exists. Replacing it will overwrite it.
pl: Program o tej samej nazwie już istnieje. Zastąpienie go spowoduje jego nadpisanie.

en: The application '%s' is ready to be used
pl: Program "%s" jest gotowy do użycia

en: The application '%s' could not be created
pl: Nie można utworzyć programu "%s"

en: Launch
pl: Uruchom

note: Show dialog with icon, title.
en: Create Web Application
pl: Utworzenie programu WWW

en: C_reate
pl: U_twórz

en: Contact us at:
pl: Kontakt:

en: Contributors:
pl: Współtwórcy:

en: Past developers:
pl: Poprzedni programiści:

en: A simple, clean, beautiful view of the web.
    Powered by WebKit %d.%d.%d
pl: Prosta i łatwa w użyciu przeglądarka WWW.
    Używa biblioteki WebKit %d.%d.%d

en: Web Website
pl: Witryna przeglądarki WWW

en: Enable caret browsing mode?
pl: Włączyć tryb przeglądania za pomocą karetki?

en: Pressing F7 turns caret browsing on or off. This feature places a moveable cursor in web pages, allowing you to move around with your keyboard. Do you want to enable caret browsing?
pl: Naciśnięcie klawisza F7 włącza przeglądanie za pomocą karetki. Ta funkcja umieszcza ruchomy kursor na stronach WWW, umożliwiając poruszanie się za pomocą klawiatury. Włączyć tę funkcję?

en: _Enable
pl: _Włączenie
